Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

susann83
2. feb 2011

@olifcek dakujem ti 🙂 zatial to budem musiet nejsk alternativne vymysliet, ale ten vankus je dobry napad. Ten moj vankus na kojenie je velky a ako by tam bolo menej guliciek - musim to vnutro zmensit

olifcek
2. feb 2011

@susann83 daj pod postiwelku knihy, ak haja v nej, necitala som diskusiu x;O) jasne, ze len dopredu, tiez bude vo vyvysenej polohe

kiaora
3. feb 2011

@strapco13 Vdaka za odpoved, kojim uplne klasicky 10 min z kazdeho prsnika, kazde 2-3 hodiny, podla toho ako si babo pyta...problem moze byt aj v tom, ze pouzivam chranice koli malym bradavkam...bez toho by sa nevedela prisat nakolko potrebuje mat nieco v ustach 🙂 Keby sa dalo jasne, ze chranice zrusim, ale kojit prestat nechcem. Skusala som aj variantu odstriekat a dat cez flasu, vysledok rovnaky, aj cez flasu sa nahlta vzduchu a ma brutal krce. Samozrejme, davam odgrgavat po kazdom prsniku a niekedy aj pocas kojenia, ked chyti hysak... Inak pribera pekne v hornej hranici, takze aj cez ten boj, plac sa vie najest, len mna z toho za chvilu odvezu 🙂 S kolikami som sa uz zmierila, precitala hromadu clankov, diskusii-samozrejme vyskusala som uz vsetko, no nikde sa nepise o probleme s kolikami pri kojeni, preto davam do plena tuto tematiku. Asi som v slepej ulicke a snad po 3 mesiacoch sa creva roztiahnu a nahromadeny vzduch bude plynule prechadzat traviacim traktom...

strapco13
3. feb 2011

@kiaora myslim, ze mas nadprodukciu, cize maly pije viac predneho mlieka, to obsahuje viac laktozy a pasaz crievkami je tym padom rychlejsia a tvori sa viac vzduchu...ma stolicu oranzovu alebo skor zelenu?
ono pri klobucikoch aby sa dalo dobre kojit musi byt nadprodukcia..a ta nadprodukcia prinasa so sebou riziko kolik
cize by som klobuciky co najskor zrusila..jednak kvoli nadprodukcii k chces kojit dlhodobo, musis si ju umelo udrziavat a jednak pri dlhodobom pouzivani klobucika klesa nakoniec laktacia, pokial si ju neudrziavas
a dalsia vec..tvar a velkost bradavky vobec nie su az take podstatne..dvolezite je spravne asymetricke prisatie
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
ja by som na tvojom mieste...zavolaj si osobne laktacnu poradkynu, nech ti ukaze ako spravne priloziot dieta, ako ma vyzerat asymetricke prisattie bez klobucika
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/06/preco-...

janusa127
3. feb 2011

@strapco13 ďakujem 😉 prikladáme sa, našťastie malá spolupracuje 🙂 pijem vineu a čaje na podporu laktácie tak sa nám to dúfam znova podarí rozbehnúť do normálu.

cucuriedka
3. feb 2011

ahojte, mozem jednu otazocku? ked mam asi virozu a prehana ma, moze to prejst cez mliecko aj na malickeho? lebo sa dost trapime s bruskom a ja rozmyslam ci za tym nie su moje problemy... 😕

stvura
3. feb 2011

pocujte kocky, mate niektora tie tabulky kolko by malo dieta priberat v ktorom mesiaci? mam znova problem so svojou pediatrickou, lebo mala podla nej vazi malo...vobec neberie do uvahy ze moje prve dietatko malo presne take iste prirastky a mame to genteticky v rodine, tak jej tym chcem nabuduce zamavat pred ocami, lebo ma uz fakt privadza do zufalstva...dakujem
Len info, mame 5200g, vychodzia vaha 3kg, momentalne 4 mesiace, prirastok za posledny tyzden 85g.

cicimon
3. feb 2011

@stvura to ju vazi kazdy tyzden? moja mala v 10mes 6,5kg... porodna vaha 3050... dr, sa to tiez videlo malo, spravila odbery na vsetko mozne, nic nevyslo, tak sa zmierila s tym, ze to bude asi najmensie dieta ake ma/la 🙂

http://www.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?i...
Podľa tabuliek SZO má novorodenec dosiahnuť pôrodnú hmotnosť v priebehu 2-3 týždňov.

