Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

kubkovka
2. jún 2010

annag, aký je tvoj názor na odsávanie? Ja si aspoň raz za deň odsajem, hlavne ráno, lebo som mala také plné prsia a malý sa najedol iba z jedného a spal ďalej......to sa mi bude asi tvoriť viac mlieka ako on zje alebo nie? Odsávala som aj pri malej a tam mi to asi dosť pomohlo, aby som vydržala kojiť s klobúčikmi aspoň tých 7 mesiacov a teraz neviem, či odsávať alebo nie

korkusa
2. jún 2010

Ahoj nev iem ci to patri sem do temy ale skusim.Mam 9mesacneho syna ktory uz asi tak druhy tyzden ma stolicu ktora pachne po kvasniciach.Kojim neviem z coho to moze byt.Nemohlo by to byt z brobiotik uziva ich asi dva mesiace.dakujem

strapco13
2. jún 2010

@annag ..bol na prsniku, 2 hodky po privezeni na sal sa mi venovala laktacna z novorodencov..ale nebolo mlieko..ani odsat sa nedalo, ani vytlacit..ani kvapka /maleho mi nedokrmili..len ten raz..nedovolili by si bez mojho suhlasu..aspon jedna z vyhod, ze som dr/..leky som nedostala ziadne..len zelezo /uz pocas tehu som trosku zanemizovala/, bilirubin merali tym pristrojom..nepichali..taky jak je te teplomer do uska..neviem ako sa mu nadava a boli sme uplne v norme ani len o bylku viac
az vecer na treti den sa mi spustilo, 4. den uz bolo dobre, a 5. den som pytala odsavacku, co mi az striekalo 😀
je mi jasne, ze vahovy ubytok je viacero veci..vycistenie babatka, smolka, vysusenie pokozky..predsa len bola vo vode 9m, preto je urcene %, ktore je akoby norma, kolko je normalne schudnut..a my sme sli pod..to bolo vidiet ako tie jeho plne stehienka sa stratili...zo zaciatku bol pokojny, ale potom uz plackal od hladu, snazil sa sat, co tiez najprv neslo, pre ploche bradavky, ale sestricky mi pomahali, a az ked prvykrat prehltol odo mna, to bolo stastia aj u neho
a citila som to aj na prsiach..boli prazdne..a az na 5. den sa mi naliali v noci z 1,5 na 4..aj mi riadne popraskali, cele tehu ani jedna stria, na bruchu nemam /provokujem teraz trosku 😅 / no a rano prsia vke /az som sa zlakla, ze co to mam vo vystrihu 😀 / a tieklo z nich 😵

strapco13
2. jún 2010

@korkusa ..tazko poradit..nepises, ci je kojeny, co papa, aka farba je stolice, konzistencia

korkusa
2. jún 2010

je kojeny papa ovocie zeleninku kuracie bravcove masko farba stolice je do zelena kasovita niekedy cierna uzivame zelezo.Maly ma atopicky ekzem tak moc toho papat nemoze.

prsky
2. jún 2010

inak mne konecne zmizol kutik - stacilo ho poriadne namazat antimykotikami a dobre sa vyspat 😀

strapco13
2. jún 2010

cierna je zo zeleza, podla opisu hnacku nema, bud nieco nevie stravit alebo infekcia.daj mu spravit vyter

strapco13
2. jún 2010

@prsky ..super..kutik=mykoza..zase 😀 😝

bubelko
2. jún 2010

annag> citala som. je to zaujimave.
ale ani tu nie su povolene vyssie hodnoty ako 200. lukasovi brali krv a pretoze bol velky a porovnavala nieco v tabulkach, tak nemusel pod lampu. ale inak by tam uz bol. jonasovi brali krv tiez, ale mal ho pod 200 (197 1x a 188 pri prepustani) , takze asi tak.
a ani na nete som o zvyseni nic nenasla, len tolko, ze su podla veku a vahy rozne. 😕

