Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

nikanika28
5. aug 2009

odsavacka by nemohla byt? Myslis, keby som si cez den skusala vzdy po papani daco odsat...nepomohlo by?

annag
5. aug 2009

nikanika - 😀 , keby bola hladná, nespí a bude piť ... skôr by som odsávala uprostred prestávky, teda ak princezná spí, tak Ty si odsaj raz -dva - krát - len pre Tvoju spokojnosť. Odsávaj striedavo oba prsníky spolu max 20 - 30 minút.

annag
5. aug 2009

ali27 - no vďačíš tej senovke - takže pekne si ju dávaj - môžeš pol až jednu čajovú lyžičku 3 x denne 😝 😅 , môžeš ju miešať s džúsom či vodou .... nikanika - aj ty ju skús, pomáha 😉 🙂

nikanika28
5. aug 2009

Annaq, ano ano, o tej senovke som zrovna teraz kdesi citala. Skusim aj to 😉 , a este skusim aj meltu kupit 😀 . Ehhh, ked mi po tomto vsetkom neexploduju prsia od mlieka, tak uz fakt neviem 😀 😀 😀 . No idem ja nastartovat odsavacku, resp. moje ruky, mozno tych 20ml odsajem aspon 😅 . Zatial Ti veeelmi pekne dakujem za Tvoje rady...ozvem sa, co a ako .. 😀 😀

annag
6. aug 2009

nikanika - ak mamička správne dojčí, bábo sa prisáva, tak všetky tieto bylinky a rady fakt pomôžu, takže určite skús všetko čo si čítala, niečo zaberie

kesinka
6. aug 2009

Dakujem Annag za radu. Dufam, ze kremik pomoze. 🙂
Este mam 2 otazocky na teba:
1, Ked mam v jednom prsicku mlieka vela a v druhom malo.....keby ze malu prestanem prikladat k tomu, kde mam malo, zmizne mi v nom mliecko uplne? A malo by to vplyv na prsnik, kde mam mliecka dost? Prestalo by sa tam tvorit?
2, Dnes mi mala prvykrat prespala celu noc. 😀 . To ma potesilo, ale na druhej strane som citala, ze zenam, ktorym babetka prespali celu noc a kojili len cez den sa mliecko postupne stratilo, lebo najucinnejsie na tvorbu mliecka je kojenie pocas noci. Je to pravda? To znamena, ze mam malu budit a prikladat si radsej? 😨 Ak ano, tak ako casto, aby to bolo dostatocen?
Dakujem.

kristies
6. aug 2009

Mila Annag,
chcela by som ta poprosit o radu. Mam takmer 5 mesacneho chlapceka, vazi 6,7 kg, porodna hmotnost 2,8 kg. Doteraz nam islo dojcenie bez problemov, dostatok mliecka, od zaciatku sa prisal, porodnu hmotnost sme dobehli takmer este v nemocnici... problemy zacali asi pred 4 dnami. Odmieta mi prsniky. Ak sa aj prisaje, pocucka si jednu minutku na to sa odsaje a zacne sa hrat, bavit sa so mnou, alebo sa s placom odtiahne. Vyskusala som teda inu polohu, prisal sa, ale znova na minutku. Potom sa venoval zase hraniu, alebo sa jednoducho odtiahol. Nocne kojenie je zatial bez problemov, dokonca este aj to prve ranne. Zatial. Cez den teda zacina peklo, kedy place a mrnci, viem, ze je to od hladu, ale prsnik nechce. Neviem ci som neurobila chybu, zatial som ho zacala krmit odsatym mliekom lyzickou, ktore mi krasne spapka. Nemam ani menzes, ani som nejedla nic neobvykleho, co by mi mohlo zmenit chut mliecka. Akurat pred 3 dnami nas ockovali, neviem ci to ma s tym suvis, lebo mal cez den mierne zvysenu teplotu. Predtym som dojcila v intervaloch cca 2 hodiny, pocas horucav aj kazdu hodinu.
Este som rozmyslala aj nad tym ci sa mu jednoducho nechce sat, ak prestane silnejsi tok mliecka, neviem. Viem, ze ak som prsnik stlacala tak sa napil, ale ani to sa mi zakazdym neosvedcilo. Je pravda, ze posledny cas stravil na prsnikoch maximum 5 min, alebo kratsie a bol spokojny.

