Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

monicka101210
19. apr 2010

ahojte mamicky,moj maly ma 2mesiace a cez den vnutri spi maximalne pol hodinu ak vobec zaspi.... ak nezaspi do dvoch hodin musim ist von do kocika a uz spi.ale potom nestiham doma nic spravit lebo sme 4krat vonku za den neviete co by mohlo zabrat?dakujem za odpovede a cas straveny pisanim pekny den

nevesta
19. apr 2010

Monicka, skus precitat toto 😉 : http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

carodejnica
19. apr 2010

Katka, teším sa, že si pridala články o histórii dojčenia, budem čítať. Inak s tými dojkami ste ma šokovali, chúdence vlastné deti... 🙄 a ja naivná som si myslela, že to tak pararelne.. veď som sa stretla s pojmom "mliečny súrodenec" či tak nejako, v knihách... že zámocký pán mal svojho "súrodenca", ktorý bol vlastne dieťaťom dojky... veď nereálne to nie je, žena v pohode mohla dojčiť naraz dve deti, nie?

Ešte som aj ja chcela napísať pár postrehov a vlastných skúseností, čo sa týka neinformovanosti o dojčení. Nebyť internetu a tohoto fóra, možno by som ani ja už nedojčila.

Išla som z pôrodnice s pokynmi kŕmiť každé tri hodiny a s tým, že malá je plačkavá, ako každé dieťa zo sekcie.... tak som poctivo kŕmila každé tri hodiny, malá plakala. po týždni som u detskej lekárky na poradni zistila, že malá chudne.. našťastie (!!!!) lekárka nám nepredpísala UM, ale prikázala dojčiť častejšie... muž sa ma vtedy pýtal či som si istá, že mám dosť mlieka, sama som mala pochybnosti, lebo som dokopy nič neodstriekala a prsia boli mäkké, mlieko nevytekalo.. a keďže sa mi nechcelo fľaše vyvárať a mlieko kupovať, tak som začala viac študovať o dojčení... dozvedela som sa, že deti treba dojčiť na požiadanie, prsia môžu byť mäkké a napr. dodnes neodstriekam viac ako 30ml.. 😀 a kopec ďalších užitočných rád... a tak dodnes dojčím, zvládli sme aj rastové šprinty v 3 mesiacoch.. mimochodom všimli ste si, že veľa mamičiek stratí mliečko v 3 mesiacoch? 😉

olifcek
19. apr 2010

ahojte, ja mimo kusok...,mam zvysene hodnoty helicobaktera...myslite, ze to mozemna malu preniest? ak sa to uz nestalo x;o((( v stredu idem na kozne, tak sa opytam, ale mozno mi dovtedy odpoviete...

olifcek
19. apr 2010

uz som vygooglila...no do certa...

prsky
19. apr 2010

olifcek..som ani nevedela, ze sa nanho robia dychove testy...moju mamu pred par rokmi pri podozreni na helikobaktera rovno poslali na gastroskopiu 😅

olifcek
19. apr 2010

prsky no, krvy...moc ma svrbela koza, tak si myslela, ze mozno cukrovka...no cukrovka, i pecen Ok, a v tomt mam zvysene hodnoty IgG, chronicke a IgA akutne. netusila som, ze sa na to pytat, ale dobra dusicka Katja, mi pisala do IP, kusok lahsie sa mi bude dychat do stredy x;o)
uz sa da len dychnut do trubky, ale ta stoji 50e...hech,,,ved uvidime, co mi v stredu povie. hlavne, nech to Oliv nechyti...ale vyzera,ze nem, pokial ide o IgG 😵 😵

ja by som normalne za nitkroe rady tu platila... 😉

prsky
19. apr 2010

olif...drzim palec, nech sa tej potvory co najrychlejsie zbavis 😉

olifcek
19. apr 2010

prsky, daki x;o)

a pardon, ze mimo temy...ale slo mi i o to, ci mliecko malicku ochraaani 😉 mozno ho i ja zacnem pit 😀 😀

leelo
19. apr 2010

carodejnica, super! zvladla si to bravurne 🙂
s tymi 3 mesiacmi je to pravda a zase to len poukazuje na fakt, ze pediatri tymto bezradnym mamickam namiesto kontaktu na laktacnu poradkynu ponuknu hned flasu s UM a je po dojceni.

