Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

evamarcel
26. apr 2010

strapco13, dakujem za radu 🙂

zajaciq
26. apr 2010

ahojte, katka a ostatne pro-dojciacie maminy.

mam taku smiesnu otazku... uz siesty tyzden som bez citrusov...dost mi chyba vlaknina, nejako mi jablka a mrkva nestacia. kedy ste zacali papat pomarance, paradajky, orechy, cokoladu a ine potencialne alergeny? ja si čoklit aj tofifee kde je oriesok ci keks sem tam dam, aj paradajku, aj ananas som uz skusila, zatial ziadna reakcia - mozem tym ale poskodit dietatu? ci su to naozaj len nejake famy,...

strapco13
26. apr 2010

zajaciq...ja som bez citrusov stale...su to silne alergeny...vlaknina..ja papam pravidelne ovsene vlocky s mliekom..kazdy 2-3 den..plnu misku..inak by som rodila na WC 😅
ak mas nieco odskusane, ze drobcovi nevadi..,tak mozes
ono strasne zalezi aj na tom, ci ty alebo otec ste alergici..ak ano, tak sa citrusom urcite vyhni

lucinka4
26. apr 2010

ahojte
annag - velke dakujem za radu s canestenom...infekcia je takmer prec,bradavky uz nebolia 🙂
chcem sa spytat na zamrazenie mliecka. Mozem ho dat do mraznicky(pripadne aj do chladnicky) este teple alebo nechat vychladnut na izbovu teplotu a potom do mraznicky?
dik 🙂

prsky
26. apr 2010

zajaciq..no ja som papala takmer hned vsetko 😅 ale u nas oboch nema nikto z blizkych nastastie ziadnu alergiu

lucinka..mliecko treba nechat vychladnut na izbovu teplotu, potom sup do chladnicky schladit (ak zbieras mliecko z viacerych davok, tak max 24hodin od zaciatku skladovania) a potom do mrazaku...a pozor, neprilievat cerstvo odsate mliecko k tomu v chladnicke! viac pise annag tu http://dojcenie.wordpress.com/?s=skladovanie+ml... a ked budes mliecko rozmrazovat, tak sa nediv, strasne smrdi (ja som prvu davku rovno vyliala, lebo som si myslela, ze je pokazene 😅 tak hrozne mi to smrdelo) - aj preto som ja potom ani nezbierala, radsej som aj do prikrmov odsala cerstve.

jja...ja by som povedala, ze je to normalne..babatka maju lepsie a horsie dni/noci..niekedy moze prespat dokonca viac hodin ako zvycajne a na druhy den sa budit aj kazdu pol hodku (to sa mi stavalo hlavne vtedy, ked som to najmenej potrebovala - napr. v skuskovom obdobi - deticky zrejme citia aj nasu nervozitu). nemusi jej byt nic, mozno ma skratka dnes taky pocit, ze chce byt na tebe nalepena 😉 a mozno jej idu zubky, alebo ju boli brusko..moze mat milion dovodov, ktore nemusia byt vidiet. a okrem toho sa spanok deticiek dost rychlo meni.

sammy...a nepomohlo by nosenie v satke/nosici? nasa bola tiez "narocna", nedokazala len tak lezkat (uplne ma minule na prechajde fascinovalo asi 5mesacne dietatko sediace v hlbokom kociku a tisko pozorujuce svojich rodicov hrajucich tenis - to by sa nam nemohlo stat 😀 )...pomahalo nam len nosenie v babyvaku a neskor v manduce - ona bola spokojna a ja som si aspon co-to doma porobila. cim bola viac pohyblivejsia, tym viac sa z mojho pohladu/komfortu situacia zlepsovala - aj ked je nasa dcerka dodnes taky maly pricuc - ale zas budeme mat na co spominat, ked nas bude v puberte odhanat 😉

prsky
26. apr 2010

ozaj..zajaciq, mne pomohlo aj uzivanie probiotik - Nutrolin-B

zuzuxx
27. apr 2010

strapco, ja zazivam ten pocit porod na wc 😀 ovsene vlocky mi nehrozia, uz som ich skusala viackrat, ale mala ich neznasa, vzdy ma bolesti bruska... tak sa trapim i ked denne zjem min 3 jablka a vyhladavam makove dobroty, ale aj tak mi tie vlocky strasne chybaju... je toto normalny stav po porode, kedy sa to upravi? sorry, uz som asi trosku mimo temy, ale ak viete poradit budem vdacna 😉

annag
27. apr 2010

ahojte, píšem z druhého PC , doma nám vypadol internet, budem odpovedať hneď ako budem onilne

krakulka
27. apr 2010

Annag, poprosim o radu. Poslednou dobou ma pobolieva lavy prsnik. Andrejka casto - skoro stale nosim na rukach, uz mam asi 6 kg. Moje ruky uz su pekne vycvicene. Moze boliet prsnik aj z toho, lebo boli z tej strany ako je ruka. Bradavku mam trochu fialovu, ziadny biely pluzgierik tam nieje. Ked sa prso naleje - hlavne v noci, ked A. spinka aj 4h. tak ho mam zatvrdnute a hrudkate, vzdy ho pri dojceni poriadne pomasirujem a A. vsetko - snad mliecko vypije. Moze ist o nejaku infekciu - upchaty mliekovod, alebo len o "svalovicu"? Dakujem za odpoved.

