Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

gabii83
6. máj 2009

annag vitaj spat, tesime sa ze si tu 😵

annag
6. máj 2009

mailinka - píšeš, že mliečka máš málo, ale ani mne sa to nezdá, aj stolica tomu nasvedčuje.Bude to silným vypudzovaním mliečka. Skús tých pár ml odsať a napíš, či to pomohlo. Poloha po ležiačky je dobrá v takomto prípade a takisto dojčenie v noci či v polospánku, pretože bábo stláča prsník jemnejšie.

annag
6. máj 2009

bimbia - toto veru na hlad nevyzerá 😉 . Maličká je nervózna pre zúbky, natrápila sa vo svojom živote až až, potrebuje sa s Tebou veľa mojkať. Deti sa okolo polroka veľmi často budia, je to bežný a normálny jav - určite poznáš témy ako "každé dieťa sa vie naučiť spať" atď. ..... tak do trištvrte roka si snáď každé bábo prejde obdobím, keď je hore aj každú hodinu a nevie zaspať. Každé bábo uspí čosi iné - jedno uspí len prsník, iné len nosenie, iné neuspí vôbec nič a je v noci hore aj niekoľko hodín ... žiaden univerzálny recept neexistuje, jedine vydržať - presne ako s refluxom - tiež si mala pocit, že sa nikdy neskončí, skončil sa ... to isté bude i teraz ... maličká bude zle spávať a časom sa to zlepší bez ohľadu na to, či sa budeš riadiť nejakou knihou alebo nie.

annag
6. máj 2009

aj ja sa teším, še som opäť tu 😉 🙂

annag
6. máj 2009

sloto, je bežné, ak sa v jednom prsníku tvorí viac mliečka než v druhom, no Tebe sa ho tvorí ozaj veľa a treba to zredukovať. Existuje viac možností, základom všetkých je, aby sa ten prsník menej často vyprázdňoval.

Napr. večer z neho nadojčíš a potom celú noc budeš dojčiť iba z ľavého a pravý, hoci plný, bude stáť. Až ráno trošku mliečka z neho odstrekneš - aby sa dalo dojčiť a priložíš bábetko. Cez deň môžeš následne dojčiť 2 dojčenia ľavý 1 dojčenie pravý, 2 ľavý, 1 pravý. Takýmto spôsobom za deň-dva bude po probléme.

Na prsníku máš infekciu, kúp si v lekárni Canesten alebo Candibene krém a 3 x denne si po dojčení bradavku a dvorec natri , často bradavku vetraj,dôkladne vysterilizuj odsávačku ....

annag
6. máj 2009

nany 100 - maličká večer plače nie pre hlad, ale pre únavu. Detičky bývajú podvečer veľmi citlivé, majú všetko nezrelé - i nervovú sústavu, sú uplakané, zle reagujú na podnety, mamičky sú unavené spolu s detičkami po celom dni.

Bábetko dojči často, bežne sa počet dojčení pohybuje okolo 12-15 x za 24 hodín. Ak bábetko dobre vyprázdni jeden prsník, vždy - aj v roku mu ponúkni i druhý - ak si ho vezme, bude ho piť, ak nie, tak ho nenúť.

Bábetko dobre vyprázdni prsník, pokiaľ je správne, bez klobúčika prisaté a prsník ozaj pije. Veľmi pomáha stláčanie prsníka -bábo priložíš na prsník, spustí si mliečko, začne aktívne piť, keď bude prestávať prsník ozaj piť, prsník na pár sekúnd stlačíš mliečko začne rýchlejšie tiecť, bábo začne opäť piť, keď bude prestávať, prsty uvoľníš, trošku zmeníš polohu a znovu stlačíš, znovu začne aktívne piť ...a takto budeš pokračovať na jednom prsníku, kým bude po stlačení ozaj piť, nielen cuckať - kuk môj album. Stláčaním predĺžiš čas, keď bábo na prsníku ozaj pije, pomáhaš mu vytiahnuť zadné mliečko .