ja som v 3.mesiaci dokrm odmietla, kontaktovala som katku a snazila som sa optimalizovat dojcenie s jej pomocou na dialku.
urobila som ale velku chybu, a sice, ze som isla k inej pediatricke s tym, ze dokrmovat nechcem, nech mi pomoze inak. no ona sa chudatko zmohla len na to, ze nas nastrasila smrtelnou diagnozou maleho, ktoru sme este dalsie 3 mesiace nemali vylucenu. co malo super vplyv na moju laktaciu a nepriberalo sa dalej. cize som bola po zasluhe potrestana, lebo som odmietla dokrm. heslo: bud pristupis na flasu, alebo ta znicime inak. nakoniec som dokrmovat jednoducho musela

medzitym maleho videlo 100 lekarov, vsetci tliachali nieco o kaloricky nepostacujucom mlieku, ale nikto sa mu nepozrel v ramci analzy jeho papania a snahy zachranit dojcenie do pusy. az katka zistila (na dialku), ze ma prirasteny jazycek...
nikto mi nepomohol, neveril, len ona! Katka, dakujem za zachranu mojej rodiny!!

dnes je to s papanim uplne inak, maly taha krasne, silno, rychlo je hotovy, svoje mliecko si vytvori sam, pekne pribera a rastie. rada by som napisala, ze sme po 1,5 mesiaci od zakroku opat plne dojceni, ale je to tak na 99%. dokrm narobil obrovske skody, zmiatol moje prsia, niekedy mu este musim trochu dat, ale len pomocou suplementora 😉

o podjazykovej uzdicke sa pise tu:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/22/priras...

strapco13
19. apr 2010

ahoj annag
chcela by som porosit o radu.
Maly mi v poslednej dobe vymysla na prsniku...pricucne sa a zaroven odlaca ruckami od bradavky..a natahuje ju tym padom a mna to dost boli, skor pali..nerobi to vzdy, ale ked zacne tak potom cele kojenie vlastne saje odtiahnuty odo mna a nepomaha ani prilozit ho natesno, ani uprava polohy.
od toho problemu s upchatym mliekovodom /pisala som Ti IP cca pred 2 mesiacmi/ som kojila v bolestiach, lebo maly odmietol akykolvek nahradny sposob kojenia..flasku, lyzicku, striekacku, klobucik, tak som mala bradavku v strasnom stave, nehojila sa, maly obcas cucal krv, teraz asi 2 tyzden uz je konecne na flaske, cize striedavo kojim a odsavam MM.
viem, ze nie je to tym, ze je na flaske, lebo takto vymyslal uz aj predtym
prsnik mi neodmieta..ked som mimo domu, kojim aj z toho bolaveho, az na to , ze ja ho este citim, tak maly s kojenim nema problem
len obcas proste vymysla...ja len nechcem, aby mi vytvoril ragadu na tom zdravom, lebo uz sa pomaly chcem vratit k plnemu kojeniu.
Dakujem.

strapco13
19. apr 2010

este doplnim..dojcime sa na poziadanie..kazde 3 hodky...maly je presny ako svajciarske hodiny..takmer od narodenia on vyzaduje tento interval, jedine po ockovani si pyta castejsie. Mame dudlik, vacsinou iba na spanie, tento tyzden castejsie aj cez den, tlacia sa zubky..ale ked je hladny, cumlikom ho neoklamem, tak to ani neskusam

janula17
19. apr 2010

ahoj katka, som tiez fanusickou tejto tvojej temy 🙂 Moj syncek je od narodenia plne kojeny, problemy sme ziadne nemali, mohla by som povedat ze to ide uplne ako podla knizky. No pred tyzdnom sa mi spravila trhlinka na bradavke. Ako to mam liecit prosim ta? Maly papa aj z toho prska, ale uz ma to strasne boli, je to cim dalej vacsie a uz to aj trochu krvaca. Vzdy sa to za 3 hodinky pekne zatvori a spravi chrasticka, lenze on to papanim zase otvori a boli to jak slak.... co s tym? davam si na to masticku z DM na bradavky, inak nic. Snazim sa ho polohovat aby to mal v kutiku ust, ale moc to nejde..... Klobucik odmieta, nevie ani z flasky pit a ani cumel nemame.... Dakujem za radu

strapco13
19. apr 2010

janula..to akoby pises o nas..ja som sa trapila 2 mesiace..nic mi nezaberalio..ani masticka namiesana na radu annag..lebo maly mi vzdy tu trhlinu natrhol..skus kojit iba z jedneho a z druheho odsavat do zasoby do mrazaku..ja som tiez tak chcela, ale 1 prsnik nestacil pokryt spotrebu drobca..teraz sa konecne hojim, lebo maly prijal flasku..ale to je posledna moznost, neskusaj, aby maly neodmietol prsnik
skus masticku cicaderma
ak nezvladnes kojenie z jedneho prsnika skus odsavat a kojit zo striekacky, lyzickou alebo cez cievku..u nas bohuzial nezabralo

