Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

nat28
5. júl 2012

@zuzanka7117 ja nemam len 1 hrcku, ale zdurenin mam na prsniku viac, v podstate cely vrchny prsnik aj vnutorna strana. Je to ine ako ked som po porode mala naliate prsia, toto je vyslovene upchate a nemam ani bielu bodku na bradavke, problem bude niekde vnutri. Skusal mi to roztahat aj mm, ale bezvysledne. Uz neviem co robit

zuzanka7117
5. júl 2012

@nat28 aj ja to tak mam...je to akoby jeden celok mozno 8x6 cm a ten je posiaty hrckami.....ani moj mm to nedokazal.....☹

nat28
5. júl 2012

@zuzanka7117 a co si robila ked si to mala naposledy? Co pomohlo a kedy t to preslo? Mne sa to kazdou hodinou zhorsuje, uz ma boli aj dotyk latky a prso sa mi viac a viac nalieva a nic nejde von 😢 😢

zuzanka7117
5. júl 2012

@nat28 naposledy som nasla bielu bodku, zrusila sterilnou ihlou a zatka vystrelila......ale presli 2 dni a mam to zas, ta ista hrca, tan isty mliekovod a ziadna biela bodka.......☹ Teraz si davam obklad z bieleho vina, ale uz som si ho dala 2x a nepomohlo, tak isto ako kapusta.......skusam znova to vino, uvidime.....vcera sme boli vazit maleho, pytala somsa sestricky na to, len mi povedala, ze masirovat s olejcekom, pod teplou sprchou a skusat odsavat ked sa maly nechce prisat....ale zatial nepomaha.....ja som to vcera az tak tlacila, ze mam modriny po prstoch na prse....za to ma zjazdila, ze to treba masirovat zlahka aby to nebolelo...... 😕 Ta masaz mi pomaha aspon na to aby to tak nebolelo....troska to uvolni aj ked nic nevyjde von

nat28
5. júl 2012

@zuzanka7117 ja sa hlavne bojim mastitidy a potom toho, ze sa mi v tom prsniku prestane tvorit mlieko, kedze ho nedavam von 😢

zuzanka7117
5. júl 2012

@nat28 ved toto, ja tiez......☹

vendy77
5. júl 2012

Ahojte,

chcela by som sa poradit..Ako zistim,ze maly je napapany dost? Mam rychly vypudzovaci reflex, tecie mu mimo ust, dusi sa, place...nie samozrejme stale...pije niekedy 7 minut...niekedy aj 30 minut...niekedy staci z jedneho,niekedy z oboch...neviem si poradit,ako to robit spravne..kolko kojit..ako zistim,ze ma dost...ked mi prespi cez den,znamena to,ze mam dost mliecka? V noci spinka tak 4-5 hodin, potom sa budi tak po 2,5 hodine a zase spinka 4 hodky..len to zaspavenie vyzera vselikako..ked mi aj zaspi pri prsniku dvihnem ho a je hore..znova prsnik...zaspi..polozim do postielky a trepe sa ako ryba na suchu..potom zaspinka...ale musi dudlovat...Prosim poradte! Dakujem!!!

hhenike
5. júl 2012

@vavrenka @beton dakujem vam za doterajsie rady. Myslim, ze sme na dobrej ceste. To prisatie sice niekedy este trvá.... ale uz to ide, aj tu spodnu peru jej uz viem vyhrunut tak, aby si ju hned nevcucla. Uz len to otvaranie ust, ach jaj.... Ma fakt malinké usta a svet ich nechce poriadne otvorit. (no ked place - kricí, tak ich otvára dokorán az-az 🙂) Ale ked sa ma prisat, tak len na pol úst by to robila. Skusala som v roznych polohach, ale ked si vyslovene nestlacim koniec bradavky a nenapcham jej do ust, tak samej sa jej to nepodarí. A to ma teda uz dost bolia bradavky. Tak neviem.... nejake finty, ako by som ju presvedcila, ze ma otvorit velku pusu??? (tie klasické, ze prejst po hornej pere mam odskusane na milion krat - nefunguje)