Neviem, kedy maličkú kúpeš - ale pokús sa ju kúpať už pred touto nervozitou,hoci aj o 17. Potom si daj sprchu Ty sama, ľahni si s maličkou a po tme, resp. v prítmí ju dojči , hoci si aj pocucká prsník - pomôžeš jej tým prekonať kritický večerný čas. Pri malej lampe si môžeš čítať dobú knižku, zdriemnuť si .... pokús sa relaxovať spolu s maličkou, užívaj si jej prítomnosť, maličká to bude cítiť a bude spokojnejšia.

annag
6. máj 2009

nany - ozaj, a opíš tie koliky - ako sa prejavujú, akú má stolicu - je riedku, hustá, má hlieny, biele hrudky, penu ..., maličká grcká, štikúta ....

strasska
6. máj 2009

Ahoj Annag,
zo zaciatku som Ta citavala pravidelne, ze keby nastali nejake problemy, nastastie sa mi vyhli, takze dojcim synceka doteraz. Zial posledne dva tyzdne sa mi na bradvkach robi pluzgierik naplneny tekutinou, praskne a potom sa opat objavi. Co s tym?
Trochu som citala aj spatne, ale 100 stran je nad moje sily. Docitala som sa, ze ak je na prsniku pluzgierik a biela bodka, tak sa jedna o infekciu, ale ja ziadnu bodku nemam, iba ten pluzgierik. Je to predsa len infekcia? Syncek ma pusinku v poriadku.
Dakujem za odpoved.

caly8
6. máj 2009

ahoj annag 🙂

som rada, že si opäť tu 🙂 čítam ťa ako denník 😵

chcela by som počuť tvoj názor na gastrotuss ak si niečo o tom už počula..http://www.paleniezahy.sk/index2.php?otazky

moja malá ako dovŕšila tri mesiačiky, mám pocit, že sa reflux prejavuje oveľa viac..nejako negrcká ale dosť sa jej vracia do pažeráka naprázdno prehĺta a akoby sa jej nedallo odkašľať... neviem či to vrcholí a čoskoro bude po refluxe alebo sa môžem tešiť pokračovaniu ☹ stále večer nám trvá hodinu kým ju uspím lebo len prehĺta a prehlta... prsníky pri kojení vyprázdnim do dna tak pije aj zadné mliečko..

ďakujem za tvoj názor a čas 🙂

annag
6. máj 2009

strasska - pľuzgierik je teda naplnený mliečkom - belavou tekutinou alebo je naplnený krvou ?

annag
6. máj 2009

caly, áno, reflux v období okolo 3-4 mesiacov vrcholí, ideálne je vydržať bez akýchkoľvek zásahov. Gastrotuss môže pomôcť, ale je sladký a ako každá cudzia látka môže spôsobiť napr. potravinovú alergiu ...

pezincanka
6. máj 2009

AHojte dievcata, ahoj Annag. Prisla si prave vcas. Ja som 48 hodin nemala pristup k netu a vidim, ze uz ma tu nie je treba... 🙂 Ja som sa snazila z celej duse.

katja78
6. máj 2009

Ešte raz vďaka, ešte podotázočka o tých potravinách pre maminy, čo dojčia 😀

annag
7. máj 2009

pezincanka, si veľký poklad a je Ťa tu treba, hocikedy, keď budeš mať chvíľočku čas, ,prosím, zapoj do diskusie, každý názor dobre padne a od Teba je to vždy skutočne kvalifikovaná odborná rada 😉 🙂 🙂 🙂

mailinka
7. máj 2009

annag-ano mas pravdu,v noci papa pekne,nestrajkuje,este tie prve dve ranne kojenia su celkom v pohode,ale potom to zacne.len nerozumiem preco zacala protestovat az teraz,ved to mliecko jej takto tieklo vzdy a zrazu bojkotuje.skusim teda dnes odsat a uvidim co urobi.myslis ze budem musiet potom uz stale to mliecko zo zaciatku odsavat alebo sa to zvykne upravit a deticky sa umudria?
raz som skusila polohu poleziacky,zdalo sa mi ze to bolo lepsie,neodtahovala sa,ale zas neepila nejako dlho a prsnik sa mi neda stlacat vtedy(nemam az take velke prsniky,a keby som ho stlacala,vytiahla by som ho jej z pusy)takze na stlacanie mi je najlepsia poloha posediacky.polohy vsak nemozem menit,lebo akonahle pusti prsnik uz ho viac nevezme do ust ☹ takze vyjednavat sa s nou neda.

sloto
7. máj 2009

annag - dakujem pekne za odpoved, tuto noc som v noci nekojila z toho praveho prsnika a rano som sa zobudila a bol ako skala. no nieco hrozne. a lavy bol tiez riadne tvrdy ☹ z toho praveho som musela najskor odsat, pretoze to bolo fakt neunosne a ked som ho odsala asi tak do polky, tak som odsala 180 ml a este som z neho i malul nakrmila. vcera som si kupila i Canesten kremik, tak dnes zacnem s kurou, zatial som si prsnik natierala len s ,,kalciovkou,,
no dufam, ze sa to uz zlepsi, je to hrozne ze niektore maju mliecka malicko a ja zase ze by som mohla rozdavat 🙂 mrazak je uz skoro plny co furt odsavam. ja si myslim, ze ta bradavka sa mi aj peto nezlepsuje, ze furt dokola odsavam, lebo je furt dokola strasne plny.