janula17
19. apr 2010

strapco13 - dakujem ti za rady, prave citam co si pisala predtym.... to tak dlho si sa trapila, ach jaj, dufala som ze to nebude take vazne....ale je to cim dalej bolestivejsie.... uvidim co mi poradi annag a skusim odsavat, ale ci to nebude tiez tu ranku otvarat

carodejnica
19. apr 2010

janula, podla mňa tam bude už kvasinková infekcia, skús mastičku s obsahom antimykotika - klotrimazolu (canesten napr.), s prsníka stále dojči, alebo odsávaj - aby si si udržala laktáciu - inak sranda, u mňa to bolo presne naopak ako píše strapčo, odsávanie odsávačkou mi ranu ešte zväčšilo, naopak Naďka bola šetrnejšia "odsávačka"... 🙂
- tu je viac článkov od annag
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/bolave...
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen...

klara_klara
19. apr 2010

ahojte neviete mi niektora poradit kolko ml materskeho mlieka by malo vypit 9 mesacne dieta? dakujem

strapco13
19. apr 2010

klara...tolko, aby bolo spokojne...kazde babo je ine 😉...odsavas?....ja teraz odsavam..matej ma 5 m a odsajem okolo 130 ml a staci mu

selyma
20. apr 2010

Ahoj anna g. Prosim o radu. Velmi som sa tesila, ze budem svoje babo kojit a je mi zle z predstavy, ze by to tak nemalo byt, ze by som musela dokrmovat. Klaudika ma 2 meisace. V noci krasne spinka zobudi sa o jednej a piatej na papanie a zaspinka. Doobeda pokecame, ideme na prechadzku (cca na 4 hod.). Problem (aspom podla mna to je problem) je v tom, ze ked prideme z vychadzky tak je nekludna a papka aj kazdu hodinu a pol. Mam pocit, ze to sa mi vtedy nestihne otvorit dostatok mliecka. Prve minnutky saje, neskor je pri sati nervozna, odtahuje sa, znova cucne, prisaje, odtiahne. Kojim z oboch prsnikov. Tak ju dam na druhy prsnik a tak sa to opakuje. Znova na prvy prsnik, znova na druhy. Takto dookola to robim asi pol hod. potom sa ona asi unavi a pomaly zaspava na prsniku. Az vtedy ju mozem dat lahnut a uz sa len trochu pomrvi. Nechcem, aby hladovala. Uz to trva asi tyzden, ale neviem kolko presne. Cajik jej nedavam, aj ked do mna stale niekto huci, z to sa ma. Ja sa branim chcem len kojit.
Ja som vzdy chcela kojit, nechcem to stratit. Je to pre mna nepredstavitelne, aby som nedokazala svoje babatko nakrmit.
Prosim pomoz mi. Dakujem

strapco13
20. apr 2010

selyma..neskusala si skratit prechadzku na cca 3 hodky..mozno je potom prilis hladna a nervozna a nechce sa jej cakat na mliecko, kym sa spusti?
cajik urcite nedavaj, kojenym detom uplne staci MM a nepotrebuju ine tekutiny
okolo 2 mesiacoch sa upravuje tvorba mliecka...mliecko sa musi spustit ..uz netecie hned /aspon u mna to bolo/..mozno ju hneva ta pauza, kym sa spusti mliecko...a ked ju das taku hladnu na prsnik, tak je z toho nervna

janula17
20. apr 2010

inak mne tiez stale hucia ze taky velky a nedavam mu ani cajik, ma skoro 4 mesiace.... ze chudiatko, ani jest ani pit nebude vediet, len furt mu prso strkam, ze sama si zle robim.... a ze uz by mal pomaly zacat aj zeleninu jest, ze ked ja som slintala v takom veku tak chlebovu korku mi davali a preco ja nedavam....

