Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
28. apr 2010

jja..z vlastnej skusenosti ti poviem, ze je zrejme tou skolou..vzdy cez skuskove sa ako na potvoru dieta nechce od prska odpojit a castejsie sa budi 😉 inak tiez idem pisat bakalarku, kazdy den si hovorim, ze idem zacat a furt sa mi do toho nechce 😖

prsky
28. apr 2010

inak dnes sme boli v poradni v roku a pol (aj sme pichanec dostali 😒 ) no a dokina sa pytala, ci este dojcim, ja ze hej, ona ze super, ze ona dojcila do 3 rokov ... ze sice z alergologickeho hladiska dojcenie nema nejaky vyznam, ale ze preco brat dietatu tu nenutricnu hodnotu dojcenia .. tak ako je to teda s tym dojcenim po roku? fakt sa to berie uz len ako "muchlovanie" bez hlbsej nutricnej/imunologickej/alergologickej hodnoty?

martina46
28. apr 2010

katka, ach jaj, no co uz....
odstriekavam rucne, odsavackou mi to neslo, vyskusala som 3. toto je naj. cez den kazde 2 hodiny, snazim sa dodrziavat. v noci naposledy o polnoi, potom po 4 hodinach a opat rano po 4 hodinach. malu aj prikladam, dnes sme "cuckali poobede a vecer, nebolo to take zle, no vypila pravdepodobne iba trosicku, ale rada dudluje. az prilis rada... staci aj takato stimulacia, ci je treba, aby aj pila? potom si vzdy odstriekam "do dna", samozrejme.

labutka
28. apr 2010

ja by som mozno tiez prosila o radu... aj ked to nieje tak dolezite, lebo krpaty ma uz 14 mesiacov.
v lavom prsniku sa mi robi viac mlieka nez v pravom. v principe mi to nevadi, kojim uz len 2 krat cez den, 1 krat vecer a 1 krat vnoci, ale ked vynecham jedno denne kojenie (ked sme napriklad niekde vonku, kde nenajdem vhodne miesto), a zrovna z laveho prsa, je viditelne vacsie nez prave, a to mi trosku vadi. mam pocit ze si to vsetci mozu vssimnut.
dovod preco je lave produktivnejsie - maly spaval dlho v nasej posteli medzi nami, ja spim na lavej strane postele a vacsinou som ho aj takto kojila.
myslite ze je nejaka sanca, ze by sa mi tvorba mlieka este upravila? uz dlhsie sa snazim ho viac prikladat na prave, ale vacsinou je to tak, ze ked kojim z lavej strany, tak mu to staci, ked z pravej, tak potom ponukam aj lavy prsnik a vzdy este pije.

labutka
28. apr 2010

inak aj mna mrzia nazory mamiciek, ze po roku uz nema dojcenie vyznam. sama som sa s tym stretla, ked mamina odstavila dieta v 13.mesiacoch, lebo "cim neskor odstavis, tym to bude pre dieta tazsie." co na to povedat? a to mam kolko kamosiek, co by chceli dojcit a nemozu.....

materske mlieko, ved to je taky krasny vynalez. vzdy cerstve, teple, mame ho stale zosebou, je zadarmo a este je aj krasne zabalene. 😵

ja som sa na FB uz pridala aj rozposlala pozvanky.

jja
29. apr 2010

prsky, najhorsie na tom je ze ja ju mam o dva tyzdne oodvzdat 😒

zajaciq
29. apr 2010

jja to jake babatko velke sa ti narodilo, ze na dva mesiace take velke ??? 😕

rivatha
29. apr 2010

Ahojte, tiez som sa pridala na FB 🙂

rivatha
29. apr 2010

Teda do skupiny Mamila myslim 😅

jja
29. apr 2010

🙂 zajaciq- 54 cm a 3800 g....pri narodeni...a teraz to ide ako po masle 🙂

katarina822
29. apr 2010

ahojte jja moja sa narodila 50cm a 3990cm a 6530gr mala ako 5mes. tomu sa vravi kazde babo je ine 😉

adrianmama
30. apr 2010

ahojte, prosim ako sa mam nakontaktovat na annag?