boka79
5. júl 2012

@strapco13, @lakte, @beton Ahojte, som trochu momentalne hotova, dnes sa maly vazil a za 2 tyzdne pribral len 30 gramoc, sice tyzden pred tym pribral 400, ale aj tak, nechapem, vsimla som si, ze nejako malo papa, aj ked mlieka je, asi tie horucavy, alebo zeby pil vela predneho? Co mozem robit? Cez den pije kazdu hosku , hosinu a pol, v noci asi kazde 2 , niekedy je dlhsia pauza. Mam zvysovat mlieko? Abo to nechat na neho?

koran
5. júl 2012

@strapco13 ahoj, prosím ťa opäť potrebujem radu. moja dnes 4 mesačná dcérka sa prednedávnom budila medzi 2-3 v noci na papanie. teraz asi 10 dní sa len pomrví, akože sa preberá, ja jej dám svoju ruku, dudel (viem že ho neuznávaš ale bola som u laktačnej poradkyne asi pred mesiacom a bola so všetkým spokojná, prisatie a pod.) potom zaspinká a zobudí sa na papanie až medzi 5-6. Chcem sa spýtať, či ju mám v noci nakojiť alebo je to v poriadku keď tak zasa zaspí. Pri nar. vážila 2550g teraz v 4 mesiaci váži 6 kg. Ďakujem za odpoveď 🙂

boka79
5. júl 2012

@koran

ahoj nie som sice strapco, ale to je presne ten efekt dudliku , ze dieta akoby oklame, a to dieta chce v tom momente prsnik, je to ulahcenie pre nas, , ale babatko nedostane , co chce. A to moze potom viest k tomu, ze tvoja laktacia sa neprisposobi potrebam maleja moze viest postupne k tomu, ze sa ti zmensi tvorba mlieka. Ja by som ju nakojila, raz vstavat je super komfor t 🙂

koran
5. júl 2012

@boka79 dakujem, este uvidim co poie strapco ale cennim si kazdu reakciu 😉

marianne
5. júl 2012

@strapco rada by som sa spytala ako riesit situaciu ked sa mi 7mesacny drobec budi na cuckanie prsnika niekedyaj 5krat za noc.myslim ze je to privela.vela toho nevypije skor mu ide o to aby si cucol prsnik.cumel odmiets akykolvek .najedeny je podla mna dostatocne.spime spolu v posteli lebo je to tak praktickejsie.pije len moje mliecko a polievocky

strapco13
5. júl 2012

@marianne dietatko ma ine spankpove cykly..a kazde dieta sa budi inak...ale tych 5x za noc voec nie je vela...plus teraz v tychto horucavach sa mu asi neda dobre spat
treba si uvedomit ze dieta sa nievzdy budi na dojcenie..ale dojcenie /aj kratucke/ je najrychlejsi a najefektivnejsi sposob ako dieta uspat

strapco13
5. júl 2012

@koran suhlasim s boka ..cumlik moze oddialit dojcenie a plus v tychto teplach nenadojcit 😒
a naozaj pokial vstava raz v noci /aj ked s dudlom je to ine ako bez dudla/-tak to by som urcite nadojcila ci su tepla alebo nie

strapco13
5. júl 2012

@boka79 stlacat prsnik, dojcit casto
prevazit o tyzden..mohla zle odvazit..aj to sa stava a casto
ale kedze vidis ze menej papa..tak ponukat oba prsniky na kazde dojcei, stlacat prsniky
ak si vies zohat senovka, benedikt ..alebo liek domperidon /costi, motilium/

strapco13
5. júl 2012

@vendy77 najlepsie je skontaktovat sa osobne s laktacnou poradkynou..skontroluje dojcenie, ukaze ti ako rozoznat kedy dieta pije, ak treba upravi polohu, prisatie
kontakt najdes na www.mamila.sk
rovnako su tam aj clanky o dojceni, co je doleziote sledovat, ako striedat prsniky a pod
rovnako super stranka o dojceni je http://dojcenie.wordpress.com/

