Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
8. dec 2009

zuzanakonik - pokiaľ teda ozaj dobre ciká i kaká, pije veľa mliečka a je to v poriadku. Nemusíš odsávať, lebo by sa Ti mliečka tvorilo ešte viac. Zatiaľ by som však laktáciu ani cielene netlmila - ona sa utlmí sama v najbližších dňoch a malá sa i preberie a nebude toľko spať. Prsníky teda nechaj stáť plné a nevyprázdnené - keď sú plné, hromadí sa v nich inhibítor, ktorý laktáciu tlmí. Za pár dní zrejme zaúčinkuje a prsia sa nalievať extrémne prestanú. Skús ju teda aspoň v noci prebudiť, aby nemala až takú dlhú prestávku. Nedá sa povedať, ako dlho má bábo piť minimálne. 10 minút je normálny čas. Pokiaľ sa Ti netvoria hrče a dá sa to vydržať, malá dokáže pekne papať, ciká, kaká, nemusíš robiť nič iné, iba dojčiť . AK by sa to v priebehu cca 5 dní dní neutlmilo, ozvi sa. Stolica je v poriadku -kým nie je taká, že až strieľa a je spenená, je to ok v tejto chvíli.

annag
8. dec 2009

aleela

- v Tvojom prípade, keďže tak často dojčíš, by som trošku laktáciu utlmila, i keď tiež to samé prejde postupne.

- jeden - dva dni - jeden prsník dojči, druhý nechaj stáť, nevytláčaj - lebo tým laktáciu podporuješ, len tesne pred priložením bábetka môžeš pár ml odsať aby dvorec zmäkol

- ďalší deň, skús dojčiť 2 dojčenia za sebou z toho istého prsníka (napr.10.00 ľavý,12.00 ľavý, 14.00 pravý,16.00 pravý ....atď dookola. Prsník bude stáť plný, nevyprázdnený. Vtedy môžeš raz za 12 hodín prsníky i odsať úplne do dna. Takéto dojčenie možno bude trvať iba jeden deň, možno aj týždeň - postupne sa laktácia utlmí, lebo ak prsník bude stáť namiesto 2 hodín až 4 hodiny, nahromadený inhibítor laktáciu utlmí

annag
8. dec 2009

tekvica - také veľké bábo sa pre hlad nebudí. A ak sa budí, potrebuje normálne večerať, nie sa nalievať UM. Napíš mi , koľko má mesiacov, čo všetko papá cez deň . Kde spinká v noci? Spí s Tebou, sám v postieľke?

mneme
8. dec 2009

annag, urcite je pravda, ze sa stratilo prirodzene povedomie o dojceni. ale napr. moja mama nas odkojila troch, mna dokonca do dvoch rokov (pediatricka ju v sedemdesiatych rokoch kvoli tomu prirovnavala k - citujem - "primitivnym africkym zenam") a s dojcenim mi velmi poradit nevedela. keby som sa riadila nou, musim len pit meltu a dojcit kazde tri hodiny zakazdym z jedneho prsnika 😒 na druhej strane, ista "podpora dojcenia" bola, ze by sa so mnou asi prestala bavit, keby som to nedajboze chcela vzdat 😉

zuzanakonik
8. dec 2009

dakujem! 🙂

katarinka01
9. dec 2009

Dakujem velmi pekne za odpoved.

Este by som sa chcela spytat: ked odsavam kazde tri hodiny, zhruba tak ako sa mala budi na papanie, a nie je toho odsateho mliecka dost, zatial je to vzdy tak polovica, je lepsie dat naraz pol davky MM a druhu polovicu UM, alebo celu davku UM a potom doplnit o tri hodiny MM a dat zas len to? Dakujem

annag
9. dec 2009

katarinka01 - UM sa môže s MM miešať, takže kľudne dávaj pol na pol.

annag
9. dec 2009
nikush
9. dec 2009

ahoj annag
mevies mi poradit, existuje nejaka tintura na bradavky, po ktorej znecitliveju? lebo ked to takto bolestivo pojde dalej, tak to vzdam ☹ vdaka

annag
9. dec 2009

nikush - už bábo prikladáš na prsník aj bez klobúčikov?

