Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

vejula
28. aug 2010

@luly13 😀 😀 😀 dobreeeee

dugyna
28. aug 2010

@luly13 u nas vari manzelik🙂)ja mam navarene co si poviem.a tie ranajky ma ma cakaju vzdy na stole ked pride z nocnej:p. No a occas posle nieco navarene mamina alebo babicka... Ale tiez to nebude vecne.. @vejula aj tie co ja "vyzieram" su z lidlu,sa tesim od po maju zse akciu.a diky za tip. @prsky to su krasne fotecky. Kocky ako to robite ked musite kojit vonku? V zahranici je to normalka,ale u nas som nikoho este nevidela.

luly13
29. aug 2010

@dugyna robime to hocikde. na lavicke, na muriku, proste kde sa da sadnut. kojila som aj v pizzerii, vsetci sme jedli, tak chcel aj adamko 😀. ked sme boli v tatrach, tak na "barzjakom" kameni. sice niektore kamosky na mna "pozeraju" dost zvlastne, ale mne to pride uplne prirodzene.

shaarka
29. aug 2010

dobre ranko 😀
prisla som sa postazovat 😀 😀 😀
chvalila som sa, chvalila, az som to zakrikla! doteraz som kojila o 20 hod. vecer a potom okolo 03, a 05. a o siestej vstavat.
no a posledne dve noci je to zleeeeeeee 😝
dnes: 19,30 - 21,30 - 22,30 - 01,30 - 04,30 - 06,30 - a bude aj 08,30, to som si ista! 😀
asi to uz tak ostane, ze? tak toto nocne kojenie mi vezme aj posledny kusok energie 😀 😀
(a inak od piatej veduci saskuje v postielke)

shaarka
29. aug 2010

a kojenie na verejnosti? strasne som sa hanbila a mozno aj doteraz sa hanbim.
ale nejako uz na to prestavam mysliet, len stiahnem vystrih, vytasim cecok a ideeees. a ked veduci strajkuje, ze sa zacne okolo seba obzerat, tak co. no tak poskakujem s holou bradavkou, snazim sa mu ju narvat do ust a je sranda 😀 najviac sa mi pacia ludia, co ked zbadaju, ze akurat kojim (kamosi), tak sa zlaknu a utekaju prec so slovami - aha, ty kojis, prepac... alebo - hiiii, som nevedela, ze kojis, nebudem ta vyrusovat 😀 pripadam si ako chora, aj s malym.
nikto si neda vysvetlit, ze je to v pohode 😉

labutka
29. aug 2010

pripajam sa ku staznostiam...
Mly mi zaspi sam v postielke vo svojej izbe, okolo 21.00. Prvy krat sa budi okolo jednej, to jo ponosim 5-10 minut a zaspi. Potom sa budi okolo stvrtej a to dostzne mm (cca 40 minut kym znovu spi) a spi u nas v posteli cca do siedmej. Cez den ho nechavam spat 1,5-2 hodky. Zda sa mi ze mu tolko spania nestaci ale neviem co s tym. Vcera bol hore uz od 5.30.
Sme nevyspati vseci traja, ja som s toho na nervy. Jak mam byt potom nanho mila?
Rozmyslam ci neni riesenie ho odstavit... Alebo ci fakt neskusim ferbera... Alebo co mam robit?

nany100
29. aug 2010

@shaarka no aj u nás sa režim drasticky zmenil po 4.mesiaci...dovtedy tak 2-3x za noc, neskôr aj 10x...asi sa na to musíš len psychicky pripraviť 😉 ...ale aby som ťa upokojila, teraz sa to už zlepšilo...malá spí už vo svojej izbičke a didík si zakričí tak 2-3x za noc...
@labutka naša ide spať okolo ôsmej (zaspáva na didíku) a prvýkrát vstane okolo polnoci alebo jednej a potom tak okolo štvrtej až piatej...vstávame okolo siedmej-pol ôsmej, takže to je podľa mňa už pohoda 😀 ...a cez deň spí 1,5-2 hod....o odstavení zatiaľ nerozmýšľam, ani si to neviem predstaviť 😕 ...ozaj, videli sme vás v telke 😉

