Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
11. apr 2009

evixa, nabiehaj podľa tempa bábetka, ale asi tak , že ak zje plnú dávku príkrmu - teda cca 150-200g, tak je určite pripravené aj na ďalší príkrm, väčšinou je to interval cca 3-4 týždne na každý ďalší chod.

danulik
11. apr 2009

annag - dakujem, pred spanim vzdy prestriedam obidva aj niekolkokrat kym zaspi (zaspava na prse), takze to nie je problem 😉

zuz11
11. apr 2009

Ahoj Annag, dlho sme ziaden problem neriesili tak zasa muselo nieco prist 🤐
posledne dni sa mi zda ze ma maly dost prazdne plienky ( je pravda rano sa precikal) ale napr vecer pred kupanim mal v plienke asi iba raz dva krat cvrknute a to ju mal skoro 3 hodky 🤐 co ho doma vazim so mnou na vahe co je cca orientacne tak pred dvoma tyzdnami mal 6300g a dnes 6400g 🤐 ale od poslednej poradni 5.3. co mal 5450g to vyzera na narast o kilecko len teraz sa mi zda ze spomalil a hlavne to cikanie ma trapi 🤐
dokonca doteraz sme mali tak ze co dojcenie to jedno prso a vcera vecer pred spanim oba a aj v noci oba a aj rano oba 🤐
a aj dokonca ho musim pochvalit, chodi spat okolo osmej a prespi az do tretej co je cca 7 hodin uz 4 noci za sebou 🤐 najskor som mala prvu noc prsia na prasknutie ale teraz sa ustalili 🤐 moze to mat za nasledok ze sa mi tvori menej mlieka? ked je takto teplo tak jedava kazde 2 max 3 hodky castejsie mu moc nechcem davat lebo zvykne potom grckat ked papa castejsie a ked ho prepchavam 🤐

dik za radu a pekne sviatky prajem vsetkym mamickam 😉

shupolienka
12. apr 2009

Ahoj Annag:
potrebujem poradit 😢
Vcera doobeda ma strasne zacala boliet hlava, boli sme v tescu na nakupoch a poobede ked sme sa vratili som mala 37,7 teplotu. Lahla som si s malym spat nech to vyspim, zobudila som sa hlava ma stale bolela ale mala som uz len 37,2. Navecer mi stupla na 37,7 zase tak som si dala radsej panadol a isla som spat o deviatej s malym. O desiatej som sa zobudila ze mi je strasna zima a mala som 38,6 tak som sa vypotila a kleslo mi to na 37,9. Maleho som kojila o druhej rano. O stvrtej mi zase stupla na 39,2 tak som si dala druhy panadol a zase sa vypotila. O stvrt na sest vstal maly a nakojila som ho vtedy som mala uz len 38. Este sme zaspali a vstali az o pol osmej. Teraz mam 37,5. Nemyslim si ze mam zapalene prsniky. Vobec ma nebolia, bradavky nemam bolave, prsia mam mäkke. Neviem ci nemozem mat nejaky virus. Chcela som sa spytat, mohla som kojit aj ked som mala take vysoke teploty? ☹ Nemoze to maly odo mna dostat? ☹ Ako dlho mozem uzivat ten panadol? zatial som mala len dve tabletky, v letaku je pisane ze len jeden den, co mam spravit ked mi budu tie teploty zase tak velmi stupat co si mam dat? ☹
dakujem

