Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
9. sep 2010

@jana17 boli len prsnik alebo aj bradavka? moze ist o zapal prsnika mas aj teplotu, nejake farebne zmeny na kozi?
skus sa pozriet sem http://dojcenie.wordpress.com/category/bolave-p... ..snad pomoze

jojina11
9. sep 2010

@zuzzka1 ahoj mám ten istý problém ako ty, huncúti malí , ale nám dávajú zabrať

tothova5a
9. sep 2010

@annag - Ahoj Annag, poprosim Ta o radu. Moja mala ma dnes 10 dni a prekonala novorodenecku zltacku - liecili ju fototerapiou. narodila sa o tri tyzdne skor a vazi cca 2900g. Cele dni prespi a vobec sa nebudi sama. Ja ju budim po troch hodinach od skoncenia predchadzajuceho kojenia. Najprv ju prebalim - to ju trosku prebudi a potom sa ju snazim nakojit, po cca 10min. vsak opat zaspi. Skusali sme ju stuchat, steklit, ... nic nepomaha. Pocas jedneho kojenia vypije max 30ml. Co je asi zalostne malo :( Po kojeni si este mliecko odstriekam a odstriekam cca 30 ml. Ak sa mi podari tak na dalsie kojenie jej to prihrejem a este to vypije, ale to asi len kazdy druhykrat, inak zaspi, tak tvrdo, ze to do nej nedostanem. Kolko mliecka by mala vypit za den, pripadne na jedno kojenie? Kedy sa taketo deticky zacnu budit na hlad same? Vopred dakujem za radu.

jana17
9. sep 2010

@strapco13 praveze mi je to divne, lebo nemam ani zmeny na kozi, ani teplotu. A boli ma iba prsnik... skusila som si ho odsat, lebo malinka mi ho cely nevytiahla a zda sa mi, ze ako keby to trosku povolilo. Teda aspon prestal tiect... Pre istotu som si dala kupit aj kapustu, dam si radsej obklad.

jana17
9. sep 2010

@tothova5a mne dcerka takto spavala prvych sest tyzdnov a potom sa to vsetko zmenilo a zase som sa modlila, aby konecne niekedy aj zaspala...

strapco13
9. sep 2010

@tothova5a deti s novorodeneckou zltackou su spave..podla mna by si ho mala budit skor ako po 3 hodkack..po 2 je lepsie...cim viac mliecka vypije, tym skor ustupi zltacka, tym bude menej spava, a bude viac pit
skus si precitat http://dojcenie.wordpress.com/category/novorode...
a uprav si v pase, ze uz mas dievcatko 😉 a gratulujem..uzivaj si ju, nech ste zdravi

nany100
9. sep 2010

čaute baby, som na nervy, lebo asi budem musieť malú odstaviť a to som teda ešte neplánovala ☹ ...na tvári mám už skoro rok okolo očí červené pľuzgieriky...chvíľu zmiznú, potom sa obajvia...na kožnom som dostala mastičku, ale vždy mi to len potlačila a objavilo sa to znova...teraz to mám ozaj brutálne, vyzerá to ako monokel a bolí a páli ma to...dr. mi zistila, že to mám roztoča 😕 ...a že mi nemôže nasadiť tablety, pokiaľ kojím...masť nezaberá, trápim sa už štvrtý deň a stále rozmýšľam čo urobím...malá je závislá a nezaspí inak len s prsom a aj cez deň si teraz pýta oveľa častejšie ako predtým(idú jej ďalšie zuby, tak je nervózna)...v noci štandardne nespíme, minimálne 3-4x musíme didkať...ani mi už tak nejde o to kojenie, veď už je veľká, tak by sme skúsili nejakú náhradu, ale citová viazanosť je veľká a bojím sa toho plaču 😢 ...ako bábo pochopí, že mliečko už nemôže? Alebo mám zariskovať a kojiť aj popri liečbe? Koľko sa ozaj z toho dostane do mliečka?

strapco13
9. sep 2010

@nany100 ake presne tablety mas dostat?

nany100
9. sep 2010

@strapco13 neviem presne, ale myslím že niečo s Entizolom to bude (ten obsahuje aj tá mastička)...v pondelok idem na kontrolu, tak sa spýtam čo sú to presne za lieky

annag
9. sep 2010

@tothova5a

bábätko spoľahlivo prebudí iba silný tok mliečka. Po 10 minútach zaspáva,lebo tok mliečka je veľmi slabý. Preto je lepšie využiť stláčanie prsníkov a prsníky pri jednom dojčení striedať -čím ju udržíš v aktivite. Kým z jedného prsníka dojčíš, v druhom sa presúva mliečko pod dvorec a bábo po opätovnom priložení znovu aktívne pije. Je možné ,že prsníky treba vymeniť i oveľa skôr, pozri si prosím článok a videá, kedy bábo ešte pije, kedy už len saje naprázdno a teda sa pripravuje zaspať.

