Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

lelask
26. dec 2009

Ahoj annag,vidim,ze bez teba nevieme byt ani cez sviatky 🙂 ,
Tiez by som sa chcela opytat na intervaly v dojceni.Nasa malicka zacala cez den predlzovat na 5 hodin.Zda sa mi to dost dlho bez jedla na takeho drobca. V noci sme mali rekord 11 hodin bez jedla.Nieje to tym, ze sa teraz dostava viac k tomu zadnemu mlieku? Musim pred dojcenim odsavat,nie vzdy ale vacsinou.Mozno sa mi ta tvorba mlieka sama upravi kedze menej pije.Dufam,ze sa to teraz moc nepribrzdi 😖
Treba kazde odsate mliecko pasterizovat?(nejak som to v tom clanku nepochopila) Vsimla som si,ze zamrazene mliecko z oktobra ma akusi tmavu farbu 😒,je pokazene?
Mozem skladovat mlieko v sackoch na lad?
Dakujem

annalena
26. dec 2009

Ahoj annag. Mam krizu a neviem na koho sa obratit. ☹ Je normalne, ze moja mala 3 a pol mesiaca je kojena kazde 2 hodiny, ci den ci noc. Niekedy aj kazdu hodinu a pol, a to hlavne v noci. Trva to asi 2 tyzdne. Som uz z toho v koncoch. Naozaj je chudatko hladna, vytaha oba prsniky a niekedy jej to ani nestaci.
Ona bola od narodenia velky hlados. Mlieka som mala vzdy dost, v porodnici ju aj vazili, vytiahla 120-140 ale uz vtedy mala stavy, ked plakala az kym jej este nedali zo striekacky, ale bolo to len prvy tyzden, neskor uz bola a doteraz je len na MM. Uz z porodnice sme odchadzali s prirastkom 200 g (10 dni od narodenia). Uz vtedy sa detske sestricky a laktacne poradkyne tomu cudovali, ale nechceli sme ju nechat plakat od hladu. Potom vzdy krasne spinkala aj 3 hodinky do dalsieho kojenia. Ked sme dosli domov tak sa to cele ukludnilo, vzdy sa sice budila tak po maximalne 2apol 3 hodinach, ale to este uslo. Laktacna poradkyna chodila ku mne domov este asi mesiac (zijem v Nemecku), naucila ma techniku kojenia, co jest aby bolo dost mliecka, bola to velka pomoc, ktora mi teraz chyba, lebo momentalne som na navsteve u rodicov v SR. Mala dobre pribera, vazi skoro 7 kilov (PH bola 3720g), ale ja uz fakt nevladzem. Potrebujem aspon trochu spat. Ona cez den toho vela nenaspi, tak max. 3x30 min (aj to bolo kedysi lepsie), spi potom od 20 do 7ej, budi sa teda len na tie kojenia,dnes v noci to bolo kazdu hodinu a pol ☹ cize ja som nespala skoro vobec.
Nevies mi prosim ta poradit, co by som este mohla skusit. Lebo ono sa to naozaj zhorsuje, hlavne posledne 2 tyzdne a ja sa bojim, ze ju trapim hladom, po ziadnom kojeni totiz nemam pocit, ze by bola syta. Predtym bola totiz vzdy spokojna, usmievala sa, teraz po kojeni place, mrvi sa, hlada.
Dakujem ti velmi pekne.

aleela
27. dec 2009

Ahoj Annag, pisem ti este raz, skor ako stihnes odpovedat, lebo zda sa, ze bolave brusko som malemu zapricinila ja, a to tym, ze som rano pila mlieko 😒 , dalsie dva dni, ked som ho nepila, bol malicky kludny, brusko ho netrapilo. Akurat vcera vecer ho bolelo, co som sposobila asi zase ja, lebo som na obed jedla koprovu omacku, co je zase s mliekom.... Takze asi uz viem, z coho to ma.... Chcem sa spytat po akej dlhej dobe, sa latky z mojej stravy dostanu do mliecka, a kedy zacnu posobit na babatko? Lebo vcera som obedovala tu omacku o 13.00, kojila som 15.00 jeden pprsnik, 17.30 druhy, 19.45 zase prvy, a vtedy uz zacal maly plakat a kym sa nevykakal a nevyprdel tak plakal od bolesti (do 22.00), v brusku mu skvrkalo velmi. Potom uz do rana bol kludny. Dakujem.

