Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bubelko
8. dec 2010

@olifcek ano hladaju a ona sa aj pytala, co ma robit 🙂 ale aj tak si myslim, ze by mala dostat podporu, aj keby uz kojit nechcela - a nie hned na nu vyletiet takym stylom, ako si to urobila ty - to je moj nazor.
a co sa planovania deti tyka - poznas take, clovek mieni, pan boh meni? 😉 ono vzdy budes mat casovy problem a aj ked s nim ratas, tak sa moze stat, ze ta to rozhodi viac ako si myslis 😉

bubelko
8. dec 2010

@ilifcek ta tvoja posledna odpoved dosla skor, ako moja odisla 😉

akdarka
8. dec 2010

@olifcek a zaspinkavala Olivka na prsniku? lebo ten moj maly je tiez non-stop na mne inak by reval o dusu 😝 no a spinkanie na prsniku - toto praktizujem tiez a mam obavy ako a kedy ho to odnaucim.mala si s malou takyto "problem"? diky

prsky
8. dec 2010

@akdarka vo veku tvojho syna som este take ani neriesila 😀 my sme zaspavali a spali na prsniku este tot nedavno (stvrt roka dozadu) a nejako sa to upravilo - jednak tym, ze som kvoli tehu presla z dojcenia na poziadanie na dojcenie regulovane (ale len cez den, v noci proste spim a nemala by som potrebnu silu na vychovu) a trvalo cca mesiac, kym akceptovala denne dojcenia (cca 2tt boli uplne kriticke reakcie, potom sa oslabovali a isty cas este "skusala"), dufala som,ze sa upravia aj nocne dojcenia, ale neupravili sa, tak som sa s tym zmierila nejako, lebo vyplakavat som nechcela a pred cca 3 tyzdnami zrazu prestala v noci pytat...takze zrejme na zmenu treba trochu dlhsi cas. hlavne - kazde dieta je ine, ty si ho budes poznat najlepsie a tak by si mala teoreticky vediet najst najlepsi pristup, ako zmenu, ktoru chces urobit, spravit s co najmensim stresom. hlavne je vybrat si metodu, ktora je ti sympaticka, stotoznit sa s nou a riadit sa nou konsekventne - ak budes prechadzat od respektujuceho pristupu k vyrevaniu a s5 alebo celu tu skalu medzi tym budes testovat, bude to horsie...deti potrebuju mat istotu, ze mamka/tatko zareaguju na urcitu situaciu +- vzdy rovnako/podobne

strapco13
8. dec 2010

@sonice jedze mas borelie v krvi, znamena to, ze ich tam mas uz dlho? kedy ta stipol kliest...pravdepodobne v lete alebo este skor 😅 ..cize skor by som to uz brala ako chronicku infekciu
celkovo sa boreliza prenasa z kliesta na cloveka, prenos cez MM nie je
mozes napr lieky s ucinoou latkou amoxicilin

olifcek
8. dec 2010

@bubelko 😉
@akdarka Oliv mi dodnes nezaspi inak, nez na prsniku a pocas dna musim spat s nou /ma len jeden denny spanok/ , alebo ju mam na kojeneckom vankusiku a ona spi pri mne... 😉 chcem kojit aspon dva roky a myslim, ze kym kojit budem, Oliv bude zaspavat vyhradne na prsniku... spi s nami, postielka nehrozi... spinkala v nej asi prvy tyzden...

akdarka
8. dec 2010

@prsky no som si tak vnutorne povedala, ze do jeho 6tich mesiacov to nebudem riesit, potom sa uvidi ci bude akceptovat zmenu. lebo bojovat s malym krpcom za kazdu cenu nebudem 😉 no a my zaspavame tak, ze prsnik aj bez satia v puse, rukou ma drzi za tricko a pri pokuse vybrat bradavku hned zobudenie a plac 😝 takze o 19tej mi konci den a ziadny kontakt s muzom, ani tv, domacnost 😖 no aspon som vyspata 😀 no a cez den v satke spinka - tipni si ako, no na prsniku 😲 takze sa obavam ako bude, no a pre mna bolo nepredstavitelne nechat ho plakat takze ma prsnik 😀 ked len ten ho "prenesie do rise snov" 😅

