Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

barchee
12. jan 2011

@susik77 veď hej 😉 malý je aj predčasne narodený, takže musí ešte celkovo dozrieť - veď teraz ešte mal byť v brušku 😅 espumisan máme, skúsim sa spýtať pediatričky na tie probiotiká 😉
@dena69 hej, prikladám si ho často, niekedy len bradavku zobere medzi pery a lizká ju, ale už sa mu častejšie podarí aj sa poriadne prisať a cucať - aj dnes poobede pekne pil z didy, potom bol asi 10 minút kľudný, potom zase plač a ruky si papal,tak som si zas priložilas, ale sa len rozčuloval, lebo mu nič nešlo, tak som ho dokrmila mojim odsatým mliečkom 🙂 teraz ako podrástol, tak sa mu lepšie ťahá, má už viac sily , ide mu to lepšie 😉 stále sa mi tvorí málo mlieka, ale veď to chce len čas a časté prikladanie 😉 teraz si až do neskoršieho večera neodsajem a potom napumpujem bradavku, nech ju lepšie chytí a priložím si ho. Aby som odsala aspoň 60ml z oboch prsníkov spolu, musím počkať aj 5-6 hodín, keď si odsajem skôr, ledva vyťahám 20-30 ml ☹

kamajka
12. jan 2011

Kocky, tazko sa mi spusta mliecko, co pomoze? diky 🙂

susann83
12. jan 2011

Ahojte babule.
Tak sa pridavam k vam ako cerstva mamina. Citam vas skoro od zaciatku tehu, tak teoriu ovladam 😀
Ale som eratala s takou komplikaciou, ze mam na prd bradavky. Vobec nechcu ostat pevne a drobec ich nevie chytit. Som z toho smutna :(
Zatial sme este v nemocke, prikladam ho tak casto ako sa da, napr v noci, som menila prsniky v kuse, medzitym vzdy len na par minut zaspinkal.
No ale co s tymi bradavkami? Ako ich spevnim? Kym sa na ne prisaje chudatko moje, to je boj
Prosiiiiiiiiim pomozte
Dakujem velmi vopred

iwuskaaa
12. jan 2011

@susann83
ja som mala rovnaký problém ako ty. Prvého syna som dojčila 14 mesiacov s klobúčikmi, keď som skúsila klobúčik odložiť, nechcel sa prisať. Teraz dojčím už mesiac bez nich, Tomáško je v tomto šikovnejší. Jednoducho som to vyskúšala jedného dňa bez klobúčika a pekne chytil 😵 . Neboj sa, hlavu hore, nie si prvá ani posledná! 😉
A podotýkam, mne sestrička hneď po prvom pôrode povedala: "čo vy máte za bradavky?! takto vy dojčiť nikdy nebudete"...a predsa som dojčila 😵

strapco13
12. jan 2011

@barchee a prikrmujedś flaskou alebo cez cievku na prsniku..lebo flaska kazi prisatie a prikrmovanie na prsniku je lepsie aj preto, ze maly ti pritom stale stimuleje prsniky acucka aj od teba a mliecka sa potom tvori viac 😉

@susann83 na tvare bradavky nezalezi...ja som mala ploche..maly si ich aj bez klobucikov casom vytvaroval podla svojho gusta..mas este malinke babo..len ho prikladaj, nauci sa to..dieta a matka sa dojceniu musia naucit a ide to jedine dojcenim
len ziadne cumle, flasky, klobuciky...zvladnes to aj bez nich..len prikladaj, popripade si ich pred kojenim trochu potahaj, nech sa "postavia"

strapco13
12. jan 2011

@kamajka skus si pred kojenim nahriat prsniky...maj nejaky uteracik na radiatore a priloz si pred kojenim

prsky
12. jan 2011

@susann83 annag ma pekny clanok s fotkami, ako zo zaciatku dojcenia formovat ploche ci vpacene bradavky: http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...

