Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

latvia
25. jún 2010

@leelo nuz,je to tazke,ale ak chcu fakt kojit,tak sa vsetko da...skoda ze nepoznali kona ked to potrebovali 😒

leelo
25. jún 2010

@olifcek vsetko naj k meninkam 🙂 to dobre naladenie je vdaka mlieku 😀

olifcek
25. jún 2010

@leelo dakujemeee.....myslis, ze mi mm utoci na mozok? 😀

leelo
25. jún 2010

@latvia ano, presne toto si vravim. lebo ked kojim nakoniec ja, moze kojit uz fakt kazdy.
kona poznali, ale mozno riesili viac nakupovanie vybavicky a ked bolo treba babiku nakrmit, tak ich prva prekazka zastihla nepripravene a zlomila. annag o tomto pisala, to profylakticke hladisko je velmi dolezite, kedze dnesna mamka musi hned od zaciatku bojovat so sestrickami a pod.

leelo
25. jún 2010

@olifcek vpodstate mas pravdu 😀

strapco13
25. jún 2010

@olifcek mm neutoci na mozog..ale kedze su viac prekrvene prsia, tak gravitaciou sa odkrvuje mozog..v tehu je to zas prekrvenim bruska..ale vzdy je na pricine odkrvenie mozgu
u chlapov odkrvenie mozgu tiez sposobuje zvysene prekrvenie ineho organu 😀 😀

kkiki
25. jún 2010

ahoj strapco akurat som sem ccela napisat ako sa strhla vojna na umelych mieckach a zajaciq tu skoro skolaboval al necham to tak, lebo teba si vazim ako to vsetko zvladas a nechcem ta zaradit medzi kojace matky co zozrali mudrost sveta 🙂)) cmuk som rada ze ta mam a akceptujes nas nekojace matky 🙂

leelo
25. jún 2010

@strapco13 cool vysvetlenie 😀 cize benjamin ma striedavo aj sucasne oboch rodicov na mozog

olifcek
25. jún 2010

@strapco13 jo, plnsie prsia a gravitacia robia svoje....nemam na cele vrasky 😀 😀 😀

strapco13
25. jún 2010

@kkiki nie je tu smajlik, co posiela bozteky ☹ 😉 ..tak aspon takto virtualne. cmuk

@leelo medicinsky sa da vysvetlit vela veci 😉

leelo
25. jún 2010

@kkiki zajaciq to nemyslela zle, pri troche snahy ste v jej prispevku mohli medzi riadkami citat ine. len niektore ste sa toho chytili, akoby ste len na to cakali

kkiki
25. jún 2010

@strapco13 🙂 no neni ... len mi je luto ze tu jedna zena kolabuje koli takej prkotine oproti tomu co ju vsetko pocas vychovy dietata este v jej zivote caka 🙂

olifcek
25. jún 2010

@leelo tiez dobre napisane....

olifcek
25. jún 2010

@kkiki zase...kojacie mamicky sa zaujimaju o vyhody kojenia a nekojacie o vyhody um...logicke....ci?

kkiki
25. jún 2010

@leelo vies dobre ze teraz je doba kojenia eko stravy a pod ... vies kedy to robia ludia ked citia ze ostatne je vsetko zle a to vsetko co jeme modifikovane potraviny co dozrievaju trikrat rychlejsie ako to zariadila priroda ... ked sme sa rodili my taketo nic neexistovalo vtedy bolo vsetko naruby a za 20 - 30 rokov bude zase vsetko inak ... mne to vlastne pride smiesne a zajaciq aj ked to podal ako podal ma este velku rezervu ... dva krat meraj a raz rez ... mna sa to nedotyka tie reci ja som bola kojaca matka do casu ako som maximalne mohla . ale ked mi moje dieta chradlo mala som ho nechat zomriet ??? takze z kojacej matky sa so mna stala nekojaca, ale s pocitom ze ked nemozem tak spravim pren vsetko ostatne na svete co len mozem 🙂

olifcek
25. jún 2010

no, olivka zalomila, presunieme sa spolu do postele...snad ak precitne, dam prso a zaspinka 😅

bru noc, mamicky

kkiki
25. jún 2010

@olifcek ale samozrejme kazda zena je inak stavana a kazda ma nato iny pohlad ... mne vyhovovalo aj jedno aj druhe , ale vrasky z toho nemam ...

