Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bubelko
9. aug 2010

@cicimon nemas zaco 🙂

zuzkat1
9. aug 2010

@carodejnica aha... lebo ja mam v marazaku ale stale sa mi dari menej a menej odsat a neviem ci este budem vediet odsat ked zacneme kasicky,lebo mala je najnovsie v noci 5-6x hore a vsetko co som rano zvykla odsavat ona v noci vypije🙂 tak si ma potesila ze sa to da vodou... a nie je to potom takenejake divne riedke alebo cudne chuti? no neviem si to predstavit🙂 ale ja mam este casu dost...moja mala pozna zatial len 7 druhov zeleniny takze postupujeme pomaly🙂

strapco13
9. aug 2010

@cicimon nemusis vyhadzovat..mrazene MM ma dlhsiu spotrebu
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava...
tiez som to nevedela a vyhodila ☹

cicimon
9. aug 2010

@strapco13 aha, ja som vedela ze 3mes

carodejnica
9. aug 2010

@zuzkat1 normálne to je, mne to chutí tiež 😉

strapco13
9. aug 2010

@carodejnica a ostatne nemliecne sa nedaju s vodou?...ved skusim trosku pre seba a uvidim

carodejnica
9. aug 2010

@strapco13 ja si myslím, že aj tie ostatné, ale na tejto Sunarke je to priamo napísané, že sa môže riediť aj vodou. Ja som si to tak vysvetlila => dieťa potrebuje obilniny, tak ich má a mlieko má odo mňa 😉

gabika7706
9. aug 2010

@zuzkat1 su aj nemliecne kase, ktore sa daju riedit vodou, ale nekupovala by som velmi Sunarky a pod., su dost sladke a dieta sa po nich budi na smad. Cerealie a med urcite nie su vhodne od 6.mesiaca, teda ak Ti lepok a med nevadi 😉 Ja som kupila humanu jablkovu bezlepkovu nemliecnu a zjedla som ju skoro celu ja, dost je sladka, Sinlac takisto, ale to miesam s Alnaturou cistou kasou, tiez sa len s vodou rozrabaju a su nemliecne.

janula.k
9. aug 2010

ahojte 🙂 prosim vas, je normalne, ze sa moj maly budi v noci kazde dve hodiny na kojenie? zaspinka o 19tej, potom papa o 22 a potom uz kazde dve hodiny az do 6 rano. Ked bol mensi, tak sa mi zda, ze spinkal bez kojenia dlhsie...co pocuvam maminky okolo,tak kazdej pomaly uz taketo velke babatko prespi takmer celu noc, pripadne sa raz, dva krat zobudi.

carodejnica
9. aug 2010

@gabika7706 neviem, ja sa na Sunarku nemôžem sťažovať, navyše u nás na dedine nemám ani väčší výber.. 😕 A to som rada, že tu máme lekáreň, inak nemám šancu tu niečo také zohnať.. 🙂

Dievčatá, dovolím si to tu odcitovať zaujímavú vec o dojčení v Írsku. 🙂
"dojcenie v Irsku bolo pred nejakymi par rokmi absolutnou raritou - najmenej dve generacie irov vyrastali takmer len na flasi a platilo, ze ak zena musi dojcit, je tak chudobna, ze si nemoze dovolit umelu stravu. to sa zial prenieslo aj do vedomosti lekarov, porodnych babic a lekarnikov, ktori maju dost male znalosti o dojceni. iri tiez zacinaju extremne skoro s pevnou stravou, uz niekolkotyzdnovym babatkam sa zvykne pridavat do flasky ryzova kasa, aby priberali a dobre spali.
kampan za navrat k prirodzenej vyzive nastala, ked eu zistilo, ze irsko ma zalostne statistiky a vyhlasilo, ze ak sa to neupravi, skrtnu podporu irskeho zdravotnictva.
v sucastnosti plati, ze dojcia predovsetkym zeny zo strednych a vyssich vrstiev, starsie, s lepsim vzdelanim a pristupom k informaciam. nemam percenta, mam taky dojem, ze dojci asi 40 percent zien, aj to po velkej kampani.
bezne bolo, ze na izbu priviezli mamicku s novorodencom, na stol jej dali par flasiek, aby zacala krmit. tiez niektore sestry namiesto pomoci mamickam, ktore maju problem s tym, ze sa babatko nevie dobre prisat, vyslovene tlacia do flasky.
babatka, ktore su napriklad dojcene su viac sledovane aj co sa tyka vahy. my sme stastie, ze mala priberala na urovni babatok krmenych z flasky a tak nas nechali dychat"
Čítajte viac: http://blog.sme.sk/diskusie/1715607/1/13984634/...

