Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

jja
27. sep 2010

@zuzkat1 12x za den? 🙂 ja tiez kojim malicku stale ked si vypyta, obed papame trosinku uz lepsie ako na zaciatku,cize namiesto 3 lyziciek asi 10, olovrant, ak sa to da nazvat olovrantom, to su dve malilinke lyzicky ovocia, to iba kym nezisti ze je to ovocie a dost. cize tiez sa kojime stale ale 12 x to nieje 🙂 a pozri kolko mame KG my a kolko vy 🙂 😀 😎

aeouliana
27. sep 2010

@carodejnica: ja som pocula, ze Ibalgin absolutne nie, ze radsej Paralen. 😒
@anic1: v pohode. pre deti do 6. mes. je ok grckat po papani. samozrejme pokial to nejde prudom a dieta prospieva , co Tvoja malinka vyzera ze ano. moj Danko pribral za necele 3 tyzdne viac ako kilo. podla mna to je ok ak je dieta plne dojcene. kojila som a kojim na poziadanie, tak aj teraz niekedy kojime v noci kazde 1,5 - 2 hodky kedze mu idu zubky. prve prikrmy sme zacali az po ukoncenom 7mom mes. ked to tak pocitam priemerne kojime 9-10 x za 24 hod. a to uz papa ranajky, desiatu, obed aj olovrant 😀

avila
27. sep 2010

Ahojky baby, mam problem. Drobec ma 2 mesiace, prospieva velmi dobre. Dost dlho mi trvalo kym som sa naucila spravne prikladat, dovtedy som mala hlavne na lavej bradavke viacere trhliny. Kojenie bola pre mna nocna mora, nastastie sa to zmenilo. Posledne 2 tyzdne praktizujeme len priecnu polohu, trhlinky sa zahojili 🙂 Z tej doby mi vsak zostal na lavej pradavke take... vyzera to ako orasplovane, je to dost citlive na dotyk, pri dojceni neboli. Pouzivam na do Bepanten, cez den nosim prsne muslicky, v noci na domorodkynu 😉 Mydlo na bradavky nepuozivam. Co to moze byt a preco sa to nehoji? Podotykam, ze drobec nemal v puse nikdy cumel ani flasu, uzdicku mu prestrihli v porodke.

strapco13
27. sep 2010

@avila to vyzera na mykozu...Canesten natieraj po kazdom kojeni v tenkej vrstve, pred kojenim neumusis umyvat, casto vetraj, po ustupe priznakov natieraj este 2x denne aspon 2 tyzdne

carodejnica
27. sep 2010

@aeouliana no, mám ten Ibalgin doporučený priamo od lekárky, ale vieme, tí navravia toho kadečo, že? 🙂

avila
27. sep 2010

@strapco13 aj to svrbi niekedy, ono to bude, co? Dakujem, uz som volala mm, nex mi kupi 🙂

akdarka
27. sep 2010

baby. cim to je, ze niektore dojcene deti priberu 500g za tyzden a moj za tyzden max 100g - viem, ze je dolezite, ze pribera len ma to zaujima ci to ma nejake racionalne vysvetlenie 😝

aeouliana
27. sep 2010

@carodejnica: no ved. 😀 ale ja som sa riadila tym, ze aj v tehu bol Ibalgin tabu a Paralen relativne ok.
@avila: mne pomohol gencian.
@akdarka: kazde babo je ine 😝 nepamatam presne kolko by babo malo priberat vo vasom veku, ale doky Ti urcite povie.

miska1981
27. sep 2010

@akdarka to by aj mna zaujimalo, lebo moja pribera tiez tak okolo 100g/tt., tento tyzden dokonca 70g, uz to neriesim, len som stresovala a zistila som, ze pokial je zdrava tak to je jedno. raz mi dokonca schudla, tiez neviem cim to moze byt. asi tym, ze ani my nepriberame rovnako, niekto priberie uz len z vody a niekto ani po troch cokoladach.

🙂

akdarka
27. sep 2010

@miska1981 no ved prave - a dr hned dokrmovat...je to potom zbytocne stresujuce 😒 ved kazda chceme len to najlepsie pre deticky a ked nepribera malicky "podla predstav" dr tak ma stresuje kazdu chvilu prevazovat chodit 😖 a teraz mate kolko g?
je to mozno tym, ze moj kaka po kazdom kojeni - a to dost vela - a ine deticky lepsie "vyuziju" mliecko ked kakaju raz za vela dni...no neviem!fakt by ma to zaujimalo 😝

