Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
9. feb 2011

@happy8051 kedze mliecko je z takmer 90% vodicka, dietatko naozaj dalsiu vodu nepotrebuje ani proti smadu...ja by som tipla, ze tvojej dcerke sa pacila hra s lyzickou, aj mamina bola kludnejsia, tak sa ukludnilo aj babo. orientacne mnozstva tekutin najdes v annaginom clanku http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/12/pitny-...

cicimon
9. feb 2011

@prsky @strapco13 ked pisete o caji - teda ja ho nedavam, len vodu., ale v pripade choroby? detsky proti kaslu?
a moja tiez nevypije viac ako deco vody za den a urcite ani tolko

prsky
9. feb 2011

@denisse ja by som dalej ponukala prikrmy, 5 lyziciek je krasne mnozstvo (ked sudim podla toho, ako sme s prikrmami zacinali my) 😉 treba si uvedomit, ze tvoje dietatko sa zoznamuje s chutami, niektore budu trvat kratsie, ine dlhsie, kym si na ne zvykne... okrem pravidelnej stravy by som dcerke davala aj zeleninku/ovocie do ruky (na jemnejsie pasiky nakrajana mrkvicka, salatova uhorka, kalerabik, jablcko) - mozno sa jej zapaci, ze moze jedlo drzat a brusit si na nom dasienka/zubky a popri tom sa zoznami s chutou jedla.

denisse
9. feb 2011

@prsky
celych kuskov sa trosku bojim ... ma uz 8 zubov, tak sa bojim, ze si odkusne vacsi kus a bude sa tym dusit ...
ale dakujem za radu a povzbudenie 😉

prsky
9. feb 2011

@cicimon caje proti kaslu/chorobam su zvycajne bylinkove a ja mam z byliniek mozno trochu prehnane obavy .. predsa len su to "drogy" na ktore nevies, ako babo zareaguje ... lepsie je podla mna pre dojca MM aj v chorobe - davat tolko, kolko pyta...dieta tym dostane aj dost tekutin, ktore su v chorobe potrebne, aj protilatky, aj sa napapa aspon trochu (co je tiez fajn,kedze chore deticky zvycajne moc papat nemusia)... ja som zacala s cajickami az po roku - aj to zo zaciatku ovocne a od 1,5 roka kupujem aj bylinkovy alnatura ... keby som sa v bylinkach vyznala, tak si asi skor miesam vlastne zmesi

prsky
9. feb 2011

@denisse sak pod dozorom v kociku vonku...aj ked to som praktizovala az ked mala sedela (a u nas to nebolo v kociku ale v manduce 😀 )

denisse
9. feb 2011

@prsky
a este, prosim ta, mam pokracovat v pridavani druhov zeleniny, masa, ryzu, cestoviny aj ked toho zje tak malicko?

kinsi
9. feb 2011

@norikk Ak Ťa to povzbudí, sme na tom presne rovnako, ani po 6.tom mesiaci sa to nezmenilo :málo, málo...trošku viac...viac...viac...veľmi veľa tak 2 dni a naraz opať málo....
Ale zas si vravím, lepšie ako stále málo 🙂

asihej
9. feb 2011

@prsky ahoj ,ja mam podobny problem ako denisse , akurat ze maly nezje ani lyzicku. Prve tri dni ked sme zacali s prikrmom som sa tesila ako pekne mu to ide a potom zacal vsetko odmietat. Ked som donho nieco dostala tak to nevyplul , ale nechcem mu strkat lyzicku do pusy nasilu. Jedine co pekne zje je ryzova kasa podvecer ale aj to len asi 40 ml. Najhorsie je ze doktorke sa zda byt chudokrvny, zajtra ideme na odbery. Inak ma dost, vazi 9700 g. Co s nim?

