Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
7. apr 2009

iwanna - napíšem do IP, aby som Ťa mohla sledovať

mapa
7. apr 2009

annag, podarilo sa mi zohnat ten bactroban na ragadu (lekarnici sa nechceli dat zlomit- ze je len na predpis, ale podarilo sa 😀 ) Ako casto si ho mam nanasat na bradavku a ako dlho ho mozem nechat posobit? Zatial som naniesla raz asi na 15 minut a potom umyla.
A mozem ho pouzit aj na herpes, ktory sa mi vyhodil uz druhy krat od porodu na spodnej pere? Resp mozem pouzivat zovirax?
Dakujem 🙂

annag
7. apr 2009

mapa 😀 , áno, je na predpis, ale toto je cielené, dúfam, že zaberie - 3 x denne po dojčení v tenkej vrstve, pred dojčením už nemusíš umývať, bude vstrebaný a tie zbytky aj tak cez črievka neprejdú, lebo ide len o lokálne ATB , ak nezaberie výrazne počas 2-3 dní, tak tam bude už aj mykotická infekcia - uvidíme

na herpes zovirax, smelo, a veľký pozor, aby si si ho nepreniesla na bradavky, bactroban natieraj radšej tyčinkou

lencinni
7. apr 2009

annag, citala som v starsich prispevkoch, ze ked dieta napina pri tuhej strave, treba s tym este pockat... moja mala ma 8 mesiacov a stale odmieta zeleninove prikrmy, ktore jej varim ja. Zje akurat kasu. akonahle jej dam varenu zeleninu s maskom alebo zltkom, zje jednu lyzicku (na ktoru sa velmi tesi) potom ju napne a vsetko vypluje. s ovocim take problemy nema. vazi cca 7kg, stale ju kojim, ale bojim sa, aby jej nieco nechybalo. nevies poradit ako ju "presvedcit", aby aspon trosku papala? Alebo to naozaj chce len cas a trpezlivost?

janajanajana
8. apr 2009

annag, pribrala 360g za 2 tyzdne, cez den sa tie intervaly kojenia daju predlzit, horsie je ze mala si v noci zvykla casto pytat, vlastne akoby mala zameneny rezim, cez den pospi v kociku aj 4 hod., potom sa napapa a spinka dalej aj 2 hod., no a v noci sa preberie a je vkuse hore aj 3 hod. a chce len papkat, rano to potom dospava, takze je viac aktivna v noci, aj ma vacsi apetit v noci, no snad sa jej to casom upravi 😉

annag
8. apr 2009

lencici, len trpezlivosť, skús zeleninu miešať s napr. jablkom , možno jej to zachutí - ide skôr o to, že jej to nechutí, ak dokáže prehĺtať ovocie, dokáže i zeleninu, niekedy to trvá dlhšie, takže len vymýšľať, skúšať a po maličkých dávkach , raz sa naučí, ale nemusíš sa báť, nič jej nechýba pokiaľ je dojčená a papá ostatné. Skús je uvariť aj cestoviny na mäkko a s nimi zmiešať, tiež jej to môže zachutiť ... 🙂

tatiana75
8. apr 2009

ahojte,
ja mam tiez taky "maly" problem. mozno patri do inej temy, neviem.
malej davam papat kazde dve az tri hodinky. na zaciatku pekne spinkala a vydrzala az do papania. teraz sa pravidelne budi po hodine s placom. uz som skusala vykakat, ale v tom to asi nie je. ked ju dam na brusko alebo si ju zoberiem na ruky, tak vygrcia uz natravene mliecko... neviem ci jej prave zacina travit a ona sa budi alebo je to v niecom inom. ale rada by som, aby sa nebudila zo spanku, potom musi vydrzat este 1,5 hod hore, kym jej dam papat... 😒
dakujem za vsetky rady...

jananinka
8. apr 2009

annag vdaka, den bez kavicky a aspon chvilky pohodicky si neviem predstavit. 🙂

tatiana75
8. apr 2009

este som zabudla napisat, ze negrcia vela, len troska, ale akoby ju to tazilo na zaludku. a to si vzdy po papani odgrcne. 😖

oliverkaa
8. apr 2009

Annag,stolica je zltej farby,ked vypije prevazne predneho mliecka tak je aj trosku zelena ale to malokedy,je aj hlienita,bez peny ale velmi riedka.

oliverkaa
8. apr 2009

A este som zabudla,mliecka uz neni vela ako predtym ale mame ho dost,on cez den pije casto ale po menej,ale v noci si to vsetko vynahradi

shupolienka
8. apr 2009

Annag
Ahoj. Mam otazocku. Maly mi take posledne tri dni zacal po nakojeni trochu grcnut mlieko pri odgrgnuti. Pred tym to nerobil. Je to ok?

