Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

kocka1
20. aug 2012

@strapco13 od včera rána :( cez deň vôbec nechce a tehotná? nie používame kondóm

strapco13
20. aug 2012

@kocka1 viez, ze kondom nie je 100% 😅
este pozri do ust, ci nejdu zubky, ci nema nejaku bolacku, cervene hrdielko, ma nejake priznaky choroby?

kocka1
20. aug 2012

@strapco13 sú to zúbky to určite viem :( stále by do niečoho kusala

kocka1
20. aug 2012

@strapco13 a pri zúbkoch takto dieťatko môže odmietať prsník?

strapco13
20. aug 2012

@kocka1 moze ak ho to boli..skus gelik na ziubky co obsahuje aj zlozku proti bolesti pred nadojcenim
a testla by som sa, kedze menzes bol taky slabsi

kocka1
20. aug 2012

@strapco13 ja som menzes mala dosť silný ale len tri dni :/( tak neviem prečo

strapco13
20. aug 2012

@kocka1 tak sa testni

kocka1
20. aug 2012

@strapco13 ale ako? keď vždy používame kondóm neverím že som tehotná

strapco13
20. aug 2012

@kocka1 oki..ja som si tiez myslela ze hned po skonceni menzesu sa otehu neda...a da sa
ak na kondomoch mas napisane, ze ucinnost nie je 100% ale tak ty vies 😉

kocka1
20. aug 2012

@strapco13 mi sme si tento krát dávali aj pozor, keď mal byť manžel, tak som ho odtláčala ak mám pravdu povedať aj s kondómom takže tak, a ja po menzese nikdy nesexujem vúčšinou tak neviem prečo by som mala byť

kkl82
21. aug 2012

mozno otazka trochu mimo, ale - mozem robit malemu domaci jogurt z materskeho mlieka? ja potrebne mlieko nejakym sposobom vopred upravit (napr. pasterizovat)? mate nejake tipy ako na to?

beton
21. aug 2012

@kkl82 neviem, ako sa robi domaci jogurt, ale ak materske mliecko akokolvek upravis, tak v nom zabijes mnoho dobrych veci, takze by to bola skoda.

kkl82
21. aug 2012

@beton ano, ale vzdy lepsie ako pouzivat kravske, ktore je cloveku neprirodzene 😉 zahrievanim zabijem imunoglobiny ci co su to, ale ostatne vyzivove hodnoty, ako napr. proteiny, mineraly a vacsina vitaminov ostava. mam namrazene moje mliecko, niekolko litrov, a to najstarsie bude mat pomaly 5 mesiacov. inak ho nevyuzijem, este stale kojim a snad bude mlieka este habadej 😉

strapco13
21. aug 2012

@kkl82 da sa j jogurt aj syr ..ale postup neviem ..asi rovnako ako pri kravskom..ale teplom sa nici hodnata materskeho mlieka

kkl82
21. aug 2012

@strapco13 syr sa vraj neda, ze sa to nezgrcne, lebo mm obsahuje nieco, co tomu procesu zabrani 🙂 jogurt som uz nasla - napr. tu http://hippieinside.blogspot.sk/2012/02/breast-.... skusim ale normalne v jogurtovaci. len som chcela vediet, ci sa tu s tym uz niekto stretol a neda mi nejake prakticke rady. ale asi je to uplne jedno, ci kravske alebo mm, akurat z mm bude pre babo lahsie stravitelny a nehrozia alergie 😉 minimalne to moje neskonci v odtoku...

strapco13
21. aug 2012

@kkl82 ja som pocula ze sa da..ale je pravda, ze materske mlieko obsahuje enzymi, ktore stiepaia tuky, sacharidy v strave..preto napr kasu neurobis s materskym mliekom hustu, ale zriedne..cize rozlozi sa enzymami na stravitelnejsie casti
ked sa ti chce..odsavaj..ale odsavanie nepatri nutne k dojceniu

kkl82
22. aug 2012

@strapco13 dakujem za nazor 😉 ja som odsavala kvoli kamaratke, narodil sa jej chlapcek o dva mesiace neskor ako moj a nerozbehla laktaciu. velmi chcela, aby jej maly dostaval aspon chvilu materske mlieko a tak som odsavala pre nu. na radu premudrelej pediatricky presla plne na nutrilon. maly bol z porodnice dehydrovany, tzn. schudol a ked sa dostali domov, tak dostaval 4 dni moje mlieko. to zas statil na vahe, lebo mu odchadzala smolka. no pani dr. jej vynadala, ze treba nutrilon, inak jej bude furt chudnut. tak sa to mne v mrazaku nakopilo. uz som vyse dvoch mesiacov neodsavala, len odstriekavala, ked maly prespal v noci viac a mna rano bolel prsnik. teraz mimo kojenia odstriekavam mliecko malemu rano do kase. nadprodukciu teda nemam, ale ten jogurt sa mi pozdava ako celkom dobry napad, ako to mlieko vyuzit. tiez mavame problemy s prdikmi, takze namiesto drahych probiotik z lekarne, mu mozno pomoze jogurtik z mamickinho mlieka 😉

