Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

carodejnica
20. sep 2010

@barbora87 super, že sa zaujímaš o dojčenie už teraz, neboj sa, keď si odhodlaná, tak to určite pôjde, naozaj je najdôležitejšie prekonať prvé problémy, vpodstate 6tonedelie a potom je to už veget, kým nabehne telo na rytmus.. nezabúdaj príroda vie čo robí, a ešte druhá rada, ktorá sa mne osvedčila, postav s k dojčeniu ako k relaxu, je to veľakrát jediná chvíľa počas dňa, kedy môžeš vyložiť nohy a odpočinúť si.. ja som napríklad vtedy pozerala telku 😀 teraz radšej pri dojčení čítam.. harryho pottera som zhltla za dva týždne 😀

@zuzkat1 ako by som čítala o sebe, aj ja mám presne ten istý problém, až na to, že malá má už skoro 15 mesiacov a stále nemám menzes, inokedy by ma to tešilo (ktorá to má rada, že?) ale tiež chcem druhé bábo, ja aj kvôli tomu, aby som sa nemusela vracať do práce a mám už 35 rokov, k biologické hodiny tik-tak-tik-tak.. 🙂 🙂 odstaviť nechcem nasilu, ale prirodzene a nevylučujem ani tandemové dojčenie... ja som už normálne rozmýšľala, že pôjdem sa popýtať, či nie sú injekcie na vyvolanie ovulácie, alebo dačo také, aj keď je to zrejme neprirodzené.. neviem, neviem.. inak tiež dojčím len na uspanie (večer, po obede) a potom ráno a v noci.. jaj, takže furt... zrovna teraz jej idú zuby, tak je v noci na mne nacapené chúďatko.. ☹

barbora87
20. sep 2010

@carodejnica dakujem si zlata...no ja hrozne po tom tuzim....hrozne dufam ze vsetko klapne ako ma...
Proste ten cas patri len mamicke a miminku....

carodejnica
20. sep 2010

@ivv presne tak, kašli na tabuľky, ak Adelka prospieva.. 🙂 ja som tiež odpísala ewane73 - že ja som mala to isté a dodnes (Naďa bude mať 15 mesiacov!) zje toho oveľa menej ako iné deti, čo tak počúvam... 🙂 takže platí stále ponúkať a nenútiť, do roka je to stále DOJČA a papá PRÍ-krmy. A ako písala annag, aj moja malá zje toho viac, keď sa môže sama kŕmiť, ale teraz je to už ľahšie, nakrájam jej syr, paradajky, chlieb na kocky a láduje do seba. 🙂 A vývaru (slepačieho, hovädzieho) s popučenou zeleninou a mäsom a rezancami by zjedla na litre.. 🙂

bezaz
20. sep 2010

ahojte babule, sem tam si vas citam, no teraz riesim "problem", ktory ste tu myslim este nerozobrali
mam skoro 2rocnu dceru, ktoru stale dojcim v ramci uspavania, teda na obed a vecer.. teraz cakame druhe babatko.. dojcit som chcela az do porodu a potom pokracovat tandemovo, no mam par otazok
ako zistim, ze dcera vobec nieco pije, alebo ma ma len ako nahrazku namiesto cumla?
vcera som zistila, ze pri stlaceni prs mi nejde ziadne mliecko, este asi mesiac dozadu ho aj trochu vystreklo, mam este nejake?
a posledna otazka, skor prosba o radu, ako oducit dieta od zaspavania na prse tak, aby som o mliecko neprisla {samozrejme v pripade, ze este vobec nejake mam}?
velmi pekne dakujem za podnetne nazory a rady