nikollette
8. apr 2009

Ahoj annag.. mam otazocku.. dufam ze poradis.. maly akoby zacal odmeiata moje mlieko 😕 je hladny odsajem mu, chvilu potaha z falsky, par krat ani nie jednu minutu a potom sa len hra s cumlom na lfsi, vobec nepije.. a ked mu zarobim nutrilon vypije to ako o zivot.. pred tyzdnom mi skocilo sestionedelie, a ako keby som dnes 7tt po porode dostala mrchu 😕 😒 je to noramlne?? Je mozne ze preto nechuti malaemu uz moje mleiko?? som pocula ze ked zena dostane znova menstruaciu, babo sa zvykne odstavit od MM.. ako to je?? Budem velmi vdacna za odpoved, bo maly uz druhy den poriand enejdedol, bo ako keby mu to moj MM nechutilo.. aj som ho dokrmila, ked som vbidela ze uz je velmi hladny, ale nechcela som moc.. prosim porad cim skor.. VDAKA 🙂

annag
8. apr 2009

nikollette, UM sú ochutené a prisladené tak, aby deťom chutili, preto mu MM nechutí - máš problém odsať dosť mliečka? Odkedy dávaš aj UM a koľko? Pri menzese sa niekedy také odmietanie podľa skúseností mamičiek prechodne vyskytuje, ale je to len otázka pár dní a zvyku.

annag
8. apr 2009

shupolienka, áno, je to normálne, pokiaľ mu to nevadí, je inak spokojný, tak je to OK. Nenechávaj ho zbytočne pocuckávať a vyvýš mu matrac v postieľke na 30 stupňov, dávaj ho spinkať na bok. Nič viac netreba robiť. 🙂

annag
8. apr 2009

oliverka, myslím, že skôr to bude tým množstvom mliečka, resp. kombináciou problému veľa mliečka a zúbkov. Ale keďže sa veľa pučí, bude to skôr laktózou v mliečku - teda do dvoch hodín jeden prsník , No ak pije dosť, je to v poriadku a nedehydruje sa, nemusíš sa báť. Veľmi sa pučí a trápi? Mliečko vyteká samovoľne a strieka? Ako často dojčíš?

annag
8. apr 2009

tatiana75 - problém je v refluxe, mliečko sa vracia späť spolu so žalúdočnou kyselinou, bábo má záhu a preto sa takto náhle s plačom budí - treba ho polohovať - vyvýšiť matrace na 30 stupňov, ukladať na bok, resp. na bruško pod dozorom , dobre odgrnúť. Je veľmi potrebné zabrániť hlavému pitiu.

Je dobré nenechávať bábo s refluxom pocuckávať a dávať prsník veľmi často, no nemôžeš s istotou bábo nechať ešte jeden a pol hodiny čakať na mliečko - lebo môže byť už veľmi hladné a potom papá hltavo a reflux si ešte viac vyvoláva. Takže ju upokoj trošku no po dvoch hodinách od začiatku predchádzajúceho dojčenia by už mohla pekne papať - treba vyskúšať a nájsť optimálny interval. Inak sa treba s refluxom zmieriť a zahusťovanie zvoliť až keď je reflux veľmi zlý - zahusťovanie je rozporuplné a nie vždy pomôže.

annag
8. apr 2009

janajanajana - také malé bábo ešte príliš nerozoznáva deň a noc, skôr je jeho dôvodom na bdenie hlad, nepohoda. Do hodiny - dvoch by mala spinkať. Ak pocuckáva stále, tak ju nenechávaj, lebo si môže vyvolávať reflux. Takže ju dojči minimálne s rozostupom jednej hodiny. Inak pribrala fantasticky 😉 🙂

nikollette
8. apr 2009

Annag, nie ja mu odsajem aj 120ml.. nemam problem s mnozstvom.. tak vravis ze mozno to bude pocas dni ked budem mat mrchu??? ze bude odmietat a ked mi skonci zase bude papat moje MM.. nedavala som dotearz UM.. mozno tak raz za tyzden.. ale vfravim posledne dva dni mu nejak nechuti moje MM, vidim to na nom.. az sa tak kyslo zatvari 😅

evixa
8. apr 2009

ahoj Annag, Gregorko nam zacal spavat od 19:00 do cca. 5-6:00 rano a teda ho kojim o 18:00 (po kasi, straasne mu chuti, sa jej namlsa) a potom az rano. Bojim sa vsak, aby ta dlha pauza nejak nenarusila mnozstvo mlieka a bolo mu cez den dost. Snazim sa aspon 1-2x si mlieko v tom case odsat, aspon 50 ml na 1x. Ci sa nemusim obavat? Mam pridat nejake papanie cez den? Snazim sa aby si cez den cucol 5-7x. dakujem

annag
8. apr 2009

nikollette - ešte mi napíš, ako často odsávaš a koľko a takisto koľko pije a ako často, či miešaš mliečko z viacerých odsatí? Dávaš mu mliečko čerstvo odsaté ? Ak odsaté mliečko odsaješ, má takú zvláštnu mydlovú vôňu?

