Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

petal
27. dec 2010

vejula, viem, ze tea tree je antiseptikum, ale ja osobne nie som velmi za to, aby taketo male deti boli vystavovane akymkolvek velmi aromatickym veciam, mne sa zda ten cajovnikovy olej prilis aromatícky. Neviem, ja osobne by som sa tym nenatierala, ja mam velmi dobre vyvinuty cuch, neviem, ci by to takemu malemu dietatu neprekazalo...

estterka
27. dec 2010

@zuzana39 nasa tak isto,ma noci,ked prespi celu noc ale obcas sa aj budi,kedze spi so mnou,tak mi to vobec nevadi,len sa k nej otocim,dam prsnik a spim dalej a ona tiez zaspi po chvilke.lepsie nech sa ukludni pri mne akoby som ju klamala cumlikom.rovnako ako oficek pise,zaspava len na prsniku 🙂 a ked som si nedavno precitala na stranke od annag clanok o spani v spolocnej posteli az som neverila,ze presne tak to je u nas,ako to opisuje 😉

olifcek
27. dec 2010

@ivv preco si nekupis ricinus comunis?

latvia
27. dec 2010

@ivv mne proste nejde do hlavy, ze niekto, kto "odsudzuje" umele mlieko, v pohode ponukne matke liek s dost skaredymi ucinkami na matku a dieta, aj ked v zanedbatelnej vzorke uzivatelov lieku...proste nechapem, ze umele mlieko je pre laktacne horsia varianta nez dat matke liek s ucinkami ako su napisane v letaku...to je to iste, ako nechapem, ze kazdy kyda na epidural, ale lyticku zmes, ktora je 100x horsia na plod aj matku, nikto nezatracuje. chapes co tym myslim? 😅 ja nevravim ze skodis svojmu dietatu ak beries domperidon, ja len vravim, ze s ym rizikom, ktore obnasa ten liek, je pre mna umele mlieko ovela schodnejsia varianta. ak by bol domperidon tak v pohode, tak zrejme na predpis nebude.idem este najst letak, napisem co sa mi nepaci

olifcek
27. dec 2010

@estterka 😉

nevesta
27. dec 2010

Babule, je niekde u Annag clanok ohladom kojenia po cisarskom reze? Ak je, date mi pls link? Neviem ho najst... Dakujem 🙂

latvia
27. dec 2010

http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/spc/costi-...
nejde mi kopirovat jednotlive vety, neviem preco, tak to tu davam cele.
konkretne body 4.4, uzivanie u dojciacich matiek a u deti....bod 4.6, taktiez neziaduce ucinky 4.8, aj ked su zriedkave,
a 5.3, aj ked tam bola uvedena vysoko toxicka davka,

vsetko toto je samozrejme v malinkom mnozstve a velmi zriedkave, ale vezmi si uz len taky ibuprofen, ktoreho sa dojciace matky casto strania, a pritom je to v ucinkoch len cukrik v porovnani s tymto. mne sa proste ten liek nepaci na zvysovanie tvorby mlieka, myslim ze je viac dostupnejsich metod nez toto. a ja by som , ked uz by to fakt inac neslo, prestala kojit a sla na UM. ale to je len moj nazor, nie vedecka studia 😉

olifcek
27. dec 2010

@nevesta je nieco s kojenim po cisaraku? ja mam cisarak, od druheho dna som zacala odsavat, mm slo po kvapkach ale na dalsi den uz lepsie a stale lepsie... prisli sme domov po 25dnoch v nemocnici a normalne sme sa zacali kojit a kojime dodnes 😉 ja si myslim, ze ked je zena nastavena pozitivne, tak mm nic nezastavi.. 😵 😵

olifcek
27. dec 2010

@latvia kojenie podla mna ide, ked to ale mamina ozaj chce... ved i len vinea jak krasne pomaha, ci caro, caje na kojenie... 😉

olifcek
27. dec 2010

...a uz ked nic nepomoze, tak @annag a baby tu urcite 😵 😵

latvia
27. dec 2010

@olifcek ja si tiez myslim, je to proste o psychike, ved laktacia sa da psychikou navodit aj u netehotnej...ale verim ze niektorym zenam to ide tazsie a nie a nie vyprodukovat tolko kolko je treba, nie kazda ma to stastie mat ceciky plne mlieka 😅 dufam ze moje prispevky nevyzneli ze tie, ktore uzivaju domperidon skodia babatku 😕 ani nevravim ze je zivotu nebezpecny...len mi pride lepsie najprv vyskusat ine prirodnejsie metody a ked to nejde, tak umele, ale to je fakt len moj nazor, urcite kopec inych mamiciek, doktoriek a laktacnych poradkyn bude mat inu nazor 😅 a ja im ho neberiem 😉

nevesta
27. dec 2010

@olifcek viem, ze sa da vsetko, co sa chce. Zajtra idem k jednej kocke na navstevu, co o chvilku ide rodit cisarskym. Tak sa jej pytam, ci chce ukazat kojenie a povysvetlovat.. No a odpoved: asi ked budem po cisaraku to bude tazsie
maleho budem mat az na 2 az 3 den,ak bude vsetko v poriadku

