Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

sasikas
13. máj 2010

Ahojte maminky, Annaq.
Prosim vas o radu.Mam mesacnu dcerku, doteraz sme s dojcenim problem nemali, pekne priberala, kojila som ked si vypytala. Avsak posledne 3 dni, mame problem. Vzdy vecer mam malo mliecka, malinka je na prsniku nervozna, pretoze jej skoro nic netecie, musim prestriedat prsniky 2 aj 3 krat, pri jednom kojeni. Tento problem mame iba vecer, cez den je to v poriadku. Uz som z toho nestastna a neviem co robit, ci dat UM na noc ( co by som nerada ) alebo co. ☹ Prosim poradte. Dakujem. 😉

rimmel
13. máj 2010

sasi ja skusim, vecer babatka byvaju "podrazdenejsie" uplakanejsie, vies hotove z celeho dna, si si ista ze nemas mliecko??

zuzkat1
13. máj 2010

sasi...odbornik nie som, ale pijes dost?lebo ja ked zanedbam tak tiez sa mi zda ze horsie ide...UM nedavaj kym mala pekne pribera, prikladaj ju castejsie a ono sa to upravi...ono to obcas byva ze potreba deticiek narasta a kym sa tvoje telo spamata tak to vyzera ze nemas mliecko...ale chce to cas a upravi sa to ...tvorba mliecka sa zvysi🙂
aj my sme tym presli v 6tom tyzdni aj tretom mesiaci..ja som isty cas riesila tento isty problem tak, ze rano ked som mala mliecka dost som vzdy odsala a mala dostala vecer este to odstate + kojenie... ale to len kym sa to neupravilo... a samozrejme po vecernom kojeni som odsavala aby som poslala telu info ze by to chcelo trochu viacej mliecka 😉

annag
13. máj 2010

diduska777 - niektorým mamičkám sa tie blanky - pľuzgieriky opakujú. ALe často je to spojené s kvasinkvou infekciou. Uvidíme 😅 . Ak by Ťa bradavka pálila, štípala, svrbela , bola citlivá na dotyk, chlad ... proste by si vedela, že ju "máš" - bude tam i infekcia.

ale dúfajme, že nie a že už budeš mať pokoj , držím palce 🙂

annag
13. máj 2010

sasikas

dokrmovať netreba, zrejme ste obidve večer iba viac unavené, mliečko sa Ti ťažko spúšťa. Ono sa tvorí i počas práve prebiehajúceho dojčenia. Skús sa zamerať skôr na to, aby ste večer mali obidve príjemný - postupuješ, veľmi, veľmi dobre - dojčíš často, striedaš prsníky , ale prečítaj si prosím tieto články, možno Ti trošku pomôžu - chce to minimum podnetov, ticho, prítmie, ideálne šupnúť sa do postele s maličkou, teplý čajík knižku aby ste obidve relaxovali a z nepríjemného času sa stala tá najkrajšia časť dňa 🙂

http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...

sasikas
13. máj 2010

rimmel- no ja mliecko myslim mam ale asi jej nestaci....ked si skusim po vecernom kojeni odsat tak nejde skoro nic...z toho dedukujem ze jej to asi nestaci.... ☹ teraz som jej dala papat, a kludne zaspala.....tak uz som z toho jelen..... 😀
zuzka- ja pijem praveze velmi vela.....UM nechcem dat...este vydrzime a uvidim....dufam ze sa to upravi.....a tiez som rozmyslala ze urobim tak ako pises, ze rano, pocas dna a v noci skusim odsat a dam jej to potom k vecernemu papaniu...... 😉
baby dik 😉

annag
13. máj 2010

rimmel

chápem, že pre Teba je 4:30 hlboká noc, no pre staršie deti je už ráno 😝 😀 . Takto sa deti fakt často správajú, ideálne je ak si chceš pospať spacifikovať bábo bradavkou v puse. Alebo sa prispôsobiť a začať deň tiež tak skoro 😅 .