V 1. - 2. mesiaci má priberať priemerne 130 -140g týždenne.

V 3. - 4. mesiaci má priberať 70 -110g týždenne a v 5.- 6. mesiaci 35 – 55g týždenne.

stvura
3. feb 2011

@cicimon doteraz ju vazila kazde dva tyzdne, potom vypocitala ten tyzdnovy prirastok jednoduchym delenim. Momentalne ako sme boli naposledy si zaumienila ze ju bude vazit kazdy tyzden lebo sa jej vraj nezda vaha. Moj starsi syncek mal v roku presne dvojnasobok svojej porodnej vahy, t.j. sa narodil s vahou 2995g a nemal plnych 6kg v roku. takze este menej ako tvoja ked dobre ratam. Jemu nikto nikdy nerobil ziadne merania, je proste mensi....a to stale, lebo ma coskoro dva a pol roka, meria 92cm a vazi 12kg, ma miery a vahu ani nie dvojrocneho dietatka....inac ja aj moja sestra sme boli navlas rovnake v jeho veku, takze je to dedicne (moj muz tiez nie je nejaky dlhan ani nejako velky). Este podotknem ze mam tu istu pediatricku co pri malom, takze ma stve ze teraz robi ofuky, ked doteraz sa nic nedialo....
Obe deti su inac velmi sikovne, napreduju, dokonca si dovolim povedat ze maly v urcitych veciach daleko prevysuje svojich vrstovnikov /je strasne pohyblivy, zhovorcivy, jemnu motoriku ma super vyvinutu uz od malicka/.

stvura
3. feb 2011

@cicimon porodnu hmotnost mi mala mala po tyzdni, teda ako sme odchadzali z nemocnice

cicimon
3. feb 2011

@stvura no divna dr. ked tolko vazi... asi ma malo pacientov ze ma na take cas..

kiaora
3. feb 2011

@strapco13 Vdaka za rady, skusim...stolicu ma klasicku zltohnedu ako dojcene deti. Aj tak si ale myslim,z dieta potrebuje mat pocit zaplnenia bradavky v ustach + cast prsnika ako pisu v asymetrickom dojceni...avsak ja mam tiez male prsia neviem si predstavit co vlastne narvem do ust dietatu, ci mu postaci malicka bradavka a cast koze na prsniku.

rozpravocka
3. feb 2011

Ahojte, chcem sa vás spýtať na radu.... bolí ma jeden prsník už cca 3 dni (ako keby som v ňom mala svalovicu), malú už nedojčím cca dva týždne, kedže mi začala odmietať prsník (od 2. týždňa sme dokrmovali)...kojila som v podstate len v noci. Posledné dva týždne si mlieko odsávam. Nemám ani teplotu, ani žiadne fľaky či biele bodky na bradavke ani hrču v prsníku... neviete z čoho to môže byť? Nie je to strašná bolesť, len keď malú držím na rukách a opiera sa mi oň, tak je to horšie.

stvura
3. feb 2011

@cicimon mno, asi sa nudi....
@kiaora preco si myslite ze pri dojceni zohrava rola velkost prsa a bradavky? To inac potom zalezi aj na velkosti ustociek dietatka...Podla mna teda vobec...moja kamaratka nema ani jednotky a uspesne malu kojila skoro dva roky, bez klobucikov.
@cucuriedka ja to riesim teraz tiez, lebo mam strasne prehanky a mala je nepokojna...podla mna teda urcite vsetko prejde do mliecka dietatka. Moja je pokial zjem nejaky alergen pokazde vyhadzana.