prsky
9. feb 2011

@asihej tak ako pri dojceni - hlavne nestresovat 🙂 ked sa okolo niecoho robi velke halo, prebera sa to pred dietatom v rodine, tak to byva horsie...proste treba ponukat, hlavne vtedy, ked jete aj vy, ked si da, tak si da, ked nie, tak nic - das MM - to je do roka aj tak hlavnou zlozkou stravy, s jedlom sa dieta iba zoznamuje (preto je to PRIkrm). ono je to trochu otravne, ked clovek 20min nieco pripravuje a potom si to musi bud zjest sam, alebo to vyhodit, ale neboj, ono sa to podda.
kazde dieta je ine .. niektorym vyhovuju hned od zaciatku kusky, ine musia mat jedlo dohladka pomixovane, dalsie nechcu jest plastovou ale rovno kovovou lyzickou, ine zas akceptuju jedlo na oblubenom rohlicku alebo chrumke ... dalsie sa rady v jedle patlaju same ... treba ponukat a skusat (ale nie zas v priebehu dna vsetko, dietatko si musi zvyknut aj na sposob podavania jedla)... mne sa osvedcilo jedlo iba potlacit vidlickou a medzi jedlami skusat dat do rucicky kusok jedla, ktore sa dobre drzi (jablcko, mrkvicka, salatova uhorka a pod alebo osvedceny kusok korky z chleba ci rohlik alebo chrumky - predavaju uz rozne - aj pohankove ci ryzove).
pripadnu chudokrvnost poriesite, neboj

rosienka
9. feb 2011

Pomoc, mne sa upchal mliekovod a nie a nie to rozkojit ☹ hrozne to boli, odsavacka vobec nrpomaha a ani ricne odstriekanie. Prsnik je tvrdy a citim tam take uzliny 😢 co mam robit? Zacala som totiz s prikrmami a tym padom som vynechala dnes dojcenie a len trochu odsala. Vcera som po prikrme ponukla prsko, ale pila kratsie ako obycajne, tak som aj pred spanim asi 50ml odsala. Teraz mi ide jeden prsnik explodovat a neviem co s tym. Pokusim sa casto prikladat a davat si teple a studene obklady, ale ked to nezaberie? Co treba v takom pripade?

annag
9. feb 2011

@rosienka
v rýchlosti:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...

teplo si na to daj non stop, čo máš doma, napr lekvár alebo tvaroh zohrej v mikrovlnke, pozri bradavku či na ej nie je biela bodka

samé sa to upraví,aj keby si nerobila nič

príkrmy sa zavádzajú k dojčeniu - napr. bábo sa prebudí, nadojčíš, o polhodinku dáš príkrm, dáš na zapitie prsíčko, pred spaním opäť nadojčíš ....

rosienka
9. feb 2011

@annag jej dakujem, takze chlsdit netreba? Ja som si trraz skusala prave odstriekat, ale nejde ani kvapka a pritom je raz tak velky. 😖 A potom som ho chladila- cize zle? A mam malu budit na pitie?

bobocka
9. feb 2011

@annag ahoj ,chcela by som sa ta nieco opytat.ak budes mat trosku casu odpisat,budem rada 🙂 moj misko ma 16 mesiacov a pred dvoma tyzdnami bol dojceny asi3-5x denne.ako kedy.vascinou 3x.no minuly vikend ochorel na laryngitidu a musel byt hospitalizovany.nic nechcel jest,tak som ho dojcila vzdy ked chcel.aj 20x za den to vyslo.no neboli to dojcenia ako dojcenia.proste si len potreboval trosku cucnut. a ja som mu dala,vsak bol chory a nic ine nechcel.teraz je uz pomerne zdravy,no ten jeho zvyk dojcit sa na poziadanie mu ostal.denne ma tri hlavnejsie dojcenia,take ,ze si ho aj na ruky vezmem a dojci sa cca3min.dlhsie uz nikdy nie.on proste dlhsie uz nechce,no mliecko chce.pyta si casto.takze 3x denne take poriadnejsie dojcenia a asi 5-7x okrem toho si len cucnut chce.pribehne ku mne,vypita si didku,ja mu dam cucnut a on zas odbehne.30sekund a je spokojny.mne osobne to nevadi.len mi ide o to,ze ci to nie je moc zle.on sa uz davno nedojci ako miminko.proste max 3-4min a je to.niekedy 2min a je spokojny.no ide mi o tie dalsie cucnutia-tie kratucke a caste.je to ok?mozem ho tak nechat,alebo mu nemam dat ked si tak casto pyta?ja viem,ze to znie divne a mozno si na hlavu zatukas,ze co za blbost sa to pytam,no ja chcem dojcit dlho.zas nie tak,ze mu dam na stuzkovej cucnut 😀 ,ale moj ciel je dva roky.tie by som urcite chcela a potom bude na nom ak sa odstavi,tak sa odstavi.ak sa odstavi skor,tak to bude na nom.toto chcem nechat na maleho,len mi ide o to,ze ci toto caste a nie velmi poriadne dojcenie nakoniec k tomu skorsiemu odstaveniu nebude viest.vies co chcem tym povedat?nechcem,aby to bola moja vina,ze sa skor odstavi ako by sa normalne odstavil.uz je neskoro,neviem sa dobre vyjadrit,ale dufam,ze rozumies co tym chcem poveat 😉 uz vopred dakujem za odpoved 🙂

