Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

miskaska
26. mar 2013

@effie81 mna to trapilo asi prvy tyzden, potom si bradavky zvykli 😉

abutkova
26. mar 2013

maminky,hladam nejaku dobru stranku na objednanie nocej kosele na dojcenie-co som nasla tu v shopoch-su vsetko take infantilne s obrazkami alebo prilis kratke,mate nejaky dobry tip,kde ste nakupovali a boli spokojne,Vdaka

kvetinka211
26. mar 2013

@abutkova ja som nic dobre a za normalnu nenasla, nakoniec boli najlepsie stare 20 rocne bavlnene a flanelove kosele - skus sa popytat doma 😉

abutkova
26. mar 2013

@kvetinka211 vdaka🙂u nasich nic 20 rocne nenajdem,mama meni satnik castejsie ako ja🙂 a u manzelovych rodicov .kde bolo 6deti z toho 5 chlapci si vies predstavit🙂tie pozostatky po chalanoch

dudri
28. mar 2013

Poradíte mi mozem užívať neera To je ako detoxacia- stromový sirup+citrony+kajenske korenie+veľa vody. Len večer.celý deň normálne jem. Kojim ho nadráno,večer, noc. Nevadí malému?

jana208
29. mar 2013

@majuskovci ahoj, my sme na tom podobne. mám desať mesačnú dcérku, je plne dojčená, zaspáva s prsníkom a keď jej ho vyberiem je hneď zobudená. keď si k nej ľahnem hneď hľadá prsník, chytí a ťahá. a tiež rieším otázku či mám dostatok mlieka, prsia sú mäkke, neviem či má dosť keď stále chce. každý deň 2 x denne pijem čaj na podporu tvorby mlieka, pred časom som mala aj homeopatika a vtedy ked som ich uzívala sa mi zdalo ze mám viacej mlieka, no ked som prestala som na tom ako pred tým. v noci aj 5 x vstávame na kojenie. skúsila som jej dať aj nutrilon no nevypije ho. neviem čo mám robiť.

ansa22
31. mar 2013

Ahojte, chcela by som sa aj ja trošku podeliť o príbeh s dojčením, aj keď neviem, či sa do tohto fóra hodí. Chcela by som týmto povzbudiť maminky, aby sa nebáli predsudkov o dojčení a tiež nebrali úplne vážne všetky aj dobre mienené rady, lebo niekedy to funguje just naopak. Synček má 3 mesiace a je plne dojčený od začiatku. Dojčenie u nás nebolo bezproblémové, ale musím poklepať, že teraz je to už bez výraznejších problémov. Skúsenosti z nemocnice sú viac-menej negatívne, hlavne, čo sa týka pomoci novorodeneckých sestier, ktoré sa vôbec neunúvali ukázať mi ako sa správne prikladá a tak to bolo len na mne a na intuícii ako matky. Tam možno aj začali moje problémy, lebo malý sa síce vždy napapal, ale ja som pritom neskutočne trpela od bolesti. Okrem boliesti ma trápilo aj svrbenie, sem-tam naliate prsníky. Jediné pozitívum bolo, že malý si pýtal papať až po cca 3 hodinách (niekedy 2,5), ale mohla som si celkom oddýchnuť. Dojčenie "na požiadanie" sa mi neosvedčilo, nakoľko malý nevedel asi celkom odhanúť množstvo a tak, keď som ho priložila o čosi skôr ako po 2,5 hod. tak ma celú ogrckal. Takže sme zvolili alternatívu kŕmenia podľa hodiniek. Ďalšie zlepšenie dojčenia prišlo pri zavedení cumlíka! Áno, cumlíka! Vyhýbala som sa mu aj ja, hlavne po prečítaní "odporúčení" o ich nepoužívaní. Ja som to predsalen riskla a prinieslo to oveľa viac úžitku ako som čakala. Prvým prínosom bolo samozrejme ukľudnenie a predĺženie doby do nasledujúceho dojčenia, ale druhým pozitívnejším prínosom bolo zlepšenie prisatia. Predtým sa som sa natrápila, aby som si malého správne priložila a keď sa aj prisal, mal dvorec málo v ústočkách a jeho satie mi spôsobovalo bolesť. On sa síce napapal, ale ja som zatiaľ "žuvala" plienku. Vždy som mu počas dojčenia naprávala bradu, ale aj tak to bolelo. Po pár týždňoch, ako som začala používať cumlík, sa však malý prisáva úplne ukážkovo a bolesť postupne zmizla. Myslela som, že mám na bradavkách nejakú plieseň, keď to tak bolelo a používala som aj citricidal, ale bolesť zmizla správnym prisatím. Teraz sa už dojčíme bez problémov, resp. keď sa vyskytnú nejaké problémy, tak to pravdepodobne len z jedla, čo ja zjem.
Maminky, týmto som chcela len prispieť z dôvodu, aby ste neodsudzovali aj neosvedčené postupy pri dojčení a niekedy prípadne aj riskli "neodporúčané" postupy. Majte sa