30ml mliečka nie je až tak málo, problém je, že pije tak zreidkavo (ak by som to v číslach uviedla je rozdiel, ak pije bábo 8 x po 30 ml = 240ml alebo ak pije 12x po 30 ml = 360 ml mliečka. A ak z obidvoch prsníkov . tak by to bolo možno 8-12 x60 ml, čo je raz tak viac ....). Aby sa malá budila skôr, potrebuje mať dobrý prísun mliečka v čase, keď je najviac aktívna, teda je dôležité využiť najmä čas, kedy sa sama na dojčenie prebudí a postupovať, ako som písala vyššie. Okrem toho, je dôležité, aby bola s Tebou v tesnom kontakte a nebola prehriata. Mamičky najmä malých detí príliš deti obliekajú, balia do periniek , deti sú prehriate a tým i spavé. Rovnako je zlý i cumeľ, ktorý hlad potláča. Bolo by fajn malú čo najviac klokankovať, smelo si ju rozbaľ len do plienky, a daj si ju na svoju nahú hruď. Takto si malá dokáže najlepšie regulovať teplotu a keďže bude v tesnom kontakte s Tebou, nemala by upadať do takého hlbokého dlhého spánku, mohla by sa sama častejšie na papanie hlásiť.

Najdôležitejšie je však zabezpečiť čo najlepšie prisatie, lebo len dobre prisaté bábätko sa dokáže k svojmu mliečku dostať rýchlo a ľahko. A keďže malú dokrmuješ - asi z fľaše, tak jej prisatie nebude zrejme také dobré ako by mohlo byť. Bolo by ideálne skontaktovať sa s poradkyňou, ktorá by Ti ukázala správne prisatie a zároveň, ak by ste zistili, že napriek tomu dokrm potrebuje, tak by Ti ukázala dokrmovanie priamo na prsníku pomocou cievky. Čím by sa jednak zvýšila tvorba mliečka a teda i jeho tok by bol rýchlejší a zároveň by si nekazila prisatie. (ale myslím, že v pohode sa zaobíde asi i bez dokrmu, stačí, ak bude papať viackrát ). držím palce

http://dojchttp://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...


strapco13
9. sep 2010

Entizol je liek ktory prechadza do materskeho mlieka..ale mozu ho brat deti od 1 roka..cize pre vas by uz mal byt bezpecny 😉 Navyse vacsina roztocovov na kozi sa moze preniest dotykom..takze vacsinou sa preliecuje aj najbliezsie okolie
z pribaloveho letaku:
O bezpečnosti užívania metronidazolu v tehotenstve nie sú dostatočné dôkazy, ale používa sa mnoho rokov bez zjavných negatívnych následkov. Napriek tomu sa metronidazol, tak ako iné lieky, nemá počas tehotenstva užívať, pokiaľ to lekár nepovažuje za nevyhnutné. V takýchto prípadoch sa neodporúčajú krátke režimy s vysokými dávkami. Pocas liecby sa doporucuje prerusit laktaciu.
Lenze..dakedy sa deti nekojili tak dlho..a tie letaky su uz 100 rokov bez zmeny, co sa tyka kojenia a nie je myslene na to, ze by niekto kojil dieta dlhsie ako polroka max rok

nany100
9. sep 2010

@strapco13 ďakujem, trochu si ma ukľudnila 😉 ...keď budem presne vedieť, čo je to za tablety, ozvem sa 😉

elinka27
9. sep 2010

@strapco13 jaj,dakujem strasne mi padol kamen zo srdca 🙂

elinka27
9. sep 2010

@lulusha no ja by som aj rada do zasoby ale nemam toho az tolko, odsavala som preto,lebo mi vsetci hovorili ze mam 😀 aby som si zvysila tvorbu mlieka,ale uz teraz ked moc nestiham neodsavam,lebo mala si to vypije a ak aj tam nieco mam a prsia ma neboli tak to neriesim

elinka27
9. sep 2010

@izabelkak no ja som syna nekojila, nedalo sa to nebudem rozpisovat to je uz teraz aj tak jedno,ale nemam taku predstavu o UM, ked sa inak neda co uz.Ale teraz ked viem ze sa to da, ze mozem kojit nedam UM mlieko,lebo by som to brala ako moju osobnu prehru, psychicky by ma to asi polozilo,pretoze jednu vec viem ze kojit chcem a pokial budem mat co i len kvapku mlieka tak jej ju dam! 🙂 Schovala som Bebu hlboko do skrine a povedala som jej ze nech sa neopovazi a nepraje si ma ked ju budem musiet vytiahnut 😀

bambulka333
9. sep 2010

@annag lavy je celkovo nejaky biedny, tecie mu z neho asi malo, je aj mensi viditelne....pije viac z praveho, z toho tecie super....byva naliaty, ale nie az tak velmi, kojim kazde 3 hodiny aj v noci......maly prospieva, pribral 500g za 7 dni....
moze to byt v kvalite mlieka?

