Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

cicimon
20. dec 2010

@valika_val mojej sa cka min 5x denne, to nebude od smadu....a tiez je velky cuciak, sice vypije aj trochu vody, ale nemeriam to

moni82
20. dec 2010

ahojte, viete mi poradit? na bradavke sa mi spravil pluzgierik, nepodoba sa nic co som nasla na annaginej stranke, je to skor take vodove, ale je tam aj krv, dokonca aj zrazena. malemu to pri kojeni neprekaza zatial, aj ked viac citim ked sa prisaje. neviete co s tym, mam si to dalej len natierat (pouzivam bepanthen mast) a pred kojenim si bradavky pretieram kamilkovym odvarom, alebo prepichnut?
dakujem za radu

elinka27
20. dec 2010

@alex1983 toto mame aj my,proste je len ked potrebuje,kedykolvek inokedy ponuknem tak sa rozculi 🙂 teraz ju mam sice choru tak ponukam stale,ale zasa chuda moc nechce 😒 ja by som to na tvojom mieste neriesila,ked ti normalne pribera a ma pocikane plienky a inak je spokojna,tak asi vie kedy ma jest, vzdy ponukni a ked nechce tak nechce,ona vie kedy ma papat

elinka27
20. dec 2010

@alex1983 a este jedna vec k tomu zuzlaniu ruciciek, myslim,ze to je tiez normalne,proste si objavila ruky a hra sa s nimi 😉 to ze jej das prst alebo hocico ine tak proste ona dudlat bude,to je saci reflex, ale ked nieje hladna a das jej prsnik odmietne lebo tecie a ona chce dudkat, ukludnuje sa tym, ja ti pravdu poviem tak ani ja poriadne niekedy neviem kedy je hladna a kedy nie, no vzdy jej ten prsnik ponuknem aj ked ona odmietne, robis to dobre ked ponukes, malinka vie ze kedykolvek bude chciet dostane, predpokladam,ze ani neplace ked si pyta jest, lebo vie ze uspokojis jej potreby 😉

elinka27
20. dec 2010

@zahrika ahoj,ja niesom skolena laktacna poradkyna ale annag by ti vedela urcite lepsie poradit.Skus vyplnit dotaznik na jje stranke alebo priamo jej napis postu.Ale v prvom rade by som skoncila s dokrmovanim,mlieko sa tvori len ked je po nom dopyt, ak dokrmis UM tak potom prsniky stoja pretoze nemaju signal aby toho mlieka tvorili viac, to ze maly pyta castejsie jest je uplne normalne, moze byt na prsniku aj kazdu pol hodinu,je este malicky, neskor ked zosilnie tak sa intervaly medzi krmeniami predlzia, co ti mozem este z vlastnej skusenosti poradit,je aby si ho priklada co najcastejsie,aj keby mal dudkat len naprazdno,stimulujes si tak tvorbu mlieka, dalsia vec ked taha dlho, pomoze stlacanie prsnika, jednak mu bude mlieko lahsie tiect, a jednak bude citit ze o prsko moze prist a zacne tahat.Dalsia vec, dokrmovat sa da priamo na prsniku pomocou cievky, urcite zrus flasku!Maly moze zacat prsnik uplne odmietat, pretoze zisti odkial lahsie tecie.Skus prestudovat clanky http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-... a este skus stranku www.mamila.sk najdes tam zoznam laktacnych poradkyn, dobre by bolo sa skontaktovat s tou v tvojom okoli dohodnut si osobne stretnutie, nestoji to viac ako 10€,a urcite to stoji za to,pomoze ti , drz sa

zahrika
21. dec 2010

@elinka27 dakujem velmi pekne za rady..viem ze dokrmovanie je na nic.. tak velmi chcem kojit.. najhorsie je ze on je furt hladny a ked prikladam casto, mam ich uplne prazdne, vycucnute.. ale je pravda, ze ked si to mlieko setrim na jedno cele nakrmenie, tak potom tecu, on je spokojny a ma problem prejst na flasu.. flasa sa mu v puse nepaci, drhne sa mlieckom, rychlo je najedeny a potom aj tak place... ☹