molka
1. apr 2013

@ansa22 ako sa ti podarilo malého naučiť správnemu prisatiu? Mne sa moja malá tiež zle prisáva. Niekedy sa jej podarí chytiť lepšie, inokedy horšie a neviem, ako ju naučiť, aby chytila čo najviac bradavky.

ansa22
2. apr 2013

@molka Ja som najskôr nevedela, že sa zle prisáva, nakoľko som netušila ako má správne prisatie vyzerať. Bola som spokojná, že sa napapal. Ale dojčenie bolo pre mňa zo dňa na deň bolestivejšie, tak som začala pátrať na internete po možných príčinách. Po zhliadnutí niekoľkých fotiek a videí som si všimla, že malý úplne inak papá ako by mal...t.j. bol len na konci bradavky a tak ju "ožužlával". Čítala som si, že by som mu mala pri úchope bradavky vždy napraviť bradu (viac otvoriť ústočká zatlačením na bradu), čo som aj robila, ale bolo to náročné mu tlačiť na bradu proti jeho vôli, lebo sa na to dosť často naštval. Ani nie v súvislosti s úpravou dojčenia, ale skôr na také ukľudnenie som skúšala dávať cumlík. Samozrejme spočiatku odmietal a dávala som mu ho aj nasilu, t. j. držala som mu ho. Spočiatku ho akoby napínalo, ale potom zo dňa na deň si ho pekne až "žiadal". Ako má cumlík, tak za niekoľko dní, možno po cca 2 týždňoch moje problémy s bolesťou bradaviek ustúpili. Najskôr som to nevnímala, ale potom som sa zamyslela nad súvislosťami a bude to teda tým lepším prisatím a teda asi pužívaním cumlíka. Malému sa najviac páči obyčajný veľký - okrúhly cumlík, čo dostať v drogérke, žiadne zrezané. To mu asi najviac pripomína bradavku a teda možno sa pri dudlaní naučil, že lepšie mu pôjde takto aj mliečko od mamičky. Teraz fakt je krásne prisatý vždy a hlavne spokojnejší.Verím, že sa aj vám podarí zlepšiť prisatie....možno inou metódou, ale že budete obe spokojnejšie 😉
@molka
@molka

medelask
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katpetdo
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
medelask
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
adriku
7. apr 2013

@abutkova Mne sa podarilo kúpiť dlhé bavlnené nočné košele určené na kojenie v predajni SLOVENKA v BA. Majú aj eshop http://slovenkabb.sk/eshop/uvod
Kúpila som si v tej predajni jednu úplne špeciálnu na kojenie s otvormi pre prsníky a potom dve klasické s gombíčkami, boli za vynikajúce ceny, oproti tomu čo je v ponuke kade tade na webe, každá stála max 15 Eur.

abutkova
7. apr 2013

@adriku vďaka,snáď niečo vyberiem,dnes som našla kráasnu v predajni predeti.sk,ale stoji cca 30 eur ☹

abutkova
7. apr 2013

@adriku poprosím ťa ešte kde má adresu tá predajna v BA,manžel tam pracuje,tak keď pôjdeme ,by som sa tam zastavila

adriku
8. apr 2013

@abutkova Kupovala som na Drevenej ul. v BA, ale vraj otvorili prevádzku aj v Poluse.