annag
12. apr 2009

shupolienka, to ma mrzí 😔 , pokiaľ si si istá, že prsníky sú v poriadku, tak to môže byť vírus ako píšeš. Spokojne dojči naďalej, naopak, je to veľmi potrebné, lebo MM obsahuje látky, ktoré chránia bábo pred ochorením, resp. mu pomôžu prekonať ochorenie v miernej podobe. Ak už ochorel, tak preto, že sa tiež nakazil kvapôčkovou infekciou, tým, že si bola v jeho blízkosti, nie cez MM. Panadol môžeš užívať normálne každých 6 hodín, žiadne obavy,môžeš ho striedať aj s ibuprofenom, ak máš nejaký zápal, ľahšie ustúpi. Môžeš dojči pri akejkoľvek teplote, no ak užívaš lieky, tak by nemusela byť vysoká. Hlavne nezabudni viac piť , malého si daj k sebe do postele - alebo nech Ti ho nosia a dojči ho tiež často, aby si si udržala laktáciu a aby mu mliečko nechýbalo - potrebuje tiež piť častejšie , keďže je vonku teplo.

Pokaľ by bol chorý aj on, tak bu brať lieky a budete sa liečiť obaja. Ale je mizivá pravdepodobnosť, že by sa z toho vykľulo ochorenie, pri ktorom by si dojčiť ozaj nemohla. AJ keď by si brala napr. ATB dojčiť môžeš. Teda ak Ti bude zle, choď k lekárovi, väčšina bežných liekov sa počas dojčenia užívať môže.

shupolienka
12. apr 2009

dakujem Annag: si ma upokojila 🙂
no zatial sa maly drzi, sice trosku soplikuje ale len trosku.

shupolienka
12. apr 2009

a este sa chcem opytat, ako je to pocas leta? mozem byt na slnku pocas obdobia ked dojcim? Mam namysli ako vystavovat sa s prsnikmi na slnku. Nema slnko ziadny vplyv na mlieko. Neskysne ze?
😀

annag
12. apr 2009

zuz, malý sa nachádza v období, keď na váhe stagnovať môže a o pár dní sa to zmení a opäť začne pekne priberať - tým, že sa bude dojčiť častejšie. Robíš všetko správne, ponúkaš mu druhý prsník po prvom, nemáš sa čoho obávať. Drž sa cca 2 hodín a v noci sa ho môžeš pokúsiť raz nadojčiť v polospánku - len preto, aby si bola spokojná a malý pekne priberal aj naďalej, v noci deti dobre priberajú. I keď teoreticky prestávka 7 hodín je v poriadku. Tvorba sa znížila aj kvôli tomu, ale on si mliečko dotvorí práve tým obojstranným dojčením, takže žiadne obavy. Keď bude viac piť, budú aj plienky viac mokré - pozor, teraz je teplo, teda pokiaľ vidíš, že je prepotený, je na slniečku .... tak mu ponúkni prsník ako si bude pýtať aj častejšie, hoci na pár hltov od smädu.

annag
12. apr 2009

shupolienka, neskysne 😀 , len pozor, ak to má byť hore bez, tak si aspoň bradavky prekry, lebo sú citlivé na opálenie a potom môže dojčenie bolieť 🙂

shupolienka
12. apr 2009

nie nie, hore bez by som si netrufala uz, po dvoch detoch ich uz nemam na ukazovanie hehehhe 😀 😀 😀
myslela som tak celkovo, v plavkach a tak. 😎

tekvica
12. apr 2009

ahoj annag, znova ta chcem poprosit o radu, syncek ma 16 mesiacov, plne kojeny, od vcera ma zelenu stolicu, riedsiu, tmavozelena farba, ako spenat. berie vsak maltofer, k tomu pyridoxin a kys. listovu a kedze je zachripnuty, tak raz denne treti den aj calciovy sirup. to vsetko davam v par kvapkach detskeho caju na lyzicke, ale fakt len par kvapiek. flasu doteraz nepozna.

neviem, ci mam venovat pozornost tej zelenej farbe koli maloferu, ci to neskresluje farbu stolice. ale maltofer berie 2 mesiac a stolicu mal doteraz vselijaku, len nie zelenu.

