Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

olifcek
31. mar 2010

ako zistim, ci mojej malickej staci jedno prso? ci nechce aj druhe?

zatial gungujeme tak, ze do2-3 hodin ponukam to iste prso, a az potom druhe. nenukam oba na jedno kojenie...mam s tym zacat aby mi viac priberala? malicka po aktivnom sati este pokojne cucka a zaspava pri tom, alebo somnou komunikuje, samozrejme, s plnou pusou x;o)

annag
31. mar 2010

tulipanike

- škoda, že už pozná fľašu 😔 . Ak si prečítaš príspevok vyššie, tak Tebe treba robiť pravý opak . Máš mliečko a malej ho nedávaš 😔 . Pri jednom dojčení ponúkaš len jedne prsník a namiesto toho, aby si jej dala i druhý prsník a mohla si z neho vytiahnuť povedzme tých 30-60ml, tak Ty jej dávaš mliečko z fľaše,. Je to obrovská škoda. Však mliečko tam je, a maličká si ho nemôže vytiahnuť, lebo jej ho neponúkneš. 😅

Takže je to jednoduché - stačí dojčiť z obidvoch prsníkov pri jednom dojčení, skús ich ponúknuť pri jednom dojčení viackrát, aspoň takto: pravý, ľavý, pravý, ľavý. Kým z jedného prsníka dojčíš, v druhom sa presúva mliečko pod dvorec - bábo po opätovnom priložení začne opäť pekne piť.

Keďže malá dlhšie papala menšie množstvá, zvykla si na menší prísun mliečka, dojčí sa dosť málo často. Bolo by fajn dojčiť oveľa častejšie. Ak nespinká, ponúkni jej prsíčka trebárs i každú hodinu, ak bude spať, nechaj ju spinkať koľko bude chcieť. Je dôležité vynechať cumeľ, lebo potom sa na dojčenie zabúda hlásiť.

ak takto začneš dojčiť, bude krásne priberať i bez sunaru, výsledok určite pocítiš v priebehu pár dní:
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...

annag
31. mar 2010

olifcek - a koľko priberá - aký má prírastok?

ak sa prsníka po aktívnom saní spokojne nepustí a napriek stláčaniu prsníka nepije, len saje naprázdno , bradavku napr. naťahuje, púšťa a prisáva sa, krúti sa .... vždy jej môžeš ponúknuť i druhý prsník - ak bude hladná, bude ho piť. Ak nebude hladná, tak sa ho pustí. rozhodnutie môžeš nechať na ňu. Na druhý prsník má ísť bábo až keď dobre vyprázdni prvý prsník - to znamená, až vtedy, keď už napriek chuti pokračovať v pití nepije, len saje naprázdno.

olifcek
31. mar 2010

annag

v prieme priberame 140g za tyzden...pediatricka sa tvarila, ze malicka pribera super, no cakala som, ze to bude kusok viac...lebo mali sme ZA dva TYZDNE pribrali 400g...len neviem, ci som vtedy malickej nedavala fortifikat, co som vysadila...lebo ako som pisala, bielkoviny stupli i napriek tomu, ze som jej ich prestala davat x;o)

no, uz cez hodinu je na prsniku...je na nom pokojna...moja malicka je ale maly pazrosko, ona je skoro cely den na prsniku x;)

ale uz sme mali take, ked bola nespokojna...mala som upchaty mliekovod...to dal anajavo, ze sa jej na prsniku nepaci...zacala bezradne plakat...x;o) nespustila rev, len snazila sa tahat a neslo, opat a neslo, aspon nie tak, ako je zvyknuta, tak ho pustila a naznacila plac a nespokojnost...

aaa, prave ma po prse ruckou mierne bucha...skusim jej ho stlacit opat...pred chvilou som totiz stlacila prsnik a asi neprehltla poriadne, lebo vyslo jej na pusinku plno husteho mliecka x;o)

olifcek
31. mar 2010

inak...upchay mliekovod soms a snazila dve hodky uvolnit, nedarilo sa...i horucu vodu som si davala, i ihlu pouzila a nic...no, nakoniec ale ta tepla voda asi uvolnila cesty, lebo som si olivku opat prilozila, zacala tahat, slo jej, bola spokojna a o chvilku prisla ulava, uz ma prsnik nerezal a malickej zabehlo...hech, ked sa napapala, este som odsala, a dost husteho slo veru, asi cele hrudky, ktore sa mi urobili na boku prsnika, ze?