elinka27
21. dec 2010

@zahrika neodkladaj prsia az do pocitu kym ich mas naliate, robis si tym medvediu sluzbu, ked mliecko v prsniku stoji robi sa v nich hormon co utlmuje laktaciu,nevadi ze mas pocit prazdnych prs, lebo to nieje dovod mysliet si ze tam mliecko nemas,ja mam tiez ako handricky a mlieko v nich je 😉 ale prikladaj ho ked pyta, mas doma satku ci babyvak?Ja moju v tom nosim a je kludna, a prsko moze mat stale v puse a ja volne ruky, urcite by som prestala dokrmovat, a co najrychlejsie skontaktovala laktacnu poradkynu.Nevzdavaj to, si par dni po porode nemas este ustalenu hladinu mlieka, ta sa prisposobi jeho potrebam,ale treba vydrzat

zahrika
21. dec 2010

@elinka27 skusim ako radis.. uvidime, ja skusim hocico.. nie som rada tomu ako hlta to mlieko z flase, dusi sa a neviem co... nasi tvrdia ze v rodine nikto nemal mlieko ze to je normalne..ale pre mna nie.. verim ze sa s tym da nieco robit... ked mu dam prso vzdy zaspi, a vidim ako mu steka mliecko.. cize nieco tam je.. len viem ze nedokazeme vytiahnut tolko co on potrebuje, ale tak ho teda skusim krmit castejsie..na kazde dieta neplati rytmus 3hodin... no moj ich ma urcite castejsie 😕

svetlankat
21. dec 2010

@zahrika drzim palce a nevzdavaj to, malo mliecka? to je hlupost,vobec nepocuvaj okolie, urcite prikladaj ponukaj a mliecka budes mat tolko aby vam stacilo. Drzim palce. Len prikladat prikladat prikladat a hlavne si ver

deniskateniska
21. dec 2010

@zahrika my sme jedavali kazdu hodinu... dojci na poziadanie 😉 ono sa to rozbehne 😉

svetlankat
21. dec 2010

@zahrika este ma napadlo, skontaktuj sa s laktacnou aby ste skontrolovali prikladanie, aj v tom moze byt problem, ked sa nepsravne prikladate bradavky nie su az tak stimulovane ako by mali byt. A velmi dolezita je tvoja psychika, ver si, ver tomu ze mas mliecko, lebo ho urcite mas. Kazda z nas ho ma, je to od prirody. Ver mi. Fakt vam drzim silno prstiky aby vam to vyslo. A este deticky neplacu len preto ze su hladne, mne mala stale po papani revala, nie plakala ale revala, tiez som si myslela ze je hladne, ale nie jednoducho revala, mozno grgnutie, mozno prnutie, mozno plny zaludok..... treba len sledovat pocikane plienky a aby dietatko priberalo, ale aj to vazit len na poradni, zbytocne sa vahou nestresovat

deniskateniska
21. dec 2010

@alex1983 moj robil presne to iste,... kym sme sa naucili tak sa cosi nareval 😀 ja som bola z toho uz na nervy... a hlavne ked mi vraveli ved mu daj cicu, on sa ukludni - ked sme boli napr. ockovat alebo brat krv alebo tak.... no a nas nic, len ked bol hladny... najdete si svoj system, zistis ze mrnci od hladu neboj, chce to trpezlivost 😉 a rucicky... aj nas ich mal stale v puse, deticky zistia ze maju rucicky tak ich skumaju... ja som mu trochu nehala nech si ich zuzle a potom som mu ich davala von, aaby si nezvykol cuckat palec alebo tak.. .. a s tym castejsim prikladanim.. ked je dieta kojene, ma sa kojit na poziadanie.. takze sa netrap s castym prikladanim... drobec vie kedy je hladny... ani tebe by sa nepacilo keby ti niekto nasilu daval jest 😉

svetlankat
21. dec 2010

@valika_val podla mna je to to uplne normalne, moje dieta je na prikrmoch od pol roka a je plne kojena, vodu odmieta dodnes, neriesim, dr vravela ze u kojenych deti je to uplne normalne, to mliecko im uplne staci,ked su deticky smadne daju to jasne najavo, nemusis sa vobec bat A este pride cas, ak uz neprisiel ze sa budete castejsie kojit v noci, aspon u nas to takto zacalo fungovat. Hlavne klud to mliecko mu urcite staci. A prikrmu mu davaj tolko, kolko si prosi, ked spapa 100 g tak tolko ked 200 tak 200, urcite ho neobmedzuj, ponukni prsnik ak po krikrme a ked bude smedny tak si da. No a este jedna rada z vlastnej skusenosti. Ja ked som veeeelmi riesila vodu, tak Miska mi po prikrme pit uplne odmietala. tak som jej stale ponukla pred papanim, niektori ludia piju pred papanim, a vtedy sa mi napila. po jedle nikdy