strapco13
27. apr 2010

krakulka...fialova bradavka..nemas mykozu..kukni si fotoblog annag...ci sa tam nenajdes..ak mas mykozu..skus canesten

krakulka
27. apr 2010

strapco13 mna ta nafialovela bradavka neboli. Mna boli prsnik - ako keby jeden mliekovod, co vedie k pazi. Idem si pozriet ten fotoglog.

krakulka
27. apr 2010

nie, mykoza to nie je. Ja mam svetlu pokozko, takze bradavky, ked sa A. napapa cele zfialoveju. Ja ich nemam od prirody tmavohnede. 😉

strapco13
27. apr 2010

ked prsnik..tak pozor na mastitidu...zapal prsnika...dobre si vzdy rozmasiruj, obklady
bud rada, ze nemas mykozu..ja ju mam..neviem sa jej zbavit, aj ked teraz je celkom kludove stadium

strapco13
27. apr 2010

annag..tak ma nastvakl damsky magazin...alergolog povedal, ze je zbytocne dojcit v 11 mesiacoch 😠 😠 😠 😠

januarova
27. apr 2010

strapco, tiez som to prave pocula 😠 , ja neviem kde chodia na tych doktorov ☹

strapco13
27. apr 2010

ja som im aj napisala
toto je ich odpoved
Mlieko vôbec nie je nevyhnutnou zložkou potravy! Potrebné je skutočne len v prvom období života dieťaťa.
som zhrozena ☹
inak ja som dr a kojim

leelo
27. apr 2010

Strapco, to ti odpovedal alergolog v tej ich online poradni? Nepozeram stv tu nemam. Asi aj chvalabohu 🙂
Uz s tym zacinaju byt smiesni...

kralicica
27. apr 2010

Poradili mi aby som napisala sem, velmi prosim o radu:
Odhodlala som sa napisat v takejto veci. Som po porode, maly ma 3 tyzdne. Rodila som sekciou. Od zaciatku mam problemy s kojenim, Neviem ci to moze byt tym cisarskym rezom. Za 3 tyzdne som uz prekonala 4 zapaly prsnika, mala som 40 horucky, zimnice, v takom stave som vstavala k malemu aj 8 krat v noci. navyse som uz ani nemohla kojit, lebo moje prsia boli tak znicene a zapalene, ze to uz ani nebolo mozne. Vsetci len radili odsavat odsavat, kojit. Pichali mi pred kazdym kojenim oxytocin aby sa mi uvolnilo mlieko.
Pred par dnami som bola na pohotovosti lebo sa mi to zas vratilo, mala som 40, dostala som konecne antibiotika, zasa oxytocin... Maly sa nechce poriadne chytit na prsia, lebo som pouzivala len silikonove klobuciky a dali sme mu aj cumlik a on uplne stratil ten spravny saci reflex. Takze teraz ked chyti prsnik, tak len zuzle bradavku ako cumlik a nic nevypije.
Po porade s laktacnou poradkynou som si ho zacala prikladat priamo, celkom nam to ide, az na to, ze kojim ho aj HODINU - HODINIU A POL ale on po tom stale place (som presvedcena ze preto ze je hladny). Neviem ci vobec nieco vypije ked ho kojim z prsnika, ale mam pocit ze ano. Potom ho musim samozrejme dokrmit odstriekanym mliekom, je schopny zjest dalsich 100ml.. Som zufala, uz nemam ani dost odstriekaneho mlieka pre neho. A takto cely ten proces trva aj dve tri hodiny a tak stale dokola - prebalovanie, odsavanie hlienov (je chory), kojenie, ulozenie, plac, odsavanie, dokrmenie a zas dokola....
Po hodine kojenia som si myslela ze uz by mu mohlo stacit... Neviem co robim zle, ale je mi z toho strasne, som znicena, psychicky aj fyzicky. Cely den som pri nom, lebo hodiny kojim hodiny odstrekujem, hodiny dokrmujem, nestiham ist ani do sprchy ani spat, a po hodine zistim ze to bol zbytocne strateny cas... Uz dokonca nemam ani dost mlieka aby som ho mohla dokrmovat... Rozmyslam ze zacnem s nutrilonom...
Prosim Vas, poradte mi ako dalej, co robit. Nevladzem uz kojit 6-8 krat denne HODINU A POL a napokon je maly este hladny a zas dokrmovat. Ved uz nemam ani cim... Pisem z takeho zufalstva, ze teraz zavidim kazdemu, kto si prilozi babo a ono pije a vsetko je fajn. Ja uz som zufala, nevyspata, sklamana, hlavne zo seba, ze mi to nejde... velmi som chcela kojit, ale je to strasne. Mam z kazdeho kojenia uz paniku, stres, nocne mory, boli ma to hrozne uz nevladzem vydrzat dlhsie... Dakujem 😔