annag
2. jún 2010

@kubkovka

pokiaľ sa bábo dobre prisáva, je dojčené na požiadanie, odsávanie potrebné nie je. Lebo ako píšeš, mliečka sa tvorí o čosi viac. Je fajn vedieť odsávať, poznať svoje prsia aj takto, ale len ak Ťa to nezaťažuje. V tejto chvíli Ťa bolia bradavky - odsávanie ich môže ešte viac namáhať, preto bude lepšie, ak budeš len dojčiť , aby sa rýchlo vyliečili 🙂 Pri prvom dojčení bolo odsávanie namieste , super, pri klobúčikoch je potrebné mať vždy mliečka o čosi viac

tara2
2. jún 2010

@prsky adi - jasne, ja to chapem tiez som sa pytala domov na 3 den a kedze sme boli obaja o.k. tak nas pustili poobede a tesne predtym ako sme odisli zobrali malemu krv na testy 🙂 . Tiez neuznavam zbytocny pobyt v nemocnici, cloveka to len ubija

annag
2. jún 2010

@bubelko , zaujímavé, však 😅 . Dojčenie , žltačka, pohľad na UM 😅 ... všetko je opradené mýtmi, ktoré sa budú rúcať asi len veľmi pomaly (všade na svete, nielen u nás)

olifcek
2. jún 2010

@bubelko na nete mas toho kopec...ak su hodnoty vysoke, poskodzuje to mozog

korkusa
2. jún 2010

Dakujem.A aku infekciu mas na mysli?ake priznaky infekcie su okrem toho co som pisala

strapco13
2. jún 2010

matulko mal najvysiu hodnotu bilirubinu tusim 9,4...cize total pohoda 🙂
a oficek ma pravdu..vysoke hodnoty..moze hrozit poskodenie mozgu, uz pri nizsich je dietatko spavejsie, nema taku chut do jedla...preto pri zltacke ak je dieta spave, tak si treba urcit interval, kedy najneskor ho budit na papanie..a tam niekde vzniklo to, ze dieta treba krmit kazde 3 hodky...lenze to nie je tak..len spave dieta treba budit najneskor po troch hodkach..inak na poziadanie, zdrave aktivne dieta si bude pytat samo..jemu su hodinky ukradnute
tolko teoria..a prax u mna..maly papa kazde 3 hodky..je presny ako svajciarske hodinky...ale to si pyta on..ak mu ponuknem prsnik skor..tak ee..a beda mi ak nie som presne pripravena 😀

strapco13
2. jún 2010

@korkusa ..moze tam byt bakterialna nerovnovaha v crievku..ci uz premnozene kvasinky alebo nejake bakterie...to zisti vyter
dalsie priznaky..plynatost, bolenie bruska, teplota, hnacka, nepokoj dietatka...nemusi byt vsetko..moze byt len zmena stolice

bubelko
2. jún 2010

olifcek: s tym mozgom viem, preto ma udivuje ten clanok na annag stranke s tymi vyssimi 😕
na nete je toho fakt vela, to uznavam 🙂
strapco> suhlas

korkusa
2. jún 2010

ak by tam boli premnozene kvasinky tak ako sa to upravi?

annag
2. jún 2010

@strapco13

naliatie a "nástup" mliečka je tiež opradený mýtmi 😀 . Každej matke sa tvorí kolostrum - ešte počas tehotenstva . Ale: kolostra sa tvorí málo, lebo príroda to tak zariadila - bábo ho totiž málo potrebuje. Keďže sa ho tvorí málo, bábo musí byť veľmi dobre prisaté, aby sa k nemu ľahko dostalo a aby ho pilo toľko, koľko potrebuje. Často si myslíme, že mliečko po pôrode musí prudko nástúpiť a prsníky sa musia naliať. Nemusia, naopak, ten prechod rozvoja laktácie môže byť krásne plynulý - a to sa deje vtedy, ak tie prvé dni bábo dostatočne pije. U Vás to bolo pošramotené slabším prisatím pre "ploché bradavky", ale zvládli ste to veľmi dobre. Bábo sa učí dojčiť - nie vždy to vie hneď, ale raz sa to naučí ak sa postupuje správne. Potom sa môžu objaviť i naliate prsia na cca 3 deň, nevadí, ako prišlo, tak odíde. Tiež som si myslela, že prsia na 3 deň sa mi musia naliať, až pri treťom dieťati sa mi podarilo naliatiu úspešne vyhnúť 😅 Ako riešili sestričky ploché bradavky?

