Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
6. sep 2011

@katim treba sa hlavne pestro a zdravo stravovat, vitaminy nie su vyslovene nutne (zalezi, ktory nazorovy prud sa ti viac pozdava)..fajn je kvoli imunite uzivat vit C (kukni temu na konovi o vitamine C), vit D (kludne aj vigantol) a probiotika
treba jest primerane, neprezierat sa. ked mamina neje, resp. papa blbosti (sladkosti), tak nema vyzivne latky ani pre seba, nieto este pre dieta. zo zaciatku, pri malom babatku je treba davat pozor na alergeny (hlavne tie, ktore sa v rodine vyskytuju) a nafukovacie zalezitosti - tie sa zavadzaju postupne jedno po druhom (napr. zjem fazulu, pockam 6h, ked sa dietatku nic nespravi, tak mozem fazulu jest, dalsi den mozem skusit dalsiu rizikovu potravinu. ak sa dietatko vysype, alebo ho boli brusko, potravinu skusim o par tyzdnov neskor - dietatku sa traviaci trakt vyvija, takze o par tyzdnov uz mu dana vec zle robit nemusi)

katim
6. sep 2011

no skúšala som všeliakú stravu ale malý je dosť plačlivy , tak si neviem dať rady neviem či plače od bolesti alebo od zlosti , ale prečo by také maličké malo byť už " zlostné" dávam si veliký pozor na to čo zjem ale je to velmi ťažke tak dufam že sa to upravy ked bude väčší.

prsky
6. sep 2011

@katim ako stare je dietatko? kazde male babo je ine, niektore su placlivejsie ako druhe a nemusi ich ani boliet brusko...zalezi dost aj od temperamentu..mozno je viac komunikativny, potrebuje sa vystazovat - ved babatka poznaju hlavne rozne druhy mrnkania az plackania .. vystiera nozicky, tazko sa mu kaka? placlivy je vecer, ci cely den?
moja dcerka bola tzv. dieta - starec - proste akoby uz bola na tomto svete uz xkrat a vobec ju netesi, ze sa tu znova ocitla...neplakala jedine na mne, takze do minimalne pol roka som ju mala nalepenu na sebe pomaly nonstop - vivat manduca 🙂 a postupne sa to zacalo lepsit
mojho maleho obcas boli brusko alebo trapia dasienka, vtedy byva nervozny, ale zasa - sup do satky ci manducy, alebo prsicko, ak je uz unaveny a je zas dobre

natas4
6. sep 2011

@prsky ahoj, prosim ta je normalne ze uz 6ty den mam krizu? ked boli tepla mala mi nechcela papat tak ako predtym kazdu hodinu a pol..ale zmenila si intervaly na 3-4 hodiny..ako horucavy pominuli, tak sa znova chce kojit kazdu hodinu a pol, ale nemam dost mlieka...dnes som ju kojila aj kazdu pol hodinu..vzdy ked som mala krizu tak sa do do 72 hodin upravilo a teraz uz preslo 6 dni a nic...zacinam sa bat ze stracam mlieko a co je najhorsie bojim sa ako potom nakrmim malu, lebo ona nevie pit z flasky ☹ toto je pre mna najvacsi stres, ze ako ju potom nakrmim ☹
dakujem za radu

natas4
6. sep 2011

@prsky samozrejme stale ju prikladam a nic...naposledy kojim vecer cca o 18.30 a potom az rano ked sa mala zobudi cca o 6.00...medzitym si odstriekavam o 23.00 a o 3.00 v noci...ale pocit plnych prsnikov nemam vobec , ani pred odstriekavanim ani rano...a prestala som citit ako mi steka mlieko

nany100
6. sep 2011

@natas4 z mojej skúsenosti ti poviem, aby si ju prikladala aj v noci...vtedy sa tvorí viac prolaktínu a aj bábo lepšie ťahá, lebo je kľudnejšie a nevyrušuje sa...také maličké bábo by malo papať častejšie ako po skoro 12 hod. 😉 ...čím častejšie budeš prikladať, tým viac mliečka sa bude tvoriť...poznám to, preskákali sme si to tiež a kojila som ju do 22 mesiacov 🙂

natas4
6. sep 2011

@nany100 ale 4 mesiace s tym nebol problem, ze prespala celu noc a ja som si odstriekavala

nany100
6. sep 2011

@natas4 lenže odstriekavanie nie je kojenie a baby čo odstrekujú o mliečko môžu prísť skôr...ja som len laik, určite ti LP lepšie povedia...ale už som sa za tie roky, čo tu čítam diskusiu čosi podučila 😉 ...dieťa je najlepšia odsávačka 🙂

