Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

mikat
18. feb 2010

Dakujem Annag,
dufam, ze to budu tie zubky....Dnes uz od rana je strasne nervozny, velmi malo papka uz asi treti den. Ked zaspi, budi sa kazdu chvilu a cele pasticky by si spapal, vsetko pcha do ust, cistou bavlnenou plienockou som mu trosku masirkovala dasienka a teraz mu dam kamistad gel, dufam, ze to pomoze. Hryzatka do ust nechce. Poradili mi, ze mam do vreckovky zabalit kusok ocisteneho jablcka, nech si to tak hryzka...ale este mame iba 4 mesiace a 2 tyzdne, tak neviem ci mozem, predsa sa mu z neho uvolni nejaka ta stavicka...Najviac ma trapi, ze sa mi uz tvori aj menej mliecka, ked malo papa. Ja som asi spravila velku chybu, ze som nezacala odsavat :( ...

mikat
18. feb 2010

Este by som sa chcela opytat, ako babatko prejavi, ze ma malo mliecka? Plakanim?Dufam, ze nemam pre neho malo mliecka :( Toho pocitu sa asi nikdy nezbavim...vzdy nad tym akosi musim premyslat

kdezee
18. feb 2010

annag..lenze on dlhsie nespi a netusim preco..cely den sa ho snazim uspat a nic z toho..a to sme ho skusali zavinut napevno..aj ho ulozit bez zavinovacky aj vselico..najdlhsie spi vecer od osmej cca do polnoci..potom ho kojim a on uz zaspi na hodinku a poto sa ho snazim aj 2 hod uspat a aj tak zaspi na polhodku len 😒 este tyzden a budem ako zombik 😒 skusim tu pohladat ci niekto nema dake skusenosti s tym...

ivv
18. feb 2010

kdezee tak to sme na tom rovnako.. 😒 nasa mala je rovnako stara a rovnako malinko cez den spi. v noci je to take iste ako u vas.. ja som tiez uz ako mrcina.. navyse som na malinku sama, manzel pracuje v zahranici, chodi domov sice kazdy piatok na vikend, ale aj tak ..

nikush
18. feb 2010

kdezee, ivv...my sme mali podobny problem, od mala mi cez den vela nenaspi, v noci do tej polnoci to bolo super, a potom to aj s kojenim 3hodky trvalo pokial zaspal...som bola ako nalacno vybluta 😀 . no ked vam to pomoze, teda aspon na duchu potesi, teraz sa to meni, noci su suprove, len 2x sa zobudi a cez den zacina mat rytmus aspon doobedu, pospi si 1-2 hodky a poobede ho musim este naucit 😉 . drzte sa

siouxsie
18. feb 2010

po piatich mesiacoch uspesneho kojenia v dennych intervaloch cca 2,5 hod. a nocnych intervaloch cca 4 hod, mi moja dcera zrazu prespala bez papania celu noc. t.j. naposledy papala pred spanim o 19,00 hod. a zobudila sa hladna az o 06,00 hod. sice som sa v tuto noc uzasne vyspala, ale zaroven som sa zobudila s pocitom totalne naliatych, bolavych prsnikov, k tomu v pravom prsniku som si nahmatala bolestivu hrcku. po cca dvoch krmeniach hrcka sice vymizla a toto miesto uplne prestalo boliet, zato vsak ma zacala pri kazdom dalsom kojeni velmi boliet bradavka. zvazovala som, ci sa nejedna o upchaty mliekovod. trochu ma vsak metie, ze bielu bodocku (akoby malinku vyrazku) na bradavke nemam stale, ale iba bezprostredne po skonceni dojcenia. pokial nadide nasledujuce dojcenie, bodocka uplne vymyzne. moze sa takto prejavovat upchaty mliekovod? dakujem za vase reakcie.

ketkous
18. feb 2010

annag,chcem sa opytat,co znamena ked nasa mala si niekedy pýta prsník,potom sa jeduje a vrtí hlavou,čo ho riadne nemôže chytiť a dokola .ked ju zdvihnem place,opat sa chce prisat a tak dookola. 🙄 mam pocit,ze ked si z neho potiahne aj mliecko,zacne plakat.Nie je to tak vzdy,ale stava sa to.

annag
18. feb 2010

ketkous - ak je to len občas, tak to bude skôr preto, že je niečím rozrušená či unavená. Väčšinou sa to stáva večer, resp. vtedy, keď bábo dlhšie nespinká. Skús hľadať skôr takéto súvislosti.