mam problem s prsnikom, moj chlapcek mi ho predvcerom v noci pokusal, ked sme sa kojili a kichol si pri tom.mame 11 mesiacov. Viem ze kojit mu z neho nemozem davat, ale teraz ked odsavam, priznam sa,je mi to velmi neprijemne a mam velmi zlu naladu, lebo viac odsajem krvi ako mlieka, ale odsavat inak neviem....ako mam postupovat? chcem kojit aj dalej, aj si to natieram kalciovou mastou, ale pokazdom odsavani sa mi zda, ze sa ranky znova otvoria

dakujeme

mata

prsky
30. apr 2010

adrianmama...vypln jej dotaznik tu https://spreadsheets.google.com/viewform?formke... a cakaj na odpoved, pripadne jej napis IP tu na konovi 😉

mna nedavno dcerka v polospanku hryzla do krvi...prsnik treba po dojceni dobre umyt, lebo babo nema sterilnu pusinu a vhodne by bolo mazat ju framykoinom. je lepsie z toho prsnika dojcit ako odsavat - dieta je setrnejsie. mne sa rana zahojila do 4 dni ... inak vznikla mi tam hned chrasticka, ktoru mala vzdy jazyckom zlizla (hryzanec som mala na vrchu bradavky a na boku - prave vyklzaval z ust a dcerka sa ho snazila vtiahnut s5, len bol akurat uz medzi zubkami 😅 ) ale krv mi netiekla uz

prsky
30. apr 2010

inak dojcenie na postihnutom prsniku je prvy den -dva dost neprijemne, ja som sa aj zakazdym trochu obavala, ale postupne bolest odisla...ak mas hryzanec niekde bokom, skus nejaku polohu, pri ktorom postihnute miesto bude v kutiku ust dietatka

annag
30. apr 2010

adrianmama , tu som. 🙂

- ako píše prsky, normálne v dojčení pokračuje, je to pre bradavku menšia trauma než odsávačka a jej ťah. Trošku krvi bábetku neublíži, natieraj antibiotivckou mastičkou, pretože pusa bábetka nie je starilná, potrebujeme zabrániť prieniku infekcie. Takže ako píše prsky Framykoin, Bactroban .

Dôležité je dosiahnuť čo najlepšiu polohu, ideálne asymetrickú, aby bradavka smerovala šikmo na horné podnebie, chce je ním chránená. viď tu:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

- skús polohu, pri ktorej je ranka čo najviac v kútiku pusinky ako píše prsty, trebárs si bábo polož na stôl a nahni sa správnym smerom, skús pred dojčením trošku vystreknúť mliečko na bradavku a prsník stlačiť pri prvých ťahoch, aby bol tok mliečka silný. Bolí vlastne prisatie a to, keď si bábo musí mliečko rozpumpovať. Ak zabezpečíš rýchly tok od začiatku, nebude to až tak bolieť. No atb mastička by mohla pomôcť ozaj v priebehu pár hodín. AK by sa ranka nehojila dlhšie, trebárs 3 dni by to bolo stále zlé či ešte horšie, bude treba uvažovať už aj o kvasinkovej infekcii a inej mastičke.

euphoria
30. apr 2010

Mila Annag,
mnohokrat si mi poradila, teraz Ta prosim o radu znova. Moja dcera ma 20 mesiacov, stale ju dojcim, posledny polrok 3 krat denne-plus v noci podla potreby. Zaspava len na prsniku. Co ma netesi a neviem ju od toho odnaucit..Skor by som potrebovala poradit v inom,malej zistili v krvi nedostatok calcia( iba 1,98) a doktorka mi odporucila okamzite prestat dojcit, vraj jej moje mliecko uz nestaci a prejst na umele mlieko. To som jej par krat uz skusala dat,ale uplne ho odmieta. Inak papa denne 150-300g jogurtov denne, 100-200 g mliecnej kase, ovocie, zeleninu, tvrdy syr, pecivo, masovy obed.Proste podla mna primerane. Je pravda ze ja uz vela mliecnych vyrobkov nejem,tak do jej roka som si velmi dala zalezat na strave, teraz uz pomenej.Okrem toho má vraj zvýšene železo a AST-pečeňové testy.
Vieš mi prosím poradiť??? Vopred vdaka

strapco13
30. apr 2010

euphoria...miesto UM sa Ty dopuj calciom..tabletky napr, ked nejes mliecne vyrobky
To AST ma o kolko zvysene?

adrianmama
30. apr 2010

ahoj annag,

dakujem velmi pekne za promtnu odpoved,

dakujem aj prsky,

priznam sa , ze mam trochu strach, aby krv neublizila malemu, z bolesti mensiu, akosi som sa uz naucila prezivat bolest pri malom inak, ako predporodom..;) ale vecer to skusim s tou asymetrickou polohou, a teda si nebudem radsej uz vobec odsavat..