sloto
7. máj 2009

a este podotazka - nemozem takto dostal do toho prsnika zapal, ked ho necham vzdy tak dlho plny? lebo on je fakt tak plny, ze mam pocit ze praskne - tvrdy ako skala. bojim sa aby sa tam nespravila takto zatrdlina a uz s nou nepohnem. co myslis?

ginepra
7. máj 2009

ahojte
ja sa este znova chcem opytat, co znamena, ked okrem normalnej stolice kaka babatko aj penu? farba je źltohneda ako stolica. okrem toho sa pri kakani dost puci. ☹

lenka138
7. máj 2009

prosím vás poraďte mi, prebaľovala som malého a v stolici bol ako keby náznak krvičky, ale len tak trošičku, skôr len také vlásočnice, takmer by som si to nebola všimla keby som sa nepozrela kvôli tomu, že tá stolica je aj ako keby také kúsky želé.
Volala som doktorke, ale sestrička mi povedala, že mám zavolať až po 10, lebo robí sono, som sa naštvala, lebo som jej povedalal prečo volám a ona len nech zavolám po 10, tak zatiaľ aspoň takto, poraďte mi prosím čo by to mohlo byť
Ďakujem

lenka138
7. máj 2009

synček sa zdá byť celkom v poriadku, okrem toho, že nás trápia soplíky. Ale je taký ako zvyčajne, aj papať mu chutí

mgurnak
7. máj 2009

baby, chcem sap[ytat, ci sa moze pit zihlavovy caj , ked este kojim....

lenka138
7. máj 2009

no tak volala som už doktorke, mňa z nej asi šľak trafí, vždy keď jej za niečo volám, tak mi povie, že si mám kúpiť biogaiu(probiotikum) a to mu dávať. A vraj či dávam kanavit a že to želé sa tiež upraví biogaiou.
Tú biogaiu mu nedávame, ani pred tým sme mu nedali, keď nám to vravela, lebo neviem načo by plne dojčené dieťa potrebovalo probiotiká

Annag prosím ťa povedz mi tvoj názor na tú krvičku a na to želé v stolici, lebo od našej doktorky sa toho veľa nedozviem

bambulla
7. máj 2009

mrguniak.... no neviem ale asi by som to neskusala alebo sa skus opytat v lekarni tam ti poradia
😉

strasska
7. máj 2009

Ahoj, pluzgierik je naplneny tekutinou. Prisavanie maleho ma trosku boli, ale ked saje spravne tak bolest ustupi. Uz to nie je take hrozne, ale rada by som vediet ako sa zachovat, keby sa to nezlepsilo.
vdaka

ginepra
7. máj 2009

lenka 138 - ako casto davas kanavit, ja mam davat raz za mesiac, ked kojim

potapko
7. máj 2009

Dievcata prosim o radu. Vie mi niektora povedat, ze ci este po 6 mesiaci je nejaky rastovy spurt? Moja mala ma 8 mesiacov a zacala si pytat velmi vela jest. Teda hlavne prikrmu. Viem, ze to nie je uplne o kojeni, o ktorom tu hovorite, ale pytala som sa aj v teme o rastovom spurte a este v inej teme, ale nikto mi neodpovedal ☹. Dufam, ze sa najde taka mamina, ktora ma s tymto problem-neproblem 😉

lenka138
7. máj 2009

ginepra mi dávame kanavit od 2 týždňa, každých 14 dní 2 kvapky a to iba do 3. mesiaca a iba ak je plne kojený

nany100
7. máj 2009

ahoj annag, ďakujem za radu, skúsim sa zariadiť podľa toho...máme za sebou ďalšiu ťažkú noc, malá s prestávkami revala do jednej a ja už som bola tiež poriadne vynervovaná...pýtala si sa aj na koliky...stolicu má pomerne riedku, do žlta ako praženicu, nie je toho veľa ale skoro v každej plienočke...štikúta tak raz-dvakrát za deň, ale dnes napr. ešte neštikútala...negrcká vôbec,ale ani neodgrgáva, iba občas...

lucustek
7. máj 2009

lenka 138 ja som malemu davala kanavit raz do tyzdna tri kvapky a to len do te doby kym kojis

zuzi26
7. máj 2009

kazdy dava ten kanavit inak, nechapem...my davame podla doktorky raz za mesiac jednu kvapku pri plnom kojeni