Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
18. apr 2009

monika, už len dodám k oliverke a gabike - pri kríze, zníženej tvorbe mliečka je veľmi potrebné byť v tesnom kontakte s bábetkom, ideálne tak, že ste spolu koža na kožu - Ty odhalená, bábo tiež a spolu sa mojkáte , spíte, dojčíte - a mliečka bude až až 😉

janajanajana
18. apr 2009

annag, prosim ta, mozes poradit? Posledne dni mam jeden prsnik uplne makky, je v nom ovela menej mlieka ako v druhom dokonca aj ked sa mi naleju prsia, tak v tom jednom uz vobec to naliatie nepocitujem, malu k nemu stale prikladam, ale len troska pocucka a hned sa zlosti. Co robit?

annag
18. apr 2009

gabi - ťažko povedať, väčšina detí nemá vôbec žiadny problém s dojčením v takých dňoch, určite cíti aj Tvoj nepokoj, stres, ktorý v takomto období mávame. Ale nemyslím si, že by sa to malo pravidelne opakovať. Ale vieš, že ako prišlo, tak odíde, len treba vydržať. 🙂

annag
18. apr 2009

janajanajana, ponúkaj ho pri každom dojčení a pokús sa ho odsávať asi každé dve hodiny. Ale je to normálne, veľa detí preferuje jeden prsník, dojčiť môžeš i z jedného. No odsávaním mu pomôžeš a malá ho nebude celkom odmietať.

annag
18. apr 2009

tatianka, asi píšem neskoro, ale pokračuj dnes rovnako ako som písala, a zajtra uvidíme, nechcem to riešiť drasticky, tak radšej postupne

annag
18. apr 2009

zuzi, aha,zlke som pochopila, napíš, ako dojčíš, ale príčinou zrejme bude len grckanie -reflux a záha, ktorá ho páli

tatiana75
18. apr 2009

dakujem

mailinka
18. apr 2009

uff Annag,tak velmi pekne dakujem za vycerpavajucu odpoved na str 92 😉 .klobuk dolu ze si nieco take napisala.co sa tyka kojenia dnes sa nam podarilo kojit v 2 hod intervaloch.nie v takych kratkych 1-1,5h.v noci teraz kojime o 01:30,03:30,05:30,teda ak ten cas 05:30 este mozem nazvat nocnym kojenim,lebo vstava medzi 7-8 hod.prve nocne kojenie zacina po 4-4,5 hod.na buduci tyzden ju pojdem dat prevazit a ak by mala zase maly hmotnostny prirastok skusim do tej prvej dlhsej pauzy zaradit jedno kojenie ako si mi radila.techniku stlacania pouzivam a zda sa mi ze je to lepsie,ze lepsie papa aj ked ten cas kojenia tych 5-6 min nam zostal,vynimocne je to dlhsie,ale vtedy si robi dlhsie pauzy pocas sania a tym sa asi predlzi aj cas kojenia.akurat som si vsimla ze sa zacina hnevat na pravom prsniku.myslim ze je to tym ze musi mat hlavku pootocenu dolava,lebo ona si ju v poslednej dobe stale otaca doprava a preto jej je na lavom prsniku lespie ako na pravom,skusala som aj ine polohy pri kojeni ale neuspeli sme zatial,mala sa strasne jedovala 😢 ,tak sme nakoniec skoncili len pri nasej,ale budem skusat dalej ked bude mat niekedy dobru naladu,hlavne tu futbalovu by som chcela skusit.

oliverkaa
18. apr 2009

Dakujem Annag 😎

monika77
18. apr 2009

oliverka, gabika, annag

som rada a potešili ste ma ... tiež dávam malého do postielky, ale keď v noci kojím po ležiačky pri tom najlepšie zaspinká a zostane so mnou až do rána ... len som chcela vedieť vaše názory ... mala som obavy, že v tomto robím chybu, bo každý mi vravel aby som si ho neučila s nami spávať, vraj si úplne odvykne v postielke

niekedy to však robím aj preto, koľko krát sa stalo, že bol úplne odokrytý a pretočený úplne naopak, na šírku postielky ... keď je pri mne, je veľmi kľudný, ako zaspinká tak aj zostane pri mne ... som si istejšia a je mi to príjemné keď spinká pri mne

a ešte predsa jedna otázočka ... malý sa za posledné týždne dožaduje viac byť na rukách, akonáhle ho položím do kočíka či na dečku s hrazdičkou, začne mrnčať, ale nie vždy samozrejme ... vaši drobci to tiež robia? je to normálne v tomto veku (2 mesiačiky)

clea333
18. apr 2009

Annag, kupila som si Canesten-a nevadi, ak by som mala na prsiach trhlinku a natriem ten krem?Bojim sa, aby som na to nechytila alergiu.A maly ked to oblizne potom (kedze to nemam zmyvat), tak mu to neuskodi?