annag
9. dec 2009

vložila som článok Keď nespí v noci 🙂

http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

majaza
9. dec 2009

annag, chcela by som sa Ťa spýtať - v dotazníku sa pýtaš na štikútanie. Akú vypovedaciu schopnosť to pre Teba má?
Teda čo znamená keď báo veľa štikúta?
dik

annag
9. dec 2009

majaza - väčšinou ak bábo veľa štikúta, pije hltavo, alebo sa s ním neopatrne manipuluje po dojčení a vyvoláva si zároveň záhu, reflux - väčšinou štikútka začne po odgrgnutí, alebo keď sa prebalí na rovnej podložke na chrbátiku ... teda štikútka môže byť jeden z dôvodov nepokoja bábätka, preto sa pýtam

tekvica
10. dec 2009

ahoj annag, takze doplnim:

rano ma ranajky, chlieb s niecim, jeden vacsi, alebo dva mensie kusy, potom desiata ovocie, ak vstane skoro, tak aj kojenie, okolo obeda kojenie, popri tom zaspava, spi tak 2-2,5 hod., potom ma obed, ide sa von, kojenie, olovrant a vecera - kasa s ovocim, alebo jogurt s vlockami, alebo polievka a pod. ...
medzi tym ovocie nakrajane a tekutiny, podla potreby. pije len cistu vodu, ine nechce.

celkovo je slabsi jedak, preto mu davam mensie porcie, ale castejsie.
no a pred spanim, o 8 ma kojenie a pri tom zaspava.
spi pri nas, ked zaspi, tak ho prenesiem do postielky, nadranom uz ostava pri mne.
ale ak sa budi casto, ako posledne tyzdne, takmer 3 mesiace, tak spi celu noc pri mne, kedze nevladzem vsatavt kazdu hodinku.
vacsinou sa tieto nekludne noci davaju za vinu zubkom, ale mne sa nezdy, zeby nieco islo.

on sa zobudi s placom, vidim na nom, ze spat chce, ale spanok je plytky. ukludni ho prsnik, ale pije, nie len tak cucka, normalne preglga.

tak neviem, vsade pocuvam, ze cudzie dieta v jeho veku uz spi celu noc, resp. budi sa raz max. a ten nas sysel maly toto stvara.

ma o par dni rok.
a vcera sme skusili mu dat UM pred spanim a samozrejme nechcel, ani z flase-co sa necudujem, kedze flasu mal prvykrat, ani z poharika.

annag
10. dec 2009

ahojte, pridala som komentár na vysvetlenie dojčenia v Mám málo mliečka

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...

tekvica i mamičky v iP - odpoviem čím skôr

vero7
10. dec 2009

Ahoj Annag, prave som nasla tuto temu a velmi ma potesila. Mam 4 rocneho syna, ktoreho som aj napriek velkemu odhodlaniu nedojcila dlhsie ako mesiac a aj to sme ho dokrmovali umelym mliekom. Teraz som druhy krat tehotna a bojim sa aby sa to vsetko nezopakovalo. Maly sa narodil cisarskym a ku mne ho doniesli v podstate az 3. den, kedy sme ho aj 1. x prilozili. Hned sa krasne prisal, aj ked mliecko este nebolo. Doniesli mi ho uz nakrmeneho,takze len pocuckal a zaspal. Vzdy ked sa zobudi, som ho prilozila, on sa pekne prisal, ale nikdy sa sam neodtiahol, par krat potiahol a zaspal, ked som ho chcela odtiahnut hned zacal plakat, bol prisaty aj hodinu. Takze uz vporodnici nasledovalo dokrmovanie. Sestricky povedali ze mlieka je malo treba dokrmit.Nikdy som nemala pocit ze mam plne prsia, ako tu pisu mamicky. bola som z toho zufala, po prichode domov som mala velmi popraskane bradavky, takze ked som si mliecko odsavala mala som pocit ze odsavam viac krvi ako mlieka, tak som mu to ani nedala vypit. Potom sa ranky zahojili, ale kazde prisatie bol strasny boj, maly sa nechcel prisat, a ked sa to nakoniec podarilo, par krat potiahol a zacal plakat. Takze sme zasa dokrmovali, odsavali... A postupne som mlieko uplne stratila. Pritom vzdy ked som sa sprchovala mlieko mi same vytekalo. Ale nikdy som nemala plne prsia, vzdy boli makke. Dufam ze tento druhy krat budem uspesnejsia, preto s snazim citat vsetky mozne problemy ktore ma mozu stretnut. Dakujem aj tebe Annag, aj za tvoje odpovede,uz som zas o nieco mudrejsia.