cora73
27. dec 2009

ahojte,viete mi poradit?
Chcem pomaly ukoncit kojenie,maly bude mat o tyzden 1 rok,ma 12 kg,a mam ho takto navyknuteho kojit

rano okolo 5.30 jeden prsnik,potom este zaspi

zobudi sa o 8.00,druhy prsnik

okolo 9.00 kasa s ovocim

10.30 ovocie+kojenie,spanok

13.00 obed

15.30 kasa+kojenie,spanok

17.30 kasa s ovocim alebo ovocie

20.00 kojenie

isty cas som ho musela prikrmovat pred spanim po MM este UM (v 6-7 m),ale vcera som mu po dlhom case chcela dat po MM este UM,nech si zase pomaly zvyka,ale uplne mi ho odmietol..

Ktore kojenie ako prve by som postupne mala zacat vysadzovat a ktore ako prve nahradzovat UM?

dakujem.... 🙂

lelask
27. dec 2009

Ahojte mate niektora teraz pocas kojenia vyssi krvny tlak? Bola som na vysetreniach a nic mi nenasli,tak neviem ci to moze byt kvoli kojeniu.Nemam ho vysoky stale len obcas mi vyskoci srdcovy.Moze to mat suvis??
Dakujem

mata1976
28. dec 2009

Ahoj Annag, mohla by si prosim preposlat odpoved pre sivku aj mne, tiez ma zaujimaju prikrmy kedze uz aj my coskoro zaciname...

egyptanka
28. dec 2009

Ahoj Katka,
neviem na koho sa obratit, ale potrebovala by som poradit ohladom podavania jogurtov pri kojenych detoch. Niekde sa uvadza, ze kludne mozem davat od 8 mesiaca, niekde az od 9 mesiaca a zasa ine zdroje uvadzaju, ze kojenym detom do 1 roka ziadne mliecne vyrobky. Tak ako to teda je??
Dakujem pekne

tin007
28. dec 2009

egyptanka ja som sa annag/katky na toto pytala asi pred mesiacom, lebo maly je este stala kojeny a zhodli sme sa na tom, ze do roka nepotrebuje poznat bkm, kedze ma mm.
ja osobne som sa rozhodla pockat preto, lebo maly ma predispozicie na autoimunitne ochorenia a vieme, ze pradedko mal alergiu na bkm, tak nechceme provokovat organizmus.

lilimonika
29. dec 2009

Ahoj 🙂
aj ja by som potrebovala poradiť a poradili mi, aby som sa obrátila sem, na Vás annag 🙂

Prvú dcérku som kojila 4mesiace, lebo mi nechcela potom po čase už papať z pravého prsníka, lebo mliečko z neho išlo ťažšie....no a teraz mám druhú slečnu ktorá má už pomaly tri mesiace a mám znova tento problémik ☹ , nechce mi z neho papať, iba sa na ňom nervačí, troška pocucká a potom nechá tak 😒
tak to zatiaľ ako tak zvládam s ľavým prsníkom, ale už na večer sa veľmi nervačí aj na ňom, lebo jej to už nejde tak, a hlavne to, že používam klobúčiky tak je o to ťažšie sa dostať k mliečku...
zvyknem si vytláčať mliečko z pravého prsníka, aby sa úplne neodstavil a badateľne vidno že toho mlieka v ňom je málo ☹
viete niečo poradiť, alebo kočky máte nejaké skúsenosti ako okabátiť tie malé stvorenia 😀

lilimonika
29. dec 2009

Ďakujem

severka222
29. dec 2009

Ahoj Annag, prosím ťa o tvoj názor. Malá ma 3 mesiace, doteraz pila bez väčších problémov, ale teraz už asi 2 dni plače pri kojení kým si chytí prsník.... polohu som nezmenila, mlieka mám dosť, aj navyše a to stále od pôrodu mi vyteká stále, takže rýchlym tokom to asi nie je ... predtým pila aj 25 minút, teraz pije ledva 10 minút ... čo jej môže byť ? neplače, pekne zaspinká a dokonca ked jej ten prsník ponúkam tak sa smeje na celú pusinku 😅