natas4
6. sep 2011

@nany100 ach..ja viem, ze babo je najlepsia odstriekavacka..ale ked mne je luto ju budit...uz som to par x spravila a moja dcerka bola potom nasledujuci den taka uplakana (neviem mozno to bola nahoda)..no asi ked sa nic nezmeni, tak ju budem musiet budit 😒

janush
6. sep 2011

@ella1980 Ahoj, ja mam dcerku v rovnakom tyzdni ako ty. Ja mam asi malo mliecka, lebo mam pocit, ze nemam uz take plne prsniky ako na zaciatku. Osvedcilo sa mi, ze pri poslednom papani malej pred spanim dam trocha vody alebo cajika (striedam to), a potom zaspi. Ale my sme presli na cumel, bez neho nezaspi. Akonahle ju dam od prsnika dole ona ho hlada, vtedy jej dam cumel a potom pokojne zaspi. Cez den kojim casto, podla toho ako chce, ale ked malu dam na prsnik tak stale hlada, v noci spi od osmej do takej druhej, a potom sa zobudi o stvrtej a o siestej sme uz hore.

janush
6. sep 2011

@natas4 dcerka ti prespi kazdu noc 12 hodin???

natas4
6. sep 2011

@janush vacsinou...niekedy sa zobudi o hodinu skor alebo ide spat o pol hodinu skor...spinka cca od 19tej do 6tej

prsky
6. sep 2011

@janush prosim, neradime maminam cumle ani cajiky, hlavne nie pre male dojciatka ... cumel predstavuje prilisne riziko pre uspesne dojcenie a cajik nie je pre deticky vobec vhodny a tiez je tu riziko neprospievania a odstavenia sa

@natas4 zial, v krizach sa az tak nevyznam, nie som si ista, do kolkych dni sa zvykne tvorba mliecka upravit asi povie lepsie @strapco13 , ale to, ze necitis spustanie mliecka a ze nemas naliate prsniky este nemusi nic znamenat..priroda to zariadila tak, ze produkujeme tolko mliecka, kolko si dieta vytiahne. ak ma dieta dost pocikanych plienok, je spokojne a prospieva, netreba frekvenciu moc riesit. ak ti cez den caste dojcenie vadi, sustred sa na spravne dojcenie = prisatie, poloha, aktivne pitie. pre zvysenie tvorby mliecka hlavne sleduj, ci aktivne taha, stlacaj prsnik a prestriedaj prsniky aj niekolkokrat pocas dojcenia. mliecko sa tvori aj pocas dojcenia, takze spravne prisate babatko, ktore chce sat, si ho vysaje.
inak to, ze sa pyta naprsnik tak casto nemusi automaticky znamenat, ze je hladna.
nocne dojcenie by, ak by ti to neprekazalo, mohlo fungovat tak, ze s nou budes spat v jednej posteli koža na kožu = obe nahe (dieta v plienke)...v polospanku si mozno cucne

natas4
6. sep 2011

@prsky dakujem..mne nevadi caste dojcenie cez den 😉 len som sa zlakla, ze necitim spustanie mlieka a mam stres, ze ak budem mat malo mlieka, ze ako dam malej papat ked nechce flasku...no asi skusim neriesit a nemysliet na to...dcerka vyzera byt spokojna a aj pocikane plienky ma

strapco13
6. sep 2011

@natas4 mozno vobec nemas krizu, len si to myslis...ak ma dieta dostaok pocikanych a pokakanych plienok, prospieva, tak to ze casto pije, nie je znak krizy
nestresuj, lebo to znizuje mlieko..a keby si aj musela dokrmovat tak cievkou na prsniku, tak si budes stimulovat laktaciu
suhlasim so vsetkym co napisala @prsky ..plus pouzivaj techniku stlacania a stiredaj prsniky, skus odstriekat po najdoceni /ale nedavat babu, zamraz si do prikrmov/

bobocka
6. sep 2011

@natas4 ja som si tiez myslela,ze nemam dost mlieka ked som nemala zrazu pocit naliatych prs 😉 to,ze nevyzeraju naliate este neznamena,ze tam dost mlieka nie je.ja uz by som trpela nedstatkom mlieka rok a pol 😀 😀 😀 maly ma takmer dva,kojim stale 😉 treba sa dat do kludu a verit,ze teta priroda to zariadila tak,ze je vsetko ako ma byt 🙂 pre dobry pocit si navar cajik pre dojciace maminky alebo si daj ricinus communis 5ch homeo na podporu tvorby mliecka 🙂