annag
9. sep 2010

@bambulka333

nie je to v kvalite materského mlieka, je to v kvalite vyprázdňovania prsníka. Malý taký plný nestíha vždy dobre vyprázdňovať, najmä v noci sa tvorí viac mliečka. Bolo by fajn prsníky vyrovnať - ani nejde tak o dojčenie ako o to, že v budúcnosti budeš mať rozdielne prsníky a môže sa v tom silnom natoľko vyvinúť nadprodukcia, až bude mať problém z neho spokojne piť, bude piť hltavo a to môže viesť k nespokojnosti bábätka. A konieckoncov, aj esttetika mamičkám časom vadí - prsníky sa dajú vyrovnať, si fakt kártko po pôrode, s laktáciou sa dá úžasne pracovať.

Preto by bolo fajn dojčiť niekoľko dní v inom rytme: 2 dojčenia za sebou zo slabého prsníka a 3. dojčenie zo silného a takto stále dookola. Tým, že bude slabý prsník oveľa častejšie vyprázdňovaný, začne sa v ňom tvoriť viac mliečka a naopak, v silnom sa laktácia trošíčku utlmí. Výsledkom budú prakticky rovnaké prsníky z hľadiska produkcie i na pohľad - prsníky budú takmer rovnaké ak všetko dobre pôjde .

Možno sa stane, že zo slabého prsníka sa bábo prihlási na dojčenie oveľa skôr než na dojčenie zo silného. Nevadí, umožni mu to . Trošku ma zaráža presný rytmus dojčenia každé 3 hodiny - bábätko sa takto samé nastavilo? vždy po dojčení rovno zaspinká na ďalšie 3 hodiny? používaš cumlík?

bambulka333
9. sep 2010

@annag tak to tak vyskusam...inak pediatricka ma ukludnovala, ze aj s jednym prsnikom mozem kojit dlho, ze sa nemam trapit, ak to nepojde s tym druhym....snazim sa kojit aj z neho, ale maly sa strasne zlosti a odtahuje....je to fakt na nervy....
tie tri hodiny si fakt nejako maly nastavil sam, budi sa o 12, o tretej a o siestej, napapa sa a hned zaspi...samozrejme to nie je vzdy presne, plus minus pol hodina...aj cez den privblizne po 3 hodinach zacina plakat a hladat prsnik....

a to pucenie sa a krochkanie a natahovanie v noci zo sna? co to moze byt? prestane to po case? dik za odpoved

strapco13
9. sep 2010

@bambulka333 to co pise annag..plus mozes /ak bues stihat a vladat/, ten slabsi prsnik po kojeni odsavat..aj naprazdno..das tym telu signal, ze treba viac mliecka..ak mas odsavacku tak s nou, ale kombinuj aj rucne odstriekanie, plus samozrejme stlacanie prsnika, aby z neho slo co najviac

ivv
9. sep 2010

dievcata dakujem vam za prispevky ohladom toho nasho zeleninoveho problemu ..
dnes som opat skusala zeleninu (zemiak, cuketa), zjedla asi tri lyzicky, ale neskutocne ju natahovalo.. 😒 . okrem toho mala detsku vyzivu - jablcko a vecer som jej musela urobit kasu, lebo ked som si varila caj, tak si myslela, ze uz prevaram vodu na kasu tak pusou mlaskala, tak som jej zarobila, spapala asi 80ml. mm pila za cely den len tri krat, v noci tiez tri krat, cize za 24 hod je to sest krat, neviem, ci je to dost.. ja jej ponukam aj castejsie, ale ona sa vyslovene odtahuje a hneva ked ju prkladam ☹ . dufam, ze takto nepridem o mlieko ☹

strapco13
9. sep 2010

@ivv inak z cukety natahuje aj nas..aj ked ju ma rad..ona ma take vlakna
pokracuj takto dalej ako dnes..kedze tak lubi kasu, tak jej ju nechaj 😉
prsnik ponukaj, ale ak sa odtiahne a nechce nenut, ponukni o 10 min napr.
o mliecko neprides..mlieko sa tvori podla potrieb drobca..ak pije 6x, budes mat vytvorene mliecko na 6x