prsky
29. aug 2010

@dugyna jak nevidela...ja vidavam relativne casto a casto aj vonku dojcim 😉

vejula
29. aug 2010

@dugyna ja kojim tiež hocikde, zatial nikto nemal namietky a keby mal tak mi je to jedno ... ved sa nenecham diskriminovať nejakymi debilmi... Zatial nejväčšie problemy s mojim kojenim ma svokor tomu robi problemy ked kojim pred nim a ked sme mionule robili gulaš tak som ho išla nakojiť normalne u nich na zahrade a on že nech idem hore ho nakojiť. tAk som mu povedala že ja sa nebudem za každym čo chce maly piť sa trepať hore schodmi že sa mi nechce a nakojim ho tu tak sa otočil a cely čas sa nedival mojim smerom, evidentne ma nejaky problem 😀 😀 😀

@shaarka moj maly keby spaval tak jak tvoj tak som šťqastna, budieva sa častejšie 😒 a gratulujem ku 4 mesiacom

labutka
29. aug 2010

sak pockajte baby, ked sa krpci zacnu viac zaujimat o svet, bude to trochu tazsie. 😉 ja som si potom muslela hladat take sukromne miessta, aby neboli podnety z okolia, dostal ho napriklad aj obycajny strom ked som pod nim seddela a kojila, parkrat si cucol a potom radsej kukal, jak sa hybu listy. tak som okukala od kamosky, ze si cez pleco prehodi plienku a zakryje krpcovi vyhlad.

zuzkat1
29. aug 2010

@prsky no som rada lebo mne nevadi ze stale mliecko pije,len podla nasich malo papa🙂 ale uz to ani oni neriesia,lebo vidia ze mala pribera..tak snad sa mi rozpapka casom🙂

marcaradko
29. aug 2010

ahojte babenky 😎
tak mi mame 2 mesiace a hadam som si co sa kojenia tyka presla vsetkym...spravila som hadam vsetky opatrenia zo stranky... wordpress...,dojcenie na poziadanie,uspavanie na ciciku a spanie s nami v posteli,...no a nieze by som sa stazovla ALE...minuly tyzden nam krpec pribral 500g a tento 700g 😲 😅 ,a ak to pojde takto dalej tak budeme mat doma maleho mischelina 😖 ...a potom veraj kojace deti nemozu byt tucne 😀

vejula
29. aug 2010

@labutka no moj maly sa tiž toči za každym hlasom kasždym buchnutim... dokonca včer& už boli všetci ticho ked som zavelila ale on tym že vedel že tam tí ludia su tak sa stale odtrhaval..., ale pokial je fak moc hladny tak možu ojkolo aj tanky padať, pije tak že je z toho cely spoteny jak myš

prsky
29. aug 2010

@labutka ja mam 21mesacnu a ta sa kvoli tomu, aby videla, odtrha od prsnika - plienku jednoducho odhodila, zavadzala jej 😀

@marcaradko aj toto je v poriadku...zacne behat a budes mat doma palicku 🙂

@zuzkat1 neboj, raz zacne papat a este neskor mozno aj az moc 🙂

dugyna
29. aug 2010

@luly13 @prsky @vejula kocky diky za odpovede. A aj si prehodite plienku cez seba ci len tak? Prsky ja som fakt nevidela:( tu v Ba.

vejula
29. aug 2010

@dugyna ked som si minule dala cez seba plinku tak opustil cicik chytil si plinku a začal ju pchať do pusy a ožužlavať 😅

labutka
29. aug 2010

@dugyna kojim ked sedim, plienku som si prehodila cez to pleco s ktoreho som kojila a cez krpcovu hlavu. tak aby nevidel nic, len prso. ked zafuka, je to trochu tazsie. 😀

prsky
29. aug 2010

@dugyna ja neprehadzujem nic...ked sa odtrhne, zakryjem didu rukou ... maminy su asi dost nenapadne 😉

