Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

lusja
29. feb 2012

@strapco13 ten dudlik pouzivame fakt minimalne. Syncek toto zacal robit 2 dni dozadu - z nicoho nic, tyzden a aj viac predtym uz dudlik vobec nemal... snazim sa byt v pohode 😉 hovorim si, ze to zvladneme, len sa asi trosku potrapime...
Obcas aj dobre pije, ale po max. 5 minutach sa odtrhne a zacne plakat - podotykam, ze tych 5 min. vkuse nepije ☹. Uvazovala som nad tym, ci ho nahodou netlacim na chrbte alebo hlavicke, ze by sa mu nepacila poloha - ale vazne neviem, v noci sa kludne napije, problem je zatial cez den... zatial ho zakazdym prikladam najskor k tomu odmietanemu prsniku a ked sa uz moc jeduje, ide na druhy a potom zas skusam prilozit k tomu odmietanemu.
Cim to moze byt, ze sa to tak rychlo zhorsilo? este cez vikend pil dobre...a od pondelku strajkuje a nechce riadne sat z toho laveho, z praveho saje silno, to citim, tak hladam pricinu ☹

strapco13
2. mar 2012

@lusja cize tych 5 min vobec nepije? tak zacni kojenie na druhom a ked sa spusti mliecko tak preloz na tento..zrejme sa mu necghce cakat kym sa mliecko spusti

lubinka26
2. mar 2012

ahojte. prisla som sa poradit... mam rocnu dcerku a dnes sme boli na poradni. ma 11150g a dr. hovorila, ze je velmi silna a ze sa je pomaly uklada tuk alebo nieco v takom zmysle. moc som tomu nerozumela. moja mala vsak velmi malo papa, teda oproti inym detom v jej veku. za to dost casto kojim - rano po zobudeni, pred doobednym spankom. pred poobednym, vecer, v noci raz-2x, rano si to nepamatam, lebo spinka so mnou 🙂 a vlastne, kedy mala chce.
dr. hovorila, ze tak pribera z mojho mliecka, ze je velmi kaloricke. niekde som citala, ze praveze kojenim sa predchadza obezite v neskorsom veku.
normalne zacinam uvazovat, ze ukoncim kojenie.
este poznamenam, ze mala sa narodila ako 4kg a do pol roka bola cisto kojena.
dakujem za vase nazory.

xenicka13
2. mar 2012

presne je to tak ako si citala a rocne deti maju mat trojnasobok porodnej vahy

vavrenka
2. mar 2012

@lubinka26 to je blbost, ze mm je velmi kaloricke. materinske mleiko nie je ani slabe, ani silne, ani kaoricke. ono bude je alebo nie je. urcite neprestavaj kojit! mna rozculuje ako sa niektore doktorky snazia skatulkovat deti 😠
a ak vobec je mala velmi silna (o com pochybujem,ked sa narodila ako 4kg) -v zmysle, ze mamicka rieste jej obezitu- urcite to nie je z tvojho miecka. to je usite na mieru pre tvoju malu. 😉 😵

miskanys2812
2. mar 2012

ahoj, ja mam ročneho synčeka, tiež sa narodil mal 4060kg, dodnes ho iba kojim a tiež mi malo čo spapa, stale len kruti hlavičkou, že nie to musime mať deň ked mi spapa polievočku, ja som už s toho zufala,lebo sa bojim, že mi skonči mliečko a potom čo.....tiež ma vahu už teraz neviem presne ale je to okolo 11kg a vôbec mi doktorka nepovedala, že by mal nadvahu, tak bola prekvapená, že nič nepapa a aj tak pekne pribera.ja som rada, že stale kojim predchadzame tak všetkym chorobam.presne ked som ci čitala lubinka tvoj prispevok ako keby som čitala o sebe tiež kojim tak často a v noci sa mi budi 2x a niekedy aj viac ale už som si zvykla 🙂
vieš kolko krat som ja už chcela skončiť ale nestoji mi to za to pokial mliečko mam a aj ty budme radi lebo su naše detičky zdravučké a aj do buducná....len mam dilemu kedy mi začne papať aj normalne 🙂 🙂

