Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

lenja123
15. feb 2011

@strapco13 dakujem za odpoved, prečítala som si oba linky, čo si mi vložila. Nie som nervozna (zatiaľ 😅 ) pretože v konečnom dôsledku sa aj včera malý dobre napapal a kedže má už v 3 mesiacoch cez 7 kíl, tak neriešim prípadné spomalenie priberania.Len chcem zistiť, čo robíme zle, aby som nedopadla ako pri predchádzajúcich deťoch, kde takéto správanie znamenalo rýchle ukončenie dojčenia. Cumeľ nemáme, ale asi mesiac si už cumle prštek - ale len pri zaspávaní, v noci spí vedľa mňa, takže ked počujem že cumle prst, tak mu ho vyberiem a dám prsník - hned papá pekne bez prerušenia, ani neotvorí očká. Podľa tých linkov ma zaujalo ešte, že sa bábätká hnevajú ked má mamina veľa ale aj málo mliečka. Ja teda neviem, čo je náš prípad, pretože on sa hnevá hned po prvých ťahoch, ked ešte nejde nič, aj neskôr, ked sa spustí až príliš, ale aj ku koncu, ked už tečie pomaly. Mám pocit, akoby bol nahnevaný, že vôbec tečie mliečko, že by si chcel len podudlať ako cumeľ prázdny prsník.

strapco13
15. feb 2011

@lenja123 dolezite aj nenutritivne sanie, ked si dieta chce len tak dudkat na prsku....skus vtedy priskrtit tok mliecka noznicovym uchopom
pokila je nervny na zaciatku, ked este netecie mliecko..tak skus stlcanie prsnika

michaela80
15. feb 2011

@strapco13 mala ma od soboty teploty 38,5 az 39 no u lekarky nic nenasli i moc mame cisty...kazala mi davat popri kojeni este 100 ml vodicky, lenze ona ju nechce...pchat to do nej ci staci kojit na poziadanie....

lenja123
15. feb 2011

@strapco13 no ja mám pocit, že je nervny stále, či to mlieko ide, alebo nie 😕 . Ja dufam že je to len prechodné, ale nerozumiem tomu, že ked spí, tak kráááásne ťahá, bez prerušenia, ale ked je hore, tak je to hrôza to naše kojenie. Inak je to naozaj kludné babetko, žiaden nervák.

lenja123
15. feb 2011

a ešte - ved na prázdne sanie má palček, neviem či je to dobre, či zle, keby mal cumeľ, tak mu ho zoberiem, ale takto.

matka331
15. feb 2011

ahoj....od vcera vecera ma boli prsnik hrcku nemam ale je velmi citlivy aj na dotyk v noci som mala aj teplotu je to zapal a mam stym ist k lekarke?

mia258
15. feb 2011

Ahojte. V poslednom čase som si všimla, že malá si pýta mliečko čoraz častejšie, ale nejako ju nezasýti. Ale mlieka mám dosť. Možno jej už nestačí? 😕

prsky
15. feb 2011

@mia258 pri efektivnom dojceni = spravne prisatie, spravna poloha, aktivne pitie by mliecko malo stacit...ak si pyta castejsie, je mozne, ze neprijme pri dojceni dostatok mliecka, alebo sa teraz vysvihla a jej telo potrebuje mliecka viac .. telo tvori mliecko vzdy na zaklade dopytu od dietatka..takze sa treba zamerat na efektivnost dojcenia...a este je mozne, ze nejde ani tak o jedenie, ale o to, ze chce byt pri tebe v tesnej blizkosti - mozu jej ist zubky, nejaka choroba, bolest, alebo "len" tuzba byt pri tebe

@matka331 asi mas upchaty mliekovod..ani pri scervenani prsnika netreba hned letiet k lekarovi po atb ... treba odstranit pricinu...ako, dozvies sa tu: http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...

strapco13
15. feb 2011

@michaela80 bud zacina nejaka viroza alebo zubky....v oboch pripadoch kojit na poziadanie 😉 a v podstate aj v kazdom inom

@lenja123 ono aj sat palcek /ci iny prst/ nie je dobre dlhodobo dobre..v ramci spoznavania, ze cuca vsetko moze aj palcek cucat, ale pokial to uz je satie na upokojenie...radsej vtedy ponukni prsnik
nema pri kojeni skor taku peristalticku vlnu..nevykaka sa pri alebo kratko po kojeni?