annag
9. sep 2010

@bambulka333 samozrejme, z jedného prsníka môžeš dojčiť aj 3 roky 😀 , ide len o to, že ak by si chcela, dá sa to zmeniť - ak sa na ňom hnevá, pomohlo by odsávanie tohoto prsníka - proste, mliečko z neho musí ísť často vonku, inak sa rozdiel nezmení. ale ak Ti to takto vyhovuje, ozaj nič meniť netreba 🙂

bambulka333
9. sep 2010

@annag ja prave skusam odsavat ten lavy prsnik, ale fakt niekedy ide starsne malo z neho...ale odkedy odsavam, tak mam pocit, ze trochu sa zacina naplnat, tak uvidim...
a to pucenie a krutenie a fucanie v noci...nevies, co by to mohlo byt? lekarka tvrdi, ze z toho vyrastie, ze to bolesti bruska nie su, ze to by hrozne reval...ale ja mam pocit, ze to brusko ho asi boli, ked sa tak kruti a puci a zvija ☹

strapco13
9. sep 2010

@bambulka333 nie je mu len nepohodlne..co ma oblecene.,.nie je mu teplo alebo zima...spi s tebou alebo sam?

annag
9. sep 2010

@bambulka333 - odsávanie - vyprázdňovanie prsníka sa musí prejaviť na zvýšenej tvorbe mliečka, chce to trpezlivosť, odsávať veľmi často, hoci krátko, trebárs každú hodinku po 5-10 minút ..., efekt sa potom dostaví pomerne rýchlo...

už som Ti to asi písala,je to pomerne časté - ak bábo v noci pije z preplneného prsníka, tak prsník úplne nevyprázdni a laktózu nemusí bábo dobre stráviť, preto vzniká nadmerná plynatosť a vodová, striľajúca stolica, rovnako môže spôsobiť problém hltavé pitie , lebo mliečko tečie príliš rýchlo ....samozrejme, časom to určite odoznie i samé, lebo prsníky sa neprepĺňajú večne ...

zuzkat1
10. sep 2010

baby prosim vas odkedy MUSIM dat vodu malej? uz som sa pytala ci nevadi ked este nepije,ale mna by zaujimalo ze odkedy uz dat musim...dakujem🙂

zuzkat1
10. sep 2010

@bambulka333 ja odsavam rano pravidelne... odsavanie je hlavne o trpezlivosti ako ti annag pise... mozno aj tyzden dva nic nepojde ale to sa rozbehne.. a to neznamena ze mliecko tam nie je..napr. mne niekedy nejde nic a vzapati chce mala jest dam si ju k tomu prsniku a ona sa v pohode naje🙂 aj hned po odsavani ked mi vyslo dost mlieka sa z toho prsnika naje...
ked som zacala odsavat tak par dni neslo nic, potom len 10ml, potom 20 a postupne sa to rozbehlo takze pokoj, hlavne ziadny stres nech to nejde na mimi🙂 a odsavaj... odsavaj a koj koj dokolecka dokola a vsetko bude v poriadku🙂
co sa tyka kojenia z jedneho prsnika, fakt je to na tebe🙂 my tak fungujeme ...lebo cez den mi lavy uplne odmieta - ficime len na pravom a to aj 7-8x za den a v noci ked je trochu prispata tak ju viem okabatit a davam aj lavy🙂

petulka_1
10. sep 2010

@annag ahoj, mam podobny problem ako bambulka. Po zapale sa mi v lavom prsniku robi menej mliecka a asi aj slabsie z neho ide, lebo maly taha kym ide dobre a potom sa odtahuje alebo zaspi. Ja sa chcem spytat na tie kojenia, ked davam z toho slabsieho mam ponuknut aj ten silnejsi aby sa najedol? A maleho bolieva brusko tak dr. povedala aby som nedavala castejsie ako po 2 hodinach, moze to byt preto ze pije viac toho predneho mlieka?
@zuzkat1 A rozdiel na prsnikoch ti nevidno, ked kojis viac z toho jedneho? Ako casto si ten druhy odsavas aby sa dorovnaval?

annag
10. sep 2010

@zuzkat1

keď už nebudeš vôbec dojčiť, tak už musíš vodu dať. Kým Tvoje dieťa na prsníku pije (nielen ho iba napr. cucká raz za deň), tak vodu nemusí. Samozrejme za podmienky, že u budeš prsník aktívne ponúkať - teda rovnako, ako by si mu ponúkala pohár s vodou.

ktulik24
10. sep 2010

ahojte baby 🙂 ja našťastie problém nemám, len k tomu dojčeniu z jedného prsníka-my sa tak kojíme viac menej od začiatku, malá ,á 14 mesiacov, a stále kojím len z jedného.druhý neodsávam, mliečko v nom nieje 😒 tiež ho od začiatku odmietala-netuším prečo-ale ani sym nechcel z neho, ked bol mimino 😕 😅