evikg__2
29. dec 2009

lilimonika, annag ti da urcite komplexnejsiu odpoved 🙂 . Do tej doby mozno pomoze aj moja skusenost. My sme mali rovnaky problem (odmietanie prsnika aj klobuciky) a aspon urcitu dobu sa mi ju podarilo okabatit tak, ze som najskor dala pit z toho oblubeneho prsnika a ked sa mi zacalo mliecko pustat aj z toho druheho, tak som ju rychlo prehodila nan. A tiez zaberalo, tesne po prebudeni (alebo v noci), kym nebola este taka ostrazita, tak som jej ponukla hned to neoblubene prsko. Vtedy pila bez problemov. Takto sa mi ju darilo asi 2-3 tyzdne kabatit, ale potom uz zacala odmietat aj druhe prsko a skoncila som s kojenim a zacalo odstriekavanie 😅 Ak sa da, klobucikov sa zbav 😉

lilimonika
29. dec 2009

ahoj evikg, ďakujem krásne za radu, vyskúšam 😉

už som sa aj chcela zbaviť tých klobúčikov, ale nevie, nechce si chytiť cicík a potom sa len nervačí až je to zlé počúvať, ale zajtra to vyskúšam a potom ti napíšem ako som dopadla 😉 🙂

evikg__2
29. dec 2009

lilimonika, to s tym nervacenim poznam 😖 obe sme skoncili spotene ako mysi a vynervovane ☹ Drzim palce 🙂

egyptanka
29. dec 2009

lili, mrkni sem a urcite sa zbav klobucikov ... i to moze byt dovod odmietania. Odhliadnuc od toho, ze klobuciky su zdrojom infekcii, ktore sa ti mozu dostat na bradavky.
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...

csikike
30. dec 2009

ahojte, aj ja by som potrebovala poradit, mala ma 3 mesiace a posledne 2 tyzdne sa bude v noci coraz castejsie na papanie, doteraz papala tak, ze o 20tej sa najedla 1x z oboch prsnikov a potom okolo 21 tiez z oboch a spala do 5 rana a teraz je to podobne s papanim ale budi sa o 1, 4, 6.30 co robim zle? uz som zacala uvazovat o UM na noc...
inac mala ma uz teraz 6,2kg co je podla mna dost, celkovo je dost hladoska, stale by pila... a pije efektivne, nie len cucka, lebo aj prehlta 😔

evikg__2
30. dec 2009

csikike, skus pozriet na stranke annag http://dojcenie.wordpress.com , ale podla mna ma mala rastovy spurt, kt. obvykle byva v 3 mesiacoch. Takze to treba iba vydrzat a prikladat a prikladat..... 😉 , aby sa ti mnozstvo mliecka zvysilo.

matja
30. dec 2009

csikike, určite nezačni s UM. Detičkám sa mení spánkový režim nielen počas dňa, ale aj v noci. Ak zo začiatku spávalo bábo celú noc, neskôr sa môže budiť aj 5 krát za noc. Myslím si, že tvoja maličká sa ešte nebudí moc často, sú tu aj mamičky, ktorých detičky sú hore ešte častejšie. Môj malý sa 8 mesiacov budil jedenkrát v noci a potom nastal zlom, teraz sa budí 3 až 5-krát. Napriek tomu, že vypije žiadostivo obidva prsníky, viem, že sa nebudí od hladu.

aj annag napísala jeden článok o budení sa v noci: http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

csikike
30. dec 2009

baby, ste zlate dakujem, tak mi zostava len vydrzat 😉 a hlavne vela trpezlivosti

dankag
31. dec 2009

ahojte mamicky
ma niekto skusenosti s pitim caju fenugreek na podporu tvorby mliecka?
dakujem

emode
1. jan 2010

Ahoj Anaag,
vsetko dobre v novom roku prajeme aj s malou Sofinkou, potrebovala by som ale surne tvoju radu. Mala je chora, ma kaslik a sopliky, mysleli sme si, ze je to viroza, ale vcera som jej objavila prerezany piaty zubok, ocny. No a tu bude asi problem, od vcera rana odmieta prsnik, odmieta cokolvek vypit, ledva do nej z poharika alebo lyzickou dostaneme nejakych 20ml, doteraz prsnik nikdy neodmietla. Bojime sa, ci za dva tri taketo dni nemoze dost k vaznej dehydratacii. Je strasne uplakana a nervozna, ved aj ma bit z coho, ale stratila som poslednu zbran na upokojenie a vazne sa bojim aj o nu aj o to, ze sa tak skoro kvoli tomuto odstavime (ma 8 mesiacov). Ak mi vies dat nejaku radu alebo odporucanie, budem Ti velmi vďačná.

