Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

dm1
30. jún 2009

annag prsnik mu davam vzdy ked si zapyta - niektore dni kazde 2 hodiny, inokedy 3-4 a uz bolo aj kazdu hodinu a pol... V noci ma niekedy dlhsiu prestavku, inokedy nie ale v poslednej dobe sa budi 2x v noci. Problem so mnou je ze druhy prsnik nechce vobec tak mu nemam co ponuknut... a aj ho odsavam aby tam cosi zostalo ale v poslednej dobe vytiahnem z neho vzdy menej a menej a bojim sa ze zachvilu tam uz nic nebude. Ten prsnik bol uz predtym mensi oproti druhemu a ked tam nebude ziadne mliecko nechcem vidiet ako to bude vypadat 😲...

annag
30. jún 2009

dm aha 🙂 , to nevadí, toto leto skrátka nebudeš modelka 😅 , dojčíš na požiadanie, je to fajn 🙂

dm1
30. jún 2009

annag tak to teda urcite nebudem lebo ked sa niekde ukazem v plavkach /neviem ake kupim ked kazde prso je ine 😉/ a este vytasim svetu tie moje strie po celom bruchu tak to bude fakt na modnu prehliadku 😀.. ale hlavne ze je maly zdravucky to je to dolezite.

kvixa
1. júl 2009

Ahoj annag.citam, citam a ty vies tusim poradit so vsetkym 😲 chcela som sa len opytat moj malycky ma 6 tt doteraz sme s kojenim nemali problem ale posledne dva tyzdne je to katastrofa. odtrha sa mi od prsnika place kopka nozickami , bije mi do prsa ☹ som uz zufala,nevyspata . niekady zaspinka na 3 hodinky ale niekedy je za 20 min. hore a place a potom to trva od obeda az do vecera-noci a rano zas.este k tomu sa nevie vykakat a vyprdkat , musim mu dat rurku/bojim sa ze si uz na nu zvykol a nevie sa vykakat bez nej/ espumisan , masirovanie, caje nam vobec nepomahaju. doteraz kakal po kazdom jedeni a teraz nic...neviem ci mi place lebo mam slabe mliecko a mam ho zacat dokrmovat /mlieka mam myslim dost/. dakujem velmi pekne za kazdu odpoved a radu.

kvixa
1. júl 2009

este som zabudla napisat, ze sa mi budi s krikom tak strasne zapiska a potom zas zaspinka a zas az kym sa neprebere a chuli sa do klbka.. ☹

dooscoby
1. júl 2009

ahoj annag....aj ja poprosim o radu...mojej slecne budu v pondelok 3 mesiace (mame ukonceny 12 tt) a myslim ze mame bojkot kojenia...uz treti den len co zbada prsnik tak zacne plakat a nechce jest ani za svet...v noci papa krasne a vecer tiez....porodna vaha bola 3420 a teraz neviem kolko vazi ale cca. pred 2 tyzdnami mala 5400 gr...plienky mame pocurane skoro kazdu hlavne ta v noci je dost tazka...doteraz sme sa zvykli kojit kazde 2-3 hodiny teraz ledva 2 minutky posaje po tych 4 hodkach a potom bud place alebo potiahne alebo zacne sa na mna skerit usmievat...uz som z toho jej vecneho placu pri kojeni unavena....vies mi prosim ta poradit ze ako prinutit slecnu zasa krasne papat?...dakujem za radu

krpcek
1. júl 2009

dooscoby mi mame rovnaky problem - normalne rozmyslam nad tym, ze ci to neni tym vekom - mi mame 12tt zajtra. ci tie male potvorky len neskusaju nasu trpezlivost. 😅

dooscoby
1. júl 2009

kprcek...tak vitajte v klube 😉 ...nasla som par diskusii a daktori tvrdia ze to je vekom...proste okolo dvoch troch mesiacov sa rozhodnu skusat maminkinu trpezlivost 😠 a uff dakde ze to moze trvat aj dva tyzdne tak ja neviem..snad annag bude mat daku radu...zatial ja to vidim nato ze mimco si rozhodlo zmenit rezim papat kazde 3-4 hodky a skuste zatial dudlik nam trosku funguje...oddychne si trosku pospinka a potom to aj ide..ak ta napadnu dake triky tak sem s nimi.... 🙂

annag
1. júl 2009

dooscoby, uvidíme, čo sa nepáči Vašej slečne a či je to to isté, čo sa nepáči krpcekovej slečne - tej sa nepáči, že jej tečie veľa mliečka, napísala som Ti do IP - pretože potrebujem posúdiť celé dojčenie, si tu nová, IP je interná pošta, - pozri celkom hore na tejto stránke - hore na lište, červeným písmom bude nová pošta označená 🙂

ninny
2. júl 2009

Ahojte 🙂

Neviete mi náhodou poradiť? Keď si odsajem mliečko, ako dlho môže byť v chladničke? Alebo ho mám hneď dať do mrazničky? Mne sa pri jednom odsani podarí odsať dokopy z oboch prsníkov tak cca 40-60ml (zatiaľ som odsávala raz do dňa, začalo mi ale už viac tiecť mliečko, tak možno to bude už aj viac krát) tak ho dám vždy do chladničky a keď odsávam druhý krát, tak doplním... Môžem to robiť tak a potom ho dať spolu v sklíčku do mrazničky?