dakujem

lucia1004
12. apr 2009

Annag, prosim Ta o radu: maly v sobotu dovrsi 6. mesiac, si tiez toho nazoru, ze je nutne zacat s prikrmami alebo ako to vlastne je? a ak sa zacina s prikrmami, tak mi vies poradit, ake poradie a co papat, ako skusat, kedy mäsko a coho sa vyvarovat? dakujem Ti vopred za akukolvek radu. Je plne dojceny, papa cca kazde 2-3 hodiny, v noci o jednej a nadranom, vecer o osmej posledna davka. PM-2960 g, sucasnost-cca 6900 g.

annag
12. apr 2009

tekvica, stolica môže byť z toho železa, i keď sa to prejavilo až teraz , mohli ju zafarbiť aj iné lieky, resp. iná strava či nápoj, stolica inak vyzerá ak sa prerezávajú zúbky. Každopádne, ak by mal malý aj iné príznaky, najmä nechutenstvo , malátnosť ... , ak by sa v stolici objavila krv, bola by veľmi riedka, resp. častá, tak to treba riešiť s pediatrom. Pokiaľ sa inak cíti dobre, tak by som sa zatiaľ neznepokojovala. Prajem veľa zdravíčka.

annag
12. apr 2009

lucia, plné dojčenie sa isto odporúča minimálne do ukončeného 6 mesiaca - teda u Vás minimálne ešte týždeň. Pre deti, ktoré majú alergické predispozície sa táto hranica môže posunúť v pohode o mesiac neskôr. Bábo by na príkrmy malo byť pripravené - to znamená, malo by dokázať prežúvať, prehĺtať aj iné než tekutinu, posúvať jedlo do žalúdka bez toho, aby ho dráždilo na dávenie. Bábo má samostatne sedieť a malo by ho jedlo i zaujímať-napr. ak vidí, ako jedia iní, tak sa dožaduje papania. Každopádne prvé dni a týždne sú o ochutnávaní, je to len doplnok dojčenia a pomaličky - každé bábo svojím tempom začne papať viac a z mliečnej dávky sa stane plnohodnotná prevažne nemliečna dávka . Teda o príkrmoch vlastne rozhoduje bábo - ak na ne nie je pripravené fyzicky či mentálne, tak jedlo do neho skrátka nedostaneme. Najhoršia vec je dieťatko do jedla nútiť a vyvolať v ňom nútením poruchy príjmu akejkoľvek potravy. Takže, riaď sa bábom, postupuj podľa jeho tempa a netráp sa, ak bude niekoľko týždňov papať len zopár lyžičiek. Bližšie som o tom písala na strane 10 tejto témy. 🙂

lucia1004
12. apr 2009

Annag,dakujem.

zuz11
12. apr 2009

dakujem Annag, snad to prekoname 😉
ale asi stresujem aj koli tomu ze pri hanek takto skoro neboli taketo tepla a ked uz boli tepla tak bola na prikrmoch a uz aj vodicke, dakujem este raz za povzbudenie,
prijemne prezitie velkonocnych sviatkov
inak ked nas uz netrapia ortopedi tak zasa koli uskam 🤐 uz 2x sa im nepodarilo zmerat uska a tak tam budeme chodit kazdy mesiac na dalsi a dalsi pokus 🤐

annag
12. apr 2009

zuzi, samozrejme, len sa veď materinským inštinktom a malým , potom všetko pôjde dobre. Horúčavy nás všetkých prekvapili , aj bábetká 🙂 . Všetko dobré Vám všetkým, keby zle počul, už by si to určite zistila, však sa isto za zvukom otáča 😉 🙂