carodejnica
20. sep 2010

@barbora87 jj a najkrajšie je to teraz, keď je už väčšia.. častokrát sa odtiahne, nežne na mňa pozrie a len tak si zamrnká "mama", človek by vraždil.. 😵 😵 😵 😵 😵
No a dobré je si naštudovať polohy pri dojčení .... napr. kým bola maličká - osvedčila sa mi klasická poloha - http://www.kojeni.net/vsede.php č. 1 - sedela som na gauči a pozerala (tíško) telku 😎 😎 no a teraz (zhruba od 6 mesiaca) dojčím po ležiačky - http://www.kojeni.net/vleze.php poloha 1 a 4, dá sa pri tom spať, čítať a podobne.. ale je to individuálne, sama si nájdeš to, čo ti vyhovuje.. je to relax.. 🙂 🙂

barbora87
20. sep 2010

@carodejnica aaaah to musi byt nadhera 😵 Na to sa taaak tesim...urcite nastudujem dakujem...

zuzkat1
20. sep 2010

@carodejnica presne...aj ja chcem tahat jednu matersku..poznam sa ked sa vratim robit tak uz druhe mimi nebude☹ ja chcem aj preto aby rozdiel nebol taky velky... my si teraz davame pozor,lebo sme si povedali ze az ked bude mat mala rok,ale neviem ci s tym davanim si pozor neprestaneme, a nebudeme skusat uz teraz ved co ak nahodou... no ja nedojcim len na uspanie ... u nas 98%stravy tvori mm...

matja
20. sep 2010

dievčatá, @annag , môžem si dať Nurofen Stopgrip? Na letáku je napísané, že dojčiace matky nesmú...

ewana73
20. sep 2010

@annag dakujem Katka velmi pekne.som rada,ze si ma v tom utvrdila,lebo nas maly je taky mamin mlieckar.ja ho tak volam lebo najradsej ma moje mliecko a toho vypije teda statocne.ano ja tiez verim tomu,ze raz sa rozpapa a myslim ,ze nejaky ten cas mu to este potrva.mna len strasne deprimuju vsetky tie nespravne nazory v mojom okoli bohuzial neviem kde ti ludia ziju,a s udivom sa na mna pozeraju,ze vraj ty este kojis? 😲 a ty mu este stale mixujes? nehovoriac o mojej svokre,ktora mu pri kazdej navsteve chce strcit do ust nasilu piskotu alebo chrumku a naposledy aj cely banan.som z toho smutna a niekedy uz ani nemam silu nieco ludom vysvetlovat.
Katka,uz raz si mi velmi pomohla,ked som mala problem s plnymi prsnikmi a vdaka tvojim dobrym radam sa mi podarilo laktaciu upravit . clovek sa obcas potrebuje utvrdit v tom,ze to co si mysli je spravne.
dakujem aj ostatnym babam,co v tom utvrdili.

annag
20. sep 2010

@matja

radšej si daj čistý Ibuprofen a nejaké trebárs kvapky do nosa. Psudoefedrín , ktorý Nurofen Stopgrip obsahuje totiž znižuje tvorbu mliečka,

annag
20. sep 2010

@matja

radšej si daj čistý Ibuprofen a nejaké trebárs kvapky do nosa. Psudoefedrín , ktorý Nurofen Stopgrip obsahuje totiž znižuje tvorbu mliečka,

carodejnica
20. sep 2010

@zuzkat1 my si nedávame pozor 3 mesiace a ništ 😖 ale asi to bude tak, nie je menzes, nie je ovulácia.. jajaj.. 😖
@ewana73 to poznám, a počkaj keď budeš kojiť dlhšie - aj na mňa čudne zazerajú 😎 a máš pravdu - Katka (annag) je naše slniečko 😵

zuzkat1
20. sep 2010

@carodejnica no ktovie...my sme sa o hanku pol roka snazili...takze tri mesiace este nic nemusia znamenat

ewana73
20. sep 2010

@carodejnica no tak ja mienim kojit este dlho predlho 😀

matja
20. sep 2010

Ďakujem za odpoveď, Katka. No bola som rýchlejšia a Nurofen som si dala, lebo by som sa dnes nedokázala točiť okolo malého. Hádam sa mliečko rýchlo dotvorí, Paťko sa o to isto postará 🙂 Nabudúce budem vedieť.

