Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

rovni
19. jan 2009

ahoj annag,
niekolko krat si mi dobre poradila a vela cerpam aj z tvojich rad ostanym.
Mam mensi problem,uplne sa nam pokazil nas krasny nocny rezim ktory sme mali uz od necelych dvoch mesiacov.Po vecernom kupani a kojeni mala pekne zaspinkala okolo osmej a spala s jednym nocnym papanim o stvrtej do pol osmej rano.Bolo to super,rada si pospim-vsak kto nie,bola som stastna ze nie sme hore kazde dve hodiny-ako to byva u niektorych babetiek.No a posledny tyzden sa mala budi aj o polnoci,potom o stvrtej-vzdy sa napapa a zaspi-cize sa budi asi od hladu,no a rano buntosi uz pred siestou.Som totalne nevyspata,mrzuta,vzdy mi trva najmenej hodinu kym zaspim potom ako ju nakojim.Viem,ze vela mamiciek je na tom podobne a mozno sa ani nemam na co stazovat,len sa mi teraz tazko na toto privyka,ked sme to mali take pekne.Mama mi vravi,ze jej uz moje mliecko nestaci,ze sa budi lebo je hladna a ze jej mam dat vecer flasu s umelym a potom bude lepsie spat a aj ja sa vyspim.Doteraz som ju len kojila,vcera mala pat mesiacov.Nechcela by som nejak vzdat alebo obmedzovat kojenie,no neviem co mam robit.Doobeda skoro vobec nespi-najlepsie sa jej drieme na prsku-podchvilou si pocucka a odfukuje.akonahle ju chcem prelozit do postielky,hned je hore a nepaci sa jej.Najlepsie spi v kociku vonku.
mam nadalej len kojit?je zle ked ju nechavam vyspat sa na prsku?
dakujem pekne za radu.

jana87
19. jan 2009

ahoj annag, ja by som tiez potrebovala tvoju radu, moj syncek bude mat tento tyzden 6 mesiacov, ale uz som zacala s prikmami o par dni skor, kedze si viac a viac pyta papat. V tychto dnoch dojcim kazde 2 hodiny, niekedy po 1,5 hodinke a uz som z toho dost unavena. Hlavne noci su hrozne, pretoze to uz papa kazdu hodinu. Takze zaciname papat mrkvicku pekne pomalicky, ale zacala som uvazovat vecer nad ryzovou kasou. Pretoze nase vecerne zaspavanie vyzera tak, ze asi 3 hodiny place, ja netusim, ci ho trapia zubky alebo je taky hladny, ale upokoji ho, ked mu dam prsnik a vycucne vsetko mliecko, co sa stihne za hodinku vytvorit. No a asi o polnoci konecne zaspinka, ale potom dojcim kazdu hodinku, ako som uz pisala. Myslis, ze neurobim chybu, ked mu ponuknem tu kasu?

zelmirka1
19. jan 2009

ahoj annag
zase sa chcem nieco opytat, mam v mraznicke odsate MM spred dvoch mesiacov....kolko vydrzi ? citala som ze max. 3 mesiace. Odsavala som hlavne prve dva mesiace kym som zacala spravne kojit a kym sa mi prsia velmi nalievali, teraz uz vlastne neodsavam lebo mam pocit ze mam mliecka akurat ako maly papa. Bude mi luto to vyhodit myslela som ze MM pouzijem do prikrmov ale to asi nevydrzi kym bude mat maly 6M lebo teraz mame necele 4M ? Mam odsavat dalej aby som si vytvorila zasoby ?

varticek
19. jan 2009

ahoj annag
chcela by som sa opytat - v jednom prispevku od Teba som nasla, ze zeleny hlien v stolici je problem, ale blizsie si nevysvetlila preco. moj Martinko, plne kojeny, dnes zeleny hlien v plienke mal, ale bez krvi. Zatial sa to stalo len raz, tak neviem, mam ist k lekarke?