mia258
15. feb 2011

@prsky skúsim si pozrieť aj iné polohy, ale neviem či je to tým 😒 Ale je pravda, že v poslednom čase je dosť chorľavá, tak možno to bude tým. Ďakujem, trošku si ma upokojila 🙂

strapco13
15. feb 2011

@mia258 ak je chorlava..skus jej dat zobrat krvy obraz a zelezo..ci nahodou nema malo zeleza..vtedy tiez zvyknu byt deti chorlavejsie

mia258
15. feb 2011

@strapco13 už nám brali krv, aj robili rôzne vyšetrenia, lebo bola viackrát po sebe chorá. Ale nič lekári nezistili.

strapco13
15. feb 2011

@mia258 a ochorie len ona..alebo je to vzdy po niekom?....lebo moze byt niekto bacilonosic
a nema tie choroby spojene zo zubkami?

mia258
15. feb 2011

@strapco13 chorá je len ona. Potom to skôr chytím ja od nej 😒 Pýtala som sa lekárky na zúbky, povedala že v dohľadnej dobe môžu vyjsť, ale ešte nič nevidno.

mariana0915
15. feb 2011

@katka888 ahojjjjjjjj mne doktor kazal prestat dojcit pretoze dojcenym su stahy maternice a ze moze byt vyvolany porod potrad to asi zalezi od dokyho a zdravotnehos stavu pacientky 😎

bobocka
15. feb 2011

kocky chcela by som sa opytat,ze ked dojcim ci mozem pit nutri drinky fresubin original drink http://www2.fresenius-kabi.com/internet/kabi/gb... http://www2.fresenius-kabi.com/internet/kabi/gb... http://www.adcc.sk/web/potravinove-doplnky/deta... a nutricia nutridrink yoghurt http://www.lekarennawebe.sk/2008/01/11/nutridri... mam doma v chladnicke par tychto drinkov,no neskusala som to este pit.neviem ci mozem kedze dojcim,ale ono je to vlastne plne vitaminov,takze v podstate by sa mohlo,ale radsej sa poradim,nieze do seba dam nejaku super vitaminovu bombu a narobim viac skody ako uzitku.ja si davam tak obden sumak multivitamin vzdy rano,nech ma to nastartuje a to mi aj odporucili,ze aj moja strava nie je vyzivovo hodnotna,tak ze si mam sumak sem tam zaradit kedze dojcim.

strapco13
15. feb 2011

@mia258 no bacilonosic je casto zdrava osoba, ktora to len roznasa...dajte si najblizsi spravit vyteri z nosa hrdla..ci niekto z vas nema nieco, co treba preliecit

katka888
15. feb 2011

@mariana0915
vidis? aj s tymto som sa uz stretla...
hmmmm..... a teraz babo rad 😀 ked je tolko nazorov

strapco13
15. feb 2011

@katka888 vsetko sa berie individualne.pokial mas bezproblemove tehu..kojit mozes 😉

mariana0915
15. feb 2011

strapco13 ahojjjjjjjjj
chcem sa spytat v poslednej dobe sa mi vytvaraju male modrinky na stehnach a rukach moze to byt nedostatkom vitaminov ???????dojcim,beriem iba maxi calz a teraz asi 2tyzdne aj b-komplex lebo sa mi zacali robit afty v ustach.dakujme za odpoved 😀

mariana0915
15. feb 2011

@strapco13 ahojjjjjjjjj
chcem sa spytat v poslednej dobe sa mi vytvaraju male modrinky na stehnach a rukach moze to byt nedostatkom vitaminov ???????dojcim,beriem iba maxi calz a teraz asi 2tyzdne aj b-komplex lebo sa mi zacali robit afty v ustach.dakujme za odpoved 😀

strapco13
15. feb 2011

@mariana0915 moze to byt nedostatkom Cecka ...nieco sa v tebe deje, ked su aj afty...tie su pri poklese imunity
tak sa dopovat ovocim 😉
alebo si tyrana zena..bud dietatom alebo niekym inym 😅

mariana0915
15. feb 2011

@strapco13 tyrana niesom ani dietatom aa ni nikym inym 😀 😝
ovocie by som aj jedla lenze mojmu dropcovi zle robia,uvidime co to s nim spravy, dneska som zjedla 3mandarinky ale take malinke ako jednohubky 😝 uvidime uz som aj rozmyslala ze si dam spravit krvny obraz 😎 😎 😎 😎 😎

strapco13
15. feb 2011

@mariana0915 malokedy strava matky robi zle babu..ako mu robi zle..vysev ako pri alergii alebo skor mas pocit, ze bolesti bruska a pod?

