Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

berule
23. jún 2011

Ahoj, potřebovala bych poradit. Jak poznám, že moje skoro 14denní dcerka má dostatek mlíčka? V plínce má nakakáno při každém kojení, někdy i 2 krát. Jen měla asi 2 dny žlutá hovínka a jinak má furt zelené. Já beru železo, mohlo by to být z toho? Na stránkách o kojení jsem našla, že by to mohlo být z toho, že pije přední mléko a k zadnímu se nedostane, je to možné? Kojím z obou prsů, z každého 15 min( tak nám to říkali v porodnici), protože měla žloutenku a byla pod světlem, tak je naučená, že chce kojit po 4hod. Ale mě se to zdá dlouho, tak se ji snažím budit po 3 hod. Dělám něco špatně? Děkuji za rady.

prsky
24. jún 2011

@berule dojcit z kazdeho prsnika po 15 minut nie je prave najstastnejsi sposob dojcenia...v prvom rade sa musis naucit rozoznat, kedy dcerka aktivne pije, pretoze ak aktivne nepije, darmo je pripojena k prsniku 15 min, ked sanenapije /max sa napije toho, co jej same vytecie/...http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b... a tu je k tomu videjko. idealne je dojcit z jedneho prsnika, kym ho dieta nevypije "do dna" (i ked to je len obrazne povedane, lebo prsnik sa do dna vypit neda, lebo mliecko sa tvori aj pocas dojcenia) - vtedy aj telo dostava info, ze treba tvorit take mnozstvo mliecka, kolko dietatko potrebuje. pri dalsom dojceni dat vypit druhy prsnik. ak by nestacil jeden, tak samozrejme treba ponuknut pri jednom dojceni oba. viac o technike dojcenia tu: http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/20/neviem...
pri spavom babatku je vhodne prsniky prestriedat, ale nie v presnych intervaloch, ale vtedy, ak dieta dost nepilo aktivne a na prsniku zaspava. v praxi to vyzera tak, ze das babatku prsnik, trochu cucne, zaspi, tak ho prehodis na druhy, co by ho malo prebrat. akonahle babo zosilnie a zltacka pominie, prestane byt spave a netreba ho uz prehadzovat.
co sa tyka zelenej stolice, moze to byt aj zo zeleza, ktore uzivas, ale skor to bude tym prednym mlieckom. nie je to ale ziadna zavada a neznamena to, ze dieta hladuje (moj syn mal este donedavna dost casto zelenu stolicu kvoli mojej nadprodukcii a silnemu toku mliecka). bolo by fajn, keby vypila prsnik do dna ako som pisala vyssie...skus, ked zaspava, stlacat prsnik (akoby si si chcela rucne odsat mliecko - prejdes po prsniku a pred dvorcom sa zastavis a nechas stlaceny prsnik - ked dieta zacne sat, tlak uvolnis)...ak nepomoze, prehod na druhy prsnik

prsky
24. jún 2011

@kukujka to, ci jej staci papanie, zistis podla toho, ci ma dost pocikanych plienok (aspon 5-6 denne) - to sa ale pri novoskovi tazko zistuje, lebo vela kaka 😅 5 minut je na novorodenca malo, budit stipkanim a pod nema zmysel, skus stlacanie prsnika http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca... a ked nepomoze, prehod na druhy prsnik, alebo daj odgrgnut a priloz znova...treba sa naucit rozoznat aktivne pitie od dudkania http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
netreba vesat hlavu, male babatka byvaju este spave, kazdym dnom sa to bude zlepsovat, pokial si zachovate spravnu techniku dojcenia (spravne prisatie, aktivne pitie, spravna poloha)

prsky
24. jún 2011

@alca123 mat vela mliecka nie je super,super je mat mliecka tak akurat 😉 treba znizit nadprodukciu a preto teraz dojci 2 dojcenia za sebou z toho isteho prsnika, neodsavaj mliecko z druheho, jedine, ze by ta bolel prsnik a aj vtedy odsaj rucne len to, co ta najviac tlaci. pre pohodlnejsie dojcenie treba skusit antigravitacne polohy = dieta ma hlavu vyssie ako prsnik, vonku sa vam bude pohodlnejsie dojcit az vtedy, ked sa nadproducia upravi. ja mam tiez stale nadprodukciu (ale ja dojcim 2 deti, takze uprava trva dlhsie) a mliecko neodstrekujem pred dojcenim, aj ked aj to je riesenie ... ja nechavam mliecko vytiect do plienky (= dieta sa prisaje, mliecko sa spusti, dieta sa odtrhne, lebo nestiha, tak prilozim plienku, mliecko chvilu vyteka a ked prestane, dieta prilozim v antigravitacnej polohe a dieta uz relativne lepsie pije...potrebuje ale odgrgavat - ked ho tlaci vzduch, zacne mykat hlavickou - damho odgrgnut a znova prilozim)