annag
18. feb 2010

siouxsie - áno, tak sa môže prejavovať upchatý mliekovod. Skús ju prepichnúť tesne po dojčení keď je naplnená mliečkom. Inak sa tam vytvorí mliečna zátka a uvoľňovať sa to bude ťažšie.

annag
18. feb 2010

kdezee , ivv - ako mama troch detí 😀 odpoviem - pri starších dvoch som sa ani nepokúšala uspať ich doma v postieľke cez deň. Spali zásadne iba vo vaku alebo vonku v kočíku či na balkóne. A kočíkovali sa aj 3-4 krát denne . Deti dnu cez deň väčšinou nevedia spávať a netreba ich trápiť.Je to prehratý boj, ktorého výsledkom sú nervy v háji 😅 Šatka a prechádzky vonku robia zázraky. Najmenšia zázračne spáva dnu a pritom ich vychovávam rovnako. Rovnako noci. Spávali samé kým som nešla spať i ja. Akonáhle som sa objavila v spálni, dieťa ako kontrolka sa ozvalo a už aj bolo pri mne až do rána. Tak je to i teraz s malinkou. V noci sa dojčí, netuším kedy a koľko krát, spím a nevnímam. Toto je môj recept, myslieť i na seba a svoje pohodlie - naučiť sa spávať popri dojčení , zabezpečiť posteľ, aby bábo nespadlo. A prechádzky vonku brať pozitívne, nie ako povinnosť, ale ako pôžitok, ktorý si môžeme užiť kým sú deti malé. Potom budeme sedieť v robote a nostalgicky spomínať po prechádzkach v parku ....a koľko krát som dojčila či prebaľovala vonku po stromom....

annag
18. feb 2010

mikat, stačí mu dať studenú mokrú handričku pocuckať....

- ak papá málo, môže sa laktácia trochu utlmiť, no on si mliečko potom opäť vyrobí. Čo znamená málo? Treba vylúčiť i iné ochorenie okrem zúbkov, ušká, noštek ...

majaza
18. feb 2010

siouxsie, to spanie ti úprimne závidím 🙂
ja by som riskla aj tie naliate prsníky.
moja malá má 7 mesiacov a so spaním je to čím ďalej tým horšie, posledné dni nezaspí inak ako na prsníku a čo sa niekedy budila v noci na krmenie 2x, teraz je to aj každú hodinu 😒
Viem, že je to asi normálne, možno jej idú zúbky a pod., ale občas som z toho zúfalá.

Ale chcem sa veľmi pekne poďakovať annag, že stále dojčím a odolávam všetkým radám môjho okolia dať UM, či kašu na noc.
Občas, keď už mám aj ja nutkanie, stačí mi prísť sem a vedieť, že niesom jediná, ktorá má problémy 🙂

Držím všetkým prsty a prajem príjemné a bezproblémové dojčenie 😉

annag
18. feb 2010

lin18 -

nie z hladu, ale môže to byť preto, že nepije dosť na tuk bohatého mliečka. A to sa môže stať vtedy, ak prsníky neodsávaš úplne do dna. To sa pri odsávaní často stáva, najmä po dlhšom čase, stimulácia dvorca nie je dokonalá, takže i vypudzovacie fázy počas ktorých mliečko tečie nie sú také časté. Potom sa môže stať, že vyprázdniš mliečko, ktoré je už pod dvorcom nahromadené, ale zvyšné, na tuk bohaté nie. I preto je vhodné pri dojčení kombinovať ručné odsávanie s mechanickým. Napr. začneš odsávačkou a dokončíš odsávanie ručne. Ručnou stimuláciou dvorca totiž dobre tlačíš na nervové zakončenia pod dvorcom a tým stimuluješ ďalšie spúšťanie mliečka.

skrátka, dlhodobé odsávanie je veľmi náročné a vždy stojí za pokus bábetko dostať na prsník. Ploché bradavky nie sú prekážka dojčenia. Bolo by ideálne ak by si sa spojila s laktačnou poradkyňou, alebo si aspoň pozri články, kde o prikladaní píšem. Je možné, že bude prsníky odmietať, no niektoré deti prekvapia a prisajú sa i po niekoľkých mesiacoch.

no a k Tvojej otázke - vôbec nie hlúpej.