olifcek
8. dec 2010

@akdarka este som nespala viac vkuse ako 4 hodiny, co bolo mozno 4x?, chi, budi sa mi kazdu hodku niekedy, no vie mi podarovat i tri hodky spanku vkuse... 😅

akdarka
8. dec 2010

@olifcek no tak fajn 😉 mne cez den v satke na prsniku a vecer som to opisala prsky vyssie 😝 a vidim, ze manducujete, mne maly ani za svet vertikalne - baby v manducovej teme mi pisali, ze si mozno neskor zvykne🙂

akdarka
8. dec 2010

@olifcek no zlate dieta, ked dostanes obcas viac ako hodinu 🙂 potom si to vies vychutnat 😀
no a postel bola u nas tiez zbytocnost, maly tam spal pol noc po prichode z porodky, potom uz u nas...

olifcek
8. dec 2010

@akdarka moja Oliv ani kociar nechce, nosime sa v ergonomickom nosici Manduca... a co myslis ako v nom je? na prsniku ;oD

olifcek
8. dec 2010

@akdarka hlavna vec, ze sme kupili drahy kvalitny matrac, monitor dychu, ktory som povodne nechcela, ale kedze sa Oliv narodila predcasne, nevahala som a mm siel kupit... aby, ked prideme z nemocnice, vsetko mala a aby sme nic nezanedbali... 😀 teraz mi uz Oliv stahuje triko, ked chce mm, a odomna ho chce i ked sa hrame... ked sa naucila sediet, chcela pit posediacky, odkedy stoji, pride a chce pit postojacky... hech...

prsky
8. dec 2010

@akdarka nebooj, to sa casom spravi..prve mesiace som ani vecer s malou do spalne nechodila ze uspavat...proste bola v babyvaku a spala a my sme kukali do bedne a bavili sa..neskor sa naucila zaspat na prsniku a ja som prso vybrala az ked uvolnila stisk - jemne som sa cela odtiahla, nechala bradavku este pri ustach, ona si naprazdno podudkala a spala - vtedy som vedela, ze mozem ist - isty cas to bolo super, lebo tak zaspala do 20 min...potom bolo obdobie, kedy zaspavala aj 1-1,5 hodiny, potom sa to zas upravilo a teraz ako kedy...takze zaver..ono detickam sa spanie meni relativne casto a co plati dnes, nemusi zajtra 😉

olifcek
8. dec 2010

@akdarka no okolo splnu, cize pred nim, pocas neho a po nom mi nespi ani hodku vkuse... bleeeee... alebo ked zubky rastu... prve mesiace ani nam s mm nehrozilo tulenie sa, ci milovanie x;o(( zvladli sme to raz za mesiac... hech... dnes to nie je o hooodne lepsie ale tak zadari sa i viackrat ako raz, ci dvakrat x;O))

akdarka
8. dec 2010

@olifcek 😀 😀 ako v manduce na prsniku??? to bude asi cesta ako krpca naucit v manduci 🙂
no kvalitny matrac- mame, krasne mantinely-mame, drahy spaci vak- mame a sumar - nevyuzivame 🙂 heh

susika
8. dec 2010

@olifcek
@leelo
@olifcek -ďakujem za rady.technika je dobrá, aj sa malý pekne "chytí", len to jeho dudlanie .....a to jeho neprestajné zaspavanie. budím ho, ale len plače...stále robí to, čo robil aj v porodnici...aj rpvé týždne doma.....hovorili mi, že je naučený na flašu, ked som prišla z porodnice, ale v porodnici mi ho dokrmiť nechceli, ved aj preto ma neskor prepušťali, lebo strašne vela schudol, ja som mliečko nemala aleob len malo, ked osm predposledný den odsala el. odsavačkou, tak 20ml, po 3 hodkách iba 10 z oboch. inou mi odsať nešlo vobec a ked sme mu to dali cez flašku,t ak mu to nestačilo a cez cumel vypil 60ml a tak to šlo aj doma. skušala som striekačkou cez prst, ako keby sal a tých 60ml ostalo. menej bolo malo.som si ho prevažovala a ledva 5 vypil odo mna, on si nepýtal, čo bol taký vyhladovaný, iba spal, ja som mu ho strkala ale ani v spanku nehrozilo.mliečka bolo malo, či dudlal, či nie..trocha som ho rozťahala tou odsavačkou, čo som rada a homeopatiká trocha zabrali.tak len preto.a by ste ma neodsudzovali,že som to vzdala...robím čo možem..možno keby viac spím, lenže malý mi nedá spať v noci a malá cez den, takže priemer je 4 hodky v noci....teraz , ked sa trocha rozbehlo,tak chcem dobehnúť stratené.
stránky som čítala. len ako rpeberať pri dojčení toho mojho lenivca som nikde nenašla🙂)