mariana0915
15. feb 2011

@strapco13 bolesti bruska nafuknutie nervozita

strapco13
15. feb 2011

@mariana0915 a ako prebieha kojenie...najcastejsie su za tymi problemami, ktore uvadzas, nejake chyb v kojeni ..ako nedopijanie rsnika, prehadzovanie predcasne na druhy prsnik, zle prisatie a pod

annag
15. feb 2011

@lenja123

veď práve , je možné, že mu ide len o potrebu dojčiť sa viac - namiesto palčeka - ak si saje intenzívne palček , tak tiež je to výsledok toho, že nie je dojčený úplne na požiadanie - a rozčúlené bábo už ťažko prinútiš pokojne papať - skús mu prsníky aktívne ponúkať častejšie a najmä včas: napr. tesne po prebudení - až potom prebaľ - ponúkni opäť - aby sa dosýtil či upokojil bruško - ak sa bude hrať a prestane ho hra tešiť - - ak bude podráždený - pred spaním ... vždy, keď i bude brať palček do pusinky ...

lenja123
16. feb 2011

@strapco13 no palček cucá len na upokojenie pred spaním - inokedy nikdy nie. Ak ešte nespí a má otvorené očka, tak ked mu palček vyberiem a dám prsník tak sa hnevá, potiahne párkrát, ale ked mu začne tiecť mlieko, že už musí prehltnúť, tak pustí a rozplače sa. Neviem si prsník "priškrtiť" tak, aby mu mlieko nešlo vôbec. Ak hlboko spí a vtedy mu vyberiem palček a dám prsník, tak sa napapá pekne. A s tým kakaním - ked bol menší, tak kakal pri každom kojení, teraz sa vykaká zväčša po kojení, ked ho dvihnem aby si odgrgol- asi 1-2x denne. Neviem aký to má súvis, môžeš mi napísať bližšie ako si to myslela?
@annag ked bol malý, papal každe dve hodinky, teraz už možno každe 3-4 hodiny, ale ked mu ponuknem prsník častejšie, tak nechce. Dojčím ho už skoro stále hned ked sa prebudí - teda ešte ani neprebudí, lebo má zavreté očká, ale podľa hodiniek vidím, že už "je čas". Lebo ked je uplne zobudený, prsník nechce. A ako som už písala strapco, tak ked je zobudený a vyberiem prst a dám prsník, tak nechce, len ked spí tak vtedy sa napapá.

mariana0915
16. feb 2011

@strapco13 takze striedam mu prsniky,nedavam pocas kojenia obidve iba mu staci jeden pije tak max.7minut kedy ako,po 2hod.mu dam zas a potom zaspinka 😀 ,v noci prespal aj celu noc tj 12hod,teraz uz nie budi sa tak 2x,v noci pije 4min. v spanku 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
a este sa chcem opytat ze ci je to dobre ked mi dudka prsnik ale nepije uz z noho mysli ked uz je napapany ??????? v poslednej dobe ked sa prisaje tak mam citlive bradavky ale uz pootm nie ked uz je prisaty 😀 moze to byt z toho ze dudka bradavky???????

mirka099
16. feb 2011

Ahojte
snazila som sa precitat maximum stranok tejto temy, ale nejak som nemala stastie najst odpoved na moju otazku, a tak Vas prosim o pomoc.
SVojho 3-tyzdnoveho synceka vylucne dojcim, aj ked mi po nadojceni pri nom chyby ten "vyraz maximalnej blazenosti a sytosti" pribera krasne, 300g na tyzden. Cez den papa kazde 2-3 hodinky z oboch prsnikov po cca10 minut. V noci vydrzi spinkat aj 5 hodin.
Zaujimalo by ma ci mozme takto pokracovat alebo by sme mali prejst na dojcenie z jedneho prsnika? Teraz mu je jeden malo, logicky mi vyplyva ze ak mu ponuknem len jeden dostane o polovicu menej mliecka, nie? Riesi sa to castejsim prikladanim?
Stolicu ma zltohnedu, redsiu prazenickovu, sem tam ma nadych do zelena. Kaká aj 2-3 razy denne, niekedy je stolica skoro vodnata, len taka pena.

Chcela by som aby sa mu dostalo maximum zadneho syteho mliecka, preto by som chcela prejst na dojcenie z 1 prsnika. Lenze on je aj tak trochu lenivy tahat, kym sa mu leje tak pije, potom sa zvykne zlostit, tak mu pomaham stlacanim prsnika.
Dakujem za radu