strapco13
2. mar 2012

@lubinka26 ta vaha je na rok akurat, ak to beries podla toho, ze v roku mate mat trojnasobok vahy..tak ste este trochu pod 😀 , kedze sa narodila 4 kilova
kojenim predchadzas obezite
neukoncuj kojenie..je to nieco tak krasne
ja kojim svojho pomaly 2,5 rocneho synceka a aj 8 mesacnu dcerku...syn priberal nad normu a dcera je na spodnej hranici..kazde dieta je ine a kojim..ani neviem kolkokrat do dna, syn uz spinka celu noc bez zobudenia
ze malo papa..su deti co su jedaci a co nie su..odstavenim riskujes iba to, ze papat nebude nadalej a pride o vsetky ziviny z tvojho mliecka
a nakukla som do tvojho albumu...mala vyzera uplne uzasne a vobec nie je silna, nie je drobcek sice ale rozhodne by som o nej nepovedala ze silna...taka uplne normalana krasna slecna
odstavenie od dojcenia vobec neznamena istotu ze sa dieta rozpapa

lubinka26
3. mar 2012

@vavrenka tak ako je to mozne, ze mi tak rychlo pribera?
@xenicka13 no tak 12 kg, to si uz ani neviem predstavit, ako by vyzerala 😀
@miskanys2812 ale tak u chlapcov je to ine 🙂 drzim palcne, nech sa maly rozpapa
@strapco13 ale ona ma vazne velmi silne stehna, lýtka, rucicky, brusko, este aj hanky na rukach ma tucnucke.

dakujem vam velmi pekne. ja som bola inak rozhodnuta odstavit malu kvoli mojim zdravotnym problemom, ale snad to este vydrzim. vcera sme boli na ockovani a celu noc mala prespala na mne a ukludnovala sa na prsniku. neviem, co by som robila, keby som nekojila.

strapco13
3. mar 2012

@lubinka26 zdravotne provblemy sa castpo daju riesit aj bez prerusenia dojcenia...ak nechce s tu mpozes IP

ano dojcenie pomaha dietatku prekonat stresy
co sa tyka vahy..moj mal v roku viac ako vy a startoval na 3,600 ...takze viem ako vyzera buckltucke babo...aj teraz je sice vysii a vacsi ako ostatne deti v jeho veku..ale nikto na neho nepovie ze je tucny...zacina sa vytahovat do dlzky vobec uz neposobi baculato, len je pevnejsi
zacne ti dieta vela chodit a behat a uvidis mozno dalsi rok nepriberie nic skoro

lubinka26
3. mar 2012

@strapco13 mozem to aj sem napisat. od porodu byvam casto chora, mam malo Fe a a mala tiez. Dr. mi povedala, ze ju tiez ochudobnujem o Fe, mam problemy so stitnou zlazou, stale mi dr. musi pridavat na hormonoch, uz beriem taku davku ako na konci tehu a stale je to malo. neviem schudnut, mam 20 kg po porode na sebe, uz asi rok vkuse mam zapaleny palec na nohe, v lete mi strhavali kusok nechtu, ale ako mi narastol novy, tak odvtedy mi to stale hnisa, nic nepomaha. mala by som ist na plastiku nechtoveho lozka. na spanku mam cely zivot sosovicku a zacala mi strasne rychlo rast, takze aj tej sa potrebujem co najskor zbavit. no je toho dost. moj dr. mi kazal ukoncit kojenie, ked mala mala 6 mesiacov, ale som tvrdohlava 😅

jeeej, tak to si ma potesila 😀 tak ja to uz nebudem riesit a necham to na prirodu 🙂 dakujem

strapco13
3. mar 2012

@lubinka26 znamienko si mozes dat vybrat pocas dojcenia /absolvovala som/, rovnako plastiku nechtoveho lozka v lokalke..len to treba dobreho chirurga /tot mala kamoska, ja som sa tomu vyhla..som si poctivo kulala vecer nohy v repiku a roztlacala nechtove lozko a vytlacala hnis, a teda som sa vyhla strhavaniu a zarastaniu nechtov/
ak mas problemy so stitnozu zlazou..daj skontrolovat hormony aj u malej preistotu..ci to nie je dedicne / dojcit mozes/ ..su zeny co proste beru vysoke davky hormonov na stitnu zlazu a dojcia..len treba kontrolovat hladiny hormonov aj u dietatka, ale neprechadzaju do mlieka vo velkom
na zelezo..mozes brat pripravky zeleza alebo cervenu repu /uvarit v supke a mozes dat aj malej/, pripadne sladit melasou, obsahuje vela zeleza, strukoviny dalsie potraviny najdes : http://www.hematology.sk/modules.php?name=News&...
schudnutie..niekedy dojcenie brani zene schudnut..aby nebola vycerpana...skus cvicit, upravit stravu, rozhodne nie diety

