Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

lenocka80
4. jún 2016

@evittam fakt? preco? 😲

evittam
4. jún 2016

@lenocka80 Zlé skúsenosti - je to len komerčný web kde ti poradia dojčiť napriek všetkému - či už zdravotným problémom, či berieš "ťažké" lieky, piješ, fetuješ a podobne......

lenocka80
4. jún 2016

@evittam "fetujes..." 😀 som sa pobavila, dik 😀 Ono pravda je, ze ja som zatial ziadnu nepotrebovala, vacsinou som si poradila sama, co som naciatala a potom som si vybrala, co mi vyhovuje 😀 Ale ak niekto ozaj potrebuje pocut radu "nazivo" od niekoho, kde ma hladat? Myslis, ze aj nejaky iny zoznam existuje?

evittam
4. jún 2016

@lenocka80 Som rada, že som ťa pobavila - ale to nebolo myslené ani obrazne a ani zo srandy.......Čistá realita. Netuším či existuje nejaký zoznam. Ja som nikdy laktačnú nepotrebovala. Môže sa napríklad spýtať v pôrodnici a podobne...

mirkatb
4. jún 2016

@evittam Na stránke mamila sa vhodnosť dojčenia preberá s odborníkmi.

evittam
4. jún 2016

@mirkatb Určite a jedine - ako inak......Zaujímavé je, že mne potom ten tím super odborníkov mne osobne poradil dojčiť aj keď pijem, fajčím a beriem drogy - všetko len a len pre dojčenie.....Celé zle. Ale kto chce nech im verí - veď sú to odborníci. 😠 Celé zle.

mirkatb
4. jún 2016

@evittam a čo tak vzdať sa takýchto nedúhov počas dojčenia? Alebo je to veľke sebazaprenie???

bluka2
4. jún 2016

@evittam To s pitim a drogami je samozrejme blbost, ale o tom, ze benefity dojcenia prevazuju nad tym, ake latky sa dostavaju do tela babatka, ked dojciaca zena fajci, existuju studie. Sama som tomu nechcela verit, ale je to tak. Ak ma zaujem niekto o linky, vyhladam. Napriek tomu, ja nefajcim a este aj obchadzam miesta, kde citit dym (ze sa niekto toho pre dieta nevie zbavit, nechapem).

bluka2
4. jún 2016

@evittam Inak s tou mamilou suhlasim, velka skoda, ze to tahaju az do tych rovin...

evittam
4. jún 2016

@mirkatb Moje nervy - ja som v živote nemala takéto neduhy - a už vôbec nie drogy......A alkohol (pohár vína) a fajčenie - len málokedy a príležitostne-a určite nie počas dojčenia a tehotenstva! To bolo napísané obrazne - a nejdem tu zbytočne písať prečo som sa ich na to spýtala - bolo to v skratke z recesie.....Takže tak - ja som len reagovala na to ako "velebíš" mamila.sk - to je všetko.

michaelkanr
4. jún 2016

@evittam ty vsade uvadzas tuto svoju skusenost s mamilou, a vysmievas sa z nich. inde zase pises ze si si pocas dojcenia v pohode dala pivo a brala antikoncepciu, lebo si presvedcdna ze to detom neskodilo. Zda sa mi to byt dvojsecnea nerozumiem tomu-ked ti to mamila schvali, tak to nie je ok ale ked si to schvalis sama, tak uz je to v poriadku.
A nie, ja mamilu nevelebim, len poukazujem na tento paradox.

evittam
4. jún 2016

@michaelkanr Áno poukazujem na ich nekompetentnosť a áno uvádzam svoju skúsenosť. No a - čo je na tom, že som si počas dojčenia dala pohár piva - možno raz za týždeň?! A to čierneho - výborne to pomáhalo na tvorbu mlieka - aspoň mne...to nie je alkoholizmus (aj keď pre niekoho tvojho typu možno áno - ale mne je to úplne jedno) a nepila som ho na základe toho, že mi to niekto "schválil" - som svojprávna a inteligentná, takže sa rozhodujem sama. A áno brala som aj beriem HAK - inú možnosť nemám - a nevidím na tom nič zlé - a tú mi napísal môj lekár nie nejaká mamila.sk. Ale kľudne si rypni aj ďalej - čo ešte na mňa máš - kde strácaš čas "lustrovaním" toho čo kde napíšem - smiešne ale že úplne. 😀

michaelkanr
4. jún 2016

@evittam tak potom nic nepis, ked neznesies nejaku konfrontaciu😉 Ubezpecujem ta, ze ta nesledujem, len tuto prihodu s mamilou si pisala uz tolkokrat, ze ked niekto sleduje trochu temu dojcenia na mk, nemohol ju minut.
Predpokladam, ze mamila tiez neodporuca spijat sa do nemoty, ci? Nevidim teda v pripade toho alkoholu rozdiel.
Antikoncepcia je urcite vacsi zasah do organizmu nez pohar piva.
A prekvapim ta, mamila tiez konzultuje s lekarmi, necuca si z prsta.
To je take zaujimave, riadit sa len tym, co mi vyhovuje, pre mna to ostava paradox, nieco v style vodu kazem, vino pijem (doslova😀).

