Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

ajkaag
21. apr 2010

annag vies nad cim som uvazovala? ci by si sa nemohla ozvat damskemu magazinu a dohodnut si priestor na vyjadrenie ako laktacna poradkyna, vies nehovorit ze teta docentka trieskala blbosti, ale ze mamicky su teraz zmatene a je to teda tak a tak, ja viem ze mas dost lietania okolo svojej rodinky, alebo teda nejaka laktacna poradkyna z BA alebo okolia...

jcn
21. apr 2010

Ahoj Annag,
mam jednu otazku.Moja mala ma dnes 1 rok a ja som uz v 15t tehotenstva. Malu stale kojim cca 5 x za 24 hodin. Asi mesiac vsak uz len z laveho prsnika, pokazila som si to sama, malicka bola prechladnuta, tazko sa jej pilo a z laveho jej to slo lepsie. Pravy prsnik vsak neodmieta, poctivo z neho cucka, aj ked jej takmer nic nejde. Precitala som si tvoju super stranku o kojeni z jednoho prsnika, a chcem sa opytat, ci ma vyznam snazit sa rozkojit ten pravy, kedze je jednak trochu mensi a v plavkach to je vidiet a jednak mam kvoli tehotenstvu bolestivejsie bradavky a ulavilo by sa mi, keby malicka pila z obidvoch. Ked si stlacim pravy prsnik, mliecko tam stale je. Takze uz od vcera zacinam kazde kojenie z praveho. Dakujem velmi pekne za odpoved.

strapco13
21. apr 2010

ajkaag..dobry napad 😉

kikus29
21. apr 2010

Mamičky myslíte, že to čo jeme má vplyv na kvalitu nášho mliečka? Lebo ja nejem nič mliečne, maličká bude mať asi alergiu na bielkovinu kravsk.mlieka, lebo keď zjem niečo mliečne, tak vždy grcka. Tak neviem, či je moje mliečko dobré.
Ďakujem za odpovede

ajkaag
21. apr 2010

kikus, vsetko co zjeme ma nejaky vplyv na mliecko, ja sa napriklad nemozem na tvaroh ani pozriet, lebo maly potom blve akoby ho za to platili 😀 to ale neznamena, ze by mliecko bolo zle, proste si musim davat pozor na "nafukovaciu" zeleninu ako kalerab, kapusta, najnovsie som zistila ze aj kel a kopu inych veci, ale mliecko je dobre, aspon ked pozriem na nase 9 kilove 5mesacne slniecko s akou radostou sa pricucniava, radsej si budem davat pozor na to co jem, ale kojit chcem urcite co najdlhsie. Takze nepochybuj o svojom mliecku, ale si radsej dopln vapnik nejako alternativne a tes sa z kojenia 😉 drzim palceky

ivv
21. apr 2010

dobry vecer,
citam, ze annag je velmi vytazena, tak preto ak mi prosim viete poradit, tak vas, ostatne mamicky, prosim o radu.
moja mala ma tri mesiace aj tyzden, je plne dojcena. moj problem spociva v tom, ze by som si rada obnovila nocnu tvorbu mlieka tak, aby som si mohla opat odsavat..
totiz asi pred dvoma tyzdnami mi mala zacala v noci krasne spinkat. prespi od osmej vecera do rana do siestej, siedmej. zo zaciatku ked sa mi nebudila, tak som odsavala, casom som vsak odsavala az rano, az som prestala uplne.. tomu, ze spinka som sa velmi potesila lebo som sa konecne vyspala v noci (pred tym sa v noci budila na papanie aj tri krat), cez tyzden som na nu sama, tak toho casu na oddych cez den nie je vobec.. v noci sa mi mlieko prestalo az tak tvorit a teraz sa az rano budim na to, ze su prsia tak akurat plne na papanie.. cez den jej zatial staci, papame kazde dve hodiny. poradte prosim ako si obnovit tvorbu mlieka aj v noci, aby som si mohla odsavat a mrazit mlieko na buduce prikrmy..
minulu noc som skusala odsavat, ale hm.. na makke prsia odsavacka nefunguje.. ☹

dakujem vopred za rady a vase skusenosti ! 🙂

monicka101210
21. apr 2010

ivv
dobry vecer mozem ja teba poprosit o radu ako sa ti podarilo ze prespi celu noc?dakujem no ja si mymsim ze to je tak prisposobene ze v noci sa nepapalo tak sa to utlmilo skus vela pit v noci a skus to mliecko pozbierat cez den tolko sa nenajde?a aspon aj ty sa vyspis