lubinka26
3. mar 2012

@strapco13 fuuu, po precitani to znie vsetko ako jednoducho 😅 dakujem za rady, znamienko zaciem riesit asi co najskor, prst asi necham na potom, vsak o chvilku tu bude leto a v slapkach ma nebude boliet. nemozem si dovolit odist od malej na jeden den, ona nevie inak zaspat ako na prsniku 😒
teraz si ma trosku vystrasila s tymi hormonami aj u malej. pytala som sa na to dr. a hovorila, ze jej testy robili po narodeni v nemocnici a ze ju netreba zbytocne trapit branim krvi 😖 na poradnu ideme az v maji, mam dovtedy pockat, ci?
co sa tyka zeleza, mam tabletky a mala kvapky, ale niekedy na ne zabudam 😒
no a chudnutie... s cvicenim sme prave s kamoskou zacali minuly tyzden, tak uvidime, ci zaberie. neprejedam sa, ani nic podobne, ale neviem sa pohnut z vahy. a co sa tyka unavy a vycerpania, tak mam taky pocit kazdy kazducky den a len kvoli malej sa premaham. snad, ked sa otepli a vyjde slniecko sa mi energia vrati. no a dr. hovorila, ze som taka unavena, lebo vela kojim...

strapco13
3. mar 2012

@lubinka26 prst vie riesit chirurg ambulantne..do hodky si doma /podla vzdialenosti/
unava a kojenie..kojim dve deti..a unava je o niecom inom ako z dojcenia..skor zo starostlivosti, zo stereotypu, psychika robi vela, a hlavne z nedostatku zeleza u teba /cize nezabudat bna lieky 😉 / a so stitnej zlazy..toto by som poriesila hlavne
pokial mala skrining v nemocke v poriadku..tak genetiku by som vylucila co sa tyka stitnej zlazy..a ako som pisala tak hormobny prenikaju do mlieka len velk malo...cize v maji staci skontrolovat ...ale nemyslim ze by tam nieco bolo..mala ti nepribera nadmerne, a na fotkach vyzera krasna stastna, vesela..tie odbery skor pre ukludnenie, ze mozes ich brat ty tie lieky a ze priberanie malej nie je z toho.. http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/10/kolko-... dole mas link na graf o vahe a veku..zacźnac si tam vahu malej..ci sleduje svoju rastovu krivku..ale kedze startiovala na 4 kiulach a teraz ma nieco cez 11kil..by som povedala ze si presne sleduje svoju vahu /orientacne, z dvoch udajov sa neviem presnejsie vyjadrit/...cize vsetko je OK u malej
chudniutie..ak mas problem so stitnou zlaziou..mozno preto nevies chudnut..stitna zlaa ovplyvnuje metabolizmus

lubinka26
3. mar 2012

@strapco13 dakujem ti velmi pekne. si velmi zlata. no ten prst budem musiet riesti v BA, ale dam sa na to. musim sa dat dokopy, lebo je to strasne so mnou a mala ma velmi potrebuje. som rada, ze si z fotiek vycitala, ze je to stastne, usmievave, poslusne dietatko. bola velmi dobra od narodenia a stale aj je. stalo to vsetko za to a urcite si to poviem aj o veeeela rokov. snazim sa byt pre nu tou najlepsou mamkou, tak isto ako ostatne maminky 🙂
a teda je rozhodnute, kojit neprestanem 🙂 ked mam uprimne povedat, ani som si to nevedela predstavit 😀 snad to raz prezijem 🙂

strapco13
3. mar 2012

@lubinka26 pockaj..o poslusnosti som nic nepisala 😀 😀 to neviem vycitat..ale vyzera zdravo, to je hlavne
skus ten prst zatial doma...repikove kupele, ked sa koza rozmoci tak roztlacat nechrtove lozko /akoby si chcela zvacsit plochu pre nechet, cize okraje od seba tlacit, dobre strihat, nedovolit zarastat ak sa da, uvolnovat okraje nechtov ako vyrasta, vzdy musi byt okraj predny a bocne hore volne /a skus betadine masticku ak je to zapalene