evittam
4. jún 2016

@michaelkanr Ja konfrontáciu v pohode znesiem. Ty vôbec nemáš ani "šajnu" čo som sa konkrétne na mamila.sk pýtala. Pýtala som sa jasne - či ak pijem denne dosť veľké množstvo alkoholu, fajčím, kde tu si dám nejakú drogu - či je to v poriadku ak dojčím - odpovedali mi, že áno - že len nech dojčím ďalej - to sú tí odborníci?! A prepáč,ale to s tou HAK je tvoj názor - to je všetko . Drogy a silné lieky s HAK nemôžeš vôbec porovnávať.....
A áno spomínam to vždy keď príde na mamila.sk reč - lebo je to nedôveryhodný web pre dojčiace matky - a to je fakt. Ty nevidíš rozdiel v tom, že ti mamila odobrí piť každý deň alkohol a jedným pivom týždenne?! A čo keď sa radia s nejakými lekármi - si asi jedna z tých čo považuje slovo lekára za "sväté" a nič len pravdu....🙂

michaelkanr
4. jún 2016

@evittam aby bolo jasne-ja neschvalujem pitie alkoholu ani fajcenie, nebodaj drogy pocas dojcenia ci tehotenstva, lebo tu sa niekedy veci rady prekrucaju.
Kazdy den jedno pivo a pivo raz tyzdenne-tu snad ide o princip a nie decilitre🤔
Nedoveryhodny web pre dojciace matky? A kto je doveryhodny? Doktor? S radami prejst na um pri kazdom probleme a radami dojcit kazde tri hodiny? Nase mamy, ktoremaximalne kojili par mesiacov? Myslim, ze mamila urobila obrovsky kus prace a ich rady ohladom techniky dojcenia zachranili nejedno kojenie (aj to moje🙂) maju svoje chyby, to urcite, aj medzi prokojacimi mamickami sa o nich hovori (ale su z uplneho ineho sudka) ale nesuhlasim, ze su nedoveryhodni. Rovnako laktacne. Su medzi nimi aj menej sikovne, to ale neznamena ze ako celok su zle. To mas to iste napr s lekarmi-je medzi nimi zisl vela blbcov, ale to neznamena, ze im nebudem doverovat. Rovnako by som analogiu vedela pouzit na ine oblasti zivota.

evittam
4. jún 2016

@michaelkanr Tak v tomto s tebou súhlasím - vo väčšine. Ale pre mňa zostanú nedôveryhodní a ty ani nikto iný s tým nič nespraví. Tebe pomohli a si spokojná - ok beriem - budeš ich obhajovať - nie je na tom nič zlé. Ja som naštastie nikdy pri mojom dojčení laktačnú poradkyňu nepotrebovala.

eginny
1. júl 2016

Prosim, viete mi poradit dobru laktacnu poradkynu, ktora robi aj osobne poradenstvo? Na Mamila.sk ma kazda tusim akurat dovolenku. (Bratislava - Petrzalka)

slivocka4
26. júl 2016

Ahojte, rada by som sa poradila ohladom rezimu babätka a neviem do ktorej temy to patri 😒 tyka sa to vlastne aj dojcenia... neviem ci ja robim vsetko zle alebo mam velmi aktivne vnimave dieta (3 mesacne), no stale ideme spat s placom, strasne trva kym zaspinka, vsetko si obzera, kruti sa vselijak, je nekludna.. momentalne mi zaspi len v nosici, vonku v kociku tiez nezaspi... a este k tomu sa zvycajne po polhodine po nadojceni zobudi ☹ tak ci tu nemate/nemali ste niektora aktivne babätko a ako ste s nim fungovali ked napr. ani pocas dojcenia nevydrzalo kludne... 😖 vdaka za kazdu radu... 🙂