sammy
9. apr 2013

Viete mi poradit - mozem drzat protikvasinkovu dietu ked kojim? Som pozerala, ze je to dost prisne a hlavne neviem ako riesit kyslu kapustu (malej nerobi dobre) a citrusy (vraj je po nich menej mlieka?). A nemoze mat takato dieta celkovo vplyv na mensiu tvorbu mlieka? Potrebovala by som s nou zacat, lebo od porodu som skoro vkuse chora, teraz beriem uz 3. ATB za 4 mesiace, predtym som mala zapaly mechura, teraz anginu. Plus som mala Candidu aj na bradavkach, no ako som prestala s mastou na bradavky, zas sa mi to tusim vracia.

ivanajelinek
9. apr 2013

Ahojte. Mozno by budete vediet poradit. Maly ma 4mesiace a je plne kojeny. Problem je v tom,ze sa inak neutisi(ked place,alebo je unaveny),iba na prsniku. Cumel moc nechce. A najhorsie su noci. Sa budi niekedy aj kazdu hodinu,co chce ist na prsnik. Uz spava so mnou v posteli,tak si aspon trochu pospim. Neviete dat nejake rady co by mohlo pomoct? Dakujem😉

luba41
9. apr 2013

@ivanajelinek no to všetko je úplne normálne, prsník slúži na jedenie aj na ukludnenie...to spanie v noci v spoločnej posteli je super, nemusíš vstávať, stačí ked sa otočíš, ponúkneš prsník a uspíš ešte predtým, ako sa zobudí ...budenie v noci takisto...malé deti majú spánkový cyklus iný, ako dospelý...moja má 2,5 r a budí sa 3x v noci...a budia sa deti aj kojené aj na UM...takže som Ti moc nepomohla... len treba vydržať, raz sa to zmení k "lepšiemu", len nerobiť nič násilne proti vôli bábätka... 😉

ivanajelinek
9. apr 2013

@luba41 dakujem. Lebo ja stale od druhych pocuvam, ako ich deti(nekojene, tiez 3-4 mesacne) prespia v noci 12 hodin v kuse.Ja tomu moc neverim,ale co uz😉

ivanajelinek
9. apr 2013

@luba41 a mm si mysli, ze keby ze zacnem davat um ,tak nam maly prespi celu noc. Ale to ja nechcem ani pocut:|

luba41
9. apr 2013

@ivanajelinek ak si ešte nečítala, poštuduj stránky http://www.mamila.sk/ http://dojcenie.wordpress.com/

beton
11. apr 2013

@ivanajelinek never tomu. skor sa zvykne stat opak. dietatko ma pri podavani um menej kontaktu s tebou, tak si ho zacne vyzadovat este viac ako doteraz. dietatko place nielen od hladu. ale aj od bolesti, zimy, tepla, strachu, nedostatku kontatku. najma to posledne je to, preco sa deticky v noci budia. aj vacsie. len chcu byt pri mamke, citit ju. preto najlepsie, co si mohla spravit je, dat si ju do postele. tak sa vyspite obe lepsie. vase spankove rytmy sa zosuladia a budes sa citit ovela menej unavena. ked trosku povyrastie, obsluzi sa aj sama, ty sa ani nezobudis. ten zaciatok je niekedy tazky, najma, ak pocuvas z roznych stran dovody, preco to robis zle. ale ver, robis to dobre. akurat ten cumlik by som velmi neodporucala. mas mudre dieta, ze ho nechce. cumlik casto pokazi prisatie dietata, predlzuje umelo intervaly medzi dojceniami a tym vedie k znizeniu tvorby mliecka. to az potom budete vela vstavat v noci, ked budes potrebovat tvorbu zvysit...:o)) to radsej nie. takze zelam vela trpezlivosti a ako odmena ti moze pomoct to, ze nocnym dojcenim sa tvorba mliecka zachovava ovela efektivnejsie ako dennym. takze minimalne kvoli tomu je dobre, ze sa v noci dojcite. ono to pride, odide, stale sa to meni. bud rada, ze mas sposob, ako rychlo utisit v noci dieta. nebyt dojcenia, pochodujete mozno obaja s manzelom po byte celu noc a snazite sa utisit dieta. takto je z toho aspon manzel vynechany, tak by ta mal naopak podporovat, ci? drzte sa.