strapco13
5. júl 2012

@nat28 skontroluj ci nemas niekde na bradavke bielu bodku..treba prepichnut http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/biela-...
stlacanie prsniky, zrusit dudel, flasku /ak mate/, dojcit casto

strapco13
5. júl 2012

@beton a tebe v teplach chuti jest?
skus mungo klicky..mojej malej strasne chutia 😀 😀

strapco13
5. júl 2012

@mimi moze aj chporoba, aj ATB ale nemusia
tehu nie si? 😅
kolko ma mala ..ajha nasla som cca 3 mesiace ...pozpor na cumel, flasku, klobuciky, kvoli nim kolo 3-4 mesiaca byvaju strajky
cize ak mas, tak zrusit, ponukat prsnik casto

strapco13
5. júl 2012

@jasnenka81 berie sa 3x 3 ..niekedy ho treba brat dlhsie, mne zabera velmi rychlo
ale treba casto dojcit, prikladat spravne, spravnu polohu
doporcila by som osobnu konzultaciu s laktacnou poradkynou na www.mamila.sk najdes zoznam aj ceskych poradkyn
opis mi ako dojcis, ako striedas prsniky, ak pouzivas dudel, flasku, klbucik zrusit
dojcit na pozoadanie, nevatzit, su ine moznosti ako sledovat kolko dieta pije..preco nevazit mam rozpisane v mojom clanku o mytoch o dojceni...precitaj si, je tam aj ako dojcit , ako zistit kolko dieta vipje bez vazenia

strapco13
5. júl 2012

@zuzanka7117 vies ono je to paradox prave tym, ze mliecko tecie este viac sa podari dieta nalakat na prsnik
odsavat len do povolenia tlaku
zdielny gynekolog vie rozbit tie hrce ultrazvukom
ale naj je vytahat babatkom /ale moze aj partner/
masaze, rozmasirovat tu hrcku
bradavky nie su citlive mimo dojcenia..na chlad, dotyk?

boka79
6. júl 2012

@strapco13

skusim, mam senovku - kapsule, domperidom, to pockam, hadam aj bez toho zbvladneme.
Je to mzne, ze maly bol zvyknuty na silny tok mlieka, mala som nadprodukciu a teraz ked sa prisposobilo jeho potrebam, nechce sa mu tahat lebo trochu zlenivel?Je pravda, ze som mala stresove obdobie a som zabudla vela pit ☹
Ja mam ten pocit. Lebo on mi nikdy sam od seba bradavku nepusti, ja ho oddelim, ked pride ten vypudzovaci reflex, alebo ked uz nepije. Vcera som po troch dojc. odsala a odsala som 200 ml, preco ich nevypije, nerozumiem tomu.
On je koli tomu trebaniu na kakanie pri kazdom dojceni nespokojny, a rusi ho to dostatocne. Mam ho aj v noci budit, dnes spal raz 4 hodiny. On aj niekedy nepije, ked ho prilozim, len dudle. Neviem, na sk ideme az o 2 mesiace a tu nic kompetentne v blizkosti.. ☹ Dufam, ze to nejako prekoname.

zuzanka7117
6. júl 2012

@strapco13 dakujem, jednu bradavku mam bolavu, uplne rozbitu, mozno aj od tolkeho odsavania tej hrce, malemu ani mm sa to nepodarilo vysat. Velmi ma boli aj pocas kojenia a aj mimo na dotyk. Natieram si ju bepanthenom. Neviem ci je to mykoza, alebo je len znicena z odsavania a pokusov partnera odsat hrcu....tahal riadne, este teraz ma svalovicu v ustach....ale asi nemal spravne prisatie....a malemu sa tiez nejako nechce otvarat usta......moze byt mykoza len na jednej bradavke? Hrca sa trochu akoby vstrebala, uz je mensia a nie je taka bolava, ale von nevysla ani kvapka. Som rada, ze to uz tak neboli, ale vstrebanie asi nevyriesi problem s priechodnostou mliekovodu? Co by som mohla urobit okrem brania lecitinu? Dakujem ti velmi pekne za rady...🙂

