Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
2. jún 2010

@janula.h

vyskúšaj iné polohy pri dojčení, iné prostredie, druhý prsník - robí tak pri obidvoch? začne sa hnevať, keď sa mliečko spustí ? alebo sa začne hnevať ešte kým si len mliečko spúšťa?

annag
2. jún 2010

@monicka101210 - p Manduce budeme múdrejšie, mala by zabrať , ak nie aj hneď, ale pomaličky určite - staršie deti si na nosiče zvykajú trošku dlhšie - ideálne je nosiť od pôrodu

monicka101210
2. jún 2010

@annag dakujem

annag
2. jún 2010

@strapco13 "zmiznutie" kolostra bolo skôr v Tvojej mysli - zrejme sa ťažko spúšťalo, čo mohol byť následok obáv z pôrodu, stresu pri pôrode, novej situácie po narodení - niekedy zväzuje mamičku už len samotná zodpovednosť za bábätko, prekvapenie, že sa bábo hneď neprisaje ... ale dostala si výbornú pomoc - klobúčiky by to boli zaklincovali , super, teším sa, že o nich nepadlo ani slovo 🙂

janula.h
2. jún 2010

@annag Nie on najprv pekne pritiahne mliečko,potom ťaha asi 3 min a začne sa krútit a odtahuje sa a place potom sa stale prisava a odtahuje a skusam prikladat aj na druhy a tam to iste.Nechapem ved vsetko bolo ok totot robi asi tyzden a mlieko mam lebo ked stlacim prsnik tak mi vystriekne, ale samo nestrieka.Teraz vecer to bolo ok tahal asi 8min a zaspal potom sa prbudil asi po pol hodine a datahal si a ponukla som aj druhy tak potahal a pekne zaspal.V noci je to ok zobudi sa prisaje pekne sa naje a zaspinka.

zuzzka1
2. jún 2010

dobrý večer, máme podobný problém ako Janula.h, malý má mesiac a dva dni, plne dojčíme - doteraz bolo všetko v poriadku, ale posledné dva dni pije veľmi veľmi hltavo, až sa zadúša - potom sa mu mliečko vracia späť do hrdielka - myká sa, bojuje - nepáči sa mu to, aj po napakaní stále hľadá ústočkami prsník - mliečka máme asi dosť - na poradni ho odvážili, pribral vyše kila, a teraz toto - neviem ako mu pomôcť, ďakujem za radu,

strapco13
2. jún 2010

@annag mozno--ale ani sestricky mi nic nevytlacili...ale neva, hlavne, ze sa spustilo...len ja som nebola nejak stresovana, ani porod nebol tazky, stresy prisli az doma.. v nemocke mi bolo fajn...ale to je ine, mne je v nemocke dobre, pre mna je to zname prostredie
a mne pred porodom nic nebolo..povodne som mala ist na vyvolavacku, lebo malemu sa nechcelo von, ale nakoniec sa mu datum, co urcil doki na vyvolanie pacil natolko, ze sam liezol dobrovolne..len museli pichnut vodu, nakolko som bola otvorena na 4 a cinnost ziadna.
cize mna nejak samotny porod a veci s tym nestresovali..uprimne..viac sa oijim zubara..vzdy som tvrdila, ze je to horsie ako rodit, a moj porod mi to len potvrdil 😅

ja nechcem tvrdit, ze je normalne nemat obavy..ale ak sa budem stale bat, ze mam malo mlieka..tak toho mlieka bude naozaj malo...lebo sa matka stresuje, miesto toho aby si uzivala babo, tak ho sleduje ci nie je hladne, ked papa casto zle je..ked spi tri hodky po tom, co mama ma pocit, ze malo pilo, tiez je zle...potom je mama nervna a babo z nej..potom len rozmysla, ci ho neboli brusko a pod..a uz je v zacarovanom kruhu ☹

viem to na sebe..ked som nemala este mlieko a prisla svokra kuknut..to bolo treti den..bola som z nej trosku nervna /ona je fajn/, lebo maly sa uz zlostil od hladu, len sa dudrdil na prse, ona uz zacala na mna vystrasene kukat, ze maly hladuje..z prveho prsnika nevypil nic...ja uz som mala nervy v prde.i, maly zo mna uz plackal, svokra, manzel..vsetci sme boli v tej chvili strasne nervozny a zacali so to tocit a znasobovat..a zrazu som si povedala, ze takto to nejde...donutila som sa ukludnit, a ako sa mi to podarilo..tak sa maly hned prisal a ja som zrazu citila, ze pije a ked som zbadala, ze ma biele kolo pusy, tak som bola ta najhappy mama v tej chvili..a zrazu boli vsetci kludni

cize vsetko je o psychike..treba riesit problemy ale snazit sa nevystresovat sa samotnym problemom, lebo to len zhorsi stav

karolinka83
2. jún 2010

Ahoj annag mam dotaz. Moje dieta cez den kojim kazdu hodinu. Teda, aby som bola presna, hodinu po dokojeni je maly stale hladny a hlada dudu. Niekedy nevydrzi ani tu hodinu. Trva to uz dva mesiace, chcem sa opytat, ci to je normalne. Nieje to prilis casto? Cez den je to aj v pohode ale k veceru som z toho kojenia uz aj celkom na nervy. Nemozem babatku ublizit takymto podla mna castym kojenim? Poslala som ti aj vyplneny dotaznik.

