Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

shupolienka
4. feb 2010

Ahoj Kati:
Prisla som si po radu 😝
Maly ma zajtra rok a chcela by som zacat zavadza mliecne vyrobky. Uz asi mesiac ma na ranajky sem tam rozok s lucinou ale nic ine. chcela by som mu davat nejake jogurty alebo nieco, neviem co uz moze vsetko od jedneho roka z mliecnych papat. Je stale kojeny, takze mojeho mliecka ma dost. dakujem za radu 😎

naty132
4. feb 2010

ahojte,poradte mi prosim ako mam naucit pit moju dceru z flase, uz dva tyzdne jej davam sunar s lyzickou alebo s odmerkou na sirup. Este ju kojim, hlavne v noci, niekedy vezme aj cez den, ale len raz, dvakrat. Papat uz papa ovocie, polievku, kase, ale neverim, ze nepotrebuje pit alebo len malo.Ma osem mesiacov a asi 8200 kg.Dakujem

julianka99
4. feb 2010

Ahoj Annag,
chcem Ťa poprosiť o radu, naša dcérka asi tak dva týždne dozadu začala vždy po kojení odgrckávať tak po troškách... neviem čím to je.. predtým to nerobila.. po kojení si vždy pekne odgrgne a potom aj hodinku po jedle ked si ju držím na rukach tak jej čosi vybehne. Neni toho vela, ale vždy čosu vypluje. Niekedy aj ked leží.. Neviem či je to normálne, alebo to niečo značí..
Dakujem pekne za radu 🙂)) papa

given
4. feb 2010

No Naty, neviem, neviem, ci ti tu niekto poradi naucit pit dieta z flase...tu ide skor o to, ako to deticky nenaucit. Kojis len v noci? Ved ked kojis aj cez den, tak naco sunar? Nerozumiem.

naty132
4. feb 2010

ved prave, ze nechce cez den z prsnika ale ani z flase, pisala som, ze maximalne dvakrat na den pije, myslim, zeby mala viackrat

tin007
4. feb 2010

naty vo veku 8 mesiacov uz mozes kludne malu ucit pit z poharika (ale nie tak, ze jej ho das do ruky 😀 ). pridrzis poharik pri puske a nechas ju nech si trosku chlipne (mozno pouzije jazycek ako macicka), das od nej poharik a nechas, nech preglgne a tak budete pokracovat. moj maly tak pije, nechce poharik so sosacikom, mimochodom tiez este kojim (hlavne v noci ako ty, cez den najviac 2x, skor iba 1x).

tin007
4. feb 2010

naty aha, sunar nedavaj, to je pre babo ako tuha strava, daj cistu vodu (ked oblejete, tak neostanu flaky 😀 ), je dost mozne, ze ten smad dohana pri nocnom kojeni

vilocka
4. feb 2010

Ahoj Annaq, neviem ci si ma pamatas, niekolkokrat si mi radila ohladne dojcenia, moje babatko ma uz skoro 10 mesiacov a stale sa krasne kojime, z coho mame obidve velku radost 😵 . Chcela by som sa ta ale spytat na moju stravu, ako dojciacej matky. Nasa babulka mala zistene zvysene hodnoty citlivosti na BKM, ked mala 2 mesiace. V 6 mesiacoch mi lekarka dovolila skusit jest mliecne vyrobky, ale znova mala krvicku v stolici. Tak mi odporucila dat si dalsich 6 mesiacov pauzu v jedeni mliecneho. Ja som si uz vcelku zvykla, aj ked sa mi sniva o jogurtoch 😀 . Ale chcem sa spytat do kedy sa v strave mamicky odporuca opatrnost, pokial ma babatko taketo problemy s BKM. Nemyslim mieko, ale aj ine alergeny v strave matky. Ja totiz kvoli nej nejem ani med, orechy, chren, citrusy a pod...- ako prevenciu. Mam ale dost jednostrannu stravu a ked bude mat babulka rok, rada by som sa uz prestala v strave tak obmedzovat (okrem toho mliecneho samozrejme, pokial to bude potrebne). Co si o tom myslis? Podla mna tie obmedzenia platia skor pre mamicky co koja malinke babatka, aby ich neboleli bruska...

A este sa chcem spytat, do akeho veku dietatka sa odporuca dojcit? Viem, ze niektore babenka sa odstavia aj same, ale ak nie? Pokial to mamine nerobi problem....kedy je vhodna doba? 2 roky?