lucia6
13. apr 2009

Ahoj Annag,chcela by som Ta poprosit o radu. Mam 4 tyzdnoveho chlapceka, od prveho dna kojim, avsak mala som velke problemy s bradavkami, dohryzene,krvave, proste bolest hrozna ked sa prisaval. Vyskusala som klobuciky, ale maly ich neprijal, nechcel sa prisat. Papa kazde 2 hodiny a tak som na hojenieprsnikov pouzila Bioclin, bio lampu, ale malemu som raz za den ponukla UM Nutrillon, vydrzal potom aj 3 hodinky a mne sa bradavky dali pekne do poriadku. Avsak teraz pozorujem iny problem, asi nejake 4 dni maly po 5 min. kojenia zacne sa od prsnika odtahovat, hoci je hladny, place a prsnik viac nechce..Ponuknem mu druhy prsnik, tam sa situacia opakuje a stale place od hladu, oblizuje mi tvar, ruky, oblecenie. myslim, ze vypije len predne mlieko,lebo ma zelenu stolicu. Ked stalcim prsniky, mliecko z nich strieka, alebo aspon vyjde von, tak tomu nerozumiem, ci place, lebo sa mu horsie saje, kedze Nutrillon z flase sa pil lahsie,alebo stracam mliecko. V noci ho kojim po 3h hodinach a vtedy mi mliecko vyteka z prsnikov same.lnak ho kojim skoro kazde 2 hodiny. A tiez riesim dilemu, ci je naozaj hladny, lebo casto na prsniku zaspi a potom ked sa preberie tžak zýas by papal alebo si chcel len dudkat. Dakujem za radu.

janajanajana
13. apr 2009

annag, chcem ta opat poprosit o radu. Cez den sa snazim dodrziavat min. hodinove intervaly medzi kojenim, no je to fuska teda 🙂 , mala sa ukludni akurat tak v kociku, pokial nezaspinka po kojeni, tak vydrzi byt max. 15 min. kludna a potom je uz velmi narocne ju upokojit , kym prejde ta hodinka, ale spolieham sa na to, ze kazdym dnom viac vnima, takze snad potom bude jednoduchsie ju niecim zaujat. Uprimne, ale pokial som kvoli dazdu s nou nemohla vyjst von, musela som jej ten prsnik ponuknut castejsie nez do hodiny, nemohla som pocuvat ten plac 😖 .Cez den sa to ale viacmenej da, no problem mam ale ten, ze mala ma niekedy noci, ked je hore aj kazdu hodinku a samozrejme hlada prsnik, nemyslim, ze od hladu, kedze mame aj noci, ked sa budi aj po 3 - 4 hod., no mame to tak na striedacku, jednu noc je to fajn, inu sme zas skoro celu noc hore, a ozaj neviem ako to v noci riesit, aby som jej nemusela ponuknut ten prsnik, myslim ze ho hlada skor na ukludnenie, ako to riesit v noci? Cumlik odmieta, chce jedine prsnik a zaspi v noci len pri nom. Nie je vhodne s tym oducanim pockat kym bude trosku vacsia a predsa bude viac vnimat? Je mozne ze cim bude starsia tak sa od toho dudkania sama oduci? Dakujem za radu

annag
13. apr 2009

lucka, no nešťastná fľaša , bude musieť dojčenie ponaprávať, ale neboj, o pár dní bude dobre , napíšem do IP, aby som Ťa mohla sledovať 😉 🙂

annag
13. apr 2009

janajanajana - samozrejme, bábo Ťa potrebuje a v noci, ak chceš spať a byť fit aj na druhý deň, tak najľahšie je nehrať sa sa dokonalú matku podľa knižky, ale zobrať si bábo k sebe do postele - určite si bude prsník pýtať menej často a po ležiačky dojčenie ani každú hodinu príliš nezaťažuje, časom sa naučíš dojčiť aj v polospánku. Na tvrdý režim času dosť. O šatke na nosenie sme sa bavili? Cez deň by Ti mohla veľmi pomôcť - bude spinkať v nej namiesto na prsníku. Jednoznačne si pýta prsník pre upokojenie a nie je na tom nič zlé - pokiaľ to mamku neunavuje. No ak už je mamička z cuckania zničená, má pochybnosti o množstve mliečku atď. tak treba situáciu riešiť inak než prsníkom - teda buď šatka dnu, prechádzka von ak je dobre ... ale jasné, ak sa nedá, daj prsíčko , ide len o to, aby si si uvedomovala, že to od hladu nie je. Určite bude cuckanie vyžadovať s vekom menej, a keď bude staršia,tak sa od prsníka odučí aj sama. AK Ti to bude vadiť, tak asi budeš diskutovať v témach ako Každé dieťa sa vie naučiť spať , no do pol roka Ti neodporúčam pokúšať sa vôbec o to, aby bábo celú noc prespalo.