andreaju
6. aug 2009

dobry den, dnes som na fore prvykrat a chcela by som poprosit o radu.mam 2tyzdnovu dcerku a na kontrole zistili ze nepribera - kojim na poziadanie-a lekarka mi odporucila ju kojit a 2h a strikackou podavat MM podla jej zelania.nas problem je,ze budenie jej vobec nevyhovuje - niekedy ju nedokazem dobre prebudit a saje tak 5 minut - len akoze.MM striekackou vobec nechce - vypluva ho, resp.velmi place a bojim ze ju poranim,velmi mika hlavickou.zacala som odstriekavat mlieko a davam jej ho z flaše - niekedy po kojeni zaspi a niekedy place amusim jej dat flasu s MM.neviem co je spravne a co nie,lebo niekedy je na prsniku aj hodinu a je stale hladna, lebo z flase vypije aj 70 ml..dakujem pekne za radu.

sivka
6. aug 2009

nikanika, ked citam tvoj problem, tak akoby som citala o tom mojom. mam 7tyzdnove babo a tiez papa podobne ako to tvoje. len s tym rozdielom, ze my mame problem s priberanim. tiez si idem dnes zohnat tu senovku, dufam, ze pomoze. ja neviem, ako na tom som s mlieckom, ale tiez sa mi zda, ze ked chvilku papa a potom prestane, zacne sa jedovat, tak by este chcel papat, ale mu netecie...pritom ale v noci basti o sto sest, aj nad ranom, ale cez den vacsinou papa pomenej. prikladam ho co najcastejsie, ale tiez vydrzi len chvilku, tak striedam rovnako ako ty. ale tak u vas je to dobre, ze pekne priberate 🙂

annag
6. aug 2009

andeaju - odpíšem Ti do IP, aby sme boli trošku viac v kontakte 🙂 , IP - interná pošta, nájdeš ju celkom hore na tejto stránke

andreaju
6. aug 2009

Dakujem velmi pekne annag, len akosi to neviem najst...

annag
6. aug 2009

andeaju - prešlo to, už máš aj odpoveď 😉 🙂

opica
6. aug 2009

ahoj annag,
tak s problemom unavy sme sa nejak vysporiadali, ale objavil sa nam dalsi problem a chcem ta velmi pekne poprosit o radu.
dnes v noci sa dieta zobudilo po 7 hodinach spanku a nakojila som ho, ako vzdy standardne. zrazu zacal robit take divne zvuky a strasne sa vyvracal, normalne isli z neho dve varky prudom. potom sa mu zacalo ckat a ked sa prestalo, tak zaspal. cize som prezliekala komplet jeho aj seba. a teraz vecer sa mu to stalo zas, zas slo z neho mlieko prudom (ale o dost menej ako v noci).
je pravda, ze v poslednej dobe sa mi zacali strasne nalievat prsia, az tak ze musim odsavat, lebo ma to zacina boliet. uz som rozmyslala, ci proste nezje o dost viac, ako by mal.
proste by som potrebovala poradit, co s tym. inak cez den to nerobil, ci sa mam ist poradit k lekarke.
prospieva dobre, za dva tyzdne pribral 400 g, je kludny, len ma to trapi 😕
dakujem velmi pekne za radu

