Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

helkaj
11. feb 2010

Milá annag a ostatné mamičky,

chcem vás poprosiť o radu, váš názor a možno máte podobnú skúsenosť.
Mám 10 mesačnú dcérku, ktorú dojčím viac-menej už len v noci, pretože chodím do práce.
Čo ma trápi je, že je asi klasický prípad "zlého návyku"?, pretože v noci sa často budí a upokojí ju jedine prsko. Ani ocko nemá u nej šancu, jedine ja, vybrať z postieľky, dať prsko, ona trošku poťahá, ukludní sa a spí ďalej. Toto robíme dosť často, ja to ani nepočítam, som ako "automat": vyberiem, nakojím a uložím späť. Len ráno sa zobudím ako po nejakej "nočnej smene".
Je toto normálne aj v tomto veku? Má byť stále kojená a dokedy? Dokedy bude ona chcieť? Čajík ani vodu nechce, len mliečko a dudlík nepoužívame, pretože ho nechcela.
Lekárka mi odporučila dať okolo 21.00 fľašu s kašou alebo UM, že je možno hladná. Tak som zarobila UM, ktoré predtým pila aj cez deň, ale ona fľašu nechcela ani chytiť. Dokonca tento týždeň som sa vrátila až po kúpaní, takže mala pripravené večer UM, ale radšej zaspala hladná.

Tak neviem, ako to celé riešiť a či sa to dá riešiť. Ďakujem za odpoveď.

annag
11. feb 2010

hababa - prestávku nepotrebuje, ale ani ho nemusíš nútiť. Je normálne, ak mu ešte nechutí a ozaj nemusí byť pripravený.Príkrmy sa dávajú aj preto, že bábo o ne prejavuje záujem. Takže skúšaj - ponúkaj, no nenúť ho. Skús ho nechať samého v tom sa babrať, aby sa mohol "kŕmiť" sám. Sú deti, ktoré začnú papať v 6 mesiacoch a sú deti, ktoré vo 8. Nanútiť sa mu nedá, chce to trpezlivosť. Pribral, neschudol a to je fajn 😅

annag
11. feb 2010

och - a o pol šiestej sa prebudí po akom čase ? spí v tom čase vonku či doma? pije v tedy z veľmi preplneného prsníka? prsníky jej počas takého večera často striedaš alebo nie? o tej pol šiestej ju prebalíš najskôr, skúšala si ju neprebaliť, len najskôr nadojčiť bez toho,a by sa príliš prebrala?

annag
11. feb 2010

carodejnoca, budme sa snažiť 😀

dankag - silný tok mliečka a riedka stolica majú spoločného menovateľa - nadprodukciu. Pretože bábo nedokáže vyprázdniť prsníky až do dna. AK by bol nepokojný, mal koliky, tak bude treba laktáciu trošku utlmiť. Minimálne vysaď všetky čaje , bylinky.... na podporu laktácie. Máš mliečka až až.

- netreba žiadne vitamíny v tabletkách, predovšetkým sa treba zdravo stravovať 🙂

annag
11. feb 2010

helkaj, múdre dievčatko máš 🙂

- nejde o zlý návyk, dojčenie nie je len kŕmenie, píšeš, že cez deň si v práci. Maličká Ťa v noci potrebuje, chce si vynahradiť to, o čo je cez deň ochudobnená - o Tvoju prítomnosť, pozornosť. Umožni jej to, vezmi si ju k sebe do postele, bude Ti ľahšie, ona bude spokojná, ak bude s Tebou, zrejme sa časom i počet dojčení zníži.

do kedy dojčiť, ideálne asi takto 😀 :
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/20/dlhodo...

hababa
11. feb 2010

annag dakujem, potesila si ma, dufam teda ze sa to postupne zlepsi. Este by som sa chcela spytat, vsimla som si ze malicky spi s prstekom (ukazovak) v ustach. Kolegyna ma predtym varovala, ze mam dat dudlik, lebo si zvykne na prst a neodnaucim ho to. My dudlik vobec nepouzivame. Aj cez den si stale dava prsteky do ust, aj ked mu ich vyberam. Aky mas nato nazor annag? Dakujem!!!

denuska82
11. feb 2010

Ahoj annag a maminy,
len nedavno som sa odstala na tvoju stranku dojcenie.wordpress a som velmi rada, ze som ju nasla. Si asi prva "poradkyna", ktora nepise iba o tom, ze dieta ma mat rezim, ale aj o tom, ze je kludne mozne, za sa kazdy den moze babo spravat inak ako den predchadzajuci. Myslim tym ,ze jedeneden spi poobede hodinu, dalsi tri 😀 Uz som si zacinala pripadat trosku zvlastne, ked vsade len citam, ze babatku treba zaviest rezim, a my rezim nemame, maly je plne kojeny a niekedy je nevyspitatelny, niekedy chce papat po 2 hodinach, niekedy vydrzi aj tri a podla toho riesime vsetko ostatne, prechadzky, kupanie, spanie....