natas4
6. sep 2011

@strapco13 no od kedy mam pocit, ze mam menej mlieka, tak kaka menej 😕 predtym kakala aj 3 x za den a kazdy den a teraz kaka tak raz za tri dni..je to tak od kedy mam pocit krizy...no ale mozno je to len v mojej hlave a mozno nemam krizu....po nadojceni ja uz nic neodstriekam...ja si odstriekavam 2 x denne..mala mi prespi celu noc od 19tej do 6 tej, tak ja si odstriekavam o 23.00 a cca o 3tej v noci si davam budik...no a teraz odstriekam tak tretinu toho co som odstriekala ked som mala "dost mlieka"...ach to dojcenie je veda 😅
mraznicku mam plnu namrazeneho odstriekaneho mm, ale zatial ho nevyuzivam, pretoze moja dcerka nevie pit z flasky a nema rada ani cumle (asi preto nevie pit z flase)

elizabeth22
6. sep 2011

@prsky nesuhlasim,my neradime nikomu aby daval cumel alebo cajik,tu kazdy vyjadruje svoj nazor,kazdy ma ine dieta a s tvrdenim,ze sa mlieko az tak netvori,ked ma dieta cumel nesuhlasim,nase dieta bolo kojené od narodenia az doteraz,uz asi v 4.mesiacoch som jej sem tam dala cajik a cumel bol u nas od 2 tyzdnov veku dcerky a kojim doteraz,nestratila som mlieko.kazde dieta je ine,to co plati na jedno,na druhe platit nemusi,ale urcite netreba odsudzovat maminy,ktorych deti su na cumloch,nasa dcerka mala od narod. do 6.mesiacov koliku a to co som si prezila pochopi len matkaktorej dieta koliku tiez malo,takze nasa dcerka cumel mala,pomahalo jej to ukludnit sa a zaspat.

natas4
6. sep 2011

@bobocka a necitis ani spustanie mlieka?? 😕 ja som to prestala citit asi pred tyzdnom..

strapco13
6. sep 2011

@natas4 ja neodstriekm nic a kojim dve deti...cize to nic nehovori 😉
ze kaka menej..nie vsetky deti kakaju kazdy den..ak ma normalnu stolicu nie tvrdu, ak dost cika
mas mudru dcerku, ze nechce dudel ani flasku..aspon ju nebudes musiet odnaucat,okrem rizik strajku, zhorseneho prisatia, znizenia laktacie

@elizabeth22 ale toto je laktacna poradna, cize radime to co je v zaujme dietatka a dojcenia...radit dudel naozaj nie je spravne...to ze tebe zaucinkoval je super pre vas, ale co ked mamicka si to precita a da dudel a dieta sa jej odstavi od prska a uz sa to nespravi? a kolika sa da zvladnut aj bez dudla 😉

elizabeth22
6. sep 2011

@strapco13 poviem ti uprimne,ja by som bez cumla nezvladla koliku,jednoducho som chodila externe do školy trebalo sa mi ucit a ten plač alebo skor kvik ktory bol kazdy den sa zvladnut nedal a tak to poriessil cumel,ale vravim,toto je moja osobna skusenost,ze kojim doteraz a mlieko som nestratila,kazdy ma ine nazory,skusenosti....

strapco13
6. sep 2011

@elizabeth22 super, ze Vam pomohlo...ale treba vyskusat ine sposoby..nosit dieta, castejsie kojit, inak kojit a pod
cumel naozaj moze viac poskodit ako pomoct...tesim sa, ze u Vas to tak nebolo 🙂 🙂