Mliečko je stále rovnaké, laktóza – mliečny cukor je rovnako obsiahnutý v prednom i zadnom mliečku. No mliečko sedimentuje – rovnako ako kravské mlieko – tuk sa usádza po bokoch mliekovodov. Bábo v úvode dojčenia vytiahne ľahké mliečko, resp. Ty odsaješ – teda to známe predné a až potom vytiahne i tuk – zadné mliečko. Je to ako keď pijeme šťavu z pohára slamkou – najskôr vytiahneme ľahšiu časť, husté sa usádza na spodku a stenách pohára, vytiahneme ho až v závere. Takže v čase, keď sa Ti zdá, že už je prsník prázdny, je v ňom ešte stále dosť mliečka a efektívnou stimuláciou by sa malo dostať von.

to, či sa nám podarí dobre odsávať prsníky ovplyvňuje spôsob odsávania.Mnohé odsávačky nefugujú dobre. Mnohé mamičky nevedia správne odsávať ručne. Najlepšia odsávačka je bábetko.

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava...

annag
18. feb 2010

andrea12737 - pripravujem o tom článok, aspoň v rýchlosti. Cigarety na rozdiel od tehotenstva neškodia bábetku ani tak cez mliečko, ale oveľa viac škodia tým, že bábo v prítomnosti fajčiara sa stáva tiež pasívnym fajčiarom. Teda škodí mu najmä vdychovanie cigaretového dymu.

annag
18. feb 2010

tara33 - ozvi sa, držím palce 🙂 . Detralex bežne dojčiace mamičky užívajú

annag
18. feb 2010

zuzanakonik - áno, keď bude satčiť jedne prsník ozvi sa, potom môžeme skúsiť ďalej vyrovnať disproporciu tak,a by obidva produkovali rovnaké množstvo

nikush
19. feb 2010

annag, sem tam mi vystupia na prsniku take 2 zily, nie su to zily, ale mliekovody, no su take hrube ako zily. pisem ako hotentot 😀 . minule mi koli nim neslo ani odsat a to som fenovala o dusu a nic, len 10ml 😅 . to je ten prsnik, co z neho malo tecie, ten zdeformovany. a ked na tie mliekovody zatlacim, tak strieka mliecko. vyzeraju ako ked mam naliate prsia, len ich nevidno na povrchu, iba ked zatlacim, tak ich citim...ako sa ich mam zbavit? nebolia ma, ale mi nejde tak mlieko ako predtym...maly taha, neplace ked je na tom prsniku, takze mu asi staci a tecie pekne...
a este jedna otazka: nechce mi v noci pit, ked ho dam na lavy bok. otaca hlavicku prec odo mna a place. ked ho dam na druhy tak v pohode sa prisaje. riesim to tym, ze zacnem v sede a pomaly laham 🙂 a je to v pohode, uz ostane prisaty a neplace. moze to byt tym, ze v poslednej dobe som ho castejsie kojila vecer na pravom boku, nakolko mi vychadzal ten prsnik na kojenie? vdaka

ketkous
19. feb 2010

mila Annag,zda sa mi,ze ten nepokoj po napapani je uz skoro stale ☹ Co to znamena?stale place akokeby ju trapilo brusko a nemala absolutne ziaden pozitok po papani...aj si odgrcne,ale opatovne zacne plakat.
pri prsniku sa mrvi,vrti a place,ked ju opat prilozim.Neviem,ci jej to mliecko nejako dobre netravi,alebo beha po zaludku,kade tade,fakt neviem...
dakujem