annag
9. feb 2011

@rosienka

áno, vezmi si ju k sebe do postele a skús ju prikladať častejšie, hoci v polospánku - pokús sa vylúčiť cumlík ak má, aby sa prednostne dojčila. Ak bude tvrdo spať, tak ju neprinútiš, no v ľahkej fáze spánku by sa mohla prisať 🙂

@bobocka
zajtra, dnes už nestíham

bobocka
9. feb 2011

@annag ok,dakujem 🙂 kedykolvek odpovies,budem rada 😉

rosienka
9. feb 2011

@annag ok super, dakujem. Uvidim co bude rano. Predtym mi sala v polospanku aj 40 min. Ale nezlepsilo sa to. Zajtra napisem, co a ako 🙂

olifcek
9. feb 2011

@annag 😉 bru noc 😵

miskap
10. feb 2011

@bobocka Podobne je to aj u nás a to má malá 26 mesiacov. Pýta si častejšie, ako keď bola maličká. Zatiaľ sa riadim heslom neponúkať ale neodmietať. Malá si cucne dve minútky a je spokojná. Myslím, že keď to teba neobťažuje, tak mu daj, keď si pýta. Príde potom jeden deň a už si nevypýta. Ale bude to jeho rozhodnutie. 😉

bobocka
10. feb 2011

@miskap dakujem za odpoved 🙂 tak som rada,ze v tom nie som jedina 😉 mne to voooobec nevadi.ja dam malemu vzdy ked chce.nemam s tym problem.len mi ide o to,ze sa bojim aby taketo caste cuckanie nepriviedlo maleho k predcasnemu odpojeniu sa.nic ine mi na tom nevadi 😉

leelo
10. feb 2011

@bobocka dojcit na poziadanie znamena aktivne prsnik ponukat a neriesit intervaly ani cas straveny na prsniku. ja by som ti urcite neradila "neodmietat, ale neponukat" - to je pre mna zaciatok odstavovania. prave takto sa totiz moze tvorba mlieka znizit a dieta zareaguje na pomalsi tok tym, ze sa samo odstavi. to ty ale neplanujes zatial...
ta zmena rytmu dojcenia suvisi s tym, co uvadzas - laryngitida, hospitalizacia. to sa upravi, netreba to riesit. skor je obrovske plus, ze ste v takej situacii dojcenie mali poruke 😉
zelam vela zdravicka 🙂

bobocka
10. feb 2011

@leelo tak co teda? ja mu neponukam,no ked si vypyta,tak mu nemam dat a vratit sa na tie pravidelne kojenia?akoze uz to postupne ustupuje,ale dnes sme uz asi dake 3 dojcenia mali(vstavali sme o pol jedenastej po nocnom spanku). a este dake 3-4 ma asi cakat budu.mam radsej maleho "prinutit" byt na prsniku dlhsie a nie len si cucnut?on je dojceny 95%len z jedneho prsa.to druhe mi odmieta od zaciatku ,lebo som tam mala ragadu,nedojcila som z neho 5 dni ked bol este miminko a za ten cas si na jedno zvykol a to druhe uz nechcel.ale ked dojcim,tak vzdy zacnem tym "zlym" a potom prejdem na to oblubene.na tom prvom vydrzi max 10-15sekund.ostatok je uz z druheho prsa.ale ked si len tak beha a ja napr sedim,tak pribehne ku mne,potuka po didiku a vypyta si 😀 a vtedy ked sedim a on stoji a tak pije,tak vtedy chce aj to "zle" prso.vtedy je to tak styridsat na sesdesiat.