bobocka
6. sep 2011

@natas4 hahaha,kdeze!!!! to uz ani nevim co je 😀 😀 😀 vobec neries.tvoje telo prechadza zmenami.ja uz ked si jedno prso stlacim kadejak,tak ani kvapka,ani naznak,no maly z neho pije(lenze moj maly je 95%dojceny len z jedneho prsa,to druhe odmietal od zaciatku koli mojej hluposti-dlha story).len v sprche ked si dam teplu vodu nan a stlacim,tak mi trosku mlieco vyjde. a druhe prso tiez len par kvapiek.no maly krasne cucka a prehlta. 😉
inak k tym cumlikom a flaskam-joooj baby ake ja som mala stastie.koli mojej nevedomosi som malemu davala jednu flasku umeleho raz denne do 5 mesiaca(jasne,ze zbytocne ale co som ja vedela ako prvorodicka,v mojom okoli davali maminy umele,tak som dala aj ja.par faciek by som si za to dala,no uz som mudrejsia)maly chytil v pohode aj flasku aj prso.a mal aj cumlik.najprv nechcel,no zas ja neskusena mamina som si myslela,ze dudlik predsa k dietatku patri,tak som ponukala dokym si maly cumlik nechytil 🙄 nikdy nedudkal nejak vela.ani cez den a posledny rok mal cumlik len na spanie,2-3min denne.ale mal.uz 4 den nema vobec.pre mna je to velka vec.je to tazsie,no som rada,ze je bez.po pravde druhemu babu nedam.cumlik je pre mna pomoc ,ukludni babo,je lepsie dudkat cumel nez palec(cumel zahodis,no palec neodrezes),no cumel nesie v sebe strasne vela negativ a oducanie je na nervy niekedy(u nas to take taze nebolo,no kludne sme mohli byt aj bez toho).co sa cumla tyka,tak je to na mamine ci da alebo nie. a vzhladom na to moze len dufat,ze u nich to negativny vplyv na dojcenie nebude.ja som mala stastie,dojcenie fungovalo dalej 😉 a funguje stale aj ked uz to na dlho nevidim ☹ keby som neponukala,tak drobec si sam nevypyta ☹ ☹ ☹

strapco13
6. sep 2011

@bobocka ano fungovalo...ale mala si stastie ze ti dieta odmietlo "len" jeden prsnik a nie oba...ved pretro druhemu nedas, ze 😉

elizabeth22
6. sep 2011

@strapco13 och,ked si spomeniem,tak na rukach bola v kuse,naozaj a prsnik si pytala strasne vela,zo zaciatku to boli len ruky,baby šatka a prsník....a pritom prospievala krásne,vzdy mala ukazkove váhy.len ta hnusna kolika...nerada na to spomínam ...a bojim sa aj preto mat druhe,aby nemalo tiez koliku.. ☹ 😒

strapco13
6. sep 2011

@elizabeth22 ako si kojila..lebo kolika moze byt z nadprodukcie napr..tam treba inak striedat prsniky...a mozno bola mala nervozna lebo citila, ze ty si nervozna..studium make dieta...klobu´k dole ak by bol niekto uplne kludny

elizabeth22
6. sep 2011

myslim,ze som dostatocne striedala prsniky,ale samozrejme,kto by nebol pocas skoly nervozny....alebo sa na nej odzrkadlil priebeh mojho tehu,vtedy som mala citove problemy ajnervozitu,stres,strach....

elizabeth22
6. sep 2011

@strapco13 tebe to vyššie uvedené patrilo 😉

strapco13
6. sep 2011

@elizabeth22 moze byt..stres matky vie narobit sarapatu u dietatka
ale niekedy netreba tak casto striedat prsniky..napr pri nadprodukcii treba kojit dlhsie z jedneho, nech vyprazdni cely prsnik skor ako ide na druhy, nech vypike aj to zadne tukove mliecko..predne je viac laktozove, moze naduvat a prechadza rychlejsie traviacim traktom, cize dieta castejsie kaka a moze to byt zelene a ked si to das dokopy s mytom hladovych stolic, slabeho mlieka..pohroma je na svete ☹

bobocka
6. sep 2011

@strapco13 ved jasne 🙂 ved som pisala,ze som mala stastie. 🙂 keby som vtedy vedela co viem dnes,tak nedam.preto ani druhemu nedam.do porodnice si cumlik veznem,ale to len preto,ze som mala tu "cest" vidiet ako sestra na novorodeneckom vopchala svoj spinavy malicek do ust mojho novorodeniatka,aby ho ukludnila od palcu a doktorka ho mohla popocuvat!!!! som mala chut jej tie hnaty zlamat!!!! dietatu co nema este ziadnu imunitu vopcha do ust neumyty prst!!! no to je na inu tenu.ale aby som sa tomuto vyhla,tak do porodnice zoberiem dudlik,ale len na vizitu,na par sekund ak bude mimco plakat,nech ho utisim koli doktorke,ale potom pojde dudlik von a uz ho nedam 😉 ono clovek sa uci cely zivot a moj syncek bol moj prvy,bohuzial,prve mimco je take "pokusne".na nom sa matka nauci co je podla nej fajn a co nie.no po prave vidim ovela radsej dietatko s cumlom ako dietatko s flaskou umeleho mliecka bez dovodu(zdravotneho napr).