Takze este raz dakujem za uzasnu stranku, ktora nas povzbudila. Vela veci o ktorych pises je ako keby si opisovla nasho drobca 😀

tara33
11. feb 2010

Ahojte annag a ostatne mamicky 🙂
chcela by som tiez poprosit o radu - mam synceka, ktory bude mat 2 roky v aprili a ktoreho este stale kojim, cez den uz skoro vobec nie, len pred popoludnajsim spankom, vecer pred spanim a 1-2 x v noci. Zaspava mi zasadne na prsniku, bez toho nevie zaspat ... Teraz ale cakam druhe babo, ktore by sa malo narodit v maji a neviem ako to mam poriesit dalej s kojenim starsieho syna. Odstavit ho alebo ... ?? Precitala som si ten krasny clanok - o tom, ze sa babo odstavi same 😵 to by bolo super... ak by som nebola tehotna, tak by som to vobec neriesila, lebo mne to kojenie vobec nevadi, aj syncek je spokojny. Ale kedze budem mat dalsie babo, neviem co dalej.

helkaj
12. feb 2010

milá annag,

ďakujem za odpoveď. Ja to aj tak cítim, že je to v poriadku 🙂 , len som sa možno chcela uistiť.
Na stránke koluje kniha "každé dieťa sa naučí spať", ktorú som síce nečítala, ale myslím, že by mi bolo "proti srsti" nechať vyplakať bábätko, kým nezaspí, s mojimi 5-minutovými návštevami pri ňom. Aj keĎ mamičky hovoria, že ich dieťako zrazu prespí celú noc.
Je mi prirodzenejšie ho v noci možno aj 6x upokojiť prsníkom.......len som sa možno bála čo bude, až to mliečko už nebude? Čo bude zaberať potom?
Asi to treba riešiť až potom, že?

Ale aj tak by som chcela ešte vedieť, ako vyriešiť situáciu - v prípade núdze, ak nie som pri nej a nechce tú fľašku. Akou formou ju nakŕmiť? Môj manžel (chlap!) tvrdí, že keby je hladná, tak to vypije.
Tak Ďakujem a pekný deň.

helkaj
12. feb 2010

milá hababa,

čo sa týka prštekov v ústach, tak toto sme mali aj my. Moja dcérka úplne odmietala cumlík, bolo to niečo neprirodzené, tak sa vždy tvárila, že sme sa museli smiať. Nakoniec som všetky dudle vyhodila, pretože som vedela, že jednoducho dudel nechce. No a cmulala si prštek, väčšinou keď išla spať......a keď zaspala, tak si ho aj vytiahla.
No a minule som si uvedomila, že to úplne prestala robiť. Vlastne asi prestala, keď jej začali ísť zuby, mne to pripadá ako keby to zabudla. Tiež na prechádzke si dávala prst do úst, keď chcela zaspať a keĎ sme začali dávať rukavice, aj išla s rukou do úst a zrazu 😕 nebolo čo dať.
Ja som jej skúšala dať aj plienočku do ruky, aby sa ukludnila s ňou, ale už je asi neskoro a plienka "nefunguje". Zaspinká teda aj bez pršteka, cumlíka....

Takže možno sa aj tvoj synček takto automaticky odučí, ja by som ho určite na dudlík neučila ak ho nechce.

verca79
12. feb 2010

annag, dotaznik som vyplnila
teraz skusam dojcit z obidvoch prsnikov, tak uz vydrzi papat dlhsie a skusam to cez den aj castejsie (cca po 2 hodinach). Zvysila som aj prijem tekutin. Zo zaciatku sa trochu jedoval, ale to len asi dovtedy, kym sa mliecko spusti, potom uz pekne papa. Tak som zvedava, ked ho vecer odvazim, ci nieco pribral. Inak je strasne zlaty, vysmiaty, mozno to aj zbytocne riesim, teraz mozno bude priberat v skokoch. Uvidime a dopredu som vdacna za tvoj nazor.