annag
13. máj 2010

sasikas

- ten spôsob - ráno nazbierať a večer dať bábetku vypiť - to je prvý úspešný krok k predčasnému odstaveniu - to prosím nerob. Takéto bábo Ti vypije aj 2 fľaše - je to dieťa, ktoré prežíva v danej chvíli záťaž a bude piť až kým sa nepogrcká. Presne ako keď je dospelý v strese - vyje večer celú chladničku , len aby sa upokojil ....

sasikas
13. máj 2010

annaq- dakujem....vyskusam tvoje rady a urobime si vecer intimco s malinkou...🙂idem este kuknut tie clanky... 🙂je pravda ze uz pri poslednom vecernom kojeni, ked je okupkana, a mame pritmie tak uz je kludnejsia..... 😉

zuzkat1
13. máj 2010

annag... neviem u mna to fungovalo... vypila max 60ml a dokojila sa a zaspala na prsniku... teraz uz flasu uplne odmieta a chce len prsnik... ale to je len moja skusenost

krakulka
13. máj 2010

Ahoj Annag, Andrejko papa pekne, min. tyzden sme boli na ockovani a v 11t. mal Andrejko 60,5 cm, 6000g, tyzdenny prirastok 200g - myslim, ze super. Chcem sa spytat na spinkanie. Andrejko cez den nechce spinkat v kociku. Je to od ockovania. Neviem, ci mu je tam teplo, aj ked ho menej naobliekam, tak strasne place. Doma spinka v babyvaku, vzdy tak 1/2-1h. po kojeni, cca 20min. - 1 hodku. Nie je to vela. V kociku spinkal aj 2-3h. v kuse. Chodievali sme na prechadzky tak 1-2x za den. Teraz som sa s nim uz 2x vratila domov. Nepomahlo nic, a nechcela som ho trapit. Z tolkeho placu uz zacal kaslat a sopliky mu zostavali v krku. Obcas ich vygrcka. Chcem sa spytat, ci ten spanok moze byt ovplyvneny tym ockovanim a ci mozem dufat, ze sa to zmeni. Vsetci mi brblu, ze si za to mozem sama, lebo Andrejko je nauceny len na rukach. No ja si myslim svoje, nema vyznam pustat sa s nimi do debaty. 🙂 V noci sa Andrejko budu po 4h. Ide spinkat cca medzi 20-21,30h. Rano je hore uz okolo 5,30-6,30h. Andrejka kojim ako si povie, byvalo to presne - tak si pytal kazde 3h. teraz sa to meni - niekedy uz za 2 h., niekedy 2,5 alebo 3.
Dakujem. Krasny clanok si napisala. Dala som jeho odkaz na FB. Dufam,ze to nevadi. 😕

sasikas
13. máj 2010

annaq- aha, takze rano nezbierat? 😲 no dobre ze si mi povedala....uz som sa zajtra na to chystala.... 😀 diky moc

strapco13
13. máj 2010

krakulka..je to asi tym ockovanim..aj my sme mali podobne stavy..len vydrzat..nam sa to do 2-3 tyzdnoch vratilo do normy..kazde ockovanie ho total rozhadzalo..len kojit podla potrieb maleho..my sme cuckali tiez castejsie

annag
13. máj 2010

sasikas - odsávať môžeš, ale nedávať , mliečko zamraziť. 🙂

zuzkat1 - chvalabohu, že to tak doteraz bolo - ide však o riziká. To, či to u Vás fungovalo, si môžeš povedať tak o dva roky 😅, zatiaľ si na začiatku, je predčasné robiť závery. Mala si zachovaný silný tok mliečka, bábo si nepotrebovalo vyberať medzi silným a slabým tokom mliečka. Ale keďže cumle kazia správne prisatie a zároveň si bábo do hlávky zafixuje plynulý a rýchly tok mliečka, ľahšie nastane v budúcnosti situácia, kedy zareaguje odmietaním prsníka - nemusí sa to stať, no riziko , že sa tak stane, existuje. Stačí, že sa prirodzene zníži tvorba mliečka, a bábo, ktoré poznalo cumeľ začne hrýzť, naťahovať bradavku, alebo aj úplne prsník odmietať. To sa bábätku, ktoré cumeľ, fľašu nepozná nestáva.