@janula.k moja malá má 13 mesiacov a tiež sa budí tak často, ale hlavne v dobe keď jej idú zúbky... 🙂

gabika7706
9. aug 2010

@janula.k u nas je to presne tak isto a vobec sa tym nezaoberam a uz vobec nepocuvam reci okolo, ze by mal prespat celu noc.
@carodejnica ty uz mas rocne dieta, tak tam uz zlozenie kase nemusis riesit, ak nie ste alergici, my sme s kasou zacali len predminuly tyzden, tak mne nie je jedno, co obsahuje. To by som radsej nedala ziadnu.

carodejnica
9. aug 2010

@gabika7706 jasnééééé 🙂 to máš pravdu, ja som dávala najskôr Sunarku ryžovú až po 9 mesiacoch som prešla na pšeničné, medové a neviem aké.. 😉

zuzkat1
9. aug 2010
zuzkat1
9. aug 2010

@gabika7706 ja este nedavam kasu ani sa nechystam tak skoro,len ma zaujalo ze sa da riedit vodou🙂 ked zacnem kasicky tak skusim tu alnaturu🙂 inak snad sa nebude budit castejsie ako teraz🙂 uz aj tak sme 5x hore a z toho minimalne raz lozi a vyska

zuzkat1
9. aug 2010

@janula.k moja bude mat o tyzden 7 mesiacov a sme hore 5 az 6 krat za noc napapa sa a spinka.. mam pocit ze ani nie je taka hladna ako chce dudulovat🙂 zaspava na prsniku a asi jej v noci chyba 😀 ked mala 2-3 mesiace prespala celu noc... potom sa zacala budit raz potom dva razy a teraz sme hore furt🙂

weirdo
9. aug 2010

@raffaella - ahoj. Mna odradza na Canestene, ze sa musi zmyvat pred kojenim. Moja mala papa niekedy aj po 2 hodinach, niekedy aj po polhodine, lebo robi pauzu, niekedy po 3 a to treba hned papat, lebo je rev 😀 . Tak ze ako sa to zmyva, kedze su tie bradavky citlive, tazko sa mi ich dotyka ... ci je lepsie hned si dat ten Fucidin? Dakujem

nevesta
9. aug 2010

@weirdo Canesten sa zmyvat nemusi 😉

strapco13
9. aug 2010

@weirdo canesten sa nemusi zmyvat..ani ja som nezmyvala..len natri v tenkej vrstvicke

prsky
9. aug 2010

@weirdo podla mna sa moze davat hocijaka fungicidna masticka a kedze sa vstreba ta tenka vrstvicka takmer hned, nie je treba zmyvat.
@janula.k nasa ma 20m a budi sa kazde 2,5-3 hodky 😉

masenka13
9. aug 2010

Prosim o radu, moj 4-tyzdnovy syn v poslednom case skoro po kazdom kojeni trpi kolikami, natahuje sa, ocervenie a spusti hrozny plac, ktory potom tisime cele hodiny. Inak krasne pribera. Pediatricka mi povedala, ze je to preto, lebo velmi casto dojcim. Dojcim na poziadanie, niekedy aj kazdu 1.5 hod. Vraj mavam davat prevarenu Lucku lyzickou a dojcit min. kazde 2.5 hod, lebo inak je vraj maly potom preplneny mliekom a preto ho boli brusko. Co vy na to? Obrovska VDAKA za kazdu radu vopred.

denisse
9. aug 2010

baby, chcem sa opytat, ako dlho moze trvat laktacna kriza okolo 3. tyzdna? ja ani neviem, ci to, co teraz mame je ono, ale mala je asi treti den ako vymenena .. skoro vobec nespi, je nespokojna, chce sa nosit na rukach a casto na jej neklud a plac nezabera nic ine len prsnik ...

dnes mam pocit, ze tie prsia mam uz uplne prazdne, co som jej uz tolkokrat dala ... 😝

denisse
9. aug 2010

@masenka13
tiez ma to zaujima, lebo tiez kojim na poziadanie, aj ked si niekedy nie som ista, ci spravne chapem "ziadost" ... mozno chce nieco ine a ja davam prsnik ... tiez si niekedy myslim, ci nema preplnene brusko ...

