Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zajaciq
4. júl 2010

@annag ahoj katka, ak budes mat cas, neviem ci sa da tomuto pomoct.. cez den uspavam malu v kociku, celkom uz aj pospi, stale su to ale kratke spanky 30-40 min, hodinovy nepamatam kedy spala, neviem ako to mam ovplyvnit.. no ale co je pre mna problem,... hodinu , dve ? ju uspavat vecer na prsniku? a stale jej ide pusa naprazdno a ked vyberiem, tak velky plac..a v noci sa budi 5-9krat? ja uz som vycerpana a nemam kedy cez den spat, nema mi ju kto postrazit a za tie pol hodinky akurat co stihnem najnevyhnutnejsie veci... 😒 ☹

katja78
4. júl 2010

Ahojte,
dávno som tu nebola, dojčenie nám stále ide, až moc (teda na môj vkus), Hanka cez deň stále vypytuje "cici", v noci tak 2-3x.
@annag - idem sa tu utešiť, že čím by to moje malé šidlo mohlo prechádzať, že jej nerobí problém vyťahovať mi tričko aj 2-3x za hodinu. Ak sme vonku, alebo niekde v cudzom prostredí, alebo je zaujatá hrou, tak v pohode. Ak ju stráži napr.pol dňa muž, tak sa opýta, kde som, dostane primeranú odpoveď a čaká, kým sa nezjavím. Nemyslím si, že len dudluje, ozaj ju MM zasýti a papkanie tuhej stravy sa mení na ochutnávanie. Prečítala som si ešte raz Tvoj článok o dlhodobom dojčení a prirodzenom odstavení, aj celú diskusiu a teším sa, že aj ja to tak nejako cítim, len ma tá častejšia frekvencia prisávania cez deň nejako zneisťuje. Som si myslela, že to pôjde pomalinky opačným smerom.

Ozaj, k téme "Dámsky magazín", až dnes sa mi dostalo do rúk júnové Dieťa a MUDr. Haľamová KONEČNE napravila to, čo oná pani doc.v STV naštrbila. Mamička, ktorá jej poslal list, úplne vystihla pointu. A dr.Haľamová dala jasné argumenty za dlhodobé dojčennie 🙂
Na ďlašej strane je uverejnený názor inej mamičky, ktorej radila zahraničná laktačná poradkyňa, vraj dojčenie na požiadanie ako sa propaguje u nás, do cca 1,5-2 rokov, môže mať negatívne účinky (nábeh na obezitu, sklon k obhrýzaniu nechtov,...). No zas mi vlasy dupkom vstávali, som zvedavá na reakcie. Už ste to tu preberali???

@olifcek - ešteže sú tie deti rozumnejšie ako ich pediatri 😅 🙄 o tom železe v MM @prsky dobre píše. Nevie sa, prečo je to tak, že z MM sa železo lepšie vstrebáva ako z UM.

olifcek
4. júl 2010

ako je to s arasidami? mozeme? zajtra robim kuracinku s jablckami a chcela som i aasidy pridat...

leelo
4. júl 2010

@olifcek mozete. s prehladom. ja som jedla od zaciatku vsetko orieskove a same orechy. nevedela som, ze sa to "nema". a tu sme 😎 inak ja pijem aj kavu. a spi jak dudok, aj 10 hodin

leelo
4. júl 2010

@katja78 ahoj, dlho si tu nebola 🙂 ano, preberali sme obe temy, tusim aj 2x. MUDr. Halamova to velmi krasne napisala, aj pridala vysledky tej studie na Slovensku. No a ten 2.clanok - ja tvrdim, ze to bola maminka z USA, lebo tam sa povazuje dojcenie po roku uz pomaly za perverziu. a po roku dojcenie na verejnosti uz za trestny cin.

olifcek
4. júl 2010

@leelo dakiiii

leelo
4. júl 2010

ked uz sme pri tych casopisoch, tak dnes som si vsimla v Dietati reklamu na UM.
slogan: mliecko piju teliatka...
podtitul: pre deti od 2 do 6 rokov

fakt ze wow!
toto presne prednasal dr.newman: UM pre tehulky, pre deti do 7 rokov, do 14 rokov, pre ludi nad 50, nad 70 atd.
hruuza

prsky
5. júl 2010

@katja78 moja tiez nema problem si pytat mliecko aj 3x za hodinu 😅 tricko jej nedovolujem mi vytahovat, pride ku mne, znakuje mliecko a hadze psi pohlad - mame proste pricucky male - ked nie som v dohlade, tak si na mliecko ani nespomenie. najcastejsie si na mliecko spomina, ked ma menej podnetov - nudi sa 😉 to chce asi len pevne nervy. ja som si dala hranicu do 2 rokov na vyziadanie - takze jej davam ked si vypyta. potom si asi stanovim casy, kedy "moze" pytat = nedam jej zakazdym, ale napr. rano, obed, vecer a potom v noci asi podlahnem zas na vyziadanie 😀 ale uvidim, aka bude realita - najskor dopadnem tak, ze si cez den odvykne az ked nastupi do skolky

