Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zuzkaoko
29. máj 2010

@annag
dakujem ti za odpoved.

zuzkaoko
29. máj 2010

@shaarka
ahoj, teraz som si len prečítala tvoju spravu. My sme dosli do štádia že som ju kojila s lavej slabej cici a mala bola unavena,ospala,maločo cikala a vobec nekakala. vecer mi odmietla papat uz aj z pravého. museli sme ju krmit lyžičkou.

zuzkaoko
29. máj 2010

@shaarka
mne doktorka povedala že hnačka je ked je stolica zpenena. proste ako pena.farba normalne zlta.

strapco13
29. máj 2010

@janula.k ...po ockovani sa moze komplet rozhadzat rezim...my sme to tak tiez mali..mozno ma teplotu..aj ked len miernu a moze ho smadit, preto sa budi castejsie, moze mat aj rastovy spurt, aj zubky..vsetko ale ma to iste riesenie...kojit na poziadanie..nam sa rezim rozhadzal po ockovani vzdy na tie 2 tyzdne, papal castejsie..a mozno preto mal teplotu len do 37,5 a nemusela som davat ziadne lieky
co sa tyka prikrmov..ak kojis /predpokladam, ze hej, inak by si uz s prikrmami zacala 😅 /..tak pockaj do 6 mesiacov..dovtedy je pre neho MM to najlepsie, nezatazuj ho este s prikrmami
a dalsioa vec..ked zacnes, tak pomalsie..nie vsetko naraz..3 dni jednu vec, potom pridaj dalsiu, po dalsich 3 dalsiu..ked das vsetko naraz, tak ak nahodou bude nepriazniva reakcia, tak nebudes vediet z coho
a na ovocne kase ma urcite cas

lucinka4
29. máj 2010

ahojte,mam taku preventivnu otazku...caka ma teraz tazke obdobie,hlavne najblizsie dni(manzel odchadza na pol roka prec) a bojim sa aby som nestratila mliecko z tych nervov. da sa robit nieco preventivne?mliecka mam dost ale predsa 😒

vejula
29. máj 2010

ahojte kočky, no ked sa hovori o hovienkach tak mlj maličky kakal redsie niekolkokrat za den a teraz od kedy som mala ten upchaty mliekovod sa nemlôže poriadne vykakať už 3 krat som mu dala rektalnu rurku. Hovienko ma totiž hustejšie a zrejme črievka nevedia ako na to lebo pred tym stačilo že si prdol a hovienko vytieklo. A teraz chudatko tlači tlači a nič. Bojim sa aby si na tu rurku nezvykol ale bez nej mu to proste nejde a ked už jeden a pol dna nekakal a len sa pučil dala som mu tu rurku, a to bolo neuveritelne čo mu z ritky vyšlo, no jak dospelemu človeku tolko toho bolo, vôbec neviem kde sa mu to v brušku mohlo skryvať. Čo mam robiť??? Pritom to hovienko nieje až take tuhe, take normalne by som povedala jak kaša, ale oproti tyomu čo bolo pred tym je to huste.

strapco13
29. máj 2010

@vejula ..neboj sa rektalnej rurky..mam dve kamosky, ktore museli rurkovat do pol roka skoro stale /jedno dieta bolo kojene, druhe nie/ a ani jedno nema ziaden nasledo, kakaju bez problemov teraz..ten nekojeny ma teraz rok a ta kojena slecna uz 6 rockov
vrati sa to do normalu neboj..zatial mu pomahaj 😉

vejula
29. máj 2010

@strapco13 Ďakujem strapco 🙂si ma potešila, lebo mnohi lekari strašia, a ja by som nevydržala sa divať ako sa malý trapi.

tinka82
30. máj 2010

ahojte, chcela by som vas poprosit o radu. dcerka ma 7 mesiacov stale sa kojime a od pol roka sme zacali pomaly s prikrmami. No svokra na mna stale tlaci, ze by som jej mala od smadu davat niekolkokrat denne vodu a nielen MM, lebo ze nejake studie ukazali, ze deti, ktore neboli popri MM naucene na vodu, potom ked prestali pit MM tak nechceli cistu vodu, ale len sladku, ochutenu vodu a napoje. Ja som myslela, ze zatial jej MM staci, je naozaj potrebne zacat pravidelne zavadzat vodu? Ake su vase skusenosti? Vopred velmi pekne dakujem a prajem krasnu pohodovu nedelu 🙂

lelask
30. máj 2010

tinka ahoj my uz davame vodu,neviem ale myslim ,ze ked uz prikrmujeme tak by mali aj vodu ochutnavat.
Myslim ,ze len ked boli bez prikrmov tak sa voda nemala davat.