och
12. feb 2010

ahoj annag
popisem ti priblizne ako u nas funguje den napriklad vcerajsok
23.30 zaspala
4.00 trosku sa napije a spinka kludne dalej
6.00 sa poriadne napapa a dojcime s prestavkymi na obzeranie sveta az do
8.00 ked zaspi
10.00 papame asi hodinku, hrame sa, snazim sa aby sa nepovracala
12.00 kupeme alebo ideme von
13.00 zaspi
15.00 papame
16.00 zaspi
17.30 zase papame, kupeme alebo ideme von (vtedy si pospi asi hodinku ale potom zaspavame okolo 00.15 ak ju okupem vecer zaspi uz o 23.00) a zacina sa pereput hrania, nosenia, 5 min zaspavania na prsniku, odudlavania a hnevania sa, potom sa preje, povracia (ak nedame dudel) popripade ma dudel a vtedy kludne lezi a len pozera okolo seba

je to take priblizne, vcera som kupila babyvak tak to dnes vecer vyskusame a dam vediet, podotykam ze prsniky mam preplnene len rano, cez den nie su tvrde ale mliecka je v nich dost, nestrieka len kvapka, striedam oba prsniky, musim ju najprv prebalit, lebo inak mi vsetko vyvrati a ked ma mokru plienku tak je naozaj velmi ale velmi mrzuta doslova nenavidi pocikanu plienku, pokakane jej nevadi 😵
dakujem za kazdu pomoc viem ze spinka malo, papa statocne vela, 2.1. sme odchadzali z porodnice a mala 3200 g 29.1. na poradni 4180 g a uz teraz ked sa odvazim s nou a potom bez nej je rozdiel cca 5 kg 😵

inak ked je mrzuta, ze ju boli brusko alebo nevie zaspat, musi mat nieco v ustach, bud prsnik, dudel alebo vlastny palec

dankag
12. feb 2010

ahoj annag
dakujem za rady
teda nechapem, fakt som mala pocit ze prsniky dopija do dna
prsne vlozky pouzivam bezne denne lebo mam stale mokre tricko ale som myslela ze je to normalne
veru pijem 3 obrovske salky melty a jednu obrovsku kojaceho caju kazdy den, takze teda zrusim
horsie je ze mi ta melta strasne zachutila, ale nevadi, zrusim, myslis ze mozem pit normalnu kavu?
ma to nejaky dopad na mliecko a teda babo? myslim ze bude menej spinkat - kofein

stolicu maleho sledujem
som sa trosku zlakla lebo sa mi zdalo ze raz alebo dva krat bola tak trochu do zelena
a to na isto viem ze je zle

tak dufam ze sa to zlepsi
este raz dakujem za rady

diduska777
12. feb 2010

Milá Annag, možem ťa prosím poprosiť o radu? Dojčenie u nás vyzerá asi takto: Hneď ako sa zobudí už plačká od hladu, ja si musím trochu odstriekať mliečko, inak by sa udusila, lebo mi strieka prúdom, napapá sa, nechám ju odgrgnúť (sem tam si trošku odgrcne, niekedy to ide prúdom) a potom ideme piškať do lavórika (nekakáme každý deň), trošku sa ponosíme, rozprávam jej, ukazujem hračky a potom si zase pýta papať. No a vtedy moja malá princezná "žralokuje" (metá hlavičkou ako najatá, trvá to asi 3 týždne, predtým to nerobila), niekedy ju bolí bruško (doktorka mi kázala vysadiť všetko mliečne, pretože mala aj vyrážkovú a vysušenú tváričku a krče v brušku), lebo aj naťahuje nožičky, ale niekedy to robí len tak, no nie len tak, ale neviem kôli čomu to robí a začne srdcervúco nariekať, kým nechytí didiku a 5 sekúnd cucká a potom zase dookola (ale robí to väčšinou až na konci kojenia alebo pri druhom kojení, takže aspoň čo to spapá - na poslednej poradni v 5 tyzdnoch mala 4460gr, vraj priberá tabulkovo). Myslela som si, že to robí koli tomu, že sa musí snažiť cuckať aby jej išlo mliečko, pretože už len tak samé nekvapká ale aj tak to nechápem, pretože to robí aj keď sa mi počas kojenia (hocikedy, hlavne na konci keď si myslím, že nemám mliečko) samé od seba spustí prúdom, tak zase musím chvílku počkať, lebo už necucká normálne ale mixuje hlavičkou a nepije a potom sa zase dusí. Robí to aj keď ju dám na druhý, ktorý je relatívne plnší a je viacej mliečka, takže sa nemusí tak snažiť. Takže fakt neviem čím to je. Dneska ráno sme kakali (aj si dobre popukala) do lavórika, pekne sa vypýtala, ale mala redšiu (nebola riedka, len trošku redšia ako obvykle) stolicu plnú vzduchových bubliniek 😕 Može to byť koli tomu, že nie je dobre prisatá a hltá vzduch? Nemali sme este nikdy takéto kakanie, tak neviem 😅 Dojčím ju väčšinou v normálnej polohe bruško na bruško, iné polohy nám velmi neidu, skúšala som aj tú "futbalovú" no ale to bola hrôza 😖 Možeš mi prosím poradiť, čo robiť s tým metaním aby nehltala tolko vzduchu a nebolelo ju bruško? Cvičím jej aj s nožičkami aj používame BKM (kde sa v polohe klbka vypuká) no i tak ju dosť často nafukuje. Doktorka nám predpísala lieky, ale treba ich užívať pred každým kojením, no neviem či je to najlepšie riešenie 😒 . Nechcem ju s kvapkami stresovať, dosť čo narieka keď si dávame každý večer Vigantol a raz do týždna Kanavit. Aj z toho má stále stresy 😢 Dakujem velmi pekne za rady a prajem pekný deň.