strapco13
20. apr 2010

to o tej chlebovej korke som sa uz napocuvala 😠 😀 😀....o cajik...ani nehovorim 😀
tiez drobec pozna len moje mliecko..teda dostal uz celu mrkvu do ruky miesto hryzadla a oblizal jablko a banan

ajkaag
20. apr 2010

janula, moja mamina na mna minule vytiahla argument, ze co hovoria baby na konikovi na to, ze mu "nechcem" davat caj 😀
a pritom som s nimi kvoli tomu bojovala uz pri starsom, no neuveria...
inak podla mojej svokry mm uz v 3 mesiacoch ochutnal kapustove strapacky, no ma teraz alergiu na vsetko mozne aj nemozne, tak ja so strapackymi predsa len este nejaky tyzden pockam 😎

krakulka
20. apr 2010

Dakujem Annag a dievcata za radu ohladom koliky. Prestala som pit sypany caj na kojenie a Andrejkove problemy sa o 90% zmensili. Uz to zvlada dobre, Andrejko sa naucil tlacit, tak si pomaha uz sam. Casto pri kojeni sa zastavi a poprdka si.

Annag chcela by som ta poprosit o radu. V poslednej dobe sa mi stava, ze Andrejko so strasnym placom ide spat do postele - vecerne spanie. Kojim ho vo vedlajsej miestnosti, mame tam kreslo a uz sme si tak zvykli. Andrejko mi zaspi na kolenach, prenesiem ho a ked zisti, ze je v spalni, strasne zacne plakat. Placka niekedy aj 5-10 min. potom len mrkoce. Prsko sa snazim ponuknut, ale ked ja neviem poleziacky kojit - proste mi to nejde. Mam male prsia a bradavka je potom mala, neda sa tak dobre natiahnut. ☹ Nakoniec Andrejko zaspinka, ja ho hladkam po tvaricke, alebo sa len upokoji a niekedy zaspim ja skorej ako on. Ale on je tichucko. Vzdy si k nemu lahnem do postele. Nikdy tam nie je sam. Zabudla som napisat, ze spi s nami v manzelskej posteli. Inak cez den spinka len v kociku na prechadzke, alebo mne na rukach, alebo v babyvaku. Spanok cez den ma velmi slaby, vsetko ho zobudi. Poslednou dobou uz aj v meste auta. Cim to je , ze ma taky slaby spanok. Doma spinka na rukach max. 1 hodinku, niekedy aj len par minut. V satke tiez ale hodinku. V kociku 1x za den 2-3 hodiny, potom cca 1-2 hodiny. To ze si pri nom doma vela (skoro nic) neporobim nejako neriesim. Hlavne aby bol on spokojny. Je fakt, ze si nemam kedy ani uvarit jest, ale nejako to zvladam. Existuje donaskova sluzba. 😉
Keby si mi vedela Annag poradit ohladom spanku Andrejka budem rada. Inak kojim pravidelne, on sam si pyta kazde 2,5-3h. Jeho tyzdenny prirastok je 200-250g - sme poslednou dobou u dr. casto, vzdy si A. prevazi, lebo mal bakteriu, tak potreboval vediet kolko pribera.

Dakujem a zelam vsetkym krasny slnecny den.

monik3
20. apr 2010

Ahoj Annag, bola by som velmi rada, keby si mi mohla poradit s mojim problemom.
Mam 2-mesacnu dcerku a posledne tyzdne mam pocit, ze sa mi tvori stale menej a menej mlieka, tak rozmyslam, ci nie je chyba v zlej technike dojcenia.
Pozorujem to okrem ineho aj tak, ze predtym som mala prsia naliate a teraz zriedkakedy (najcastejsie ked dlhsiu dobu nekojim 4 - 5 hodin).
Prejavuje sa to ale hlavne nespokojnostou dcerky vo vecernych hodinach, poobede a na vecer, dcerka sa pri kojeni hneva, saje par minut z jedneho prsnika, potom sa odtisne a zacne velky rev, dam jej par krat do pusy bradavku, ale ona chvilu taha, potom ju natiahne, opat sa odtiahne a nahnevane place, to iste sa opakuje aj na druhom prsniku po par minutach sania. V noci, alebo doobeda pekne bez problem saje a potom je spokojna.
Kojim ju kazde 3 hodiny, niekedy kazde 2 (po polnoci) a obcas kazde 4 hodiny (do polnoci prespi v kuse 4 - 5 hodin). Mokrych plienok ma urcite min. 5 -6 a stolicu ma zltu skoro v kazdej pienke.. Pribera doteraz ca. 200 g tyzdenne, za 2 mes. pribrala 1,6 kg, co je pediatricky az moc. Kamaratka mi povedala, ze robim chybu, ked jej nedavam pri KAZDOM kojeni z obidvoch prsnikov. Ja jej davam zvycajne z jedneho a ked sa dozaduje, tak aj z druheho, co je v poslednej dobe casto cez den. V noci si neziada nikdy z druheho prsnika. Je to pravda, ze sa potom tvori mlieko nerovnomerne a menej, mala by som jej davat zakazdym z obidvoch prsnikov?