carodejnica
20. sep 2010

@zuzkat1 my sme Naďku "vyrábali" len dva mesiace 😉

dugyna
20. sep 2010

@carodejnica to je drobre..lebo na mna uz teraz niektory ludia divne kukaju ze este kojim....co uz vobec teda nechapem ich pocudovanie..nakolko mala ma 2,5mesiaca

zuzkat1
20. sep 2010

@carodejnica ved to je individualne🙂 dr hovoria ze rok je este OK,ale po roku ak sa nezadari tak uz daka chyba bude...tak este mate cas aj vy aj my🙂

elinka27
20. sep 2010

@michaela80 oki,takze ked jej poviem nazov costi tak by mala vediet.Skusim si to dat predpisat aj ja, nech to mam doma aspon preventivne keby daco.Inak mne sa zda ze mi pomaha dost aj ten Ricinus cuclem to skoro 3-4x denne a mam pocit ze sa mi tvori viac mlieka,aj ked tazko povedat ci je to tym,kedze mala je stale "medzi dvomi ceckami" 😀

Inak stale sa snazim kojit na poziadanie,ale trapi ma ze ju stale boli brusko, teraz uz ale aj prdi dost nahlas, neviem ako jej mam pomoct, kvapky nam nezaberaju. ☹

strapco13
20. sep 2010

jeje odkedy mame novy nazov? 🙂

elinka27
20. sep 2010

a zacala mi pri prsiach vymyslat, myslim to tak,ze ked je hladna hlada,dam jej prsnik a potom chvilku saje, odpociva vypluje ho znovu si ho chyti a tak,to je normalne?A obzera sa dookola akoby uz nieco videla 🙂 Robi mi to skoro pri kazdom krmeni, proste sa hra pri tom mam pocit

annag
20. sep 2010

@strapco13 - nemá v tom prsty naša latvia ? super nápad 😉 🙂

strapco13
20. sep 2010

@annag tiez ma napadadlo, ze je to jej praca 😀 @latvia ..dobry napad.,.je to takto zrozumitelnejsie pre novacikov na tejto stranke

akdarka
20. sep 2010

@elinka27 o costi netusila ani moja gynekologicka ani pediatricka - tak radsej chod s info o tom kolko chces baleni, ako su tbl balene keby dr nemala cas alebo chut to hladat a hadam bude dr ochotna ti to predpisat - moje dr boli ochotne aj ked pediatricka skepticka...

carodejnica
20. sep 2010

@latvia aj mne sa páči nový názov, takto sa to ľahšie nájde, ale asi by som tam dala ešte pomlčku a slovíčko "poradňa" 😀 😀 inak ja povinne všetkým tehotným kamoškám posielam link na túto diskusiu (samé by to ťažko hľadali), asi jediná plne funkčná onlajn poradňa v dojčení, kde mamy radia mamám a hlavne kde radí naše slniečko Katka 🙂

ivv
20. sep 2010

@zuzkat1 nasa adelka ma tiez toho vela "na praci" ked ma papat.. pri kojeni prestane, odtrhne sa, poobzera, zapocuva, otoci sa ku mne, pozri sa mi do oci, usmeje sa a znova sa pricucne.. bohovska je 😵 😵 toto su chvile, pre ktore by som o dojcenie nechcela prist.. inak ja neodsavam, asi by som uz neodsala, vlastne som to ani neskusala, odkedy mi bolo povedane ze si zbytocne robim nadprodukciu.. takze neodsavam. cakam kedy to napadne moju "odsavacku" samu 😉

ivv
20. sep 2010

@carodejnica adelka prospieva. v siedmych mesiacoch aj dvoch tyzdnoch mala 8300g. moc sa jej nechce "sportovat", je to taky lenivcek aj ked mozno v poslednych dvoch tyzdnoch sa jej coraz viac paci na brusku.. tak snad sa to teraz rozbehne 🙂