Napr. moja najmladšia dcérka by síce dokázala spať celú noc v postieľke, ale ja si ju cielene do postele keď idem spať beriem, lebo sa nám spolu dobre spinká , väčšinou papá len raz v noci, no sem tam tiež aj každú hodinu. Dojčiatka sú také.

lucia6
13. apr 2009

DakujemAnnag. Som uz zufala, aj dnes pospava tak 1/2 hod. a potom stale chce papat. Nemam nikoho doma, aby ma troskupodrzal a k tomu ten jeho strasny plac za hladom, som v koncoch. Oblizuje si stale pasticky, no je to hrozny pohlad.

janajanajana
13. apr 2009

Lucia6 nezufaj, moja chce byt tiez stale na prse, akurat kocik je nasa zachrana, to si neskusala?

shupolienka
13. apr 2009

Annag:
tak som tu zase ☹ Mam pocit ze po tych horuckach sa mi znizila tvorba mliecka ☹ je to mozne? Stale pijem vela tekutin, mohla som ich vypotit pri tych horuckach a nezostalo na tvorbu mliecka dost??? Pred tym malinkemu stacil jeden prsnik z ktoreho som kojila cca 20 minut. potom do dvoch hodin zaspal od zobudenia, a prespal cca 2-3 hodky. Takze som kojila kazde 4-5 hodin vzdy z jedneho. Teraz tieto dva dni co som mala tie teploty, nie vzdy stacil jeden prsnik, mala som pocit ze ho rychlejsie vypil tak som mu dala aj druhy. V noci pije odkolo jednej a potom az okolo piatej a staci mu jeden, ale cez den jeden nestacil. Aj sa mi menej nalievali pocas tychto dvoch dni, a mam ich mäkksie. Ako si mozem zvysit tvorbu? Mam ho castejsie prikladat? Ak ano ako casto, a pri kojeni mu mam dat z obidvoch? a najskor ma vypit jeden a potom dat druhy, alebo ich mam striedat? Neviem, prosim porad ☹
dakujem.

annag
13. apr 2009

shupolienka, to je normálne 😉 🙂 , stačí ponúknuť počas jedného dojčenia najprv jeden, potom druhý. Oveľa častejšiedojči - jeden - dva dni cca 12-15 x za 24 hodín,resp. mu môžeš urobiť dlhšiu prestávku, ale počas nej prsníky odsať a bude dobre. 🙂

shupolienka
13. apr 2009

dakujem, a este otazku, ked pocas toho kojenia vypije jeden, a dam mu druhy, ale ten nevypije cely, tak dalsie kojenie zacnem tym nedopitym a pokracujem druhym a tak dookola? 🙂