nikollette
8. apr 2009

No tak davam mu ked je hladny, cca kazde tri hodinky, odsajem tych 120ml.. nikedy menej, niekdy viac.. ked neodsavam 4,ci 5hod, co je vacsinou v noci, po takej pauzue odsajem na jeden krat aj 160ml..
Doteraz pijaval pelne okolo 100ml, niekdy 80,70ml, inokedy aj 120ml.. teraz tieto dva dni vypije max 40 z mojho mleika, ale z UM, aj 100ml.. ano teraz som ovonala to mliecko, take mliecno mydlove.. hej.. co to zanmena??? 😕

shupolienka
8. apr 2009

Ahoj Annag - dakujem 🙂
a mam este jednu otazku: mavam alergiu na jar, nikdy mi ale testy nerobili, ale mavam taku klasicku alergiu- sennu nadchu (kychanie, svrbenie oci a nosa) zacina mi to uz teraz a vrcholi mi najviac ked kvitnu a lietaju topole. Chcem sa opytat, aka velka pravdepodobnost je ze to maly zdedi po mne? 😕 Moze sa mu to prejavit aj ked je takyto malinky? Ma to nejaky suvis s kojenim? Myslim ci sa tie alergeny nemozu dostat do mlieka alebo nieco. Alebo naopak je chraneny ked ho kojim? Ja neviem. Len ma to tak napadlo, ked som si vsimla ze som zacala dnes kychat. Uz mi to zacina 😠 .

oliverkaa
8. apr 2009

Annag,maly cez den pije cca 2 hod 6-7 min,v noci pije cca 3 hod 10-15 min,napr.dnes vecer predtym ako zaspal pil aktivne 20 min a potom aj zaspinkal na prsniku.Mliecko uz nestrieka ale vyteka samovolne.On sa puci ale netrapi sa pri tom,vacsinou kaka pri kojeni a ked sa zacne pucit tak pusti bradavku pocka,vykaka sa a hned si chyti naspat bradavku a papka dalej.
Dakujem Ti za rady.

annag
8. apr 2009

nikolette, skús mu dať úplne čerstvo odsaté mliečko bez toho, aby bolo schladené . UM mu nedávaj, lebo Ti začne MM odmietať celkom a bude zle. Potom napíš, či ho pil

nikollette
8. apr 2009

Annag, dvala som mu umele aj teraz, a bolo tam 100ml,, vypil 50 a potom sa len hral s cumlom na flasi.. a to uz druhy den.. preco?? 😕 nemoze mu zacat stacit pit tak malo, ked rastie.. nechapem..

annag
8. apr 2009

shupollienka, pravdepodobnosť je bohužiaľ vysoká, ale dojčením môžeš riziko jedine znížiť. Takže plne dojčiť a veľmi opatrne so zavádzaním kravského mlieka - aby prišiel do styku s kravskou bielkovinou najskôr po roku - teda žiadne UM, kravské mlieko, jogurty ... do roka iba MM . Je dokázaný súvis: deti s výrazným refluxom majú veľmi často alergiu na kravskú bielkovinu. Z nej vyrastú, no v neskoršom období sa prejaví ako alergia inhalačná. V tomto veku by sa mohli náznaky alergie síce prejaviť, ale definitívne potvrdenie by Ti dali až neskôr. Skôr by sa jednalo o častejšie soplíky, zápaly priedušiek a pod.

annag
8. apr 2009

nikollette, inak vyzerá v poriadku, rovnako ako zvyčajne - stolica, soplíky, bruško, ušká, je čulý, spokojný .... ?

annag
8. apr 2009

jaj, to sa pučí len trošku, neboj sa z toho pruh nedostane, pokiaľ je to takto, môžu to byť zúbky, ale nemusíš sa báť, pokiaľ sa takto pekne dojčí. 🙂

nikollette
8. apr 2009

vyzera v poriadku, stolica žltá, obcas, ale len malokedy do zelena, culy je, uska v pohode, dpobre pocuje, sôleduje pocuva vnima, obcas ako keby v noci chrapal, zeby mal susniky??? ale to od zaciatku narodenia, aj to len obcas.... brusko ok.. ale stale je žlty ☹