Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
12. máj 2011

@soldi no klobuciky znizuju laktaciu a zrejme oni mozu za to ze sa prsnik dostatocne nevyprazdni a zapali sa ☹
dufam, ze coskoro vymizne z nemocnic pouzivanie klobucikov..robia viac neplechu ako pomahaju ☹
klobuciky by si mala zrusit...dieta ovela lepsie vyprazdnuje prsnik ked sa prisaje priamo na bradavku a tak aj najlepsie stimuleje laktaciu.
Je mozne, ze sa nebude chciet prisat zo zaciatku...bolo by by dobre aby si sa osobne skontaktovala s laktacnou...nauci ta ako postupovat pri neprisavajucom sa dietati..lebo dieta co sa prisava na klobucik je v skutocnosti dieta co sa neprisava na prsko
pomaha nosenie koza na kozu, dietatko sa musi nanovo naucit lubit bradavku...pretoze mu v tom zabranili klobuciky. Musi sa naucit dojcit.,.a to sa da len na prsku.
Kvoli comu vlastne dali v porodke klobuciky?..lebo skoro vsetko sa da riesit nadherne bez nich 😉
uzdicku podjazykovu mal skontrolovanu?...ta moze branit spravnemiuprisatiu

soldi
12. máj 2011

@strapco13 ano, viem to o tych klobucikoch 😒

laktacna v nemocke chcela aby sa mi zacalo tvorit mliecko. maly sa vie spravne prisat, ale sa mu nedalo, lebo mam tvrde dvorce, take sa mu to ziadno nedalo chytit. ☹

soldi
12. máj 2011

@strapco13 doteraz som mala mliecka nadbytok a nebol ziadny problem

strapco13
12. máj 2011

@soldi cize sa ti naliali prsniky a miesto toho aby ti pomohli ich uvolnit ti skomplikovali zivot s klobucikmi 😠
na zaciatku ma vacsina zien mliecka nadbytok...lenze pokial sa nestimuluju speci zlazi na dvorci dieta priamo ustockami babatka, tak ta produkcia klesa..a s klobucikmi sa da dojcit ked je nadprodukcia...lenze ta sa stale znizuje a znizuje az mamicka zrazu zisti, ze mliecka je akosi malo..vacsinou je ten proces velmi rychly pri klobucikoch
najlepsie co mozes je najst si laktacnu od mamily /nechcem krivdit nemocnicnym sestrickam...ale nemaju dostatok informacii o dojceni
https://sites.google.com/site/vasamamila/Home/p...

lolinkamaminka
12. máj 2011

ahojte, budem prvy raz mamou a vsetky potrebne veci sa ucim z internetu, kedze moja mamicka uz nezije. Chcela by som vediet ci je vzdy pre kazdu zenu potrebna odsavacka mlieka, alebo to plati len pre zeny ktore maju vela mlieka..? alebo ako to vlastne je? a co potom s tym mliekom? a co tie sterilizatory? a ako zistim ze mam malo alebo vela mlieka? mam z toho velky gulas lebo vsade pisu inak, tak prosim o radu vas, skusenejsie maminy..dakujem

stvura
12. máj 2011

@lolinkamaminka hehe...ja som zena ktora odsavacku nikdy nepouzila a dojcim uz coskoro treti rok s prestavkou jedneho dna. Mam doma dve zive odsavacky, takze odsavat nemusim. Odsavacku potrebujes zo zaciatku tehotenstva {ak nebude moj pripad}, pokial sa dietatko "rozpije" a ty budes mat vela mlieka a ak by si planovala nechat dietatko same pre nejaku pricinu a niekto iny ho bude dokrmovat lyzickou tvojim mm. Mne sa vsak nestalo ze by bol maly dlhsie sam, resp. bol sam az ked jedol aktivne prirkmy, takze okolo toho roka. Mliecko sa postupne prisposobi potrebe dietatka, takze okolo toho 3-5 mesiaca by si uz nemala odsavacku potrebovat. Sterilizator chces naco? Nemam ho, lebo ked dojcis nepotrebujes predsa nic sterilizovat {cumel moje deti nemaju}. Neboj, vsetko sa naucis za pochodu {ani moja mama nezije uz 17 rokov, ale ak by zila, tak by sme sa zrejme hadali, lebo nase mamy dojcili pol roka a konec 😉 }