Vopred diky za odpoveď 😉

mneme
2. júl 2009

ninny, ja viem toto: v chladnicke mozes mm skladovat 24 hodin - v ramci nich doliat do tej istej flasky (ak by si ho chcela pouzit na krmenie, treba predtym pretriast, aby sa jednotlive vrstvy zmiesali). zmrazene mm vydrzi 3 mesiace

annag, to, ako pomahas babam s dojcenim je uzasne - velmi ti drzim palce a rada si tuto temu citam 🙂

ninny
2. júl 2009

mneme, ďakujem 🙂 budem si to pamätať... môžem ho dávať do chladničky v sklíčku, však? 🙂

mneme
2. júl 2009

myslim, ze sa odporucaju len sklenene flase

ninny
2. júl 2009

mneme, myslela som do mrazničky.. veď sklenená fľaša a sklíčko to je v podstate to iste.. Viem, že existujú rôzne nádoby a sáčky, presne na to zamrazovanie mliečka určené, ale tie nemám.. a čítala som, že sa môže mliečko zamrazovať aj v sklíčkach.. napríklad do tých malých od vyživ.. hm?

mneme
2. júl 2009

no to mas asi fakt jedno, ci das do sklenenej flase na krmenie alebo od detskej vyzivy - dolezite je vysterilizovat 😉

ninny
2. júl 2009

mneme, čiže pred tým než dam materské mliečko do mrazničky ho mám vysterilizovať? to som nevedela.. ďakujem 🙂

ninny
2. júl 2009

alebo to si asi myslela vysterilizovať fľašku, že?

annag
2. júl 2009

ahojte, ninny, len by som dodala, že je vhodné odsaté mliečko najskôr samostatne schladiť a až tak priliať k už predtým nazbieranému mliečku. Ide o to, aby si sa vyhla teplote mliečka nad cca 5 stupňov. Mliečko po odsatí je treba čím skôr dostať pod teplotu 5 stupňov, aby sa v ňom nemohli rozmnožovať prípadné baktérie - tým sa najlepšie darí pri izbovej teplote. Keď zmiešaš 37 stupňové čerstvo odsaté s už schladeným , tak sa celý objem opäť zohreje nad 5 stupňov a to nie je dobré. Preto najskôr schladiť a tak priliať do chladného.
Po 24 hodinách zmraziť pod mínus 18 stupňov, spotrebovať do 6 (ideálne) -12 mesiacov (maximálne) - toto sú časy odporúčané Medzinárodnou laktačnou ligou . U nás sa spomína čas 3 mesiace, ale to bolo myslené pre mraznice, ktoré nedokázali mraziť na 18 stupňov (to sú tie výparníky , čo majú 2, 3 hviezdičky) .
Takisto Medzinárodná laktačná liga toleruje mliečko v chladničke 72 hodín až 8 dní, nielen 24. Samozrejme, čím skôr sa použije či zmrazí , tým lepšie.
Uskladniť sa môže v čomkoľkvek, čo je určené pre styk s potravinami a pre mrazničku. Jedna dávka na mrazenie by mala mať cca 60-120ml.

ninny
3. júl 2009

annag, ďakujem, veľmi si mi pomohla, si poklad 😉

luba142
3. júl 2009

ahojte baby ako prosim vas obliekate von babatka mala ma skoro dva mesiace a kazdy den sa trapim ako ju obliect vonku aby jej nebolo zima ani horuco? vdaka

cikyta
3. júl 2009

Luba142
Máš IP odomna. 😉

liave
3. júl 2009

ahoj anna g a zienky..rada by som opet poprosila o radu..dcerka 9 tt plne kojena 🙂)) mam pocit ze [poslednu dobu nejak malo papa a nepyta si.asi som ju rozmaznala ked som ju kojila pokazde ked som myslela ze je hladna cca kazde 3 hodiny.teraz to nechavam na nu a ona nejak nepyta ☹ je to normalne?potom zrazu pusti iba straaasny plac...ste by som sa chcela opytat ako dlho dojcit?papa kazde kojenie z jedneho prsa...ja ju nechavam cca 10-15 minut..myslite ze jej to staci?ona tych 10 minut taha intenzivne a potom uz len dudluje a semtam potiahne..viem ze by mala pustit prso sama,ale keby to bolo len na nej tak ju na prse mozem mat kludne 24 hodin...nikdy mi prsnik neodmieta...doteraz priberala velmi pekne a za posledny tyzden to bolo menej..vazili nas doteraz kazdy tyzden...a trosku ma to znepokojilo...chcela by som len vediet ci nekojim malo alebo enrobim niekde chybu...v noci sa budi iba raz maximalne nad ranom este raz...