alca123
24. jún 2011

@prsky dakujem pekne za radu..ked som doma tak tiez na zaciatku kojenia ho prikladám "antigravitačne" teda tak ze ja som akoby v pololahu-polosede a malého dam bruskom na moje brucho a potom sa prisaje na didik...U mna to mliecko silno tecie hlavne na zaciatku papania, potom uz je to v pohode....co sa týka odgrgnutia tak on niekedy hlce hlce a didik pusti az ked mu zabehne ☹ Mám mu ho vyberat aj nasilu ked vidím ze mu to vyteká z pusy? Doma sa s tým popasovat viem..horsie je to ked ho chcem nakrmit vonku. A este mám otázocku..tá nadprodukcia by sa správným kojením mala casom upravit alebo to mliecko budem mat stále takto?? 😕

alca123
24. jún 2011

@prsky a este sa chcem spýtat...mne to mliecko tecie aj ked malý nie je prisatý...hlavne ked sa uz cca blízi cas papania tak sa mi to spustí..niekedy mi ani tampony nestacia absorbovať to čo tečie 😒

ahojcek
24. jún 2011

Ahojte, baby,

píšem za kamarátku. Jej dvojčence (nar. 2.mája) moc grckajú - z MM viac ako z UM, je smutná z toho, že sa jej nepodarilo rozkojiť ich, nechce sa im moc sať. Dáva ich ležať na šikmé podložky. Viete niektorá, prečo grcajú viac z MM ako z UM? Čo sa dá s tým robiť (okrem odgrgávania a polohovania)?
Dávajte mi rady, prosím - možno sa nám podarí v sobotu stretnúť sa (moje deti až tak veľmi negrckali).

Základy kojenia ovládam - kojím teraz druhé dieťa (má 6m, prvého som kojila 21m). Len ... ona má kojiť dve deti "naraz", ktoré jej často naraz plačú, je z toho veľmi smutná (poznáte tie pocity). Má problém ich nakojiť, keďže má veľké prsia (ako sa správne kojí s veľkými prsiami? - Ja mám pôvodne lentilky, takže neviem, či tam nie je trochu iná technika). Zároveň ju nechcem doraziť priveľkým dotláčaním do ďalšieho pokusu o kojenie - chcem hlavne pochopiť, prečo je taký rozdiel v grckaní (MM viac ako UM) a povzbudiť ju, aby nevzdávala aspoň čiastočné dojčenie.

kukujka
24. jún 2011

@prsky dakujem za radu tych pocikanych plienok bude tak 5urcite ,ideme sa my len dalej snazit

prsky
24. jún 2011

@alca123 no silny tok mliecka (hlavne na zaciatku) je spojeny prave s nadprodukciou..ked ju poriesis, aj tok sa upravi. preto je fajn nechat mliecko vystriekat na zaciatku. ja som nasilu neodpajala, nechala som maleho pasovat sa s rychlym tokom a ked sa pustil, tak vtedy som chvilu pockala, kym mliecko odstrieka do plienky. nechaj rozhodnutie, kedy uz tok nezvlada, na nom. nadprodukciu ma na zaciatku vacsina mamiciek a upravi sa aj sama, pomoct tej uprave mozes tak, ako som ti pisala (2 dojcenia za sebou daj ten isty prsnik, dalsie 2 dojcenia zasa druhy). mimovolne vytekanie mliecka je tiez spojene s nadprodukciou a to, ze vyteka tesne pred dojcenim, je spustaci reflex (telo vie, ze sa blizi kojenie...ale niekedy staci pomysliet na babatko). neboj, pri druhom dietati to uz take hrozne nebude, telo upravi laktaciu skor...mne samovolne mliecko vytekalo pri dcerke az takmer do roka jej veku a to som uz potom ani nadprodukciu nemala, teraz mam este nadprodukciu, lebo dojcim oboch, ale mliecko nevytekalo samovolne od zaciatku.
a pozor, z nadprodukcie sa nespravnou technikou dojcenia lahko moze stat - mam malo mliecka, co s tym...takze treba dbat na spravne prisatie (babatka, ktore sa musia pasovat so silnym tokom mliecka casto ziskavaju navyk prisatia iba na bradavku, lebo tak sa im dari zvladnut ten silny prud).