olifcek
25. jún 2010

@kkiki stale vravim, dolezite je, ze sme mamicky 😵 a uz idem do hajan 😉

imho...kojacie mame jednoduchsie noci...dame prso a spime dalej, nekojacie to maju tazsie 😖 takze kazda robime maximum, a sme mamky...

no idem, bo repeatujem uz 😉

leelo
25. jún 2010

@kkiki aj moje dieta chradlo, ale ja som stale mala pocit, ze musi byt niekde nadosah skryty problem a ten je riesitelny. asi som debil, ale pre mna bolo vsetko ine len nie UM. vedela som, ze ked moze kojit adoptivna matka, tak jednoducho musim aj ja.
a bola by som velmi rada, keby bola doba kojenia, to by neodchadzalo tolko mamiciek z porodky s flasou

annag
25. jún 2010

zajaciq - vstupovať do takých tém je vždy náročné 😀. Je náročné aj pre mňa písať o takých témach, a predsa o nich píšem a vysvetľujem hoci za cenu negatívnych reakcií .... Kult umelej výživy nám diktuje nevzbudzovať pocit viny u matiek, ktoré nedojčia.

latvia - rómske matky dojčia extrémne krátko - väčšinou tak 2 týždne a už je ich bábo na UM. To je lepší prípad, horší je kravské riedené mlieko a najhorší je múka rozpustená vo vode - hlavne , že je biele .... a to hovorím i z vlastnej skúsenosti, nerobí mi problém radiť i Rómkam, idem i k nim - ale ony sú mladučké a ich muži túžia po nich, po ich prsníkoch a nie po deťoch, ktoré by boli často na prsníku ... a to nehovorím o obrovských mýtoch, ktorými sú ovplyvnené - každá má slabé mlieko ... 😖

každá žena sa s nedojčením musí vnútorne sama vysporiadať. Isteže v nich vzniká pocit viny. No nemôže za to kult dojčenia, ale naopak, kult umelej výživy. Môže za to neinformovanosť a najmä umelé zásahy a nevhodné postupy, ktoré sa udiali pri a po pôrode. Máloktorá matka tuší, že za nedojčením spočíval možno obyčajný cumeľ, alebo hoci len jedna noc bez bábätka, ktorú jej sestričky v dobrom po pôrode dopriali. Alebo lieky, ktoré dostali rutinne a možno zbytočne počas pôrodu.... A na druhej strane zbytočné odstavenie bábätka napríklad pre liečbu matky či bábätka. Zástanca dojčenia by nemal mamičku klamať a vzbudzovať v nej pocit, že je v poriadku, ak nedojčí. Nie je to v poriadku, je to zlé a nemalo by sa to stávať. Mamička a jej dieťa boli okradnutí o nádhernú súčasť ich života. Musí sa o tom hovoriť i preto, aby sa to mamičke nikdy viac nezopakovalo, aby sa to nestávalo iným mamičkám. Krásne to vidno na starších ženách, tie sa s odstupom času na svoje nedojčenie pozerajú úplne inak - ak nebolo súdené im, o to viac ho úprimne prajú svojim dcéram či nevestám.

každá mamička s nedojčením vysporadúva rôzne. Sú také, čo ho z mysle vytesňujú, ale sú i také, čo mi opíšu dopodrobna čo odstaveniu predchádzalo a pýtajú sa, kde bola chyba. Zistenie pravdy ich vnútorne veľmi oslobodzuje, najmä ak zistia, že to nebola len ich chyba, ale i chyba odporúčaní a zásahov aj zo strany zdravotníkov. A svoje ďalšie dieťa potom i vďaka tomu úspešne dojčia. Sú tehuľky, ktoré ešte neporodili a už sa pýtajú na odstavenie. A keď si všetko vysvetlíme, ich rozhodnutie nedojčiť sa zmení a často dlhodobo dojčia.

strapco13
25. jún 2010

len stastna matka ma stastne dieta a naopak....pokial sa neda kojit..tak je flaska s UM podavana s rovnakou laskou a ak je dieta v milujucom naruci, viac nepotrebuje

a anvyse su ochorenia, kde sa naozaj nesmie kojit..pr laktacna psychoza..matka moze mat litre mlieka..ale kojit musi presta, inak by sa stalo nieco velmi zle ☹

dnesna doba je kruta, same, nehody, vojny....potrebujeme viac lasky, pochopenia, neodsudzujme druhych pretoze su iny...nie vsetci zapadnu do tabuliek a skatuliek..a stale su to ludia
tak ako by sme nemali odsudzovat ludi podla pohlavia, rasy, nabozenstva, sexualnej orientacie, tak by sme sa nemali rozlisovat na kojace a nekojace, na normalne a "aleternativne" ... vsetky sme predsa matky..a pre svoje deti chceme to najlepsie, aby nam raz povedali, mama ty si ta naj...