@kamajka nahriat prsniky pred dojcenim teplym odkladom, mysliet na dietatko, byt v dusevnej pohode

miskatn
13. jan 2011

prosim vas, nemate skusenost s niecim takymto?
syn spava s nami v posteli, ma 4 mesiace prave, zaspava vzdy pri kojeni. poslednych par noci sa nam deje to, ze on zaspi, ale pevne v puse stale drzi bradavku a nechce ju pustit. to znamena, ze napapa sa za 5/10 minut, ako kedy, a potom sa ma drzi ako kliest a ja dalsich 30 minut sa pokusam mu ju vytiahnut tak, aby sa neprebral. ked sa preberie, tak zaciname odznova, to znamena napapat / zadriemat / a vytahovat prsnik. v noci sa budil niekedy len jedenkrat, teraz aj 3-4, pri prvom este dokazem mu ju vybrat, ale pri tych dalsich zaspime obidvaja a tym padom on na mne takto visi, ako taky kliestik, celu noc, robi si zo mna cumlik, neviem co s tym, co vy nato?
uz som raz skusila mu supnut do pusy cumlik, ale to on ani nahodou, mali sme bitku a samozrejme vyhral on.
vopred dakujem aj @prsky 🙂

hajatanufus
13. jan 2011

ahojte babenky chcela by som sa opytat ze ako zistim ci mam pre malu stale dost mlieka za dva mesiace sme pribrali len kilo a povedali mi ze je to dobre ja som v uk ale ang moc neviem tak sa neviem taketo veci na poradni opytat a predtym sme priberali viac a sem tam ma zelenu stolicu z coho som usudila ze ci nemam malo mliecka a citim akoby prsia boli prazdnejsie takze neviem dnes som skusala odsavat ale nic neslo sice som to skusala len par minut zatial len kojim prikrmy este nedavam mame 5 mesiacov papame dost casto ale niekedy len cuca alebo papa len par minut teda asi 5 a ja neviem ci to staci dakujem

hajatanufus
13. jan 2011

@miskatn ahoj moja donedavna tiez takto so mnou spavala v posteli a tiez mi vadilo ze si so mna robi cumlik a normalny cumlik nechce a skusala si pridrzat prstom kutik ust vtedy vacsinou deticky prso pustia inak asi neporadim ☹

prsky
13. jan 2011

@miskatn moja dcerka este nedavno zaspavala na prsniku...trvalo to od 20 min do 1,5hodky, kym uvolnila bradavku od nenutritivneho satia (ktore je pre dietatko tiez velmi dolezite)...prsnik proste nevytahuj, ked drzi pusinu pevne zovretu...proste musis pockat na moment, kedy uvolni zovretie a potom pri vydychu bradavku vytiahnut a nechat ju este chvilu pri puse..on si naprazdno podudka a ked bradavku neuchopi znova, tak sa mozes vzdialit...ked je to v noci, tak najlepsim riesenim (aspon z mojho pohladu) je spanie v spolocnej posteli a prehadzovanie dietata z jednej strany na druhu a naucit sa spat pri dojceni...4m babo si z teba urcite nerobi dudlik, ani sa ta nesnazi cvicit...si prenho cely svet, potrebuje ta citit vo svojej blizkosti...akonahle si bude isty tym, ze mu neutekas, prsnik ma "po ruke", tak ta casom dojcenia skratia..okrem toho sa u malinkych dojciat meni "rezim" kazdu chvilu a co plati dnes, nemusi platit zajtra...ono je vela pristupov k spanku deti, treba sa hlavne radit instinktom, pocitat si o roznych pristupoch a riadit sa tym, ktory ti je najblizsi a ten nemenit, lebo neistota u deticiek narobi viac skody ako uzitku.
pekne o spani a zivote s malym dojcatom ma annag v clankoch:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/22/nepres...
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...

prsky
13. jan 2011

@miskatn jaj a keby si vyberala prsnik z ust tak, ako ti radi hajatnufus, tak maleho spolahlivo preberies 😉

prsky
13. jan 2011

@hajatanufus to, ci mas dost mliecka zistis tak, ze ma dietatko dost pocikanych plienok denne (ma ich byt 6-8 tazkych plienok), je spokojne, prospieva = pribera svojim tempom. kilo za 2 mesiace je pekny prirastok. zelena stolica neznamena automaticky hlad, len je mozno chybicka v dojceni a babo prijima viac predneho mliecka. vacsie dojcata su si schopne vytiahnut dostatok mliecka aj za 5-10min. vhodne je dietatko efektivne dojcit = dbat na spravne prisatie, aby si na jedno dojcenie pekne naplnilo zaludok a nepytalo o pol hodinu znova. je mozne, ze tvoje dietatko pije iba kym tecie mliecko lahko a potom sa pusti, pricom je uz najvacsi hlad zasyteny. je to ale len dohad, lebo vas nevidim sa dojcit a ani nepises, ci je po dojceni spokojna. mozes pripadne skusit stlacat prsnik, ked prechadza z aktivneho pitia do dudkania (stlacaj ho pri dojceni tak, ako keby si ho rucne odsavala). viac ti mozu pomoct clanky na annaginej stranke:
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-do...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/18/stolic...

