Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

2neluska
22. okt 2012

ahojte, chcela by som poprosiť o radu.som 2 tyždne po pôrode. malinku dojčim. prsia sa mi nalievajú a ja ix neviem dôkladne rozmasírovať - to znamená, že prsia mám síce uvoľnené, mäkké, no hrudky mi stále ostávajú. neviem či sa mi to môže zapáliť, alebo to stačí ak z nix odstriekam mlieko, hoci všetko neviem vytiahnuť. bojím sa aby sa mi nezapálili. venujem im strašne veľa času a mám pocit, že každú voľnú xvíľku venujem prsiam a len ix masirujem. neviete mi poradiť, ako dlho to trvá kým hrudky zmiznú, či to musí byť hneď pri rozmasírovaní, alebo to trvá niekoľko dní. ďakujem

diana_81
22. okt 2012

@boka79
@lalus

no drzim palce. Boka, vy ste teraz i chori? Drzim palce, aby sa to skoro zrovnalo... My sme dnes do ust nic nedali, naladu ma mala pohodovu, proste akoby fakt nepotrebovala jest. Ja uvazujem, ci nedat urobit krvne testy, ci nie je anemicka alebo tak a z toho nema nechutenstvo? Ono nechcem ju zbytocne trapit, ale ak by bola ako to inak zistim? Ma s tym niekto skusenosti?

lalus
22. okt 2012

@boka79 pridávame sa k vám a od noci sa už aj u nás soplíkuje. včera v noci sme 3x odsávali a cez deň ani nepočítam 😝

lalus
22. okt 2012

@diana_81 nič akože nič? ani príkrm ani mlieko? uff. tak dni, že nepapá príkrmy sú aj u nás, ale to sa našťastie aspoň nakojí tie 3-4x za deň. úplnú hladovku držal len 1x - v lete, keď mal črevnú virozu...to som mlieko odstriekavala a tlačila do neho striekačkou aby sa od tých hnačiek úplne nedehydroval 😖 ale teda za celý deň som vtedy do neho dostala asi 2 deci len 🤐

diana_81
22. okt 2012

@lalus

na prsko som ju dostala, ale riadne len pred dennym spanim no a teraz pred tym ako sla do postele na noc. Furt na niecom hryzie, lenze na zuby sa "vyhovarame" uz mesiace. Ale ako vravim, ona je uplne nad vecou... tak sa snazim nenervacit ani ja. V noci si to hadam dobehne. Aj my mame mini-soplik, taky zasmudlany nostek, ale ani na odsavanie to nie je. Ona mi aj ukaze na prsia, ze "me-me" a ja s nadsenim ponukne a ona sa mi usmeje, ze to som Ta zase dostala mami a odstvornozkuje nieco dolezite montovat pod stolom 🙂

silviamudronova
23. okt 2012

ahojte baby, my sme celú noc nespali, malá plakala ako najatá, ak si zdriemla tak len pri prsníku a to aj taklen pár minút. ráno kakala do zelena a len vodu, neboli tam žiadne hrudky ako máva bežne. myslíte že je to tým že papala len predné mlieko?

boka79
23. okt 2012

@lalus
@diana_81

ahoj, my sme chori a dost uz asi 5. den a vobec chuda nevie pit, hlieny ma niekde vzadu v nosohltane a neviem mu ioch odsat a tym padom chuda ked pije tak musi sa stale odpajat a potom sa nahlta vzduchu , vsetko sa mu vracia , no horor... Som zvedava, co to spravi s mojou produciou , asi to nebude bohvieco, farmaceuticky priemysel sa bude tesit, ze zasa budem musiet zvysit costi... je to take zakliate vsetko

Inak Diana som Ti pisala IP, ale som napisala zlu adresu, tak som Ti chcela o poradni napisat, vsetko ok, 8,5 kg, takze pribral ...