paulakolla
27. júl 2016

@slivocka4 Ahoj. Ja mam take🙂 To je babo,ktore treba cielene ukladat na spanok,lebo same akoby neprechadza do kludoveho rezimu.Ja som sa niekde docitala,ze take male babo (cca do polroka) nevydrzi byt hore dlhsie,ako 2 hodky (teda vydrzi,ale uz je vo faze unavy a funguje na taku zvyskovu energiu,kedy sa javi az prilis cule). Tzn. ze ho treba ulozit spinkat vzdy najneskor do 2 hodin od posledneho zobudenia. Skus sledovat naznaky unavy (spomalenie pohybov,suchanie ociek,zyvanie). Bolo by dobre ho ulozit ho este pred tymito prejavmi,lebo zyvanie uz znamena,ze takmer nestihas🙂 Ja som to robila takto: Mala sa zobudila a po 1,5 hodke som ju uz pripravovala na spanok. Na prsniku zaspala. Ak sa to nahodou nepodarilo a premeskala som jej stav schopny zaspatia,opat som pockala ten interval 1,5hodiny a opat som ju skusala uspat na prsniku. Tiez mi zo zaciatku spavala len 30min. Na sekundu!.-) To je totiz cas,kedy babo prechadza do lahsej hladiny spanku a take dietky ako mame my sa v tejto faze bohuzial uplne prebudia. Kazdy clovek ma po 30min. mikroprebudenie,no plynule prechadza opat do hlbsieho spanku. Nase detusiky to akosi este nevedia,ale neboj sa,naucia sa to. Takto sme dosiahli,ze mi denne spala napr. 3x30min. Neskor sa niektory(e) z tychto spankov predlzil na hodinu (1,5/2). Posledny spanok by mal skoncit aspon 3 hodiny pred vecernym (tym na noc).Postupne sa nam aj natiahol interval medzi spankami. Teraz sme uz na tom super. Spime 2x denne. Ukladam ju 2,5hodky po rannom zobudeni a 2,5 hodky po prvom spanku. Vyspi mi kludne aj niekolko hodin. Spime v postielke. Zaspi na prsniku,ale uz aj bez neho. Vecer ju ukladam vzdy o osmej. No je to misia riadna,ale som stastna,ze je to tak. Ja som bola hotova z toho,ze mi novorodenec spaval 30min denne a vsetkym znamym prespalo babo pomaly cely den. Tak sme na tom museli makat. Mala je doteraz riadny zivel a do spanku sa stale nehrnie,aj si poplace,ale ja viem,ze je unavena a potrebuje ho. Takze fungujeme na hodinkach dodnes. Snad ti nieco z tohto pomoze.

vankusik29
27. júl 2016

@paulakolla @slivocka4 tak mne sa toto nedari asi vobec. Takmer 9 mesacna mi uz tyzden cez den nespi. Uz vcera som takmer s placom muzovi hovorila, ze som asi neschopna matka co nevie vlastne decko uspat. Ked ju dam do postielky, ked vidim,ze je unavena tak bude v tej postielke revat jak tyrane dieta aj hodinu. A takto ju uspavam aj na prsniku, aj si s nou lahnem, aj jej spievam a ona proste bude robit kotrmelce ale spat ani bohovi. A ja sa neviem ani v klude najest. Vecer zaspi v pohode to uz mame pravidelny ritual. V noci sa zobudi 1x a potomspi do 6 tej priblizne.

paulakolla
27. júl 2016

@vankusik29 Mozno je to len obdobie,mozno zubky..Nevzdavaj to a pokracuj v snahe ju uspat. A neschopna urcite nie si, inac by si ani neriesila..

slivocka4
27. júl 2016

@paulakolla
@vankusik29 dakujem za odpovede, ano o tych casoch som tiez studovala ze do 2 hodin max. ulozit, lenze ja ju ulozim a v postielke nezaspi, bude zivat a zlostit sa od unavy aj hodinu. Chybaju mi tie casy ked ako 1 mesacna zaspala na prsniku a spala aj 3 hodiny.. :-/ ked aj nanom po vsemoznej snahe zaspi zobudi ju zachvilu reflux no vtedy ma porazit ide... Vzdy uz viem ze ak sa rano nepodari zaspat, cely den sa tak bude tahat. Neviem preco sa jej prestalo pacit v kociku spat.. zrejme je 3 mesacne este male nato aby samo zaspalo v postielke, ci? Nam momentalne funguje iba uspat v nosici, tam preckat tu kriticku polhodinu a takto vydrzi potom spat dlhsie.. no na dlhodobe fungovanie to veru neni.. :-/

paulakolla
27. júl 2016

@slivocka4 ja som tiez zozaciatku nosila,potom uspavala na prsniku v nasej posteli a nechala spat tam a v postielke ked mala 6 mesiacov. Stale si hovor "Je to len docasne" . Mne to trosku pomahalo🙂 To sa vam bude vseliako menit. Mne aj v noci strasne casto vstavala.Aj kazdu polhodku a zmenilo sa to az tento mesiac.Vstava len 2x. Je to pre mna brutalna ulava😀

slivocka4
27. júl 2016

@vankusik29 mozno ze v nejakom nosici vonku by zaspala, ked uz nijak inak, neviem ake je tazke 9 mesacne babo, no mozno vyskusat a potom prelozit do postielky... ja sa citim strasne neschopna vzdy ked dcera zacne plakat 😀 nejako som si vsugerovala ze dieta plakat nema a moja place momentalne dost vela, zrejme koli tomu spanku..