beton
11. apr 2013

@sammy ak mas kandidu na bradavkach preliecenu, treba pokracovat v liecbe este dva tyzdne po odozneni priznakov. neviem, v com presne spociva protikvasinkova dieta, ktoru spominas, ale zakladom je vylucit sladke, lebo to je zivna poda pre rozmnozovanie kvasinie. kyslu kapustu, ak malej nerobi dobre, by som teda asi nejedla. a tie citrusy skor s mierou. celkovo jednostranna strava pri dojceni nerobi vela dobreho. myslim, ze vylucenie sladkeho je taky zaklad, co si aj pri dojceni mozes dovolit.
imunitu by som posilnovala prirodnou cestou, nie cez atb, ktore len prispievaju k zlemu fungovaniu traviaceho systemu a casto nie su nevyhnutne. teda cesnak, zazvor, chren, ovocie, zelenina, caje atd. Lieky organizmus oslabuju a sice nieco vyriesia kratkodobo, ale vedlajsie ucinky mozu byt rozne, aj dlhodobe.

beton
11. apr 2013

@molka upravit prisatie je najlepsie na mieste osobne s laktacnou poradkynou. hlavne musite mat spravnu polohu pri dojceni, teda prikladas pravou rukou k lavemu prsniku a naopak. pupok a nostek su v jednej priamke, brusko na brusko. medzi lopatkami dietatko pritlacis o seba tak, aby sa mu hlavicka dostala do zaklonu. tym sa mu aj otvoria vacsie usta. spravne prisatie je mozne dosiahnut len pri uplne otvorenych sirokych ustach. teda si pockas, kym ich take otvori a tak prikladas. vzdy prikladame dieta k prsniku a nie prsnik dietatu. podloz si ruky, chrbat, aby si tak vydzrala sediet dlho, pripadne lezat. dieta vyciti, ak ti nie je pohodlne a potom je aj ono v strese a nechce sa poriadne dojcit. spravne prisate dieta ma siroko otvorene usta, bradavka je hlboko v hrdle, v ustach ma zospodu vacsiu cast dvorca. teda sa prisava na cely dvorec, nielen na bradavku. spodna pera ma byt uplne vyhrnuta dovonku, ak nie je, uprav prstom. stahovanie brady je nezmysel, ved to sa ani neda. tu bradu vies stiahnut jedine tak, ze dostanes hlavicku dietatka do vacsieho zaklonu (predstav si seba, ked zaspis po sediacky v aute...) pritlacenim medzi lopatkami. peru mozes stiahnut aj prstom a tak napravit. nacvik spravneho prisatia sa da robit aj prstom, ktory polozis nechtom na jazycek hlboko do pusinky a mozes trosku pritlacit. dietatko zacne sat. potom skus preniest na prsnik. dobre je vela dietatko nosit, byt v neustalom kontakte, najlepsie koza na kozu, naholo lahnut do postele, aby dietatko malo neustaly pristup k prsniku. dietatko okrem prsnika netreba miast inymi sposobmi sania, tj. cumlikom, flaskou. nepodavame ziadne ine tekutiny, iba vylucne dojcime. teda rada, ktoru ti dala
@ansa22 je uplne v protiklade s dojcenim. dieta na cumliku saje uplne inak ako na prsniku, prisatie sa spravidla zhorsi. tieto deticky velmi casto zhruba v 4 mesiacoch prsnik a dojcenie bojkotuju a dojcit sa nechcu, okrem toho cumlik umelo predlzuje intervaly medzi dojceniami, co vedie k znizeniu poctu dojceni a teda aj tvorby mliecka. ma to veeeelmi vela neziaducich ucinkov na dojcenie, dieta s cumlikom vlastne nevie s matkou vobec komunikovat. nemoze sa nacas hlasit na dojcenie a teda dojcenie ohrozuje. preto odporucat cumlik na upravu dojcenia nie je spravne. To ze u niekoho to akymsi zazrakom fungovalo, nemozeme povazovat za overeny postup, pretoze opacnych pripadov mame podstatne viac. navyse logika a principy dojcenia su v hlbokom rozpore s pouzivanim cumlika. preto len dojcit, prikladat, skusat a hlavne upravit polohu a prisatie. neustaly kontakt s dietatkom, tadial vedie cesta. ste dvaja este stale uzko prepojeni a urcite sa naucite spolu krasne fungovat. len trpezlivo do toho.

