Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
11. máj 2010

lenocka84,

v zásade ho netreba budiť - ak je plienka po cca 3 hodinách dobre pocikaná, ak kaká viackrát denne. Bábo sa nehlási papať, ka pozná cumeľ, ak je ďaleko od mamičky.

Tebe potrebujeme poradkyňu osobne. V Žilina máme novú poradkyňu, Mekyňová Janka, 0905 975 080 - je veľmi, veľmi milá, urobí maximum pre rozbeh dojčenia 🙂

annag
11. máj 2010

bronula, ak si nebudeš vedieť rady, vyplň mi i dotazník

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

lenocka84
11. máj 2010

annag cumel nepouzivame, vobec
takze ho mozem nechat spinkat, nechat ho nech sa zobudi sam

za cislo dakujem urcite budem volat

leelo
11. máj 2010

annag, nadherny clanok!
vdaka tebe som si teraz oprasila spomienku na to, ako ma po porode zavreli s muzom a malym do miestnosti s tlmenym osvetlenim, vyzliekli ma a dali mi maleho len v capicke, plienocke a ponozkach na prsia a on sa prisal 😵

prsky
11. máj 2010

evamarcel...katka o tom pise na svojom blogu http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko... ako tak citam, dotyka sa toho aj jej novy clanok http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...

v zasade treba zaviest kvalitny denny rezim a noc zavisi silne od kazdeho babatka - nasa sa donedavna budila v noci na kojo kazde 2-2,5 hodky, teraz to predlzila na cca 3 (ale to sudim len podla toho, ako casto sa budi, kym si k nej idem lahnut - potom ju uz len prehadzujem v polospanku - ani ona sa celkom nepreberie). inak prve prikrmy nemusia babatku hned "smakovat" - nasa dcerka nie je dodnes nejaky velky jedak. skus to brat tak, ze minimalne do roka je jedlo pridavok k mliecku a nie naopak - v podstate sa s jedlom tvoj syncek len zoznamuje a MM je stale hlavny zdroj jeho "obzivy"

prsky
11. máj 2010

katka, pridavam sa, super clanok 😉

bibi1711
11. máj 2010

ten clanok je krasny🙂

carodejnica
11. máj 2010

Ahoj annag, prekrásny článok, ty si skrátka hviezda. A tiež som sa potešila správe, že už aj v ZA je konečne poradkyňa. 🙂
Ešte sa vrátim k mojej otázočke, ja viem, že sú tu maminy s akútnymi problémami, ale len to chcem pripomenúť.. pár strán dozadu som písala, že ma zaujala poznámka v tvojom príspevku, že keď nie si doma, uspáva ti deti mama, že majú svoj rituál... môžeš nám dať tip? Ako som písala - moja Nadenka nezaspí inak len na prsníku ... neviem si predstaviť, ako by ju uspával niekto iný... chcem mať predstavu (keby niečo) 🙂

monicka101210
12. máj 2010

naozaj krasny clanok........ len stale rozmyslam,tam bolo ze mlieko sa spusta niekolko krat pocas dojcenia. to mne sa este nestalo mne vzdy len raz....hm....... 😒

nevesta
12. máj 2010

Monicka, aj mne vacsinou len raz. Iba vecer, ked kojim dlhsie, tak sa spusta 2x 😉

rimmel
12. máj 2010

jee hura annag tu je 🙂 baby mne mozete aj ine poradit kym annag odpovie, stale to trva a uz nato nemam nervy 😢

monicka101210
12. máj 2010

nevesta tak to je asi ok dik

rimmel
12. máj 2010

😉

Vela mamiciek sa citi vinno ked uspavaju dieta na prsniku. Uspavanie dietata na prsniku nieje zla vec! je to velmi normalne a vyvojovo adekvatne pre babatka zaspavat na prsniku a zobudit sa 1-3 krat za noc v prvom roku. Niektore babatka toto nerobia, ale oni su vynimka, nie pravidlo. Vela deti, ak maju na vyber, preferuju zaspat na prsniku aj v druhom roku zivota i viac. Kojenie je evidentne vytvorene aby komfortovalo dieta a aby pomoholo dietatu spat a ja som nikdy nevidela ci nepocula ziadny dobry dovod nato, aby matky nemali uspavat dieta na prsniku.