bubelko
12. máj 2011

@lolinkamaminka podla mna nepotrebujes ani odsavacku, ani sterilizator, ani flasky, ani cumliky - vsetko moze ak by to bolo naozaj potrebne kupit v lekarni manzel - hocikedy, aj ked budes este v nemocnici alebo po prichode domov. u nas to takto bolo s odsavackou - muz ju isiel kupit asi v prvy tyzden, pretoze nam babo spalo 7 hodin v noci a porodna asistentka a lp v jednom povedala, ze nech si vtedy radsej odsajem ako ho budit - aby sa mi dobre rozbehla laktacia. takze som takto prvy polrok odsavala vzdy v noci 1x. potom som prestala. sterilizator som nekupovala, co bolo treba sterilizovat som vyvarala vo vriacej vode.
ako zistis, ci mas malo alebo vela mlieka - podla spravania sa babatka. ale to ti popise lepsie laktacna poradkyna.
moja mama tiez nezije, ale svokra ano, a stres kvoli kojeniu som s nou nikdy nemala, hoci jedno dieta kojila asi 2 mesiace a druhe ani to nie 😉

cicimon
12. máj 2011

@lolinkamaminka suhlasim s @bubelko a @stvura a len dodam, ze ked mas vela mlieka, odstriekat sa da aj rucne, je som to tak robila, slo to celkom fajn a takisto som nemala ziadne cumle, sterilizator a pod a stale kojim..

soldi
12. máj 2011

@strapco13 dakujem, na zajtra uz mam dohodnute stretnutie s jednou laktacnou poradkynou- je aj na tej mamile. tak dufam, ze mi pomoze a podari sa mi opatovne rozkojit a bez klobucikov 😒

a tie laktacne sestry v porodnici boli hrozne, kazda hovorila nieco ine, ale v podstate ziadna nic rozumne nepovedala. ☹

samika
12. máj 2011

ahojte maminy, potrebovala by som trošku poradiť. nie pre seba, ale pre bratovú priateľku. v pondelok sa im narodil chlapček (cisárskym v anglicku). už v stredu ich pustili domov.......od prvého dňa stresuje, že malý sa síce prisal, ale potiahol 3 krát a dosť. už v nemocnici mu dali teda flašu 😖 (pre mňa úplne nepochopiteľné) a vytešovali sa že 24 hodinové bábo vypilo 50 ml mliečka(radšej som sa ani nepýtala akého).Samozrejme som ju upozornila, že flašu vžiadnom prípade neponúkať, pokiaľ chce kojiť.......prikladať a prikladať....ráno mi volali, že malý v noci plakal a z prsníka potiahol tak 2 krát a potom plač a plač. podľa mňa je to dôsledok toho, že si pomaly už na vyká na tú flašu ☹
kázala som kúpiť odsávačku a odsávať, nech sú prsia neni naliate a malému stále ponúkať LEN prsník. ona si síce mliečko odsaje, ale zrútená z toho, že malý si potiahne 3 krát a dosť strčí mu potom flašu s odsatým mliekom.
Dnes má drobec len3 dni. Baby ako by som jej ešte mohla poradiť? ja som prvú dcéru kojila bohužiaľ len 3 mesiace, syna 4,5 roka a najmladšieho kojím dodnes a to už má 3.
Myslíte, že ten plač po troch potiahnutiach je naozaj, kôli tej flaši? je dobré aby malého budila na papanie každé 2 - 3 hodiny, ale to nechať na ňom,kedy sa zobudí.
Dik za každú radu. 😉

strapco13
12. máj 2011

@soldi bohuzial zatial je taka prax..nemaju vzdelanie a kazda radi to co si mysli, ze je podla nej to najlepsie pre maminku a babo...nemyslia to zle...len 😔 ..ale zlepsi sa to...na kurzy laktacnych poradkyn chodi starsne vela porodnych asistentiek a a gynekol. sestier a sestier z novorodencov