henri001
13. jan 2011

ahojte maminky ...o par dni sa mi narodi druhe miminko a prosim vas o radu, ako s cumlikom v porodnici a vseobecne ...moj prvy syncek cumlik nemal, vsetko som riesila prsickom , bala som sa ze sa mu narusi spravny saci reflex ( na zaciatku bol velmi spavy a malinko cuckal ) ako postupovat s dalsim miminkom, co odporucate ? 😔 dakujem za odpoved a prajem vsetkym vela mliecka 😉

cubana
13. jan 2011

ahojte mamicky, citala som zopar desiatok stran v tejto diskusii o dojceni, zaspavani a ako to robit najlepsie aby aj dietatko bolo spokojne aj mamicka. Moj syn bude mat o tyzden 3 mesiace a akosi za posledne 3-4 dni nechce sa mu zaspavat. Resp. vcera sme ho okupkali pred siedmou vecer potom sa napapkal ale bohuzial sa nenapapkal tak aby pri tom zaspal, hoci to sa mi este pred tyzdnom darilo, hoci to trvalo 1/2 - 1 hodinku ale podarilo sa mi ho uspat dojcenim. Teraz vsak sa napapa ale uz nezaspi pri dojceni tak som sa s nim hrala v posteli, 1/2 hodinku bol v pohode, uz aj zacal zivat a sklapat ocka a zrazu zacal taky plac ze nepomohlo ani na ruky ked som ho zobrala a plakal a plakal. Bol prebaleny, napapany, lebo som mu aj ponukala cucat ale nemal zaujem, takto to trvalo 2 hodinky kym ho manzel uspal na fitlopte. Potom sa zobudil za 10 minut tak opat na fitloptu a potom uz konecne po placoch spinkal, prebudil sa o hodinku napapal sa a spal uz normalne (hoci sa budil kazde 1,5-2 hodinky) ale pekne potom sa napapal a spinkal, hoci predtym vydrzal spinkaj po 3 hodinky a budil sa tak 3 x v noci.

akdarka
13. jan 2011

@cubana zaujimave,moj syn tiez vstaval do 3mesiacov 2-3x v noci a teraz kazde max 2 hod sa budi.ja uspavam po leziacky na prsku.ale vcera tiez aky cirkus robil.asi bolo nieco vo „vzduchu” 🙂 a bol cely den taky zvlastny,nechcel spat.ja som ho vcera ukludnila nosenim a potom zase lahla a zaspal nastastie.no to bol vecer.dnes bude hadam lepsie🙂

prsky
13. jan 2011

@henri001 ziadny cumlik, ziadna flasa s cumlom, ziadne klobuciky 🙂

henri001
13. jan 2011

@prsky rozkaz 😀 😀 😀 😉 a dakujem

kitchima
13. jan 2011

Ahoj, idem vas poprosit o radu. Dcerka ma 4 mesiace aj tyzden, narodila sa s vahou 2990g. Pri prepusteni z porodnice mala 2770g. A teraz, pred 10-timi dnami mala 6200g, dnes 6100g. Najprv priberala krasne, potom sa to zastavilo, teraz chudne ☹ Prve 3 mesiace mala koliky. Kojim ju na poziadanie, v noci papa asi 3-4x. Od hladu neplace, po papani si dobre odgrgne, stolicu ma krasne zlatozltu. Brusko ju neboli, len vecer je u nej normalne, ze kaka aj 6x za sebou (v priebehu 2 hodin). Teraz je trosku chorucka, ma kaslik a soplik. Nechcem ju prestat kojit, nechapem, v com je problem. Prosim poradte mi nieco. ☹

akdarka
13. jan 2011

@kitchima vazila si ju na rovnakej vahe,na rovnakom mieste?