VYTVARAM MOJMU DIETATU ZLY ZLOZVYK AK HO USPAVAM POMOCOU PRSNIKA?

tuzba vasho dietata zaspavat na prsniku je uplne normalna a nie je to zlozvyk, ktory ste vy vytvorili. Nebojte sa uspavat na prsniku a neobavajte sa ze naozaj podporujete zly navyk. Dieta casto vyhladava prsnik ked je unavene alebo priliz stimulovane pretoze je to pren ukludnujuce a zname miesto. Dava to uplny zmysel ze si dieta asocijuje prsnik s relaxom a naslednou tuzbou po spanku. Aj my dospeli ak nemozeme spat, potrebujeme nejako relaxovat ci pomocou tv ci tepleho napoja atd atd. Kojenie robi to iste.

pre vela babatok v obdobi ked rady vsetko porozuju a spoznavaju, nocny cas ci denny spanok casto mozu byt jedinym casom kedy dieta dokaze kojit poriadne. To ze mu dovolite kojit prave v tychto casoch, tym zabezpecite ze sa mudostane dostatok mliecka a kojenie nezanikne ako by sa mohlo stat kebyze nahodou kojite iba cez den no dieta je priliz zaujate hrackami ci inymi zvukmi vecami a nedava \"pozor\" na kojenie samotne.

teraz budem prekladat trosku volnejsie resp vynechavat menej podstatne veci nech mito tolko netrva


NECHAT DIETA VYPLAKAT SA?

su dva sposoby resp teorie.

prva metoda \"spankoveho treningu\" je ze sa dieta bdele polozi do postielky a necha sa vyplakat aby sa naucilo samo uspat a nebude potrebovat niekoho ineho aby tam s nim bol. tato metoda existuje od roku 1890. Vela popularnych spankovych treningov dneska su upravenou verziou tejto metody.(to ze nechas dieta plakat ale ides tam po par minutach v nejakych intervaloch)

Nemozem s dobrym svedomim doporucite tuto metodu na uspanie vasho babatka. Kazdy kto vam poradi nechat svoje dieta vyplakat sa az dokym sa nevzda a nezaspi sa sustredi na spravanie dietata ( zaspat samo) a nie na ako sa dieta citi pocas tohto procesu. Podla mojho nazoru, tato metoda casto vytvara nezdravy pristup k spanku : po ukonceni tohto spankoneho treningu, dieta zvykne vidiet spanok ako obavany proces do ktoreho ist a v ktorom ostat(spat) Rodicia musia casto pretrenovat dieta ak v rutine nastane zmena ako napriklad dovolenka ci stahovanie etc. Plus, moze to sposobit ze rodic bude ignorovat dieta ked place a zlomit vztah(nalomit) doveru medzi rodicom a dietatom.

Mladsie babatka, hlavne, nemaju vnem, instinkt ktory im hovori ze ked matka z izby odide, ze je iba vo vedlajsej izbe a ze sa vrati. jedine co babatko vie, je ze bolo opustene a mama tam neni. Male babo vie vyjadrit svoje pocity iba placom. Dieta ktore sa necha plakat osamote eventuelne prestane plakat pretoze stratilo vsetku nadej ze pomoc pride: v jeho svete, vsetkym je jedno ze on place a nik nepride. Plac je tiez narocny , fyzicky. moze to viest k zachripnutiu ktore moze trvat dni, k problemom so zaludkom, tlkot srdca sa zvysuje na nad 200 zaminutu , hladina kysliku klesne.

druha metoda spankoveho treningu(ktorej zastancom som i ja autorka clanku) NEpodporuje vidinu spanku ako stav do ktoreho mozete dieta \"donutit\". Namiesto toho, je najlepsie vytvorit spankovo priatelske prostredie(prostredie priatelske voci spanku sorry haha) kde spanok prevladne nad dietatom. Proces kojenia ako takeho reguluje teplotu babatka a tlkot jeho srdca, znizuje tlak krvi, a uspava ho. Toto pomaha vasmu babatku vyvinut zdravy pristup k spanku, kde dieta vnima spanok ako bezpecny, ukludnujuci, prirodzeny stav.

BOLO MI POVEDANE, ZE DIETA SA NIKDY NENAUCI ZASPAT SAMO POKYM HO TO NENAUCIME

nikdy?! je to prirodzene, normalne a zdrave pre babatko aby zaspavalo na prsniku. dieta takto zaspi tak rychlo! Z mojich osobnych skusenosti i z tohoco som nacitala a zo skusenosti mamiciek s kt.pracujem, som sa presvedcila ze zaspavanie bez pomoci prsnika je vyvojovy milnik, ktory sa vase dieta naucit ked je pripravene. prvy krok ktory casto prichadza je, ked dieta kojite a zrazu sa odsunie, prevrati na bok ci na chrbat a spi (presne ako johnny inac ) alebo ak zaspi v otcovom naruci co predtym nezvykol..tieto nahody zo zaciatku niesu caste, ale je to prvykrok a tieto nahody sa budu iba opakovat a to coraz castejsie.

je vela babatko ktore boli uspavane pomocou prsnika od narodenia a eventuelne sa naucili zaspavat bez neho. Nemusite ich to ucit. Dosiahnu tento milnik ked budu psychicky, fyzicky a emotivne pripravene, Mozete skusit zrychlit tento proces tym ze sa budete snazit prsnik vyberat z ust este predtym nez ho samo vypluje ci predtym nez uplne spi, ci datim dietat do postielky predtym nez uplne zaspi. Moja dcera zacala prilezitostne zaspavat sama ked mala 11-12 mesiacov. Aj ked to zo zaciatku nerobila priliz casto. neskor zaspavala sama bez kojenia viac a viac. My sme ju to neucili, ani nepodporovali. Jednoducho sa to sama naucila ked bola pripravena.