kkiki
25. jún 2010

@leelo to si ty ,ale mne moc do premyslania nebolo ked som sla na prevazenie mesacneho babanka a bolo o pol kila lahsie :( a uz som pisala ze som nikdy nevyhlasovala ze kojit nebudem aj ja som bola kojaca matka 🙂 a naozaj nemam vycitky svedomia ze som nekojila dlhsie ...

kkiki
25. jún 2010

@strapco13 cmuk

olifcek
25. jún 2010

aaa oliv je uz horeee, a usmieva sa a saskuje....asi je na baterky 😅

leelo
25. jún 2010

@strapco13 prave ide o to, ze slogan "ked sa neda, tak sa neda" je typicky pre marketerov UM.
je mizive % kedy sa naozaj neda. dokonca HIV+ matky mozu...
a ta sestricka, ktora mi prave dokrmila moje 24-hodinove dieta bez mojho vedomia, tak ta isto nevie o kontraindikaciach, ktore by ta mamicka mala k dojceniu. ved akurat prisla do sluzby, na novu smenu

hathor1231
25. jún 2010

ja mam svoj nazor na krmenie miminiek:

radsej matka,co da flasku z lasky a s usmevom ako matka,co "MUSI" kojit a pritom nechce a dieta to citi pri kazdom prilozeni 😝 kojenie ma byt prijemne pre matku a miminko. ak to nerobi potechu a mamicka to robi aj ked nechce,tak co riesit?
kojenie je super,pomaznas,ukludnis a nakrmis. ale aj nedojciace dieta sa moze citit v bezpeci,staci si ho s laskou pritulit a namiesto prsa dat flasku 😵

ja som to videla na mojej malej ked som mala zapal a nemusim spominat tie bolesti pri prilozeni... vtedy som sa od malej akosi podvedome odtlacala a davala som jej cicik so strachom,vzdy zneistila a cele kojenie bola nepokojna. ale aj tak sa uplne dravo tahala za cici 😅 asi tak, nedas? ,ja si zoberiem,musime to vyliecit 😀

a puto dojcenych? mamin cecek 😀 nieco na tom vztahu bude 😀 ked je pri malej ocino a ja som neni v miestnosti a je feeding time,tak je mala kludna,ked pridem ja,uz aj sa dozaduje 😅
ale vztah sa da pokazit aj upravit aj inak...

hathor1231
25. jún 2010

@kkiki mne sa stalo podobne... mala rapidne chudla a uz som aj ja rozmyslala nad UM a ja mi ho na poradnach kazali dat,ale annag ma presvedcila a radila mi ako spravne kojit... nakoniec to bola alergia na kravske mlieko... teraz uz vesele priberame... ale ma jdenu davku UM na kasu lebo si uz tolko neodsajem...

leelo
25. jún 2010

@hathor1231 malokto naozaj nechce. ale ja som sa s tym stretla tu.
naj pocit viny maju tie, co chceli, ale kvoli zlyhaniu inych nemohli. a tie su potom vdacne, ked sa o tom vobec nemusia bavit, citat a pod.

strapco13
25. jún 2010

@leelo ..kenze je rozdiel povedat si neda sa ..a nic s tym neurobit, ale ak urobis vsetko, co vies a aj tak sa neda ☹
ja netvrdim, ze zdravotnici nerobia chyby
len hovorim, ze neodsudzujme druhych, co isli onou cestou
ja som tiez prekonala dost..2 mesiace som revala pri kojeni, a bola som vdacna, ked konecne maly zobral flasku..vdaka tomu som sa ja vyliecila a teraz mozem znovu kojit

hathor1231
25. jún 2010

@leelo aj som stretla take 😔 tu je sice "osvete" ale minimum mamiciek skusi kojit 😝 my sme plne kojili az od 14dna 😒 nevedela sa prisat koli nadprodukcii... ale zvaldli sme 😵 vdaka annag,ze jo 😀