Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

jaja26
21. sep 2010

Ahojte,
prosím vás, myslíte, že môžem zmiešať odstriekané zmrazené mlieko s čerstvo odstriekaným a dať ho maličkej? Mám ho v mrazničke už 5 mesiacov, ale nie je ho tolko kolko potrebujem na jednu dávku. A potrebujem ho v noci dať. ĎAKUJEM.

annag
21. sep 2010

@jaja26 áno 🙂

carodejnica
21. sep 2010

@elinka27 všimla som si, že si ťa nik nevšimol 😕 vyzerá to na silný tok mliečka, ale skús prípadne napísať annag do IP, alebo jej rovno vyplň dotazník na jej stránke a pošli... 🙂

ivv
21. sep 2010

@carodejnica inak po sekcii (planovanej kvoli KP a aj mojmu problemu s bedrovym klbom) som aj ja bola totalne rozbita.. nielen fyzicky, ale hlavne psychicky.. dodnes sa cudujem, ze za mnou neposlali panov v bielych plastoch s neuprimnymi usmevmi na perach a za chrbtom zvierajucimi zvieraciu kazajku 😀 . tiez som jeden den aj noc prerevala, lebo som myslela, ze mlieko uz "nepride" snad nikdy.. nohy som mala opuchnute ako klaty. mala stale plakala, chuda, asi bola hladna, mne nikto nepovedal, ze si do striekacky mozem prist zobrat UM (prosim neukamenujte ma za to, mne mlieko "prislo" az na stvrty den, tak som jej to UM skratka dala 😔 ), bola som ubolena, unavena.. skratka to vobec nebola moja predstava prvych dni s nasim vytuzenym babatkom. ked sa mi pustilo mlieko, tak razom vela bolaciek pominulo, aj tie divne psycho stavy 😝 . doteraz sa vsak cudujem, ze sa to nezhorsilo, lebo s malou som bola vacsinou sama (muz robi v cudzine, chodi len na weekendy), cez den toho vela nepospala a kedze som ju nenechavala plakat, tak som ju mala vacsinu casu na rukach 😅 . doteraz sa tak trochu hanbim, ze som to nezvladla lepsie, ze som nebola taka kludnejsia, ze som tu unavu mozno prenasala na malu a ona preto nevedela dobre cez den spinkat 😔 😔

snad .. ak sa podari, pri druhom dietatku to bude lepsie 😉

strapco13
21. sep 2010

@elinka27 mliecko nestrieka len tak, ze sa mu chce /kvapkat moze/..strieka len na urcity podnet..pusinka baba alebo ked si stlacas dvorec alebo odsavas..pri slabom toku nestrieka, pri silnom strieka..cize to bude u teba ten silny tok..uz som ti to tusim pisala
ale cele mi to dojde, ze ty si velmi nervozna..chapem, ale musis sa ukludnut..dietatko reaguje na tvoj stres, ci uz vedomy alebo podvedomy a vtedy je prilis nervozne na to, aby sa kludne prisalo a kludne pilo
cize musis z tohto bludneho kruhu von..hlboky, nadych, vydych, pozri sa do ociek svojho babatka usmej sa pritul si ju pobozkaj a s tymto pocitom su ju priloz

strapco13
21. sep 2010

@ivv nemas sa za co hanbit...hormony su hormony, chcela si to naj pre svoje babo...ale zvladli ste to, prekonali ste preazky a teraz si to uzivaj 😉
moj maly bol prikrmeny na 3 den kolo obeda..so striekackou s mojim vedomim a s mojim placom..lenze mne nesla ani kvapka a maly schudol na tu spodnu hranicu...ale zas moje prsia su tvrdohlave po mne 😅 ..nejak ich to nastartovalo a vecer uz z jedneho pil, v noci uz z oboch, dalsi den uz stacilo jedno prsko na jedno kojenie a posledny den v nemocke som pytala odsavacku, lebo za mnou ostavala mliecna stopa..ako po slimakovi 😅 😀

olifcek
21. sep 2010

@strapco13 😀 😀 😀

strapco13
21. sep 2010

@olifcek ahoj..uz som ta tu davno nevidela..ako sa mate...malinka uplne OK?pricucka malinka 😉 ..brat?

olifcek
21. sep 2010

my stale zaspavame na prsniku, teda Oliv, ja ee, a tiez verim, ze to raz skonci, ved i do skoly raz pojde 😅 😅

majdula
21. sep 2010

Annag, mam velikou prosbu. Jsem kratce tehotna, rocniho synka stale kojim a moc rada bych kojila i nadale, ale ubyva mi mlicko ☹ Vlastne jsem aktualne uz skoro na suchu.