tulipanike
31. mar 2010

annag, dakujem za tip 🙂
urcite vyskusam
ona sama sa pyta papat potych troch hodinkach, niekedy po dvoch
vacsinou spinka, a zobudi sa, ze je hladna
vyskusam, a dam urcite vediet
flasu mame zatial od pondelka, tak snad si este velmi nezvykla

dakujem velmi pekne 🙂

annag
31. mar 2010

olifcek, na svoj vek priberá dobre , môžeš byť spokojná, prví týždne bábo s i bez FF priberá zvyčajne veľa, postupne sa tempo výrazne znižuje. Inak postupuješ ukážkovo, zapájaš materisnksý inštinkt , aj mliekovod si vyriešila perfektne, najmä kvitujem námahu, že si ho následne ešte i odsala 😉 🙂 🙂 🙂

olifcek
31. mar 2010

uz ma pustila a spinka...samozrejme, ze na kojeneckom, ktory je na mne, inak by sa zobudila a chcela opat papat...takto pospinka hodku a mozno i 4, lebo tot je jej cas, ked ju po pol hodke uz mozem i presunut do spalne a zobudi sa o 4 hodky, potom uz kazde dve...cez den musi byt na mne alebo pri mne, inak nespi...no vecer po 21.00 zvykne fakt na tie 4 hodky zalahnut a vydrzi i bezomna...i ked posledbe dve noci sme mali vynimku v tomto...

olifcek
31. mar 2010

vies annag, vsetko mam z Tvojich priespevkov, Tvojej stranky Tvojich rad, s to i sprostredkovanych...cize od zien, ktore si cosi naucila x;o)

a jo, musela som ho odsat...bala som sa, ze sa opat upcha a moja malicka bude hladna..

tulipanike
31. mar 2010

annag, tak som precitala link co si mi dala, velmi poucne 🙂

ked sa mala zobudi, vyskusam, uvidim, co sa bude diat 🙂

supi
31. mar 2010

Ahojte chcem vas poprosit o radu... dost mi zacali padat vlasy.
Mozem, ak plne kojim (dcerka bude mat 2 mesiace), zacat brat nejake vitaminy proti padaniu napr.tablety Bioscalin a tiez aj vlasovu vodu? Niekde som citala ze niektore vody obashuju hormony tak teraz neviem...
Hlavne mi ide o tie vitaminy ci mozem a ak ano tak ake, ci ten bioscalin bude ok.
Dakujem

zajaciq
31. mar 2010

ahoj anna. Rory ma 9 dni, kojime vylucne, pyta si papat hned po zobudeni a spusti krik, ked jej prsnik w tej sekunde neponuknem, tym padom ide papat zlostna, otwara pusinku, hlada, bucha ruckami, no dari sa mi ju uz pacifikowat a dbam na asymetricke prisatie. Papame 10-15min z jedneho prsnika,potom cuca. Wtedy ju odstawim a idem dat odgrgnut, co aj obcas sa podari. Wzapati wsak opatowne krik a otwara nanowo pusu..tak jej dam opat ten isty (mlieko tecie na stlacenie) a ona nanowo papa aj dalsich 10-15min, keby som ju nechala aj dlhsie a podotykam pije. Awsak wacsinou to hned cele wygrcka. Na kom to teda je na mne ci na nej rozhodnut kedy dost? Mam pocit, ze ona este pocit sytosti nema wybudowany, resp. Nepocka na staw zasytenia. Ked ju odstawim ja, tak saci reflex realizuje na swojej rucke, pripadne co jej wojde do cesty😉 obcas jej dam aj z druheho, lebo sa stane,ze z tej zlosti sa odpoji a napoji aj 10x za kojenie a nie stale je w mojich silach korigowat, aby nedewastowala bradawku. Stlacam prsnik akmam dojem,ze jej ide malo/pomaly mlieka. Kojenie ako take ju upokoji,ale len na rychly spanok (rem). Po nom oziwa a pyta prsnik znowa. Ale to jej uz nedam, lebo ho nestrawi..no tak ju zabawim inak a nakoniec zaspinka. Momentalne cas.rozdiel medzi dwoma kojeniami je cca 3hodky,comu sa tesim. Ale ma aj nespawe obdobie, wtedy aj kazdu hodinu. Dakujem za radu ohladom tej sytosti. A s tym krikom a zlostou nenarobim nic? 😲

katarina822
1. apr 2010

ahoj supi ak moze odpoviem ti ze ti zacali padat vlasy neboj padaju len tie co by ti bezne vypadali pocas 9mes. kedze cez tehotenstvo vlasy nepadaju. pockaj par dni a vlasy budu vypadavat ako bezne pred tehotensvom.ak kojis a nemusis brat nejake lieky co sa mozu radsej neber.vlasy priblizne 6tyz.po porode zacnu vo velkom vypadavat ale to sa ustali neboj. 😉

egyptanka
1. apr 2010

supi, no mne vlasy padali neskutocne od nejakeho 3 mesiaca po porode az doteraz ... velmi mi pomohla obycajna brezova vlasova voda (taka co sa predavala este za komunistov 🙂 ) a v DMke maju vitaminy na vlasy je to vlastne zinok+B vitaminy a tym nic nepokazis ... nenechaj sa tym znepokojit. A prilis casto si neumyvaj vlasy, aby si si ich nenamahala, vyvaruj sa fenovaniu ... hlavu hore 🙂

katarina33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
krakulka
2. apr 2010

Annag, od pondelka nas trapi silna kolika. Da sa tomu nejako predchadzat, alebo ju aspon nejako zmiernit? Co som sa rozpravala s kamaratkami, tak skoro vsetky, co maju chlapcov nou presli, vraj sa neda nic robit, len to pretrpiet. Ale pozerat sa na svoje dietatko ako strasne sa trapi je hrozne. 😢 😢 😢 Minule som plakala s nim. Netrva to dlho, tak cca 30 min. aj s pauzami.

