Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

cicimon
17. feb 2011

@petafr hej, ja ked som rozmrazovala vyzeralo ako zrazene... ale nejako smrdelo a mala to vobec nechcela..

prsky
17. feb 2011

@petafr ja som rozmrazila vo vodnom kupeli a nevyzeralo zrazene, ale zas smrdelo desne (aspon mne) a mala mi ho nechcela ani v prikrme .. ale jasom mala len par poharikov, neodsavala som do zasoby

v clanku sa pise, ze v zrelom mliecku mozu byt po rozmrazeni hustejsie kusky - to bude zrejme to, co popisujes ako zrazene

akdarka
18. feb 2011

@susann83 ja uz som jedla orechove kolace a vsetko ok.

susann83
18. feb 2011

@akdarka dakujem ti. Ked si dam kusok, hadam sa nic nestane

stvura
18. feb 2011

ahoj kocky a ahoj annag, prosim poradte mi ak mozete...dnes som bola na prevazeni malej - uz som spominala vyssie, ze mojej lekarke sa nepaci vaha malej, vraj je velmi drobna a lahucka na svoj vek (ma 4,5 mesiaca). Narodila sa ako 3kg, porodny maly ubytok rychlo pribrala (ako sme sli z nemocnice po 6 dnoch), momentalne dnes mala 5250g, takze za dva tyzdne co ju vazili naposledy pribrala 100g. To sa zda mojej lekarke malo, a nuti ma prikrmovat malu, s cim ja nesuhlasim, lebo stale dost rovnomerne pribera, nemal ani stagnaciu, ani ubytok vahy. Moj starsi syncek je rovnakeho drobne vzrastu (ma 2,5 roka a 12kg, 92cm), je to geneticke, ja aj manzel sme boli drobne deticky, syncek mal v pol roku necelych 6kg...
Prosim poradte mi ako sa zachovat, co robit....mala je na prse spokojna, nikdy neplace od hladu, pekne papa.

cicimon
18. feb 2011

@stvura moja je tiez malicka, normalne je pod krivkou, dr. jej spravila testy a vsetko je ok... cisto MM, ale ju ani nenapadlo kazat prikrmovat...
ja by som na tvojom mieste bud povedala dr. ze nebudes prikrmovat alebo jej klamala ze prikrmujes, ale asi skor prva moznost... ved prinutit ta nemoze

vejula
18. feb 2011

@prsky vaaau ako to beži ved ty už za chvilku rodiš. to je super... ako sa citiš? malička sa pekne koji stale?

@stvura ja by som normalne dokine povedala že odmietam dokrmovať že prve dieťa bolo na tom rovnako a je v pohode zdrave čule... ved nutiť ťa nemože, nie?

stvura
18. feb 2011

@cicimon no ved prave, ze som odmietla, tak mi dala hned dalsi termin vazenia...tiez som jej povedala, nech si da tu namahu a vyhlada synovu kartu, ze on mal presne tolko isto ako dcerka v jej veku...no ona si namahu nedala, len prevratila ocami...

luculele
18. feb 2011

@annag ahoj, dakujem za rady, prisatie uz je fajn, ale po mojich horuckach minuly tyzden mala prestala priberat. Od prepustenia z nemocnice sme skoro nic nepribrali, mozno 100 g.. Mala mi vzdy po chvili na prsniku prestane cuckat a kazdu minutku sa zobudi a par razy cucne, skusala som prsniky masirovat popri kojeni, ale mala je ako keby leniva. Pediatricka mi prikazala dokrmovat UM, ale ja by som chcela pokracovat v dojceni. 😒 . Zaroven mam vsak strach, ze ked jej to UM nedam, tak nebude mat dost vyzivy a uskodim jej. Zaroven neviem objektivne odhadnut kolko toho materskeho mliecka si vytiahne. Dodnes som mala pocit, ze dost a v poradni som bola prekvapena, ked mala po troch dnoch stravenych doslova na prsniku 5 gramov schudla... Chcela by som vediet, aky je tvoj nazor, ci mam to UM podat a ako ju donutit trochu viac materskeho mliecka cuckat...

cicimon
18. feb 2011

@stvura moja mala na konci 9mes 6500g... dr. povedala ze to je malo - por vaha 3050g... ale kedze testy vysli ok, muzova rodina jej tiez taka chuda (ked som jej povedala, kolko vazi mm len sa pousmiala), tak skonstatovala, ze to bude asi najchudsie dieta v 1 roku ake ma..
prikrmom velmi neublizi, len by cucala, ale zato sa hybe ako besna 🙂 ma 10,5mes a stale nosi oblecko 3-6 🙂

stvura
18. feb 2011

@cicimon hehe, no tak ako som pisala, syn mal v pol roku 6kg, v roku 8,6kg...v dvoch rokoch 11kg - je najchudsie dieta ake ma ak neratam kamoskinu malu s plucnou chorobou (ta ma 4 rocna taku vahu) 🙂 ..tiez je pohyblivy, chodi sam od 10,5 mesiaca...Zuzi sa mi pretaca aktivne od tretieho mesiaca...