jaja26
1. jan 2010

Ahoj Anaag,
chcem poprosiť o radu. Mám popraskané bradavky, hlavne na pravom prsníku. Natieram si ich lanolínovou masťou, nasviecujem biolampou a večer si dávam genciánovú violeť. Malá má v puse trocha žabu, doktorka povedala, že to bude z bradaviek. ľavý prsník ma bolí, keď sa malá prisaje, je to riadna bolesť, ale potom prejde. Aj na ľavom mám ragadu. Ale mám pocit, že z pravého prsníka sa malá moc nenapije - neviem či preto, že tam mám väčšiu ranu, alebo môže mlieko inak chutiť z jednej bradavky? Aj po kojení z pravého prsníka sa skôr zobudí ako z ľavého. Chcem poprosiť o radu, keď sa malá napapá z pravého prsníka či nemám ešte odstriekať, aby sa mliečko viac tvorilo?? Alebo čo by mi pomohlo?
a ešte sa chcem opýtať, nemám malú budiť na kojenie ke´d spí niekedy 4 hodiny? Narušuje budenie potom celkové spanie bábätka?
ĎAKUJEM

annag
2. jan 2010

Ahojte mamičky, v prvom rade Vám prajem šťastný nový rok, veľa radosti a zdravíčka Vašim rodinkám. No a samozrejme veľa mliečka a pohody pri dojčení , aby ste si ho užívali plnými dúškami 🙂 🙂 🙂

musela som si zobrať "koníkovskú" dovolenku a budem sa snažiť čím skôr odpovedať. Kedže mám plno IP aj príspevkov na fóre, prosím Vás, ozvite sa, ak je problém aktuálny a treba ho vyriešiť. ďakujem

annag
2. jan 2010

emode

každopádne treba v takej situácii udržať laktáciu pravidelným odsávaním . A zároveň bábetku všemocne pomôcť. Ozaj len po lyžičkách v malých dávkach ale veľmi často tak,a by nebola dehydrovaná. Takisto sa dá pomôcť sirupom od bolesti. Prerezávanie zúbkov je obdobie, kedy môže byť bábo náchylnejšie aj na iné ochorenia. Dúfam, že už sa všetko napravilo a malá sa k dojčeniu vrátila.

viac o odmietaní prsníka píšem i tu:
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...

annag
2. jan 2010

dankag - áno, môže pomôcť. Fenugreek - senovka grécka je snáď najrozšírenejšia bylinka na podporu laktácie na svete. Ak máš suché celé semienka, tak si urob odvar 8g povar v 250ml vody 10min. Odvar vypi, semienka môžeš zjesť. Alebo ich stačí len napučať v studenej vode pár hodín a tak jesť. AK máš mletú, tak ju len jedz po lyžičkách suchú a zapi vodou, šťavou ...

annag
2. jan 2010

csikike - určite nič zlé nerobíš a podľa opisu sa ešte budí aj tak celkom málo 😅 , bol by nezmysel prejsť na UM 🙂

annag
2. jan 2010

lilimonika - klobúčiky sú pôvodca Tvojho problému a určite sa ich treba zbaviť. Prosím Ťa, ozvi sa mi do IP a kým sa nespojíme, začni si okrem dojčenia mliečko veľmi intenzívne odsávať, hoci po kvapkách. Odsávaj po každom dojčení a aj uprostred dlhšej prestávky. Vždy obidva prsníky spolu max 10-20 min na jeden raz

http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/06/preco-...

annag
2. jan 2010

severka222 - práveže to zrejme bude silným tokom mliečka. Takto to býva - bábetkám začína silný tok mliečka vadiť okolo 3 mesiacov, hoci i dovtedy bol silný. Takže určite by bolo treba urobiť nápravné opatrenia, aby sa jej dobre pilo:

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ve...

annag
2. jan 2010

egyptanka - je to tak, že mliečne výrobky - jogurty, syry - sa môžu dávať deťom od pol roka, pokiaľ nemajú alergickú predispozíciu či iné tráviace problémy, ekzém ... Môžu, ale nemusia. Je to na spestrenie jedálnička, ale nie je to nutnosť, pretože dojčením dostávajú dosť mliečnych dávok. Dôležité je, aby papali predovšetkým nemliečnu stravu popri dojčení - aby si zvykli na zeleninu, ovocie, mäso .... Takže záleží od rozhodnutia mamičky . 🙂

annag
2. jan 2010

lelask - dojčenie neovplyvňuje tlak mamičky.