strapco13
10. feb 2011

@bobocka cca do 2 rokov plati dojcenie na poziadanie..to znamena aj aktivne ponukat prsnik, po 2 rokoch mozes neponukat ale neodmietat

bobocka
10. feb 2011

@strapco13 ok ,tak aj tak spravim 😉 dakujem za odpoved 😉

bobocka
10. feb 2011

inak kocky,chcela som sa opytat,kde sa robia kurzy pre laktacne poradkyne? mna tato tema dost zaujima.ked sa mi misko narodil,tak som vedela o dojceni jedno velke gulove 😖 teraz uz viem podstatne viac,no stale je vela otazok,na ktore odpovede nepoznam.a mam vela kamaratok,ktore maju male deti a dalsie deticky planuju a rada by som im vedela poradit. a aj ja planujem druhe babo a info o dojceni nikdy nie je dost 😉 len tak informalce sa pytam.rada by som ten kurz absolvovala 😉

strapco13
10. feb 2011

@bobocka teraz skoncil jeden kurz dalsi bude asi v aprili ..tu bude vypisane kedy a kde
http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/ja...

leelo
10. feb 2011

@bobocka tak ako som napisala: aktivne ponukat - pred jedlom po jedle, pred spanim, po zobudeni. plus tych jeho 30x za den co si vypyta. ved to neva. a na hodinky nepozeraj 😉 ak budes ponukat, neodstavi sa ti. ja budem ponukat stale, aj v 3 rokoch 🙂 nie je nic krajsie ako ked sa jedneho dna sam rozhodne s tym, ze uz na to dozrel. takze ja si pockam...
kurzy pozri tu:
www.mamila.sk
a tu:
http://www.facebook.com/?page=2&sk=messagesc#!/...

bobocka
10. feb 2011

@strapco13 jej,super dakujem 🙂 a kolko to stoji a ako dlho trva kurz? je to jednodnov,ci viac dni ci ako? lebo ak je to viacdnove,tak ako to je vyriesene ,ked su tam aj dojciace matky na kurze?co s detmi? ta tu spovedam,co? 😀 asi by som im mala napisat a info od nich pytat 🙂
@leelo dakujem za odpoved.tiez to tak citim.mala som strasne problemy s dojcenim na zaciatku a pamatam si ako som po 2 mesiacoch revala,ze uz viac nevladzem a muz mi hovoril,ze som aj tak super,ze aj 2 mesiace su lepsie ako nic a ja som aj napriek tomu pokracovala v dojceni a az po 5 mesiacoch som konecne dostala rozum a riesila som spravne dojcenie a dnes som velmi stastna,ze je misko stale dojceny.aj ked sme sli do nemocnice v noci a brali ho na prijem a mna sa opytali,ze sko dlho BOL dojceny a ja ,ze je dojceny stale,tak mi povedali,ze len na zaklade toho,ze je dojceny mozem ist s nim.vtedy som neskutocne dakovala za to,lebo neviem si predstavit ho nechat v nemocnici sameho.to je pre mna nemyslitelne!!!! a to spojenie s nim je krasne.ja viem,ze v dnesnej dobe je uz um velmi kvalitne a ze ziadna maminka co nedojci sa nemusi koli tomu zle citit,no podla mna to spojenie s dietatom pri dojceni proste flaska nahradit nemoze. a misko je taky zlaty ked ku mne uteka a krici ano ano (ja sa ho pytam,ze ci chce mliecko a on vzdy odpovie ano a preto ked ho sama neponuknem a on aj tak chce,tak krici ano ano 😀 ) a potom pride ku mne a potuka si po prse ktore chce a smeje sa na mna 🙂 na nezaplatenie!mne uz ani nejde o tu vyzivovu hodnotu,tomu pomoze aj kvalitna strava,no to spojenie s nim ,to je nieco nadherne.preto by som aj chcela absolvovat ten kurz a pomoct mojim kamaratkam a aj samej sebe ak by boli problemy pri druhom dojceni,lebo viem ake je to krasne a je mi vzdy luto ak maminky prejdu rychlo na umele mliecka a len koli tomu,ze maju nedostatocne info o dojceni.koli slabemu info sa pripravit o ten nadherny pocit ,o to uzasne spojenie s dietatom-to je velmi smutne ☹

alex1983
10. feb 2011

Ahojte baby, chcem sa Vas spytat ci mala dobre pribera. Mala ma 4.mesiaciky, je dojcena a teraz v utorok sme boli u dokiny a pribrala 590g za mesiac. Neviem ci je to dost alebo malo. Lebo od narodenia priberala kazdy mesiac takto: Prvy 890g, druhy 800g, treti 700g no a stvrty 590g. Uz bude priberat menej, alebo ako to je?

olifcek
10. feb 2011

@alex1983 pribera pekne a ano, budew to menej a od roka este menej x;o)