Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
14. nov 2009

curadlo - 😀

3 dojčenia sú dosť málo - preto prsníky na danú situáciu zareagovali. Začal sa v nich postupne hromadiť inhibítor, ktorý laktáciu tlmí - prolaktín sa začal uvoľňovať v oveľa menšej miere - mliečka sa tvorí menej. Ak je mliečka menej, tak sa aj pomalšie a oneskorene spúšťa. Jediné riešenie je častejšie vyprázdňovanie prsníkov - musíš to však robiť najmä za asistencie malého - musí prsníky stimulovať relatívne často. Skús mu ich dnes, zajtra ponúkať často - ale len ak bude chcieť a nebude sa na prsníkoch či už pred priložením hnevať, hoci len na pár hltov. Odsávať môžeš samozrejme tiež - nie je podstatné, koľko odsaješ teraz na jeden raz, opäť - dôležité je, aby si odsávala pár dní často. V noci sa tvorí mliečko veľmi dobre - preto pomôže i nočné odsávanie či dojčenie - ale malý sa už v noci nedojčí.

Maličký prespí celú noc - má 2-3 dojčenia za 24 hodín - ak začne prsníky úplne odmietať, bude to logické vyústenie daného stavu a netreba si z toho robiť ťažkú hlavu 😀 - je ideálne, ak sa bábo odstaví, keď sa ono samé rozhodne, vtedy to prebehne bez slzičiek a stresu.

Môžeš všetko čo tu spomíname - čajíky, senovku, tablety moremilk, homeopatiká .... všetko, čo Ti pomáha či pomáhalo. Nemáš menzes? Možno treba doplniť vápnik.

Aj v druhom polroku a neskôr je z hľadiska dojčenia dôležité pravidelné vyprázdňovanie prsníkov - bábo samozrejme papá príkrmy, no od smädu môže piť stále MM a iné tekutiny môžu byť len doplnkom pitného režimu. MM obsahuje 87% vody, pokiaľ bábo môže piť prsníky často aj počas dňa , bude dostatočne hydratované. Veľa mamičiek povie, že už len pocuckáva - áno, ono si viackrát za deň potiahne pár hltov - možno 2-3 minútky, no vďaka nim sa potom ráno, večer ... bude môcť dobre napiť svojho mliečka aj v 2 rokokoch 🙂

mamičky v ip - robím čo môžem, odpoviem čím skôr .... včera mi haproval môj staručký notebook , tuším som ho tu na koníkovi zodrala 😅

dankag
14. nov 2009

ahoj annag
moje az tak nehori
aj tak ked tu priebezne citam zhruba viem co a ako
ale aj tak pockam na tvoje rady
dakujem

katka.pn
15. nov 2009

Ahoj annag veľmi pekne ťa prosím o radu. Od včera pociťujem v ľavom prsníku bolesť. Mám tam aj takú hrčku. Prosím ťa porad mi či je to zápal prsníka alebo upchatý mliekovod alebo čo. Možem malú kojiť? Alebo mám kojiť len z toho nebolaveho prsníka? Ešte sa mi takéto niečo nestalo a to som prvú dcérku kojila skoro 16.mes. a druhá dcérka má už rok a tú tiež kojím osto dvesto-toľko čo si malá vypýta.Nechce žiadne čajíky,vodu a skúšali sme aj UM a to vypije len necelých 80ml aj to podla nálady, tak preto by som chcela kojiť čo najdlhšie. Vopred ti veľmi pekne ďakujem za radu 🙂

annag
15. nov 2009

katka.pn - je veľmi dôležité z toho prsníka dojčiť - v polohe, kde brada bábetka bude smerovať k postihnutému miestu

veľmi podrobne prezri bradavku - či na nej nie je biela bodka, pľuzgierik - ak áno, vydezinfikovanou ihlou ju odstráň opatrne . potom prsník skús odsať v teplej sprche až do dna a hneˇprilož bábo na prsník v správnom smere. a dojči celý deň o sto šesť . na prsník - hrčku si môžeš dať obklad i pomedzi dojčenie, napr.slivkový.
ak by si bola ubolená, daj si ibalgin od bolesti - má protizápalový účinok. ak by si mala vysokú teplotu viac než 24 hodín, bude treba i atb - čo nepredpokladám, ale keby predsa, aj tak dojčiť môžeš.

hrčka naraz alebo postupne zmizne a nie je dôvod dojčenie ukončiť. držím palce a ozvi sa 🙂

vie11
16. nov 2009

Ahojte dievčatá. Potrebujem od Vás radu, už som z toho zúfalá, neviem ako ďalej. Keď mal Samko 1 mesiac a dva týždne dostal odo mňa angínu preto odmietal nie len prsník, ale aj fľašu. Neskôr už chcel len fľašu, tak som začala mliečko odsávať. Odsávam ešte stále, ale už ho mám veľmi málo a preto potrebujem poradiť, ako ďalej. Pijem aj čaj na podporu tvorby mliečka, ale asi to veľmi nepomáha. Niekedy odsajem za pol hod. 50 ml a niekedy len 10 ml, ale častejšie menej ako viac. Veľmi Vás prosím o radu. Ďakujem.