cicimon
18. feb 2011

@stvura tak ak moja bude mat v roku 7,5kg to bude asi az vela

veronika81
18. feb 2011

ahojte,
potrebovala by som poradiť, nie priamo s dojčením, ale.. bola som chorá, nejaká viróza, už to prechádza, muž mi teraz doniesol multivitamíny a minerály od Jamiesonu, ale je tam upozornenie, že "Obsah železa v balení predstavuje vážne riziko poškodenia zdravia u detí. Určené len pre dospelých."
Malého stále dojčím 3x denne, preto ma zaujíma, či môžem tieto multivitamíny vôbec brať? Nakoľko prechádza železo do mlieka? O dojčení tam nie je písané nič (aj keď myslím si, že ak by to bolo počas dojčenia vyslovene zakázané, tak by to tam hádam napísali..).
Ďakujem 😉

leelo
18. feb 2011

@veronika81 ahoj, to bolo samozrejme myslene, ze nemaju to brat priamo deti 🙂 presne to iste mnozstvo, co uzijes, sa do mlieka nevstrebava. ved z toho preparatu by si potom ty nemala ziaden uzitok, ale vsetko rovno odovzdavala babu 😀
ja beriem aktiferrin uz od cias pred otehotnenim a maly zije. naopak, vsetky multivit. preparaty pre dojciace maju aj poriadne davky zeleza, takze klidek 😉

melanche
18. feb 2011

@stvura myslim ze mame rovnaku dr. mne prave ona pokazila kojenie pri prvej, tiez tak menej priberala, v pol roku mala presne 6050 g. od 3.mesiaca sme chodili pravidelne na prevazenie, vkuse nas stresovala. na kazdej poradni spominala umele mlieko, ja som bola neskusena tak som jej dala na vecer. vdaka falsi uz prso odmietala a s UM priberala rovnako malo. ale kojenie sa uz nedalo zial vratit. a je uplne zdrava, ma 13 kg, je akurat. a teraz ma druha dcerka 5,5 kg, len som spomenula ze grcka trochu a hned prve-aby som jej dala AR mlieko. pritom pribera krasne. takze UM je jej specialita, vobec ju nepocuvaj, je dolezite ze ti mala pribera aj ked pomalsie a ze je spokojna. vies, ona nema deti, tak tema kojenie jej je dost vzdialena.

julienka
18. feb 2011

@melanche uplne rovnako ako popisujes, vystresovala dr. aj nas.... a kedze je to moje prve babo, tak som dala na rady doktorky.... 😒 ☹ 😖 😢

shira_
18. feb 2011

@veronika81 ja tiež beriem aktiferin a malý napriek tomu dostal maltofer lebo zostal po žltačke trochu anemický. takže to asi moc do mlieka noprechádza.

veronika81
18. feb 2011

@leelo @shira_ ďakujem. Aj som si myslela, ale asi som to potrebovala počuť (resp. prečítať si 😉 )

kookaij
19. feb 2011

@annag
@strapco13
@prsky
Viete mi prosím niektorá z Vás poradiť:Zdá sa mi,že mám málo mlieka,pred tromi týždňami som mala zápal ľavého prsníka,a odvtedy mám to prso oproti pravému mäkšie,skúšala som aj odsávať,aby sa zvýšila tvorba no veľmi sa mi nedarí,vážila som ju pred kojením a zistila som ,že si z toho zlého prsníka vytiahla len 55 ml,teraz má malá 7 týždňov.Doteraz sme pekne priberali na každej kontrole za 3 týždne 850 g a po 2 týždňoch 500 g.V poslednej dobe veľmi krátko papá asi 5 min.ponúknem jej aj druhý prsník,chvíľu pocucá a pustí,inak pekne spáva v noci po 4 hodinách,ako zvýšim tvorbu mlieka?Keď mi napr.z toho zlého spapá 55 ml a z toho dobrého len 35 ml,nebude sa mi postupne aj tvorba v tom dobrom znižovať?