lubinka26
3. mar 2012

@strapco13 no to som sa uz len sama pochvalila s tou poslusnostou 😀
musim sa najprv zbavit toho ziveho masa, lebo sa neviem dostat k nechtu. davam si na noc nejaku ciernu mast, co strasne smrdi, tusim Ichcitoxyl ci ako a ta mi super vytahuje hnis do rana, ale mam ho tam jak za vagon 😠 za ten skoro rok som uz vyskusala hadam cokolvek... snad sa mi to polepsi.
dakujem ti este raz a dobru noc ti prajem 🙂

strapco13
3. mar 2012

@lubinka26 ja som si pravidelne prepichovala a vytlacala ten hnis..len toto ma asi zachranilo pred rezanim...ale zas ja mozem na sbe ako dr robit sama pokusy 😀
kamoska sa takto trapila..plastika jej to spravila
dezinfikovat, mastit..asi pises o Ichtyolovej masti..ta tak smrdi ta je tiez dobra

dana_l
4. mar 2012

mozem sa spytat, nerozumiem tym tabulkam o prirastku hmotnosti deti. vedeli by ste mi ich vysvetlit na nejakom priklade?

vavrenka
4. mar 2012

@lubinka26 tvoja dcerka je chutnucka 😉 😵 😵, ti lekari vedia vydesit ☹ , ja som tiez dlhodobo anemicka a mam neprijemne zazivacie tazkosti a este sa mi zhorsil exem, tipujem, ze z vycerpania 😝 , mala sa mi budi na dojcenie v noci , no,ked je lepsia noc tak to viem spocitata-tak 6-7x, inak ovela viac, cez den chodim jak matoha, ale nechcem prestat kojit. je do zvlastne, ale cim je mala starsia , tym viac si dojcenie uzivam 😀.
ja mam fajn doktorku - pamatam si ako ma vystrasila, ked mi povedala, ze - babtko nam nejako malo pribera..- a ked sa zdvihla od paierov k malej ju popocuvat, uvidela ju zblizka a zahlasila pamatnu vectu- jej, ved to je dobre zivene babtko, spokojne, nemusi ist podla tabuliek- vies si predstavit ako mi odlahlo. moja mala vyzera, ze je tazsia nez je v skutocnosti, lebo ma krasne liciska a vsade, ked to len ide zahyby 😀 😀 , aj na zapastiach totalne. asi ma tenke kosti, tipujem..

luba41
4. mar 2012

@lubinka26 laická rada - zvýšiť podstatne denný príjem C vitamínu Tebe aj malej / skús sa opýtať tuto v téme o C vitamíne/ A na ten palec na nohe-velmi dobré je robiť si obklady z orginál čistej domácej ražnej pálenky. Neviem, či niekde zoženieš, ale skús. Vytláčať hnis a na noc zabaliť obklad. Overené a pomáha. 😉

zuzkat1
5. mar 2012

@strapco13 ahoj, prosim ta...mala ma 2 roky a takmer 2 mesiace a vcera vecer zacala odmietat mlieko☹ este predvcerom pila 5-6x pocas dna a v noci aj 5x a vcera este o 4tej si pytala a vecer o 7mej pri uspavani uz odmietla, nepytala ani v noci nadranom sa napila ale rano uz zas nie.. a dnes len raz (ale neviem ci len nedudlala) ona si aj pyta ze ham ale ked dam tak sa odtiahne po prvom cucnuti akoby jej nechutilo... nevies co sa mohlo stat?? ona je uplne spokojna akoby jej to nechybalo,ale ja som na nervy.... a navyse cez den som ju nevedela teda uspat..vcera vecer zaspala sama bez kojenia... nechcem prestat kojit... ja viem ze je to pekna doba ze 2 roky ale ja som nechcela tak skoro prestat