beton
11. apr 2013

@jana208 vstavat v noci 5x kvoli dojceniu nie je vobec vela. dietatko ma uplne ine spankove cykly ako dospely. ma tych cyklov viac a teda sa castejsie aj budi. najlepsi sposob je ten, co si zvolila...dat si ju do postele a spat spolu. takto si aj ty oddychnes aj ona. niektore deti si dobiehaju nedostatok dennych dojceni v noci. pises, ze je plne dojcena a ma desat mesiacov?... to znamena, ze este nedavate prikrmy alebo si chcela napisat desat tyzdnov? napis, ktora alternativa je spravna, aby sme sa mali od coho odrazit a podla toho zvolit postup. ale naozaj ten pocet nocnych dojceni je uplne normalny. my sme mali aj 20 :o(( vsetko raz prehrmi. nutrilon nic nevyriesi, akurat ti znizi tvorbu mliecka, pripadne uplne sa odstavite. a to by sa mne teda nechcelo v noci zarabat um, ci pochodovat s dietatom po byte (ked teda nepripustime vyrevanie dietatka...) to, ze prsia su makke nehovori nic o dostatku, ci nedostatku mliecka. prsia maju byt makke, inak su preplnene a to moze viest k upchatiu mliekovodu. ani to, ked nic neodstajes nehovori o tvorbe mliecka. len to, ci je dietatko spokojne, ci pribera, ma dostatok mokrych plienok za den. pouzivate cumlik, flasku?

beton
11. apr 2013

@majuskovci ked na to tak zvonka pozriem, tak mi nie je jasne, preco ho nedas k sebe do postele. aj cez den ho uspavaj s tebou v posteli po leziacky. mozno sa ti podari odkotulat, ked zaspi alebo si pospi s nim. to iste v noci. naco ho prekladas, ked uz raz spi a vies, ze sa pri tej manipulacii zobudi? ta flaska s cajom je podla mna kontraproduktivna a naozaj mozes mat vdaka tomu menej mliecka. za normalnych okolnosti by vypil miesto toho caju mliecko od teba. ale on vypije caj, navyse z flasky, co teda predpokladam, ze ani to prisatie asi nebude uz velmi spravne. a tym naozaj ide tvorba mliecka dole. pises, ze mu velmi chutia prikrmy. prikrmom sa dojcenie nenahradza. rocne dieta ma prijat vo svojej strave 75 percent mliecka, len zvysok su prikrmy. ak sa pocet dojceni znizuje na ukor prikrmov, tak si dietatko casto dohana dojcenie v noci. jednak kvoli miecku samotnemu, jednak kvoli kontaktu s matkou, ktory mu pri podavani prikrmu chyba. preto v zaujme zvysenia tvorby mliecka, by som zvysila pocet dennych dojceni a spanie by som riesila spolocnou postelou. hlavne musis aj ty byt zmierena so situaciou a citit sa v pohode, aby bolo aj dieta. lebo to vsetko si navzajom prenasate. nesnaz sa ho naucit nasilu spat, jednoducho treba respektovat, ze dieta funguje inak ako dospely. ved zas tak dlho to netrva, ked vezmes, ze u teba bude byvat mozno do tridsiatky :o))

kika1981
12. apr 2013

Ahojte dievčatá, kt. už nepotrebujete, náhodou nemáte na predaj knižku "Praktický návod na dojčnie" ?http://www.mamila.sk/pre-matky/kniha-prakticky-... , myslím túto, ďakujem

novamamima
12. apr 2013

Ahojte neviete mi poradiť, môžem si dať na obed hlivu ustricovu keď dojčím?

beton
12. apr 2013

@novamamima v pohodicke, nech chuti.