zuzkat1
12. máj 2011

@samika no podla mna moze byt plac kvoli vselicomu takto na dialku sa tazko radi najma ked sa nemozeme opytat na zopar detailov... hlavne preco taha len tak kratko? nie je tok mlieka prilis silny? alebo prilis slaby? pisaje sa spravne? flasu tiez nie je jedno aku da..idealne ziadnu... a ked na naj uz trva - co asi trva kedze ta neposlucha tak avent ma flase pre dojcene deti z ktorych to ide trosicku tazsie a maju aj specialne tvarovany ten cumel - akoby simulovali prsnik... a preco ho budi? ma pocit ze malo pribera? to sa asi pri 3dnovom babatku este tazko da posudit... mne napriklad kazali budit ale len prvy mesiac - mala malo priberala... ale inak nebudi kazdy ..ked dieta pekne papa a pribera tak to treba nechat na neho kedy chce jest... ja by som mozno cez den prikladala aj v polospanku - ked zaciti mliecko prisaje sa aj v polospanku nemusi ho uplne prebrat- ale v noci by som asi nechala spinkat a nebudila ho...

strapco13
12. máj 2011

@samika poradila si jej dobre 😉
bohuzial uz jedenkrat podana flaska moze pokazit cele dojcenie
daj jej link na http://dojcenie.wordpress.com/ ..tam si urcite najde pricinu, preco jej krpec place a najde tam aj riesenie
plakat moze kvoli flaske, kvoli, brusku, kvoli tomu, ze chce mamu, vadi mu tok mliecka...pricin je milion
ak vie po slovensky..nech sa sem prida a nech podrobne rozpise co sa u nich deje, ako vyzera ich bezny den
nech babo nebudi..nech ho necha vyspat..dieta co potrebuje spat na prsniku pit nebude, bude nervozne, bude chciet spinkat ...to ze flasku stiahne..z nej to tecie, babo nema navyber musi prehltat ak sa nechce zadusit..dieta nech nosi v kontakte koza na kozu, tak si dietatko vyreguluje spankove rytmy, znovu objavi prsnik

cicimon
13. máj 2011

@strapco13 nevies pls ci farbu stolice dietata neovplyvnuje aj moja strava? posledne dni som jedla dost hub a neviem, ci to nema nejaky vplyv na malu,,?

strapco13
13. máj 2011

@cicimon moze..ale nemusi...mozeovplyvnit aj konzistenciu...preco? aku zmenu pozorujes?

cicimon
13. máj 2011

@strapco13 no vcera bola taka svetloztla s bielym nadychom a dnes taka tmavosiva a taka mazlava... a o smrade ani nehovorim...ale je pravda, ze som od nedele mala kazdy den nieco s hubami, tak ci to nebude z toho

atrami
13. máj 2011

@soldi , nebola som tu, ale kočky odpovedali dobre. V kojení pokračuj, netreba dávať žiadne UM, všetko sa upraví samo, častejším prikladaním. Pri pocite, že máš málo mlieka, stačí zvýšiť príjem tekutín, čaj na podporu dojčenia, hroznové nápoje, prípadne homeopatiká, samozrejme veľa oddychu. Postupom času, prestaneš mať prsia naliate, jednoducho sa vytvorí mliečka, koľko treba.
Ja by som skor skúsila kojiť na tom zdravom prsníku a až ako druhý ponúkla ten zapálený. Ono z neho začne samé vytekať mliečko a ak by sa vytvoril hnis, vytečie aj ten. Ak už z neho nebude malinký chceť tak ho odstriekaj.
Čo sa týka klobúčikov, skús kojiť bez nich hlavne v noci, alebo keď je malinký ospalý. Ale postupným skúšaním a prikladaním, si zvykne aj bez klobúčika.
Mne všetci synovia bojkotovali ľavý prsník, tak som synov kojila 2 roky z jedného prsníka. Našťastie im to stačilo.