ivv
5. mar 2012

@zuzkat1 zuzi a nemozes byt tehu?
ja mam tiez dcerku v rovnakom veku a mne mala vlastne na cici len zaspava.. tzn kojime sa pred obednym spanim, vecernym spanim a niekedy s cici vypyta rano po zobudeni, pripadne po zobudeni z obedneho spanku.. co ma teda uz dlhsie vedie k myslienke, ci to nie je len dudlikovanie na ukludnenie sa.. nebudem tu rozpisovat ake mam uz male didi 😅 a ze sa mi nespusta mlieko.. ale teda ste tu take dlhodobo dojciace, alebo boli ste a dietko len dudlikovalo?
inak ked mi mala pred par mesiacmi zacala nepytat si.. tak mi to tiez prislo luto.. mozno preto jej doteraz nechavam aspon take male potesenie 🙂

lucka.lucy
5. mar 2012

ahoj babule, mame 3 tyzdnoveho krpca a kojim a mam problem 🙂 Ked sa prisaje tak papa velmi dobre, ALE papa takych 20 min z jedneho prsa a potom 15 - 20 z druheho a potom zaspi a nie ho zobudit aby papal viac, lebo tych 20 min co papa tak papa len to prve mliecko, co je skoro priesvitne, nieco ako mlieko a voda a nie to mliecko co pride potom. Takze ked ho ulozim spat, tak sa za taku pol hodinu zobudi,ze je hladny...a potom mam prsia velmi makke...bez mliecka. Takze ked sa zobudi tak mu musim dat flasku... takze co mam robit? Kupit si odsavacku, odsat tu vodu a nechat ho papat to mliecko potom? .... dakujeeeem

zuzkat1
6. mar 2012

@ivv nie som tehotna....

baby fakt POMOC! ona hrozne to mlieko chce, ale ked ochutna s placom sa odtiahne...nieco jej zacalo vadit... mam momentalne menzes,ale ten jej nikdy nevadil...bola som aj tehu a tiez jej to nevadilo... nezmenila som stravu ani kozmetiku nic... neviem co sa deje... ona chuda do pol 10tej plakala vecer co nevedela zaspat (inokedy o pol 8mej spi) a v noci 3x hrozny rev pokazde pytala mliecko ale nechuti jej... 2x z troch zobudeni nakoniec od unavy cucala aj take co jej nechuti ale az po 10minutovom placi a odmietani... dobreze ma nezbila - je na mna nahnevana lebo nieco s tym mliekom nie je ako ma byt... co mam robit??
rano uz odmietla zas...cez den si to ale vynahradi...len v noci a vecer nevie co so sebou... ani cez den mi vcera nespala...

beton
6. mar 2012

@zuzkat1
niektore deti sa takto spravaju napriklad, ked si chora alebo pri dlhsom odluceni od mamy. nezmenili ste rezim dna alebo nieco podobne? ked pises, ze v noci cucala, co tym myslis? naozaj pila alebo len tak dudlikovala na upokojenie? mensie deti zacnu strajkovat po cumliku, flaske (pouzivate nieco z toho?), ale aj po pohariku so sosacikom... mne to vyzera na oneskoreny tok mliecka. skusala si stlacanie prsnika? http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...

zuzkat1
6. mar 2012

@beton ma 2 roky... nemenili sme vobec nic a nebola bezo mna viac ako 2 hodiny este nikdy

ivv
6. mar 2012

@zuzkat1 uff.. neporadim, lebo netusim, co sa moze diat..
ja som na uplne opacnom pole.. mlieko nemam a mala aj tak cuca.. a nechcem ju oducat tak, ze mi prereve dni a noci ☹

strapco13
6. mar 2012

@zuzkat1 pozri jej do pusinky...ci nema nejaku bolacku..ine papa normalne?
si si ista, ze nie si tehotna?
menzes mas..mozno je to tym..kazdy menzes je iny..je ten menzes taky ako tie predtym?
nemali ste nejaku nastevu ..alebo nieco ine co by ju vykolajilo?

zuzkat1
6. mar 2012

@strapco13 vsetko ine papa normalne...mliecko moje nechcela ani z pohara... boli sme u nasich ale tam je ako doma... no menzes sa 4 dni ukazoval a len dnes sa rozbehol normalne ako vzdy...nezvykne sa ukazovat... maximalne ak 1 den a nie 4

zuzkat1
6. mar 2012

@ivv no ja by som bola rada keby cucala hoci aj naprazdno... a myslim ze ona by urcite cucala, keby tam nebolo to mlieko...nesedi jej.... 😢