marcaradko
29. aug 2010

@prsky 😉

elinka27
29. aug 2010

ahojte neviem ci som v spravnej teme, ale potrebujem poradit,vcera nas pustili domov z porodnice, snazim sa kojit,ale mliecko sa mi vlastne az vcera spustilo,snazim sa malu prikladat pri kazdom krmeni, najskor k jednemu prsniku potom k druhemu.Vzdy z kazdeho cuca, sledujem ci jej vlastne pracuje brada, nemam pocit ze by neprehltala,ale neviem co mam robit taha z jedneho potom ked prestane asi tak po 5-10min ju skusim prelozit k druhemu, ked sa aj nacucka asi tiez tak 5-10min tak aj tak hned place ze je hladna, skusam ju stale prikaladat,ale aj tak ju nakoniec musim dokrmit umelym a potom spinka.Vzdy ale potom s odsavackou odstriekam z oboch prs co to da.No nieje toho vela.Ak sa trochu nazbiera a treba po kojeni dokrmit dam jej uz to odsate, ale po nom mi vydrzi zasa len nejaku hodinku.Ja neviem co robim zle ,ale mam pocit ze mam malo mlieka, ale vzdy ked si stlacim prsia tak sa objavia kvapky mlieka,dokonca niekedy aj vystreknu,tak neviem 😒

atrami
29. aug 2010

@elinka27 , 5 dní po porode ešte nieje ustálená tvroba mliečka, takže v prvom rade, prestaň dokrmovať malú UM.Malú častejšie prikladaj. Kojenie 10-20 krát za deň je v prvých 2-3 týždňoch bežné.Prikladaj malú častejšie aj v noci.A tvorba mliečka sa pustupne bude zvyšovať. Hlavne treba vydržať.

elinka27
29. aug 2010

@atrami lenze ona v momente ked odpadne od prsnika zacne plakat, a neda sa utisit, takze ju opat prilozim a opat saje a zasa ked opdadne place a takto stale dokola, v momete ked je prec z prsa tak zacne plakat a cucat si rucky ako o dusu

prsky
29. aug 2010

@elinka27 MM sa tvorí na zaklade dopytu a ponuky. cim viac babo saje, tym viac sa MM tvori a naopak (kazdym podanim UM teda prides o jedno kolo dojcenia). podstatne pre uspesne dojcenie je - 1. pohoda maminky a jej dovera v seba (dojcenie je hlavne v hlave) 2. spravne prisatie babatka http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn... 3. dojcenie na poziadanie. dojcenie nie je iba krmenie, babatka (a hlavne male dojciatka) su najradsej pri mamine stale a najlepsie sa upokoja na prsniku (nam sa potom zda, ze nic ine nerobime, len dojcime 😉 ), ale to asi vies.
z tvojho popisu som nadobudla dojem, ze mala pije malo. treba skontrolovat prisatie a sledovat, kedy na prsniku pije (to robis) a skus stlacanie prsnika http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
a ak sa ti nebude darit, efektivnejsie, ako hladat riesenie na fore je skontaktovat laktacnu poradkynu v tvojom okoli http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

prsky
29. aug 2010
divoska
29. aug 2010

baby budem potrebovat poradit. zatial len na rozmyslanie ale coskoro to bude aktualne /respektive to budem musiet potom prehodnotit/. pokracujem externe v skole /soboty/ a rada by som velmi nevynechavala ak sa bude dat, aspon sa tam chcem chodit ukazat aj keby som nevydrzala cely den za tychto okolnosti. za par tyzdnov zacne /predpokladam ze oktober - to budeme mat nejaky mesiac a pol/. nechcem byt za krkavciu mater.. ale tak urcite nie som prva ani posledna. mala som inak uz take spoluziacky ze este vramci sestonedelia dosli na cely den do skoly 🙂 jasne ze ak to nebude fungovat budem viac doma ako v skole. ale rada by som nejake tipy kedze inde sa clovek moc nedozvie. aky bude najlepsi sposob na dokrmovanie mojmu muzovi ak by som si odsala? ci mozem predsalen potom skusit flasu ked to bude raz za tyzden/dva/mozno mesiac a prisavat sme sa inak naucili pekne ze absolutne nemame problem? alebo radsej nie? mam 2 flase - aventku k odsavacke, a lovi 0+ taku ruzovu jakusik ktoru som dostala v kufriku od poistovne a nehodlala pouzit ale minule deni vravela ze po tej flasi sa jej maly praveze prisavat zacal. momentalne sa kojime jedna radost, prve dni vydrzal spat aj 7-8 hodin a nezobudilo by ho ani zemestrasenie ale odkedy sme sa roztahali tak pyta aj kazdu hodinu-dve obcas /a davam mu z toho isteho aby nepil predne len/. inokedy zase vydrzi spat zase aj 3-4 hodiny. nemame jednoducho nic ustalene. kolko vypije netusim kedze nevazim, a rovnako potom budem riesit ze kolko sa mam snazit odsat na tu dobu ked budem prec a ze ci mi to obcasne odsatie nejak vyrazne nezvysi produkciu. to sa ale planujem spytat neskor 🙂 dakujem moc za rady.