annag
19. jan 2009

varticek - pokiaľ je to jednorázové, tak sa netráp, mohlo to byť predným mliečkom, niečo z Tvojej stravy, ak je však stolica dlhšie zelená, hlienovitá, zapácha ... tak je to príznak poruchy trávenia, bábetko môže mať nejakú infekciu, čo sa rieši probiotickými kvapkami, resp. aj atb ak je to infekcia bakteriálna a vo väčšom rozsahu - všetko sa zistí zo steru, ak by však veľmi často kakal, bol nezvyčajne mrzutý, odmietal papať a nedajbože aj vracal, tak čím skôr k lekárovi aby sa nedehydroval, každopádne veľa dojčenia mu len pomôže - zavodní sa a MM obsahuje samo o sebe probiotiká, ktoré črevnú flóru upravuje, ak používaš cumle, klobúčiky, tak ich hneď dôkladne vysterilizuj

annag
19. jan 2009

zelmirka, ono je to tak, na Slovensku a v Čechách sa udávajú tri mesiace. Ja mám však tichý pocit, že tento termín vznikol obyčajným prebratím údajov zo zahraničia, ale pri preklade sa zabudlo uviesť, že sa jedná o teplotu v mraziacej časti chladničky (tej nad výparníkom, čo má 1-2 hviezdičky). Hlboko mrazené mliečko -teda mliečko zmrazené pod teplotu mínus 18 stupňov sa podľa všetkých zahraničných materiálov môže skladovať 6-12 mesiacov . Stačí, ak cez google vyhľadáš akúkoľvek stránku o dojčení napr. v angličtine. Naše hygienické normy sú vo všeobecnosti oveľa tvrdšie než normy EU či ostatných častí sveta a hygienici už z princípu celé roky nie sú ochotní z nich poľaviť, napriek tomu, že im to zákon umožňuje. V praxi sa trvanlivosť určuje tak, že sa robí rozbor zmrazenej potraviny v istých intervaloch a zisťuje sa jej kvalita. No aj keď je možné trvanlivosť predĺžiť, nepochopiteľne sa to skostnatelým systémom nepovolí. To hovorím o všetkých potravinách určených pre obyvateľstvo, nie na domáce použitie, tam to žiaden zákon nerieši. Takisto je rozdiel, či ide odsaté mliečko mamičkinmu dieťatku alebo ide o mliečko z laktačnej banky - tam sa mliečko okrem mrazenia aj pasterizuje. Myslím si, že naše deti nie sú iné než milióny detí po celom svete. AK mliečko vhodne zmrazené a uchované vyhovuje im, musí vyhovovať aj našim deťom. Dokonca aj pri skladovaní sú oveľa benevolentnejší - bežne sa odporúča skladovať 48 hodín v chladničke . Čiže ak si dodržala hygienu, mliečko si nedržala v teple, zamrazila si ho v mrazničke po 18 stupňov a zmrazilo sa v jadre do 240 minút, tak ho bez obáv môžeš použiť.

lujzalota
19. jan 2009

Ahojte maminky a ahoj Annag, ja sa Ti chcem veľmi aj takto verejne poďakovať za Tvoje rady, za Tvoju podporu a nesmiernu trpezlivosť, ktorú máš s nami, menej skúsenými maminami. Tak ako som Ti už písala do IP si pre nás Anjelom, ktorý nad nami a nad našimi bábätkami drží ochrannú ruku (aj keď Ty o sebe tvrdíš, že anjel nie si, ale minimálne tá trpezlivosť s nami je anjelská). Je to už týždeň, čo Oliverka neprikrmujem, a som na to nesmierne hrdá, že som to dokázala, lebo veď vieš, ýe tá moja cesta bola dlhá a kľukatá, ale s Tvojimi radami sa to dá krásne zvládnuť. Tak ešte raz vďaska za to že si. 😀