ad zelezo - aj z masa sa vraj lepsie vstrebava ako zo zeleniny

@olifcek Lala je novembrovca a ja som na vianoce dusila kapustnicu, orechove kolace, citrusy..vsetko, co sa u nas akoze nema 😅 a kavu pijem tiez /pila som aj pocas tehu, ja som silny kavickar, ale som sa obmedzila na max 3 denne - pijem ale take, ako to moja mama nazyva, kakauko - nescu 3v1. kedysi som davala len silnych turkov)

lienkad
5. júl 2010

@annag .Ahoj.Ja mám skoro podobny problem s kojením...Maleho som z pracovnych dovodou nemohla cez den kojiť lebo som bola mimo a 2krat mu dali umele cez flašu a potom aj na druhy den....Teraz my odmieta prsník asi 2minutky ťaha s jedneho a 2 s druheho....Ako ho mám zas naučiť papkať s prsníka?Ďakujem

olifcek
5. júl 2010

@latvia @strapco13 brasko sa prebral! a to i napriek utlmujucim liekom, ze lekari inak cumeliiiiiii 😵

strapco13
5. júl 2010

@olifcek super..tesime sa s tebou 😉

olifcek
5. júl 2010

@strapco13 pamata si aj ludi, jedine, co nevie, ze preco je v nemocke x;o) aj rukou stlaclal ruku snubenice, uzasne x;o))) a to mal byt hore najskor o 3 tyzdne i to preto, ze by mu postupne vysadili utlmaky... 🙂

strapco13
5. júl 2010

@olifcek mlady organizmus sa dokaze vysporiadat aj s takymito vecami..nastastie
vyzera, ze sa z toho dostane..drzime palce
dycha sa mu ako?

olifcek
5. júl 2010

@strapco13 este hadicky...

strapco13
5. júl 2010

@olifcek jasne 😅 ..len tym som myslela, ze co hovoria na jeho pluca dr?

olifcek
5. júl 2010

@strapco13 snubenica ma volat o 21.00 a dozvie sa viac...ale maaalinko sa lepsia 😵

latvia
5. júl 2010

jaj sa tesim @olifcek 😵 bracho je na dobrej ceste, to je zaklad

katja78
5. júl 2010

@leelo - jejda, neviem, koľko trvajú materské dovolenky inde v civilizovanom svete, ale asi krátko. Tak zrejme to je dôvod, že maminy odstavujú deti pred dosiahnutím prvého roka. Čož je škoda ☹

@prsky - Hanka neznakuje, ale príde ku mne, šepoce "cici-cici" a asi za 2 sekundy sa začne dožadovať svojich práv ručne-stručne 😅 To je super, že sa Ti Lalu podarilo takto vychovať, aj v diskusii v tom spomínanom Katkinom článku jedna mamina písala, že vyťahovanie trička nie je vec dojčenia, ale výchovy, ale fakt neviem, ako Hanku prevychovať ☹ Ja si zatiaľ nič neplánujem, jedno je však isté, že od septembra idem so roboty a Hanka spolu so staršou do škôlky. Už teraz mi hrdlo zviera, aj keď už tam bola 2x, vždy to zvládla nad moje očakávania, raz tam dokonca aj zaspala 😲 Ale pravidelné odlúčenie odo mňa neviem, ako spracuje vo svojej hlávke 😕

dedian
5. júl 2010

@ annag
ahoj annag, dievcata, chcem poprosit o radu resp. pomoc. moj syncek ma 12 tyzdnov a pyta sa na prsnik v hodinovych intervaloch, (cez den) pricom ja mam pocit (pocuvam ci prehlta) ze naozaj pije len cca 5 minut, potom si lezi na prsku a dudka ale kedze mam vela mlieka tak aj tak nieco vypije (ako ho odstavim skor ako o pol hodinu tak strasne place)... trapi ma ze pije naozaj casto, a nevydrzi ani hodinku a pol, presne o hodinu od kojenia spusti krik a dozaduje sa prsnika, ja mu vzdy dam... v noci v pohode prespi 9 - 10 hodin, skusam ho prikladat aj v noci aby nebol dlho bez papania ale takmer vzdy som neuspesna, maly zovrie pery a neprisaje sa takze v noci neje vobec...z neustaleho kojenia mam strasne bolave bradavky (trhliny mam este z nemocnice ale pri tak castom kojeni sa mi nehoja, navyse jednu bradavku mam asymetricku takze z toho prsnika kojim 2 -3 krat denne aby som neprisla o mliecko... kojenie kazdu hodinu trva cca 6 tyzdnov, predtym byval na prsku aj hodinu a dlhsie kym sa pustil... a vydrzal len dve hodinky do dalsieho kojenia.. mlieka mam dost, navyse mam strasne silny spustaci reflex takze vzdy ked vezmem maleho na ruky je hned cely mokry. ma niekto skusenost ci a ako sa da silny spustaci reflex korigovat? a co robit inak, lepsie aby maly vydrzal dlhsie intervaly medzi kojeniami... dakujem vopred za kazdu radu a pomoc 🙂