annag
10. dec 2009

tekvica, na svoj vek papá veľmi pekne, aj dosť. Bábo postupne prechádza na režim dospelých - cez deň papá, v noci spí. Ročné bábo by malo papať klasických 5 chodov plus dojčenia . V noci sa môže ešte dojčiť, i keď ako píšeš - teoreticky môže prespať celú noc. Ale môže, nemusí. V noci pije a počuješ ako pregĺga, lebo máš stále zrejme veľa mliečka, reaguje na silný tok mliečka a pije - čo by nepil, keď mu tečie 😅

postupuješ dobre - máš ho pri sebe v posteli - ber si ho do nej, spi spolu s ním. Keď si zvykne, že ho nikto nebude do postieľky prehadzovať, uvoľní sa a postupne dokáže spinkať hlbšie, spokojnejšie - nebude mať obavy, bude sa cítiť bezpečne. Bolo by fajn plač eliminovať - asi nevládzeš, ale dá sa nastaviť tak, že budeš v podvedomí počuť už jeho mrvenie, prvé náznaky prebudenia - a už vtedy ho priložiť. Najhoršie je, ak sa bábo v noci preberie - máme o "zábavu " postarané až do rána.

http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

annag
10. dec 2009

vero 7 - prajem Ti, aby to tentokrát vyšlo - mala si zlý začiatok, pri ktorom profesionálne okolie zlyhalo - je hanba, ak sestričky pošlú mamičku domou s fľašou a boľavými bradavkami .... čítaj všetko čo sa dá, príprava je dôležitá, ideálne je dohodnúť sa už vopred s poradkyňou, ktorá by Ti prišla pomôcť do pôrodnice, držím palce 🙂 🙂 🙂

tilly
10. dec 2009

úžasný článok s tým spinkaním, SUPER!!!

úplne mi vyvrátil niektoré mýty, napr. s kašou na noc...

bianca7
10. dec 2009

Annag,ahoj opat 😉 Nedavno som tu pisala,ze mame uz davno hlieny v stolice a zistili nam aj kvasinky.Si mi poradila kojit a kojit,a ked im.system babatka dozrie,tak to bude ok.No a dnes na gastroenterologie nam dr.povedala,ze asi to bude intolenaciou laktozy a ze asi budem musiet prestat kojit!!!To sa mi zda byt absolutne vylucene-chcem kojit svojho synceka conajdlhsie bude dat!Ved ma teraz znizenu imunitu a materske mliecko by malo pomoct,ale vraj v takom pripade naopak to sposobuje znizenie tymi kvasinkami...Prosim Ta,nevies zo zvojou skusenostou povedat ci naozaj moze materske mliecko sposobovat takieto problemy?Kedby som uplne prestala jest sladke,nenapravilo by sa to?Velm chcem kojit aj nadalej!Dakujem pekne za odpoved 😉

annag
10. dec 2009

bianca7 - koľko má malý mesiacov? ako často kaká? máš pocit nadprodukcie mliečka?

bianca7
10. dec 2009

maly ma 4 mesiace,kaka od 2 do 5 krat denne.Nadprodukciu uz nemam,papa kratko ale vela krat denne-asi 5 min. a zhruba 8-10 krat denne

aleela
11. dec 2009

Dakujem annag za odpoved,
Postupovala som podla tvojich rad, skusila nedojcit jeden prsnik, ale 24 hodin som teda nevydrzala. Dojcila som 4krat po sebe z jedneho, 4 krat z druheho a presla som na 2krat jeden 2krat druhy. Tak som dojcila vcera cely den. Prsniky boli vsak stale hrozne naliate, tak som znovu dojcila 3krat jeden a teraz budem tretikrat z druheho. KOnecne su prsia trochu maksie, tak znovu prejdem na 2krat jeden a 2 krat druhy. Chcem sa ale opytat, prsnik, z ktoreho nedojcim je naliaty a mlicko z neho samovolne vyteka, mam premocene vsetko, tecie to z neho prudom. To sa asi neda ovplyvnit, vsak? Nema to potom tiez rovnaky efekt akoby som z neho dojcila? A druha otazka je, si spominala odsat raz za 12 hodin prsniky uplne- aky to ma vyznam, nenaleju sa este viac, ak budu uplne odsate? a ako viem, ze uz su odsate uplne? To uz mliecko potom vobec netecie?
Dakujem za rady. Maly teraz papa kazde 1.5 az 3 hodiny, asi podla toho, k akemu mliecku sa dostane. Kaka po kazdom kojeni, a vnoci bol velmi nepokojny. Po kojeni zvycajne zaspinka kludne, ale teraz mrnkal aj pol hodinu kym zaspal.