Mame dnes dalsi problem, maly place od 4.00 rana a nie a nie spat.Uplne strasne narieka az mam strach. Papal, je prebaleny, odgrgnuty, ale strasne place.Som myslela, ci nema koliku (este to nemal), ale teraz podvecer kakal a stale place-zjavne ho nieco boli, lebo je to ten hrozny plac na cely dom. Sme z toho nestastni, uz sme vyskusali vsetko. Mam podozrenie, ze je to z liekov, ktore som vcera uzila od alergie-som alergik aj astmaticka a vcera mi dali nove lieky, ktore vraj mozem, aj ked dojcim. Lenze na letaku je napisane, ze sa to nema ked dojcim a dostava sa to do mlieka. Tak sme mu dali teraz naposledy zamrazene mlieko, co som mala doma odstreknute este z minulych dni. Ak by to bolo z tych liekov, tak mi urcite odporucia prestat kojit, je to priserne ☹ Ak by to bola ta kolika, co je na to najlepsie?Asi budem dnes este zo dvakrat davat to zamrazene-mam ho dost, kym sa mi to z tela nevyplavi.

Annag, chcem ti podakovat, ze nam takto pomahas aj ked nemusis, je to od teba krasne, pozdravujem ta, nech sa ti dari a vela zdravicka 🙂

clea333
18. apr 2009

Este sa chcem spytat, ked si budem davat ten Candibene 3xdenne, zvysok dna si mozem davat Bioclin-lanolin?Ako dlho to mam vlastne natierat?

oliverkaa
18. apr 2009

monika
neviem ci je to normalne ale nas maly mal reflux,este aj ma,ale uz menej grcka tak sme ho stale nosili na rukach,a on si zvykol.teraz sa ho snazime davat do sedacky,ma pred sebou hracky a ked zacne plackat tak sa ho snazime zabavit s hrackami,manzel mu stale spieva a pomaha to 🙂 myslim, ze je to o zvyku,kazde dieta je individualne

ked sa ti v noci odkopava skus spaci vak 😉

dudri
18. apr 2009

neviem kde mam pisat...
moja dcera mala vysoku teplotu(40 predvcera-mozno zub alebo viroza)ale teraz uz lepsie okolo 37,4 .
Ale mam jeden problem nechce pit vodicku, jablkovu stavu.(len niekolko par lyziciek asi 3) nema rada caj. Chcem aby pila dost tekutin, aby sa dobre vypotila...Samozrejme stale ju kojim.nechce poharik ani nevie pit poharik s naustokom...
od 6.mes sa nedari pit poharik s naustokom. Ako mam ju prinutit pit dost tekutin...

agalia
18. apr 2009

Zdravim vsetkych toto je moj prvy prispevok - takze najprv skuska 🙂

ela23
18. apr 2009

dudri,teraz neries ,ze mala este nevie pit z poharika v tekutiny do naj dostanes aj castim dojcenim,na dany stav to momentalne uplne staci.Ak bude uz zdrava ucenie na poharik si nechaj na potom,alebo skus slamku mozno sa jej to zapaci viac.Vlastna skusenost a u nas poharik prisiel ani nevie ako.Moj maly mal velmi vysoke horucky,ked mal uz 18mes.a vedel pit vodu uz davno,ale v tedy uplne odmietal a 4dni som mu zabezpecovala tekutiny len dojcenim.

dudri
18. apr 2009

ela 23, dakujem za radu 😉 ... poharik s naustokom len kuse...
samozrejme casto ju kojim

agalia
18. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

tatiana75
19. apr 2009

ahoj, annag.
kojila som ako si mi poradila. cez den som musela dokrmit z druheho prsnika. pred spanim som si vsak nestihla odstriekat mliecko (mali sme pohotovost), tak som mala plne prsniky. ale to mam v noci aj tak. 😀. da sa este s tou laktaciou nieco urobit? DAKUJEM

egyptanka
19. apr 2009

ahoj Annag,
dostala som doporucenie ze by si mi mohla pomoct.Som druhy den doma so svojim drobcekom a som zufala z dojcenia. Mam pocit, ze mala by chcela byt na prsniku cely den a nepustit sa ho. Vobec nemame pri krmeni ziadny rezim. Vies mi poradit ako ho nejak ziskat? Mliecko sa mi spustilo, ale neviem ci ho mam dost, kedze je dost placliva. Vies mi poradit ako zistitm ci mam dostatok mliecka? Mam dojcit len z jedneho prsnika alebo z oboch?
Taktiez by ma zaujimalo aky je system dojcenia a odsavania? Kedy mam odsavat? Toto je pre mna spanielska dedina.
Este otazocka co so stikutkou po dojceni?

Viem, ze je to vela otazok ale naozaj som bezradna (kedze som v porodnici nemala malu pri sebe a prikladali mi ju kazde tri hodiny bez akejkolvek pripravy na dojcenie a tam ju este prikrmovali UM zacinam byt v strese a obavam sa poporodnej depresie).