annag
19. jan 2009

lujzalota, ďakujem veľmi pekne 😵 , Tvoj príbeh bol pre mňa tiež veľmi poučný , takže podobne - veľká vďaka, prajem Ti veľa radosti s maličkým a krásne dojčenie 🙂 🙂 🙂

annag
19. jan 2009

rovni - určite dojči naďalej, malá je bez ohľadu na druh výživy v rastovom špurte a potrebuje častejšie papať. MM je však pre ňu stále plnohodnotný zdroj výživy a nie je dôvod nahrádzať ho UM. Pokiaľ budeš dojčiť, tak jej žiadne UM netreba dávať. Možno viac zasýti, ale je to dané tým, že je oveľa ťažšie stráviteľné než MM, obsahuje kravskú ťažko stráviteľnú bielkovinu, ak máš ten najlepší multivitamín k dispozícii, bola by škoda ho ďalej nevyuživať. Jej orgány za mesiac ešte dozrejú a lepšie sa pripravia na veľký nápor, ktorý ich spracovávaním tuhej stravy čaká. Čo sa týka zaspávania na prsíčku, záleží len od Teba. Ak Ťa to obmedzuje, je čas zmeniť to. Ak až tak nie, nemusíš nič meniť. Zaspávanie na prsníku je dobré odučiť pred odstavením, lebo potom bábo trpí naraz 2x - raz preto, že nemôže spávať na prsníku a raz preto, že prichádza o dojčenie. Ale takisto je dôležité odučiť ju od spania na prsíčku, pokiaľ sa rozhodneš po polroku učiť ju prespať celú noc. Pokiaľ sa naučí predtým zaspávať bez prsíčka, pôjde odúčanie ľahšie. 🙂

annag
19. jan 2009

janka87 - MM asi v zásobe nemáš. Kaša sa má dávať ako tretí príkrm v poradí najmä preto, že je sladká. Ak ju začne jesť dieťa pred zeleninou a ovocím, tak potom ich nechce jesť, zdajú sa mu príliš mdlé a nechutné.Okrem toho zavádzanie príkrmov je predovšetkým o zavádzaní nemliečnej stravy, ktorá je náhrada za mlieko. Môžeš to vyskúšať, ak rátaš s rizikom, že bude možno horšie papať ostatné príkrmy, ale nesľubuj si od toho extra zlepšenie, naopak, môže byť aj horšie. Kaša môže byť ťažká na žalúdok a bábetko môže bolieť bruško. Takisto sa môže stať, že účinok bude krátkodobý a po istom čase sa začne opäť v noci budiť. Existuje aj možnosť dať mu napr. zemiakovú kašu zmiešanú s Tvojim mliečkom, bábo nemusí zásadne jesť večer mliečnu kašu, ani príkrm nemusí byť zásadne na obed. V neposlednom rade treba mať na pamäti, že kúpnou mliečnou kašou príde po prvý krát do styku s kravskou bielkovinou a môže alergicky zareagovať.

kubkovka
19. jan 2009

ahojte, tak iba kojim, prikladam ju casto, ale prisaje sa na par minut a uz nechce......ale neplace, je spokojna......zeby sa to mliecko rozbehlo a jej staci tych par minut alebo sa jaj nechce tahat?

oliverkaa
19. jan 2009

annag,malinky je plne kojeny, ma normalnu zltu stolicu, ale v kazdej plienocke je aj trochu zeleneho,sem-tam je to hlienovite ale nezapacha, myslim ze je to kvoli prednemu mliecku. Je to v pohode ked to je v kazdej plienke,aj ked nebola stolica?
Mamicky prosim Vas,dnes som zacala s odsavanim, chcela by som vediet do coho si skladujete mliecko v mraznicke?do saciek?Dakujem pekne za radu 🙂

kubkovka
19. jan 2009

oliverka, tak ja skladujem do sackov na to urcenych........

oliverkaa
19. jan 2009

kubkovka, kde ich kupim? v lekarni?a ked sa vyberie mliecko z mraznicky moze sa hned rozmrazit pod horucou vodou?

