Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
14. feb 2009

martinka,
prepáč, som si nevšimla, že si už odpovedala, do kelu , prepáč

- takže pokús sa dojčiť čo najviac z toho prsníka celú noc, pričom striedaj polohy - futbalová - klasická

- okolo tej postihnutej časti jemne prsník počas dojčenia stláčaj - stlač vždy na dlhšie, možno aj na 30 sekúnd, prsty uvolni a opäť stlač

- prsník odsávaj čo najviac, možeš si dať aj Ibuprofen, je protizápalový.

- keďže máš na ňom ragádu, choď zajtra ku gynekológovi, dá Ti ATB, pretože je tam veľké riziko infekcie cez tú ranku.

- môžeš si dať akýkoľvek studený zábal pomedzi dojčenia - kapustný list z chladničky, ľad, vínny zábal ....

- pred dojčením naopak, teplý zábal, stačí teplú plienku bavlnenú, ak máš infra lampu, tak si ho môžeš nahriať

- dojči z neho napriek ATB, mliečku nič nechýba

annag
14. feb 2009

martinka, je nedeľa, môžeš ísť aj na gynekologiu kde si rodila

martina1305
15. feb 2009

anka, dakujem velmi pekne za rady. riadila som sa nimi. davala som si panadol a nad ranom som si dala ibuprofen. dojcila som vzdy aj z tohto prsnika, odsavala po dojceni. teplotu uz nemam, prsnik je este bolestivy, uz mam v podprsenke kapustny list cerstvy z obchodu 🙂 .

este raz dakujem pekne za pomoc a podporu.

annag
15. feb 2009

vynikajúco ak nemáš teplotu, tak to nebol infekčný zápal, super , dávaj pozor na ragády - správne prisatie bábetka, stále pokračuj v liečbe, veľa dojči z neho , striedaj polohy, stláčaj prsník aj týždeň môže byť prsník bolestivý

- najlepšia prevencia je dôkladné vyprázdňovanie prsníka a striedanie polôh počas celého obdobia dojčenia

ejusa
15. feb 2009

Ahoj Annag,chcem sa zasa opytat nieco 🙂 Ako dlho po porode mam krvacat?To cele sestonedelie?Mam dni ked uz vobec ale od vcera zasa...a dnes ma pobolieva brucho,spodok ako na menzes,to vlastne kedy dostanem menzes?Maly od rana kycha,hadal len nebude chory,co potom..

annag
15. feb 2009

ejusa, ako si na tom s laktáciou? prsníky Ťa nebolia, necítiš sa aj ako na chrípku? malého dokrmuješ čím?

ejusa
15. feb 2009

Vies co,vcera odkedy som Ti napisala aj viac mliecka odsavam 🙂 ,akurat aj teraz sa chystam,ked maly zahajal,dokrmujeme Nutrilonom ha,,sem tam vygrcka,ale doktorka vravela,ze pokial to nie je nejako extremne,tak nemusi papt to zahustene.

ejusa
15. feb 2009

Tak necitim sai na chripku,hlava ma boli,ale to ja mam od chrbtice krcnej asi.

annag
15. feb 2009

menses môžeš dostať už po šestonedelí,už aj okolo 7-8 týždňa, teraz to bude možno len pobolievanie v období, keď by menses mal byť, krvácať môžeš celých 6 týždňov

-bábetká občas kýchajú, pokiaľ nemá teplotu, soplíky, nevadí
- nedávaj mu papať naraz veľké dávky mliečka, radšej menej 50-80ml a napr. každé dve hodiny

annag
15. feb 2009

... lebo to kýchanie môže byť aj z refluxu, z grckania, preto menšie dávky

ededik
15. feb 2009

Annagíček díky, aj som si myslela. Mám aj imazol - lebo už mala raz problémy, tak jej to ponatieram, ale pre istotu pošlem manža aj pre tú fial. vodičku....Nie je toho veľa, ale predsa....a ona sa teraz riadne rozkakala, aj keď prdíkuje tak tam nechá malú horčicový fliačik - a už to je... 🙂
A aby mňa nemrzelo, bolí ma celý človek, už by mi len chýbalo aby som dostala chrípku.... 😢 Môžem jej dávať svoje mliečko, nie ???