Inak ked Ti mala pribera, tak by to malo byt ok, ale ked si si neni ista, urcite by som sla k lekarke, ked mas pocit, ze naozaj nema chut do jedla.

sjuz
23. okt 2012

@diana_81 no ja som to ako strajk nebrala. nasa sa nechcela dojcit cez den uz ako 11 mesacna a pytala iba 2x v noci. to jej este vydrzalo asi 2-3 mesiace a potom odmietala uplne. Inak jej nic nechybalo, pekne jedla aj pila, takze my sme zhruba v tych 14 mesiacoch s dojcenim skoncili. Najprv ma to aj mrzelo, ale kedze sa tak sama odstavila, tak som neskor aj bola spokojna...

diana_81
23. okt 2012

@sjuz

u nas to vyzera podobne, ono momentalne sa snazim o to nech sa rozpapa, ci uz mliecko alebo prikrmy... nam totiz akosi nejde ani jedno ani druhe, preto to riesim. Cez den ju ani s plnymi prsiami nedostanem k dojceniu, ale aspon v noci a ked uz saje tak ma viac... tak uvidime ci ju to nakopne.

@boka79

mrzi ma, ze ste chori, dufam, ze bude coskoro lepsie. Ale tesim sa ze napriek tomu pekne priberate... ved to vazite viac ako my pred mesiacom v 10. mesiacoch, tak teda?????????? To uz co ma byt 🙂 🙂 🙂

boka79
23. okt 2012

@diana_81

vy ste ale dievcatko a my chlapcek 🙂 Uz sa zase bojim o mlieko, on mi vobec nevie teraz pit, taky je zahlieneny... a odsavat mi velmi nejde, za cely den odsajem k tomu len 150ml max. a on tak malo vypije. problem je , ze my sme este na prsnik uplne odkazani, kedze prikrmy nechce..a vyskusala si jej zrusit na den dva prikrmy, ci nevezme prsko?

svetlusska
23. okt 2012

@boka79 ahoj a neskusila si pouzit libenar a tak odsat,,,mne to pomohlo ale pouzila som odsavacku na vysavac lebo s obycajnou mi to neslo a pekne to vyslo vsetko...

diana_81
23. okt 2012

@boka79

inak svetlusska ma pravdu, ale mozno to tak uz robis... ja odsavam len 2-3x denne, resp teda ked sa dojcite castejsie a fakt to nejde, tak castejsie. Najprv nastriekam (u nas je to Physiodose, ale je to vsetko na jedno kopyto, fyziologicky roztok), chvilku pockam a potom odsavackou na vysavac. Ale ak to ma niekde hlbsie ako si pisala mozno to nejde... Drzim palce...

A o mliecko sa neboj, lebo to je asi najhorsi zabijak - stres. Podla mna teda u mna urcite. Spatne som mudra ako radio 🙂

No a co sa prikrmov tyka, ono rocne dieta by uz akoze malo jest 5x denne zevraj, ale ked ona si zobne tu a tam tak jej vlastne nemam ktory konkretny prikrm zrusit. Lebo na ranajky ponuknem jogurt a chlebik a ovocie ale neda si, potom desiata je nase dojcenie pred spanim, obed ked si neda a ani olovrant, tak to je vlastne ako keby som jej to ani nedala 🙂 Najlepsie papa veceru. Dnes si dala kuracie masko a mrkvu a zemiacik. Ale cez den to bola bieda. Aj ked oproti vcerajsku parada, dali sme este polku salatovej uhorky, polku jablka a polku rozku roztrusene cez den...

boka79
23. okt 2012

@svetlusska
@diana_81

hm ja zihjem v nemecku, co to je ten libenar? pozriem na googli, ja tiez pouzivam odsavacku na vysavaci, chuda moje male, uz ked to vidi uz reve a potom sa zahlieni este viacej..

v leze nejde nic, ani uspavanie, hned ako sa spusti mlieko silnejsie, tak akoby mu tam vznikol nejaky blok a prestane dychat, a nahlta sa vzduchu, no hroza..

Keby sa mi aspon pumpovat dalo dobre, neviem si vzdy vyvolat spustaci reflex 😖

diana_81 Hmm, tak ja uz neviem, co ta tvoja slecna ... co s nou, ked ani prikrmy nespapa, aspon to ovocie a zeleninka... moznoo ze jej ta trocha mlieka staci, mozno mas smotanku 🙂

diana_81
23. okt 2012

@boka79

haha, teraz si ma rozosmiala... 🙂 ja neviem, prestanem to riesit som sa rozhodla. Lebo costi mi teraz zvysil mliecko a nezda sa, ze by ju to motivovalo... takze este chvilku ho poberiem a potom ak sa nic nezmeni postupne zacnem vysadzat a necham to na nu. S lekarkou sa tu na SK poradim o tom zeleze, ci nemoze mat nedostatok a trpiet nechutenstvom... Mozno ked prestanem riesit uplne bude vacsia pohoda a chyti sa i ona... Uz som z toho riesenia unavena. V dobrom zmysle slova...