catrine
16. nov 2009

Ahoj Annag už som ti pisala do ip ale si mi zatial neodpisala tak ta velmi pekne prosim o radu.Mam dvojtyždnovu dcerku je narodena o tri tyždne skor, v nemocnici sa nevedela prisat a stale spinkala, po prichode domov sa už prisala v pohode ale stale bola velmi spava tak som ju na papanie musela zobudzat. Posledne dva dni sa nejako velmi rozjedla a ja mam asi silny spustaci reflex lebo mlieko mi len tak tecie, stale odsavam ked jej idem dat papat lebo mala strasne hltavo papa a už jej asi tri krat zabehlo a začala sa dusit už sme s manželom z toho zufalí nevieme čo mame robit. Dneska som skušala odsat a dat jej z flaše ale z tej tak isto strašne hltavo papala a sa mi zda že je viacej nervoznejšia ked pila z flašky, ani odgrgnut sa jej velmi nechce. Velmi pekne ta prosim o radu neviem čo robit či davat z flaše alebo kojit, bojím sa aby sa nam nezadusila ked tak hltavo papka. Už ma chytaju depky, lebo si to strašne pripustam a stale plačem lebo neviem čo mam robit.Dakujem

ali_ali_1510
16. nov 2009

Ahojte dievcence, mam taky malicku otazocku.
Mam totalne citlive bradavky, oproti dvorcom su aj cervene a niekedy na dotyk aj bolestive. Moja mala sa tak vzdy divo prisaje, ze niekedy je to az hroza. Neviete mi poradit ako to mam poriesit? Niekedy sa prisaje celkom pohodovo, no väcsinou nie. Uz som to skusala aj na viac-krat, no je to potom este horsie. Niekde som citala, ze jedno bolestive prisatie je lepsie ako dalsich pät opakovanych ☹ Skusala som aj rozne polohy, ale .... vela som neporiesila. Takze kazde dojcenie cakam ci budem zatinat zuby alebo si poviem ufff nebolo to take hrozne.
Vdaka vsetkym za nejaku radu.

drobec17
16. nov 2009

Ahojte,

mam 2tyzdnoveho synceka. Mame teda hrozny problem so spanim vecer...cez den je to OK, prespi aj 4-5hodin a je uplne jedno kde je. Dokonca dokaze byt aj 2-3hodky hore a len pozera, rozhadzuje rucickami, frfle si a tak. Place len ked je cas jedla.
V momente ako pride vecer, koniec. Nepomaha nic. Zavinovacka, bez nej, s rukami vedla tela, volne ruky, s nami, bez nas, v postielke, v postely, na gauci...jednoducho nic...len place a place a potom zaspi asi skor od placu. Ale to trva minimum 45minut a mne ide roztrhnut srdce...cely je cerveny, spoteny...no hruza...skuste poradit co by mohlo zabrat...uz sme skusali aj masirovat brusko, ci nahodou neboli, ale nic nepomaha...ani dudel, ten vypluje....niekedy uvazujem ci nie je hladny...ale na kazde krmenie stiahne 130ml a to sa mi zda dost na tak male dieta...viacej mu nechcem dat i ked on by skludom stiahol viacej...raz sme to skusili a potom stejne vygrcal to co bolo nad 130ml...priblizne...a aj tak nezaspal...tak teda neviem co s nim...uz som uvazovala, ze ho cez den nenecham spat tak dlho...ze ho budem budit...myslite, ze je to dobry napad?
Kolko vasi drobci stiahli v tomto veku? Krmime sa cca 6-7krat po 130ml...
Dakujem Vam za rady...lebo uz vazne neviem co s nim...sme doma od piatku 6.11.2009 a este prve 2-3dni mal rytmus ako v nemocke a potom z nicoho nic zmena k nespavosti...nocnej... V nemocke sme mali od 21.00 do 00.00, potom sa len napapal a spinkal cca do 5.00-5.30hod...to bolo uplne super...
Uz placeme zas a znova...takze ideme nato...
Drzte sa...