Tak sa chcem na nu riadne pripravit... 😉

olifcek
27. dec 2010

@nevesta ja som mala mm na treti den ako pisem... x;o) druhy den len par kvapiek vyslo, treti den uz dve male skumavky, co mi dali, ale vecer uz to slo aj to belelo.. ja si myslim, ze su to famy... 😵 😵 nemohla som si ani malicku prilozit, bola v inkubatore, aby si udrzala teplotu a nevynakladala na to ziadne usilie a nechudla.... ked drobca prilozi, pojde to v pohode... ked tomu uveri, bude dobre... ja som ani sekundu nepochybovala, ze mm budem mat... v nemocnici ma volali ,,dojka,, heh, vzdy som priniesla plno mliecka pre malicku, kazde tri hodky 😉
@latvia istotne, su i maminky, ktore nemozu skutocne kojit, ale tak.. vieme, ze velkos prs nerozhoduje, ako si vela zien mysli 😵 😵

olifcek
27. dec 2010

@nevesta maleho jej daju i na dalsi den, ma na to narok, len nech si ho pekne popyta x;o)

olifcek
27. dec 2010

@nevesta ci to bude predcasniatko? 😕

marianas
27. dec 2010

@nevesta
Ahoj. Aj ja som mala cisársky a dojčím. Najviac ma hnevalo, že mi malého priniesli až 20 hodín po pôrode, dovtedy mali stále výhovorky - malý spí, je vizita, detičky sa kúpu a pod. A to mi ho na prvý krát ani nechceli dovoliť priložiť, vraj nech si ho len pozriem. No bola som pevne rozhodnutá dojčiť a podarilo sa. Fakt je to v veľkej časti o psychike. Nemala som kúpenú ani fľašu.Kamarátka, ktorá rodila po mne, si pred pôrodom kúpila niekoľko fliaš, sterilizátor, cumlíky, celú výbavu. Po pár dňoch prestala dojčiť a začala s UM, lebo malého vraj nestačilo a plakal od hladu. Ja verím, že aj Tvojej kamarátke vysvetlíš výhody dojčenia a pridá sa k nám, dojčiacim mamičkám 😀 .

vejula
27. dec 2010

@petal vdaka za nazor, no ja neviem, detska mi to odporučala, dnes som mu aj troxha natrela lebo na chrbatiku to ma take škarede, a tiež sa mi to ZDAlo priliš aromaticke, no snad mu tym nemožem poškodiť.. na nete som len dobre na to čitalA, ale aj tak teraz neviem 😒
@latvia ty by si ten čajovnikovy olej davala, či nie????Vieš o nom niečo?
ú@nevesta ja som tiež po cisarkosm a potodobne ako
@marianas mi maleho iba ukazali, lebo vraj som ešte vydychovala anestezu atak ani nie na dlho a priložiť to už vobec nie. Maleho som priložila až na druhy den, cca nejakych 27 hodin po porode. No ale potom so prikladala stale ako mi ho dali a na treti den večer som už mala dosť naliate prsniky. A do dnešneho dna som nemala nejake väčšie problemy s kojenim, sme takmer vylučne na mm kedže maly mi nič moc nechce. Za cely den spapa tak deci a pol kašičky zmiešanej s nejakym ovocim.. To je všetko. Čo sa tyka flašiek tak doma som mala lebo mi kamaratka a niekto z rodiny kupil, beru to ako samozrejmosť ale doteraz som nepoužila flašku. Ale ak na tom nebude tvojej kamaratke zaležať nič s tym nespraviš, je to o každom človeku a niektorym na tom proste až tak nezaleži a vidia priority v niečom inom.
Mne už dlhšie moji blizky vravia aby som malemu kupila UM a pomaly ho odvikala od mm. Aj ked viem že možno maju pravdu, lebo občas mam take psychicke problemy, nedokažem to, ako nahle nad tym začnem realne uvažovAť mam slzy v očiach, proste si to neviem predstaviť. Sama neviem čo by bolo lepšie, ale zatial si nepripušťam že maleho odstavim ,asi by som preplakala nejednu noc kvôli tomu

vejula
27. dec 2010

@nevesta ten prispevok pred tymto je určeny tebe, len sa mi tam čosi pobabralo 😅

latvia
27. dec 2010

@vejula nie, ten olej by som nedavala 😅 aj med ma dezinfekcny ucinok a antibakterialny 😀 ale nevravim ze cajovnikovy olej je zly, ja som skor ta starsia generacia 😅

suzieqiu
27. dec 2010

ahojte rada by som sa pridala do vasej temy a zisla by sa mi vasa rada. mam taku malu dilemu. moja mala prestala cecat,ked mala 2 mesiace. do 5 mesiaca som jej stale odstrekovala a postupom casu som zacala stracat mliecko. pravy prsnik mi uz neprodukuje ziadne mliecko a z laveho vystriekam za cely den tak 50 ml. tak neviem co mam robit. ci to uz mam vzdat alebo sa to da este rozbehat.. dakujem za rady a nazory 🙂

vejula
27. dec 2010

@latvia uhm vdaka za nazor... tak zatial nebudem davať a keby sami zdalo že už je to fakt zle tak dam ten čajovnik.. stale mi to pride lepšie ako ten hypermangan.. či ani nie???