koran
23. aug 2012

@strapco13 ahoj, prosím ťa mohla by si mi objasniť jednu vec? jedná sa o to, že keď kojím, nemá sa dávať čajík atd. z flaše. a ako to je potom po 6 mesiaci, keď už bábo má mať aj iné tekutiny? teraz dávam v tých horkách vodu lyžičkou, ale neskôr si to neviem už moc predstaviť. ďakujem 🙂

didulka85
23. aug 2012

@koran poharikom s naustkom... Ale moja dcera zacala pit ine tekutiny ako mm az v roku a pol. Take pol rocne dieta nepotrebuje vodicku. Vsak das prso, prikrm a zasa prso, takze sa napije dost.

kkl82
23. aug 2012

@didulka85 @koran mne tiez maly vodu vypluva. ci uz po lyzicke, z poharika, alebo z flasky s naustkom. zacali sme s prikrmami pred tromi tyzdnami a posledny tyzden uz po obede nechce ist na prsnik. aj vidim, ze cika menej, ale donutit pit ho neviem...

didulka85
23. aug 2012

@kkl82 donutit nedonutis. Ja som tiez nenutila. A to sme boli pri mori, ked mala dcera rok. Ak sa dojci na poziadanie, tak tekutiny urcite nechybaju.

behulka
23. aug 2012

@koran klasickým menším pohárikom, z akého pijete aj vy, s polročným bábätkom by to malo ísť.
Niektoré deti sú schopné okolo roka sa už naučiť aj samostatne z neho piť - je jasné, že navylieva, ale napiť sa napije.
Bábätko nemusí nutne prímať aj né tekutiny hneď po ukončenom 6. mesiaci, pokiaľ je dojčené na požiadanie:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/12/pitny-...
Pohárik s náustkom nie je potrebný, naviac sa dosť zle čistí.

koran
23. aug 2012

@kkl82 ked das viac dozadu, teda hlbsie do pusinky tak vsetko nevypluje alebo len časť. aspoň ja som na to došla, lebo tiez to robila. skus 🙂

koran
23. aug 2012

@behulka
@didulka85 dakuejm kocky, ja kojim v tych horkach kazdu cca hodinku a pol, nedojcim na poziadanie lebo mala ma "nežiada" vydrzala by snad aj 4 hodiny.. ale niekedy ked idem do mesta a pod. alebo v inych situaciach nemozem nakojit tak dam vodicku (teda dam tam obcas par granuliek instantneho cajiku, aby to lepsie primala, ale to ozaj len malo, neuznavam akosi moc cajiky, teda hlavne tie granulovane)

koran
23. aug 2012

@behulka dakujem za článok, toto dám prečítať priatelovej rodine ktorá do mňa stále rýpe koli tomu že nedávam iné tekutiny! milujem to hlavne ked o dojčení nič nevedia 😠

jespera
23. aug 2012

Ahojte, prosim o radu: mam tyzdnove babatko - som po sekcii. Mlieko nabehlo, v nemocnici sme sa ucili pit - kazde tri hodiny s roznymi laktacnymi sestrami, moj synator nie a nie sa prisat, nakoniec sa podarilo. Na piaty den - zacal odmietat lavy prsnik, aj napriek tomu som mu ho davala a bojovala s nim. Na dalsi den - uz odmietal aj druhy, stale ho prikladam a on len odmieta. Hned ako vidi ze si ho davam k prsniku - hlava nabok, krik, plac, boj....a aj ked sa prisaje, pije 5 minut - plac, alebo trosku potaha - plac, a opatovne ho uz k prsniku nedostanem. Mlieko mi doslova tecie - leje sa mu brade. Skusila som odsat a dat mu prsnik - vysledok ten isty. Akonahle zaciti v ustach flasu - dobre ju nezje...ako keby mu ta umelina chutila ovela viac ako priroda....co poradite?

strapco13
23. aug 2012

@koran klasicky pohar, slamka

strapco13
23. aug 2012

@koran nakojit sa da vsade
dojcenie na poziadnaie znamena dat prsnik vtedy ked si dieta vypyta, plus prsnik aktivne ponukat, ale nenutit

strapco13
23. aug 2012

@jespera ziadna flasa, zrusit cumel ak pouzivas ..len ponukat prsnik
a skontaktuj sa osobne s laktacnou poradkynou..nauci ta spravnu polohu , ako dojcit, skontroluje podjazykovu uzdicku

strapco13
23. aug 2012

@jespera jaj a kontakt na laktacnu poradkynu je na www.mamila.sk
a dobre stranky o dojceni http://dojcenie.webnode.sk/
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/