annag
15. feb 2009

ak máš imazol, tak tým ju natieraj, gencian som len ako prvú záchranu myslela, môžeš v pohode dojčiť, pre malú len väčšie plus, aj si daj paralen pravidelne ak treba

martina1305
15. feb 2009

mila anka, tentokrat sa chcem poradit z ineho sudka. prvy marcovy tyzden, ked bude mat nasa mala 6 tyzdnov a par dni by sme mali ist do Prahy (zo Zvolena cca. 6 hodin jazdy autom). mame autosedacku Romer 0-13 kg, teda klasicke vajicko. zatial sme ho pouzili iba na kratke jazdy v ramci mesta.

strasne sa mi ale zda pre malicku tesna a neviem, ci sa mam s nou odhodlat na takuto cestu, ci to nebude pre nu nepohodlne.

nemas nahodou skusenosti s takou dlhou cestou s tak malickym babätkom? ja stale zvazujem, ci mam ist na tu cestu alebo nie....

anna181
15. feb 2009

AHoj Anka, znova som to ja, prepac, urcite si ma nepamatas, pripomeniem sa. Maly je hypotonik. neurologicka konstatovala lahku hypoton. V porodnici sme papali z flasky kedze mal zltacku, aj napriek tomu, ze som s tym nesuhlasila...potom sa prisal na klobuciky... Od vcera kojim bez klobucikov, som strasne stastna... Prisal sa krasne, uz som ani nedufala. Chcem sa ale spytat. teraz papa omnoho kratsie napr. 10-15 minut z jedneho prsnika, stale ponuknem aj druhy a aj z neho papa tak isto. Staci to? Cez klobuciky som ho kojila aj hodinu..tam som nevedela kedy taha a kedy dudlikuje. Tuto to viem... Ale staci mu to? Kolko mliecka vytaha za tak kratku dobu? Kojim cca kazde 3-4 hodiny. V noci zriedkavejsie. On sa nebudi, aj to ho ja budim, aby papal. Minule som ti pisala, ze sme nic nepribrali, teraz sme zase boli na kontrole, maly pribral 250 g za tyzden, takze sa velmi tesim. Na prevazenie ideme zase o tyzden. Myslis si, ze je uz vo veku, ze sa urcite ozve ak je hladny? Ako zistim, ze mu napr. nestaci moje mliecko? Som nervozna..pri dcere sme taketo problemy nemali a ja zrazu neviem co mam robit..ci mu staci to co vypije odo mna. Ale vseliako vydrzim do bud. piatku a pockam na prevazenie. Inak mam si aj odsavat este alebo uz netreba?
Prepac, ze mam tolko otazok a strasne dakujem za tvoj drahocenny cas a za tvoje odpovede.
Prajem pekny vecer.

bubadlo27
15. feb 2009

ahoj anicka,
tak my sme sa uz dokojili, uz uplne odmieta, ani priblizit sa nemozem, tak odsavam ☹
jasne ze mam teraz mliecka menej, som zbadala, ale poctivo odsavam, uz aj krvopotne, len aby som tu davku odsala 😉
si mi pisala , ze ked sa uz nebude chcet prisat, tak budem musiet castejsie odsavat, len ja som zistila, ked som odsavala napr, kazde 2,5 hodiny, alebo aj 2 , tak ani zdaleko tolko neodsajem ako ked odsavam tak kazde 4 hodiny 😕
najviac zatial odsajem rano, lebo posledne odsavanie mam okolo polnoci a potom az ked sa zobudim okolo siestej a to odsajem skoro 300 ml dokopy
myslis , ze takto vyzdrim fungovat, este aspon 2 mesiace?,myslim to fungovanie s mlieckom 😉

annag
15. feb 2009

martinka, myslím, že to zvládnete bez problémov, malá väčšinu dňa aj tak prespinká, malé deti sú v aute väčšinou oveľa lepšie než také polročné. Vajíčka a tesnoty sa neboj, to bábetku nevadí. Takže už len šťastnú cestu

p.s. idem Ťa pospŕdať do druhej témy 😉 😀

annag
15. feb 2009

ani, pamätám si veľmi dobre a som veľmi šťastná, že sú klobúčiky preč 😵

- dojčenie bez klobúčikov mamičky väčšinou prekvapí, lebo bábo papaá oveľa kratšie než s nimi, dokáže výborne stimulovať dvorec, svoju dávku si vypije skôr . Ak vypije jeden prsník, potm druhý, môžeš sa vrátiť znovu na prvý ak by chcel, ale pochybujem, že by ešte ozaj ťahal. hodinu určite ťahať v kuse nemohol, to by bábo nevládalo, určite si medzitým aj pocuckal

