Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
24. mar 2009

zuziacik, bradavku prezri pod dobrým svetlom, každý záhyb. A malú si daj do postele a dojči ju v noci čo najviac, ponúkaj ho dobrovoľne. Pred odsatím či dojčením si daj na dvorec a bradavku teplý vlhký obklad asi na 10min. Neodsávaj celú noc, potrebuješ oddych, snaž sa dojčiť, odsávanie Ťa poskladá, ak Ti je zle.

bika10
24. mar 2009

Aj to už som skúšala, že dať jej ten istý prsník. Ale ona keď začne papať, tak sa mi do prsníka začne okamžite nalievať mliečko - je to až taká silná bodavá bolesť a tečie to prúdom aj tak...(Takto sa mi prsníky nalievajú aj niekedy cez deň, mimo kojenia) Tak som jej aspoň prsník sem tam vytiahla aby poprehĺtala a nadýchla sa a medzitým som trošku mlička odstriekla mimo do plienočky. Skúsim si ho ešte tak pridržiavať, ako si písala a papať v polospánku. Aj keď teraz toho spánku cez deň už moc nie je. Myslíš, že tie intervaly 1,5 hodiny sú v poriadku? Cez deň aj v noci papame rovnako - striedam klasickú a futbalovú(tak sa myslím volá) polohu.

matja
24. mar 2009

annag, na soplíky si radila kvapkať materské mliečko. Môžeš prosím napísať, na čo sa dá ešte MM používať ako liek? Ďakujem.

annag
24. mar 2009

bika, aj si niekedy mliečko odsávaš? Lebo ho máš asi aj veľmi veľa, okrem toho, že sa prudko spúšťa. Ten istý prsník určite dávaj do 2 hodín. Interval nie je zlý, ak si tak pýta, potrebuje ho, lebo pije krátko. Neváž, ak máľ iba kuchynskú váhu - aj ten prírastok nemusí byť vôbec taký, treba vážiť na správnej váhe, stále rovnakej a s malou toleranciou odchýlky. Možno pribrala úplne inak. Ak je však mliečka veľa a prsníky sa nalievajú, tak tvorbu trošku utlmíme.

annag
24. mar 2009

matja - do kúpeľa namiesto šampónu, na zadoček, na nejakú ranku, do uška, sú maminy, čo ho dávajú aj do očka - no musí byť dodržaná prísna čistota a mliečko musí byť vždy čerstvo odsaté

bika10
24. mar 2009

Annag, mliečka som mala veľmi veľa. Odsávala som často aj medzi kojeniami aj po kojení. Mám ručnú aventku, za 3-4 min som odsala v pohode aj 125ml.Teraz je to už lepšie, už toľko nemusím odsávať, už sa mi až tak prsia nenalievajú, ani mliečka už nemám tak extrémne veľa. Myslím, že tak akurát. Zase sa ale bojím, aby mala dosť, keď tak často papá. A s tou váhou máš pravdu, nemusí to byť až také presné...

janka256
24. mar 2009

ahojte annag ja malu dojcim aj napriek prasknutej bradavke ale ona mi ju stale rozdrazdi opet pije dost nepokojne kope okolo toho a ak uz ma bradavku v puse tak sa odtahuje pritom drzi bradavku a zasa sa prisaje mam vyskusat inu polohu ? dojcim ju klasicky v sede., 😒

bika10
24. mar 2009

Annag, ale trápi ma aj to, ako plače po tom papaní. Nie je to vždy, ale strašne zle sa mi na to pozerá, ako mi plače pri prsníku ☹ Keď teda nechce ani jeden ani druhý prsník a plače skúsim ju dať ešte odgrgnúť a keď plače aj potom,tak to musím riešiť cumlíkom. A neviem, či je ešte hladná alebo prepapaná a bolí ju bruško, keď tak často papá alebo čo...

annag
24. mar 2009

bika, no najlepšie by bolo prevážiť ju, kedy ideš do poradne? Aby som vedela, či vôbec treba niečo robiť, lebo podľa opisu to vôbec nie je zlé, krásne spinká, papá normálne, hoci trošku kratšie. Veľká tvorba mliečka môže spôsobiť o čosi horší prírastok , ak si vyťahá menej zadného mliečka - teda dodrž zatiaľ minimálne tie 2 dojčenia za sebou.

annag
24. mar 2009

bika ,určite ju trápi reflux, i keď nie viditeľný, hltavé papanie situáciu zvýrazňuje. Skús ju zajtra dojčiť o pol hodinu neskôr - predĺž to na dve hodiny, dávaš ju aj do sedačky po nadojčení? ak nie, skús ju tam položiť aspoň na pol hodinu.