majaza
16. nov 2009

catrine,
Annag Ti určite odpovie, má toho fakt veľa, ja len myslím, že z fľaše jej mliečko nedávaj. A pred kojením si teda mliečko najskôr odsaješ? A v akej polohe dojčíš? Malá by mala byť otočená k Tebe nielen hlavičkou, ale celým telíčkom, tak si môže lešie regulovať tok mliečka. Alebo je taká poloha, že Ti bábo leží na brušku, skús pozrieť http://www.kojeni.net/vleze.php - poloha č. 2
A depku zahoď zahlavu, veď je super, že máš mliečko a že môžeš kojiť a ono sa to všetko ustáli, uvidíš 😉
A maličká sa určite nezadusí, veď si pri nej "keby čosi" ...
držím prsty, pa

breslerka
17. nov 2009

Ahoj Annaq, moja mala ma vyse 8 mesiacov.Od malinka je veeeelmi zly spac, cez den spinka len v pohybe, prve tri mesiace dokonca velmi nepokojne, stale sa budila a veeelmi plakavala. Postupne sme si urobili rezim, teraz spinkava 2 krat do dna, bud v kociku, alebo v takej zavesnej hojdacke. Problemom su ale noci. Ako hovorim, vzdy to bolo zle, ale posledne 3 tyzdne je to strasne, ona vie spat iba s prsnikom v puse.Snazim sa ju v polospanku vzdy dat prec, nechat ju pri prsniku, ale to sa podari len v minimalnom pocte, hoci dakedy to islo v pohode, aj ked vela krat za noc. Ja mam uz uplne zniceny chrbat, ako musim byt k nej natocena a hlavne ma trapi, ze to je velmi zle aj pre nu. Chcem sa opytat, ci si myslis, ze tento stav je len prechodny, alebo to mam dajako riesit, aby to neskor nebolo este horsie. Myslis, ze este potrebujenv noci pit?Co som ja odsledovala, nepije, len dudluje, samozrejme, ked sa spusti mliecko, prehlta:O)) Mne sa zda, ze pitie v noci je uz kontraproduktivne, pre nas obe. Mala je totiz potom samozrejme tiez zle vyspata, potom byva cez den mrzuta...o mne nehovoriac, po 8.mesiacoch som uplne v keli, hoci to nevzdavam.Velmi pekne dakujem

katka.pn
17. nov 2009

Ahoj Annag veľmi pekne ti ďakujem za radu. Všetko som urobila tak ako si mi poradila, veľmi mi to pomohlo a už sa cítim aj oveľa lepšie.
Ešte raz ti veľmi pekne ďakujem 🙂

catrine
17. nov 2009

Ahoj Majaza, Annag sa mi už ozvala je to fakt super baba, už mi aj napisala čo a ako mam robit tak dúfam že to zvladneme a zlepši sa to. Dakujem ti za typ na stranku idem kuk. 🙂

janea
17. nov 2009

Ahoj, som tu za svoju kamaratku, ktora o par dni rodi. Po tom co videla moje katastroficke zaciatky kojenia ( strasne ragady, zapaly, pravdepodobne infekcia ) z ktorych som sa dostala len vdaka radam Annag, by sa tomu velmi rada vyhla;) Pozrela si Tvoje albumy - chape, ze najdolezitejsie je dobre prisatie, ale neviem, co jej este treba poradit, co je to take uplne najdolezitejsie co treba dodrziavat pocas prvych dni v porodnici? Viem, ze ked si clovek prejde celu stranku, je tu kopec rad, ale nechcem urobit nejaky zly uzaver a poradit jej nejaku blbost. Napr. tu radia nechavat babatko co najdlhsie prisate na prsniku-ked vidia ze ho tam mas hodinu- pochvalia. Ale podla Tvojich rad myslim, ze je asi lepsie ho par krat prelozit, zmenit polohu, aby sa prebudilo a naozaj papalo.

Dakujem za vsetky Tvoje rady, nemusis pisat vela, len take zakladne body, ktore si zapamata aj rodiaca zena;)...ako co najlepsie rozbehnut laktaciu...aby sa na nieco dolezite nezabudlo. Dakujem za Tvoju obetavu pomoc.

severka222
17. nov 2009

ahoj Annag, mám pár otázok .... Je možné kojiť dieťa len z jedného prsníka? V druhom aj kedd si odsávam mlieko , tak odstriekam ledva 30 ml. Inak dcérka má 5 týž. a vypije zhruba tých 120 ml, ale len z jedného prsníka. nA Ten druhý sa neprisaje, to som ti už raz písala...

annag
17. nov 2009

severka222 bezproblémov aj viac rokov 🙂 .... dva prsníky máme aj preto, že keď jeden vypadne, druhý ho nahradí . Možno pocítiš kozmetickú nerovnosť - prsník, z ktorého nedojčíš bude výrazne menší akonáhle sa prsné žľazy zmenšia na pôvodnú veľkosť - nevadí - po odstavení sa nerovnosť prsníkov vyrovná. Ten nefunkčný prsník môžeš aj celkom utlmiť postupne a neodsávať ho vôbec - nebude sa v ňom mliečko tvoriť vôbec, iba v dobrom.

annag
17. nov 2009

breslerka

- dojčenie nie je na vine toho, že sa v noci často budí .... ona prsník vyhľadáva, lebo je to pre ňu v tejto chvíli jediný spôsob, ako si pospať . Každé dieťatko je individualita a neplatí naň rovnaký meter. Ale každé bábo rastie, menia sa jeho fázy bdenia a spánku . Postupne si nájde svoj rytmus - tak, ako si ho už našla v kočíku cez deň, tak si ho nájde i v noci.