olifcek
30. máj 2010

@tinka82 MM staci 😉

mneme
30. máj 2010

@tinka82 pozri tu
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/12/pitny-...

pokial dcerku dojcis na poziadanie, mm pokryje jej potreby tekutin. ale je fajn dat dietatku poharik s naustkom, aby sa trenovalo a postupne zacalo pit aj vodu 😉

prsky
30. máj 2010

@janula.k ber to ako odporucenie od doktorky, ja by som pockala do ukonceneho 6 mesiaca. o prikrmoch pise annag v tychto clankoch: http://dojcenie.wordpress.com/category/zavadzan...
pekna tabulka a popis najdes aj na ceskej stranke www.kojeni.net.

nam dokina odporucila zacat zemiakom alebo mrkvou, to davat 4 dni, potom zaviest mrkvu alebo zemiak (podla toho, cim sme zacali), to zasa davat 4 dni, potom zasa k tomu pridat dalsiu zeleninu (napr cukinu) a to zasa 4 dni (bud spolu s tymi uz pridanymi, alebo aj osamote). k masu sme sa dostali v 7 mesiaci. nova zelenina/maso/ovocie by sa vsak vzdy malo zavadzat po 3-7dnoch, aby si vedela zistit, co pripadne dietatku robi zle

shaarka
30. máj 2010

vejula, tak aj my sme uz pouzili rektalnu rurku, lebo maly sa pucil a hneval a krical. ulavilo sa mu (aj mne), ale kakanica bola riedka. tak neviem, preco sa mu nedalo vykakat... 😒

janicka11
30. máj 2010

A ja som mala te istý problém s tou rúrkou,tiež musím malej pomáhať,aj ked nechápem ked kaká len také riedke.Ale včera mi kamoška povedala aby som to s tou rurkou nerobilamteda uiplne čo najmenej.Ale Ale ja nechcem aby s amalá trápila,ked vidím že s ajej chce kakť a nejde jej to!"Ja už fakt neviem.Nepomáha ani ten espumisal..

shaarka
30. máj 2010

ta rektalna rurka je nejak nebezpecna, ci co?

bubelko
30. máj 2010

shaarka: co ja viem, nie je nebezpecna, ale navykova, tak isto ako glycerinove cipky. niektore deti si zvyknu na pomoc pri kakani a potom nekakaju same. nam hebamme povedala pouzivat pomoc len skutocne vo vynimocnych pripadoch. nas jonas kakal raz za 5 dni a teraz s prikrmami raz za 2-3. kojene deti naozaj nemusia kakat kazdy den 😉

michalag
30. máj 2010

@shaarka, pokial nepouzivas rektalnu rurku kazdy den tak si babo nezvykne a pokial uz nepomaha ani cvicenie tak preco nepomoct drobcekovi, ja som skor za rektalnu ako za kvapky na prdiky 😉

shaarka
30. máj 2010

bubelko, o to kakani viem. mne nevadi, ze nekaka (vacsiou ma len tak trosku naprdene do plienky), ale ked place, zvyknem vyskusat vsetko. pohojdat, nakrmit, prebalit, ukludnit, pocvicit, venovat sa, nosit... a ked uz nic nezabera, tak potom ostava jedina moznost - je to kakanie. tak preto sme dnes vyskusali rektalnu rurku.
len naozaj neviem, ci to bolo nutne a ci pomohla, lebo teo sa sice trosku vykakal, ale vysla z neho naozaj velmi riedka vodnata stolica, takze pochybujem, ze bez rektalnej rurky by nevysla sama.
opravte ma, ak sa mylim.
a uvitam vase dalsie skusenosti 🙂

ivv
30. máj 2010

ahojte,
opat sa hlasim po dlhsej dobe, aj ked vas stale citam 🙂

annag alebo kocky co mate podobnu skusenost.. viem, uz "zase" klasicky problem, ale ja si fakt myslim, ze prichadzam o mliecko ☹ . mala papa skoro kazdu hodinu a stvrt az hodinu a pol, vzdy z jedneho prsnika, ak ponuknem druhy tak zacne plakat. mlieko sa mi spusta tazsie a ak jej dam z toho menej produktivnejsieho, tak si o hodinu vypyta opat papat. nemam s tym problem, ze casto, len keby som si bola ista, ze ma dost.. ☹ ☹ . pocit naliatych, resp. pocit aspon trocha plnych prs som uz nemala uz asi dva tyzdne, ani v noci. ja viem, ze aj z "prazdnych" prs tecie.. ale mala ak pije tak pije 2min aktivne ale potom cucka a prehltne len obcas, asi ked sa jej nazbiera do pusiny.. som z toho nestastna, lebo som chcela kojit aspon, aspon, do 6mesiacov. pitny rezim mam, denne vypijem 3-4 l tekutin (nie nasilu, ale som fakt smadna a chuti mi pit), stravu mam vyzivnu (az moc 😅 ), s malinkou spavame spolu, cumlik nema, tulikame sa.. len to mliecko sa nejako straca.. je este nieco co by som mohla urobit pre to, aby toho mlieka bolo viac? prikladam asi dost casto, aj stlacam prsniky.. inak taka moznost, ze urobit si cely den v posteli u nas neexistuje, lebo mala sa rada nosi a to akosi v posteli nejde, ze? 🙂
dakujem za kazdu radu..
inak neviem, ako sa s tym zmierim, ze mliecko nebude .. 😢 ☹