bika10
24. mar 2009

Annag, do poradne ideme o týždeň v utorok. Tak počkám, koľko teda bude vážiť tam. Zatiaľ Ti ďakujem, je to super mať sa na koho obrátiť 🙂

annag
24. mar 2009

janka, robí tak stále a keď dáš druhý prsník, tak z neho vtedy pije pekne? Lebo možnosti sú dve - nie je hladná alebo jej mliečko tečie pomalšie vplyvom zápalu. Dojči ju tak, aby bola prasklina v kútiku a prsník stláčaj počas dojčenia aby jej mliečko súvisle dobre tieklo

bika10
24. mar 2009

Annag, aj ja som nad tým refluxom rozmýšľala...preto sa ju snažím držať vysoko na pol hodinu až hodinu po papaní. V sedačke sme to tiež skúšali, tam sa mi zdá jej nie je moc pohodlne(mám je v perinke). Skúsim tie 2 hodiny. ďakujem 🙂

annag
24. mar 2009

bika, vyskúšaj bez perinky, daj trebárs len dečku pod ňu ak sa Ti zdá stratená. Mne sa napr. nikdy neosvedčilo deti veľmi nosiť na odgrnutie - ak nosím, držím, grcká. Najskôr po polhodine.

fodorka33
25. mar 2009

ahoj annag vcera som ti pisala o tych bolavych bradavkach iba ma bolia ziadne stipanie,svrbenie ani nic podobne dala som si na ne v noci kremik ten Bepanthen a zda sa mi veru ze to aj pomohlo maly sa zobudil na papanie a tak som sa bala no uplne v pohode nebolelo to.a dakujem,ja som myslela ze by mal papkat cez den v nejakych intervaloch no ale asi ked je taky malicky tak si pyta castejsie 😉

annag
25. mar 2009

fodorka, jasné, boli len podráždené - pri dojčení stláčaj prsník, aby mliečko tieklo rýchlejšie a bábo nemuselo vyvíjať veľký tlak 🙂

martina1305
25. mar 2009

ahoj annag. idem si po radu, z ineho cesta ako je dojcenie. vcera nasa malicka dostala prvu davku hexavakciny a pneumokokovu vakcinu. vecer mala teplotu 37,6, dnes o 10.30 mala 37,4.
môzem ist s nou von na tradicnu poobednu prechadzku, aj ked ma zvysenu teplotu? alebo radsej nie?

annag
25. mar 2009

teplota bola po odčítaní v zadočku? ja by som išla, je to len mierna reakcia

martina1305
25. mar 2009

ano teplota je zo zadocku po odcitani....dakujem pekne za radu 🙂

jaja257
25. mar 2009

Annag, uz som tu zas a chcela by som ta poprosit oradu, mala som mnou bojuje o kazdy ml mlieka ktory zje, proste nechce. Inac je v poriadku, smeje sa hra sa ale ked pride na jedlo, tak spusti rev, neviem co mam s nou robit. Vytery boli v poriadku, chora nie je. Vydrzi bez jedla aj 6 hodin a vysledok ledva do nej dostanem 120 ml. Podla navodu by mala za den zjest okolo 800 ml ale ked zje 700 tak oslavujem. Som z toho zufala.

annag
25. mar 2009

jaja, a koľko teraz váži?

jaja257
25. mar 2009

Mala vazi 5,5 kg a meria 59 cm.

annag
25. mar 2009

a dávaš jej čajík?

ziza
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaja257
25. mar 2009

nie, nedavam jej nic len mliecko. Mam jej davat?

annag
25. mar 2009

ziza, v prvom rade: skontroluj podrobne bradavku, či na nej nie je maličký pľuzgierik alebo biela bodka.Ak nájdeš pľuzgeirik, tak ho sterilnou ihlou prepichni, ak sú na ňom biele bodky, tak ich v sprche potom vytlač ručne aby sa mliekovody uvoľnili.

Zatiaľ si daj chytro nejaký zábal studený - kapustný list, vínny, octan ... pozor na bradavku, tú prekry gázou

Keď budeš môcť, tak si daj teplú sprchu, teplý obklad na cca 10 minút , treba prsník najskôr odsať do prázdna a až tak bábo priložiť, prikladaj celú noc., Striedaj polohy pri dojčení, zaraď najmä futbalovú, resp. takú. aby brada bábetka smerovala k postihnutému miestu

Ak Ti je zle, daj si Ibuprofen

annag
25. mar 2009

jaja, neboj sa, to ešte tak málo nie je, no aspoň tých 125ml tekutín by vypiť mala. Skús jej dať čajík, možno jej zachutí a tým tých pár ml potrebných tekutín navýšiš. AK je inak spokojná, tak sa príliš netráp, sleduj pocikané plienky, stolicu.

ziza
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
annag
25. mar 2009

ziza, tak šup a hneď bude dobre, to je super, prepichni, vytlač a nadojči , ani odsávať nemusíš, hlavne ju prilož

annag
25. mar 2009

ziza, potom si daj na dezinfekciu obklad z prevarenej slanej vody (asi 1čl na 250 ml vody), alebo ak máš gencián, tak potri ním