Môže byť v noci smädná, pokiaľ je v miestnosti suchý vzduch a je prekúrená - môže jej byť naopak, príliš chladno. No zvyčajne bábo potrebuje skôr chladnejšiu miestnosť než teplú - najmä ak spí spolu s Tebou a Ty ju hreješ. Spávanie na prsníku v pricípe nie je zlé - llebo je to normálne správanie sa ľudského mláďaťa. Orangutanica Nanga v ZOO Bojnciach sa nad tým tiež nezamýšľa - je úžasné vidieť, ako sa Nanga spolu s maličkým spokojne usalaší pri okne, aby na ňu ľudia dobre videli, malý si cucká a spí na jej cecíku celé hodiny a Nanga žiari šťastím - dáva nám ľudským mamičkám lekcie o materstve 😅 . Samozrejme, nie sme Nangy 😀 a musíme fungovať aj pre ostatných, máme toho veľa v domácnosti .... takže treba nájsť rozumný kompromis alebo spôsob, ako si situáciu uľahčiť tak, aby nás dlhé dojčenie neničilo, napr. nájsť si správnu polohu pri dojčení tak, aby Ťa chrbát nebolel - obložiť sa vankúšmi, spevniť si chrbát .... Je teraz v období veľkej fixácie na mamičku - malo by sa to výtazne zlepšiť už o pár týždňov. Resp. je oveľa lepšie vychováť bábo okolo roka než bábo, ktoré je v období, kedy si vytvára dôveru a vzťah k "svojim" ľuďom. Okolo roka by už skôr mola byť pripravená spinkať v inej izbe - sú deti, ktorým to nevadí a spia tak lepšie. A už aj dokáže lepšie pochopiť, že hoci si necucká, si pri nej a neodchádzaš. Malinká patí medzi detičky, ktroé sú veľmi citlivé a závislé na mamičke, tým, že má prsník v puse vie, že neodídeš. Veľa vecí mamička o danom bábetku pochopí až keď začne rozprávať. Moj synček sa tiež správal pre mňa nepochopiteľne ... a dnes viem, prečo - jeho častá otázka je Neodídeš? Neujdeš?

Môžu ju trápiť zúbky a tým sa upokojuje, masíruje ďasienka.

annag
17. nov 2009

som to predčasne odoslala 😀

syn bol veľmi často nosený i dojčený, zaspával v babyvaku ... bol bábo, ktoré si vyžaduje pozornosť oveľa viac než si ho vyžaduje napr. naša maličká .... napriek tomu dnes spí sám celú noc a žaiden návyk mu nezostal - je to skôr uhol pohľadu - čím skôr sa mamička vnútorne vyrovná s tým, že budenie, dojčenie je normálne a raz prejde, tým ľahšie to pôjde - netuším, koľkokrát sa malá dojčí, kedy sa budí .... neriešim a nehľadám príčiny ... bolí ma chrbát, prestane - viem, že sa blíži chvíľa, kedy začne spávať sama, nebude sa dojčiť a vôbec sa na to neteším ... Skús preto ešte chvíľu vydržať a potom, ak budeš mať silu, zaveď i tvrdší režim. No Tvoje bábo pred rokom ešte bolo v brušku - je ozaj veľmi maličké a má právo takto sa správať, nie je to znak rozmaznania a zlej výchovy.

annag
17. nov 2009

drobec17

- venujem sa dojčeniu, ak som správne pochopila, Ty nedojčíš - napriek tomu skúsim odpovedať. Takéto maličké bábo potrebuje ešte veľmi veľa spinkať, prakticky hneď po napapní a prebalení - tak do hodiny, max dvoch by malo spinkať - čím lepšie bude spinkať cez deň, tým lepšie mu to pôjde večer a v noci. AK bude zle spať cez deň, tak večer je taký vynerváčený, že už nevládze od únavy zaspinkať vôbec - teda bojová úloha - spinkať cez deň oveľa viac - nos ho v šatke, vaku, kočíkuj .... dávaj mu veľa lásky a pozornosti. Samozrejme, dôvod , prečo plače, môže byť i boľavé bruško - bábo vypije z fľaše zvyčajne viac než vládze - pije kým sa nepogrcká. Veľký objem mu zaťažuje žalúdok a nedá sa mu zaspinkať. Aj pre bábo nedojčneé platí papať radšej menšie dávky, ale častejšie - možno by bolo lepšie papať napr. každé 3 hodine v mnešom objeme tak, aby si tráviaci trakt tak nezaťažoval. Mal by vypiť cca 150ml tekutín na 1 kg váhy za 24 hodín. Myslím si, že pije až príliš veľa na váhu novorodenca - skutočne nie každý plač je hlad. Snaž sa, aby mu tieklo mlieko pomaly, aby fľašu rýchlo nestiahol. Skoro každé bábo po kŕmení potrebuje i tzv. nenutritívne sať - sať naprázdno - u Vás i cumlíkom. Predpokladám, že tými veľkými dávkami mlieka si vyvoláva tichý reflux - páli ho záha. môžeš skúsiť gastrotus, probiotické kvapky na trávenie...