Totiz, uz kojim jen v noci, kdyz je malej v utlumu, ve dne kdyz je prin smyslech, tak uz prsicko nechce, kouse me a bere to asi jako hru... ve spanku se ale zmeni na male miminko (dokonce i tak srandovne miminkovsky knoura a hleda 🙂 ) a za noc se napije klidne i petkrat. Rada bych pokracovala, protoze vidim, ze to v noci jeste chce a potrebuje, ale...

Ted ma uz nekolik dni aftozni stomatitidu, zkratka natekle dasne, afty na jazycku a rtu, nemuze poradne sat... takze v noci nechtel nic vzit do pusinky... a ja uplne zapomnela odstrikat, tedy jeden den jsem si vzpomnela a odstrikala 150ml, ale za dva dny uz jen 30 a ted uz skoro nic... mlicko neni... pritom prcek uz by zase pil rad, dnes v noci se prisal snad dvacetkrat, ale pokazde cucnul tak trikrat a hotovo, vic neteklo... a netece ani ted 😢

Gynekolog mi dnes rekl, ze se s tim neda asi nic delat, protoze laktaci brzdi ty tehu hormony... ale snad by to jeste slo nejak nastartovat?
Driv mi stacilo vic pit, nejlepe Birelly a kojici caje, kupovala jsem si piskavici a pokazde mlicko pribylo...

Omlouvam se za dlouhy prispevek a moc prosim o radu, jeste nejsem pripravena skoncit, vlastne se priznavam, kojeni miluju a chybelo by mi a malemu samozrejme taky, je na to nocni tuleni zvykly 😅

olifcek
21. sep 2010

@strapco13 no veru...ja len tak potajme citam, ale uz dlhsie som sem nekukla, ani neviem preco...malicka? boli sme minuly tyzden u svokrovcov, tak si Oliv zvykla, ze ju zabavaju minimalne dvaja, takze ja mam co robit sama doma, mm v oraci, hehe...chodime na baby plavanie, dnes sme boli treti krat a dnes bola uplne uzasna uz ;) uz ani len nezamrncala a uzivala si to c;o) pruh nastastie len na jednej strane bol a jazvicka krasne mizne...

brasko? uz je doma ... nemal chodit a chodiiiiii....dokonca sa predsa len zeni a to 25.09....ja s mm sme mali vyrocie 19.09. 😵 😵

strapco13
21. sep 2010

@olifcek tesim sa s vami

@majdula mliecko len tak nezmizne..ale v ehu je ho naozaj vplyvom hotrmonov menej..nechaj maleho cuckat, cez den skus odsavat, nech sa to nastartuje
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandem...

annag
21. sep 2010

@majdula

maličký už cez deň, keď je pri zmysloch reaguje na pomalší tok mliečka. Keď je ospalý, tak to až tak nevníma. Hormóny skutočne fungujú , produkciu mliečka už žiadnymi liekmi, čajmi ... neovplyvníme. Kým je maličký ochotný sa prisávať, smelo to využívaj. Dojčenie nie je len kŕmenie, ak mu vyhovuje len cukanie s malým tokom mliečka, je to v poriadku. Možno mu to vydrží až do pôrodu 🙂. A je ešte maličký, je možné, že po pôrode sa opäť začne pekne dojčiť 🙂 .

pri pokuse o tandemové dojčenie dosť záleží od toho, ako bolo bábätko do tehotenstva dojčené. Ak už maličký pred Tvojím otehotnením pil iba v noci, cez deň málo , ak už vtedy bola laktácia v útlme, tak pokles mliečka zrejme spozorujeme v čase tehotenstva skôr a výraznejšie.