zuzkat1
27. sep 2010

@jja to tak priemerna aj s nocou🙂 moja sa stale budi aj 5x niekedy aj castejsie... tuto sa zobudila len 3x a rano som myslela ze mi prasknu prsia🙂 no ale kojim rano ...potom tak o hodinu ked ide spat.. potom ked sa zobudi a zas ked ide spat (to je uz 4x a je 11 hodin) potom papa ked sa zobudi obed cca 13hod. a o hodku kojenie a zas o hodku kojenie ide spat ... (zatial 6x od rana) potom olovrant ked sa zobudi cca 16.30 a kojenie okolo 18tej potom az po kupani okolo pol 8mej a ide spat... teda je to asi 8x cez den plus v noci podla toho ako casto je hore...ale doteraz to bolo 5-6x..ta dnesna noc bola super tak snad jej to uz vydrzi🙂
no a tie kila🙂 asi genetika🙂 moja nosi velkost 68🙂 74ky su jej velke a tricka mame este aj 62ky🙂 nohavice jej uz boli kratke trosku🙂 tvoja je uz ako take rocne babenko🙂

zuzkat1
27. sep 2010

ja neviem baby... viem ze tu radite ze ibalgin sa moze.. to je v podstate ibuprofen.. ja by som si ho iste nedala.. paralen OK ale ibuprofen nie... nic horsie pre pecen snad ani nie je (to dr vravia) a ked je zly pre vasu pecen tak asi aj pre pecen mimi ved to ide do mliecka... ja kaslem na seba o mne to kazdy vie.. a ibuprofen bol moj oblubeny liek, lebo ucinkuje okamzite... bez mojho "ruzoveho cukriku" ani na krok to bolo moje heslo,ale odkedy som ostala tehu ho ani nemame doma...

carodejnica
27. sep 2010

@zuzkat1 uff, ja som nejedla žiadne lieky počas tehu, ale ten Ibalgin.. no neviem.. veď aj v Nurofene pre deti je ibuprofen... a do mlieka prechádza veľmi malé množstvo liečiva, je veľmi málo liekov kedy sa kontraindikuje dojčenie.. neviem, som zvedavá na vyjadrenie @annag alebo @latvia . ktorá je lekárka - budem rada ak sa vyjadríte k užitiu Ibalginu... akože dala som si ho dokopy asi 3 x (2x pri začínajúcom zápale prsníka, na radu lekárky, a 1x som mala šialenú migrénu, sa to nedalo vydržať), nejem to na kilá... ☹ ☹ ☹

carodejnica
27. sep 2010

@zuzkat1 našla som jeden článok
http://www.choredieta.sk/index.php/dojcenie/lie...
Ibalgin je bezpečný počas dojčenia. 🙂

strapco13
27. sep 2010

@zuzkat1
@carodejnica ..Ibalgin sa moze pocas kojenia, pokial sa nejedna o dlhodobu a stalu liecbu
z pribaloveho letaka : V prvých šiestich mesiacoch tehotenstva a počas dojčenia užívajte liek len na výslovné odporúčanie lekára

miska1981
27. sep 2010

@akdarka moja dr.praveze povedala, ze tych 100g je akurat, ze staci ak je cisto kojena je to ok. preto som doteraz nedokrmovala. dr.sa vacsinou riadia tabulkami, ja nie. citala som diskusiu a tam mamicky pisali, ze ich deticky priberali aj 80g/tt. a boli aktivne, zdrave, tak neriesili. to je podla mna este "zvyk" z cias ked sme my boli detmi, vtedy sa az tak velmi nekojilo, boli sme na sunaroch a je jasne, ze preto deticky priberali viac.
inak je to aj tym kakanim, moja kakala donedavna do kazdej plienky po kazdom kojeni a aj teraz kaka par krat denne, niektore kojene deti nekakaju aj tyzden, takze si naozaj z toho nic nerob.
my mame len 5.810g co nie je vela, kedze pri narodeni vazila 3.460g. a vravi sa , ze v pol roku by malo dietatko dosiahnut dvojnasobnu porodnu vahu, co u nas nehrozi.
takze sa raduj, ze je zdravucky a na vahu zabudni 🙂 🙂

annag
27. sep 2010

ahojte, ako vždy nestíham 😝 😅 , ale na upkojenie, skúsme počítať:
časť 5.2. z príbalového letáku: farmakokinetické vlastnosti - do materského mlieka sa vylučuje v množstve menšom ako 1 mikrogram na mililiter, ak matka užíva 400 mg ibuprofen každých 6 hodín. To znamená, že ak by vypilo 1000 ml mliečka (=1 liter), tak prijme cez mliečko pri takomto užívaní 1000 mikrogramov ( = 1 miligram) ibuprofenu. Pritom dolná hranica pre dieťa je 20 miligramov na 1 kilogram váhy, takže napr. 6kg dieťa môže užiť minimálne 120 miligramov ibuprofenu(ale i oveľa viac, ak je to nevyhnutné) .