kiaora
3. feb 2011

@stvura Pretoze v porodnici mi to neslo, po opakovanom prikladani za pomoci sestriciek sa nepodarilo malej spravne prisat...druha varianta boli klobuky a tych sa momentalne neviem zbavit, nakolko vznikol prilis velky navyk. Jasne, kojenie aj s malymi prsiami je ucinne pokial to niekto schopny ukaze a pomoze v porodnici, ale ja pisem o svojej situacii, ze u mna je to uz zrejme nemozne.

dulkagabulka
3. feb 2011

@kiaora neveim ,ake klobuciky použivaš..ale počula som,že sa da odučit od klobučika tak, že tie makšie klobučiky /myslim že silikonove/ sa každý den o milimetrik skratia...takto to ma dieta postupne... 🙂 a viem,ze jedna mamička, ktorej som to poradila, to uz vyskusala..uspešne

stvura
3. feb 2011

@kiaora jasne, no to je udel nasich BFH....ja ked som rodila 2x sa uz ani jedna sestricka nesnazila ukazovat prikladanie dietatka...tak si neviem predstavit kolko mamiciek koji...tie 4ri co boli so mnou na izbe teda urcite nie (ta posledna koji, ale aj dokrmuje).

mariana0915
3. feb 2011

@kiaora ahojjjjj aj my sme mali s prisatim problema ale nakoniec som to zvladala sama a doma hlavne, v nemocnici su tak zle podmienky na bezproblemove kojenie(hlavne vysoke postele )neviem ako to je u vas 🙂
ja som sa tiez pytala sestricky ohladom tych klobucikov tak mi vravela ze ked mam dobru bradavku tak klobuciky sa nedavaju 🙂 klobuciky som pouzivala pri dcerke ale asi tak 3dni nevedela chyttit bradavku lebo po sekcii sa mi lavy prsnik tak hrozne nalial ze ani bradavku nebolo vidiet 🙂

@stvura presne oni ukazuju iba ked ma zena 1 dieta pri druhom uz to ma ovladat,sice to zalaezi aj od sestricike ktora je ako ochotna pomoct 🙂

mariana0915
3. feb 2011

myslim ze kojenie nezalezi od velkosti prs 🙂 ja mam velke prsia a kojim aj prve som kojila do16 mes. mozno by som bola aj dlhsie ale musela som odstavit lebo uz som bola 2x tehotna 🙂
pocula som aj take vyroky ze vo velkych prsiach mlieka niet a podobne to fakt nezalezi od velkosti prs ale od toho ake su mliecne zlazy :D

silvia123
3. feb 2011

mariana0915 má pravdu, ja mám dosť veľké prsia a bola som nútená 2 tt odsávať, lebo ma malá odmietala a dokázala som odsať každé tri hodiny 100 ml z oboch, večer ani to nie koľko krát, druhé mamičky s menšími prsiami to dokážu odsať len z jedného. Ja som odsala z jedného také množstvo iba v prípade, že som neodsávala viac ako 6 hodín.
Som rada, že som sa vrátila ku kojeniu, lebo to odsávanie ma ubíjalo a maličká si dokáže toho mliečka vytiahnuť sama viac než ja som si dokázala odsať, takže pri dojčení nie je problém. Ale každopádne si tiež myslím že závisí od mliečnych žliaz, nie od veľkosti prs.

kiaora
3. feb 2011

Suhlasim, miera produkcie mlieka zalezi od prsnych zliaz. Len tazko teraz oducit dieta od klobukov, ked je zvyknuta len na ne. Idem sa ale o to aspon pokusit, dik za rady.

annag
3. feb 2011

@kiaora

to, čo bolo v pôrodnici už nemusí byť dnes - bábätko sa dá od klobúčikov odstaviť, len treba skúšať a ideálne pod vedením poradkyne -