annag
6. aug 2009

kristies - ak sa odtiahne už po minúte, tak ani nemôže zareagovať na spomalený tok mliečka, to si možno mliečko ani nespustí .... Teda problém bude skôr inde - môže to byť reakcia na očkovanie, môžu to byť zúbky , nejaké skryté ochorenie - pusinka - infekcia, hrdielko, ušká - bábo v polospánku má oslabené vnímanie a teda ani prípadnú nepohodu nepociťuje tak, ako pri plnom vedomí . O nič nejde - takýto bojkot o pár dní prejde, je však dôležité udržať si laktáciu, takže aspoň pár krát si cez deň mliečko odsaj. Pokiaľ cez noc pije veľa, netreba ho ani dokrmovať - len sleduj, či ciká. AK by mal suchú plienku, tak ho lyžičkou dokŕm . Pretože napr. sa často stáva - práve okolo 5-6 mesiacov, že deti dobre pijú v noci a cez deň ani za nič - možno raz - dva krát. Ak bábo pije dosť v noci, je to v poriadku. Režim si otočí najneskôr pri zavádzaní príkrmov - je to veľká zmena pre bábo, to zvyčajne zafunguje. 🙂

annag
6. aug 2009

opica - mliečko mu tieklo prúdom, rýchlo, a preto ho v žalúdku neudržal. Nič sa nedeje, ani mu to neublíži ani nie je chorý. Máš nadprodukciu a tú nie je vhodné - pokiaľ mliečko nepotrebuješ mraziť, alebo nemieniš dávať do laktačnej banky, zvyšovať odsávaním. Takže treba robiť pravý opak - odsávať minimálne. Skús pár dní dojčiť 2 dojčenia za sebou z toho istého prsníka - tým sa prsníky budú menej často vyprázdňovať a laktácia sa utlmí. AK piješ čaje na laktáciu- zruš ich. Koľko odsávaš?

kristies
6. aug 2009

Ahoj, dakujem uz som z toho smutna, uska a hrdielko sme kontrolovali, aj ustocka, vsetko vyzera byt ok, akurat, s tym uskom, stale si ho posledne dni obcas skriabe, akoby ho tam nieco svrbelo, ale nema tam nic... dufam, ze to nebudem zapal v usku ☹ dnes sal iba raz, aj to v spanku, tak som ho krmila zase tou lyzickou, ale zacal si z toho robit bublinky, polovica mliecka bola vonku... poobede bol uz taky nervoznejsi a unavenejsi a reval od hladu. Ked som mu ponukla prsnik tak nic. Teraz som mu skusala dat v spanku opat prsnik, cuckal iba chvilku a potom ho iba cumlal, mam pocit, ze je uz unaveny, neviem ci ho mam budit az o hodinu a skusit to este raz. Nic skoro nespapal pred spanim ☹ inak rano bol strasne zivy a blaznil sa ako vzdy, nechapem....

annag
6. aug 2009

kesinka - ak by si v ňom prestala úplne dojčiť, tak by sa v ňom laktácia úplne utlmila - nič by sa v ňom prakticky netvorilo, možno pár kvapiek , v druhom by sa mliečko tvorilo normálne. Ale ten prázdny prsník by sa o dosť zmenšil - prsné žľazy by sa dostali na pôvodnú veľkosť - takže asi by si mala asymetrické prsníky počas obdobia dojčenia

- ak prespí celú noc, nevadí, pokiaľ pije cez deň dosť mliečka - uži si to, ono to tak navždy nebude ... mliečko sa nedá takto stratiť, ak mamička dojčí na požiadanie a ak sa nezlomí a nezačne zbytočne dokrmovať , môže sa laktácia trošku utlmiť, ale mliečko sa celkom nestratí určite , 7 hodín nie je taká dlhá prestávka v jej veku

opica
6. aug 2009

no, snazim sa odsavat len ked je to nutne, zvycajne v noci a rano, to odsajem aj 40-60 ml za asi 3 minuty, lebo odsavam len kym nemam prsia ako skaly. ale niekedy ked spi 4 hodiny, tak uz to zacina byt neprijemne, ale vtedy sa zvycajne zobudi a dam mu pit.
caje na dojcenie pijem, tak prestanem. vdaka