kamka17
21. dec 2010

pekný večer prajem všetkým dojčiacim mamičkám...od minulého týždňa už k vám patrím aj ja a som z toho úplne že nadšená...aj keď ma z držania malej bolia ruky, aj keď trochu bolia bradavky, ale konečne sme sa zbavili fľašky a večne mokrého oblečka zo stekajúceho mliečka 😅 😅 lebo to nebolo jedenie ale hltanie, ale bola naučená na flašku z nemocky z inkubátora a aj keď som si ju prikladala, tak vypila zúfalo málo z cicíka...dokopala som sa k tomu, že som si zavolala laktačnú poradkyňu a ľutujem, že som to neurobila skor, lebo celý problém u nás bol len v nesprávnom priložení...takže @zahrika pripájam sa aj ja k radám ostatných, neváhaj ani chvíľku, volaj laktačnú poradkyňu a isto sa o pár dní budeš vytešovať z plnohodnotného kojenia svojho drobčeka a ani on už nebude mať stres z flašky 😉

no a ak sa smiem ešte spýtať skúsenejších mamičiek...je normálne, ak mi malá pred jedením plače od hladu?? aj napriek tomu že vie, že to mliečko dostane?? lebo niekdy teda reve fest aj keď už má cicík pri puse... ☹

elinka27
21. dec 2010

@zahrika dodrziavanie 3hod intervalov je mytus 😉 dojci na poziadanie,je malicky a chce byt na prsniku stale, ked zaspava to znamena ze ma pravdepodobne slaby tok mlieka, udrzis ho na prsniku dlhsie ak skusis stalcanie prsnika ked prestane pit.Moja mama "mala slabe mlieko,preto nekojila aj moja segra" toto som pocuvala stale,never tomu, ja som nebola kojena,segra nekojila ale ja kojim! Nieje to dedicne,to je dalsi mytus, slabe mlieko neexistuje,a ani sa nestrati len tak zo dna na den.Ako som uz pisala x-krat zavolaj laktacnej pride a poradi ti,skontorluje prisatie, dve hlavy viac rozumu 😉

zuzuxx
21. dec 2010

ahojte, ja sice problem s dojcenim nemam, ale tiez to spolu suvisi. Mala je od 6M na prikrmoch, ale nikdy vela nezje. Teraz bude mat rok a ona by stale len prso cucala, neviem do nej dostat nic rozumne, zje max par lyziciek a to jej nemoze stacit. Musim jej davat prso este aj cez den, lebo inac len mrnci, hladna je, ine nechce len prso. UM tiez odmieta. V noci sme aj 5x hore, neviem ci potrebuje len cuckat alebo je naozaj hladna. Viete poradit co robit? Uz aj dr poznamenala, ze malo vazi. 77cm a 8300g

alex1983
21. dec 2010

@deniskateniska no ved to, aj ja som si to hovorila ze mala vie kedy je hladnucka 😝 Ale vies, ked citam clanky a pocuvam rady, tak neviem kde je pravda a co je spravne. Asi sa ozaj budem riadit svojim instinktom 😉 Dakujem za pomoc a pekne sviatky 🙂

alex1983
21. dec 2010

baby a este jedna otazka: Malu dojcim poleziacky, ona si chyti prsko a ja len jednym prstom stlacim prso aby mohla dychat. Nedrzim prso ze palec hore ... proste do tvaru C ako sa to zevraj ma robit. Je to chyba? Mala ma skoro tri mesiace a takto dojcim stale a nevyzera ze by jej to prekazalo 😀

janka79
21. dec 2010

@zahrika ja som mala pri synovi tiez rozne problemy s dojcenim...radili mi aby som ho prikladala kazde 3 hodiny, ale bol stale hladny a plakal...potom som sa nastvala a skratila som tento cas na dve hodiny a pil 20 minut z jedneho prsnika a 20 minut z druheho...takto mu to potom vyhovovalo...pri dcere som uz nedbala na ziadne intervaly a dojcila som ju ako chcela ona...takze by som ti radila dojcit tak ako chce maly..ono sa to casom upravi...obom detom casom uz stacilo 5 minut a boli najedeni