- ako zistíš, či má dosť - má mať veľa pocikabých plienok, asi 6-8 za 24 hodín, peknú oranžovú stolicu, po najedení spokojný

- dojči ho určite do 3 hodín aj v noci, on potrebuje veľa piť, aby zmocnel a začal sa hlásiť na dávky sám, aj v noci, musí papať aspoň 8x za 24 hodín

- stále odsávaj, malý potrebuje, aby mu mliečko tieklo ľahko a rýchlo

som nadšená, veľmi Vám držím palce a ozvi sa ako pokračujete 🙂 🙂 🙂

annag
15. feb 2009

bubadlo, aspoň 8x za 24 hodín by si mala odsávať a každý deň aspoň toľko, koľko malý vypije, nikdy nie menej, a určite aspoň raz dva krát v noci

- určite môžeš takto fungovať dlho, lebo príkrmy začínaš dovŕšením 6 mesiaca - o 1 a pol mesiaca, to uletí ako voda a potom budeš odsávať tiež, no už s ľahším pocitom 🙂

bubadlo27
15. feb 2009

anik, diky, odsavam tolko kolko maly vypije, vzdy sa snazim tych 150 ml, niekedy je to aj viac 🙂
len neviem , ako v noci, lebo ked o polnoci zaspim, tak sa ledva vykotim rano o siestej a to ani neviem, ze muz mu zohrieval mliecko 🙂

bubadlo27
15. feb 2009

a este som zabudla, malemu som skusala uz davat zo tri razy cez ten naustok, zatial sa moc nechyta, viacej to zuzle, ale podla mna sa nauci 🙂
a myslis, ze by mi k lahsiemu spustaniu dopomohol ten sprej s oxytocinom do nosa, alebo je to blbost

annag
15. feb 2009

bubadlo, stačí ak odsaješ o polnoci a potom až ráno

chiiqie
16. feb 2009

Ahoj annag......mozno si to uz tu pisala, len akosi nemam moc casu to hladat, ale potrebovala by som poradit 😒 ....Zajtra potrebujem odist prec na take 4hodky. Chcem nechat mame malu a zaroven aj odsate MM.....ked zacnem odsavat dnes...kolko hodin to moze byt v chladnicke????.....naozaj dakujem za radu.... 🙂

annag
16. feb 2009

chiiqie - 24 v chladničke , potom ohriať v teplote asi 37 stupňov 🙂

chiiqie
16. feb 2009

ďakujem......takže skúsim večer odsávať, a zajtra doobeda, aby to bolo v pohodke 🙂 🙂

katkateplice
16. feb 2009

ahoj annag, chcela by som sa spýtať, či nemáš riešenie aj na môj menší problém... náš malý má 6,5 mesiaca, teda skoro 7 a stále sa nepretáča z chrbátika na bruško.... párkrát sa mu to aj podarilo, ale potom ako keby to zabudol a teraz keď ho dám na bruško, strašne sa zlostí...

viem, že to nesúvisí s kojením, ale predsa to aspoň skúsim

annag
16. feb 2009

katka, aby sa bábo začalo pretáčať, musia byť splnené dve podmienky - musí k tomu dospieť psychicky, pochopiť čo má robiť a musí mať pevné chrbtové svalstvo. Aby sa začal otáčať, musí mať na to dôvod - dôvod je zvedavosť bábetka, tá ho posúva dopredu. A ďalej mu musíš dať možnosť, aby si svalstvo spevnil. To si spevní, len ak bude často na brušku. Keď ho bude mať pevné, bude na brušku spokojný a nebude sa hnevať. Takže ho treba dávať často na bruško a pomocou hračiek, využívaním jeho zvedavosti sa usilovať, aby na ňom bol čo najdlhšie. Ak ho nebudeš dávať dobrovoľne na bruško Ty, nakážu Ti cvičiť zrejme vojtovku - a to bude cvičenie prevažne na brušku. Malý sa na brušku nehnevá pre bolesť, ale preto, že mu je nepohodlne. Nie je maličký, aby sa nemohol trošku aj pohnevať. Práve taký malý hnev ho bude posúvať vpred. Myslím, že aspoň 5 x denne po cca 10 minút by mal na brušku byť. On sa bude srdiť aj keď bude chcieť liezť a nebude vedieť ako na to, potom sa bude hnevať, keď nebude vedieť prejsť bez pomoci ...
🙂