1mg (ak by vypilo liter mlieka) oproti 120 mg dennej dávky, ktorú dieťa bežne užíva ak je ono samé choré, je zanedbateľné množstvo, a preto sa považuje za kompatibilné s dojčením. podobne je to s väčšinou liekov, lieky a dojčenie sú opradené mýtmi i kultom umelej výživy. Samozrejme, liek zostáva liekom, no riziká spojené s rozhodnutím nedojčiť, resp. neliečiť dojčiacu matku sú oveľa vyššie než riziká, ktoré vznikajú pri pití mliečka , ktoré obsahuje i nejaké stopy lieku z organizmu matky.

aeouliana
27. sep 2010

@zuzkat1: aj ja som takto pocula 🙂

zuzkat1
27. sep 2010

@aeouliana teraz neviem ako 😅 ako ja?🙂

@carodejnica ved OK, ja som nechecla tle..len nazor napisat... celkovo ja malej tiez len paralen ziadne lieky na zaklade brufenu... ale to som ja🙂

@annag ja som nepovedala ze neliecit a uz vobec nie prestat dojcit...len som reagovala na ten brufen... ja som skor za miernejsie a menej agresivne lieky... 🙂

majinka85
27. sep 2010

@strapco13 No maly nespi alebo ked spi tak len po hodinke mamximalne. Dnes sme ho zacali prikrovat,lebo lekarka vravela ze malo pribera. Ale mam ho aj dalej kojit. Mam ho kojit pred flasou alebo ho len dokojit aby sa ukludnil?Vdaka za uzitocne rady.

zuzkat1
27. sep 2010

@akdarka ved kazdy organizmus inak travi🙂 moja tiez vseliako priberala... vobec sa tym neriad...hlavne ze pribera... moja ako 8 mesacna ma 7,5kg😀

latvia
27. sep 2010

@zuzkat1
@carodejnica ibuprofen (brufen, ibuprofen, ibalgin a ine na baze ibuprofenu) sa mozu pri dojceni, samozrejme nie viac ako tyzden. vacsia supa na pecen je jednoznacne paralen 😉 oba lieky mozu dojciace, v klasickych davkach, teda paralen max. 1 gram kazdych 6 hodin, ibuprofen max. 400mg kazdych 8 hodin.

ibuprofen sa nesmie v tretom trimestri, paralen sa moze pocas celeho tehu. ibuprofen skor zatazuje zaludok a pri veeeelmi dlhodobom uzivani poskodzuje zaludok a vyvolava krvacanie zazivacieho traktu (hovorime o kazdodennom uzivani vacsieho mnozstva pocas niekolkych mesiacov az rokov).

paralen pri vysokych dlhodobych davkach poskodzuje pecen a znizuje tlak (pripominam ze vysoke kazdodenne davky)

akdarka
27. sep 2010

@zuzkat1 zo mna urobila dr "sledovaca vahy"- uz som si aj domov kupila vahu nech sa nestresujem pred poradnou 😝 no som zvedava ako sa to bude vyvijat - po par razoch ked priberie tak sa snad ukludnim a budem to brat s nadhladom 😀 hlavne, ze sa mi podarilo napriek pociatocnemu prikrmovaniu prejst na plne dojcenie

zuzkat1
27. sep 2010

@akdarka presne toto mi urobil moj byvaly dr... ja som od neho odisla po dvoch mesiacoch totalne vystresovana presvedcena ze nemam mlieko a skoro som zacala davat UM.. nebyt manzela tak uz nekojim 😖

zuzkat1
27. sep 2010

@latvia tak vidis co lekar to iny nazor🙂

zuzkat1
27. sep 2010

@akdarka ak sa smiem opytat nutila aj tam kojit? lebo mna hej a ako ti ju vazi? holu alebo v plienke?

latvia
27. sep 2010

@zuzkat1 nuz, to nieje moj nazor, to su fakty 😉

petal
27. sep 2010

potvrdzujem prispevok latvii ohladom spominanych liekov, napisala to velmi spravne a vystizne. Vela ludi si mysli, ze Paralen je vlastne nic a pritom je pri vydokych davkach toxicky pre pecen. Takze pozor na davkovanie u deti a aj pri uzivani ostatnych volnopredajnych liekov pre dospelych s obsahom paracetamolu, aby ste si neznasobili davky. 😉

akdarka
27. sep 2010

@zuzkat1 ja tejto dr robim "osvetu"- minule som jej zobrala ukazat cievku na dokrmovanie a vysvetlovala ako to funguje 🙂 tak sa jej to celkom pacilo...mozno z nej urobim zastankynu kojenia 😀 vazi bez plienky a jasne, ze sme mali "skusku dojcenia" ale techniku nepozerala iba vazila pred a po 🙄

petal
27. sep 2010

A este keby bol Ibalgin agresivny, tak urcite nie je zaradeny medzi volnopredajne lieky. A jeho vyhodou je, ze na rozdiel od paracetmolu ma aj protizapalovy ucinok, co sa da vyuzit pri zapaloch prsnika.