prsky
21. dec 2010

@zuzuxx dojcit co najviac a co najefektivnejsie....viac tu (vyextrahuj si odtial info pre teba relevantne 🙂 ): http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/14/ked-di...
nocne budenie je uplne normalne - tak ako su deti, ktore prespia noc pomaly od narodenia, tak su deti, ktore sa este v 4 rokoch budia niekolkokrat v noci. moja mala sa donedavna v noci dojcila kazdu 2-2,5 hodinu, teraz sa nadojci pred spanim a potom az rano v polospanku...ono sa to stale vyvija a meni, takze nevesaj hlavu a riad sa potrebami dietata 😉

prsky
21. dec 2010

@moni82 pravdepodobne ide o krvavy pluzgier = poskodenie bradavky, ktore zvykne vzniknut nespravnym prisatim...neprepichovat...treba davat pozor na spravne prisatie a na bradavku bactroban alebo framykoin po dojceni v tenkej vrstve...do 3 dni by malo dojst k zlepseniu

moni82
21. dec 2010

@prsky dakujem za radu, natierala som si to bepanthenom, a po rannom kojeni mi to zmizlo 🙂

cicimon
21. dec 2010

@prsky ja mam zrejme nieco podobne ako moni, su obe tie maste na predpis? prip vadi to, ak si na to nebudem nic davat? (som kus daleko od mojho bydliska)

prsky
21. dec 2010

@moni82 tak super 🙂

@cicimon bactroban aj framykoin su atb maste a su na predpis...niekedy sa lekarnicky zmiluju a daju aj bez receptu..
ak si na to nic nebudes davat, moze to zmiznut, nemusi...zalezi na tom, ake rozsiahle poskodenie to je

cicimon
21. dec 2010

@prsky no ak nieco nenajdem u mamy v skrini, tak min tyzden s tym nic neporiesim... ale su to asi tak 3-4 mensie pluzgieriky, take vodove

midsumergirl
21. dec 2010

ahojte 🙂 brusim po nete a konikovy a snazim sa najst odpoved na moj problem..mam dcerku ktora ma dnes 7tt a doteraz s kojenim nebol problem. teraz trva to uz asi tyzden sa mi stane ze mi mala taha len 5 minut potom pusti bradavku spusti plac a nechce sat dalej, tak neviem ze ci je uz zasytena alebo co to moze byt, pred tym mi dokazala jest aj 20 minut z jedneho a ak chcela tak 5-10 min z druheho, teraz ako pisem je maximalne 5-10 minut a viac nechce 😔 ☹ to sa ale strieda s obdobiami kedy papa normalne..pouzivame cumlik asi od jedneho mesiaca kedy som uz mala kojenie riadne rozbehnute..moze to byt tym??ako pisem niekedy papa ako pred tym a niekedy takto..prosim ak viete niektora alebo ste sa s niecim podobnym stretli tak sa mi ozvite..zajtra mame poradnu tak zistim kolko sme za posledny tyzden pribrali ..pred tyzdnom sme mali za mesiac o kilo viac..

strapco13
21. dec 2010

@cicimon ak v tom nemas krv, tak je to skor mliecny pluzgier..ten prepichnut ..a ten ide casto spolu s mykozou, cize tam by som volila skor Canesten..ten je na volnopredaj.

@zahrika skus tak ako radila @elinka27 ...dobre radila

strapco13
21. dec 2010

@midsumergirl ak vies rozoznat ci na prsniku len pije alebo dudka..a zists ze pije efektivne..tak sa vie najest aj za 5 min..ale mozno sa niekedy chce len napit..vtedy pije kratsie
ale..cumlik jednak kazi prisatie, jednak klame dieta ☹ ..celkovo skracuje cas dietata na prsniku a dieta moze dokonca prsnik aj odmietat http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...

cicimon
21. dec 2010

@strapco13 mliecny pluzier je priesvitny? je tam aj trosku cervene,zjrejme krv

nibiru
21. dec 2010

@midsumergirl no mne zo zaciatku mala papala z jedneho prsnika 20min.aj z druheho 20min. teraz jej staci s každeho 5min..niekedy ani to nie,tiez mi niekedy spusti plac uz po 5min.papania vtedy ju skusim prehodit na druhy prsnik a papala no niekedy to nepomohlo chcela len dudkat a certila sa ze mliecko tecie tak som jej dala dudlik a pomahalo to uz teraz ked nechce didku vypluva predtym mi len plakala. ale este stale sa stane ze bezdovodne pri prsniku zacne plakat obycajne ked ju kojim v aute asi sa jej tam nepaci no ked niekam cestujeme ina moznost nieje ☹