kikus29
21. apr 2010

dakujem ajkaag, len maličká dosť nepriberá, a teraz začala štrajkovať s papaním, tak som z toho nešťastná. Tak mám obavy, či jej to moje mliečko bude stačiť, keď nejem nič mliečne, aby bolo dosť výživné a "tučné"

leelo
21. apr 2010

kikus29, neboj! to, ze si vysadila mlieko iste na "kvalitu" MM vplyv nema, to si mozes byt ista. pripadne si kup kalcium+ magnezko a papaj ich spolu, aby si doplnila tieto vitaminy. neprospievanie a aj grckanie ma iste svoju pricinu, annag ti pomoze.
vela stastia, drzim palce! 🙂

ivv
21. apr 2010

monicka.. ja neviem, co sa stalo.. 🙂 najskor som si myslela, ze to je zmenou prostredia, lebo ked sa to takto krasne predlzilo tak sme boli tyzden u mojich rodicov, ale pokracuje to aj po navrate domov. a to podotykam, ze nasi byvaju pri hlavnej ceste, kde kazdu chvilu v noci okolo prehucalo nejake auto. ja som z toho bola na nervy, ze ju to bude budit.. ale nic take sa neudialo. fakt neviem, co sa stalo. ale ako hovorim, som rada, ze takto krasne spinka.. lebo vecer som totalne vystavena, lebo nasa mala princezna stale visi mamine na rukach (aj ked si cez den schrupne na pol hodinku, ale mne to nevadi, aspon zatial, stale sa na nu neviem vynadivat 🙂 🙂 ) alebo sa vonku kocikujeme max. hodinku. inak sa vacsinou nosime, takze nocny spanok neruseny mi padol ako dar z nebies 🙂

carodejnica
21. apr 2010

ivv, aj mne moja malá prespala celú noc v dobe od cca 2 mesiacov - do cca 5 mesiacov... ja som sa obávala straty mliečka, ale annag ma ubezpečila, že prsia si na takýto režim zvyknú a ak sa dojčí pravidelne cez deň tak o mliečko neprídem... a tak aj bolo....stále dojčím, malá bude mať už 10 mesiacov.. takmer počas celého obdobia u mňa platí, že mám prsia stále mäkké a odsávačkou neodsajem viac ako 20-30ml 😕 ... nebyť annag a tejto témy, už si dávno myslím, že nemám mlieko... a dokrmujem UM... neriešim to, keď vidím, že malá prospieva a je spokojná... dojčila som plne do 6 mesiacov, teraz už papáme aj iné veci, ale stále je to taký cicavček...
.. neviem, ivv - si si istá, že potrebuješ "škrečkovať" 😉 mliečko do zásoby a zbytočne sa v noci stresovať a namiesto spania odsávať? 😀 ja som nemala a nemám žiadne zásoby MM, zistila som časom, že malej odstriekané mlieko nechutí (ani nechutilo), ani v príkrmoch...tak ho ani nepoužívam... do 6 mesiacov, kým bola plne dojčená, som sa zariadila tak, že som nikam nechodila od nej a na 2-3 hodinky sa dalo, vydržala bezo mňa a dojčenia, teraz už môžem odísť aj na dlhšie, tatik jej dá jogurt, alebo nastrúhané jabĺčko... 🙂

kikus29 - neviem, aké máš veľké bábo... každopádne si myslím, že nemôže grckať len z toho, že ty vypiješ mliečko... - ak je tvoje bábo vo veku cca 4 mesiace, vtedy kulminuje fyziologický reflux, ktorý je spôsobený nezrelosťou pažerákového zvierača... dá sa to eliminovať úpravou dojčenia a manipulovania s bábom...pozri si prípadne tento článok... http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/27/gastro...

čo sa týka stravy, nemusíš sa obmedzovať, treba jesť všetko - s mierou, nech si zvyká na rôzne chute - a sledovať reakcie bábätka... u mňa to bolo tak, že zhruba do 4 mesiacov som nemohla kyslú kapustu a paradajkovú polievku - vo väčšom množstve, malú trápili upchaté vetry... ale akonáhle začala sama hýbať nožičkami a dokázala si "rozhýbať" črievka, sa to upravilo.. teraz už jem všetko (vrátane fazule, kelu, kávy, kapusty, paradajok , cibule, cesnaku 😀 .... ) .... a v pohode ... 🙂