strapco13
19. feb 2011

@kookaij stava sa, ze po zapale sa niekedy znizi tvorba mliecka..ale nastartovat sa to vzdy da 😉
treba zaistit aby dopila prsnik cely predtym ako ju prelozis na druhy..cize das horsi prsnik, nechas ju pit, ked uz nepije /cize uz nevidis pauzy/ ale len dudka, stlacis prsnik..tym sa zvysi tok mliecka a dieta znvu zacne pit..cize zas uvidis pauzy v brade..pokial prestane pit aj po stlaceni-..potom jej ponuknes druhy prsnik..ak bude chciet , zoberie si ho, ked nie nenut
skus kojit tak, ze 2x za sebou zacnes prsnikom po zapale a potom 1x z toho, kde zapal nebol...akonahle ale jej bude stacit len ten prsnik po zapale, tak uz striedaj pravidelne prsniky /teda ak si predtym kojila tak, ze jedno kojenie jeden prsnik, druhe kojenie druhy prsnik/...ale vzdy po kojeni ponukni aj druhe prsko
kojit na poziadanie, ziadne intervaly, prsnik aj aktivne ponukat
po kojeni z toho po zapale mozes skusit odsavat...mozno zo zaciatku iba na prazdno, mozno po kvapkach..ale telu das tym signal, ze treba viac tvorit..ale odsatym mlieckom ju nedokrmuj, zamraz si ho do zasob na prikrmy..dokrmovanim nezvysis tvorbu mliecka..tvorbu zvysis najlepsie castym prikladanim a odsavanim..a najlepsia odsavacka je babatko
nie je smerodajne to, kolko je na prsniku..ale to co na prsniku robi..teda ci vidis tie pauzy v brade..vtedy dieta pije
mozes si skusit pomoct aj bylinkami /ale ucinkuju na obe prsia 😉 / http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...

kookaij
19. feb 2011

@strapco13 ďakujem pekne
Práveže cez deň jej dávam po hodine,okrem jedného spánku,to spinká od 11 h. do 14. h,väčšinou jej stačí jeden prsník a to ten po zápale,ale vytiahne z neho len 55 ml,čo sa mi zdá málo a keď jej ponúknem druhý prsník,tak si niekedy 2 krát potiahne a už nechce.,ale inak je spokojná,že by jej to stačilo,keď jej dávam po hodine zasa?A Keď z toho druhého už toľko nevypije neobmedzí sa v ňom tvorba?Mám teraz tie prsníky mäkké,ale to už asi po šestonedelí tak býva,ale aj keď dopapá a stisknem ešte z nich mliečko ide.Chcem kojiť čo najdlhšie,syna som kojila 2 roky,tam nebol v ničom problém,behom 10 min. sa tak krásne najedol,len tu asi tomu pomohol ten zápal.Ešte raz ďakujem za radu,skúsim aj tie bylinky.

cucuriedka
19. feb 2011

ahojte, mohla by som vas prosim poziadat o radu? Zacinam byt dost zmatena zo vsetkych roznych zdrojov ako spravne dojcit. Naviac ani s manzelom nemame jednotny nazor ako najlepsie nato.

Gynekolog v nemocnici mi doporucil nekojit dlhsie ako 10 minut, ze deti sa tak naucia rychlo pit, a nebudu zbytocne zatazovat mamicky. detska pediatricka hovoria ze netreba kojit dlhsie ako 15-20 minut a to z dovodu zmiesania uz natraveneho mliecka a cerstveho, ze potom je tendencia ze mliecko sa nestravi a deti trpia na koliky.

Ja osobne niekedy kojim 30-45 minut, a malinky dost vygrcka a mam obavy z toho ci sa neprejeda a nesposobujem mu tym tie traviace tazkosti, lebo sme bezne v noci hore aj 4-5 hodin co ma problem s kakanim/prdkanim a pravidelne koncime s rektalnou rurkou (uz to nie je taka prazenicova stolica aka bola na zaciatku)...

Osobne uz neviem co robim zle, stravujem sa hlavne mrkvovou a kuracou polievkou a velmi dietnymi jedlami aby malinkeho nenaduvalo.. ale ocividne to nema ziaden efekt, jedine co ma napada je ze robim nieco zle s kojenim.

Este pripisem nieco ohladne kojenia ako takeho, mozno vas napadne co robim zle: od zaciatku kojim vzdy z oboch prs, lebo malinky vzdy pyta po najedeni z jedneho (netusim kolko vypije z kazdeho, mam to skusit odmerat na vahe?). Moze byt problem v tom ze sa viac zasyty predneho nez zadneho mliecka a potom mu to sposobuje koliky?

dakujem

ayshka
19. feb 2011

@cucuriedka skus pozriet tu je o kolike a ako upravit dojcenie, mozno pomoze 🙂
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/kolika/
...i ked podla vlastnych skusenosti viem, ze s kolikami je to tazke a treba len preckat to obdobie, vacsinou do tych 3 mesiacov