krakulka
2. apr 2010

Este jedna otazka, mozem obcas uzivat probiotika v kapsuliach? Neublizi to malemu?

bejkka
2. apr 2010

ahoj krakulka, nie som annag ale s kolikami mám svoje odžité, i ja som bežne plakávala so synom, pretože je to neznesiteľný pohľad a hlavne tá bezmocnosť niečo robiť. treba to fakt len pretrpieť, skús si prečítať tému kolika, je tam kvantum rád, ktoré však niekedy nefungujú ale možno... U nás zabral jedine zvuk fénu, aspoň trošku sa upokojil. Neboj vyzerá to vždy hrozne ale on z toho vyrastie. Držte sa.

martina46
2. apr 2010

maminky, poradte prosim, co s rucickami pri prilozeni, som zufala, proste si ich obe natlaci do cesty a ja potrebujem este dalsiu ruku. dari sa mi "vrchnu" ovbcas strcit ci zastrcit vedla tela, no privadza ju to do zurivosti...

mneme
2. apr 2010

martina, ja som to vzdy riesila tak, ze spodnu rucku som prikvacila svojim telom a vrchnu zastrcila pod svoju pazuchu

joanna333
2. apr 2010

martina, ja malu balim do malej deky, rucky vedla tela, tak ju balim aj ked ide spat lebo casto sa buchne ruckou a potom sa zobudi...

annag
2. apr 2010

supi - k odpovediam len dodám - môžeš aj ten Bioscalin užívať 🙂 , skutočne je to dané hormonálnymi zmenami v tehotenstve a následne po pôrode, každá mamina má viac menej tento problém. Niekedy môžu vlasy padať aj v súvislosti s ochorením štítnej žľazy, no to by si mala aj iné potiaže.

annag
2. apr 2010

katarina33 - ak by si ju mala pri sebe v posteli, nebolo by to také únavné 😅 . Skús jej pri dojčení pomáhať stláčaním prsníka, resp. prsníky vymeň skôr, než zadrieme. Pretože zadrieme vtedy, keď už je tok mliečka pomalý. Takto dojčenie zeefektívniš, na jeden raz si vytiahne viac mliečka a možno i na dlhšie zaspinká:

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

annag
2. apr 2010

krakulka - probiotiká užívať môžeš aj pravidelne

kolika - je to taký dosť široký pojem, každý si pod kolikou predstavuje čosi iné. Niekedy ide aj o tráviaci problém, často je to len psychický problém - stres, únava, prehnaná stimulácia bábetka, niekedy je kolika obyčajný hlad.

- tráviace problémy - môže to byť všeličo - aby som ti mohla pomôcť, musela by som vedieť čosi viac o tom akým a koľkokrát bábo kaká, ciká , ako prospieva, priberá, či grcká a ako kolika prebieha - či puká, či sa nakoniec vykaká, či sa chce vtedy dojčiť alebo nie, či to vzniká počas dojčenia (kŕmenia) , či vtedy často štikúta, či počuješ, ako sa mu v brušku všetko hýbe, žblnkoce ...

susik77
3. apr 2010

Ahoj Annag, chcela by som sa spytat, ci mozem pri kojeni brat chrom a karnitin. Mm hovori, ze mu chrom pomaha perfektne proti chuti na sladke. Ja som zacala drzat dietu, aj sa mi dari, ale kazdy vecer mam sialenu chut na sladkosti, o nicom inom nerozmyslam 😎 😖

A este mam druhy dotaz: mala teraz konci 7.mesiac, papame uz 2 prikrmy-na desiatu a obed. Po obede jej este davam lyzickou prevarenu vodu a este do rukyv magicky hrncek od Aventu -nech si nan zvyka. Ale mam pocit, ze ho skor okusuje, ako by z neho pila...Myslis, ze si na to zvykne do leta? Inak okrem toho cely den kojim...
Myslis, ze jej mam davat na striedacku aj nej. caje, al. len tu prevarenu vodu?Dakujem 🙂

katarina33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
niki11
4. apr 2010

Mila Annag, chcela by som Ta poprosit o radu, ako dat spravne dietatko odgrgnut tak, aby nevrackalo. Dakujem.

niki11
4. apr 2010

Annag, vyplnila som dotaznik na Tvojej stranke, chcela by som vediet, ak by sa to dalo takto posudit, ci moja mala stale vracia kvoli mojej zlej technike dojcenia... Velka vdaka a ucta k Tvojej praci!

lanada
4. apr 2010

Ahoj annag, chcem ti poďakovať. Práve sme oslávili rok a ešte stále krásne kojíme napriek všetkým problémom čo sme mali. Nebyť tvojich rád, malý by už bol zrejme po mesiaci odstavený. Nech sa ti darí a hlavne - zdravé detičky🙂

nevesta
4. apr 2010

Ahojte, otazka dna: malu boli brusko. Vcera poobede som zjedla kapustovy salat 😔 Kolko trva, kym sa to z jej tela vyluci? Cirkusuje v podstate cely den... Nech viem, co ma caka... 😔