prsky
24. jún 2011

@ahojcek UM je tazsie stravitelne, "lezi" v zaludku .. na rozdiel od MM, ktore prejde traviacim traktom rychlejsie, nezatazuje ho (babatka maju este nevyvinuty traviaci trakt, preto im aj mliecko castejsie vybieha). papat sa im nechce z prsnika uz zrejme preto, ze sa im viac paci flasa, z ktorej mliecko ide relativne bez namahy. s grckanim - jedine polohovat, setrne manipulovat a cakat, kym im traviaci trakt dozreje. viac o tom, preco sa po um negrcka zistis tu http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/27/gastro... je tam tiez, co robit

kamoske by som poradila hlavne laktacnu poradkynu (osobne stretnutie) - zalezi od toho, ako velmi chce dojcit

v

berule
24. jún 2011

@prsky děkuji za rady, takže mám kojit z jednoho prsu a kdyby nestačilo, tak dát druhý. A mám ji budit po těch 3 hodinách, nebo nechat spát ty 4 hod? Já se bojím, abych nepřišla o mlíko, moc by mě to mrzelo. A ještě se chci zeptat, malá si málokdy odříhne po kojení, je to normální, nebo je to špatně? Když ji vezmu na odříhnutí, tak místo toho začne škytat.

ivi163
24. jún 2011

Prsky - chcem ta poprosit o radu,ako mam pomoct mojej 3mesacnej dcerke. Po papani dlho a tazko travi mliecko. Davam ju odgrgnut hned po napapani, 10 minut po napapani a aj hodinu po si este odgrgne.Tento cely cas kratko, preryvane dychci je nekludna,mece rukami - nohami. Az po tej hodine , hodine a pol odgrgavania a vygrcnutia troska mliecka je kludna. Niekedy ju dam na brusko , to jej pomoze a tiez si odgrgne. Dost casto aj stikuta. V priebehu 3tyzdnov nepriberala , tak na radu pediatra krmim takto- najprv z oboch prsnikov, odvazim ju a zbytok do 120ml dokrmim Nutrilonom flaskou. Fakt sa snazim aby co najmenej vzduchu prehltla...

prsky
25. jún 2011

@berule zatial by som budila, ale nie vzdy sa dieta zobudi...treba sa hlavne zamerat na efektivne dojcenie (spravne prisatie, poloha a aktivne pitie) a babo si postupne zacne pytat castejsie (onedlho sa budes pytat, ci je to ok, ze pyta kazdu 1,5 h 🙂 ) o mlieko prides iba v tom pripade, ze dieta nebude mliecko pit - telo vtedy nedostane info, ze mliecko treba tvorit. dojcene deticky zvycajne nepotrebuju odgrgavat (hlavne tie, ktorych maminy nemaju nadprodukciu a spravne sa prisavaju). stikutka vznika skor nie velmi setrnou manipulaciou (pozor na "lamanie" v brusku a vselijake zvrtavanie)

janka2504
25. jún 2011

@prsky ahoj potrebovala by som radu uz asi 4den ma boli ľavý prsník ked sa mála ide prisat idem umriet aj sa mi tam spravia červené flaky hrcky tǎm necítim skôr ma boli na dotyk dvorec taka pichava bolesť áni horúcku nemám

prsky
25. jún 2011

@janka2504 povedala by som, ze ide o mykozu ... treba si zohnat canesten krem a natierat po kazdom dojceni, pred dojcenim nezmyvat, pripadne natriet bradavky a dvorce genciankou alebo roztokom sody bikarbony. s liecbou pokracovat este zo 2 tyzdne 2x denne po odzneni priznakov. ak by priznaky do 3-4 tyznov neodzneli, treba ist k svojmu lekarovi pre antimykotikum. zaroven pozri babatku do pusiny, ci nema biely povlak na jazycku a/alebo slizniciach, ktory sa neda zoskrabkat nechtom..ak ma, treba mu vytierat zo 2 razy denne usta sodou bikarbonou (namotat na prst gazu, navlhcit ju, vyvalat v sode bikarbone a vytriet cele usta vratane jazyka, licok zvnutra).
mykoza je hnusoba, zvykne sa vracat, vhodne je vylucit rafinovany cukor z jedalnicka, ladovat sa probiotikami