A este jedna otazka, do akeho veku je ok, ked si babatko vyzaduje dojcenie aj niekolkokrat za noc? Nasa babulka stale v noci papa aj 3x, napapa sa a spinka dalej. Mne to problem nerobi (keby v noci nepapala tusim by mi to uz aj chybalo 😀 , co som zvyknuta od malinka), ale lekarka mi radila, ze by som ju mala oducat od nocneho dojcenia kvoli zubnemu kazu 😕 . Co si o tom myslis?
Dakujem ! 🙂

given
5. feb 2010

Jej, co niektore lekarky nevymyslia 🙂
Vilocka, kym ti Annag odpovie, precitaj si toto, tu pise Annag, dokedy dojcit:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/20/dlhodo...

olifcek
5. feb 2010

baby, ked mi mala zaspi na prsniku, mam ju tak nechat? ked jej ho vezmem, zobudi sa, alebo opat zacne tahat

tilly
5. feb 2010

uz tolkokrat som chcela podakovat, ale vzdy zabudnem 😔

dakujem velmi pekne za rady, nadprodukicia sa upravila a maly sa konecne naucil riadne sa prisat 😀
takze krasne dojcime, dufam, ze nam to vydrzi aspon 18 mes, ako pri starsom...

dankag
5. feb 2010

Mile mamicky,
priebezne si citam vase prispevky a chcem pridat pre mamicky ktore rodili cisarskym rezom
to bol aj moj pripad a mliecko, teda kolostrum prislo na druhy den po porode
babo som mala cely cas pri sebe a prikladala a prikladala (s psychickou podporou annag)

dankag
5. feb 2010

ahoj annag
chcem sa len uistit ci robim dobre
maly pribera ok porodna hmotnost 4280, teraz 5810, takze mliecka je dost
maly papa alebo je na rukach alebo spinka, papa casto, zatial to ani nesledujem, spinka kadejako ale viem ze je to este skoro na nejaky pravidelny rezim
ale sa mi zda niektore dni ze iba papa
doteraz som vzdy do dvoch hodin ponukala jedno prso a potom druhe
ale dnes poobede som ho prehadzovala z jedneho na druhe, potom zase na prve a druhe a sa mi zda dajaky kludnejsi
moze byt ze uz nema dost a potrebuje vypit z obidvoch?
taky maly?
aj ked babo velke.... tak neviem
robim dobre ci nie?

este pre zaujimavost rozpravala som sa tu s laktacnou poradkynou a ta mi povedala ze svoje male kojila vzdy z jedneho prsnika celu noc a potom z druheho cely den - tak som to len pre zaujimavost chcela spomenut
a este mi povedala ze babu sa moze dat cumlik aby bolo spokojne, tak to sa mi nevidi

vilocka
5. feb 2010

given dakujem za tip na naaadhernyyy clanok 😵 . Az mi isli slzicky, ked som to citala. Takze na dve z mojich otazok uz odpoved mam a na tu tretiu tak spolovice tiez 😀 - pockam este co mi odpovie annaq. Dojcenie mojej dcerenky je jedna z najkrajsich veci, ake som v zivote zazila. Keby som ale tvrdohlavo neignorovala odporucania zien z mojho okolia vratane mojej maminy (ktora ma dojcila vraj tyzden), tak tento pocit uz davno nepoznam. Dnes som rada, ze som vtedy isla na konika a natrafila som na annuq - uzasnu kocku so strasne dobrym srdieckom 😉 a jej rady som posluchla. Neverili by ste kolko posmechu som si vysluzila tym, ze sa riadim radami cudzich ludi z internetu...

annag
5. feb 2010

egyptanka, veľmi sa teším, pozor, pre niektoré mamičky je odsávanie ako droga začnú a nevedia prestať 😀 , super , prajem Ti, aby si ozaj dojčila straaaaaasne dlho 😅

annag
5. feb 2010

shupolienka, môže po roku z mlieka a mliečnych výrobkov prakticky všetko 😅 . Je dôležité, aby nešlo o odtučnené výrobky plné rôznych prímesí. Fermentované výrobky predstavujú minimálne riziko alergie - teda syry, jogurty, kyslé mlieko. Ak ich bude dobre tolerovať, môžeš zaradiť i tvaroh. Do prívarkov, omáčok môžeš smelo pridávať i mlieko. Môže teoreticky i plnotučné kravské mlieko, no načo by si to robila, všakže ? 😅 .

annag
5. feb 2010

naty132, no veru, tu pomoc ako naučiť bábo piť fľašu nenájdeš, som veľký odporca fľaší 😀 . Tobôž učiť 8 mesačné bábo na cumeľ s fľašou je absolútne zbytočné. Takisto je zbytočné dávať bábetku Sunar, keď je stále dobre dojčené. Nalej čistú vodu do pohárika s náustkom, daj ho bábetku do rúk a nech sa trénuje. Keď príde čas piť, tak sa to isto naučí. Do pitného režimu sa rátajú i tekutiny v príkrmoch. Zrejme si veľa vypije počas noci. Ponúkaj prsníky aspoň pred každým spaním , po prebudení , hoci to bude len pár hltov.