Bábetko, ktoré nie je dojčené, potrebuje mamičku cítiť tiež, možno ešte viac byť nosené a mojkané - skús ho kŕmiť v náručí tak, aby tam mohlo i zadriemať, nos ho v nosiči , ľahni si spolu s ním -ideálne koža na kožu - obaja zoblečení - do postele tak, aby Ťa mohol cítiť.

annag
17. nov 2009

ali ali - o infekcii na bradavkách sme už hovorili - natieraš si ich ?

- to bolestivé prisatie ako keď cvakne - je to dôsledok toho, že maličká už poznala fašu a cumeľ - bábo má tendenciu vrhnúť sa na prsník a silno zacvaknúť. Neotvorí doširoka pusu a nezačne si mliečko plynule spúšťať , nevie si správne bezbolestne vtiahnuť bradavku do pusinky...

- jediné riešenie je ozaj len výlučné dojčenie bez akýchkoľvek cumlíkov .... Tým sa zbavíš skôr i infekcie - lebo môžeš sterilizovať koľko chceš, spóry plesne tam zostanú. Tým, že je neustále konfrontovaná s cumľom , tým si čoraz viac upevňuje nesprávne prisávanie sa na prsník, ak sú bradvky poškodené, je to o to horšie.

- skús okrem liečby bradaviek dobre prezrieť albumy i videá, ako sa má bábo na prsník prikladať . Ak sa prisaje, hoci nie celkom dokonale - trošíčku jej skús opatrne pri pití potiahnuť prstom dolu bradu - tým si lepšie uchopí dvorec - čeľusť poklesne hlboko dolu ako to robí bábo, ktoré nepozná cumle. Môžeš jej namiesto prsníka dávať do pusinky svoj čistý prst - prostredník či ukazovák bruškom nahor . Drž ho pevne, tlač pritom na jazýček tak, aby si ho musela vytláčať nad spodné ďasienka, pri vkladaní môžeš zatlačiť na spodnú čeľusť aby musela pusu široko otvoriť

annag
17. nov 2009

vie11 - je mi ľúto, že si nemala v čase ochorenia pomoc - dojčenie by mohlo pokračovať, no veľa mamičkám nemá kto poradiť v takej chvíli 😔

- ak sa bábo neprisáva, je oveľa náročnejšie udržať si laktáciu. Je dôležité odsávať pravidelne minimálne každé 2-3 hodiny , vždy obidva prsníky až do dna - mamička si nemôže povadať, teraz odsajme len tak trošku, alebo pospím si .... skús odsávať často, hoci objem mleička na jeden raz bude teraz menší, postupne to bude opäť čoraz viac

- ak chceme proodukciu maximalizovať, je fajn kombinovať ručné odsávanie s kvalitnou odsávačkou

http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/MaxP...

- no a samozrejme zaradiť všetko ostatné na podporu laktácie - napr. senovka grécka, benedikt lekársky,alefalfa, všetky hotové zmesi na mliečko, tablety z lekárne ....

vie11
17. nov 2009

annag ďakujem veľmi pekne, snažím sa odsávať a prikladať malého. Včera sa už po dlhej dobe prisal na prsník , no pil len troška a potom mu už asi nešlo mliečko, tak sa rozplakal. Keby som mala dosť mliečka, možno by neplakal.

drobcek2
17. nov 2009

Chcem sa poradiť s annag. Moje babatko ma osem týždňov. Doteraz neboli problémy s kojením, resp. s prisaním sa pri dojčení. Na začiatku som začala brať homeopatika - Ricinus Comunis, až neskôr sa ukázalo, že v lekárni mi predali krabičku na zastavenie tvorby mlieka (modrú). čo som nemohla vedieť, pretože ku prípravku nie je pripojený príbalový leták, dozvedela som sa to až keĎ som si v inej lekárni pýtala homeopatikum. Teraz už beriem správne (v zelenom balení) na podporu tvorby mlieka.Doteraz neboli problémy s kojením, resp. s prisaním sa pri dojčení. Jediný problém bol, že babatko nepriberalo , zistila som to v poradni. MOžno som naozaj mala menej mlieka. Spočiatku priberal vyše 90 gramov za týždeň, doktorka povedala, že ešte vydržíme. Potom 84/na týždeň a naposledy, 75 na týždeň. Lekár mi doporučil dokrmovať. Po doporučení som sa teda rozhodla dokrmovať Nutrilonom, kupila som si striekačky. Lenže pred dvoma dňami spustilo babatko taky plač, že sme nevydržali a dali sme mu z fľašky NUTRILON, tak tak sa to opakovalo tri dni, no a babatko odmieta občas prsník, len v noci sa prisaje, nakoľko prsniky su plne.
MOje otázky.
-Čítala som , že tvorba mlieka sa ovplyvňuje prvých 10 dní, ja som vtedy nevedomky užívala homeopatikum na zastavenie kojenia, ovplyvnila som teda množstvo tvorby mlieka, keďže babatko pomaly priberá ?
- Ako viem ovplyvniť , aby babatko chcelo sať mliečko až do dna - teda aj zadné, resp. aby sa chcelo prisať, nakoľko veľakrát ho iba priložím a hneĎ plače ?
- Má vyznam začať dokrmovanie alternatívnym spôsobom, keď už babatko poznalo čo je to fľaška (zhruba 3 dni - raz - dvakrát za deň)
Ďakujem