takže ide len o to - načo podstupovať riziká, ak to vôbec nie je nutné. 🙂

labutka
13. máj 2010

ja opakujem cast mojej otazky, ktora zostala nezodpovedana...
vidim ze ste tu preberali zmrazene mlieko, mna celkom zaujima, ci vie dieta zistit, ze rozmrazene mlieko je pokazene. alebo ako sa to da zistit?
a vadi mlieku, ked pri zohrievani voda vrie?

sasikas
13. máj 2010

annaq- ale ked odsajem a dam zmrazit, tak potom to tak ci tak dostane v pripade nudze z flasky a bude mat silny tok mliecka, ci?....ja som z toho jelen.... 😀 sak to je hotova veda to kojenie.... 🙂 a to som pred tehu myslela ze strcim didi a je to.... 😀 😀

annag
13. máj 2010

krakulka,

jasné, môže to byť tým - je to presne o tom strese, ktorý prežil. očkovanie je takisto stres pre bábo, môže byť viac citlivý . A ak si ho napr. bola očkovať kočíkom, mohol si i zafixovať asociáciu - kočík = prežitá bolesť.... Ale môže mu byť horúco, nepohodlne, možno si len potrebuje cucnúť. Skús s ním ísť niekam so parku a ak bude plakať, vždy ho vezmi na ruky, daj prsíčko, vyplakávať nemá zmysel . Možno si kočík opäť obľúbi až keď prejdeš na športový a bude mať výhľad. máš vak, tak môže ísť vonku v nosiči, no a čo 😅

annag
13. máj 2010

sasikas, to si odložíš do príkrmov po polroku - a tie budeš dávať lyžičkou 🙂 .

základ úspešného a bezproblémového, bezbolestného dojčenia je:
- správne prisatie
- dojčenie na požiadanie
- žiaden cumeľ
- žiadna fľaša

keby toto dodržali všetky mamičky, tak dojčia takmer všetky 😅

strapco13
13. máj 2010

sasikas...mliecko zamraz a skladuj k prikrmom..mozes do kasiciek alebo do zeleninky, ci ovocia potom pridat

labutka..rozmrazene mlieko niekedy smrdi trochu..nie je pokazene, ale babo ho moze samotne odmietnut
ja ohrievam tak, ze zohrejem vodu v kanvici, nalej do misky kde uz mam flasku s mliekom a necham ohriat..cize uz priamo nevrie a ohriate je zachvilu 😉

miyya
13. máj 2010

tak tak annag aj mne si pomohla 😉 .ale mi sme mali cumel. teraz nechce cumel vôbec,ale cicík pýta stále. nemožné ho odmietnuť. 🙂 🙂

annag
13. máj 2010

labutka

nerozozná - MM sa v skutočnosti málokedy pokazí , pretože obsahuje látky, ktoré ničia vírusy a baktérie, MM nedovolí tým zlým množiť sa.

zistiť sa to na oko nedá, ale ak si dodržiavala správny postup a hygienu pri odsávaní, mrazení, nič mu nebude. Zmenená chuť a vôňa sú normálne.

- ak voda vrie, nie je to ideálne, ale vždy je to ďaleko lepšia voľba než UM. Ideálne je rozmrazovať mlieko vo vodnom kúpeli, či pod tečúcou teplou vodou na cca 37 stupňov - ako je teplota tela.

sasikas
13. máj 2010

ahaaa....tak uz mam v tom jasno.....dakujem.... 🙂

annag
13. máj 2010

ja sa veľmi teším, že článok zaujal a že sa vám páči a snáď i pomôže mamičkám argumentovať okoliu, že lásky a pozornosti nie je nikdy dosť , šíri sa ozaj rýchlo medzi mamičkami po internete a to som samozrejme veľmi rada . ďakujem 😵

strapco13
13. máj 2010

labutka..ty si sa pytala na ohrievanie mlieka alebo rozmrazovanie? 😅 ..lebo rozmrazovat urcite nie v horucom kupeli