prsky
6. júl 2010

@dedian caste pitie a hlavne v tychto teplach je normalne. ja som mala pocit, ze dojcim stale. poskodene bradavky nemas z casteho dojcenia, ale z nespravneho prisatia. pozri si, prosim ta, prisatie tu http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
babatka sa na prsniku aj upokojuju (chcu byt pri mamine), moze byt aj smadny a tak si pocuckava. nadprodukcia mliecka tiez nie je vyhra - najlepsie je mat mliecka tak akurat (ale annag ti poradi lepsie) - skus na zaklade tohto clanku zistit, ci mas nadprodukciu a ak hej, zniz si ju podla rad v nom, lebo pri nadprodukcii moze tiez byt paradoxne babo hladne: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ve.... spustaci reflex sa casom upravi (ja som do vyse roka malej musela nosit vlozky do podprsenky, inak by som malu aj seba mohla stale prezliekat - teraz ich uz nepotrebujem). ak sa aj maly "dobre naje" z nasho pohladu, neznamena to, ze prsnik nebude o hodinu vyzadovat znova - ako som uz pisala, v tychto teplach moze byt smadny, moze mu byt nepohodlne a tak sa upokojuje najlepsie ako vie - na tebe a je to tak v poriadku 😉

prsky
6. júl 2010

@dedian este ma napadlo, ak chces cosi aj okolo domacnosti porobit a pod, tak najlepsia je satka alebo nosic - babo ta citi, nema preto potrebu pytat prsnik aby uspokojilo potrebu byt v tvojej blizkosti - my sme iba vdaka tomu prezili prve mesiace, lebo nasa mala nechcela byt ani sekundu odo mna odlepena 😉

pipussa
6. júl 2010

@prsky
prsky, aky nosic odporucas
ja satku nechcem, nejak sa toho bojim...
viem ze klokanka sa neodporuca

prsky
6. júl 2010

@pipussa ja mam manducu a som s nou spokojna (povodne som chcela satku, ale nechcelo by sa mi ju viazat a muza by som asi do toho vobec nedostala - takto nosi aj tatko a je na to hrdy 😉 pri druhom babatku ale planujem na prve mesiace zadovazit elasticku satku a potom prejdeme na manducu). naj by bolo asi vyskusat, co by ti lepsie sadlo (vacsinou je to manduca vs ergo)

pipussa
6. júl 2010

@prsky
a ta manduca sa da pouzivat od kolkeho mesiaca miminka ??
kde sa da zohnat za najlepsiu cenu ??
uz som totiz o nej pocula, ze je dobra

strapco13
6. júl 2010

ja pouzivam ring sling..ten je od narodenia...ale my sme sa nevedeli poskladat do kolisky..teraz mam, taky dlhy, takze maleho mam uviazaneho v krizi...ale netreba to viazat...len si to obleciem a dam maleho dnu

ivush
6. júl 2010

@annag resp. žienky, neviete náhodou, čo mi môže spôsobovať svrbenie vnútri prsníka? mala som na ňom cca 2týž dozadu upchatý mliekovod, to sa pekne uvoľnilo, ale stále vidím, že maličká sa z neho absolútne nevie napapkať (dovtedy áno) a dosť ma svrbí, tak "nedoškrabateľne"... 😉 čiže si myslím, že hoci navonok je ok, vnútri ešte čosi šarapatí kvôli čomu jej aj mliečko nejde tak ako bežne a musím odrazu dávať vždy i druhý....skúšam canesten na bradavku no bez úspechu....

prsky
6. júl 2010

@pipussa ja som malu v manduce nosila od cca 2-3 mesiacov, uz si to celkom nepamatam (predtym som ju nosila v babyvaku) a je do 20 kg (cize do cca 4-5 rokov), ja som kupovala na latkoveplienky.sk, ale maju ju aj na nosime.sk - stoji okolo 95€, ak pokukas po bazaroch, mozno budes mat stastie aj na pouzivanu

strapco, ja som mala aj ring sling, ale akosi som tam nevedela malu poskladat (aj s babyvakom som mala zo zaciatku problem, som mala pocit, ze je v nom mala nejak pokrutena), tak som ho predala 😅

strapco13
6. júl 2010

@prsky my sa nosime takto....ale na videjku nie sme my 😉

https://www.youtube.com/watch?v=UG0vfnfSy-U
gabika7706
6. júl 2010

@pipussa manduca je od 3,5 kg do 20 kg..takze vy sa uz mozte kludne nosit. Ked som ja hladala na bazaroch, nemala som stastie, takze som kupila novu, odporucam, velmi dobra vec 🙂

pipussa
6. júl 2010

@gabika7706
dakujem za info, ideme to kupovat
neviete este poradit, kde sa da za najlepsiu cenu zohnat manduca ???
asi kupime novu...
som z BA ( ale teda, mozno aj cez internet by sme kupili ), na stranke www.nosime.sk stoji 97 eur, to je dost
da sa aj lacnejsie ??