strapco13
2. jún 2010

@janula.h
@zuzzka1 ..okolo tretieho mesiaca vrcholi fyziologicky reflux..mozno tam je problem..mohli mat tichu formu refluxu, velakrat to mama ani nepostrehne, lebo dietatko nevracka, ale ako to vrcholi, tak mozno sa im naozaj vracia mliecko do hrdielka a na to sa hnevaju...skuste ich kojit v polohe, kde by boli viac zvisle

strapco13
2. jún 2010

@karolinka83 kym ti annag odpovie..urcite castym kojenim dietatku neublizis..len ho upokojis, lebo vie, ze si tam pre neho 😉

janula.h
2. jún 2010

strapco13 ale v akej skusila som vselijake aj futbalovu ,klasicku

strapco13
2. jún 2010

@janula.h ..kludne v tychto..len sa tak naklon, aby maly akoby viac stal, a nie lezal..samo, ze sa bude stale opierat o teba, len bude zvisle

janula.h
2. jún 2010

ok vyskusam diky diky diky 🙂 🙂 🙂

moni
2. jún 2010

idem si aj ja pre rady a nazory, lebo uz mi dochadza fantazia 😔 kojim a chcem kojit co najdlhsie ale obavam sa ze nevydrzim dlho. mala pribera krasne, problem je v tom ze chce papat niekedy aj kazdu hodinu (napriklad dnes). na prsniku vydzi max. 5 minut a zaspi, pripadne odvrati hlavicku, vyplazi jazyk a akekolvek pokusy "donutit" ju aby pokracovala v jedeni su marne. ked ma lepsi den, vydrzi papat aj 10 minut, a vtedy je interval medzi kojeniami 3 hodiny. v noci vydrzi obycajne tie 3 hodiny.
okrem casteho jedenia ju treba po papani nosit na rukach lebo poleziacky sa jej vracia mliecko naspat do ust. dokonca aj na vyvysenom matraci. cumlik ani flasku s mojim mlieckom uplne odmieta.
pred 2 tyzdnami som prekonala mastitidu (len vysoke teploty, ziadna bolest), pocas ktorej som normalne dojcila, ale par dni na to mi rapidne kleslo mlieko. mam dojem ze malicka je leniva potiahnut mliecko, a pokial jej dostatocne rychlo netecie do pusy, vzda to. tym sa ale dostavam do zacarovaneho kruhu, lebo menej papa, menej sa mi mlieka robi. skusala som odsavat po kojeni, ale to bolo este horsie, lebo dalsie kojenie som jej uz nemala co ponuknut ☹
no a aby som nezabudla, pijem caje na kojenie, aj kvapky zo senovky mam, pitny rezim sa tiez snazim dodrzivat.
mate niekto nejake napady ako dalej? som ochotna vydrzat, ale je to velmi unavne, a kazde kojenie konci placom lebo jej to nestaci ☹

annag
2. jún 2010

@janula.h

a nie je to v čase, keď je unavený a zle spinká? skús ho dojčiť i v polohe ako v noci - napr. po ležiačky

annag
2. jún 2010

@zuzzka1

podľa tých pár informácií to vyzerá na silný tok mliečka - tým spojenú nadprodukciu:

- treba sa zamerať na čo najlepšie prisatie, polohy, ako spomína starpco, skús prečítať, možno Ti pomôže, ak nie, ozvi sa:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/27/gastro...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck...

annag
2. jún 2010

@moni

pije 5 minút a sama sa spokojne pustí? nie je ochotná vziať si druhý prsník skôr než zaspinká na prvom?

moni
2. jún 2010

@annag
ano, bud zaspi alebo pusti predtym ako by som ju dala na druhy. len ak place, skusim druhy. ak sa zobudi po hodine, ponuknem rovnaky prsnik.

annag
2. jún 2010

@moni , tak pije dosť mliečka, ak by bola hladná, tak by si vzala i prsník druhý - len tak ľahko by sa ho nevzdala. Dojčenie aj každú hodinu je normálne - najmä ak ju trápi grckanie - a to môže vznikať práve nútením do dojčenia a nsáledným hltaním vzduchu a rozbúrením bruška - nedá sa prinútiť bábo dojčiť, ak chce 5 minút, nedá sa to zmeniť.

malú skôr trápi manipulácia po dojčení, skús si prečítať článok o refluxe:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/27/gastro...