inak annag super clanok, as mi sli slzy do oci, ani neviem preco..asi ze sa teraz citim vinno zato ako sa citim ked maly dojci tak strasne casto v noci 😒

rimmel
12. máj 2010

este chcem doplnit ze odkedy som pisala 2strany dozadu tak maly sa budi casto ale uz mu to netrva tak dlho kym zaspi, vcera v noci som stravila 1.5hodiny jeho uspavanim a to tak, ze zaplakal, prisla som dala cece on zaspal, ja som sa vratila do mojej postele, lahla a zanedlho som zas musela k nemu a toto aj 8krat az som tam ostala s nim, zaspali sme a potom o par hodin znova hore ale uz nie tak dlho.
dokonca zacinam mat pocit ze sa mu lepsie spi ked som tam..ale to mozebyt iba moj pocit lebo to mozno inak vnimam ked spim s nim, = ze nemusim vstavat a chodit spat dopostele, tak sa mi to nezda take hrozne 😅

rimmel
12. máj 2010

tiez momentalne asi ovulujem a mam strasne bolestive bradavky a jeho neustale cucanie to este zhorsuje..tiez som si vsimla ze si cez den cece pyta a to tak, ze da ruku na cece a zamrnci, to predtym nerobil 😕

monicka101210
12. máj 2010

rimmel, prosim prosim ta uspavanie na prsniku znamena ze sa napapa a zaspi....,ze?lebo ja ked to tak spravim ze ho vlastne nedam odgrgnut tak za 10minut je hore s placom a pogrcka sa... iba cez den..

rimmel
12. máj 2010

moni moj uz je stary , nepotrebuje odgrgnut a velakrat si ozaj iba podudluje a nenapije sa..ale ano, u malych babatiek je potreba odgrgnut hoc mensia ako pri flaske, ja si pamatam ked bol maly co ja viem 4-5mesacny, zacala som ho uspavat na prsniku v posteli, s tym, ze ho neodgrgnem a nemali sme problemy ,ale to zavisi od dietatka, niektore to vyslovene potrebuju, ine nie...s vekom to klesa myslim 😔 😉

carodejnica
12. máj 2010

monicka, nie je to zle... 🙂 moja 10,5 mesačná sojka inak ani zaspať nevie.. 🙂
Tvoj malý je vo veku keď u neho kulminuje fyziologický reflux spôsobený nezrelosťou pažerákového zvierača... dá sa pomôcť úpravou dojčenia http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/27/gastro...

rimmel
12. máj 2010

baby poradte mi prosiiiim ☹

carodejnica
12. máj 2010

rimmel, prepáč, nesledovala som tvoj problém... ☹ nechceš si ho zobrať do postele naspäť?

rimmel
12. máj 2010

on ma v jeho izbe matrac na zemi..a aj ked s nim spim tak sa budi to je jedno..somiba dve strany dozadu ak mas chut pozriet 😉 ja k nemu chodim ked sa zobudi, lahnem k nemu dam cece a on spi dalej..ale on co hodna sa budi s mrncanim a nevie sa ulozit k spanku,..trva mu to strasne dlho..hoci uz kratsie teraz,ale ta frekvencia..on sa vzdy casto budil 4-5krat ale toto! 😔

monicka101210
12. máj 2010

uz chapem baby...vsak moj ani nevie dudulovat na prsniku che pit a pit hee
rimmel citala som aj ja no neviem nezmenikla si mu navlecky alebo pyzamo.. asi nie... alebo mu vadi uplna tma alebo opak ak ma polosvetlo tak to?

rimmel
12. máj 2010

moni ne ne nemslim ze to je nieco z toho, on ani oci neotvori a uz mrnci..jedna baba hovori ze to moze byt brusko? skusim probiotika, zacalo to ked bol chory a po chorobe to nejak ostalo ..

rimmel
12. máj 2010

a tovje male jasne ze chce papkat! 😀 hlasok malinky 🙂

rimmel
12. máj 2010

pardon hlados malo byt 😀 😀

monicka101210
12. máj 2010

to je pyjavica.a ked bol chory bral aj antibiotika?tie mozu narusit tu tu crevnu vies co...

rimmel
12. máj 2010

no praveze nebral iba zle jedol co sa da cakat..

lenocka84
12. máj 2010

baby je mozne aby mi syn za 10 dni pribral 340g?
nie je to vela?

monicka101210
12. máj 2010

nie je to vela,akoze je to dobree ze tolko.moj pribral za tri tyzdne skoro kilo ked mal tolko co tvoj

lenocka84
12. máj 2010

monicka aj ty si mala predcasniatko?