olifcek
12. feb 2010

xelena stolica je zla?

annag
12. feb 2010

ahojte, ak chcem stihnúť jedno, druhé nestíham 😝 😅 na otázky odpoviem zajtra ...

pridala som sľúbený a toľko žiadaný článok o tandomovom dojčení, snáď pomôže trošku sa zorientovať 😅

http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandem...

bibi78
13. feb 2010

annag, uz davno som tu nebola, nebol dovod. 😉
poprosim Ta o radu ohladom dokrmovania. maly ma 5 a pol mesiaca a v poslednej dobe mam coraz menej MM, maly sa rozculuje pri kojeni a vidim, ze by spapal viac. ked som dnes rano skusila odsat, aby som mala aspon trosku zasobu na vecer (pre pripad, ze opat bude plakat od hladu), tak som odsala slabych 20cl (este pred mesiacom by to bolo minimalne o 100 viac). mam mu zacat vecer davat nejaku kasicku alebo UM? moje MM mu uz nestaci, je to hlados, vazi 8 kg a meria 70cm. zatial sme este nezacali s prikrmami, plan bol zacat od skonceneho 6 mesiaca, resp. v 6 m a 1 t.
dakujem!!!

jelencek
13. feb 2010

Annag, vďaka, už sme to nejako prekonali a pomaly sa dostávame do normálu...

Veľmi sa mi páči tvoja stránka o dojčení a chcela by som ti navrhnúť, keď budeš mať čas pridať niečo o dojčení dvojičiek. Myslím že mnohé mamičky zbytočne dokrmujú, prečasne odstavia alebo sa im vôbec dojčiť nepodarí a to len preto, že im nikto neporadí ako na to. Ja som sa napr. mnohokrát stretla s názorom (dokonca od sestričiek na novorodeneckom 😠 ) že musím dokrmovať, lebo iste nebudem mať dosť mlieka, a pod. A pre mamičku, čo nemá s dojčením skúsenosti a začne hneď s dvojičkami je iste každá rada drahá.

sonice
13. feb 2010

Annag!!!!! pre zobrazenie clankov na Tvojom webe pyta nejake heslo! co to je?????? Hladala som, ci sa treba niekde registrovat, ale nic som nenasla? 😒

annag
13. feb 2010

ahojte, budem odpovedať neskôr

sonice - to sú len články pripravované,ale v tejto chvíli sa už na stránke nezobrazujú. Budú zverejnené najskôr zajtra