atrami
13. máj 2011

@samika , flaša je najpohodlnejší sposob podávania mlieka. Treba zistiť prečo bojkotuje kojenie, tiež si myslím, že je chyba v toku- pomalý, rýchly. Jednoducho flašu dať preč a mliečko podávať striekačkou, lyžičkou, hadičkou. Prikladať čo najčastejšie k prsníku, najlepšie v spánku, polospánku.
Chce to veľkú trpezlivosť.

monika.v
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kathrin6
13. máj 2011

Ahojte/Dobry den,
mam jednu otazku ci skor problem. Vcera sme si doniesli tyzdnove babatko domov z porodnice. V porodnice sa mi pekne prisaval a aj pil (aspon sestricky to tak tvrdili), aj ked bol spavejsi len posledne dva dni koli tomu, ze nechcel priberat mu asi dva ci trikrat dalie flasu s UM s cim som nebola nadsena,ale strasili ma s tym, ze nepribera a moze sa stat, ze bude dehydrovany. Od vcera sa nam doma nedari prisat na prsnik. Aj sa prisaje a v moment prsnik pusta a spusti strasny rev. Aj ho hlada a najde trosku sa prisaje a znovu ho pusti a znovu hlada. Neviem v com je problem ked v nemocnici sa prisal. Mliecko som si zacala odsavat a podavam mu ho buhuzial flasou ked chcem aby sa aspon trosku napapal,ale ani tak nezje viac ako 50ml.
Vcera pri ceste domov sme boli aj u pediatricky a ta mi kazala tiez zatial prikrmovat UM,ale zatial som mu ho dala len raz v noci.Dnes som sa snazila kojit ale neslo to velmi tak sme dali,ale moje mliecko flasou.
Myslite, ze je problem v tej flasi,ale to, ze ma maly este zltacku a je spavejsi?
Ozaj mam ho budit tak po troch hodinkach alebo ho mam nechat spat a dat mu jest az ked sa zobudi?
Tuto noc napr. prespal od dvanastej skoro do siestej. Neni to chyba?Nemoze byt hladny?
Dakujem velmi pekne za odpovede.

elinka27
13. máj 2011

@kathrin6 tvoj problem preposielam @strapco13, skus pozriet temu ako dokrmovat a cim,ale toto by som riesila osobnou navstevou laktacnej poradkyne do IP ti poslem link so zoznamom poradkyn, a nevahaj ani minutu, urcite volaj nieje neskoro, vsetko sa da este napravit.

soldi
13. máj 2011

@atrami
@strapco13
dakujem moc za rady, dnes som bola za LP, hned mam lepsi pocit 🙂
zapal sa vytratil- vcera ho manzel rozmasirol a poodsaval.
cely problem je teda v klobucikoch. oddnes odsavam mliecko a zatial ho davam malemu po prste cievkou- vie si ho krasne vycuckat. casom ho zacneme ucit na prsnik, tak prosim drzte palce nech sa nam to podari 😵

matja
13. máj 2011

Táto téma sa volala niekedy "Ďakujeme Annag" ☹

stvura
13. máj 2011

@cicimon neviem ci ti uz odpovedal niekto na tu stravu, ale ano, u niektorych deticiek, ktore su citlivejsie na to co matka zje tvoja strava ovplyvnuje i dietatko. Huby su dost velky alergen, nemali by sa jest ani v tehotenstve, ani pri dojcenei, rozhodne by som to teda neriskovala {ja som huby uz nejedla vyse troch rokov}.
@kathrin6, spravidla sa hovori, ze dieta so zltackou je spavejsie, no ani u jedneho mojho dietatka to neplatilo, budili sa obe ako hodinky po dvoch hodinach na jedlo. Lekari radia budit, ak dietatko nie je nejake drobnucke by som ho nebudila do tych 4-4.5 hodin ak spinka. Ak sa da, flasu hned vyhodit a dojcit, lebo ho na nu privyknes a uz mozes na dojcenie zabudnut.