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/12/pitny-...

annag
5. feb 2010

julianka, je to normálne. Zameraj sa na to, aby pila pokojne, aby si s ňou po dojčení príliš skoro a príliš prudko nemanipulovala. Ale keďže je už veľká slečna, zrejme je aj pohyblivá, asi sa i viac otáča, tak jej sem tam čosi vybehne. Vôbec sa preto netráp. 🙂

annag
5. feb 2010

vilocka,

tu je k trtiemu bodu odpoveď:
dojčenie v noci je možné do akéhokoľvek času. Vieš, ono sa všetko zvaľuje na dojčenie. Avšak neexistujú relevantné štatistiky, ktoré by jednoznačne dokazovali škodlivosť nočného dojčenia. Dokonca existujú vedecké úvahy o tom, že MM obsahuje látky, ktoré chránia zubnú sklovinu bábetka. A jednoznačne MM obsahuje látky, ktoré ničia vírusy a baktérie. Pri dojčení vteká mliečko do hrdielka úplne inak než z fľaše .

Na vznik zubného kazu totiž vplýva viacero faktorov - často je spôsobený tým, že bábo infikuje napr. vlastná mamička tým, že mu oblizuje cumeľ, lyžičku a prenesie mu vírus. Nedostatočná zubná hygiena - koľko je detí, čo si zúbky umývať nechcú. Ďalej rôzne sladené čaje, nápoje a cukrovinky, ovocné šťavy, ktoré ničia sklovinu. No a poškodenie zubnej skloviny sa častejšie objavuje u detí, čo veľa grckajú - žalúdočná kyselina je veľmi agresívna. Toto všetko sa akosi často zabúda pripomenúť, keď sa hovorí o škodlivosti nočného dojčenia.

Preto sa nikde v odporúčaniach významných svetových zdravotníckych organizácií neobjavuje zmienka o zákaze nočného dojčenia.

Keby som mala povedať svoju skúsenosť- moje vlastné deti - tak žiaden zubný kaz nemajú, majú zúbky ako perličky, hoci boli často ,dlho i v noci dojčené.

Som rada, že si odolala tlaku okolia. Teraz mi napadlo, čo ak nám dojčenie všetky tie babky , svokry, mamy .... iba závidia 😕 😅

annag
5. feb 2010

tilly, teším sa a prajem Ti, aby Vám to dlho vydržalo , krásne materstvo 🙂

annag
5. feb 2010

dankag

- áno, je možné, že potrebuje obidva prsníky. AJ napriek tomu, že bábo dobre prospieva a priberá. Takže sa riaď vždy malým a sleduj, čo vlastne na prsníkoch robí. AK spokojne pije, sám sa pustí, vydrí dlhšie bez papania, tak má dosť. AK sa prsníka nepustí, ak po dojčení hneď prsíčko hľadá, je možné , že potrebuje i druhý prsník. Potom to môže vyzerať tak, že doobedu pije len z jedného, večer z oboch atď. ... No a popôrodná nadprodukcia už tiež ustala a mliečka sa už tvorí akurát , nie nadbytok. Takže ponúkaj raz jeden prsník, raz druhý, ak bude chcieť, ponúkni i obidva. Dve dojčenia z toho istého prsníka si nechaj až na obdobie, keď by sa objavila vodnatá stolica,kolika, prsníky by sa príliš nalievali, malý by pil hltavo ....

k radám anglických laktačných poradkýň sa radšej ani nebudem vyjadrovať 😀 . A dokedy dojčila bábo, to si sa jej nespýtala? V niektorých prípadoch je aj také dojčenie možné, ale to býva u mamičiek s výraznou nadprodukciou. U iných mamičiek je to úspešný krok k predčasnému odstaveniu.
o cumli píšem tu:
http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...