@ewana73 mna tiez neskutocne "vytaca" ako sa vsetci pytaju, ze co papame a cuduju sa ze mala este neje .. rezen! 🙄 . mame v rodine rovnako stare babatko ako je adelka a mala im papa vsetko co sa v ten den vari... solia, korenia, mozno s mierou, ale predsa.. jahody cerstve im mala okusila ked mala tri mesiace.. kazdy si je zodpovedny za svoje dieta.. ale mna stve ze to dostavam za priklad, ako mam malu donutit jest zeleninu! davat beznu varu.. 😲 podla nich sme, nie doslova povedane, ale "zaostali".. 😝

baby.. toto je tak upokojujuce forum.. 🙂 my totiz robime vsetko to pred cim ma "varovali". malu nenos, zvykne si - nosiiiime sa staaale 😀 😀 , nemam ju ucit spat s nami v posteli - spinkame stale spolu, kupa postielky bola priskoraaa, tu budeme /snad/ potrebovat az neskor 😉 ..

kkubekova
20. sep 2010

Ahojte, tak som tu zase 😅

mozno blba otazka, ale ako casto ma papat 3-mesacne babatko? Viem, ze by som nemala brat do uvahy tabulky a ze kazde babatko je ine, ale aspon priblizne by som to potrebovala vediet. Moja dcerka si totizto znizila povet kojeni - posledne 2 dni uz len na 6x za 24 hodin a ja som z toho dost nervozna - umerne k tomu sa znizilo aj mnozstvo pocikanych plienok. kaka pekne, kazde 4-5 dni. Hlavny dovod preco sa pytam je, ze mala si zacala cmulat prsteky a pchat do ust celu rucicku - manzel ju rano, ked sa chystal do prace "pristihol" ze je hore, cmula si rucku a spokojne sa obzera okolo seba a usmieva sa. Vtedy prvykrat vynechala kojenie o 6tej rano (a to po cca 5 tyzdnoch pravidlnosti). Neviem, ci je to OK alebo nie, ale ked vsade sa pise, ze v 3 mesiaci deticky zvysuju svoje poziadavky na mliecko a moja mala ich znizuje - co si o tom myslite?

janefonda
20. sep 2010

baby ako je to s kojenymi detickami - kolko krát majú kakat? Lebo moja malá je pne kojena a kaka minimalne 3-4 krat za den. Pricom niektore dietky iba raz za par dni. Vsetko je to normalne?

latvia
20. sep 2010

temu som po suhlase zakladatelky premenovala aby som tu mohla posielat nove uzivatelky ktore sa budu trapit s dojcenim.kedze netusia ze tato tema je No.1 v poradenstve ohladne dojcenia 🙂

prsky
20. sep 2010

@kkubekova cmulanie pasticiek je uplne normalny jav u babatiek vo veku tvojej dcerky. dojcis na poziadanie, aktivne ponukas? je mozne, ze to je prechodny jav. ak je ale inak spokojna, ma minimalne tych 6-8 pocikanych plienok, malo by to byt ok. mozno je to len prechodny jav. mozno ma ale baby opravia 🙂

@janefonda frekvenica kakania u plne dojcenych babatiek je uplne v poriadku od niekolkokrat za den po raz za tyzden az 10 dni (ale stava sa niekedy, ze sa babo nevykaka aj dlhsie), cize odpoved na otazku je ano 🙂

@ivv my mame postielku prirazenu k posteli a UZ jej tam obcas spia nohy 😉 😀 ale inak tam spi babika, paplonik a knizky (inak si kukni aj diskusiu o vztahovej vychove a respektovat a byt respektovan - tam najdes viac podobne "postihnutych" 🙂 )