suziad
16. feb 2009

Annag ma napadlo by si si mohla urobit stranku a napisat nejake suber clanky o dojceni a problemoch. Bolo by to super napr

http://www.estranky.sk/

http://www.txt.cz/

annag
16. feb 2009

suziad, ešte keby bolo kedy 😀 , som rada, že tu poodpovedám akútnym stavom , možno časom sa podarí 🙂

ale myslím, že už je toho popísané dosť, informácie sa nájsť dajú, len mamičky v panike po pôrode nie sú oprávnene schopné informácie zháňať a väčšinou ani objektívne posúdiť svoj stav

leony83
17. feb 2009

ahoj Anna, chcela by som ťa veľmi pekne poprosiť o radu:

mám mesačného synčeka, ktorý by papal každú chvílku. každú hodinu trošku, potom zaspí. naša pediatrička poradila, že mu nemám dať papať kedy on chce, ale mám odsávať mlieko a dať mu z flaše každé 3 hodiny. začala som odsávať, ale po 3 hod. sa mi podarí len 60-80 ml. malý to vypije a je nespokojný. tak po každom papaní si ešte vypije aj nutrilon. robím veľkú chybu podľa teba, že mu dávam aj umelé mlieko? malo by mu stačiť aj tých mojich 60-80 ml?

Ďakujem!!!!!!!!!!!!!!!

annag
17. feb 2009

panebože leony, to je veľmi zlý postoj pani doktorky, to musíme napraviť ihneď lebo sa odsatvíš, ak ma budeš poslúchať, o týždeň Ťa váha milo prekvapí a dokrmovať nebudeš 😉 ,

- malého budeš dojčiť aj každú hodinu,ale takto:

3 minúty ľavý prsník klasická poloha, 3 minúty pravý prsník futbalová poloha, 3 min ľavý futbalová, 3 min pravý klasická

- toto je jedna séria, môžeš ju zopakovať počas dojčenia aj viackrát

- 3 minúty je príklad, bude to čas, kým malý ozaj pije, nielen cucká či spí, možno 2 minúty, možno 5- neviem, budeš musieť sama posúdiť. AK bábo ozaj pije, tak mu brada pravidelne klesá pri nasávaní dole, vtedy tam vznikne aj krátka pauza - a po nej sa brada vráti sa späť a počuješ ako bábo preglgne. AK len cucká,prsník ľahko vytiahneš, pohyby sú len také plytké -

-jedno dojčenie bude teda trvať dovtedy, kým bude ozaj piť

- meniť polohy budeš preto, aby aktivovoval zakaždým inú časť prsníka

- budeš prsník stláčať - keď bude prestávať prsník aktívne piť, prsník na pár sekúnd stlačíš - možno na 30 , neviem, mliečko mu začne rýchlejšie tiecť, on začne opäť piť, potom prsty uvoľníč, toršku zmeníš polohu a znovu stlačíš, znovu začne aktívne piť ...

- potom ho dáš odgrnúť, prebalíš a po cca 1apol hodine od začiatku predchádzajúceho dojčenia ho už môžeš opäť dojčiť, už bude dosť mliečka nahromadeného - ale počkáš, kým si prsník nevypýta, tzatiaľ mu ho ponúkneš vždy cez deň, v noci do 2 hodín

- prsníky odsávaj po každom dojčení, aby vytiekli aj posledné kvapky a vždy, keď budeš mať pocit plných pŕs, ak však budeš takto často dojčiť, tak sa to asi nestane

- fľašu odlož do skrine, o cca 2 dni budeš cítiť výraznú zmenu, plnšie prsníky o týždeň aj krásnu váhu

- fľaša kazí techniku sania a malý ju začne preferovať, odstavíš sa vo veľmi krátkom čase úplne zbytočne

- takže záver
- dojčiť z oboch prsníkov aj viackrát
- dojčiť len kým nespí či necucká
- aspoň 12-15 dojčení za 24 hodín

- budeš sledovať počet plienok pocikaných a stolicu
- každý deň podáš hlásenie, plienky, počet dojčení a ich dĺžka, ako sa bábo správa - takže zapisuj

a bude raz dva dobre, uvidíš, pani doktorka padne z nôh

😉 🙂