Ty ztrejme hovoríš o pomere bradavky a pusinky, resp. o tom, ako veľmi vyčnieva či nevyčnieva bradavka nad dvorec. Máš pravdu, bábo musí mať niečo v puse. No to niečo je dvorec - bábo musí mať v puse dvorec, najmä jeho spodnú časť. Ak ak ho má v puse, tak mliečko mu vystrekne vonku trebárs i cez úplne vpáčenú či rovnú bradavku.

problém je, že v nemocnici sa mamičky dostávajú pod tlak - že sa bábo musí prisať - nemusí. Niekdy to trvá i viac týždňov. Dôležité je ukázať mamičke, ako sa má správne bábo prikladať , ako si laktáciu udržať, ako alternatívne dokrmovať ... Klobúčiky nie sú riešenie, pretože bábo si zbytočne vytvára nesprávny návyk a riziko, že sa to nezmení, je každým dňom čoraz väčšie - presne ako spomínaš - Ty problém máš, iná mamička problém nemá a zbaví sa ich raz dva ...Ako sa konkrétne bábo zachová nikdy vopred nevieme. Keďže klobúčiky zásadne ovplyvňujú dojčenie, je zakázané ich mamičkám v BFHI pôrodniciach odporúčať ... Pri dojčení je správne prisatie základ - ak bábätku dáme cumlík, klobúčiky....tak ho vlastne oberáme o šancu naučiť sa správne dojčiť a takisto i mamičke ....

Tvoje bábätko môže mať koliku, resp. môže byť nespokojné kvôli spôsobu dojčenia. V tejto chvíli buď nedopíja dobre prsník a prijíma menej tukové mliečko, ktoré nedokáže dobre tráviť. Alebo prijíma už len málo mliečka dojčením - mám málo informácií, aby som Ti teraz mohla " z fleku " odpovedať - ak nemáš šancu stretnúť sa s poradkyňou, napíš mi do IP, aby sme to skúsili poriešiť na diaľku ... problémy sú na to, aby sa prekonávali, no nie? 🙂

annag
3. feb 2011

@stvura

WHO vydalo tabuľky , ktoré a vytvorili z detí plne dojčených, sú iné než tabuľky , ktoré naši pediatri väčšinou využívajú - tie zahŕňajú mix dojčených i nedojčených detí. Keďže norma je dojčenie, normou je i rast dojčeného dieťaťa . Nedojčené deti by teda mali mať za vzor prírastky detí dojčených, nie naopak....

ak si dobre pamätám, dojčíš tandemovo, však ? ak slabšie priberá, môže byť zrada v tom, že sa nedostáva k tukovému mliečku - pri tandeme mamičky mávajú skôr nadprodukciu než málo mliečka ... v takomto prípade je asi najlepšie riešenie vyhradiť každému bábätku svoj prsník , aby si každé bábo tvorilo mliečka presne koľko má ...

tu sú tabuľky:
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/10/kolko-...

annag
3. feb 2011

@rozpravocka

je to následok nedostatočného vyprázdňovania prsníka - odsávanie nie je také účinné než dojčenie - bábätko zrejme zareagovalo na pomalý tok mliečka, preto prsíčko odmietlo- to sa dá riešiť dokrmovaním na prsníku pomocou cievky - už by sa určite neprisala? je fajn bábo v takomto prípade prikladať napr. po kŕmení, pred sapním,kvôli štikútke ... aby to úplne nezabudlo a čim skôr zmeniť spôsob dokrmovania ...

sofhia
3. feb 2011

ahojte kocky,
kto vie poradit : mame 3 mesiace, sme plne kojeni, doteraz som kojila cez den ob 2 hodky vacsinou, ak mala spala, tak vydrzala aj 4 hodiny, od vcera sa to predlzilo na 3-4 hod. aj v noci. nevadi mi to, len sa obavam, ci ma mala dost mliecka...plienky su dost cikane...dakujem za skusenosti a rady

poppy1
3. feb 2011

@sofhia ahoj. moja mala ma mesiac aj tri tyzdne a je plne kojena. V noci vydrzi aj 5- 5,5 hodiny bez papania 🙂 takze si myslim,ze je to ok a hlavne strasne individualne... cez den niekedy vydrzi aj tri hodiny a niekedy si pyta po 20tich minutach od posledneho kojenia...