ivv
21. apr 2010

carodejnica dakujem! si zlata.. inak toto je fakt pravda, ze na zaciatku ked som riesila to ci mam dost mlieka a odsate mlieko som jej skusala dat cez striekacku, dokonca par krat aj flasou 😕 , tak sa jej to vobec nepacilo a vzdy sa rozplakala.. ja som sa hlavne bala aby som mlieko nestratila. a skreckovat som chcela prave kvoli tym prikrmom.. 😅 . mozno nad tym moc spekulujem a rozmyslam.. ? 🙂
dakujem velmi pekne! 🙂

strapco13
21. apr 2010

ivv...nic ine ako v noci vstat a odsavat Ti asi nikto neporadi...vecer pit vela tekutin, caje na podporu kojenie a v noci asi pred spanim odsavat..zo zaciatku asi len par kvapiek ale ono sa to rozbehne 😉
nemohla by som ist s malym na tyzden k tvojim rodicom? 😀 😀 😀

kikus...to nevyzera na alergiu..ale skor intoleranciu BKM /bielkoviny kravskeho mlieka/...ono to co jeme ma vplyv na kvalitu mlieka..inak by asi nepomohlo vysadit nieco aby sme sa vyhli nejakym problemom. Kolko hodin po tom ako Ty vypijes alebo zjes nieco mliecne, tak ti zacne grckat?
Pi vela tekutin, skus nejake vitaminy pre kojace maminky...ja pijem gravimilk..ale teraz neviem, ci to obsahuje mlieko 😅 ..budem musiet kuknut.
Ako Ti strajkuje s papanim?

jcn..vzdy ma vyznam rozkojit prsnik....ak v nom mas este mliecko, tak ho pravdepodobne aj rozkojis..prikladaj casto nan, skus si z neho po kojeni este odsat..zo zaciatku asi len par kvapiek, potom sa to rozbehne..lebo das telu signal...ze treba viac mliecka tvorit a telo to urcite pochopi..len to nebude zo dna na den uplne obnovene

strapco13
21. apr 2010

carodejnica..ja som to pochopila, tak ze ivv chce v noci odsavat..inak ma napadlo presne to iste..radsej spinkat a nestresovat sa odsavanim...vsak do prikrmov sa da dat to mlieko ktore by inak dieta vypilo, tak sa odsaje a da do prikrmov..ak to babu tak bude chutit 😉

carodejnica
21. apr 2010

strapco, veď aj ja som to tak pochopila, ale som sa rozhodla,že ju od toho odhovoríme... 😀

prsky
21. apr 2010

ivv, povedala by som, ze uzivaj, ze malinka spi, ono sa to zvykne "pokazit" .. mne zmrazene mliecko na prikrmy strasne smrdelo (vraj je to normalne), takze som ani nemrazila a ked som do prikrmu chcela dat, tak som jednoducho odsala cerstve 🙂

monicka..skus nakuknut k annag na stranku, ma tam aj clanocky o spani..myslim, ze vacsina deticiek neprespi celu noc a vobec rezim kazdeho dietata je velmi indivindi (asi by tolko tem o spani ani tu na konovi nebolo, keby bol opak pravdou 😉 ). ja tiez stale nad tym kumstujem, ale nemam na to, aby som dcerku nechala vyrevat, jednoducho mi to nepride spravne, necitim to tak ani z dovodu, ze vyspana maminka je lepsia maminka (aj ked ja som sa naucila spat pri dojceni, takze problem nevyspania nemam)

monicka101210
21. apr 2010

prsky mas pravdu,ja sa akoze tiez vyspim je to otazka 3minut 3krat za noc len bodlo by takych 8hodin v kuse ale aj tak sa v noci bavim na malom lebo v tedy je taky vysmiaty neviem preco...

nany100
21. apr 2010

ivv, ako píšu kočky...aj naša Adelka sa pokazila od 5-teho mesiaca so spánkom a doteraz máme ťažké noci, lebo maminkine prsia sú najlepší dudlík a pýta dudkať celú noc...tak si užívaj, že malá spinká a nerieš príkrmy, čo začneš dávať o 3 mesiace...ja som nikdy neodsala nič, nedalo sa mi a do príkrmov som jednoducho mm nedávala a ani nedávam...