annag
17. nov 2009

janea:

konečne som sa prinútila a napísala skoro ucelene, čo robiť po pôrode, až na to "e" v slove bábätko, no zle sa mi to píše na mojej klávesnici 😀

prvé prisatie

• ukončením pôrodu - pôrodom placenty dochádza u mamičky k spusteniu lavíny hormónov, ktoré sú zodpovedné za tvorbu mliečka. Ak dostanú odozvu - bábetko sa na prsníky prisaje - tak je veľká, veľmi veľká pravdepodobnosť, že dojčenie bude pokračovať dobre niekoľko rokov
• bábetko po pôrode sa dokáže prisať na prsník samé - dokáže si čuchom nájsť prsník, bradavku a prisaje sa takmer vždy správne na akúkoľvek bradavku -reflexne otvorí širokú pusinku tak, ako to vidno na fotkách - toto je veľmi dôležité najmä pri "plochých či vpáčených" bradavkách - bábo si vytiahne svoje kolostrum - ktorého je málo, ale presne koľko ho má byť, cez prakticky akýkoľvek tvar bradavky. Často počúvame -malé bradavky - veľké bradavky, veľký dvorec, malá pusinka .... nič z toho nebráni bábetku správne sa prisávať, dokáže sa prisať na prsník pár dekové predčasniatko, bradavkou mliečko len vyteká - ale bábo ho ťahá spod dvorca

• po pôrode je bábo aktívne - adaptuje sa na nové prostredie, no je zároveň pripravené sa prisať. Tento čas trvá cca 2 hodiny, ak nedôjde k prisatiu, bábo hlboko zaspí na niekoľko hodín a bábo bude prvý raz priložené oveľa neskôr - v čase, keď už sa prepásla chvíľa , kedy boli prsníky ideálne pripravené na bábetko
• je teda veľmi fajn, ak mamička bude mať bábo na prsníku po pôrode - bábo sa samé prisaje na prsník v priebehu cca 30-60 minút, ale raz sa mu to určite podarí - ak mamička nájde pôrodnicu, kde lekári toto umožnia, je to obrovské plus

tým, že si mamička pomojká nahé novorodeniatko, vytvorí si s ním silnú väzbu, máloktorá mamička, ktorej sa bábo takto prisaje, odmietne svoje bábo dojčiť

ak dôjde ku komplikáciám a prvé prisatie sa oneskorí - napr. pre cisársky rez - je potrebné začať prsníky odsávať max. do 6 hodín od pôrodu - dôkladne, po kvapkách, minimálne každé 2-3 hodiny deň i noc
• tu je odkaz na video o udávaní
http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/Hand...

ak je všetko v poriadku - bábo by malo byť spolu s mamičkou a vtedy začínajú krásne chvíle intenzívneho a efektívneho dojčenia

• len správne prisaté bábo si dokáže vytiahnuť ľahko a dosť mliečka - ideálne prisatie je asymetrické - to, ktoré je zobrazené v mojich albumoch - je to prisatie, kedy bradavka smeruje šikmo na horné podnebie a najmä jej koniec je chránený pred tlakom jazýčka a nedôjde k poraneniu bradaviek. Brada bábetka sa dotýka prsníka, čím si bábo masíruje prsník - mliečko ľahšie vyteká vonku, noštek je voľný - bábo môže dobre dýchať, dojčenie ho príliš neunavuje . Na fotkách vidno i smerovanie pusinky - tá po prisatí obsiahne najmä veľkú časť dvorca zospodu

• takéto prisatie je ideálne skúsiť v polohe priečnej, po ležiačky či futbalovej. Je fajn poprosiť sestru prikladať bábo bez perinky, ideálne koža na kožu - tak sa to podarí takmer dokonale - je neuveriteľný rozdiel prikladať si nahé bábetko - nebude mu zima - hreje ho telo mamičky

ak sa bábo správne prisaje, prsník mu z pusinky nevypadne a začne ozaj piť. Aby mu to išlo ľahšie a vytiahlo všetko mliečko - pomôže stláčanie prsníka:

ak bábo ozaj pije mliečko, vidíš, ako mu počas dojčenia pri pití klesá hlboko brada, pri poklese nastáva pauza - vtedy má bábo plnú pusu mliečka, po návrate brady počuješ, ako mliečko preglglo. Ak už bábo na prsníku nepije mliečko, iba cucká , pohyby sú plytké, jemné, rýchle, bez pauzy, prsník ľahko vytiahneš.