cucuriedka
19. feb 2011

@ayshka dakujem, idem kuki

chrumen
19. feb 2011

ahojte baby vedela by mi niekorá poradit? mam 7 tyzdnovu dcerku a uz takmer tyzden vzdy pri kojeni place. Bola u nas aj laktacna a odporucila mi pred kazdym kojenim trochu si odsat mliecka aby boli bradavky maksie a mala sa tak lahsie prisala ... robim to vzdy a mala sa prisaje paradne. Ide vsak o to ze uprostred dojcenia zacne zrazu plakat, kopkat nohami, odtlacat sa ... vsimla som si ze jej aj akosi divne skvrka v brusku. A ked sa zacne takto zlostit tak sa uz tazko dokoji, uz je nepokojna, prisaje sa potaha poplace a takto dokola aj polhodinu ... potom neviem ci je uz najedena alebo je unavena od toho trapenia :(

mata_murkova
19. feb 2011

@chrumen skus striedat prsniky pri kojeni viac krat, mozno sa jeduje lebo jej malo tecie a zatial co das druhy tak sa zas ten prvy zaleje aspon mne tak radili..tiez mame 7 tyzdnov🙂

chrumen
19. feb 2011

@mata_murkova prsniky striedam - aj 6 krat pri jednom kojeni a mliecka je dost, do slova a do pismena strieka, mala ked sa zacne pucit tak aj mlieko v ustach vypluva :( uz som z toho nestastna, zacala som ju kojit v tichej atmosfere, ziaden hluk, vecer pritmie ale raz darmo ked sa jej nepaci zlosti sa ... davam si pozor na to co jem, snazim sa robit vsetko tak ako mi to ukazali v porodnici, ako mi vysvetlila laktacna, ako to precitam ci tu alebo niekde v clanku a aj tak to nieje ono ... jasne ze ukazkove kojenie cakat nemozem len ma desi ze mala takto vystraja - bojim ci je vsetko v poriadku

strapco13
19. feb 2011

@chrumen ked sa zacne zlostit a odtiahne sa..mliecko strieka alebo nie?
moze reagovat na tok mliecka..ak je prilis silny
skor to vyzera, ze mas nadprodukciu...pije viac predneho mliecka, zrejme nedopija prsnik do dna...na druhy prsnik ju prehadzuj az ked nepije ani po stlacani
koliky a nepokoj dietatka je malokedy zo stravy matky..ale skor je tam nejaka chyba v kojeni
ked bola laktacna...potvrdila, ze mate dobre prisatie a polohu?

strapco13
19. feb 2011

@cucuriedka ani jeden z tych nazor aj ked su myslene dobre, nie su spravne
kojit sa ma na poziadanie, cize ziadne intervaly, prsniky aktivne ponukat, ziadne stresovanie sa casom, dlzkou kojenia, ziadne vazenie
koliky dietatka su vo vacsine pripadov spojene s chybou v kojeni, malokedy za to moze strava, kojaca mamicka sa ma stravovat pestro, opatrne len s naduvacimi potravinami..tie zavadazt pomalsie, ale jest mozes beznu pestru vyvazenu stravu.
najcastejsie je kolika sposobena tym, ze dietatko nedopija prsnik do dna...cize vypije viac predneho mliecka, to ma viac laktozy, ta sposobuje, ze mliecko prejde rychlejsie crievkami, moze zaplynovat
jedine co mas sledovat je ci dietatko ma spravne prisatie a polohu, ci na prsniku naozaj pije a prehadzovat na druhy prsnik az ked dieta dopije ten prvy
dietatko pije na prsniku, len ked vidis pauzu v brade
nastuduj si to /ak este tuto stranku nepoznas/...kukni si aj videjka
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan...
aby si zabezpecila, ze dietatko dopije prsnik....das na prvy prsnik, nechas ju pit, ked uz nepije /cize uz nevidis pauzy/ ale len dudka, stlacis prsnik..tym sa zvysi tok mliecka a dieta znvu zacne pit..cize zas uvidis pauzy v brade..pokial prestane pit aj po stlaceni-..potom jej ponuknes druhy prsnik..ak bude chciet , zoberie si ho, ked nie nenut ..tento postup mozes opakovat kolkokrat budete vladat 😉

matja
19. feb 2011

baby, viete dať nejaké dobré linky alebo názory, prečo dojčiť tandemovo staršie dieťa aj novorodenca? Ja len potrebujem nejaké povzbudenie, všade okolo sa stretávam s názormi, že je to "trápne", "extrémne", "nepekné".
Bola som vždy toho názoru, že by som druhé dieťatko chcela dojčiť súčasne s prvorodeným, ale pôvodne som si myslela, že vekový rozdiel medzi mojimi deťmi bude menší, cca dvojročný.
Lenže keď je vekový rozdiel väčší, čo si o tom myslíte? Mali ste niektorá napr. 3-ročný rozdiel medzi detičkami, ktoré ste obe dojčili? Kedy sa potom to staršie odstavilo?
Myslím si, že 3 roky je taký bežný čas, kedy sa detičky pomaly odstavujú, lenže ak začnem dojčiť druhé bábätko, tak starší sa určite neodstaví, keď bude vidieť vzor vo svojom mladšom súrodencovi.