kitchima
13. jan 2011

@akdarka ano. aj som s vahou chodila po izbe, rovnaky vysledok

zuzkaaa.g
13. jan 2011

ahojte...viete mi poradit?? syncek v noci prespi 7-9 hodin v kuse a zaujimalo by ma ci to nemoze ovplyvnit tvorbu mliecka... ci sa mam tesit ze sa mozem vyspat alebo ho mam radsej budit?? dakujem 🙂

akdarka
13. jan 2011

@kitchima moja „uchylka” bola vazenie (aj je vlastne😉 )ale moj maly tvrdohlavec si pribera svojim pomalym tempom. Je pravda,ze este neschudol ale ja by som asi pockala,sledovala mnozstvo pocikanych plienok,ci nema ine znaky dehydratacie,ci je spokojna,cula...a pre pokoj duse ak ti nepriberie o par dni tak zavolaj dr a dohodni sa s nou na prip.rieseni.ale to bude tou chorobou,mozno prave bola vycikana(to spravi aj 30g),vykakana... Sleduj ci na prsku pije alebo len dudka.drzim palce

kitchima
13. jan 2011

@akdarka uz mam za sebou vyse 2 roky dojcenia, techniku ovladam, mala pekne papa, samozrejem, obcas si aj podudka 🙂 aj cika dost, je spokojnucka.. jednoducho, vsetko je tak, ako ma byt, len ta vaha... zvyknem ju vazit len raz mesacne. (teraz to bola nahoda, bola vaha pri mne...) viem, ze kazde babo pribera inak, ale ona mi teraz schudla a to ma znepokojuje. neplanujem ju odstavit v ziadnom pripade, rada by som to nejak vyriesila..ale momentalne neviem ako ☹ snad to je tou chorobou

miskap
13. jan 2011

@zuzkaaa.g Myslím si, že dvojmesačné dieťa by sa malo v noci kojiť asi dva-krát, aby tvorba mliečka bola zachovaná. Ale je to vysoko individuálne. Niektoré deti noc prespia, ale cez deň to dobehnú. No maminky by si mali vtedy raz v noci odsať mliečko aby predišli preplneniu prsníkov a upchatiu mliekovodov.

bubelko
13. jan 2011

@zuzkaaa.g urcite nebudit. ak sa bojis o mlieko, radsej odpumpuj, ale maleho nebud. ono v podstate by sa ti ponuka mala prisposobit dopytu a pravdepodobne ti to bude dohanat cez den. takze ziaden strach 😉

barchee
13. jan 2011

@strapco13 hej, viem o tej hadičke prilepenej k prsníku, ale neskúšala som to. Dokrmujem z fľaše, malý sa vie pekne prisať, len ja mám také bradavky, že mi nevydržia nejak dlho stáť a kým sa malému zachce prichytiť, tak zas splasnú 😅 ale keď sa prisaje, tak cucká aj pol hodinu 😵 😵 aj včera napríklad pekne cucal a dnes mi aj tieklo samo mliečko už z prsa, vyzerá to byť celkom na dobrej ceste 😵 🙂

uhlarka
13. jan 2011

Ahoj. chcem sa spytat ako s dojdenim. Mam 2 tyzdnovu dcerku a nechce nam priberat. Dojcim ju tak 15 minut z jedneho prsnika,potom zaspi, ale o pol hodinky je zase hore a place, tak jej dam druhy prsnik, co sa opakuje az kym ju nedokrmim mojim mlieckom odstriekanym do flase. Potom spi a je pokojna aj 3-4 hodinky.

Mam ju dojdit len s prsnikov?? ako zistim ci je napapana a potom aj ci pribera??? Vdaka za vas cas, Katka

susann83
13. jan 2011

Dakujem babulky za rady. Zatial sa nam dari aj bez klobucikov a pod. Kedze som po cisarskom, prvy den bol narocny, ale je to vzdy lepsie 🙂) este neviem sice kolko schudol, ale taha a taha. Bude po tatovi, ten by tiez len prsia obdivoval 😀

prsky
13. jan 2011

@uhlarka treba sa hlavne naucit rozoznavat, co babo na prsniku robi, lebo babo moze byt na prsniku aj 2 hodiny a napit sa minimalne...dalej je dolezite dbat na spravne prisatie, nedokrmovat nicim (ani odstriekanym mliekom) a uz vobec nie z flase (kazi prisatie, vedie k bojkotom prsnika, lebo z flase lepsie tecie a dieta si nestihne dostatocne skoro uvedomit, ze uz ma plne brusko, tak je prejedene a potom dlho spi, lebo ma pretazene travenie).
mohli by ti pomoct clanky:
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...