kookaij
3. feb 2011

ahojte,poprosím o radu:pred tromi týždňami sa mi na ľavom prsníku urobila ragada a pred týždňom som mala asi prevdepodobne aj zápal,mala som teplotu dva dni do 38 a z boku a od spodu som ho mala červené,prso ma nebolelo ale svrbilo.Teraz sa mi zdá,že sa mi v tom prsníku tvorí málo mlieka,lebo malej dávam najskôr z toho zlého prsníka,asi jej to aj menej tečie a potom z pravého,prikladám ju vždy najskôr k tomu zlému,aby sa mi začalo mlieka viacej tvoriť,aj som si kúpila dnes odsávačku,aby som to rozprúdila,ale ide mi z neho len po kvapkách a keď skúsim z toho pravého z toho to strieka.Chcela by som aby som mala aj ten druhý prsník taký ako pravý,ako na to?Pijem aj čaj od Hippu na podporu kojenia.

strapco13
3. feb 2011

@sofhia neboj, prsia sa prisposobia 😉 len treba kojit na poziadanie..co okrem ineho znamena aj nechat dietatko vyspat 😉

@kookaij na ragadu si daj bactroban alebo framykoin mast /nech ti to predpise obvodak alebo pediater/, koj tak, yb bola ta ranka v kutiku ust baba
po zapale sa stva , ze mliecka je bud menej alebo sa tazsie spusta...dobre skontroluj bradavku, ci nemas niekde pluzgierik..mozes mat zablokovany mliekovod...to prepichni
pred kojenim si prsnik nahrej /uterak maj prichystany na radiatori napr/..lahsie sa spusti mliecko, koj castejsie z tohto prska, a odsavaj, nevadi, ze ide po kvapkych, spusti sa to 😉 stlacaj prsnik aj pri kojeni aj odsavani,nechaj malu vypit prsko a ked uz nepije, stlac prsnik a nechaj ju este pit az ked potom prestane az potom preloz na ten druhy co nebol zapaleny, ak bude este chciet

kiaora
3. feb 2011

@annag Velka velka vdaka, prave som dokojila bez klobukov, bolia ma z toho dost bradavky a neviem ci si mala vytiahla dostatocne mnozstvo mlieka, kedze som kojila prvy krat bez...mlieka mam myslim dost, DR na prehliadke skonstatovala, ze ju nemusim prekrmovat, ze pribera uz na hornej hranici, cize kojim 10 min z kazdeho a kazde 2-3 hod podla toho ako chce. Avsak aj bez klobukov sa mrvila resp.bola nepokojna, mozno casom sa to zlepsi, pije viac predneho mlieka ako pises, ktore rychlo travi. Ano ma koliky, zo zaciatku standardne priznaky, mesiac som kojila s klobukmi a v uplnom pokoji, bez pucenia a az 2 tyzdne dozadu sa zacala metat uz aj pri kojeni v krcoch...preto to riesim a hladm pricinu. Inak ma silne koliky, davam aj cumel, ked ju nevieme uz nijako utisit a hladna nie je.

stvura
3. feb 2011

@annag presne tak to robim, mala ma mensie prso, lebo ju zasyti a maly ma vacie, i ked uz sa dojcime tandemovo len vecer, cez den dojcim len malu - maly ma prso akurat len pred spanim. Mliecka ma myslim dost, nikdy neplace od hladu, pri dojceni sa unavy, lebo mi zaspava na prse (nie je spava, nato spi velmi malo cez den i v noci). Troska ma to ubija ked musim kazdy tyzden chodit k pediatricke (na druhy koniec mesta) s oboma detmi len kvoli tomu aby mi povedala ze tyzdenny prirastok 85-120g je podla nej malo.
@mariana0915 ja som dojcila cele tehotenstvo...ziaden problem... 😉