annag
6. aug 2009

kristies - ak si chytá uško - choď ho ráno k lekárke skontrolovať - nič za to nedáš, ale bábo môže byť inak spokojné a zápal tam je .... je to častá príčina odmietania prsníka - resp. naopak, odmietanie prsníka je znak toho, že čosi s uškom nebude v poriadku, pretože ak bábo pije a ťahá mliečko, aktívne musí hýbať sánkou, ušká sa hýbu a to je bolestivé pri chorom ušku , ej to iné ako keď pije mliečko z lyžičky

annag
6. aug 2009

ok, takže dojči 2x2, snaž sa odsávanie eliminovať a čajíky si odlož , máš mliečka až až, tiež sa môžeš deliť s hore sa sťažujúcimi mamičkami 😅

opica
6. aug 2009

dakujem velmi pekne za radu, idem vyskusat 😉

kristies
6. aug 2009

ok, pojdem, dakujem este raz, dufam, ze to nebude ono ☹

annag
6. aug 2009

kristies, aj ja dúfam, často sa na príčinu vôbec nepríde,ale ak je podozrenie, treba ho vylúčiť ... držím palce a ozvi sa

annag
6. aug 2009

mamičky, zajtra a pozajtra tu zrejme nebudem, prosím, poraďte si navzájom, veď tu už je toľko mamičiek čo vedia pomôcť - rok dozadu to bola ešte katastrofa 🤐 😅

cikyta
6. aug 2009

Annag-prosím ťa,porad:
-Niektorí pediatry radia aj v kojení dodržiavať 3-4 hod.režim.Je to potrebné? Má sa to?
(Lebo ja žiadny režim nemám.Viac kojím,ked su horučavy.Dám aj po hodinke cucnuť,ked ideme dalej po vonku atd...)

annag
6. aug 2009

cikyta - nemá sa to 😠 , má sa dojčiť na požiadanie - teda presne tak,ako to robíš Ty - bábo nepozná tabuľky, intervaly, hodinky ... riadi sa svojimi vnútornými potrebami 🙂

nikanika28
6. aug 2009

Ahojte, Annag, dnes som bola s malo pre istotu na prevazenie - o tyzden bude poradna, tak som zvedava. ALE - vazime 6100g, mala pribrala za 3tyzdne 800g, to je docela dobre, nie? Nato ze bojkotuje 😀 😀 . Vcera sa mi nakoniec podarilo odsat z oboch prsnikov dokopy 50ml !!. Pokrok. No a dnes som absolutne nechapala, na obed papala skoro 10min. a potom mi spala od 15hod skoro do 18.30 😕 😕 😕 . Akurat s jednym prebudenim asi 10sekundovym 😀 . Tak som z toho mierne v soku.
Ozaj, dnes som bola v lekarni sa spytat na tu senovku...no pozerala na mna jak na E.T.-ho, ze to oni take specialne nemaju... 😕 😕 😕 Aby som skusila v Meste v cajovni. 😠 Sa potrepem 20km kvoli senovke 😀 😀 😀 .

cikyta
6. aug 2009

Dakujem Annag.Lebo už som začala mierne pochybovať o tom,či to robím správne,kedže sa mi už donieslo pár prípadov,že by mali byť intervaly.
Takto som rada.A verím tebe,pretože je to aj logické 🙂
Želám dobru nôcku.

tica
6. aug 2009

ahoj anag ja som tu prvý krát chcela by som sa ťa spýtať môj malý ma už 4 mesiace a ja ešte stále neviem ako mám správne kojiť ... keď ho nakojím s obydvoch prsníkov a potom neviem na ďalšie kojenie ku ktorému prsníku ho mám priložiť ku tomu pri ktorom som skončila alebo ku tomu s ktorým som vtedy začala?

sivka
6. aug 2009

ahoj nikanika, to je super, gratulujem ku krasnej vahe 😵 ja som tiez dnes bola v lekarni pytat tu senovku a tiez ma odporucila do cajovne 😅 tak skusim este tam.