ďakujem za pochopenie 😅

tara33
13. feb 2010

Ahojte 🙂 , annag - dakujem velmi pekne za krasny clanok o tandemovom dojceni 😵 😵 😵 som rada, ze sa to da riesit aj inak, nie len odstavenim starsieho dietatka 😉 Necham to na syncekovi, uvidim ako sa rozhodne 😉 Teraz uz musim vymysliet len to, ako mu pomoct prezit tych 5 dni bez mamkinho mliecka, kym budem v porodnici 😨 Este raz Dakujem 🙂 a zelam vsetko dobre 😅

susik77
13. feb 2010

Ahoj annag, tvoja stranka je super! Dakujem! Nasla som tam zaujimave veci, urobila som si suvislosti. Mala mi este blinka, ma teraz 5 mesiacov, mlieko mi este strieka, asi mam nadprodukciu. Teraz som si uvedomila ze to moze byt aj tym, ze pijem asi 3x denne caj na kojenie od Lerosu. Myslis, ze ho mam uplne vylucit? Celkom mi chuti a ovocne nemozem, lebo ma casto pali zaha... Tak striedam zeleny s cajom na kojenie. A vecer medovku. Pripadne, mozes mi poradit este ake ine caje mozem pit?
Inak, snazim sa robit tie opatrenia co si mala pri nadprodukcii-kojit z 1 prsnika, v leze atd. Uz mi tak casto mlieko nestrieka a ked, tak odsavam trochu do plienky.

susik77
13. feb 2010

este som si citala o prikrmoch- za chvilu zacneme, tak ma zaujalo co si pisala o tych mliecnych kasach-znamena to, ze ak by som dalej kojila, mliecne kase nemam davat vobec?
starsia bola totiz len ciastocne koj. do konca 7.mesiaca tak som jej davala aj kase. Diky za radu.
este dotaz: kedy zacat davat vodicku al. cajik hned ako jej zacnem davat zel. prikrmy?

annag
14. feb 2010

ahojte, postupne už odpovedám na otázky, dnes odpoviem aj tu.

na stránke pribudli 4 články o novorodeneckej žltačke od RNDr.Viery Červenej , ktoré odrážajú súčasné svetové trendy na žltačku novorodencov

http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/13/novoro...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/13/novoro...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/13/novoro...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/13/novoro...

tin007
14. feb 2010

susik77 annag ti isto napise, ja ti z vlastnej skusenosti pisem, ze kojene dieta (hoci uz zacalo s prikrmami) vobec nemusi mat ine tekutiny ako mm, resp. v lete, ked bude teplo, mozes davat vodu. cajik alebo stavicky vobec nemusi poznat a urcite nie rozne instantne, ci sladene.

desszi
14. feb 2010

annag mna by zaujimalo viac menej to iste co susik 77 - teda ked zacnem s prikrmami (uz par dni skusam mrkvicku, po porade s pediatrickou, ktora mi vravela ze uz mozem pomaly zacat), a kojim, mam davat nejake pokracovacie mlieka alebo mliecne ci nemliecne kase? Mam z toho galimatias. Pride mi logicke radsej urobit kasu z vlastneho mliecka, lenze ja nemam az tolko - obvykle odsajem (ak teda musim odsavat) okolo 100 ml z jedneho prsnika. A v navadoch vacsinou pisu 200 ml, no neviem, ako sa do toho mam pustit. Dakujem.

susik77
14. feb 2010

tinn: dakujem 🙂
a z coho by som mala davat malej pit ked napr. pojdeme niekam s mm sami a necham malu babicke hlidat? Z hrnceka al. jej maju dat vodicku al. odsate mm lyzickou? Odkedy sa dokaze naucit pit z hrnceku?
Asi mam hlupe dotazy, na to ze uz mam 2.dieta, ale prave starsia doteraz nechce pit z hrnceka-len sem-tam napoj Activiu, inak caj len z flasky Avent a uz fakt neviem co s nou 😢 Annag-nevies ako by ssom ju mohla nejak nedrasticky odnaucit od flasky? Ona ma hrozne hisaky ked jej nechcem dat flasku, tak sa jej snazim davat len 3x denne a pred spanim...

dankag
14. feb 2010

ahoj annag
no ja sa hlasim ze teda cajicky a meltu som zrusila a kojim do 2 hodin z jedneho az potom z druheho a stolica sa nam krasne upravila
mame krasnu ztucku prazenicu

tin007
14. feb 2010

susik77 mozes ucit malu na hrncek s pitkom (s tym sosacikom) alebo aj na obycajny plastovy hrncek. babo si vie chlipnut (moj maly tak pije uz dost dlho, teda cucka, hrnceky so sosacikmi odmieta, tie su dobre len na hranie), ked mu prilozis hrncek k pere (a plienku pod bradu 😀 ). ak sa nechces stresovat kvoli oblievaniu, tak kup hrncek so sosacikom (avent ma taky ale aj ine znacky, asi vsetky) a mozno tak namotivujes starsiu, ze mensia krasne cucka a ona ma flasku 😉