olifcek
8. dec 2010

@akdarka mne Oliv nebude hajat prikryta x;oDDD nocny spanok ma najskor od polnoci, no castejsie od jednej... vstava o 8.40 alebo o 11..00, jasne, ze s cucanim, nespim vkuse 😀

olifcek
8. dec 2010

@akdarka jj, v manduce na prsniku ;o)) @prsky ma naucila tusim... ci @emjee? uz ani neviem

olifcek
8. dec 2010

@susika ja som neodsudzovala, i ked to tak asi znelo... len som si myslela, ze si to proste vzdala a rada by uz nepomohla x;o) prepac... no, uz som si davno vedoma toho, ze mam stastie, ze mozem kojit... je to dar veru...

akdarka
8. dec 2010

@olifcek no poviem ti, ze mas riadnu herecku doma 🙂 ze od polnoci alebo o jednej 😝 no mne teraz spi od 19tej do 7mej - so zobudzanim samozrejme 😀

prsky
8. dec 2010

@susika ked dieta ma co pit (u tvojho treba mat dostatocny samovolny tok mliecka), tak nezaspava = treba skusit stlacanie prsnika http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca... + spravne prisatie a dojcenie na poziadanie. ked zaspava a myslis, ze este nema plne brusko, jednoducho prehodit na druhy prsnik..to ho preberie...treba vsak davat na caste prehadzovanie pozor, lebo zas nechceme, aby pil viac predneho akozadneho mliecka..cize prioritne, ked je zobudeny, dat prsnik, dbat na spravne prisatie a ked prestava pit a prechadza do "dudkania", stlacit prsnik

prsky
8. dec 2010

@olifcek asi to bola emjee, lebo ja som v manduce nikdy neskusala dojcit 😉

olifcek
8. dec 2010

@akdarka lekarka, ze bohuzia s tym nic neurobim, ze to ma v genoch.... i mm je sova, takze Oliv je sova po nom 😅

prsky
8. dec 2010

@susika a annag pise o zaspavani napr. v tomto clanku http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/20/neviem... citujem: Novorodenec, ktorý nepije žiadne mliečko (ani predné, ani zadné), na prsníku zaspáva. Najlepším riešením, ako spoľahlivo predísť predčasnému zaspávaniu na prsníku, skôr než sa bábätko dobre naje, je zabezpečiť mu silný tok mliečka. Nič iné nepomôže tak dobre, žiadne šteklenie, fúkanie , hladkanie po líčkach …

Silný tok mliečka bábätku nedovolí zaspať skôr než sa dostatočne napapá, dosiahneme ho:

* pomocou využívania techniky stláčania prsníka

* výmenou prsníkov i viackrát pri jednom dojčení. Kým z jedného prsníka dojčíme, v druhom prsníku sa mliečko presúva z hĺbky prsníka pod dvorec. Pri opätovnom priložení bábätko bude na prsníku znovu pekne piť, hoci pri prvom priložení už na ňom nepilo. Je to tým, že vypudzovací reflex pôsobí na obidva prsníky naraz. Preto je časté, že kým mamička z jedného prsníka dojčí, z druhého prsníka mliečko kvapká z bradavky. Ak sa bábätko dojčí na jednom prsníku a už na ňom napriek stláčaniu prsníka nepije len robí sacie pohyby naprázdno, prsníky vymeníme. Prsníky môžeme takto striedať toľkokrát, koľkokrát bude bábätko ochotné sa prisať a piť.