nikush
11. dec 2009

annag, ano, uz fungujeme asi tak 2 tyzdne bez klobucikov, ale maly ma kuse miestami a strsne silno cuca...nema v puse len bradavku, ma aj cast, malicku cast dvorca, lebo viac mi neotvori usta...bitang jeden 😉 . bolia ma bradavky ale hlavne tie male bodecky co su na dvorci, tie ktore ma v puse ked pije... viem, ze niekedy davno bola taka tinktura, co sfarbila bradavku na cierno, vytvorila sa skrupinka a bradavky boli necitlive, malemu to vraj neublizovalo...davali to v porodniciach a bolo to este za komancov...tak neviem ci je nieco take aj teraz, ale velmi by mi to pomohlo...ja ho budem dojcit aj rok, len nech mi nezacnu krvacat ako mamci ☹ ... vdakaaaa

nikush
11. dec 2009

a este jedna vec, odkedy je len na prsniku bez klobucikov, tak mi do 5tich minut zaspi a nesaje, len cucka...ked mu vyberiem prsnik, div si ruky neodkusi. ako ho mam budit aby salo dalej? a existuje cca nejaka doba, ako dlho by malo papat? lebo moj papa aj 25 minut a z toho takych 10 cucka...najlepsie je to v noci, vtedy je ryyyychly a spi sladko dalej 😉 esteze ze pan boh vymyslel super vec-dojcenie, skvely napad na uspavanie 😉 vdaka

tekvica
11. dec 2009

annag, dakujem, skvely clanok, absolutne sedi na nasho sysla 🙂

dnes sa zobudil len 2x, napil sa a spal dalej. pri mne. mne to nevadi, je to nocny maznac, ktory sa mi vopcha pod pazuchu a tak spi, zaujimave, ze cez den mu ani nechybam, ma svoje "zaujmy",neboji sa cudzich ludi, ale v noci skratka ten pocit istoty musi mat.

um mu nedam, kym tecie moje 🙂

bibi78
11. dec 2009

annag, ja uz neviem, ci je moj maly taky hlados alebo sa mi pomaly spusta vecer mliecko - to asi bude ono - ale kazdy vecer kojim do nevidim. zacnem okolo 6 vecer a skoncim napr. vcera o 23.30 s tym, ze to posledne kojenie bolo od 22 bez prestavky. on si pritom aj pospi, ale prsko nechce pustit, ma ho pevne zaseknute medzi dasienkami, ci cim to drzi. obcas zase taha, potom iba cucka a zase pospinkava, ale ked ho odstavim a prelozim do postielky o chvilu je plac. ja neviem, ci by som vecer nemala prikrmovat svojim odsatym mlieckom alebo ak to nepojde, tak mozno 1 davkou UM. alebo mam to nechat tak a nech si maly robi co chce, neskor sa to upravi?
Tiez som Ta chcela poprosit na nejaky kontakt na laktacne poradkyne v Trnave, ak tam niekoho poznas. Cez sviatky budeme na Slovensku, tak by som to chcela vyuzit. Aj ked viem, ze medzi sviatocne obdobie bude asi narocnejsie niekoho zohnat, ale za pokus to stoji. Alebo nemam sa ani unuvat s laktacnou poradkynou? Ja uz fakt neviem...
Dakujem moc, opat!!!

dooscoby
11. dec 2009

ahoj Katka...rada by som ta poprosila o zhodnotenie nasho jedalnicka 🙂 kedze ja v tom este stale plavam...slecna ma 8 mesiacov a pomalicky zavadzame 3 prikrm...je to ranne vtaca a vstava medzi 6 a 7 rano...ak vstava o siestej davam o tej osmej pol deviatej ovocie a okolo 11 sem tam aj skor zeleninku...chcem sa spytat nie je to skoro?...o 6 ma kojenie a nemala by som dat o tej 8mej namiesto ovocka mliecko ci je to jedno...malej to dako nevadi....a treti prikrm vcera aj dnes mala okolo jednej poobede zasa ovociicko a potom az do vecera uz je na mliecku...cez den si vypyta tak 4-5 krat prsnik a v noci kazde 2-3 hodinky.....ja len ze ci jej to mam poposuvat namiesto ovocka dat o tej osmej mliecko a ovocie az okolo 10tej cim obed by mala na tu 12 hodku.... chodi spinkat okolo 18 hodky vecer a vstava o 6 rano je to tazko zosuladit 🙂 ...vdaka za radu skusenej mamicky

shupolienka
11. dec 2009

Ahoj Kati, citala som clanok o nespani v noci. Az potom som preklikala tu stranku viacej a zistila som ze to je tvoja stranka? 😵 No ja odpadnem. To je uuuplne uzasne. Strasne perfektne prepracovana. Uplne vsetko tam mamicky najdu co potrebuju ohladom dojcenia. No ja som pred 10 mesiacmi klikala ako blazniva na nete a hladala nieco podobne, ale takáto super stranka proste nebola 😵.