vejula
27. dec 2010

@suzieqiu a stale sa nechce prisať????? lenivček jeden

suzieqiu
27. dec 2010

@vejula nechce.. mala obdobie,ze ked sa aj prisala.. ale mliecka mala malo tak ju to len rozhnevalo a teraz place uz len ked sa k nej s prsom priblizim.. :(

latvia
27. dec 2010

@vejula 😀 hlavne kliiidek, uvidis ako bude, ak sa mu to bude hojit bez toho tak ok, ak mas dojem ze cajovnik pomaha tak ho davaj. dr by ti urcite nedala nic co skodi 😉

nevesta
27. dec 2010

@olifcek
@marianas
@vejula dakujem, ja sa ju pokusim usmernit, len som chcela vediet, ako je to napriklad s tym malym, ci jej ho daju a tak... Nech sa pripravim aj na take varianty... Co si pamatam, tak prveho syna velmi nekojila... Ani nieje nejako pro kojeniu orientovana.. Tvrdi, ze chce kojit, ale nic pre to dopredu nerobi... Ked som sa pytala, ci ma zaujem, aby som jej ukazala spravne prisatie, tak odpoved bola, ze vsak az ak bude mat problem.. 😉 Ja som rodila iba prirodzene, cize po cisaraku neviem, ako je to s dietatom... Ja som si druhu malu vydupala uz 3 hodinky po porode, prvu sa mi podarilo az po 13 hodinach... 😔 Prvu som kojila ciastocne do 3 mesiacov, druhu kojim doteraz...

Tak snad sa mi zajtra podari ju trocha nabudit ku kojeniu 🙂

vejula
27. dec 2010

@suzieqiu jaj, a nemaš len problem so spustenim mliečka??? moj niekedy ked nema naladu tiež nervači ked musi chvilku ťahať na pradno a až potom sa spusti... A potom som dostala zapal prsnika a doki mi predpisal oxytocin dala som ho desať minut pred kojenim do nosu a to sa mu ťahalo jedna radosť... mysliš že ten oxytocin by nepomohol??

@latvia jj, ja som taky maly histerik a panikar, ale tak mam to aj na papieroch tak aspon sa mam na čo vyhovarať 😅 😀 Tak snad mi instinkt napovie čo je spravne 😉

vejula
27. dec 2010

@nevesta tak prajem vela zdaru... ja by som sa aj snažila niektore kamaratky preorientovať, ale potom si pridem ako najväčši pako ja.. Pretože ja ničomu nechapem kedže som nemala problemy atd atd... Ale oni tiež nevedia čo všetko obetujem aby som mohla kojiť, i ked mliečo sice mam, ale su zas ine problemy, ale vobec nemam potrebu sa im zverovať kedže oni chcu veriť tomu čomu veriť chcu.. Ale snad tebe sa bude dariť viac ako mne, moc ti držim palce 🙂

estterka
27. dec 2010

@nevesta no tak jej povedz,ze ja som mala malu hospitalizovanu,prve dni mi dojcit nedovolili vobec,teda mohla som kazde tri hodiny,ale to bol cisty stres pre nu,lebo jedna zdravotna sestra triasla nou,nech sa zobudi,druha jej doslova pchala prsnik do ust a nakoniec jej dali flasu.potom ju preniesli do inej nemocnice a tam som odsavala,denne takmer liter,lebo mi dovolili ju prikladat,ale musela vypit predpisane mnozstvo z flasky-aspon moje mlieko jej davali,ked uz musela byt flaska.prisli sme domov a flasku nevidela,ani mi len nenapadlo,ze by som nedojcila.a to prvych 15 dni bola na flaske a aj cumlik v tej dobe mala povinne od sestriciek 😠

ivush
27. dec 2010

@nevesta ahoj, kľudne povedz svojej priateľke, že ak sa bude na to cítiť a bude chcieť - tak mimino môže mať u seba oveľa skôr! Ja som si pred druhou sekciou presne plánovala, že ako si vydobijem u sestričiek, aby mi dcérku nechávali čo najdlhšie u seba v prvý deň a ako ich presvedčím, že druhú noc ju rozhodne už chcem mať na izbe...bola som odhodlaná za každú cenu to nejako poriešiť...a podarilo sa, doobeda som rodila, od obeda do večera bola u mňa takmer celý čas (1x ju nachvíľu zobrali) a ráno som hovorila s primárkou nech sestričkám dohovorí, že ja som fakt fit a dokážem sa o maličkú postarať - a ona úplne v pohode, že ok, ak sa na to cítim, je to v poriadku a tak už len ráno absolvovala povinné "výjazdy" na vyšetrenia a bola už u mňa...
No a vďaka tomu, že bola veľmi skoro a intenzívne prikladaná tak som mala mliečko na ďalší deň....Chce to len silnú vôľu a odhodlanie 🙂

nevesta
28. dec 2010

Dakujem babulky 🙂