olifcek
8. dec 2010

@prsky fiiiha, sa Ti to kraaaaati x;o)

susika
8. dec 2010

@olifcek -lenže ja spím za celú noc len tolko.malý je nespavec. čo by osm ja dala za to, keby azspíme spolu o nejakej 22:00 a budí sa každú hodinu. on prespí aj 5 hodín v kuse v noci ale zaspáva až o pol jednej v noci, ja sa snažím vstať o tri hodky na odsatie,lebo aj ked som ho budila, tak nejedol, kým odsajem, ešte mi aj malá sa zobudí a ked si lahnem, tka to už pomaly vstava malý na jedenie a kým sa naje, tak aj mlaá je hore a už sme hore všetci. preto somnezvladala kojenie, lebo "jedol" aj viac ako hodinu, potom som dokrmila, lebo stale hladal a už silnejšie potiahnuť nechcel, a dalej som fungovala s mlaou., čo sa týka detí, malá bola planovaná, nikto nečaká nejaké problemy a som na oboch sama. malá je živel od narodenia, muž robí preč a som aj 6 týždnov s nimi sama. rodičov daleko, svokrovcov nemám a susedia o ničom,t akže musím všetko sama zvladnuť.....kontrola po 6sto neddelí bola až dnes po viac ako 2 mesiacoch, skor som nestíhala. a deficit spanku cítim teda riadne...tiež sa občas cítim, ež skončím niekde v blazinci, ked jedno kričí v jednej izbe, druhé v druhej, lebo žiarli a mne sa už od unavy lepia oči

olifcek
8. dec 2010

@susika ja som 25dni zila tak, ze som spala po hodine... tiez som v nemocke odsavala, rucnou odsavkou, vlastnou... elektricku som nechcela, lebo som verila, ze sa kojit budeme...nastastie vyslo. hodinu som odsavala, hodinu bola s malou, hodku pospala a znova odsavala... nosila som mliecko kazde tri hodky, ked sa zvysilo, dali inym detickam, Olivka dostavala vzdy to cerstvejsie 😉 ale od zaciatku hovorim, ze je super, ze nemame ine dieta, toboz male.. takto si Oliv moze vyzadovat stale svoje.. inak by som to neviem ako robila...

susika
8. dec 2010

@prsky -ďakujem...toto som nenašla...ale nejako ma k tomu, čo sa tam píše doviedla intuícia a robím to večer, ked sa mu nechce spať. ale asi nebol silný tok, lebo asi 2x glgol a koniec...strláčaním mu tiež pomaham...výmena, ked už je na jednom cca 30 minut. no, ani 2 hodky nepomahajú....niekedy aj 2,5 hodiny v kuse.ma totiž nejaký prehodený režim , že má noc od pol noci do obeda a od obeda do pol noci ma den.no ale aj z tej noci nespí vela a dokaže byť po spanku aj 6 hodín hore. a to si hovorí novorodenec.a nakoniec o pol noci odsajem mliečko, kolko normálne po 4 hodinách a umorodvaní obaja zaspíme....ked ste tu jedna písali, že odsaje 80ml z jedného, tak ja mám tolko z oboch po 3 hodkách....

leelo
8. dec 2010

@susika prebudis a prinutis ho pit tak ako pise prsky.
neboj, vsetko sa to upravi/zmeni a este budes rada, ze dojcis, lebo to zaberie daleko menej casu ako ritualy okolo flias.
ty ho teraz nejako prikrmujes? fakt sa ozvi laktacnej, nech ta niekto vidi dojcit...

susika
8. dec 2010

@olifcek -aj ja som verila a tešila som sa, preto som odsavačku neriešila.v nemocke sme sa natrapili aj so sestričkami, techniky, rady, čaje, homeopatiká a nič...už som sa bala, že sa ani nerozbehne, aká som bola šťastná, ked sa doma rozbehlo.dala som malému, zvyšok odsala a tak, lenže ked nepriberal, zistilo sa, že on si nevytiahne,a lebo malo, lebo len dudlal, tak som odsala, že kolk spapá a na dalšom važení už pribral krásne. a od vtedy tiež...keby mam ratať plienočky, tak ich je malo, lebo on velakrát za den nepapá a ani nikdy nepapal. ani ked flašku nemal, neplakal, že je haldný a ja som veselo odsavala, čo som si mysllela, že zvýšilo.bol spavý a ožil, ked azčal papať.....aj ked z flašky....aj tú som musela kupiť druhú, lebo klasický dudlík nechcel, tka som riešila ten "cicikový tvar".ale stale ma cici namiesto dudla, lebo ho nechce, tak na zaspávanie....