- počas dojčenia využívaj stláčanie prsníka - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť ďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvolni - možno bude oddychovať, ale možno opäť piť, keď začne znovu iba sať - opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo. Keď už stláčanie nefunguje, ponúkni prsník druhý a pokračuj rovnako. Ak druhý prsník bude odmietať - nie je hladné a netreba ho nútiť. Ak by bábo bolo nepokojné aj po vypití druhého prsníka, vráť sa opäť na prvý, druhý .... Dojči dovtedy, kým stláčanie prsníkov funguje - teda kým bábo ozaj pije. Samozrejme, môžeš ho nechať i cuckať prsník, no maj na pamäti, že vtedy už ide o uspokojenie iných potrieb. Napr. sa chce tulkať, mojkať, cítiť bezpečne, upokojiiť

na tomto videu vidno stláčanie prsníka:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

tu vidno, ako bábo ozaj pije:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

a tu, kedy len cucká a pije veľmi málo:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

• je dôležité - aby bábo na prsníku pilo a využilo tak čas, kým nezaspí. Novorodenec na prsníkoch pri pomalom toku mliečka zaspáva, staršie bábo sa hnevá. Stláčaním a prestriedaním prsníkov i viackrát si bábo v relatívne krátkom čase vytiahne veľa mliečka - kolostra
• ak bábo takto pije - nebude spavé, bude sa samé hlásiť na papanie a hoci schudne - schudnúť musí, je to fyziologický a veľmi potrebný jav - bude ďalej dobre prospievať a začne priberať
• preto je dôležité ani na jeden jediný raz nepoužiť klobúčiky, fľašu, cumeľ, cumlík - bábo si nepokazí zvyk široko otvárať pusinku a prisať sa dobre na svoj prsník

čo sa takýmto efektívnym dojčením na požiadanie dosiahne :
• bábo bude dobre prospievať
• zrejme sa vyhne silnej fyziologickej žltačke
• mamičke sa na cca 3 deň nenalejú prsníky a nebude z nich skala
• dojčenie bude dobre pokračovať i naďalej, bábo bude piť perfektné mliečko bez tráviacich problémov
• mamička sa vyhne boľavým bradavkám a infekciám

ak by došlo predsa k naliatym prsníkom
• použiť chladné obklady, kapustné listy
• masírovať prsníky
• pokúsiť sa zmenšiť opuch stláčaním dvorca aj niekoľkokrát tak, aby sa bábo mohlo prisávať
• pokúsiť sa odsávať v teplej sprche či po nahriatí , hoci po troškách, ale často - od tejto fázy už pomôže i odsávačka
• každopádne - naliate prsia sa stratia i samé a dojčenie môže pokračovať aj naďalej, hoci taký deň je pre ňu a zvyčajne i bábo stresujúci

pokiaľ sa bábo neprisáva
• netreba robiť paniku, treba mu dať čas, niekedy to trvá niekoľko týždňov
• prsníky odsávať čo najčastejšie - je dôležité udržať si laktáciu
http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/MaxP...
• bábetko sa prisávať naučí - ak to nevie, dá sa mu pomôcť napr. kŕmením po prste ... pochopí to rýchlo - je to stav, ktorý potrebuje mamička riešiť s poradkyňou tak, aby mamička mohla pokračovať i doma
• bábetko nedokrmovať fľašou za žiadnych okolností

• bábetko v prvých dňoch nemá byť dokrmované UM - dokrmuje sa odsatým kolostrom, kombináciou kolostrum - glukóza, glukózou, materským mliekom s laktačnej banky - je to dôležité aj preto, že tráviaci trakt plne dojčeného bábetka je osídlený úplne inými mikroorganizmami oproti bábetku, ktoré sa s UM stretlo, hoci jeden jediný raz

annag
17. nov 2009

vie11 - je veľmi fajn, ak sa bábo prisalo - no na diaľku neviem posúdiť, či sa prisalo ozaj, alebo to bolo len také chabé prisatie .