koran
6. júl 2012

@strapco13 ďakujem. len pre objasnenie - mne nešlo o to že mne prekáža vstať, problém mi to nerobí. Len pár krát mi prespala uplne celú noc bez zobudenia, tak som myslela že už v noci nepotrebuje a že sa začala prebúdzať len kôli tomu aby sa uistila že som pri nej.. písala som to práve koli tomu, aby ste mi napísali, čo je dobré pre malú, takže samozrejme kojiť budem. a k tým horkám - máme dobre zariadené podkrovie, takže tam v noci je príjemne a nie horko, keby áno, tak by som ani nerozmýšlala a nakojila.

jasnenka81
6. júl 2012

@strapco13 Děkuji ti za rychlou odpověď. Přečetla jsem si tvůj článek a je velmi hezky napsaný a poučný, např. s tím vážením miminka, je pravda, že jsem malou takto před a po kojení vážila jeden den a stejně byly míry těžce orientační, protože malá už brečela sotva jsem se k váze jen přiblížila 🙂 To k tomu vážení. Co se týká kojení, tak se snažím kojit na požádání, dokrmovala jsem láhví Medela Calma, teď jak beru Motilium, tak se snažím flašu zrušit, zatím se mi to třetí den daří a malá neplače. Dudlík nemá. Téměř každé kojení malá požaduje obě prsa, vypije jedno, použiji metodu stláčení a pak nabídnu druhé. Po kojení se snažím ještě odsávat, pokud mi to časově vychází (mám ještě 3letou dcerku), ale většinou neodsaju nic. Užívám senovku semeno a benedykt čaj, piju meltu, zkoušela jsem i homeopatika, ale efekt byl buď žádný nebo pouze dočasný. Malá je vcelku spokojená, neplače. Ale přírůstky máme malé - 9. května měla 4,90 kg a teď má kolem 5,75 kg, což se mi zdá málo a i doktorka nás tlačí do dokrmování ☹

mimi
6. júl 2012

@strapco13 tehu nie som 😀 uz som dobrala ATB, mala zacala lepsie papat, len teraz sa jej stolica pokazila kvoli tym liekom, co som brala, ale davam jej biogaia, hadam sa jej to upravi. Cumlik davam, je totalne zavisla na nom, nic ju nevie ukludnit, skusala som prsnik, ale neuspela som 😒 Mala ma vyse troch mesiacov. Berie kopec liekov ako kyselina listova ,pyridoxin, skusala som jej to dat v troske mlieka na lyzicku a zacala som mi s tym dusit, tak som starsne nerada, ale musela som jej tie lieciky davat do flasky. Dnes nam pediatricka doporucila cebion multi, tak uz sa nemusime trapit tou tabletkovou formou, ale este musi dobrat kyselinu listovu.

strapco13
6. júl 2012

@boka79 predtym ako oddelis dieta od bradavky /idelne je ale nechat kym sa nepusti same/ skus stlacanie prsnika
pokila spi bez dudla nebud, nechaj spinkat

strapco13
6. júl 2012

@zuzanka7117 akonahle boli bradavka aj mimo dojcenia alebo je citliva tak je to na 99% mykoza, moze byt len na jednom prsniku, resp na jednom je vyraznejsia, preto ju citis tam /ja som mala tiez jeden prsnik horsi ako druhy/
cize preliecit mykozu...vies si tam dat namiesat masticku zlozenie lokalne antimykotikum, lokalne atibiotikum a lokalny kortikoid? alebo tu na slovensku? ze by ti to dorucili?

strapco13
6. júl 2012

@koran 🙂 aj tak plati to co si napisla na zaver..nakojit a nerozmyslat 😉 naco trapit mozog v noci rozmyslanim 😅