Boli ste v norme , ale to neznamená, že nemal hladiny bilirubínu vyššie než staršie dieťa. O to ide - čo je norma a čo už nie?

annag
2. jún 2010

strpco, si lekárka, čo povieš na prax v slovenských pôrodniciach?

citujem z mailu jednej mamičky:
"u nas v porodnici mi
vysvetlila detska lekarka, ze oni fenobarbitaly davaju preto, lebo dieta
moze ist pod lampu vtedy, ked ma hodnotu bilirubinu nad urcitu
hranicu. No a ked ma nizsiu, oni nemozu nic robit a tak to chcu detom
ulahcit a daju im liek."

fenobarbitaly : (napr. Bellaspon)
sú sedatíva, sú návykové, zvyšujú riziko hemoragickej choroby. Závažným spôsobom ovplyvňujú syntézu hormónov a hormonálnu rovnováhu. Je to normálne, aby sa bábo oblbovalo len tak preventívne 😕 Koľké mamičky sa ani nedozvedia, že ich bábo dostalo takýto liek? Koľké mamičky netušia, prečo je zrazu také ospalé?

strapco13
2. jún 2010

@annag ..ja som mala kolostrum par tyzdnom pred porodom...super, tesila som sa...ale potom zmizlo..a skusali mi aj laktacne stalcit prsnik..ani kvapka...
sestricky mi radili prstami si trochu vytvarovat bradavku, rozne uchopy /ani slovo o klobuciku/..len tolko povedalo, ze pojde to tazsie ale pojde to...no potom som musela odsavat mliecko pred prilozenim maleho..lebo pre ten silny tok a ploche bradavky sa nevedel prisat takze odsavacka ich vytvarovala trochu..a dokoncil to drobcek, ked si ich vytvaroval podla svojho v kusu

inak pravdupovediac..ja som sa o kojenie a veci s tym nezaujimala predtym, nic som nenastudovala /hamba mi, ja viem/, len som bola presvedcena, ze to pojde..v podstate tvoje clanky a ostatne na tuto temu a aj tuto temu som objavila az ked sa mi spravila ragada..cize az ked nastal prvy problem..i to som sa odhodlala /na moju skodu/ poziadat o radu neskoro...preto som dopadla tak ako som dopadla...ale uz je dobre

inak vcera som zehlila a bola som straaasne sexy pri tom...vetrala som si prsia..teplo od zehlicky..ale aby mi nebolo zima na krize a brucho tak som si vytiahla teplaky pod pupok, k tomu hrube ponozky..no sexica jak hrom 😀 😀

strapco13
2. jún 2010

tak o tomto pocujem prvykrat 😕 😕
ano pod lampu sa ide az od urcitej hladiny...ale o tych liekoch som nepocula, ze by sa davali..ved to je blbost, to nijak dietatku nepomoze

strapco13
2. jún 2010

inak bellaspon je kontraindikovany do 6 rokov..tak to snad nepodali 😕 😠

strapco13
2. jún 2010

ak tym chceli ukludnit dieta..tak to mohli dat radsej makovy odvar, cumlik 😝 ..samo jedine uspesne upokojenie je v matkonej naruci a naj na prsniku

olifcek
2. jún 2010

@strapco13 😀 😀 😀

olifcek
2. jún 2010

...mimo temu...boli sme na neuro, dopadla perfektne a mne sa z tolkej radosti tak nalievaju prsniky, ze az.... 😀 😀

strapco13
2. jún 2010

@olifcek ..super..tesime sa 🙂
tak si na to vzdy spomen, ked budes mat pocit laktacnej krizy 😉 a bude po krize

olifcek
2. jún 2010

@strapco13 😵 😵

zuzkaoko
2. jún 2010

😝

zuzkaoko
2. jún 2010

@shaarka
ahoooj,ako si na tom s kojením?