boka79
23. okt 2012

@diana_81

to ti verim, aj ja stale riesim a uz ma to nebavi, preco to nemoze ist vsetko jednoducho? len stale rozmyslam, ze v afrike a nikde inde nikto nic neriesi, dojci , bez costi, bez senovky a ide to... Takze aj ja uz som trochu pohodovejsia , ako na zaciatku toho nasho strajku, skus vylucit este to zelezo , ci je to ok. Ale pokial mala prosperuje, tak je to asi tak ok.. Moja velka, ona aj teraz toho nepoje. Od malicka, tu som ale koli mojej blbosti dojcila len 10 mes. a myslela som si, ze sa mi odstavila.. Ona mi niekedy cez den zje polku chleba na veceru s niecim a trochou uhorky, na obed len prilohiu,cize zem. , ryzu, alebo cestoviny a rani jogurt , alebo cerealie a medzi tym si zobne a vydaj ma nenormalny, je sice stihla, ale nezda sa mi, ze by jej chybalo, tak asi jej to staci..

boka79
23. okt 2012

@diana_81

a ked sa uz clovek s tym tolko stresuej, tak ja si vzdy poviem, ze kazda kvapka mliecka je pre neho dobra... Aj ked ich je tych kvapiek menej, je zivy, uz mi lozi,nemozem sa stazovat, asi prestanem riesit, zrusim pomaly costi a hadam bude dobre. 🙂 len sa stale cudujem, ze kde ma ten pud sebazachovy, on by sa neozval ani po 10 hod. hladu, keby na nom bolo 🙂

lalus
23. okt 2012

@boka79 nooo teda, ja mám tiež chlapa, má 9 mesiacov a 7,8 kg 😅 takže mám len také chlapčiatko a myslím, že tvoj malý váži ukážkovo 😉

diana_81
23. okt 2012

@boka79

presne o to mi ide, ze ked je taka malicka nechcem riskovat... ale co narobim? Naliat do nej nasilu sa mi to nepodari, aj keby som sla ma UM musela by som to do nej dostat... Materskeho mliecka je teraz URCITE dost, ona neplace, nepyta si... Co ineho narobim? Ja proste uz nevidim velmi ine moznosti ako varit a ponukat, a nukat i prsnik a nechat to na nu. A kym nie je uplakana, unavena, chorlava a podobne skratka verit, ze pud sebazachovy ma.

A v Afrike su asi tie skusenosti s dojcenim a podobne predavane medzi zenami, iste vedia o krizach lebo to maju odpozorovane, asi poznaju i nejake babske recepty, bylinky... to nam asi tie UM uplne poplietli instinkty. Ono ja verim, ze je fantasticke zachranit babo, co by inak neprospievalo, ale kamosky davaju UM preventivne - abe prespalo babo noc, aby nahodou nemal hlad a podobne, jasne ze potom rovnovaha vydaj-prijem nefunguje a dieta sa casom ostavi. No ale mudra som zase 🙂 My sme take nerobili a napriek tomu sme TU 🙂

ivka_666
23. okt 2012

@2neluska určite to trvá dlhšie ja som tento problém mala aj dva mesiace po porode... Treba masírovať a odsávať potom sa to stratí ;)

boka79
24. okt 2012

@diana_81

tiez si myslim, ze afrika tam su dojciace vzory, inak to tam nepoznaju a preto to funguje, tu nam tato spolocnost poplietla hlavu 🙂

mas pravdu, vsetko bude fajn, hlavne sa netreba vzdavat a potom to pojde.. 🙂

To poznam s tym mliekom, spustacich reflexov kopu aj mlieka a malysi cucne a dost..

svetlusska
24. okt 2012

@boka79 to je taky solny roztok, ktore ako keby huste hlieny rozpustil aby lahsie isli odsat...nam to pomohlo, resp.pomaha doteraz kedze idu zubky a sopliky su tu zas....

boka79
24. okt 2012

@svetlusska
tak to pouzivame, no hadam o chvilku bude lepsie, lebo aj malemu to leyie na nervy, aj zub mu prisiel, takze mame srandu.