Jediná šanca, aby sa dojčenie opäť rozbehlo, je naučiť bábo správne prisávať a dokrmovať ho priamo na prsníku - pomocou hadičky - kuk môj album, suplementor - nepoznám v Tvojom okolí poradkyňu, ktorá by Ti mohla pomôcť - ak by si takú poznala - trebárs v nejakom materskom centre , alebo i tu ak ste mamičky v téme Regióny . Dokrmovanie na prsníku bábetko nijako nezaťažuje - také bábo netuší, že pije i z hadičky. No v záujme dojčenia je to veľmi účinná pomoc. Kedže dojčenie sa ráta skôr v rokoch než v mesiacoch - tak by stálo za to vyhľadať ju. Na diaľku je to totiž veľmi náročné riešiť ..... 😔

vie11
17. nov 2009

Skúsim niekoho vyhľadať a ďakujem.

annag
17. nov 2009

drobcek2

- číslo 10 dní nič neznamená, množstvo mliečka záleží od množstva faktorov . Na plynulý rozvoj laktácie vplýva skôr to, čo som písala v predchádzajúcom príspevku pre janeu. To, že si vtedy užívala tie homeopatiká nebolo určite také dôležité ako iné príčiny neprospievania bábetka - to by som musela posúdiť celé dojčenie , mať viac informácií , aby som Ti vedela dať odpoveď

- ako ovplyvníš aby bábo pilo i zadné mliečko - pár príspevkov vyššie som spomínala, že sa nedá rozdeliť striktne mleičko na predné a zadné, je to stále to isté mliečko. No bábo nedopije prsník "až do dna" - to je opäť len obrazné pomenovanie, lebo mliečko sa non stop tvorí - ak nie je prisaté správne. Mamičky často uvádzajú - bábo pije len krátko to, čo tečie rýchlo - tam ide o reakciu na pomalší tok mliečka. Na pomalý tok mliečka reaguje predovšetkým bábo, ktoré pozná fľašu a plynulý tok tekutiny,ktorá mu do pusinky steká . No a reaguje i bábo, ktorému začne tiecť mliečko pomaličky, hoci je ešte hladné - teda je to vtedy, keď už potrebuje piť i z druhého prsníka. AK po vypití druhého prsníka napriek stláčaniu je bábo hladné - treba ho opakovane priložiť k prvému i druhému prsníku - lebo kým z jedného pije, v druhom prsníku sa vďaka spúšťaciemu reflexu presúva mlečko z hĺbky prsníka pod dvorec - bábo opäť pekne bude prvý prsník piť.

Ak bábo odmieta prsník už pri priložení, hoci je ozaj hladné - tak opäť: buď reaguje na tok mliečka - buď veľmi pomalý,lebo je mliečka málo, alebo veľmi silý - nedokáže sa ani len priložiť a piť spokojne z naliateho prsníka. Ak vylúčime obidve možnosti - je to následok fľaše. Každé bábo na fľašu a cumeľ zareaguje inokedy - jedno už po jednom podaní mlieka - čaju z fľaše, iné až po niekoľkých mesiacoch - to dopredu nikdy nevieme.

pokiaľ sa Tvoje bábo prisáva - určite jediná možnosť je vynechať akékoľvek fľaše, cumle ... bábo prikladať a dokrmovať priamo na prsníku . ak sa neprisáva, musí sa to opäť naučiť - učí sa to kombináciou kŕmenia po prste a pokusom o priloženie... Si v štádiu, kedy sa treba rozhodnúť buď - alebo . Samozrejme ideálne s laktačnou poradkyňou. Len upozorním, že dokrmovanie alternatívne napr. striakčkou, lyžičkou pohárikom - by Tvoju situáciu veľmi nevyriešilo. Potrebuješ mať bábo na prsníku - vďaka stimulácii prsníkov bude mliečka čoraz viac a dokrmu čoraz menej, bábo si opäť upevní spôsob prisávať sa správne. Kým sa rozhoduješ, pamätaj na dôležitosť odsávať prsníky čo najčastejšie. Určite ešte má zatiaľ význam dojčenie skúsiť zachovať🙂

http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

annag
17. nov 2009

vie - veľmi držím palce 🙂 🙂 🙂

ali_ali_1510
17. nov 2009

Pre Annag: Tie bradavky si samozrejme natieram, uz ma prsia nepalia - len sem tam citim akusi bodavu bolest alebo nieco take... To prisatie sme uz pozerali na nete a kontroloval to aj manzel 🙂 zdalo sa nam ze je to v poriadku, ale vyskusam to s tou bradou a uvidime... To prisatie nasej Emmy je bolestive väcsinou len na prvy krat- potom ak vytiahne prsnik a opätovne sa prisaje uz je to väcsinou ok, sem-tam sa stane ze silnejsie potiahne a vtedy to boli ako cert 😠
Velmi pekne dakujem za vsetko. Este som chcela, ze UM sme sa skoro uplne zbavili- fakt len v nutnych pripadoch (mozno 1flasa za 2-3dni) a co sa tyka cumla, tak to neviem ci sa mi ju podari oducit.

vie11
17. nov 2009

Ďakujem annag. 🙂

aktak
17. nov 2009

annag prepac taku nepodstatnu otazku oproti ostatnym, ale neda sa nieco robit aby prsia po kojeni neochabli? mala som ich vzdy male a bola som spokojna, ale po kojeni sa este zmensili a zoslabli 😒