strapco13
27. apr 2010

leelo..hej to bola odpoved alergologa na moju reakciu: len chcem reagovat na to co povedal dr. alergolog
dojcenie je dolezite..to, ze mamicka napisala, ze dojci 11 mesiacov..neznamena, ze len dojci, urcite dava uz aj prikrmy..lenze mliecko je stale dolezite, a ked ma dostatok mlieka..to ma podla Vas dat umeele mlieko?????!!!!!!
samozrejme, ze vo veku 11 mesiacov by len materske mlieko nestacilo...ale stale je to dolezita sucast detskeho jedalnicka

bola by som rada, keby ste toto precitali nahlas...lebo moze dojst k omylom a mamicky prestanu kojit

no a to bola odpoved Mlieko vôbec nie je nevyhnutnou zložkou potravy! Potrebné je skutočne len v prvom období života dieťaťa.

leelo
27. apr 2010

😀 😀
novy objav - akekolvek mlieko a mliecne vyrobky netreba detom jest!
tu uz fakt vsetky komentare stracaju zmysel

strapco13
27. apr 2010

kralicica..ohladom kojenia a poloh..ti lepsie poradi annag..ma stranku, a vypln jej aj ten dotaznik
budem reagovat na to, ze pises, ze maly je chory a odsavas hlieny....pravdepodobne sa nevie prisat poriadne,lebo ma plny nos a nevie nim dychat..a ked si zapcha usta bradavkov..tak sa dusi a preto sa riadne neprisaje
musis sa dokladne start o nos..aby bol volny....preplachy nosa morskym alebo mineralnym solnym roztokom /vincentka, sterima, Libenar a pod/...nastiekat, nakvapkat, nie vytierat...pozis dieta tak aby bola hlavka mierne v zaklone, po tom podsavas, ak je chory moze a pravdepodobne aj ma opuchnutu sliznicu v nose, preto pred odsavanim aplikuj detske nosne kvapky na odpuchnutie sliznice /nasivin, Olynth, Otrivin...na vek dietata/..po minimalne 5 minutach, co dieta lezalo odsaj..najlepsie je odsavacka na vysavac, alebo baterky..su silnejsie, lepsie vysajes, ak ma soplik do zelena, po odsatiu mozes dat Pamykon..ale to je lokalne antibiotikum, preto len vtedy ak je soplik zeleny alebo ma dietatko nalez bacila vo vytere z nosa

januarova
27. apr 2010

ty kks 😲 , nenachadzam slov. podla mna su ti doktori plateni vyrobcami UM. inak si to neviem vysvetlit. ved to je logicke, ze ked ma zena dost mlieka, tak predsa nezacne davat UM. a potom sa toho chytia starsie zeny a pod. a ked budu mat mlade problemy s kojenim, tak povedia, ved to nie je dolezite, daj UM. lebo UM strasne este podporuje generacia 40+.

strapco13
27. apr 2010

januarova..lenze z tej odpovede vyplyva..ze mlieko netreba..to jest ani mliecne vyrobky????!!!!!

januarova
27. apr 2010

ja rozumiem, co ti napisal, ale myslim to co povedal pred kamerami a aj ten vyrok tej docentky pred par dnami o MM.

strapco13
27. apr 2010

nam nastastie este nikto UM nenutil..ani by nepochodil...
UM je liekom pre matky, ktore nemozu kojit, ci uz kvoli zdraviu ale, ze nemaju mlieko...inak nie

leelo
27. apr 2010

takych matiek, co skutocne nemozu dojcit je mizive promile.
ked si vezmete skutocnost, rozbehnut laktaciu si vie adoptivna matka, tak nie je o com.
u nas je UM ale 1.volba pri akychkolvek riesitelnych tazkostiach. s UM je to presne tak, ako to tu uz niekto napisal: zneuzivanie lieku na komercne ucely.

strapco13
27. apr 2010

hej a ja som pozerala ten reflex
bohuzial..poistovne a ministerstvo by mali zaradit preplacanie laktacnych poradkyn do zdravotnickeho systemu
pisem jak tatar 😅 ale snad sa to da pochopit

olifcek
27. apr 2010

prsky no ,,super,, mojej malej v nemocnici prilievali cerstvo odsate k tomu, co tam uz bolo, v chladnicke. ale nie kazda, nastastie..niektore pouzili vzdy novu flasku...a ja som potom zavala velaodsavat, takze bola skoro vzdy nova flasa, grrr

zajacik skus probio , pomahaju so stolicou

leelo
27. apr 2010

co bolo v reflexe?
mali by zaradit, mali, lebo sme v EU a legislativy jednotlivych krajin podliehaju EK. cize ak je to v nemecku a holandsku, musi byt skor ci neskor aj na slovensku...

strapco13
27. apr 2010

v reflexe..vcera rano repriza..o kojeni...jedna ma 11 deti uz 16 rpokov koji a o adoptivnej mame, co sa rozkojila...som myslela, ze na to si reagovala