janka2504
25. jún 2011

@prsky ďakujem za radu a malú mám prikladat na ten prsník ? Je to strašna bolest :( ono to prejde ked cuca uz dlhšie az mám strach :( skúsim ten canesten

dudri
25. jún 2011

Dobrý večer,
od štvrtka sa začal môj syn (7týždnov) plakáť, každú chvílu pýtal papať. Jeden problem vzdy pri kojení spínka.
Včera a dnes pri kojení sa hneval a veľmi plakal.
Dokrmila som ho flasou Nutrilon1 (120ml.)
Pri odsrtriekaní som zistila, že mám málo mlieka. len 20-30ml.po dojceni.

Neviem kde sa stala chyba.

Predtym som si bez problemov odstriekala po dojceni cca 50-100ml.
Pijem kojensky caj.

strapco13
25. jún 2011

@dudri to kolko odsajes po kojeni nehovori o nicom...su zeny co proste vela nedsaju napriek tomu mozu kojit aj roky a maju dostaok mlieka
pouzivas dudel, klobucik?
dokrmovat flasou...no jednak dieta vypije co mu das, ci je hladne alebo nie, lebo mu to proste tecie , jednak riskujes nasledne odmietanie prsnika a aj znizenie az zastavenie laktacie ..cize ak treba dokrmovat /najprv ale treba zistit ci naozaj treba/ je najlepsie to robit na prsniku ..cievkou/
to ze dieta place moze mat vela pricin
opis mi ako vyzera dojcenie? kedy sa hneva..na zaciatku ci na konci?
kolko cika a kaka, ako pribera?
pije na prsniku efektivne? http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b... ,,pozri si aj videjka a obrazky ohladom spravneho prilozenia babatka
stalo by tiez za uvahu pozvat si domov laktacnu poradkynu, nech skontroluje polohu, prisatie ... http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...

berule
25. jún 2011

@prsky ještě jednou děkuji za rady 🙂

dudri
25. jún 2011

@strapco13
nepouzivam klobucik.
len davam cumel pred spankom.
Ked syn zobudi a velmi plakal. tiez ponuknem prsniky a on prisaval a krical-hneval. na zaciatku-aj pocas dojcenia-hneval.
Syn krasne pribera napr.tyzden pribera cca 250g, naposledy som bola u lekarky na poradnu 3tyzdne o 750g.-minuly tyzden. dost cika a vela kaka.
iem mozno pomaly tok mlieka.
myslim ze mam problem vo mne-pomaly tok alebo menej mliecko.

mam 3.rocnu dcerku ,dlho som ju dojcila viac ako 2roky, ale na zaciatku problem-som ju dojcila a dokrmila(flasou) po 2mes. uz sama pekne papala moje mliecko

prsky
25. jún 2011

@janka2504 ak nechces prist o mliecko, tak ano, prikladaj. a preventivne natieraj oba prsniky. skus pripadne kupit gencianku, s tou by sa mali priznaky zmiernit do tyzdna. okrem toho sa treba fakt vyvarovat sladkeho, dat si probiotika, vetrat bradavky (=ziadna podprda doma) a neumyvat ich casto /vlhko robi plesniam dobre/.

@berule nie je za co, dufam, ze pomozu

prsky
25. jún 2011

@janka2504 jaj a este mozes skusit vnutorne uzivat citricidal (aj natierat nim bradavky - len tie bradavky nenatieraj vsetkym naraz - ze aj genciankou aj citricidalom aj candibene - vyber si jednu liecbu, ak nezaberie aspon trocha do tyzdna-dvoch, skus druhe - ja osobne by som natierala canestenom, vnutorne uzivala citricidal a probiotika)

strapco13
25. jún 2011

@dudri zrejme reaguje na tok mliecka..bud je silny /ak sa odpoji a mliecko strieka/..alebo slaby..cize mliecko nestrieka .. http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan...
a ked mas naizaj menej mliecka..skus radsej dokrmovat na prsniku..takto jednak neriskujes odmietnutie prska /su deti ktorym flaska nevadi, ale je vela deti, ktorym jedna flaska pokazi dojcenie/ tak skus dokrmovat na prsniku cievkou..nie je to take zlozite ako to vyzera http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...