vankusik29
27. júl 2016

@slivocka, mam manducu a to uz beriem ako poslednu zachranu a ani tak mi v nej nezaspi ani vonku. Je jedno ci je v kociku alebo v nosici ju vonku proste vsetko zaujima a mam dojem ze spanok je pre nu strata casu. Ale mate pravdu, vsetky tieto stavy su vzdy len docasne. Uz sa jej asi piaty krat meni spankovy rezim. A mozno je to tym teplom.

szilvike
28. júl 2016

Moja mala ma 5.mesiacov spinka mi doobeda raz hodinky a poobede ked sa.podari tak 2x30minut.Do 4.mesiacov mi spinkala od 11:00 do 15:00 h a potom este aj pred viceroy spanim este zaspala asi 30.minut.V noci sa mi zobudi 2-3krat podla toho aka hladna je.dufam ze este to spanie sa zmeni na dlhsie.

sylvia002111
2. aug 2016

Ahojte maminky,
chcela by som sa s Vami poradit, o prikrmovani dietatka cudzim materskym mliekom.
Nas maly je mesiac skor narodeny, nevesta postupne stracala mlieko a prikrmovala umelym, a teraz ma maly tri mesiace a uz mesiac je uplne na umelom mlieku. Zohnala som velmi milu mamicku, s nadbytkom mliecka, ( bio strava, nefajci, cista domacnost, vlastne sest mesacne babatko, odsava do specialnych vakov, pasterizuje, zamrazuje, dava aj do laktaria-takze mala testy spravene..... No skratka zazrak 🙂 ) No ale detska lekarka povedala mojej neveste, ze je smiesne davat dietatu mlieko cudzej zeny. Pouzila slovo smiesne !!!!! Takze nevesta sa zatala ze neda malemu cudzie mliecko a u nas v rodine nastal konflikt. Maly je nepokojny, hadze sa, place....som si ista ze nestravi dobre umele mlieko. Nevesta navela zmenila znacku mlieka, maly je trochu pokojnejsi, ale nie je to spokojne a usmievave dieta. Co si myslite a ake mate informacie a skusenosti o prikrmovani a krmeni dietata materskym mliekom inej maminky?? Prosim podelte sa so mnou o svoj nazor. Sylvia

lenja123
2. aug 2016

JA by som určite nedávala svojmu dieťaťu cudzie materské mlieko. ALE zaráža ma, že to riešiš ty. Si "len" babka, samozrejme môžeš neveste povedať svoj názor a uviesť všetky argumenty, ktoré si napísala aj tu, ale rozhodnutie je výlučne na rodičoch, nie starých rodičoch 😅

sardinka335
2. aug 2016

@sylvia002111 ja na tom nevidim nič zle...moja mama nosila pre mna mlieko od jednej maminy, ktora ho mala vela a tiez nefajčila, nepila. Takto mala mama pre mna mlieko 3 mesiace. Aj ja som dala moju malu nakojit kamaratke o ktorej viem, ze je poriadna, stravuje sa zdravo, nefajčí, nepije a sama odkojila 5 deti. Aspon na to ,,zakladne osidlenie,, dobrymi bakteriami. Nikoho sa na nič nepytaj a robte si tak ako to citite. Ja mojej pediatričke tiez nevešiam všetko na nos, ju nemusi trapit čím si ja dieta krmim, ja som k nej nabehla hned s tým ze davam Nutrilon a je to moja vec nie jej - to ako dieta krmiš a čím ho krmiš či MM, či UM či MM od susedy je vylučne vaša vec. Podstatne je aby dieta dostavalo pravidelne najesť a celkovo prospievalo. A ked mate taku maminu čo dava aj do laktaria tak podla mna prečo nie. Ja by som to vyuzila. Na druhej strane nechaj nevestu nech si robi ako ona chce. Najhoršie je starat sa do starostlivosti o dieta a davat nevyziadane rady neveste. Podpor ju v tom pre čo sa rozhodne, či uz UM alebo MM. Proste bud jej oporou, tiez nie je dobré veci hrotiť a ist do konfliktu. Nestoji to za to.