leelo
13. máj 2010

annag, ja som tvoj clanok kopla aj do temy : nechce spat v postielke. odvtedy ziaden prispevok. snad som im to tam nerozvratila... 😎

pisali ste o upchatych mliekovodoch - mne sa to pomerne casto vracia, niekedy boli viac, inokedy menej, velakrat najdem len bielu bodku, vyskrabnem nechtom a ide sa dalej. davam si vtedy vzdy imazol, ale bradavky ma nebolia, nesvrbia, necitim nic, tak vacsinou po 2 dnoch to s imazolom vzdam a teda asi nepreliecim.
katka, mam otazku - nemoze byt nieco ine? snazim sa prsniky vyprazdnovat, stlacam, striedam futbalovu s priecnou na oboch. jedine, kedy toto zanedbam je v noci - niekedy maly zaspi skor ako ho stihnem poprehadzovat + vtedy, ked dojcim vonku, bez koj.vankusa. moze to mat s tym suvis? zeby sa prsia vzdy tak splasili?
ja uz kvoli tomu, aby len necuckal, ale i vyprazdnoval, som pred par mesiacmi upustila od kojenia v lahu. teraz by sa mi aj zislo, ale maly uz nechce...

labutka
13. máj 2010

anka, dakujem. fuha, ja kazde mlieko co rozmrazim (rozmrazujem vo vodnom kupeli - davam do studenej vody, a postupne sa voda zohreje, ale nezovrie), tak mam pocit ze smrdi. lenze mne smrdi aj to mlieko, ktore si rano odstriekam, dam do chladnicky a vecer zohrejem. a ked som ho ochutnala, tak nebolo "kysle", ale na konci som mala na jazyku taku ako keby papierovu chut. tak neviem.
ale maly kasu zjedol.
akurat manzelovi ta kasa smrdela.
a pripominam aj to, ze mlieko pouzivam len na vyrobu kase, syna normalne kojim.
co si o tom myslite?

este k tej hygiene - kedze mame tvrdu vodu, ak som flasky vyvarila, pripadali mi spinavsie, nez ked ju vyumyvam pod horucou vodou s jarou. sterilizator nemame. takze len umyvam horucou vodou a jarou. horuca voda u mna znamena, ze je pusteny len teply kohutik a musim mat rukavice, aby som sa nepopalila.

ja uz asi vsetky ostatne mlieka pouzijem len do kupela....

a este ma zaujima toto - citala som, ze pri odsavani je dobre prvych 10-20 ml mlieka vyliat. tomu nerozumiem preco. ved ked kojim, tak pred kojenim nikdy mlieko neodstierkavam a az potom zacnem kojit... 😕

strapco13
13. máj 2010

labutka..kup si ten sterilizator do mikrovlnky napr..ja na neho nedam dopustit..umy jem flasky v teplej vode..nemusim sa bat popalenin a za 5-8 min /podla mikrovlnky/ je to hotove.len este nechavam 10min v mikrovlnke, lebo je to strasne horuce 😅

labutka
13. máj 2010

strapco, ja uz neodsavam 🙂 uz kojim len 2 krat cez den, vecer a vnoci. na odsatie uz toho vela neostane. 😀 a mikrovlnku tiez nemame. 😖
mozno pri druhom budem riesit sterilizator, mam tie predsterilizovne pohariky od aventu, ale odsavacka sa umyva dost blbo.

lucia31
13. máj 2010

labutka,aj my mame velmi tvrdu vodu a sterilizaciu flasiek a odsavacky som vyriesila tak, ze som ich parila ..normalne ako buchty 😉 cize som ich sterilizovala horucou parou, mala som na to osobitny hrniec a boli krasne...
...aj ja som citala, ze prvych asi 10ml odsriekaneho vyliat, ze moze byt kontaminovane...nikdy som to nerobila a malej nebolo a ani nie je absolutne nic 🙂 MM ma v sebe vela protilatok,ktore brania mnozeniu sa bakterii

labutka
13. máj 2010

lucia, dik za tip, to by ma nenapadlo... ja som skusala len vyvarat, ale ked som aj na treti krat vytiahla flasky s povlakom, tak som to vzdala.