diduska777
19. feb 2010

Ahoj Annag, pisala som ti ohladom problemov s dojcenim, ale asi ako kazdá maminka tu 🙂, jedná sa o to, že sa snažím znižovať si množstvo mliečka (čítala som si tvoje články a riadim sa tvojimi radami), prikladám malinku aj dva, tri krát na ten istý prsník (nie len počas jedneho dojčenia, pretože mi pije na viackrat) ale aj dve, tri dojčenia aby sa úplne vyprázdnil (sice si nie som istá či je úplne prázdny, je úplne makučky, ale ked sa mi spustí mliečko tak este troška ide, velmi malicko ale to sa už malinká jeduje a nechce z neho piť). Problém je v tom, že potom mám taký strašne naliaty a preplnený druhý, že musím viac nechať vytiecť, lebo by sa mi udusila, nepomáha ani vertikálna poloha, ani po ležiačky (cmuká a cká, je to strašné počúvať, keď viem, že každé ckanie potom sposobuje bolesti bruška), ale tým pádom si zasa vytváram viacej (ale inak by sa nenapapala, pretože strieka aj 4-5 prúdmi), taktiež ani nožnicový úchop (ten pomáha iba pri druhom dojčení z toho istého, keď už nie je prso také velmi plné, aj to ma už bolia prsty). Malinkú dojčím každé 3-4 hodiny, cez den aj menej, ale nestíha tolko vypiť, kolko sa medzitým vytvorí. Možno máme zlé polohy alebo prisatie, ja už neviem ako to mám riešiť... Dojcenie ma velmi tesilo, zo začiatku som s tým nemala problém, potom sa mi zacalo tvorit vela mliečka, robila som chybu, že som aj odsávala, aj pred aj po dojčení a vtedy bola malinká spokojná, ale bolo to strašne vyčerpávajúce ☹ Nechcem si velmi radikálne zníziť mliečko, pretože niekedy si zase myslím (vačsinou večer, vtedy býva rada a vela na prskach) že nemám už dosť mliečka a neviem co jej dám ked sa zobudí skor ako sa mi vytvorí (sú makké ako spongia), ale teraz mám z toho len obavy, že zase bude hltať a nebude spokojná alebo sa bude dusiť... Už som rozmýšlala aj nad tým, že budem iba odsávať a dávať z flašky, ale je mi to velmi lúto, a nechcem prísť o ten pocit blízkosti a lásky 😢 Dakujem pekne za pomoc 🙂

kdezee
19. feb 2010

annag..nuz..ja by som rada chodila s nim vonku kludne aj 10x..len problemik je v tom ze on v tom kociku vacsinou place..vtedy dufam ze to prejde a niekedy ano (ale aj tak tam nespi len cumi) alebo potom chyti zachvat a ja utekam domov radsej..v tomto veku si nefandim ze by zaspal sam tak ho hojdam na fitlopte vacsinou a ked je tuhy tak ho prelozim,nezobudi sa pri tom ani nic ale po 5 min je aj tak hore..je rekord ked spi polhodku :D..a vnoci som na tom tak ako ty..tiez netusim ako dlho sa dojci lebo vzdy zaspim..ale niekedy pri tom nezaspi a rozplace a sup na fitloptu...a ked ho uspim tak tiez casto len na polhodku :-/ tak zase fit lopta a kojenie a tak dookola.. fakt uz som ako zombik...a inak..v babyvaku tiez vacsinou place ale skusim si kupit este satku a uvidime...

ivv to nezavidim ze si sama mna by asi porazilo..ale v noci aj tak k malemu vstavam ja lebo priatel ked aj ide tak o chvilu strati nervy 😀 jaaaj dufam z toho coskoro vyrastie lebo budem mat take kruhy pod ocami ze mozem s nimi chodit na nakupy 😒

given
19. feb 2010

kdezee, skus elasticku satku, nas maly v nej vzdy okamzite zaspal a je pohodlna aj pre malinke babo 🙂

jarimka
19. feb 2010

Ahojte dlho som hľadala tu temu konečne som ju našla 🙂
Mam problém mam 6mes synčeka a do teraz bol len dojčený no začala som zavádzat prvé príkrmy mali je spokojny a v noci mi prespi dost vela čo ked som dojčila sa budil každé 3hod na papanie ale ja mam teraz problém s tvrdnutím prsníkov v noci sa budim na bolest aj som skušala teplu sprchu rozmasírovť ale stale citim naliate prisníky aj ked s nich malí papa a aj slabučku bolesť potrebujem radu ďakujem

annag
19. feb 2010

jarimka, prsníky si len potrebujú zvyknúť - o pár dní sa laktácia utlmí, netreba robiť nič. Len upozorním, príkrmy pridávaš k dojčeniu. Teda nepotrebuje iné tekutiny a počet dojčení cez deň by mal byť naďalej vysoký, hoci to bude niekedy len na pár hltov od smädu či únavy.

annag
19. feb 2010

kdezee - ak nefunguje kočík, chodievaj s ním vonku v šatke - je to jedno,treba robiť to, čo funguje. Ale ak sa prejdeš po vzduchu Ty i malý, veľmi Vám to obom pomôže.

v kočíku mu vyvýš matrac, aby plynule klesal pod uhlom cca 30 stupňov. Pred tým, než ho dáš do kočíka, ponúkni mu prsíčko, hoci už bude vo fusaku. AK začne plakať vonku, smelo ho vyber, daj prsíčko a skús znovu položiť. Nájdi si nejaké tiché miesto, kde by sa to tak dalo robiť.

annag
19. feb 2010

ketkous

- mala by som vidieť, ako sa malá prisáva . mohla by si mi urobiť fotku jej prisatia, reps. i video ,stačí z moibilu?