vejula
21. sep 2010

jeeej baby sa tu bavite o prvych dnoch po porode. Tak pre mna to boli dovtedy najkrajšie dni v mojom živote aj ked ubolena najšťastnejšia pod slnkom... Strašne som bola spokojna s nemocnicou personalom mamičkami všetkyyym. Sama som zo seba nechapala aka som uplne ina kludna vyrovnana šťastna 😅 maleho som davala ku ciciku vždy ked mi ho priniesli a on bol straaašne šikovny. Aj ked to bolo až na druhy den išlo mu to supiš... Normalne som mohla isť o den skor domov s tym že by som prišla ešte na vybratie štichov, ale jA som že si tam už rovno počkam na tie štichy nech sa nemusim vracať... Väčšie stresy boli pre mna ked som prišla domov a bola som zrazu na všetko sama... Ale zvladlo sa to 🙂

michaela80
21. sep 2010

@annag no babrem s s tym videom ..sama to dokopy nedam a mm je v skole...do nedele..tak musim nieco vymyslier..lebo to tak dalej nejde...skusim cez vikend so sestrou...lebo ked skusam sama tak mala sa jeduje este viac..lebo jej bradavku pohybom vytrhavam z pusy..

elinka27
21. sep 2010

@strapco13 ano mas pravdu som nervozna lebo som unavena 😖 nevedela som,ze je to taka drina rozkojit,ale vzdat sa nemienim.Kojim kedy si pyta,len bohuzial nie vzdy mam klud lebo maly si zmysli,ze chce cikat,kakat a tak.Skace po posteli okolo mna a musim po nom kricat,do skolky mi ho nezobrali co narobim,toto ovplyvnit neviem

annag
21. sep 2010

@kkubekova

základ úspešného dlhodobého dojčenia je dojčiť na požiadanie. Kým chceme bábätko dojčiť, nie ho odstaviť - teda to by
malo byť aspoň prvé dva roky 🙂, platí zásada : dojčiť na požiadanie a prsníky aktívne ponúkať. V čase odstavovania platí: dojčiť na požiadanie a prsníky už neponúkať, čakať, kým sa bábätko samé prihlási.

takže ak maličká spinká, nech si spinká koľko chce, ale ak je hore, prsníky aktívne ponúkaj a rozhodnuti enechaj na ňu. ak bude chcieť, tak si niečo cucne, ak nie, tak ju nenúť. Ak pije 6 krát hoci prsníky ponúkaš i častejšie, len viac nemá chuť - tak je to v poriadku. Pocikané plienky by sme mali brať do úvahy po dojčení (bábo pri kŕmení zvyčajne ciká) a po cca 3-4 hodinách, Ak ju prebaľuješ častejšie, logicky sú plienky ľahšie. 🙂

annag
21. sep 2010

@elinka27 - nosiť, šatka, vak , nosič ... sú v takýchto chvíľach nenahraditeľné - Ty dojčíš krásne, stačí skĺbiť starostlivosť o dve deti, čo je samozrejme často náročné , nosič je záchrana 😅

strapco13
21. sep 2010

@elinka27 viem, ze sa to neda porovnat..ale ja mam podobny aj ked lahsi problem..mame psa..a ten je take nase babo tiez..taky maznacik...bud mi drobca rozptyluje..alebo sa hrabe, ze co to robime /nastastie uz pochopil, ze ja mu teda cucnut nedam 😅 /, tiez zacne pytat jest, donesie hracku a pod...ale to viem odbit, ze ho jednou rukou skrabkam za uchom /vtedy je v 7 nebi a zabudne na vstko/ a tak kojim/...alebo ho ignorujem, pohrozim prstom..toto neskusaj a neviem, ci skrabkanie za uchom u syna pomoze 😅
tam je ten problem,ze aj ked starsi ma rad mladsieho surodenca..uz bol nauceny, ze mama sa mu venuje..a zrazu ho o to niekto obera...musis mu dat najavo, ze to ze kojis dcerku, ze je to jej jedlo /on je este maly, to ostane o kojeni, vyvine vztahou, nepochopi/, ze vtedy rusit nesmie, nech ti zatial nieco nakresli, postavi stavebnicu..ze po nakojeni supnes malu do satky alebo nosica a budete sa hrat spolu..nieco na ten sposob..aby mal pocit, ze napriek tomu, ze dcera je narocne babo a vyzaduje byt stale s tebou, tak si najdes chvilky byt s nim, venovat sa iba jemu /napriek tomu, ze malu mas pri sebe/..povedz, ze aj jemu si sa tak venovala, ked bol malicky
inak neviem, ci si citala mama a ja..tohtorocne cisla sa dot venuju teme narocne dieta

annag
21. sep 2010

@carodejnica

mňa zaujal tento odsatvec:

Existuje několik dobrých důvodů, proč by jste se měli o změnu spánkového režimu snažit:
- nespavost může často přetrvávat do batolecího, předškolního věku i pozdějšího věku
- děti, které špatně spí, trpí poruchami nálady, hyperaktivitou a hůře se soustředí
- rodiče těchto špatných spáčů trpí spánkovou deprivací se všemi jejími důsledky

to všetko je pravda- až na to, že je to väčšinou len následok tvrdých, neľudských, dlhotrvajúcich pokusov a návodov "naučiť" dieťa spať, (a ktoré v článku i spomína). 😝 😅

elinka27
21. sep 2010

@annag nosic mam tam ju davam,satku som objednala tak snad skoro pride,chidim s nimi von co najviac sa da.Len je to naozaj narocne,myslela som,ze kojene deti neboli brusko,napapaju sa a spia 😀

elinka27
21. sep 2010

@strapco13 hej stale mu vysvetlujem,ze aj on bol maliy a ze aj jeho som tak pestovala,ze ho stale lubim a na tom sa nic nezmenilo.Ale co urobit ked kojim a jemu sa chce cikat alebo kakat?a sam sa dat nevie?Musim ju chuda odlozit a dat ho na wc ine mi neostava

strapco13
21. sep 2010

@elinka27 ten nazor na male deti som mala aj ja..uz ma drobec vyviedol z omylu..minule spal 45 min za cley den od pol 7 rana do pol 9 vecer..a to dal az 2 spanky

elinka27
21. sep 2010

@strapco13 a pustim mu rozpravku nacystam vodu aj maskrtu aby bol klud kym kojim,ale nie vzdy to vyjde.Chodi za mnou aj so stavebnicou ked kojim,aby som mu toto postavila hento a tak.Darmo mu vysvetlujem,ze musi chvilku pockat.bol zvyknuty ze som sa mu stale venovala.Musi to pochopit verim,ze to pride snad casom

strapco13
21. sep 2010

@elinka27 a keby si sa ho vzdy pred kojenim spytala, ci nepotrebuje ist na WC?

elinka27
21. sep 2010

@strapco13 praveze to robim,a vzdy mi povie ze nie 🙂 jednine ho zobrat a proste ho dat vycikat kym sa mala nezobudi,ale ked je uz hore a pyta si aj tak si chvilku poplace kym ho dam vycikat, ale zasa je to lepsie ako ked ma plakat ze som ju odtrha od prska

strapco13
21. sep 2010

@elinka27 a to prave nosic a satka vyriesi..ona moze byt nacucnuta a ty mozes dat maleho cikat, hrat sa s nim..jedine skakat po tebe nemoze vtedy 😉

elinka27
21. sep 2010

a co sa toho silneho toku tyka tak asi to tak bude,aj ked teda ja mam problem si odstiekat ale mala to asi vie lepsie vytiahnut, snazim sa kojit tak aby jej to netieklo priamo do krku ale si akoby napoly lahnem,len mam pocit ze ona je dost pahltna a to aj vtedy ak ju prilozim hned ako si pyta

elinka27
21. sep 2010

@strapco13 ako sa da kojit v nosici?nejak si to neviem predstavit 😲

carodejnica
21. sep 2010

Keď spomínate tie nosiče, ja tiež plánujem potencionálne druhé dieťa "riešiť" týmto spôsobom. Pri dcérke som to nejak nestihla, či čo. Kým som sa rozhýbala, že by som mohla aj nejakú Manducu kúpiť, mala už pomaly rok. 😀 Stále rozmýšľam, dajú sa s bábom v Manduce napr. plnohodnotne umývať riady, alebo variť? 😕 Nezavadzia ten batôžtek na bruchu? 😕 Ja viem, asi šibnuté otázky, ale rozmýšľala som nad tým. 🙂 Teraz viem, že niečo také kúpim ako prvé do výbavy. 😀
Inak, ani ja si moc neviem predstaviť to kojenie v nosiči pri mojich Ečkach... (veľkosť)