vejula
30. máj 2010

niooo ja viem že detičky nemusia kakať každy den ale ked vidim že malzsa puči a tlači tak to znamena že tam to hovinko ma. No a naoyaj ked som mu dala tu rurku tak to na4 krat tak vytrisklo, a mal toho strašne moc. Takže to znamena žwe to fakt len nemohol vztlačiť. Ale dnes rano sa sam vykakal lebo to mal zas take redšie. Ale ked nebude mocť kakať a bude sa tlačiť a nebude chcieť ani papať určite tu rurku zas použijem, lebo mi to srdce trha ked viem že to v nom všetko je a nemôže to isť von

vejula
30. máj 2010

@ivv a skušala si babske receptz ako vineu čierne pivo a take srandy??? Mne vinea vždy zabere po 2 poharikoch. A aj fenykel je na tvorbu dobry. Alebo vyskušaj tie homeopatika ricinus communis.

januarova
30. máj 2010

ivv, ja myslim ze vobec o mliecko neprichadzas. vec to mas uplne normalny stav. prsniky sa prisposobili dopytu 😉 vsetko je v hlave, takze ked je mala spokojna, cika, kaka, tak mas mliecka dost.

bubelko
30. máj 2010

shaarka, vejula: jasne, ze obcas treba pomoct. len shaarka sa pytala ci je nebezpecna. 😉 a ako pisala michalag, pokial to nie je kazdy den, tak je to ok. 🙂

ivv
30. máj 2010

vejula cely den popijam fenyklovy caj, ten z DMka, z lekarne, tesco bio caj pre kojace maminy, teekane, proste mam vsetky caje co su na trhu.. denne vypijem tie 3 litre, cca 6 nalevovych vreciek, plus dolievam vineou.. pivo som moc neskusala..

januarova, ved prave.. ze mam aj taky pocit, ze mala menej cika.. kakame vsak aj tri krat denne, rano poriadne, cez den uz len take frcky.. kontrolujem aj fontanelu, ta zatial nejavi znamky dehydratacie.. tak neviem.. prave s tou jej spokojnostou nie je vsetko ok..

ach jo.. kojenie je super, uzivam si ho, a strasne rada by som si take mojkanie uzila este par mesiacov .. ale je to cela veda 😅

vejula
30. máj 2010

@ivv hmmm tak potom ti neviem pomôcť ale ostatne kočky su tu v tom zbehlejšie ako ja, ja som len taky amater, takže určite ti poradia a najmä annag. Vraj sa neda stratiť mliečko tak neboj a vypiš annag dotaznik a pomôže ti.

evelina19
30. máj 2010

ahojte,
nahodou som sa dostala k tejto teme. ivv, ja som mala nedavno podobny problem a pomohla mi Melta kava. popijam ju cely den miesto vody. skus, mozno zaberie.

gabika7706
30. máj 2010

@ivv toho caju pijes podla mna vela, malu z toho moze nafukovat, staci 2-3 x denne. Mne pomaha uz spominana Vinea, homeo a ked uz je velmi zle, Senovka grecka a Benedikt lekarsky. A dam si teda aj cierne pivo, Caro pijem v ramci ranajok...je to tazke, viem, co prezivas, my uz mame pol roka, ale takych tyzdnov sme prezili..kazdy mesiac aspon 2x...ale stale je plne kojeny, teda az do dnesneho dna, zacali sme uz s mrkvou...Drzim palce, hlavu hore, ked chces kojit, budes 😉
Btw, neviem, ci uz mas menzes, ale mne sa zvykla tvorba mliecka "pokazit" pred menzesom, do toho Martinovi potom to mlieko nechutilo po cely cas menzesu, takze "radosti" viac nez dost...

selyma
30. máj 2010

A ta senovka a benedikt sa da kupit v lekarni? To le pre istotu

gabika7706
30. máj 2010

@selyma neviem, u nas (v KE) to kupujem v bylinkarni... senovku ako prach a benedikt vo forme tinktury