labutka
13. apr 2009

anka, chcem sa este opytat na tvoj nazor na davanie babatkam pit vodu a cajiky. treba, netreba? ja som bola ukazat maleho babke a tete, a hned ma zahltili roznymi teoriami, ze ked maly place, mozno je smedny a treba mu dat z lyzickou prevarenu vodu, alebo caj, aby sa vyprdel... ja by som chcela vylucne dojcit do 6 mesiacov, ved mliecko mu predsa musi stacit, nie? a ked bude smedny alebo hladny, tak si placom vypyta, vsak?
a este jedna otazka - maly najlepsie zaspi, ked ho kojim. niekedy priamo ked pije, inokedy uz na konci kojenia, ked mu ide mliecko slabsie, potom uz mi len dudle prso. viem ze prave z dudlania moze mat bolenie bruska, preto ma napadlo, ci mu nemam davat cumlik. pravdu povediac, uz mame aj kupeny (uz je to tyzden), ale stale je neotvoreny, a najradsej by som to tak nechala. co s tym? krpec niekedy dost tazko zaspava, musim ho mat na rukach, a ked zaspi prehodim ho do postele, ale tam sa po cca 5 minutach zobudi... a ked si dudle prso, tak zaspi, ale prsia nemam na hranie.
a este jedna otazka - hlavne v noci, ked ho kojim, zaspi bez toho, aby si grgol. mam ho budit na odgrgnutie, alebo ho nechat spat? cez den grga uplne v pohode, ale s tymto nocnym grganim mame dilemu...
dakujem.

annag
14. apr 2009

shupolienka / presne tak, tým, ktorým si skončila potom začínaš 🙂

annag
14. apr 2009

labutka - samozrejme - mliečko mu stačí - predné, sldašie mliečko je od smädu, dodáva deťom energiu, lebo obsahuje laktózu, ale okrem toho, je v ňom množstvo iných veľmi dôležitých látok, aj tuk, hoci v menšom množstve. Dojčené detičky iné tekutiny nepotrebujú, stačí, ak si častejšie v horúčavách cucnú. Čaj, voda - klamú bruško - zaplnia, ale nezasýtia - čo sa môže prejaviť na váhe a prospievaní bábetka, takisto klamú prsníky - namiesto toho, aby sa vyprázdnili a naplnili novým mliečkom, tak stoja a ďalšie mliečko neprodukujú. Mamičky majú okrem toho tendenciu dávať čajíku čoraz viac, čím deťom zaťažujú obličky.

- odgrgávať ho nemusíš, pokiaľ mu to nevadí, nebolí ho bruško, vôbec netreba, ak sa nedá odgrnúť, tak to znamená, že pekne pije, nehltá.

- cumlík má viac záporov ako výhod, môže takisto bábo i mamičku klamať, zle sa rozpoznáva hlad. Je zdrojom infekcií, bábetká, ktoré majú slabý sací reflex sú ohrozené, lebo sa môžu detičky zle prisávať. Najlepšie je cumlíku sa vyhnúť a naučiť bábo zaspinkať inak - skúsila si šatku na nosenie? v kočíku zaspinká dobre? malý sa po 5 minútach zobudí preto, lebo zaspinkal inde - zľakne sa. Takže je najlepšie trošku ho na prsníku utlmiť, ale ešte v polospánku - polobdení ho prehodiť inde, nie až keď tuho spí. Takto si zvykne skôr na samostatné spinkanie a preto aj kočík zvyčajne funguje - bábo do neho ide bdelé a samé v ňom zaspí.

sisa8746
14. apr 2009

Ahoj annag, tak pisem ako sme dopadli. Takze ta kriza trvala nieco vyse tyzdna. Dufam, ze ju uz mame za sebou, bola u nas aj laktacna poradkyna, povedala, ze si ho prikladam spravne. Skusili sme to bez klobucikov, ale tak ako som pisala uz vtedy tak po piatich minutach zacal strajkovat, vymenila som prsniky, a to iste, skusali sme dalej, ale potom poradkyna povedala, nech skusim dat klobucik, tak som dala a on papal dalej. Poradila mi nech to skusam dalej takto. Takze dodnes to tak aplikujem (iba ked zacne strajkovat), vravela, ze lepsie je najest sa s klobucikmi ako vobec. V noci papame bez klobucikov. Jednoducho ten moj synator je vymyselnik. 😠 Hadam sa raz dockam aj toho ze bude papat bez klobucikov. Teraz mame problem s uspavanim, nevies mi poradit co s nim? Cez den mi zaspinka sam, ale vecer nie a nie, nakoniec ho dam do kocika a tam zaspi za 5 minut.
Dakujem ti za tvoje rady.