weirdo
9. aug 2010

@nevesta
@strapco13
@prsky
oki, dakujem vam 🙂

prsky
9. aug 2010

@masenka13 dojcata maju nevyzrety traviaci trakt, ale (ako kdesi annag pisala) kolikou popisuju mamicky casto aj stavy, ktore kolikou nie su. otazne aj je, ci a kolko casu tvoj syncek naozaj na prsniku pije (pritom "dudkanie" ma tiez svoj vyznam 😉 ). clanky pre teba: http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/20/neviem... a http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/kolika/
my sme sa dojcievali pomaly stale, ale to neznamena, ze stale aj naozaj prijimala mliecko. moja dcerka si totiz vyzadovala takmer neustaly kontakt so mnou (a aj teraz sa podla nazoru niektorych mamin dojcime "pricasto" - aj cez den, hoci je zabrana uz aj inymi cinnostami, si na didu spomenie aj kazdu hodku 😉 )

prsky
9. aug 2010

@denisse citat z vyssie uvedeneho clanku "ako spravne dojcit": " Bábätku nevadí časté dojčenie, ani miešanie sa čerstvého mliečka s už natráveným. Zdravotníci často oponujú kolikou bábätka pri častom dojčení. Kolika však nevzniká pre časté dojčenie, ale preto, lebo bábätko ide na druhý prsník predčasne. Teda ak mu mamička ponúkne druhý prsník skôr , než dobre vyprázdni prsník prvý. Ak bábätku umožníme piť prsník na etapy, teda tak, že ho po krátkej prestávke priložíme na ten istý prsník a pozorujeme, čo na ňom robí, kolika sa neobjaví, viď článok Kolika. Bábätká majú nezrelý zvierač pažeráka, grckanie k nim patrí. Väčšine detí grckanie nevadí. Často sa najedia, odgrgnú si, niekedy i vygrckajú časť mliečka a o chvíľu v dojčení pokojne pokračujú. Za grcaknie často môže skôr nešetrná manipulácia s bábätkom. Viac v článku o refluxe detí."

prsky
9. aug 2010

@denisse a na to nespanie - nam pomahalo nosenie sa aj po byte. a aby mi ruky neodpadli a tiez aby som aj doma cosi porobila, nosili sme sa najprv v babyvaku a potom v manduce. inak aj k tomu nespaniu cez den ma annag clanok http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

denisse
9. aug 2010

@prsky
este mi prosim porad, mam po kazdom prilozeni striedat prsniky? ako mam vediet, do akej miery je ten jeden vyprazdneny a ci o hodinu jej dat ten isty alebo uz druhy?

dakujem za vsetky rady, velmi mi to pomaha 😉

masenka13
9. aug 2010

Vdaka za rady, tie clanky mam precitane. Ale problem je, ze moj maly pije ozaj aktivne niekedy aj 1/2 hod, nedudka, no a po 1.5 hod je zas hladny a zas dlho pije, aktivne, to vidim, aj podla videa z Vasej stranky. Pije obycajne len z 1 prsnika, potom sa sam odtiahne a uz nechce, tak predpokladam, ze pije aj zadne mlieko, kedze pije tak dlho. No a potom zacne zase cirkus... 🙂

strapco13
9. aug 2010

@masenka13 ..ma spravne prisatie?--lebo ak nie, mozno preto dlho pije
a skus stlacanie prsnika, zvysi to tok mliecka a pomozes mu

@denisse skuss cca 2-3 hodky ponukat to iste prsko a potom dalsie 2-3 hodky druhe prsko..takto hpo vypije na etapy a do "dna"

prsky
9. aug 2010

@denisse v prvom rade sa musis naucit rozpoznat, ci pije, alebo "len" dudka (ked pije, bradicka sa posunie velmi nadol, je dolu dlhsi interval a potom sa stiahne a babo prehltne. ked nepije, tak sa bradicka pohybuje velmi rychlo). pitie je vidno na tomto videjku http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...
treba brat do uvahy aj vek babatka - cim mensie babatko, tym dlhsie pauzy si pitim robia, lebo ich to znacne unavuje - preto aj dojcenie dlhsie trva. ak babo na prsniku vacsinu casu len dudka, tak bude hladne v podstate stale a tebe sa aj tak bude zdat, ze sak furt papame 🙂
vymena prsnikov je na tvojom pocite. ak babo pilo na jeho zvycajny cas kratko a o chvilu (napr. pol hodku, hodku) pyta znova, ponukni mu opat ten isty prsnik. ak je interval dlhsi, mozes mu dat s pokojnou dusou druhy. ide o to, aby sa k dojciatku dostalo aj zadne mliecko, ktore ho viac zasyti.
inak to, ci je dietatko dostatocne dojcene zistis aj na stolici: ak je viac vodnata, do zelena a ak dieta aj viac prdka, pripadne ho boli brusko, pije skor predne mliecko. ak je hustejsia, s bielymi kuskami a skor zlta, pije aj zadne mliecko.
ak sa ti zda, ze babo na prsniku viac oddychuje ako pije, skus stlacanie prsnika: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
a v neposlednom rade je dolezite spravne prisatie http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...