- je to tak, že sa prisaje, mliečko si spustí, začne pekne piť ... a po pár minútach sa začne hnevať, vtrieť ... skúsila si v takej chvíli prsník stláčať? skúsila si ju v takej chvíli priložiť na druhý prsník? prijala by druhý prsník a pila by na ňom opäť dobre a hnevať by sa začala opäť až v závere?

-

annag
19. feb 2010

nikush

- skús iba dojčiť v takej polohe, pri ktorej mu bude brada smerovať smerom k zhrubnutým častiam.
- pri dojčení stláčaj prsník v časti okolo tých mliekovodov

- bude to zrejme nedostatočné vyprázdňovanie vplyvom deformácie. Tam pomôže najmä super prisatie správnym smerom

- to, že sa v noci nevie prisať na jednom boku je normálne, môže byť popletený keď je ospalý , presne ako píšeš, ak si už zvykol na jednu stranu. Môže mať problém v tej polohe dobre uchopiť konkrétny prsník. Postupuješ veľmi správne - priložíš posediačky a opatrne ho položíš, super.

(ja som na to často lenivá a robím to tak, že si bábo neprekladám, ležím na ľavom boku a dám pravý či ľavý - len sa viac nahnem - no je to zlá poloha pre mamu na kríže , neodporúčam 😅)

annag
19. feb 2010

mamičky, nebudem tu cez víkend, tak sa ospravedlňujem za oneskorené odpovede , ďakujem 🙂

janula.k
20. feb 2010

ahojte, chcem sa opytat, ako sa prejavuje zapal v prsnikoch...alebo infekcia. Od vcera ma tak popichava v oboch prsnikoch, citim take tahanie, bolest..predtym som to nikdy necitila. Inak problemy s kojenim nemam.
A este sa chcem opytat, ako dlho trva, kym sa potrava ktoru zjem, dostane do mliecka a potom ako dlho trva kym to dieta stravi..chcela by som si nejako odsledovat, co asi mojmu malemu sposobuje bolest bruska, len neviem ako..

mikat
20. feb 2010

Ahoj annag,
tak idem hned skusit studenu mokru handricku,
a uz papa lepsie, to mal asi iba take obdobie, ze nepotreboval tolko mliecka a okrem toho mal aj sopliky a trochu kaslal. V noci sa zvykne zobudit aj na to, ako mu tie sopliky stekaju a potom s tym chudacik nevie co robit, ked ich ma v hrdielku, tak kasle a prehltava. Vcera a dnes sa mi tvori aj viac mliecka. Zacala som znovu pit caj z weledy na tvorbu mliecka.
Dakujem velmi pekne za rady.
Katarína a Mišík...
a ešte som sa chcela opýtať...máme celkom pekné zachovalé detské veci, ale aj veci pre dospelých....nevieme čo s nimi, radi by sme ich darovali do nejakého centra pre mamičky. Najvhodnejšie by bolo v Martine alebo v Leviciach. Nemáš náhodou nejaký kontakt, kde ich môžeme zobrať?

diduska777
20. feb 2010

Milá annag, len pre doplnenie, malinka takmer po kazdom odgrgnuti čka, tak aj preto kojim na viac krat aj preto, ze ju to dosť unavuje a vačsinou papa zo zatvorenými ockami a zaspava pri papani. Kojenie trva tak okolo 15 - 20 min. z toho prvych 5 poriadne taha (s noznicovým úchopom) a potom dalšich 10 len tak potiahne (to uz povolujem), podudluje, zase potiahne a na konci už len dudluje 🙂. Taktiež by som chela vediet, či može byť koli mojej nadprodukcii aj to, že malinka dosť prdka (ale take velke hlasne prdky) ale ani nie to, ale dosť smradlave 😒 Ani kaka jej nesmrdi tak ako prdky.. Alebo to je z mojej stravy? Vynechala som úplne všetko mliečne a už nemá vyrázky a dúfala som, že prestane aj to skrucanie a bolesti bruska ale zatial to pretrvava koli nadprodukcii ☹ ktoru som zatial este neznízila natolko aby sme s tym nemali problem, ma teraz 6 tyzdnov, co byva vraj rastovy spurt a vela papania 🙂 Dakujem pekne za opoved a rady a prajem pekny den/vecer 🙂