soldi
27. jún 2011

@strapco13
@prsky
ahojte 🙂 som za vami zas prisla po radu, i ked skor zo zvedavosti, nez ze by som mala nejaky problem- dufam, ze nevadi. 🙂

Leonard ma momentalne 8 tyzdnov a 6 kil. pred cca dvomi tyzdnami papkaval okolo 150-180 g na jeden sup (zvyknem si ho obcas prevazit) posledne dni vsak papa len okolo 100g- stale papa rovnako casto (cez den cca kazde tri hodiny, po vecernom papani spi 6 hodin a potom ide zase po troch) a stale pribera cca 300-400g tyzdenne. je mozne ze je to mliecko vyzivnejsie? alebo preco je to tak?
ani by ma nenapadlo, ze papa menej, len zrazu cuca miesto 20 minut slabych 10. a viac proste nechce. nehneva sa ani nic, len sa odpoji, hodi ruky za hlavu a blazene sa usmeje 😀

strapco13
27. jún 2011

@soldi mliecko sa vekom meni..prisposobuje sa potrebam babatka...dojcene dieta akotyzdnovy novorodenec a ako napr polrocne nepije objemovo nejak velmi odlisne mnozstva ...lebo materske mlieko sa potrebabam babatka prisposobuje skor obsahom ako objemom
kdezto pri UM ak potrebujes pokryt vysie energeticke naroky dietatka tak musis zvysit objem..lebo ta jedna odmerkja prasku obsahuje stale to iste...preto maju deti na UM vacsi zaludok
dalsia vec...tvoje babo je uz vacsie, silnejsie..cize sa vie napit efektivnejsie za kratsiu dobu
len jedna poznamka..vazenie nie je presne...treba sa riadit babatkom, jeho spravanim, plienkami..kolko ich ma pocikane a pokakane ...ale to ty uz vies 😉

soldi
27. jún 2011

@strapco13 dik za odpoved 🙂 som si aj myslela, ze to je tak, ze mliecko sa prisposobi 🙂 ja ho vazim len sem tam, cisto zo zvedavosti 😀
urcite mu mliecko staci, toho sa nebojim, len som bola zvedava, ci je moja teoria spravna 🙂
konecne ma kojenie bavi a naplna, som rada, ze som to nevzdala. momentalne ziadne problemy nemame, ale aj tak si vas chodim citat- aj annag, uz mam toho vela nastudovaneho 😀

natas4
27. jún 2011

Ahojte, ako zistim, kedy si moja dcera taha zadne mlieko? Po kolkych minutach uz nepije predne mliecko? alebo da sa to vobec nejako zistit? Dakujem 🙂

dudri
27. jún 2011

Dnes večer sa nechcel prisat, strasne krical az moja mama bola vonku ,-pocula ☹
skusala som odstriekat 20ml. to je malo-skoro nic.

aj vcera tiez popoludni strasne krical, som sa snazila stlacat prsnika, on prichytil prsnik, potom odmietol....plakal....

aj niekedy dojcim ho, on hybe nohy-to znamena, ze tazko tahat mliecko?

zaujimam sa ako ubuda mliecko, ako zistit strati mliecko, hned zmizni mliecko alebo postupne menej mlieko?

strapco13
27. jún 2011

@dudri zavolaj si domov laktacnu poradkynu http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...
nech skontroluje prisatie, polohu, laktaciu ..takto cez net to ide tazko

strapco13
27. jún 2011

@natas4 ono to celkom nefunguje tak, ze dieta sa prisaje na prsko taha predne mlieko a potom sa to zrazu "prepne" na to zadne a plus kazda matka ma laktaciu inu a kazde dieta inak pije
treba zistit ci dieta na prsniku naozakj pije ..teda ci robi pauzy v pohybe brady, ci je spokojne, ci dostatocne cika, kaka, pribera
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab... prestuduj si aj ostatne clanky..uvidis pomozu ti zorientovat sa