dakujem za pomoc a rady

caly8
3. júl 2009

ahoj annag 🙂

viem, že táto téma je väčšinou o dojčení ale ked ty sim i vždy tak dobre poradila rada by som počula tvoj názor na moje pochybnosti...
niekde som čítala, že 5 mesačné bábo aj plne kojené by malo prespať celú noc a vraj ked sa budí tak len preto lebo si chce pocuckať a cítiť maminu..moja Elinka sa mi na papkanie budí v noci dva krát okolo jednej a ráno a okolo piatej- šiestej ..večer s uspavávanim je to asi tak, že jej dam prso v spáni v posteli našej a kolkokrát mi aj zaspí ked sa napapá a ešte cucká..nechám ju ona o chvíľu precitne nechám ju odgrgnúť a otom ju pohojdám chvíľu na lope a vložím do postielky..niekedy sa mi to aj 4 krát zobudí a plač, že ju dávam do postielky, ale nakoniec ju tam dostanem a zobudí sa mi o tej pol noci zhruba no a potom ostáva už do rána pri mne v posteli... no naučená na postielku nie je od mala, lebo ona dosť plačkavala ten trojmesačný plač nás trápil hádam na deň presne 🤐 a vlastne stále sa len čisto dojčíme takže ked bola malinká často si pytala papať je ju kojím na požiadanie ale dodržujeme aspon tie dve hodky teda ona 🙂
chcela by som vedieť tvoj názor na to či ju mám nejako trénovať na tú postielku alebo sa to zmení? urobila som chybu, že ju nechávam pri mne v posteli? som na pochybách...ale je si myslím, že v prírode je to tak, že sú mláďatká pri matkách a časom sa osamostatnia.....ja neviem ☹ fakt neviem ako to mám robiť aby bolo dobre 😨

dionova4
3. júl 2009

Ahoj Annag a ostatné maminy 🙂
Tak tej smajlo tam je ale do úsmevu mi teda nie je, napokon ako stále 😒
Vďaka Tebe sme nabehli znova na dojčenie a fľaše sme sa, ako sme sľúbili, ani nedotkli. Bolesť bradaviek vďaka Candibene ustúpila, všetko vyzeralo super 😅
No boli sme na návšteve starkovcov v BA a mrňo nrazu začal odmietať prsník. Už odtiaľ som prišla s prsníkom
plným upchatých mliekvodov a odvtedy mám denno-denne pichanie ihlov do bradavky ako národný šport. Ale to by mi ani nevadilo, vydržím čokoľvek, ale on mi vôbec nechce jesť ☹ a hádajte koľko má? v utotrok mal 3 mesiace, tak ma veľmi zaujímajú Tvoje odpovede pre krpčeka a dooscoby, prosím 🙂 Ponúkam tak často, že už mu idem na nervy, snažím sa meniť polohy, aj keď moc ich neovládame, niekedy sa niečo podarí keď je na prebaľovacom pulte naholo 😀 To mám ako jogu, keď takto kr´mim. Za posledné dva týždne sme pribrali 90 g, doktorka mi to oznámila takým tónom, ako keby som bola v službách gestapa 😠 a pritom som jeje týždeň pred tým voala, že mi nechce papať..... poradila mi ryžový vývar, no ten som odmietla, veď nehnačkuje, resp. vôbec nemá inú stolicu ako od narodenia. No a ja pomaly ale isto strácam mlieko bohužiaľ. Dnes som to skúsila lyžicou, aj sme popapali ale pri grganí väčšina išla von ☹ Moje spomienky na dojčenie budú hrozné 😔
Anka, prosím, nájde sa ešte nejaká rada na záchranu? Odsávať moc nestíham cez deň a ani vlastne nechcem, veď čo keď pri najbližšom ponúknutí bude chcieť? Inak všera bol rekord, nejedol 12 hodín. Som ho aj spiaceho vytiahla a núkala a ee, nepochodila som aj si bradavku zobral ale zaspal hneď a potom už nechcel... ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

dupinka
3. júl 2009

annag:

povodne som krmila z jedneho prsnika a druhy som plny a casto aj tvrdy odsavala skoro pri kazdom krmeni, teraz to uz tak nie je...
Krmim z jedneho prsnika- druhy nechce, ma dost, no a druhy prsnik nie je na pocit plny. Niekedy z neho pri krmeni vytecie na zaciatku par kvapiek, (doslova citim,ako sa na chvilu akoby nalieva) a inak je lahky az do dalsieho krmenia. Z toho prsnika, z kt. krmim, odsajem niekedy 20ml, inokedy len par kvapiek, co zrejme maly vypije vsetko.
Mam zvysit prijem tekutin alebo rozbehnut laktaciu odsavanim aj toho druheho prsnika? Bojim sa, ze sa nestihne naplnit, kym si maly vypyta papat, kedze vplyvom tepla pije niekedy aj po 1,5 hod., inak ma rezim 3hod. Alebo sa tvorba mliecka len prisposobila potrebam babatka?