annag
19. jan 2009

kubkovka, a koľko je to pár minút? no taká veľká kočka už nepotrebuje piť dlho, stačí 5-10 minút

oliverka, stolica bude OK, keď si takto pukne do plienočky, tak to ozelenie aj vplyvom vzduchu, aj trošku hlienu je v poriadku
- mliečko môžeš mraziť do hocičoho, čo je vhodné do mrazničky a je určené pre styk s potravinami, bežné umelé misky, fľašky z detskej výživy, sklené fľašky zo zaváranín, vrecká tiež - existujú aj špeciálne

kubkovka
19. jan 2009

no je to nejakych 5-10 minut.........a v noci a nadranom dlhsie

oliverkaa
19. jan 2009

Dakujem krasne za rady 😉

annag
19. jan 2009

kubkovka, no mliečko sa rozbehlo, gratulujem 😉 🙂

kubkovka
19. jan 2009

no dakujem, aj sa mi dari nieco odsat, sice za cely den nejakych 70-120 ml, ako kedy, ale da sa........uz len nech pribera a budeme spokojni........este raz dakujem annag.....

annag
19. jan 2009

jeeej, však to odsaješ nádherne, mliečka máš až až 😵

martija
19. jan 2009

Ani ahoj,zas ja otrava 😀 .Prosim ta,ked budes mat cas,chcem sa spytat,kolko mliecka zhruba potrebuje este 7 mesacne mimi,ked dokrmujeme.Ideme podla rad lekarky,zacali sme inak v spanielsku,teraz sme na sk,tak sme museli zacat nanovo podla slovenskych "osnov". Rano papa ovocie,poobede zeleninku a asi dva dni k tomu masko.Kase sme davali,ale sme aj vynechali,lebo ma vraj nabeh na alergie a sa mi zdalo,ze tie kase to zhorsovali,tak zatial nedavame,takze papa dva krat denne.ale konecne k mojmu problemu - zbasti toho vela,teda asi tak 180 az 200 ml, na rano aj poobede a mliecko - NIST 😒 . Kojim ho v noci,tak dva krat,pocas dna medzi tym jedenim raz a vecer ked ide spat zase,inak nechce.....Zacina sa mi pomalsie spustat mliecko,vzdy sa mi pomalsie spustalo,ked boli prazdnejsie prsa,tak z toho dedukujem,ze mliecka za posledne dni,ked sa rozjedol,tak rapidne ubudlo.Co s tym,je to ok???Staci mu,ked papa tuhu stravu dojcenie poobede a vecer a v noci???
vopred dakujem,prajem dobru noc

rovni
20. jan 2009

annag dakujem,si skvela,urcite budem kojit aj nadalej,aj ked dnesna noc bola tazka-kazde 3 hodiny hore,vstavanie o 6-takto sme to nemali od cias co bola malinke babo
a teraz doobeda zase spala na prsku 15 min a po prelozeni do postielky 10 min ☹

annag
20. jan 2009

martija - stačí mu to, ešte keby si aj ráno trošku cucol, bolo by to fajn, tvorba mliečka sa príkrmami znížila na novú úroveň - o čo malý menej vypije, o to menej sa tvorí mliečka. Napriek tomu takto môžeš dojčiť veľmi dlho a pokiaľ má nábeh na alergiu, treba ho dojčiť aspoň rok a nedávať nič iné z mlieka. Ak papal bezlepkovú kašu - ryžovú, tak mu asi vadilo UM, takže potom ak kašu, tak bez bezmliečnu, prípadne zmiešanú Tvojim mliečkom. Bolo by fajn, keďže môže len Tvoje mliečko, ak by si si mliečko do zásoby aj odsávala, možno prvé dni odsaješ máličko, no častou stimuláciou to v priebehu týždňa dvoch bude viac. Len upozorním, že mliečko pri odsávaní sa ťažšie spúšťa, treba aj naprázdno pumpovať 5 minút, ak sa nespustí, dať pauzu a skúsiť znovu. Odsávaj vtedy, keď máš pocit plnších pŕs, resp. po dojčení, ak sa Ti zdá, že nevypil "všetko" mliečko. Odsávať sa dá aj súčasne s dojčením, vtedy sa naplno využije spúšťací reflex vyvolaný pusinkou bábetka. Odsaté mliečko môžeš použiť do kaše či omáčok.
Bábetko s dvomi príkrmami by malo vypiť do dňa asi pol litra mliečka. Ide najmä o vápnik. No čisto dojčené bábo toľko vypiť nemusí, lebo vápnik z MM vie oveľa lepšie využiť než vápnik z UM či iného mlieka. Takže pri čisto dojčenom bábetku sa hovorí skôr o počte dojčení, hoci krátkych. Deti si dokážu potrebné mliečko vydolovať aj keď sú prsníky zdanlivo prázdne. 🙂