prsky
29. aug 2010

@divoska studujem externe, v 600nedeli som mala skuskove a potom hned par sustredeni (2-3 dni cely den v skole). mala odmietla jest MM z flase (tu by som dnes uz ani neponukala) /lyzicky/poharika - proste sa rozhodla hladovat. nastastie som mala sustredka blizko mojej maminy, ktora mi malu strazila a kazde cca 4 hodky som odtial zdrhla a malu nakojila. najlepsie podavanie odsateho mlieka je bud lyzickou alebo poharikom ci poharikom s naustkom - aj novorodenec sa z nich nauci pit. ako som uz ale pisala, niektore babatka odmietnu pit uplne ako moja cucajka. annag ma k tomu clanok annag ma k tomuto pekny clanok: http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/13/dojcim...

prsky
29. aug 2010

@divoska jaj a ked by bol ako moja, ze odmietne pit uplne, tak sa nemusis nejak extra obavat o jeho zdravie - ak moze babatko prezit v noci 7 hodin bez didy, tak prezije aj cez den /aj ked maloktore babo takto krasne spava, ze ano 😅 /
co sa mnozstva tyka, naodsavaj si do mrazaku, na jedno kojo moze vypit 50ml ale aj 200 (kazde dieta je ine). nech muz ohreje vo vodnom kupeli najprv mensie mnozsvo, ak malemu pojde pitie dobre, tak casom zisti, kolko je ta spravna davka

prsky
29. aug 2010

@divoska a ak sa rozhodnes mrazit, tu je postup http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava...

zuzuxx
29. aug 2010

ahojte, uz sme takmer 2 mesiace na prikrmoch, no moc malej nechuti spapa len malicko. Kojim cca kazde 2 hodiny, moja otazka, mam davat vodicku, ked takto casto kojim? Lebo stolicu ma dost tuhu, niekedy pri tlaceni az place, tak rozmyslam, ci jej nechybaju tekutiny. Snazim sa jej kombinovat taku zeleninku, ktora nezapeka.
Vodicku nukam, ale malokedy si potiahne (z poharika), tak ci mam vymyslat nieco ine napr rozne cajiky alebo moje mliecko staci. Dakujem

divoska
29. aug 2010

@prsky taky bol povodny plan ze pokracujem na skole v mieste bydliska mojich rodicov, akurat ze sa to cele do...babralo. takze nebudem ani doma ani pri nasich ani pri nikom nejakych 50 km od domu, odbiehat sa dat teda nebude. to skor vobec nepojdem ak by bolo treba zostat doma. zatial vravim muzovi ze budu chodit so mnou a budu sa kocikovat, ale zas co sa budu kocikovat v zime niekde par hodin niekde? trcat na chodbe asi tiez nic moc.ale ak by sa inak nedalo tak to skusime. tak neviem. ok super takze nie cievka abo striekacka, bo to si ich teda neviem predstavit 🙂 . lyzicku a poharik alebo ten s naustkom ako maju vyzerat a kde zozeniem pls? predpokladam ze to nema byt hocijaka lyzicka na prve prikrmy z obchodaku ale ani obyc cajova, poharik detto. zdravotne pomocky? existuje niekde nejaky obrazok? sak skusime cvicne uz asi predtym co chce a co nechce... preto sa pytam uz vcul nech sa viem pripravit , rozmysliet a poskusat. a clanok si idem hned precitat diks