boka79
24. okt 2012

@lalus

ahoj, no moj sa narodil stvorkilovy, neviem ako tvoj chlop 🙂 preto tolko vazi teraz..a to je podla tabuliek menej ako by mal, podrzte ma 😉

keena
24. okt 2012

ahojte, idem zas po case o nazor... vo svojom fotoblogu mam spravu z 22. aug. 2012 (vlozim ju aj sem, ale az by ste si chceli precitat nazor inych mamiciek)
"Baby, myslite, ze kojenim mozem stracat nejake vitaminy? Lebo uz asi mesiac ma bolia kolena, akoby mi chybalo to mazivo v nich...a je to cim dalej tym horsie. Uplne mi v nich vrzga a pri vstavani, ci uz zo sedu alebo "kvoku" vidim niekedy hviezdicky. Mam pocit, ze sa to stale zhorsuje... (ako buduci tyzden sa chystam uz k dr., ale rada si precitam aj vas nazor)"
Podotykam, ze uz je to skoro 4 mesiace, kedze to bolo pisane v auguste... u dr. som samozrejme bola, ale ked som jej povedala, ze stale kojim, nic nemozeme robit. nemozem ist ani na "rengen", je to pravda? mam sa zastavit ked dokojim...ako, ked budem kojit do 3 rokov a noha ma bude stale boliet, to s tym nemam nic robit?? jasne, nikomu nebude vadit, ze mi koleno odide.... ako je to fakt uz hrozne, uplne pocut vrzganie pri vstavani (ako keby vrzgali dvere)...
co si o tom myslite vy? vdaka
@beton @strapco13

strapco13
24. okt 2012

Ja uz na MK oficialne neposobim
najdete ma http://poradnaorl.webnode.sk/
poradnaorl@gmail.com
http://www.facebook.com/pages/Poradňa-ORL/41700...

@keena na rtg kludne mozte ist a riesit si svoje tazkosti aj lieky mozte brat

saan
24. okt 2012

Dobrý večer 🙂 chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám 5 týždňového syna, ktorého kojím. Kojila som s klobúčikmi,lebo som mala malé bradavky, ale teraz ich už vôbec nepotrebujem. Zo začiatku som mala mliečka veľmi veľa, pretekali mi aj prsné vložky, musela som odsávať. Teraz mám mliečka toľko, koľko potrebuje drobec, už sme sa s malým zharmonizovali. 🙂 Problém mám taký,že ma bolí na dotyk ľavý prsník... zo začiatku to bolo len také pichanie, ako hadíky...a teraz ma bolí jedno miesto na dotyk, ako modrina. Keď mi prsník vypije je úplne mäkký, žiadne hrče ani zatvrdnuté miesta.Na tomto prsníku som mala prasknutú bradavku, ale tá sa zahojila. Keď nosím drobca, musím ho nosiť nižšie pod prsiami, lebo ma to bolí. Neviete čím by to mohlo byť spôsobené? Keď ideme vonku dávam si pozor, teplo sa obliekam, ešte si dávam aj plienku cez prsia, a nosím neprefúkavú bundu. Vopred vám všetkým ďakujem za odpoveď... 🙂

diana_81
24. okt 2012

@boka79

🙂 podla mna vazi krasne!!! My mame 11 mesiacov a dnes sme mali 8,66kg, takze sme pribrali 270g za posledny mesiac... na to ze nic neje a lieta ako sirkan to beriem ako velice uspokojive 🙂

boka79
25. okt 2012

@diana_81

to je viac nez dobre, my sme mali ako trojmesacny 7 kg a potom to slo pomaly hore, tedapomalsie...ale ste super, uplne staci 🙂

2neluska
25. okt 2012

@ivka_666 ďakujem pekne. myslela som že sa to stratí skôr.

doubletgirl
31. okt 2012

neviem ci budete vediet poradit ale som uz zufala :( mala bude mat 2 tyzdne narodili sme sa o mesiac skor. mala 2380g a ked nas pustali z nemocnice mala iba 2120g. vobec nepriberala a mam taky pocit ze ani nepribera. za 24 hodin spapa od 200-320ml a neviem ci to staci alebo nie. sice nekojim ale odsavam si a davam jej to cez flasku. malinka stale len spinka. a ked sa napapa sa usmieva a potom spi. davam jej kazde 3 hodiny. len doktorka hovorila ze malinko papa. tak ja neviem.... citala som nieco ze podla spotreby plienok sa vie ci dobre papa, ako to vlastne je? neviete poradit? dakujem moc za odpovede