kwatka
6. feb 2010

ahoj annag, potrebovala by som poradiť
môj synček sa narodil s váhou 3250gramov, z pôrodnice sme išli a mal 3110g ďalej len priberal a to takto:
490gramov - 11 dní
630gramov - 14 dní
600gramov - 21 dní
220gramov- 14 dní
260gramov - 14 dní
teraz ma 5310gramov a ma 2mesiace a 2týždne, podľa pediatričky je na spodnej hranice priberania, predpísala mi nutrilon, že je na mne, či budem alebo nebudem dokrmovať. Mliečka si myslím, že mam dosť,v noci keď drobček spinká aj 5hodín vkuse, tak mam ich boľavé,keď dopije z prsníka a ešte si prsník stlačim, tak mliečko ide, takže asi ho mam dosť. Včera som skúšala mu dávať prvú dávku UM ale nechcel piť z fľaše, mam pocit ako keby nevedel piť, dnes som si odsala mm a skúsila som mu dať na fľašu a tiež odmietol a pritom bol hladný, lebo z prsníka pil.
Keď mi pustí prsník, tak už viac nechce ani z toho istého a ani z druhého, takže asi má dosť mm.

Takže neviem, môže byť moje mliečko slabšie, že priberá len tak málo a mam dokrmovať UM?
alebo ho mam v noci budiť,aby papal každé 3hodinky a priberal trošku viac?
alebo mam nechať tak a byť rada, že aspoň nechudne?

jelencek
6. feb 2010

Ahoj Annag, chcela by som (opäť) poprosiť o radu. Pred pár dňami sa mi v prsníku vytvorila hrča a na bradavke som si našla bielu bodku. Tak som si ju prepichla ihlou, hrča zmizla, ale biela bodka na bradavke zostala, taký pluzgierik. Navyše ma bradavka bolí na dotyk, pri dojčení je to dosť nepríjemné. Malý už začína byť pri dojčení nespokojný, možno sa mu kvôli tomu ťažšie spúšťa mliečko. Čo s tým? Ďakujem za všetky tvoje rady.

januarova
6. feb 2010

kwatka, annag ti urcite napise rozsiahlejsie rady, ale aspon takto vopred - slabe mlieko neexistuje. tvoj maly pribera krasne. bud rada ze ti flasu nechce. tie doktorky su niekedy take.... 😠 na vsetko hned UM by predpisovali. vidno ze nas vychovala generacia sunaru 😖

annag
6. feb 2010

januarova, spalka ďakujem za reakcie 🙂

kwatka, skutočne je absolútne zbytočné dávať bábetku fľašu, najmä ak más mliečka dosť. AK bábo menej priberá, mali by sme najskôr hľadať príčinu . Podľa opisu bábo nemusí dopíjať prsníky až do dna. Prosím, vyplň mi dotazník a nájedeme spôsob, ako to zmeniť. Fľašu zahoď 🙂

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

annag
6. feb 2010

jelencek, ak nejde bodku odstrániť ihlou, tak ju skús v sprche cielene ručne vytlačiť. Je tam zahustené mliečko, ktoré urobilo akoby zátku a mliečko za ňou nemôže vytekať vonku. viac píšem v odkaze, ktorý dala spalka

kwatka
6. feb 2010

annag-dotazník je vyplnený 😉

annag
6. feb 2010

kwatka,

začni dojčiť 2 dojčenia za sebou z toho istého prsníka. Pred dojčením môžeš pár ml odsať, ale len vtedy,ak by sa nevedel prsníka chytiť. Inak odsávanie treba zrušiť. Dojčenie z ľavého prsníka riešiš veľmi dobre.

Dojčením 2 prsníky sa sebou trošku laktáciu utlmíme a malý bude piť dosť tukového mliečka. Pravidelným odsávaním pred dojčením si zbytočne vytváraš nadprodukciu a v konečnom dôsledku sa aj tak k zadnému mliečku nedostane. Nebude to treba zrejme robiť takto dlho, mala by si v najbližších dňoch pocítiť mierny útlm produkcie mliečka, prsníky sa nebudú toľko nalievať, bude piť o čosi dlhšie na prsníku , lebo tok mliečka sa postupne spomalí. A to by sa malo odraziť i na jeho váhe. Kedy máš ísť na preváženie?

Inak veľmi pekne dojčíš, všetko je v poriadku, pokaziť také krásne dojčenie fľašou by bol nezmysel.

kwatka
6. feb 2010

ďakujem, snažím sa 🙂
skúsim dojčiť tak ako mi radíš a fľašu odložím.
Na preváženie idem 23.2. podám info, ako sme dopadli 😉