annag
3. júl 2009

dionova4 - začnem s tebou, aby som to stihla 🙂

- u dooscuby sme nakoniec zistili, že dojčí nádherne a super a bábo je len občas unavené , a preto plače - mimochodom, dnes tuším každej mamičke bábo zle spalo a buď stále jedlo alebo nejedlo vôbec 😀 , krpcek je čosi podobné Vám, ale Vy ste teda podľa opisu na tom horšie, musíme to rozobrať :

- v prvom rade, nech už je problém kdekoľkvek - bábo musí papať častejšie , 12 hodín nie je dobré ani pre bábetko, ani pre prsníky. Takže toto treba urýchlene riešiť. AK bábo odmieta prsník, musíš si udržať laktáciu odsávaním, iná možnosť nie je. Začni , prosím, ihneď odsávať, minimálne každé 2-3 hodiny, lebo mliečko ozaj stratíš. U maličkého treba vylúčiť ochorenie - pusinku, ušká, noštek . Napíš mi prosím, koľko má pocikaných plienočiek za 24 hodín a kedy a akým kaká. Takisto skús napísať, koľko reálne papal za posledných 24 hodín, ak to nevieš, začni to zapisovať - papá takto zle i v noci? Skús dôkladne skontrolovať bradavky - nie je na nich biela bodka (-y) , pľuzgierik?

annag
3. júl 2009

liave - ak dopije jeden prsník - tak jej skús hneď - po tých cca 10 minútach aj druhý prsník - ak bude hladná, bude ho piť, ak nie, nenúť ju. Takisto jej prsník dávaj kedy chce, niekedy to môže byť počas dňa niekedy každú hodinu, potom každé 3 , potom opäť každé 2 .... je to rôzne a netreba nad intervalmi príliš rozmýšľať.

Skús jej dávať po prvom prsníku aj druhý a napíš - ako sa správala, či sa zmenili intervaly kedy sa na dojčenie hlási,či je spokojnejšia.

annag
3. júl 2009

dupinka, je to v poriadku 🙂 , laktácia sa ozaj upravila na potreby bábetka. Pokiaľ budeš dojčiť takto na požiadanie, nemusíš nič odsávať. Len nezabudni - ak vyprázdni jeden prsník - vždy, aj v roku ponúkni druhý - ak si ho vezme,bude ho piť, ak nie, nenúť ho. 🙂

annag
3. júl 2009

caly8 - dobre to to je 🙂 , presne tak, bábetko Ťa potrebuje a v postieľke sa cíti samé a opustené. Užívaj si toto obdobie, vyrastie raz dva a bude Ti ešte smutno 🙂 . Osobne som vždy deti do postieľky večer ukladala ako Ty a keď som išla do postele, išli ku mne. Aj teraz to tak robím a veľmi sa teším každý večer na moju malú Aničku , i keď jej by vôbec nevadilo spinkať v postieľke , mne by bolo smutno 🙂

zuzkaprofant
4. júl 2009

ahoj annag mam na teba jednu prozbu ja kojim 2 mesaice a aj odsavam lebo moj maly mi stale zaspi na prsniku a uz 3krta mam zapal prsnika za tu dobu minuly tt som mala lavy a dnes mam pravy mliecko mi dako nejde skusam odsavam maleho prikladat a nic na prsniku sommala vo stvrtok taku bielu vyrazku a dnes rano som sa zobudila ze ma vsetko boli a prsnik tvrdy ako skala v noci mi maly pil len stoho druheho ked som mu dala ten co ma boli tak zaspal a mne sa uz nechcelo ist odsavat tak som zaspala tiez
co mam robit davam si kapustove obklady a aj mokry uterak na to masirujem a aj horuca sprcha uz bola , troska sa polepsilo ale aj tak este mi nejde s prsnikov tolko mliecka ako islo vcera

ked som si len odsavala a davala malemu cez flasku tak mi nic nebolo ale ked som sa rozhodla ze budem kojit tak to mam zase problemi s prsnikmi uz som zufala
maly mi vkuse zaspi na prsniku ja len kojim cele dni aj hodku a poto prestavjka hodku a tak dookola mna to max unavuje lebo ani v noci sa nevyspim aneodychnem to je taky bludny kolobeh