strapco13
13. máj 2011

@cicimon no huby robia obcas problem..mojio vzdy prehnali - aleiba ked boli v smotanovej kyslej omacke /v inej forme nie/..skus na par dni vynechat cokolvek co ma v sebe huby..spravi sa to ...
ale..moze za tym byt aj nieco v strave drobca..uz papa prikrmy, poriopade un iverzalna odpoved zuby 😅
ale najskor by som vynechala tie huby

strapco13
13. máj 2011

@kathrin6 rozhodne sa skontaktuj osobne s laktacnou a nastuduj si http://dojcenie.wordpress.com/
ked dokrmovat tak najlepsi sposob je cievkou na prsniku, pokial sa nechce prisat tak cievkou po prste..a to je najlepsie aby ti to niekto ukazal nazivo..nie je to zlozite, ale chce to nazornu ukazku
kedze si prikrmovala doteraz UM...treba zvysit tvoju laktaciu, aby si si mohla odsavat..na tej stranke su clanky ako na to
flasku zrus..jednak nestimulje laktaciu, kazi prisatie a posobi zmaok u babatka a nasledne odmietanie prsnika
spave dietatko nema vyznam budit na kojenie...ak ho zobudis, bude nervne, nebude chciet prsko a navyse zachvilu aj tak zaspi ..pomaha kontakt koza na kozu...poloz si babatko hole len v plienocke na svoj holy hrudnik..babatko si na tebe vyreguluje svoje spankove rytmy a bude sa budit same na kojenie..nechas ho vyspat na sebe, ked sa zacne sam budit nechaj ho "priliezt" k bradavke, nech ju znova objavi a zamiluje si ju 😉
mas jedno dietatko..mozes si dovolit byt s nim cele dni v posteli, nech zabudne na flasku, na domacnost a pod teraz zabudni /to neutecie/, skus si zaobstarat satku alebo nosic...s uvazmi ti moze pomoct @elinka27 alebo @emjee ..obrat sa potom na ne, ak sa tak rozhodnes 😉
pokial ti ale maly spinka dlho..odsaj si mliecko kazde 3 hodky..to potom mozes pouzit na dokrmovanie na prsniku..alebo ak nebude treba tak zamrazis a nechas si do prikrmov.

cicimon
13. máj 2011

@stvura @strapco13 dik, tie huby su fakt asi jedine co by to mohlo byt, od vcera som nemala, takze ich vylucujem na dlhsie a snad sa to napravi .... jedla som ich asi 4 dni po sebe... a stolica ako sive blato dnes..

@strapco13 ja na univerzalnu odpoved ze zuby neverim, moja zatial so zubami nema problem, ani hnacky ani teploty ani nic, skor verim tej mojej strave a teraz som to asi fakt prehnala, kym bola cisto na MM som davala pozor..... a v nedelu mala horucku, vcera sa jej spravili afty... no parada...

vejula
13. máj 2011

kočky, neviete mi povedať do kedy ešte možem byť uplne bez mrchy ked kojim? Dokedy je to v norme. maly ma už 13 mesiacov a mam pocit že mi ta mrcha už hadam ani nikdy nepride... Viem že čo by dali za to ostatne kočky, ale ja by som už pomaličky chcela znova otehotnieť, no a takto je to dosť nerealne.... nieže by som nejako velmi ponahlala, maleho kvôli tomu isto neprestanem kojiť, to je pre mna momentalne dôležitejšie. ale može to trvať trebars aj do dvoch rokov že stale nebudem mať cyklus?

vejula
13. máj 2011

@cicimon moja huby su fakt dosť ťažke... ja huby ešte vobec nejem... aj kvôli malemu ale aj kvôli sebe... huby su celkovo nie moc dobra potravina, viažu na seba všelijake blbosti z prostredia tak ak nemusiš ich vobec nejedz 😉 ale teraz sa s tym už netrap, aspon do buducnosti budeš vedieť 🙂

cicimon
13. máj 2011

@vejula myslim ze to, ze nemas ms este neznamena, ze nemozes otehu, je vela takych ktorym sa to stalo, tak zacni skusat a uvidis 🙂
tie huby... ja som ich uz jedla aj predtym ale nie tak vela... clovek sa uci na vlastnych chybach..