Dakujem za poradenie

janajanajana
19. apr 2009

Annag, mozes mi poradit prosim,
ako je to s uskladnenim odsateho mlieka? Co som nasla na nete, tak vraj odsate mlieko mozno nechat pri izbovej teplote do 3 hod., a do 24 hod. mozno uskladnit v chladnicke, je to takto spravne? a este ma zaujima, pokial si odsajem napr. 40 ml, dam do chladnicky a o dve hodinky odsajem dalsich 40ml, je mozne odsavat do rovnakej flase, v ktorej je uz predtym odsate mliecko a ktora bola uskladnena v chladnicke a ma teda aj inu teplotu? Ale je nutne kazde odsatie robit do inej flase? Dufam, ze som to vysvetlila zrozumitelne, dakujem za vysvetlenie.
A este ma zaujima ista vec, je mozne udrziavat laktaciu len odsavanim, bez toho, aby salo dietatko, prip. ak by salo len v noci?
V oktobri ma caka nastup do prace a rada by som malej davala este mat. mliecko tak dlho ako to pojde, pricom cez den nebudem moct kojit,
dakujem annag za rady

amatula
19. apr 2009

ahoj annag

chcem sa poradit..
uspesne som prestala kojit!!ale sa mi stale trochu tvori mlieko!!to neodsavam..treba to mliecko obcas odsat,alebo nechat tak..a prestane sa tvorit..
nekojim uz viac ako mesiac!
a este teraz ma zacal pobolievat jeden prsnik.tak ma napadlo ci to nemoze byt z toho,ale zasa tolko mlieka sa mi uz netrvori 😕 tak neviem..
ak mas skusenost 😉

kajuska111
19. apr 2009

ahoj Annag.
prosim ta o pomoc...kojim uz nieco vyse mesiaca a uz niekolko dni ma bolia oba prsniky...hlavne ked sa mala prisaje ale aj po kojeni ma neuveritelne stipu cele prsniky a ta bolest ide az pod pazuchy, ta bolest je taka rezava...teplotu nemam. Aj napriek bolesti stale kojim, skusala som aj zmenit polohu ale nepomohlo.
Prosim porad mi, kazde kojenie sa pre mna stava utrpenim
Dakujem

annag
20. apr 2009

ahojte, dnes Vam vsetkym odpoviem, ale bola som odcestovana, budem sa snazit cim skotr

annag
20. apr 2009

tak ešte raz sa Vám veľmi ospravedlňujem 😔 za oneskorenie, zrejme ste si už aj pomohli

takže mailinka,

ani nemám čo dodať, už len nech Ti to vydrží čo najdlhiš, také intervaly sú krásne, dojči tak, ako jej a Tebe vyhovuje, hlavne nech je spokojná 🙂

annag
20. apr 2009

monika77 - samozrejme, je to normálne a nič tým nepokazíš, snáž už len - ak nemáš šatku , vak na nosenie tak si ich ak sa dá zaobstaraj, každé bábo je iné a ak máš bábo, čo sa chce veľa nosiť, tak ju nos. O pár mesiacov bude viac na brušku, začne objavovať okolie, bude liezť a sama bude potrebovať čoraz menej nosenia. A keď začne chodiť, tak ešte budeš nostalgicky spomínať na nosenie - keď budeš za ňou utekať celý deň 😀

annag
20. apr 2009

clea333

- napíš mi do IP aké lieky užívaš. Ale ten plač vôbec nemusel byť od liekov. Skôr to bude typický 3-mesačný plač ,ktorý môže byť spojený niekedy s boelsťou bruška. Napíš ako bolo dnes. Candibene sa môže dostať i do trhlinky. Skôr môžeš mať alergiu z lanolínu než z Candibene. On sa vstrebe, ale ak by aj trošku zvýšilo, tak bábetku neublíži, skôr mu pomôže vyliečiť pusinku. Candibene je lokálna mastička a cez črievka sa nevstrebe a neublíži.

caly8
20. apr 2009

ahoj annag

písala som ti tiež na str.92 a tiež ťa prosila o názor, viem, že sú tu baby aj s väčšími starosťami ale ked tvoj rady sú život zachraňujúce 😀
ale vážne.. práve som si na tom pravom prsku objavila také červené miesto aj ma to trochu svrbí a taká vyrážtička sa mi urobila..neviem či je možné aby sa zapálil prsník ktorý je stále vypitý do mäkka a je to ten ktorý dáva viacej mliečka, že v podstate kojím viacej z neho hlavne v noci..nebolí ma len trošku ked sa prisaje poštipkáva ako ihličkami no na bradavke nemám nič podozrivé... nepostrehla som, že by ma niečo uštiplo..
prosím ťa, myslíš, že by to bolo niečo vážne? neviem čo sprevádza zápal, ked teplotu zvýšenú nemám a či je možné, že by sa to na stále vyprázdnenom prsku urobilo ☹

srdečná vďaka

annag
20. apr 2009
annag
20. apr 2009

tatiana, napíš mi ako pokračuješ, ak je mliečka stále veľa, napíš do IP, aby mi neunikali súvislosti