rimmel
21. apr 2010

baby a mne dokym sa tu annag objavi(viem ze ma toho vela) by ste nevedeli poradit? pisala som o stranu ci dve dozadu 😉

nany100
21. apr 2010

rimmel, to by aj mňa zaujímalo...so spaním sme na tom podobne 😉

strapco13
21. apr 2010

rimmel...podla mna robis spravne..ak maly zaplace treba k nemu prist..ak chce pohladit, pohladkaj, ak chce prsnik, treba dat prsnik..nechat plakat urcite nie je riesenie
ci by mu nebolo lepsie spat celu noc...samozrejme, ze bolo...tak mu to vysvetli 😀 😀 ..kym on sam nebude chciet spat celu noc, tak spat nebude
niekde baby pisali, ze dat do postele k babu maminkino tricko..ze bude citit jej vonu a bude sa citit bezpecne a spinkat..vyskusaj
odstavovanie neries..az ked to bude aktualne...mozno sa ti dovtedy odsatvi sam, mozno nie...nestresuj sa tym, dieta to citi

uankab
21. apr 2010

kikus, tvoje mliecko bude urcite v poriadku, neboj.. nevadi ze nejes nic mliecne, ale urcite uzivaj vapnik... ja som vysadila mliecne ked mala Magdalenka 3 mesiace, v tom obdobi pribrala velmi malo (len 100g za 3 tyzdne), ale to trvalo len mesiac a potom zacala opat krasne priberat... ak zvracia po tom ako si das ty mliecko, bude to alergia na BKM... vysad vsetko mliecne (pozor na skryte BKM, napr. v sunke, v hovadzom mase... )

ivv, ako ostatne maminy pisu, uzivaj si ze mozes spat, ja kojim stale aj v noci kazde 3 hodiny... zbytocne sa budes budit a skreckovat mliecko do prikrmov 😉

carodejnica
21. apr 2010

rimmel, ja neporadím, aj ja mám nočného cicavčeka... 🙂

inak, fúha, o tej alergii som nepočula, že môže bábo vracať, ak mama zje niečo mliečne... 😕

strapco13
21. apr 2010

carodejnica, uankab...ide skor o intoleranciu...pri alergii by boi kozne vyrazky

prsky
21. apr 2010

moni...no my sme sa vypracovali tak, ze ja ani neviem, kolkokrat v noci dojcim 😀 ona sa zahmyri, ja ju v polospanku prelozim a spim dalej 😉 ale mam podozrenie, ze si teraz predlzila interval z 2 hodin na 3 (beriem to podla toho, ze ako casto sa budi, kym si k nej lahnem spat)

rimmel...povedala by som, ze dojci tak ako si ziada- aj v noci. dieta sa podla mna postupne nauci spat celu noc aj same (ked bude na to pripravene = ked sa prestane dojcit - t.j. moze to byt v 2 rokoch,ale aj v 4.) - ale osobnu skusenost este nemam, len teoriu overujem v praxi a este sa k prespaniu noci asi neblizime ani na dohlad 😅. ak nechces odstavovat nasilu, tak prirodzene odstavovanie prebieha tak, ze dietatku (ked uz je schopne to pochopit - t.j. tak okolo 1,5-2 rokov) vysvetlujes, ze mliecko sa straca, pripadne baby prelepuju bradavky a hovoria, ze didy maju bobo a pod - fantazii sa medze nekladu 😉

uankab
21. apr 2010

strapco, mne bolo povedane ze zvracanie poukazuje na poriadnu alergiu na BKM 😉 ... ale to je vlastne jedno, dolezite je vysadit vsetko mliecne uplne aspon na 2-3 tyzdne a sledovat ci sa to zlepsi, a potom znovu skusit a vidiet reakciu.... u nas to je aj ekzem aj zvracanie...

strapco13
21. apr 2010

ak je exzem..urcite alergia
inak mozne to je..kazdy hovori inak...ale riesenie je rovnake..vyhybat sa danej potravine

monicka101210
21. apr 2010

prsky to som myslela ze len ja som taka,ked sa ma manzel opyta kolko krat sme jedli tak neviem ale niekedy v noci sa zacne hmirit a ja neviem kedy som mu dala papat alebo ho tapi nieco ine... 😀

uankab
21. apr 2010

ivv, este ma napadlo, skus si pozriet temy v babatkach - Alergia na BKM a Intolerancia laktozy... tam sa o tom dozvies viac.. kazdopadne, ak ked nejes mliecne vyrobky, mliecko mas dobre a kvalitne, tak nadalej len koj 😉

strapco13
21. apr 2010

ivv..este k tomu odsavaniu...ja teraz z jedneho prsnika odsavam, lebo potrebujem aby sa mi zahojila bradavka....a je to strasne otravne,,,odsavat, sterilizovat, kojenie je super 😵