moni
2. jún 2010

@annag
dakujem, to som citala 🙂 snazim sa postupovat podla toho. takze treba asi len vydrzat...
bohuzial sa musim vratit do prace tak preto sa musi mala naucit aj na flasku, neviem ci aj to nekomplikuje celu situaciu.

annag
2. jún 2010

@moni

samozrejme, určite to má vplyv, lebo jej kazíš správne prisatie - a prečo sa musí učiť na fľašku, bábo sa dá kŕmiť aj inak - na koľko hodín odchádzaš? a kedy nastupuješ?

moni
2. jún 2010

@annag
nastupujem v auguste, a malicka bude v jaslickach. budem odsavat pocas dna. tunajsia laktacna poradkyna odporuca zaviest flasu medzi 3-6 tyzdnom. lenze lea nevie chytit ani cumlik ani flasu, mamicka je najlepsia

annag
2. jún 2010

@moni

fíha, a prečo tak skoro ju máš učiť na fľašu a prečo vôbec na fľašu? -- bábo sa naučí papať veľmi rýchlo aj inak , len ak teraz začneš dávať fľašu, tak do augusta nebude čo riešiť - už bude možno úplne odstavená.

bábätko sa dá krásne naučiť krásne piť napr. z pohárika či z lyžičky a ide to celkom rýchlo a vie to už novorodenec:

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

moni
2. jún 2010

@annag
vraj neskor by sa na flasu nenaucila 😕

mackopuf
2. jún 2010

@moni ahoj 🙂 mne maly pije v pohode aj z prsnika aj z flasky 😎 . No pri Vanesske som mala problem naucit ju aj na flasku,ked som kdesi potrebovala ist a vtedy mi kamoska poradila iny typ flasky,resp.cumla a pomohlo to 😉 . Neviem aku flasku mas ty a ci si vyskusala aj viacej typov (to iste pri vanesske bolo s cumlikom,prve 3 mesiace vobec nechcela cumel,vyskusali sme asi vsetky typy a nakoniec nam bol najlepsi celokaucukovy chicco cumel 😅 )

annag
2. jún 2010

@moni

naučila, no keby sa nenaučila, tak by to bolo iba fajn 😅 . dojčené bábo nepotrebuje poznať nikdy fľašu, ani keď mamička pracuje - skuotčne to funguje i pohárikom, a dokáže to i nemotorný tatko, nieto pani učiteľka v jasliach

mackopuf
2. jún 2010

@annag som si pozrela ako sa papa z poharika a som hotova,ze to dokaze aj take male babatko 😕 🙂 . Som ani nevedela,ze sa to da 😲 A to su nejake specialne pohariky alebo hocijake ?

moni
2. jún 2010

@mackopuf
skusali sme viacere druhy, ale mala je fanusik kojenia. ona otvara usta na bradavku a ked zaciti tu umelinu, koniec sveta 😝

@annag
v jaslickach sa s nou nikto otravovat nebude ☹
asi to nacas necham tak, a uvidime....

annag
2. jún 2010

@mackopuf

medela ich aj vyrába, ale v podstate hocijaké, s dobrým okrajom - princíp je, že bábätku okraj pohárika, lyžičky priložíš k spodnej pere. Ono si reflexne vyplazí jazýček nad spodné ďasienka a peru a mliečko líže ako mačiatko. Veľa mamičiek hovorí, že z lyžičky , pohárika sa bábo zakuckáva - áno, ak mu mliečko lejú do pusinky, ak však nechajú iniciatívu na ňom - na jazýček, tak krásne pije. 🙂

je to úplne iný spôsob než pri fľaške - tam bábo jazýček vlastne ani nepotrebuje, určite ho nemusí vyplazovať - nech ide o akokoľvek "dobrý" cumeľ či fľašu. Fľaša je pasívny spôsob kŕmenia, je to vlastne vlievanie tekutiny bez kontroly - až kým sa bábo úplne nezaplní - dá sa donútiť piť z fľaše, ale nedá sa donútiť dojčiť, piť z pohárika , po prste - bábo si to samé reguluje, samé si reguluje i tok mliečka. Bábo sa dokáže naučiť papať z pohárika minimálne tak rýchlo ako z fľašky - resp. skôr ide o mamičkinu zručnosť

mnoho mamičiek o tom nevie - lebo pohárik je zadarmo, fľaška sa kupuje, míňajú sa peniažky na rôzne značky, druhy - je to biznis, ktorý prevalcuje jednoduché, efektívne a mimoriadne lacné riešenia ....

annag
2. jún 2010

@moni - ako vieš, že sa s ňou nikto otravovať nebude? pýtala si sa? vedia o takomto spôsobe ? to vôbec nie je otrava, dokáže s napapať takto rovnako rýchlo ako z fľašky

ona bude mať len 3 mesiace v tom čase, však?