annag
20. jan 2009

rovni, 3 hodiny sú paráda, ešte bude aj horšie, možno každú hodinu, keď sa bude budiť často a nie pre hlad a nebude vedieť zaspinkať , neboj, vydržali iné maminy, vydržíš aj Ty, dôležité je, aby si sa s tým vnútorne vyrovnala 😀

sjuzocka
20. jan 2009

chcem sa s vami poradit. Mam 4 mesacneho krpca ktory vazi 8500 a meria 67. Sestricke sa to zdalo dost tak mi odporuca striedat kojenie s vodou prevarenou 50 ml vo flaske. ze ked nebude chciet tak mozem dat zase prsnik. ale nie som si tym uplne ista ci to mam robit..... co si o tom myslite? povedala ze mozem dat flasku lebo maly je nauceny uz dobre sa prisat na prsnik. sa aj bojim ci nezacnem stracat mlieko ked zacnem davat vodu.

luci79
20. jan 2009

chcela by som sa takisto poradit, co 'znamena' ked sa maly zacne pri prsniku velmi 'nadrapovat', taha mi prsnik, potom ho pusti, znaova chyti, sem-tam je to aj s placom. Ale co som si vsimla robi to len s lavym, ked ho potom prilozim ku druhemu tak si pekne papka... ☹ . Je mozne, ze je tam menej mliecka? Ale bo mu chuti len z jedneho? 😨

annag
20. jan 2009

sjuzi, určite nie, nič také nepotrebuje, voda bábetko klame a môže pokaziť celé dojčenie o fľaši ani nehovorím, žiadnu fľašu nepotrebuje, od smädu má predné mliečko

kuk sem :

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

annag
20. jan 2009

luci, áno, bude v ňom menej mliečka, tým pádom mu aj slabšie tečie a samozrejme preferuje lepší prsník. Je to normálne, väčšinou máme rôzne prsníky, môžeš sa rozhodnúť ako dojčiť:

- len z dobrého a z druhého nedojčiť vôbec
- z dobrého a horšieho len raz - dva krát do dňa
- z dobrého aj horšieho
- jedno dojčenie z dobrého, druhé dojčenie z dobrého i horšieho

a samozrejme, môžeš produkciu v ňom zlepšiť, a to tak, že ak ho úplne neodmieta, najskôr z horšieho, potom dopapať z dobrého a okrem toho čo najčastejšie odsávať, o týždeň - dva sa produkcia v ňom oveľa zvýši
🙂

luci79
20. jan 2009

ANNAG, velmi pekne Ti dakujem za skoru odpoved. Zachvilku bude papkat tak som zvedava ci ho znova 'odmietne'. On zacne papakat, ale po 5.minutach je nespokojny, natahuje sa a ked ho prelozim, 'nic sa nedeje' ☹ ...
Staci ak odsavam 1xdenne? V noci? Cez den akosi nestiham... Alebo by som mala teraz z toho prsika odsavat castejsie?

annag
20. jan 2009

luci a z druhého potom papá aho dlho?