Da sa nejak zvysit mliecko? Caje na podporu kojenia pijem pravidelne a taktiez vineu. Je pravda, ze niekedy pozabudnem na pitny rezim, pijem max. 2 litre denne.

Dakujem ti vopred za tvoju radu.

jana17
20. apr 2010

Ahoj Annag,
neviem ci mozem poprosit o radu aj ohladom spanku mojej dcerky, ale skusim.
V noci sa priemerne budi 2x na dojcenie, ktore trva cca 15-20 min. Dojcim po sediacky, v priecnej polohe, alebo po leziacky. Na vecerne spanie ju ukladame do postielky a po ukonceni dojcenia ju uz necham vedla seba v posteli, neprekladam ju, aby som ju velmi neprebrala. Vnoci som uz prestala aj prebalovat, ale nic nezabera. Po ukonceni papania sa proste preberie, otvori tie krasne kukadla a je hore. Uspavanie mi niekedy trva viac ako hodinu.. vobec neviem ako ju opat prinutit zaspinkat. Cez den je to tiez velmi tazke uspat ju, ale mam cas, tak sa s nou trapim. Ale v noci by som velmi rada uvitala, keby mohla lahsie, rychlejsie zaspinkat. Priznam sa, zatial nemame ziadny pevny rezim, skor sa prisposobujeme potrebam malinkej. Narocna nie je, az na to zaspinkanie. Nedari sa to ani hojdanim, ani nosenim na rukach, v nosici, v kociku, v zavinovacke, polozenim do postielky, hladkanim, proste nijako. Uz sa nam stalo, ze za 24 hod spinkala iba 7 hod, co je velmi velmi malo na novorodenca a samozrejme bola potom velmi placliva.
Dalsi problem, ktory mam, je moja bolestiva bradavka na pravom prsniku. Lavy prsnik je v poriadku. Od narodenia dcerky ju mam strasne bolestivu, bez klobucika si ju vobec nemozem prilozit. Absolutne sa mi to nehoji, bolest neustupuje, uz som vyskusala aj krem Bepanthen a Calciovu mast. Bradavku sa snazim vetrat, ale vobec sa to nelepsi. Niekedy sa mi zda, ze mam na nej chrasticku a ako keby bola v strede nahryznuta.
Velmi pekne dakujem za akukolvek radu, hlavne ohladom spanku mojej dcerky. Pekny den.

annag
20. apr 2010

ahojte, budem odpovedať, len ma dokonale zamestnali komentáre k vyjadreniam v Dámskom magazína o príkmoch a dojčení po prvom roku 😠 , je to hrozné, ak si pomyslím, že to takto ovplyvnilo a zneistilo tisíce slovenských mamičiek a čo je horšie, aj ich deti 😔 😔 😔

zajtra sa budem snažiť čím skôr odpovedať, strapco, ďakujem za profi odpovede 😉 🙂

strapco13
20. apr 2010

anag..nie je zac...len so tlmocila to, co som sa naucila aj od teba..a nieco vyslo aj z logiky mojho rozumu..sice znacne poznaceneho tehudemenciou a demenciou kojacej mamy 😀 😀 ..ale este fungujuceho

strapco13
20. apr 2010

sorry...vynechala som pismenko v tvojom nicku

janka3.12
21. apr 2010

Ahojte, nechcem narusat temu prevazne o dojceni ale mam jednu otazku....Oliverko ma 7 a pol mes. 6 dni mu uz lezu prve dva dolne zubky a posledne dva dni mi odmieta UM z flase /umele mliecko pije uz 3. mes. - kojenie sme uz s annaq preberali🙂 za co jej dakujem/, z lyzicky ho spapa, aj kasu aj prikrmy zje z lyzicky v pohode...moze ho boliet dasienko od cumlika flase? DAKUJEM asi mi neostane nic ine len dostat donho mliecko cez lyzicku vsak🙂?

P.S: inac ten damsky magazin s pani docentkou som videla tiez a zda sa mi trocha zavadzajuci.....pretoze sice prikrmy su dolezite, ale gro stravy by u takychto deticiek malo byt stale este mliecko a to uz nehovorim o materskom..... vsetkym ktori koja drzim palce