mata

euphoria
30. apr 2010

Ja sa v tych hodnotach nevyznam, ale doktorka mi povedala ze 0,98 a max je vraj 0,56

strapco13
30. apr 2010

euphoria..to este nie je az take strasne 😉 ..s odstupom tyzdna daj skontrolovat..ak stupa..vtedy riesit..moze sa jednat o infekciu akutnu..ak klesa, znamena to, ze sa telo spamatava...pecen ma velku schopnost obnovy...staci 25% funkcnej pecene a telo nevie, ze nieco chyba 😉
pravdepodobne tam islo o infekciu virusom CMV, alebo EBV /to su skratky dlhych nazvov/..v detstve bezne
nebola teraz niekedy chora..aj lahsi infekt?

mima595
30. apr 2010

annag - Degan - to bol ten druhy liek, ked mi nezabral Cerucal.
cerucal som dostavala už pri dvojickach, vtedy zabral hned....
a rodila som na SR - konkretne v SL

euphoria
30. apr 2010

Strapco,
dakujem za odpoved. Dcera este nemala nikdy nic vazne, teda nebrala ani antibiotika, nemala ani virozu. Akurat raz mala, v marci gastritidu, skoncili sme na infuzkach v nemocnici, ale bez liekov. Potom v marci asi 10 dni kaslala, mala sopliky, ale doktorka tvrdila ze je uplne zdrava, ze to je zo zubkov-isli jej trojky, crp bolo tiez nizke.
Ale posledny tyzden je taka nekludna, zle spi, menej je.Tie odbery jej robili tuto stredu a minulu stredu.AST bolo takmer rovnake pri oboch odberoch. Myslis, ze znizeny vapnik,zvysene zelezo, zvysene AST moze znamenat v kombinacii nejaku chorobu??

kdezee
30. apr 2010

Ahojte..chcela by som sa vas nieco opytat lebo na nete som nic o tom nenasla..mojho syna plne kojim..vyhybam sa urcitym potravinam a alergenom..je nejake poradie v ktorom mam experimentovat s potravinami co obsahuju alergeny?alebo je to uplne jedno a mozem teraz skoro vsetko jest ak maly nezareaguje?ja neviem ale priatel do mna huci ze nemozem len tak hocico a ci tto nezavisi aj od maleho veku..dakujem za odpoved🙂

annag
30. apr 2010

kdezee , poradie neexistuje, skúšaj hocičo. Drvivá väčšina mamičiek napr. bez problémov jedáva od narodenia bábetka kravské mlieko a mliečne výrobky a ani sa nezamýšľa nad tým, že kravská bielkovina je tiež veľmi silný alergén. 😅

annag
30. apr 2010

euphoria
veľmi ďakujem strapco za odpoveď a upkojenie 😉 , lekárka sa nám tu zíde, super 🙂

- lekár by nemal len tak robiť závery o tom, koľko bábo prijíma dojčením mlieka, bez toho, aby videl bábo na prsníku, či pije výdatne alebo nie. Je to veľmi odvážne tvrdenie a nesmierne smutné odporúčanie. 😔 Okrem toho, už len samotné množstvo mliečnych výrobkov a kaše vlastne pokrýva odporúčaný denný objem mlieka.

Strapco sa snáď vyjadrí, čo všetko môže stáť za tým, že bábo má znížené množstvo vápnika, čo môže spôsobovať poruchu jeho vstrebávania atď.

p.s. je zaujímavé, ako alergológ, dokonca s akademickým titulom profesor neodporúča žiadne mlieko už 11 mesačnému bábetku a na druhý deň pediater 20 mesačnému bábetku konštatuje nedostatočný prísun mlieka a mliečnych výrobkov. My už nie sme Slovenská republika ale Kocúrkovo... 😀

annag
30. apr 2010

mima595
Degan je vlastne to isté čo Cerucal, rovnaká účinná látka, možno mali tabletky len inú koncentráciu. Ale je super, že si takú pomoc dostala u nás a už v pôrodnici, to sa tak často nevidí 🙂

zajaciq
30. apr 2010

kdezee, ja som si vcera dala pomaranc a mame 6 tyzdnov. a nic. a uz som stihla aj mak, ananas, paradajky, oriesok v tofifee 😀, huby vselijake, a tu sme, zdrave, bez alergickych prejavov. 😎 😎 😎

annag
30. apr 2010

adrianmama , krv sama o sebe nie je jed, možno by nám bola ťažká na žalúdok, ale nemá prečo ublížiť. 😅

prajem Ti skoré uzdravenie 🙂

annag
30. apr 2010

zajaciq , príkladná mamina je z Teba, a už spíte či ešte je to zlé?

jja
30. apr 2010

ja som v strave vyskusala uz aj kyslu kapustu....chvlabohu klopklop klop vsetko OK. zajtra mame na obed fazulu, aj tu skusim trosku.... 🙂